Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De wateroverlast in de Gelderse Vallei neemt grote vormen aan. AGENDA De rivier de Grift is grootste oorzaak* Vereniging Oranjedag richt schrijven aan personeelschefs Sint Nicolaas actie eindigde met trekking prijswinnaars Plannen voor bouw van nieuwe bedrijfsschool voor de werkende jeugd Wijk verpleegsters hebben uitgebreide taak in Rhenen •Je JAARGANG dinsdag 7 december 1965 Nr. 96 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzcel TURNWEDSTRIJDEN Gynrn. ver. „Sparta"' verhoogt contributie OORZAKEN EN GEVOLGEN Leger dwong reus tot overgave Volksspelen op huwelijksdag Beatrix en Claus Koninginnedag zo sober mogelijk VOLKSSPELEN Koninginnedag Voorbereiding Volkskerstzang in olie gang Herv. Jeugdraad houdt forumavond MULDER Auto's botsten Bus raakte nog net auto Nieuws uit de omgeving Redaktic en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bü de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLE ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Ook nu heeft de wateroverlast weer toegeslagen in de Gelderse Vallei. Hiermede wordt vooral be doeld het gebied langs de Grift, dat momenteel geheel blank staat. Vele landerijen staan praktisch helemaal onder water en zelfs enkele omheiningen zijn al niet meer te zien. De oorzaak is hier voor namelijk de overvloedige regenval en de hevige sneeuwbuien van de laatste tijd. De toestand kan in deze streek echter nog niet ernstig genoemd worden, alhoewel vele boeren, o.a. in Achterberg, veel last ondervinden van het nog steeds sterk wassende water. Betrokken instanties blijven echter waak zaam en hier en daar zijn door de brandweer zelfs al maatregelen getroffen om het water af te voe ren. Onder leiding van mevr. A. Vaartjes- Jacobs hielden de meisjes van de gym nastiekvereniging „Sparta" onderlinge wedstrijden in de zaal van de Koningin Julianaschool. De uitslagen waren bij de meisje van 7 en 8 jaar: 1 Liesje van Spanje 33.6 punt; 2 M. v. d. Kolk 32.2; 3 M. van Viegen 32.2. En bij de meisjes van 9 en 10 jaar: 1 Hanneke van Zanten 33.6 punt; 2 A. v. d. Horst 33; 3 Roos Bernoens 32.2. De leden van de gymnastiekver eniging „Sparta" zullen op de jaarvergadering, die donderdag 16 december a.s. in het OCB-gebouw wordt gehouden hebben te beslis sen over een voorstel van het be stuur tot verhoging van de contri butie. Deze verhoging zal hierin bestaan dat men in het vervolg in plaats van 11 keer 12 keer per jaar contributie wil ophalen. De verhoging is noodzakelijk geworden door de stijging van de beloning der lei_ ders; over 1965 een meeruitgaaf van on geveer 3000 gulden. Andere punten van de agenda zijn: op heffing van het jeugdbestuur; het terug brengen van het aantal bestuursleden van 11 tot 9 en de gebruikelijke agendastuk ken zoals verslagen en medelingen. Herkiesbaar als bestuurslid is de heer P. Achterberg; niet herkiesbaar zijn mevr. S. Vonk-van Dijk en de heer J. van Barneveld. Om naar aanleiding van de genoemde overstromingen oorzaken te concluderen is niet zo moeilijk, indien men met de af_ waterings-situatie op de hoogte is. Er zijn in de Nederlandse afwatering reeds gro te dingen gebeurd, die het geheel hebben verbeterd. Alleen is het jammer te moe ten constateren dat/ enkele gebieden in ons waterlandje hierop een uitzondering moeten maken. Is dit in die gebieden on mogelijk of wordt er soms te lang ge_ praat over bepaalde bedragen? Indien dit laatste het geval mocht zijn kan men zich afvragen of deze geldelijke bedragen op wegen tegenover de schade en de last die de boeren hiervan ondervinden. Mo menteel heeft de overstroming echter nog niet zo'n grote schade veroorzaakt dan wanneer hetzelfde plaats zou hebben ge vonden tijdens de oogsttijd. Als in bedoel de gebieden niet met drastische maatre_ gelen wordt ingegrepen zal dit bij iedere „te hoge waterstand" wederom tot der gelijke overstromingen leiden. Het pol derdistrict „Neder-Betuwe" is een van de gebieden uit onze omgeving dat als voor beeld kan worden gezien. In genoemd ge_ bied is, na de laatste algehele reorganisa tie, niets meer ondervonden van een wa teroverlast, zoals deze momenteel in ster ke mate aanwezig is in de Gelderse Vallei. I Van specialisten op het gebied van de afwatering wordt vernomen dat de oplossingen in verband met de Grift voor de hand liggen. Bij deze oplossingen wordt gedacht aan mo derne gemalen met een grotere ca paciteit en aan een verbreding over de gehele lengte van de Grift. Het is namelijk bewezen dat als de afvoer niet goed is er altijd overstro mingen ontstaan. De ene keer komen deze overstromingen 6 jaar achter el kaar voor en de andere keer wordt weer vele jaren geen last van het wa ter ondervonden. Dit is de grilligheid van de natuur, waardoor betrokken in stanties zich hopelijk niet laten ver leiden, om indien deze enkele jaren uit blijft, de plannen op de lange baan te schuiven. ONTSPARING BIJ DE RPS IN NOVEMBER In de maand november is bij de Rijkspostspaarbank f 5,8 miljoen meer opgenomen dan ingelegd. In november 1964 was er een spaaroverschot van f 8,8 miljoen. In totaal werd in de af gelopen maand f 101 miljoen ingelegd en f 106,8 miljoen opgenomen. In 1964 waren deze cijfers resp. f 97 miljoen en f 88,2 miljoen. Het inleggerstegoed bij de RPS bedroeg uit. november f 4062,2 miljoen tegen f 3742,3 miljoen het vorig jaar. De grote schoorsteen van de gasfabriek aan de Kerkewijk be staat niet meer. Specialisten van de Genie Troepen hebben deze grote reus maandag j.l. opgebla zen en hiermede tot overgave ge dwongen. Deze 60 jaar oude schoorsteenpijp was 27 meter hoog en was noodzakelijk voor de afvoer van de dampen van de oude koolgasfabriek. In verband met het buitenwerking stellen van deze gas fabriek werd ook de pijp overbodig en stond zelfs in de weg. De toename van het gebruik van aardgas dwong de Gasunie ertoe uit te breiden. Op de plaats waar de pijp stond zul len nu magazijnen worden gebouwd. Het onderhoud van de diverse leidin gen verlangt namelijk een opslag van buitengewoon veel materiaal. Ook deze pijp heeft dus voor het aardgas het veld moeten ruimen dankzij de een voudiger bewerking die dit gas\nodig heeft. Veenendaal De vereniging Oranjedag heeft dezer dagen een schrijven gericht aan de af delingen personeelszaken van de verschillende Veenendaalse bedrijven in ver band met de naderende huwelijksdag van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De vereniging Oranjedag ziet de huwelijksdag als een nationale feestdag en zich voor de moeilijke taak geplaatst die dag op grotere of kleinere schaal feestelijkheden te organiseren. Het bestuur van Oranjedag doet de suggestie om op de nog onbekende hu welijksdatum volksspelen te organise ren en deze keer niet in het algemeen maar met medewerking van de ver schillende bedrijven en de plaatselijke sportverenigingen. Om de verwezenlijking van een en ander te bespreken, worden de perso neelschefs in het schrijven uitgenodigd vrijdagavond 10 december om 8.30 uur met een der leden van het bedrijf die interesse heeft voor volksspelen en zich er voor in wil zetten, naar hotel De Korenbeurs te komen om samen met het bestuur van Oranjedag de organi satie ter hand te nemen. Omdat de verjaardag van H.M. de Koningin slechts enige weken na de huwelijksdatum van onze Kroonprin ses valt, heeft men besloten deze zo sober mogelijk te vieren. Er zullen hoogstwaarschijnlijk wel kinderspelen in de verschillende wijken gehouden worden, zoals de laatste jaren gebruike lijk was. Uitgebreide feestelijkheden zullen mede om financiële redenen niet plaatsvinden. Er begint enig teken te komen in het programma voor de Volkskerstzang die dit jaar op donderdag 23 december wordt gehouden. Men heeft weer de beschikking over de garage van de fa. De Haas waar zoals ieder jaar weer velen zullen samenkomen om te zingen en te luisteren naar de Kerstboodschap. De openingswoorden zullen dit jaar worden gesproken door ds. C. Lang broek, Chr. Geref. predikant, terwijl mensen uit geheel verschillende be roepen gedeeltes van het Kerstevange lie zullen lezen. Medewerking verlenen de gemeen schappelijke koren uit Veenendaal, die onder leiding zullen staan van de heer Budding, het kinderkoor en een blok fluitensemble o.l.v. de heer Van Zan ten. de sopraan Coby Diepeveen en de Chr. Muziekclub Weerklank. Degenen die tegemoet willen komen in de kosten die aan deze samenkomst verbonden zijn, kunnen hun giften storten op giro-nummer 350546 t.n.v. de heer Th. A. Slijderink. WATEROVERLAST IN WEST-VELUWE EN GELDERSE VALLEI Barneveld. Grote delen van de West.Ve- lnwe en de Gelderse Vallei zün blank ko men te staan na de hevige regenval van de afgelopen dagen, zoals deze landerijen in Barneveld. De Sint Nicolaasactie, die de RMC gedurende een veertiental dagen organi seerde, werd zaterdagmiddag besloten met de trekking van de prijswinnaars. Er was een overweldigend aantal formulieren ingezonden en na trekking door notaris Vleer bleek, dat de eerste prjjs ter waarde van f 750,ging naar H. Melis, Nieuwe Veenendaalseweg 166, de tweede prijs f 300,was voor A. Peck, Wilhelminastraat 12 en de derde prijs f 200,viel toe aan W. A. San ders, Dr. Wallerstraat 104, allen te Rhenen. Ook kon men raden naar gewicht en lengte van de RMC bestuursleden, die daartie in het openbaar werden gewo gen en gemeten. Twee deelnemers aan deze wedstrijd kregen f 100,— omdat zij het dichtst bij het juiste gewicht van 617,6 kg waren: H. J. van der Scheur, Lindenlaan 26, Rhenen en A. Peck, Wilhelminastraat 12, Rhenen. De juiste lengte was 12,287 m en de heer A. Reichenfeld, Bisschop David- weg 8 was hier het dichtst bij met 12,29 m. Ook hij mocht f 100,in ont vangst nemen. Naar het zich laat aanzien zullen zeer binnenkort de plannen wor den afgekondigd voor een nieuw gebouw waarin de bedrijfsschool nen er nog niet worden verstrekt aangezien hieromtrent nog geen zekerheid bestaat. Afgelopen middag is het bestuur in een vergade ring bijeengekomen. Op deze bestuursvergadering zal een en ander ter tafel zijn gekomen, dat kan leiden tot een officiële mededeling, werkende jeugd zal worden gevestigd. Nadere gegevens kun- voor ST. NICOLAAS HEEFT GOED GEREDEN Het heerlijk avondje bracht aangenaam verpozen De vuilnisman resten slechts het pak papier en de dozen. Op woensdagavond 2 februari houdt de Herv. Jeugdraad in gebouw Eltheto een forumavond. De leden van het fo rum zijn ds. Abma uit Utrecht voor de SGP, de heer Aantjes uit Utrecht voor de AR, de heer Schurink uit Aalten voor de CHU en de heer v. d. Jagt uit Arn hem voor het GPV. Het forum staat onder voorzitter schap van ds. Vroegindeweij en het thema zal luiden: „Onze houding naar bijbelse eis in de huidige democrati sche samenleving." Deze avond is voor jongeren en ouderen toegankelijk. 1922-1962 Assurantiekantoor Eifl. R. R. MULDER Makalaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a an 2a) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 Donderdagavond 7 uur vond onder aan de Grebbeberg een aanrijding plaats tussen een personenauto be stuurd door M. F. H. uit Den Bosch, die vanaf de inrit van het hotel links af de Grebbeberg op wilde rijden, en een van links naderende personenauto, bestuurd door D. G. W. uit Veenendaal. Toen H. dwars op de weg stond op het voor W. bestemde rij gedeelte bot ste W. tegen H. Uit de wagen van W. waren twee personen gewond. Beide auto's waren total loss. Zaterdagmiddag om 3 uur vond in de Torenstraat een aanrijding plaats. Er stond een personenauto geparkeerd van M. D. uit Rhenen, met front in de rich ting Fred. v. d. Paltshof. Een Velox bus bestuurd door A. v. D. uit Lienden reed door de Torenstraat in de richting Hof. Toen de buschauf- fuer de geparkeerde auto passeerd, na derde uit tegenovergestelde richting een personenauto bestuurd door E. R. G. uit Rhenen. De buschauffeur probeer de de auto te ontwijken, gooide het stuur naar rechts om en raakte toen de geparkeerde auto. Er ontstond ma teriële schade. In het jaarverslag dat tjjdens de in het Wijkgebouw gehouden jaarvergadering van Ziekenzorg werd uitgebracht, zeide men, dat een woord van dank toekwam aan de wijk verpleegsters, voor het vele werk dat zij verrichtten en voor de wijze waarop zij hun werk deden. Zo werden in Rhenen en Achterberg 1438 bezoeken gebracht aan kraamvrouwen. Hulp werd verleend bij 77 bevallingen. Aan 223 zieken brachten de zusters 4152 bezoeken. verleend. Zowel in Eist als in Rhenen en Achterberg werd de Emmabloem-collecte ge organiseerd. - In dienst van de Vereniging ^Ziekenzorg zijn: Zr. G. H. Feifsma en Zr. J. Slagter voor Rhenen en Achterberg; Zr. C. Tet_ wey voor Eist. Voor de zuigelingenzorg werden 1326 be zoeken afgelegd bij 804 zuigelingen. Het consultatiebureau voor zuigelingen werd 50 maal gehouden. Tweemaal gaf men een moedercursus voor 50 dames. Voor de kleuterzorg werden 35 zittingen van het kleuterbureau gehouden en 770 huisbe zoeken afgelegd voor 449 kleuters. Een kleu tercursus werd georganiseerd voor 15 dames. De arts werd meermalen geassisteerd bij het inenten van babies en kleuters tegen pok ken, polio, kinkhoest, difterie en tetanus. Voor de tuberculosebestrijding vonden 147 bezoeken plaats; er stonden 27 gezinnen met 29 patiënten ingeschreven. In verband met de bejaardenzorg werden 367 bezoeken bij 56 patiënten afgelegd. Het aantal bestralingen met het diathermic- toestel beliep 1780 en die met de hoogte- zon 360, tezamen 447 uren vergend. In 17 gevallen werd de laatste hulp verleend. Afgelegd werden 222 maatschappelijke be- melijk gehandicapten werden 66 bezoeken gebracht. Gedurende 2 maanden was een stage- zoeken. De kankerbestrijding vergde 34 huis bezoeken bij 11 patiënten en voorts 315 ver- pleegbezoeken bij 7 patiënten. Bij 4 licha- zuster in opleiding. Voor Eist gelden de volgende gegevens: 667 bezoeken aan 52 kraamvrouwen: hulp werd verleend bij 27 bevallingen. Aan 33 zieken werden 1294 bezoeken gebracht. Het aantal bezoeken voor zuigelingen beliep 767. Voor tuberculosebestrijding werden 118 be zoeken afgelegd: er stonden 11 gezinnen onder controle. In verband met de bejaarden zorg werden 165 bezoeken verricht bij 24 patiënten. In 10 gevallen werd laatste hulp De heer v. d. Pyl maakte zaterdagmiddag de pryswinnaars bekend van de Sint Ni- colaasaktie van de R.M.C. WAGENINGEN. De werkzaamheden in het Nudeplan te Wageningen hebben door de vroege vorst nogal veel ver traging ondervonden. De onlangs in het leven geroepen Stichting Verletbestrij- ding probeert deze vertragingen zoveel mogelijk te drukken en doet dit met behulp van speciaal ontworpen winter_ pakken en in de flats, die al zover klaar zijn dat de verwarming aange legd is, door eventueel verplaatsbare heaters. EDE. Sint Nicolaas was verleden week ook te gast in de manschappenkazerne van de van Essenkazerne. Ruim 300 kinderen, kroost van officieren, onder officieren en minder draagkrachtige ge zinnen ontvingen uit de hand van de kindervriend verschillende tractaties en een mooi geschenk. SOEST. De mogelijkheid bestaat dat Soest er binnenkort een nieuw station bij- krijgt, dat speciaal bedoeld is voor de forensen en dan ook voorzien zal zpn van een ruim parkeerterrein. Als de plannen inderdaad gerealiseerd zullen worden, betekent dit dat Soest, een plaats van ruim 32.000 inwoners vijf stations binnen zijn grenzen heeft. VEENENDAAL Dinsdag 7 december 8 uur n.m.: Forumavond Chr. Besturenbond in De Korenbeurs. 8 uur n.m.: Ledenvergadering De Eendracht in NVV gebouw, spreker Th. A. J. de Jong. Woensdag 8 december 8 uur n.m.: Vertoning dia's Nieuwewegse- school in gebouw Eltheto. Donderdag 9 december 7.30 uur n.m.: Gemeenteraadsvergade ring. 8 uur n.m.: Bijeenkomst voor Spaanse werknemers in SKF- kantine. Vrijdag 10 december 8.30 uur n.m.: Bespreking Ver. Oranje dag met afgevaardigden uit Veenendaalse bedrijven. AMERONGEN Dinsdag 7 december 7 uur n.m.: St. Nicolaasfeest van de Woud lopers in Onse Bliscap. Woensdag 8 december 7.30 uur n.m.: Gemeenteraadsvergade ring in de raadszaal. ELST Woensdag 8 december 7.30 uur n.m.: Trekking prijzen van St. Nicolaasactie bij muziektent. RHENEN Vrijdag 10 december 8 uur n.m.: Jaarvergadering Algemene Be- drijfsbond De Eendracht. Te vens bestuursverkiezing. f

De Vallei | 1965 | | pagina 1