Éltlr pootdej Bronchi letten CHEVROLET Chr. Haags Knapenkoor verzorgt Kerst avond in Pniëlkerk KRUISWOORDPUZZEL R 28 0 P E L Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 10 december 1965 VOLLEYBAL Panters-1 (heren) kunnen winnen van Shot-2 Glazen van top kwaliteit AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL Kerstaktie Leger des Heïls mm DE IDEALE HUISHOUDSCHORT Hoestdrank in fabl«tvorm.95ct SCHOOLRADIO PROGRAMMA Koopt KINDERZEGELS Iedereen verzendt in de maand december kaarten en goede wensen. Laat ze alle, laat ze gedeeltelijk, of laat er zeker één beplakt zijn met een KINDERZEGEL. OPBRENGST COLLECTE ASTMA-FONDS TE VEENENDAAL V.A.B. KIRPESTEIN Zaterdag 11 december a.s. is er in de Chr. Geref. Pniëlkerk aan de Hoofdstraat een Kerstavond, waaraan medewerking wordt verleend door het Christelijk Haags Knapenkoor o.l.v. Marius Borstlap, Piet Kraak organist en een blaas- kwintet. Het Chr. Haags Knapenkoor bestaat sinds 1950 en is ontstaan uit een Lage re School koor.. Gemiddeld telt het koor zo'n 75 leden van 8-14 jaar. Ma rius Borstlap is al vanaf de oprichting dirigent van dit koor. Hij is leraar schoolmuziek en heeft nog verschillen de andere jeugdkoren onder zich, o.a. dat van de NCRV. A.s. zaterdag zullen zij een program ma van anderhalf uur verzorgen. En kele nummers hieruit zijn: a. Koor a capella, drie kerstliederen w.o. Nu seyt wellecome; b. Koor met orgel en fluit, zes kerstliederen uit verschillende lan den; c. Koor met blaaskwintet, vier Nederlandse kerstliederen w.o. Hoe PANTERS-2 KRIJGT HET ZWAAR TEGEN SVE/VVZ-1 Morgenmiddag komen alle herenteams van de Panters tussen de lynen in com petitieduels. Panters-1 trekt naar Culem- borg om aldaar de strijd aan te binden tegen Shot-2. Deze ploeg staat nog on deraan de ranglijst. Een reden dus om aan te nemen, dat de Panters hier geen fouten zullen maken en de twee punten mee naar Veenendaal nemen. De ploe gen van Shot spelen thuis echter altijd een fanatiek spelletje, aangemoedigd door een vrijwel altijd fanatiek publiek. Heren-2 moet de zaken om vier uur in eigen huis heel energiek aanpakken wil het enig succes boeken tegen het hoog geplaatste SVE-VVZ-1. Panters-1 heeft dit verleden week aan den lijve onder vonden in de Jaarbeurs te Utrecht, toen het ten leste nog een gelijk spel kon halen. Maar Panters-2, indien compleet, kan voor eigen publiek heel goede wedstrij den spelen. Met flinke aanvallen kan de gemoedsrust van de Utrechtenaren een flinke dreun worden verkocht met als gevolg dat er nog wel een gelijk spel inzit. Hard aanpakken van begin tot het einde. Panters-4 speelt om vijf uur eveneens thuis tegen GAC-2 uit Utrecht. De on geslagen positie van de Veenendalers zal volgens ons niet in gevaar komen. Pantcrs-3 (heren) gaat naar Woerden om Valbovol-4 te bekampen. Dit zal weer zeer moeilijk worden voor dit heel jonge team. De ploegen van Valboval zijn allen van een heel goede kwaliteit en we heb ben een zwaar hoofd in succes voor de Veenendalers. Als de goede vorm wordt verkregen, dan kan er een gelijk spel inzitten. Het tweede damesteam tenslotte speelt om drie uur thuis tegen De Valk-1. Dit wordt niet zo'n gemakkelijke zege als in voorgaande thuiswedstryden, maar de punten zullen wel thuis blijven, waardoor dit team haar ongeslagen positie kan weten te handhaven. Ook het glas in uw bril is belangrijk. Wij willen u gaarne adviseren over de verschillende mogelijk heden o.a. Ontspiegelde glazen, gekleurde glazen enz. SPECIAAL OPTIEK Kerkewijk 17, V'daal Tel. 3313 Ziekenfondsleverancier lijdt dit kindeke"; d. Koor met fluit, hobo en orgel, Kerstkantate; e. Instru mentale soli door blaaskwintet; f. Sa menspel van orgel en hobo. Vanaf half acht, een half uur voor de aanvang van het programma, is de kerk geopend. Vervoer NIEUWE ONTWIKKELING BIJ VERVOERSWEZEN Een vooraanstaande Britse vervoers- en scheepvaartorganisatie zal een nieuw communicatiestelsel in werking stellen, dat het mogelijk maakt dat elektronische rekenmachines van verschillende typen ,en fabrikaat in Birmingham, Londen, Antwerpen, Frankfurt, Dusseldorf, Ko penhagen en Gotenburg gegevens uitwis selen. Van 1 januari a.s. af zal het gehele ver voerssysteem van deze firma in toene_ mende mate door computers worden ge regeld. Alle ladingen die deze firma ver voert, waar ze ook mogen zijn, over land of over zee, zullen voortdurend onde^ surveillance staan van computer-bureaus in grote steden waaraan door plaatselijke controleposten verslag wordt uitgebracht. De bureaus gevestigd in de bovenge noemde steden zullen met een centraal computerbureau in Rotterdam worden verbonden, dat op zijn beurt weer ver_ bonden is met een centraal punt in En geland dat de vrachtbewegingen regelt. Dit centrale bureau heeft een wijdver takt, hoogst gevoelig en op de minuut werkend systeem van twee-richtings communicatie. De positie van onderweg zijnde vracht wordt van uur tot uur bij gehouden en het zal mogelijk zijn de bewegingen hiervan door middel van af standsbediening, zonder rechtstreekse schriftelijke of mondelinge verbinding, te dirigeren. De twee directe voordelen van het systeem zijn dat de transportmidde-. len intensiever worden gebruikt en dat er sneller op.de eisen van de klant kan wor den gereageerd. De verzending van goe deren per container en veerboot is de laatste jaren zo versneld dat de goederen vaak vlugger reizen dan de bijbehorende documenten en instructies. In een bedrijf zoals dit is de snelheid Verzend per 'y v 'i v Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen - Rhenen - Utrecht - Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefoon 4067 -wmm Evenals in voorgaande jaren is het Leger des Heils thans weer bezig met de voorbereidingen voor het Kerstfeest ten behoeve van honderden kinderen, bejaarden, eenzamen, langdurige zieken en behoeftige gezinnen. Van verschil lende gemeentebesturen heeft het Leger des Heils toestemming gekregen de bekende kerstpotten te plaatsen. In de kleinere gemeenten is dit echter geen doen en daarom richt het Leger des Heils een verzoek tot u om hen by dit mooie en belangrijke werk te helpen door een bydrage te storten op postgiro 4401 (Kerstaktie) teneinde het mogelyk te maken de voorgestelde plannen te verwezenlijken. Namens de heer Pieter Deurlo, kerstfeestorganisator, wordt u bij voorbaat hartelijk bedankt voor uw medewerking ten behoeve van deze Kerstaktie. waarmee kostbare uitrusting zoals con tainers en opleggers circuleren van zeer groot belang. Men verwacht een verbete ring van veertig procent in de benutting van de transportmiddelen binnen drie maanden na invoering van het nieuwe systeem. Het geheim van dit systeem bekend onder de naam External Integration ligt in een code of gemeenschappe lijke taal die geschikt is voor alle computers, niet alleen voor program ma's maar ook voor „inputs en „out puts", die ontwikkeld is door een vroegere Nederlandse vervoerder, de heer Hendrik Bor. De Britse firma is de eerste dit dit sy steem praktisch gaat toepassen. Een zeer deskundig huishoud-forum dis- cussieex-de dezer dagen over de nieuwe schortencollectie van vijftien Nederlandse fabrikanten, vervaardigd uit Enkalon en Terlenka. De wensen voor het ideale huis- houdschort werden als volgt geformuleerd: driekwart raglanmouwen, die van on der met een tricotboord om de arm sluiten. ft het schort moet de kleding goed bedek- ken. Het mag iets korter zijn dan de rok. Voor een vlotter aanzien, ft schuingeplaatste zakken op dijbeen hoogte, liefst meer diep dan breed, vol doende ruim voor stofdoek, wasknij pers en portemonnee, ft een bandsluiting in achterhals en taille, waardoor knopen vermeden kunnen worden. De Stichting Nederlandse Schoolradio (uitgaande V. AVRO, VARA en Vl'RO) vervolgt na de kerstvakantie haar weke lijkse uitzendingen met de programma's voor het tweede trimester, d.i. tot de paasvakantie. Dinsdag 11 januari (14.4015.00 uur) wordt de eerste uitzending verzorgd van een zangspel, getiteld ,De vogels van Willem Wiedewiet". De hoofdpersoon, eigenaar van een vogelwinkel, raakt in moeilijkheden doordat een tweetal die ven er met zijn vogels vandoor gaan. Er doen zich nog anaere verwikkelingen voor, alles eenvoudig van opzet en me lodie. Een onbepaald aantal kinderen aan aan het zangspel meewerken. Decor en aankleding kunnen met geringe mid delen worden verzorgd. Verwacnt mag worden dat elke lagere school dit zang spel mee kan instuderen en opvoeren. Woensdag 12 januari (9.40-10.00 uur) begint voor leerlingen van het zesde leer jaar een reeks uitzendingen in hoorspel- vorm onder de titel „Per trekschuit en trein". Deze serie bestaat uit twee de len van ieder zes programma's. Het eer ste deel gaat over het reizen in de 17e eeuw, waarbij in een avontuurlijk ver haal haast spelenderwijs de leefgewoon ten van de zeventiende-eeuwse Neder landers aan de orde komen. Het twee de deel, eveneens in de vorm van een avontuurlijk vervolghoorspel, gaat over het reizen in de 19e eeuw, waarbij o.a. aan de orde komen: de ballonvaart, de eerste treinreizen, de tollen. Vrijdag 14 januari (10.00-10.20 uur) wordt voor het vijfde leerjaar begon nen met een serie van zes uitzendingen over hygiëne. De serie heet „O, wat zijn we schoon'' en vraagt de aandacht voor o.a. wassen, verzorging van han den en vöeten, tandenpoetsen en enkele slechte gewoonten. De presentatie ligt in handen van een medicus. Op vrijdag 25 februari wordt in een reeks van zes uitzendingen, onder de titel „Lezen en praten met dichters" een aantal gedichten behandeld en ge zegd, een en ander toegelicht in ge sprekken met de dichters. Bij de keuze van de gedichten is rekening gehouden met de leeftijd van het vijfde leerjaar. De onlangs gehouden collecte van het Asthma Fonds heeft opgebracht ƒ4.193,03, terwyi er nog enige bedragen van fabrieken te wachten zyn. Het bestuur van de afdeling Veenendaal is zeer verheugd over dit resultaat. Tij dens de aktie was het bijzonder slecht weer. De dag waarop de straatcollecte werd gehouden, was de „gladde-zater- dag", zoals ieder zich zal herinneren. Niettemin kwamen ook die dag de me dewerkers trouw op en brachten 128,63 bij elkaar. Het bestuur is iedereen die gaf en die meewerkte aan de aktie zeer dankbaar. Landelijk is de aktie door de slechte weersomstandigheden tegen gevallen. De opbrengst is in Veendaal dit jaar 653,25 hoger dan vorig jaar. Veenendaal draagt hiermede bij in het tot staan brengen van de volksziekte, die de Asthma in al zijn vormen gewor den is. Verschijnt als bijlage van hel streekblad „DE VALLEI' onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 11 dec. Lucina van de Vendel, Ede Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal Jannie van de Kaa, Renswoude Jos Tollenaar, Achterberg Gijs van de Meijden Herman Lodewijk Spies, Eist Tineke Hermans Erna van de Meijden Jaap Kramer Jan Willem Henzen Ria van Viegen Bart Gaasbeek, Ederveen Wilma Hol Lia Wolven Kees de Jong Bertie Rotterdam Elbert van de Klift Gert Hasselaar Woutje van de Bijl, Rhenen Tonnie Hootsen, Achterberg Tonnie van Veenendaal Edith Hootsen Wilma Heij Mary van de Brink Frieda van de'Bovenkamp 17 Jack de Jager, Rhenen 17 Willy Helms Van harte gefeliciteerd allemaal en een heel prettige verjaardag! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, In de afgelopen week heb ik een grote zak zilverpapier en capsules ge kregen van Joost van de Brink en zijn zusje Riek. Heel hartelijk bedankt, hoor. Wij zullen er voor zorgen dat het bij de blindenstichting terecht komt. Door een heleboel zilverpapier en capsules te sparen kunnen er nuttige dingen voor de blinde mensen gekocht worden. En het is toch wel heel fijn als wij er een beetje aan mee kunnen helpen dat zij b.v. een bandrecorder braille-boeken enz. krijgen. Doen jullie allemaal nog eens extra je best, afge sproken! Tot de volgende week dan maar weer. Tante Jos Natuurlijk is het niet mogelijk het ieder een precies naar de zin te maken. Maar in de grote verscheidenheid die bestaat in kleuren en modellen zal iedere huisvrouw toch wel iets van haar gading kunnen vinden. Tydens een huishoudelijke „happening bij het Amsterdamse Lieverdje, demon streerden jeugdige huisvrouwen voor vlotte en doelmatige Enkaschorten. De nieuwe Enkaschorten - vervaardigd door de vijftien vooraanstaande schortenfabri- kanten in Nederland - zyn leuk om te dragen, maar ook gemakkelijk wasbaar (n een wip droog!), dus zeer praktisch. Zy zijn hygiënisch en licht in gewicht, blij vend kleurecht en onontvlambaar. By het lieverdje werd het verkeer gestremd. Maar de originele „schorten-happening" verliep ordelyk. De politie zag glimla chend toe. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE gelijke taak lijkt en het is alleen door het aanwenden van al hun kracht en wil, dat zij er in slagen. Linda McGill meende niet tegen deze taak te zijn opgewassen, maar haar trainer moedigde haar aan om door te gaan en na 11 uren en 12 minuten be reikte zij land, in slechts 11 minuten meer dan het record, behaald door de Deense Greta Andersen, die nu in Ameri ka woont. De eerste keer, dat een vrouw probeer de het Kanaal over te zwemmen, is 40 jaren geleden. In die tijd was kanaal_ zwemmen alleen maar het werk van een man, maar de 18-jarige Olympische Gou den Medaillewinnares Gertrude Ederle, besloot het te proberen. Haar eerste on derneming mislukte, maar op 6 augustus 1926 startte zij van Kaap Gris Nez om haar krachten nog eens tegen het Kanaal te beproeven. Haar trainer en haar va der volgden haar in een boot,waarin ook een klein orkestje was om haar op te vrolijken. Kort nadat zij in het water was, begon een sterke wind te waaien: het Kanaal werd moelig en maakte het bijna onmogelijk voor Gertrude om op te schieten. Maar zij weigerde op te geven. HORIZONTAAL 51 lus 22 vogel 1 bewijs van verdriet 53 voorzetsel 25 monster 4 plaats in Drente 56 wondje 26 op deze wijzen 7 plaats in Gelderland 58 familielid 27 geogr. mijl 11 jong dier 59 vervoerbedrijf 28 te zijner plaatse 12 krantenjongen 60 kleur 29 windrichting 13 rijstbrandewijn 62 pret 30 voorkeur bij koop 15 dierengeluid 63 lopend touw 33 bid 16 titel 64 plaats in Afrika 36 bevel 18 uniek 65 stemming 37 nauwte 19 vrucht 66 open plek in het bos 38 hijswerktuig 21 bontsoort 39 kindergroet 23 cijfer VERTIKAAL 40 de lezer heil 24 godin 1 klap 41 betaalmiddel 26 dwarsweg 2 dwaas 42 kwajongen 28 bouwmateriaal 3 oosterse titel 43 goud (Fr.) 31 rivier in Frankrijk 5 dierenverblijf 45 reisje 32 muziekteken 6 ogenblik 47 koeienmaag 34 deel v.e. jas 8 wapen 50 plaats in Noorwegen 35 steekwapen 9 sportartikel 51 muziekteken 39 vallei 10 ambtskleding F 2 jong dier 41 aanwas 14 knaagdier 53 bezittelijk vnw. 44 meisjesnaam 15 dunne 54 plaats in O.-Europa 46 wapen 17 begin 61 bijb. naam 48 jongensnaam 18 graveren 57 gevangenis 49 ieder OPLOSSING KRUISWOI 20 ruige JRDPUZZEL 55 eerlijk R 27 HORIZONTAAL: 1 prul, 4 ski, 7 stro, 10 idolaat, 14 ap, 15 opa, 16 mat, 18 nl, 19 ho, 20 two, 22 md, 24 eva, 26 beta len, 30 oke, 32 em, 33 ro, 34 do, 35 na, 36 ar, 37 tu, 38 aga, 40 te, 42 l.s., 44 ïrtet, 45 Amerika, 46 se, 47 Aa, 48 esp, 50 ra, 51 os, 52 ei, 54 Ad, 56 se, 57 he, 58 ore, 59 leguaan, 62 ons, 64 .s., 66 rib, 67 pp, 68 eg, 69 les, 72 tui, 74 ja, 76 strelen, 80 reet, 81 Ina, 82 Olst. VERTIKAAL: 2 rk, 3 lip, 4 so, 5 klewang, 6 ia, 7 sta, 8 r.d., 9 lade, 11 da, 12 a.m., 13 Sloe, 15 o.o., 17 t.m., 19 ham, 20 t.t., 21 o.l., 23 don, 25 verweer, 26 brutaal, 27 e.o., 28 Ed, 29 noteren, 31 kalkoen, 36 aks, 37 tar, 38 Ate, 39 aap, 41 era, 43 sas, 49 sluipen, 53 iet, 55 de, 56 s.a., 57 hop, 58 oker, 60 gr, 61 Ab, 63 slak, 65 s.l., 67 pi, 70 Est, 71 st, 72 te, 73 Uno, 75 ne, 77 r.i., 78 la, 79 is. Uur na uur streed zij verder, zij begon te verzwakken en Dover scheen duizen_ den mijlen weg in plaats van de 20, wel ke het in werkelijkheid waren. Twaalf uren lang vocht Gertrude tegen golvep, koude en vermoeidheid, maar juist toen het er naar uitzag, dat zij zou opgeven, de kust van Engeland practisch binnen haar bereik, zette zij haar tanden op el kaar en deed een laatste poging. De wind werd een storm en de golven werden ho ger. Langzaam maar zeker won zij veld. Na 14 uren en 34 minuten zwemmen land de zij in Kingsdown als de eerste vrouw, die het Kanaal overzwom. Figuur c. EEN GRAPPIG KLEIN LIJSTJE Als je graag een lijstje zou willen ma_ ken voor de beste foto's van je zomer vakantie, kun je hier zien hoe je dat moet doen. Trek een cirkel op een stuk kar ton. Trek een tweede cirkel in de eerste en snijd deze rand uit. Als je geen passer hebt, kun je ook borden gebruiken om de cirkels te trekken. Om de kartonnen ring te bekleden kun je raffia gebruiken. Het is gemakkelijker daarmee te werken als je het eerst voch tig maakt en glad strijkt. Gebruik een naald om de einden vast te zetten en door het karton te rijgen. De foto wordt in het lijstje gezet en aan de achterkant vastgeplakt met plastic plakband. Vlecht een raffia koordje om het lijstje aan op te hangen en zet dat aan de achterkant van het karton vast. „U denkt, dat u een zware dag gehad hebt op kantoor, maar wat denkt u van mij? Ik leerde hoeveel twee plus twee is." Als je er ooit van droomt over het Engelse Kanaal te zwemmen, zul je op jonge leeftijd moeten beginnen met oe fenen. Het 19_jarige Australische meisje Linda McGill, dat kort geleden het Ka naal over zwom van Frankrijk naar En geland, droomde- reeds jong van de zwemtocht over het Kanaal en oefende energiek. Op 8-jarige leeftijd zwom zij elke dag een afstand van drie mijlen en toen zij 13 jaar was, zwom zij vijf mijlen per dag. Maar lange-afstandzwemmen is nog niet voldoende om het Kanaal te kun_ nen oversteken. Je moet beschikken over een goede vechtlust en een sterke wil. Het Kanaal is een onvoorstelbare uitge strektheid van water, met hoge zeeën, sterke getijen en verraderlijke stromin gen, welke zullen moeten worden over wonnen voordat succes kan worden be reikt. Niet meer dan twee van de tien men. sen, die proberen het Kanaal te verslaan spelen het klaar om er over te zwemmen. Zelfs diegenen, die er in geslaagd zijn, kennen perioden, waarin het een onmo- 55. „Wel?" vraagt Priamus na een gespannen stilte Aram gaat naar het raam en staart over de stad. „Ah U weigert te strijden, kan ik U niet van de galeie' redden," klinkt achter hem de stem van de senatoi .Strijd u wel en u verliest, dan bent u even ver a nuals u wint bevrijdt u deze »tad, dit hele e; land, van een meedogenloos tiran!!" „Wanneer is een lergelijke tweekamp beslist?" vraagt Aram. „Pas als en der partijen zich overwonnen verklaart," ant- /oordt Piamus. „Goed, dan zal ik het proberen." „Dat ist ik wel,' roept Ambre verheugd uit. „Wat heb ik ■zegd, Priamus!!' En ze geeft de senator van enthou siasme zulk een dreun op de schouder, dat de dikkerd achterover op zijn rustbank tuimelt. Misschien zou ze minder opgewekt geweest zijn, als ze de gestalte ge zien had, die achter een gordijn verborgen elk woord heeft opgevangen en zich haastig verwijdert (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1965 | | pagina 10