President Bourguiba van Tunesië is een zachtaardig man t REISMOGELIJKHEDEN VOOR EMIGRANTENOUDERS BIEDEN GEEN PROBLEMEN MEER! VAN HUUS P E L CHEVROLET KLEINE MODE IN KATOEN „Wij werden uitgenodigd om zijn nieuwe paleis te bezichtigen R II E N E N AMERÖNGEN Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 7 december 1965 5 ■n -a Vereniging „De Binding", organisatie zonder winstdoel Voor de behartiging van de belangen van de emigrantenouders kent men, vooral de laatste jaren, vele instanties, waarvan helaas slechts bij enkele is gebleken, dat zij zich als specialisten op dit terrein kunnen begeven. De vereniging „De Binding" is één van die organisaties. Na een gesprek met de heer J. Vink, de alg. secretaris, werd ons toestemming gegeven enkele gegevens omtrent werk zaamheden, doelstellingen en statuten te publiceren. ERVARING VAN EEN EMIGRANTENVADER HET DORPS- OF WIJK CENTRUM IN DE LOKALE SAMENLEVING V.A.B. KIRPESTEIN R.H.C. boekte slechte resultaten Slagersdemonstratie •vi Dit is de moderne Boeing 707 Intercontinental waar de Sa bena deze charterreizen mee vliegt. Dit toestel heeft een passagiers accomodatie van 164 personen. De wens van vaders en moeders om hun kinderen in Canada of waar dan ook terug te zien groeit met de tijd. Velen achten nu, vaak door de naderende ouderdom de tijd geko men om dit bezoek af te leggen en de maatschappelijke omstandigheden zijn in Nederland gelukkig van dien aard, dat de meesten er met wat passen en meten er financieel wel toe in staat zijn. Voor velen zou dit echter niet meer tot de mogelijkhe den behoren indien verenigingen als „De Binding" niet bestonden. Het aantal familieleden van emigranten dat bezoeken gaat afleggen stijgt dan ook bijzonder snel dankzij de zojuist genoemde organisaties. Om het geheel in commerciële termen duidelijk te maken, dit is een „markt" die is opengelegd door de chartermogelijkheden die de vere nigingen bieden. In plaats van een Europese vakantie wordt er een Canadese vakantie van gemaakt die onmogelijk zou zijn geweest indien men als gewoon lijndienst passagier zou zijn meegegaan. l WAT KAN „DE BINDING" DOEN De vereniging „De Binding" heeft een zeer uitgebreide taak, maar is zich tenvolle bewust van de belang rijkheid hiervan en de verantwoor delijkheid die deze taak met zich meebrengt. Zij kan onder andere de leden speciaal gewenste lectuur over de emigratie landen verschaf fen. Men dient namelijk niet uit het oog te verliezen dat de waarde, die algemene voorlichting over emigra tie landen ten aanzien van familie leden betekent, niet gering is. De vereniging verstrekt verder nog spe ciale individuele informaties en kan hulp geven bij het herstellen of verbeteren van kontakten in de vreemde. Tevens wordt hulp ver leend, indien men dit wenst, bij het verkrijgen van enige kennis betref fende de Engelse taal. Dit punt levert doorgaans de meeste bezwaren op, die reden zou den kunnen zijn om niet met een eventuele reis naar kinderen in de emigratielanden te gaan. Dit behoeft echter tegenwoordig geen probleem meer te zijn aange zien de, hulpmiddelen dermate mo dern zijn, zodat deze moeilijkheden makkelijk kunnen worden overwon nen. De vereniging heeft ook als service het helpen bij de planning en het uitstippelen van reizen. Kort samengevat k n gezegd worden dat genoemde vereniging haar leden overal mee van dienst is op het vlak van het onderhouden van relaties en familiebanden in het buitenland, met name de emigratielanden. AANTREKKELIJKE LEDENREIZEN Als aantrekkelijkste punt, dat echter niet de doelstellingen van de verenigingen vertegenwoordigt, kan men de diverse ledenreizen zien. Ieder jaar worden verschillende van deze reizen gemaakt voor sterk ge reduceerde prijzen. Om een voor beeld te noemen, voor 875 gulden kan men reeds heen en terug naar Canada vliegen in een tijdsbestek van 6 weken. Dit goedkope reizen is mogelijk doordat door de vereniging als extraatje voor de leden een vliegtuig wordt gecharterd. Men is dan overtuigd dat dit vliegtuig he lemaal vol zit. De grote luchtvaartmaatschappij en rekenen echter gemiddeld per jaar dat bij iedere vlucht slechts de helft van de passagiersruimten wordt benut. Een klein rekensom metje laat dan zien dat het dan ei genlijk logisch is dat de prijzen van de normale lijndiensten ruim twee maal zo hoog zijn. Hendrik ging naar de jong, die al zeuven jaar geleje 't in de harses hoalde um noar Canada te goan. Die jong had al mennigmaol ge- schreve um es te komme kijke, mar Hendrik vond het toch maor bar begrotelijk um daor nou maor ens een paor duuzend gulden veur uit te telle. Uitendelijk greui het een mins nou inmaol nie op de rug. Maor daor in ins kwam der ins een kjal van een soort boeren bond of een club van minse, die iets wouwe mit Canada. Hendrik zee natuurlijk dat ie narges meer lid van wou worre, maar toen hum duidelijk wier, dat ie veul geld in de zak kon houwe en toch naor de jong kon gaon, wier tie een bietje toe schietelijker. Um een lang verhaol kort te make, Hendrik ging met de vlieg- machien naar Canada, Mins, wat een spul. Nog noot had ie der ene op de grond gezien en nou inins der mee over de oceaon. Toen die moest gaon, was het ding kapot, want hij moes twee ure wachte. Maor tenslotte kroop Hendrik met nog 70 min se der in en zowaor het kwam aon 't vliege toe. Dat bekwam hum bes. Goed ète en drinke en ge zat nog béter as in de bus naor Arum. Toen ze bekant halfweg ware kwam de reisleijer en die zee da Hendrik ok efkes bij de vliegenier veur- in mog kijke. Ja, dat wou Hendrik wel, dus stond ie rap bij de kjals, daor in het donker. Het was wonder- baorlijk. De veurnaomste zat waorlijk mit de piep in de mond en had aon het hele sturen geen keind. Hendrik keek de oge uut. Veur klokskes, boven klokskes, links wiezers, rechts wiezers aon de haand apparaote en ok aon de vuut. 1 Op 't lèes kon Hendrik toch nie naolaote um tot de kapitein te zegge: „Bruur, ie het der meer mee te doen dan ikke mi mien bromfiets". Hendrik kwam toch duer da in gewikkelde machien bie de jong en had een machtig plezierige tied daor in da Canada. Toen de zes weken um ware, was Hendrik de erste, die zee: „Mar gekunt der op rèkene, dat 'k mi zo'n vliegding nog ins een keer naor de jong gao". (Historisch) *S MORGENS WEG 'S AVONDS OP PLAATS VAN BESTEMMING Deze reizen worden doorgaans ge maakt met een Boeing 707 van de Sabena. Dit vliegtuig kan maximaal 164 personen vervoeren, hetgeen ook invloed heeft op de prijs. Indien 's morgens uit Holland wordt ver trokken kan men er van verzekerd zijn dat 's avonds de plaats van bestemming is bereikt. In Canada aangekomen wordt een ieder naar de plaats van bestemming vervoerd, hetzij met 'n ander vliegtuig of met de bus of misschien met de uiterst moderne trei nen die de Canadese spoorwegen bezitten. Het belangrijkste dat echter nog vermeld dient te worden is dat al deze reizen onder deskundige reisleiding Een der moderne treinen van de Ca nadian Pacific Rail ways, die de oost kust met de west kust verbinden. Bovendien is dit een pracht manier om van 't natuurschoon te genieten. worden georganiseerd hetgeen zeer op prijs gesteld bleek te worden dooi de vele honderden deelnemers. VOORLICHTING Door geheel Nederland worden le zingen en voorlichtingsavonden ge houden, die ook het kontakt onder de leden zelf bevorderen. Dit kon- takt wordt tevens tot stand ge bracht door het maandblad „Ver bindingen". Het gratis voorlichten van niet leden behoort eveneens tot de vele taken van de bij de vereni ging aangestelde deskundigen op dit gebied. Indien naar aanleiding van dit artikel vragen zijn ontstaan kan men zich wenden tot de heer J. Vink, Molendam 38, Ochten. Tel. 03444-343. De oplossing hiervan kan misschien leiden tot 'n steviger band tussen geëmigreerde familieleden en misschien zelfs tot een weerzien. MET NADRUK De laatste weken wordt men da gelijks bepaald bij de disputen, die er ontstaan ten aanzien van de chartermaatschappijen en Ité-reizen. Krant, radio en televisie geven in diverse toonaarden hun mening over het al of niet verhogen van prijzen. Om alle misverstanden uit de we reld te ruimen kan worden meege deeld dat al dat geschrijf en gewrijf in geen enkel opzicht betrekking heeft op charterreizen, die georgani seerd worden door een vereniging als „De Binding". De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de bei de Kamers der Stat.en-Generaal een nieuwe publikatie aangeboden over gemeenschappelijke verenigingsgebou wen. In het voorwoord van deze uit gave over „Het dorps- of wijkcentrum in de lokale samenleving" zeggen mi nister Vrolijk en staatssecretaris Egas o.m. het volgende: „Tot de maatschappelijke stoffering van een samenleving behoort een goed functionerend verenigingsleven. Een ruimtelijke voorziening, een doelmatig verenigingsgebouw, is hiertoe noodza kelijk. Het rijk heeft destijds een sub sidieregeling ontworpen, die het eigen initiatief van de plaatselijke belang hebbenden activeert en stimuleert en die het tenslotte ook mogelijk maakt een gebouw te zetten, dat aan gerecht vaardige moderne verlangens voldoet. Door de subsidievoorwaarden is het dorpshuis middel geworden tot samen levingsopbouw. Allerlei groeperingen immers, die voorheen geen of weinig onderling contact hadden, komen tot overleg en samenwerking. Men ont dekt elkaar, zet samen acties op touw en het dorpshuis komt er. Maar dat niet alleen. Deze nieuwe ontmoeting opent meteen perspectie ven voor verdere samenwerking. De eenmaal ontdekte mogelijkheden van samenwerking worden ook benut op ander maatschappelijk en cultureel terrein. Zo zijn deze centra niet alleen een doel op zich; zij zijn een middel gebleken tot het bereiken van een ver dergaande vernieuwing van het so ciaal-culturele leven. In 1963 kwam het 150ste gesubsidieerde dorpshuis tot stand en thans twee jaar later constateren wij, dat reeds subsidie is toegezegd voor het 250ste. Hieruit kan al afgeleid worden, dat er behoefte bestaat aan goede informatie over doel, opzet en inrichting van een dergelijke accommodatie voor het verenigings leven." De brochure, die geschreven werd door drs. B. C. H. Verdoes, hoofd van VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE de afd. Centra en Uitvoerend Maat schappelijk Opbouwwerk van het mi nisterie van C.R.M., is verlucht met foto's en plattegronden van een twaalftal verenigingsgebouwen van verschillende grootte, w.o. combinatie gebouwen met badhuis, gymnastiek zaal enz. „Het dorps- of wijkcentrum in de lokale samenleving" is verschenen bij de Staatsuitgeverij en aldaar, alsmede in de boekhandel verkrijgbaar (66 pag. f5,60). WATERONTZILTING MET BEHULP VAN KERNENERGIE IN STUDIE Overal ter wereld waar de behoefte aan zuiver zoet water de beschikbare hoeveelheid daarvan overtreft worden thans installaties gebruikt die zeewa ter omzetten in zoet water. In vele zeer droge streken betekent dit, dat het land leefbaar wordt. In andere, dat de enorm toenemende stijging van het ge bruik kan worden opgevangen. Vooral de industrie, die grote slok-op, vraagt steeds meer water. Maar ook kunnen door water gebieden, die thans een woestijnachtig karakter dragen, voor de agrarische produktie worden ge opend. Gezien de toename van de wereld bevolking is ook dit van het allergroot ste belang. In Zuid-Californië is thans een reusachtig water-ontziltingsproject in studie. In het algemeen gesproken is de vraag, wat te doen met zout, dat bij de ontzilting vrijkomt, geen pro bleem. Maar nu gaat het om een instal latie die met behulp van kernsplitsing niet minder dan 15 miljoen gallon (a 4.1 1) per dag zal moeten kunnen leve ren. De autoriteiten, die zich met dit plan bezighouden hebben nu de Dow Chemical Company opgedragen een studie te maken van de invloed, die het terugvoeren van het brijn zal hebben op de visstand en de locale oceanogra- fische en meteorologische omstandig heden. Die studie zal een jaar duren. MONSTER VAN LOCH NESS TOT NIEUW LEVEN GEWEKT Van het monster van Loch Ness, een meer in Schotland, hebben onze lezers in geen jaren gehoord. Deze geheim zinnige verschijning leek haar optre den te hebben gestaakt. Laat ons er eerlijkheidshalve bijvoegen dat het monster zich destijds voornamelijk ver- toonde in de komkommertijd en aaar horen wij de laatste jaren óók niet veel meer van. Toch is het onjuist te menen, dat het monster het definitief heeft laten af weten. Er is in 1961 in Engeland zelfs een Loch Ness Phenomena Investig ations Bureau opgericht, een bureau dus dat een onderzoek instelt naar ver schijnselen in dat Schotse meer. Dit bureau leidde tot voor kort een nogal armetierig bestaan. Dat is sedert enige tijd veranderd, dank zij een energieke publiciteitscampagne. Men beschikt nu over een jaarinkomen van 20.000 gul den en een zestigtal vrijwilligers als waarnemers. Het doel is een bedrag van rond vijf miljoen bijeen te bren gen. Dat is namelijk, naar schatting van het bureau het bedrag, benodigd om de nodige apparaten aan te schaf fen, waarmee het monster zonder enige twyfel kan worden gevangen. Er zijn ook al „exclusieve" rechten aan de TV en publiciteitsmedia verleend om deze merkwaardige gebeurtenis als zij plaats heeft de nodige ruchtbaar heid te geven. Op zeer toevallige wijze werden wij geconfronteerd met de heer J. Vink uit Ochten in de Betuwe. Deze had het voorrecht enkele dagen geleden een persoonlijk bezoek te mogen brengen aan de pre sident van Tunesië en de vroegere rebellenleider, Bourguiba. De heer Vink zelf noemde dit een zeer vererende uitnodiging die werd verkregen naar aanleiding van de opening van een nieuwe luchtlijn van de Sabena op Tune sië. Als afgevaardigde van de vereniging „De Binding", welke als doelstelling heeft het contakt te onderhouden tussen ouders en emigranten, maakte hij deze openings- vlucht mee. De uitnodiging om het nieuwe paleis van Bourguiba te bezichtigen resul teerde in een bijzonder gezellig samenzijn en een zeer geanimeerd gesprek. Het paleis dat in de oude stad Carthago staat biedt een fantastische aanblik tussen de vele ruïnes. Het gezelschap, dat onder leiding stond van de minister van Verkeer en Waterstaat van België, werd heel har telijk door de president ontvangen. Er volgde een rondleiding door het paleis die werd geleid door de president zelf. Tal rijke imposante wetenswaardigheden wer den gewezen en hierbij viel op dat de Mo hammedaanse kuituur bijna overal weer in te herkennen was. Tijdens deze rondleiding volgen pracht en praal elkaar herhaaldelijk op. Bij even tuele uitbreidingen van het paleis zal de moeilijkste taak zijn dezelfde harmoni- euse vormen terug te krijgen die 't paleis nu kenmerken, aldus de president in een vraaggesprek met de heer Vink. Bij. het vertellen van alle bijzonderheden werd een zeer gedocumenteerde toelichting ge geven, maar bijzonder veel aandacht werd door hem besteed aan de toelichting op de documenten die betrekking hadden op de arrestatie van Habib Bourguiba en het bewijs tot inhechtenisneming van de Franse regering. Bourguiba is oorspron kelijk advocaat en werd in 1938 door de Franse regering gevangen genomen. Hier na volgde een periode van 16 jaar die werd doorgebracht in gevangenissen en in ballingschap. Eindelijk na al deze jaren werd het voor hem mogelijk om Tunesië te gaan leiden in haar onafhankelijkheid. Naar aanleiding van gesprekken met de bevolking, die de heer Vink had, kan de conclusie worden getrokken dat h(j hierin volkomen is geslaagd, aangezien men hem b(j alle lagen van de bevolking op de handen draagt. In een redevoering die door de presi dent werd gehouden verklaarde deze, dat hoewel men het verleden natuurlijk nooit zal kunnen en mogen vergeten, de toe komst alleen maar uitgangspunt mag zijn voor de opbouw van zijn land. Op een zeker ogenblik bevond de heer Vink zich met de president op een galerij van de paleis-schouwburg en uitte zijn grote be wondering voor de prachtige ligging en bouw van het paleis. Hierop gaf de pre sident te kennen dat er veel kritiek is ge leverd door de bevolking over de bouw van dit paleis. Maar de president voerde als verdedi gende motivering aan dat de bouw van huizen, scholen en ziekenhuizen door zijn regering als voornaamste opgave wordt gezien. Hij verzocht de heer Vink dit in Holland tot uiting te laten komen. De pre sident gaf in zijn persoonlijk afscheid te kennen dat het wenselijk zou zijn als dit bezoek zou bijdragen tot een betere ken nis van Tunesië door die landen, waarvan tijdens dit bezoek afgevaardigden aan wezig waren geweest. Tunesië heeft ver schillende aantrekkelijkheden te bieden voor de Europeaan en de Amerikaan, al dus president Bourguiba. Van uit het Hilton-hotel van waaruit de verschillende dagtrips werden onderno men moest ook weer naar Holland wor den vertrokken. „Ik vind het hier maar verschrikkelijk koud in vergelijking met daar in Tunesië, waar de temperaturen in november varië ren tussen de 22 en de 28 graden" zei de heer Vink. Hij zou nog wel eens terug willen want het is een prachtig land, dat zijn eigen mogelijkheden nog niet kent. Alle RHC.teams hebben jongstleden zondag gespeeld en de resultaten waren niet goed te noemen. Alleen de adspiran- tenploeg kon tot een overwinning komen, want met 86 werd van Achilles gewon nen. Het was een spannende wedstrijd, waarin de RHC-jongens niet hun beste spel lieten zien, maar die toch verdiend werd gewonnen. De RHC-dames senioren verloren kans leden een nederlaag, want BDC won met 6—2. De herenteams brachten het er even_ min beter af. RHC-2 verloor met 6—2 van DSO-2 en RHC-1 verloor verdiend van een op alle fronten beter Fidelitas. Fide- litas was in het begin sterk in de aan- van en de stand was gauw 4—0. RHC kwam echter sterk terug en liep in tot 43. Hierna ging Fidelitas weer in de aan_ val en het resultaat was nogmaals 6 doel punten. RHC kon er nog maar één tegen overstellen, zodat het ein.de kwam met een 104 stand. Woensdagmiddag en -avond j.l. vond in hotel Buitenlust een slagersdemon stratie plaats vanwege het bedrijfschap voor slagers. Deze demonstraties waren georganiseerd door de Amerongse sla gers ten behoeve van de afdeling Ame- rongen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen. Beide demonstraties, welke door de plaatselijke huisvrouwen zeer goed werden bezocht, de zaal was beide ke ren geheel vol. werden met een groot enthousiasme door de dames gadege slagen. Gedemonstreerd werd door de bekende kok en schrijver van recep tenboekjes, de heer Eksteen, hoe ook de goedkopere soorten vlees smakelijk en aantrekkelijk bereid konden wor den. De heer Eksteen toonde de dames hoe met betrekkelijk weinig kosten ver schillende soorten vlees klaargemaakt kan worden op een veel smakelijker manier dan de meeste huisvrouwen het plegen te doen. Niet alleen omdat zij het niet aanvoelen of kunnen, doch ook omdat niet de nodige tijd wordt be steed aan het gereedmaken van de maaltijd. De ervaren kok was de gehele mid dag en avond druk met bakken en braden. Door het opstellen van grote spiegels kon elke aanwezige in de zaal de handelingen van de heer Eksteen volgen. De dames konden allen van de vervaardigde vleessoorten proeven, en het bleek, dat de heerlijke hapjes er grif ingingen. Na afloop waren er receptenboekjes verkrijgbaar welke grif van de hand gingen. Zeer voldaan en met het idee werkelijk weer iets geleerd te hebben loos van Victoria. Ook de damesjunioren gingen de dames weer huiswaarts. ,Jet kraagje is er weer! Het heeft zich vooral weer in r' meisjesmode genesteld, wat niet alleen fijn is voor de jonge dames in kwestie, maar ook voor hun moeders, die daardoor met weinig middelen een leuke variatie kunnen brengen in de winterjurken. Het hier getoonde kraagje zit op een jurk van blauwe ladyroy, een stevige 'cch soepele, fijn geribde katoenen stof. Het jurkö.. komt van Gerzon en kost 26,75. IP*, «s, li:*- Koala-pyama's zijn ideale nachtkleding voor kinderen. Ze zijn gemaakt van een zachte, warme meegevende ka toenen stof, hebben geen knoopsluiting nodig, zijn fris van kleur en bijzonder goed wasbaar. De prijzen varië ren van negen tot twaalf gulden, overeenkomstig de maten, die bij twee beginnen en met tien eindigen. Van corduroy is deze echt meisjesachtige overgooier. De rits is zo wel funktioneel als de coratief. Glimknopen op de zakken en de draag bandsluiting zetten de draagsters nog eens aan het .poetsen'. Het bloes je is van een warme ka toen. Het stel kost nog geen dertig gulden en werd getoond door Ger zon. Is het u ook al opgeval len dat de „deftige" knickerbocker aan het terugkomen is? De gro te en de kleine man be ginnen er zich weer aan te wagen, al waren de meisjes hen voor, want van hen hebben we de katoenen knickerbocker van de zomer al gezien. Mannen dragen de knickerbocker uit een katoenen corduroy, zo als deze jongeling, die er zelfs nog een petje uit dezelfde stof bij heeft. Zijn shirt is van een warme, katoenen flanel. Deze modellen hebben we gezien bij Gerzon, waar ze voor dè broek 15,50, voor het petje 9.75 en voor v de bloes 14,90 rekenen. 4

De Vallei | 1965 | | pagina 5