Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Psychologische bezwaren tegen bord „onbewoonbaar verklaarde woning" rr Uit de raad van Veenendaal: |KIPg BERGWEG: VERBINDING AMERONGEN- SCHERPENZEEL KRIJGT RECREATIEVE FUNCTIE AGENDA Christelijke Besturenbond Veenendaal belegde Forumbijeenkomst. WIST U RIIENEN Rij ksgoedkeuring voor uitbreiding S l reek werkpl aats Vragen rond loonpolitiek, voordelen voor georganiseerden etc. aan de orde ELST DE LEEREN DOEDEL MENSENBLOED STIJGT IN WAARDE 39e JAARGANG VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 Nr. 97 Redaktie en administrat Parallelweg 10 - Vccncndaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: YV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b\j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzcel Geen plank, wel een plank. Weg met die borden, nog niet zo kwaad die borden. Voor wie deze „kreten" niet duidelijk moch ten zijn: in de gisterenavond gehouden vergadering van de gemeenteraad werden breedvoerige beschouwingen gewijd aan de voor- zowel als de nadelen van de plank of het bord op de onbewoonbaar verklaarde woningen. Verschillende van de raads leden zagen het als een psychologische misgreep van de wetgever de voordeur van een woning met een dergelijke kennis geving te „sieren". Anderen weer meenden dat juist de bewoners wel voor het opschrift geporteerd waren, omdat men daar door gevrijwaard zou zijn van huurverhogingen en de eerste daadwerkelijke stap, die zou moeten leiden naar een betere be huizing daardoor was gezet. PLANK WETTELIJK VEREIST Maar hoe men het ook wendde en keerde: de plank moet erop als wordt overgegaan tot onbewoonbaarverkla ring van een woning. En dat ook aan die onbewoonbaar verklaring op zich moeilijk is te ontkomen deed des raads voorzitter, burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg, uit de doeken. De „plankenkoorts" of het borden debat, zo men wil, ontspon zich naar aanleiding van een voorstel van burge meester en wethouders tot het vast stellen van een ontruimingsplan voor een aantal onbewoonbaar te verklaren woningen. Een nieuwigheid voor Veenendaal, zo'n ontruimingsplan. Tot nu toe was het de gewoonte om een huis onbe woonbaar te verklaren, de ontruimings termijn vast te stellen op een half jaar en daarna die termijn met de nodige perioden te verlengen. Drie jaar Om aan deze slepende gang van za ken te ontkomen stelden b. en w. voor ten aanzien van vier huizen aan het Benedeneind, tien op de Heuvel, vijf op de Prins Bernhardlaan, elf in de Van de Pollstraat en één aan de Nieu- weweg, eens en voor altijd de ontrui mingstermijn vast te stellen. Deze termijnen liepen, al naar ge lang het gereedkomen van de nodige nieuwe huizen, van ruim één tot ruim drie jaar. Drie jaar met een bord op de deur. Dat deed bij mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) de deur dicht. Zij vroeg zich af waarom nu al tot onbewoon baarverklaring moest worden besloten voor woningen, die over twee en drie jaar pas ontruimd zouden worden. Ook de heer Verkuijl (PvdA) was dat een beetje te gortig. Hij vond de mo tieven van b. en w. niet sterk genoeg om nu al tot onbewoonbaarverklaring te besluiten en voor zo lange tijd een discriminerend predikaat op de huizen te plakken. Verder spraken de heren Van Deelen (SGP) en Van Hardeveld (PvdA) zich uit tegen de plank. Spreiden Voor de heer Diepeveen (AR) was wel het belangrijkste, dat het toekom stig beleid op het gebied van de wo ningbouw en -toewijzing bij het onbe- woonbaarverklaren werd aangepast. Het zwaarst woog voor hem het vin den van een passende woning voor de categorie van mensen uit de „geteken de" huizen. Volgens wethouder Koppenberg (PvdA) betrof het hier nog maar een zeer beperkte doorlichting van het oud-woningbezit. Een groot deel van de oude huizen staat weliswaar nog als bewoonbaar geboekt, maar verdient de ze kwalificatie, althans over enkele ja ren niet meer. De wethouder dacht, de stemming peilende, dat de raad op ver dere doorlichting geen prijs stelde. dat sommige wielrijders denken door te mogen rijden als het stoplicht bij de Panter Sigarenfabrieken op rood staat? dat dit echter helemaal niet het ge val is? dat hierdoor een bekeuring geris keerd kan worden? dat de gedachte van betreffende per sonen is gebaseerd op het vermoeden dat stoplichten rechts geplaatst moe ten zijn? dat ook deze veronderstelling niet juist is? dat in de wegenverkeerswet staat dat stoplichten duidelijk zichbaar en zo mogelijk rechts moeten worden aangebracht? dat men er dus verstandig aan doet om ook als wielrijder enkele ogen blikken geduld te tonen als het stoplicht rood is? Huizen doorlichten De heren Ester (AR), Van Remmer den (PvdA) en Van Genderen (CH) lie ten wethouder Koppenberg evenwel vlug weten, dat zij juist wel voor ver dere doorlichting voelden. Zij wilden dit echter niet meteen naar buiten uit dragen, doch het doorlichtingsrapport in de eerste plaats voor intern gebruik aanwenden. Volgens de voorzitter had tegenspar telen geen zin. De raad kon wat hem betreft het ontruimingsplan niet aan nemen, maar dit zou b. en w. er niet van weerhouden naderhand toch met voorstellen tot onbewoon van de betreffende huize' baarverklaring :n te komen. En tot aannneming van deze voor stellen zou de raad wettelijk ge houden zijn. Als namelijk de be voegde instanties vaststellen dat een woning onbewoonbaar is kan men niet onder een besluit uit. De raad stemde uiteindelijk, zij het dan zonder enthousiasme, toe, behalve mevr. Buddingh. Uit sociale overwe gingen bleef zij tegen de langdurig van borden voorziene deuren. Doorschuivingen Daarnaast bleef nog een enkele vraag over. Op een informatie van de heer Diepeveen antwoordde wethouder Kop penberg, dat het de bedoeling is de 28 reeds eerder onbewoonbaarverklaarde woningen te ontruimen als de woningen in De Punt gereed zijn. Dat wilde vol gens de wethouder niet zeggen, dat de ze mensen daar een huis zouden moe ten nemen. Hij wilde dit met de nodige doorschuivingen zien te verwezenlijken. De heer Van Deelen die meende, dat de grond waarop onbewoonbaarver klaarde woningen hebben gestaan veel te lang blijft liggen, kon de wethouder mededelen, dat op het braakliggende perceel in de Zandstraat binnenkort zal worden gebouwd. Mooi winstje De prijs van een mobiel kleuterlokaal, een soort aan het onderwijs aangepaste salonwagen, vond de heer Van de Haar (SGP) bepaald te hoog. Hij dacht dat er een enorme winst op werd gemaakt en meende dat er op het gebied van houtbouw wel iets goedkopers was te bereiken. In het belang van het kleu teronderwijs wilde de heer Van de Haar uiteindelijk wel over zijn bezwaren heenzien. Ook de heer Visser (CH) vond de prijs aan de forse kant, maar hij meen de dat dit toch de enige weg was om snel aan schoolruimte te komen. Ter toelichting diene, dat een der gelijk lokaal op wielen zonder rijksgoedkeuring kan worden aan geschaft. Het enthousiasme, dat de heer Van Manen (AR) voor de kleuterwagen be zat, was bij wethouder Koppenberg maar gematigd aanwezig. Hij wilde het eerst allemaal eens aanzien. O.a. de verwarming zou nog wel eens proble men kunnen geven. Het rooien van de bomen langs de Groenelaan en het opnieuw beplanten van deze weg gaat voorlopig niet door. B. en w. namen hun desbetreffende voorstel terug. Geen manier Het verlengen van het recht van koop dat het Bouwfonds Ned Gemeen ten heeft op enkele percelen grond in De Engelenburg ontmoette geen over wegende bezwaren. De heer Diepeveen hoopte, dat de huizenbouw door dit fonds weer niet zo'n slepende zaak zou worden. De moeilijkheden voor het bouwfonds AANRIJDING Toen de vrachtautobestuurder H. J. G. uit Wamel maandagochtend op de Lijn weg moest wachten op enkele voor gesorteerde auto's, die linksaf de Zwar- teweg wilden oprijden, kon de achter hem rijdende bestuurder van een be stelwagen, E. G. O. uit Rhenen, zijn voertuig niet tijdig tot stilstand bren gen. Hij botste tegen de vrachtauto, met als gevolg schade aan zijn voer tuig. waren volgens wethouder Van Kuijk hierin gelegen, dat men eerst een aan tal spaarders moet hebben om te kun nen bouwen. En als men eenmaal een voldoend aantal meent te hebben, vallen er weer kandidaten af, o.a. door het oplopen van de rentevoet in de loop vgn de tijd. Dat verwonderde de heer Van Dee len overigens niets. Het duurt soms zo lang, dat de bouwkosten niet met dui zend maar met duizenden guldens stij gen. Hij vond dat geen manier van handelen van het bouwfonds. VOLKSKERSTZANG Op de komende volkskerstzang zal het slotwoord worden gesproken door dr. Thoomes. Dit ter aanvulling van een eer der geplaatst bericht. BEIDEN NAAR LINKS Op de hoek Hoogstraat-Zandstraat stond een vrachtwagen, bestuurd door R. en een personenwagen bestuurd door K. te wachten voor het stoplicht, dat op rood stond. De vrachtwagen stond rechts en de personen wagen links op gesteld. Toen het licht op groen sprong gingen beide wagens naar links, hier door kwam de personenwagen klem te zitten. Deze laatste werd ernstig be schadigd. VERDUISTERING Dinsdag pleegde A. B. uit Rhenen verduistering van een bedrag van f 98,75 ten nadele van de Rhenenaar J. F. Het betrof geld van een vervoers bedrijf. Verdachte legde een bekentenis af. Er is proces verbaal opgemaakt. KOE LOS Naar de politie uit Veenendaal de rijkspolitie uit Rhenen mededeelde zou er in de bossen rond Rhenen een koe rond lopen die is losgebroken. Mocht men het dier zien lopen, dan wordt men verzocht dit aan de politie te Rhenen of Veenendaal mede te delen. „Grebberuiters" willen Ponnyclub oprichten Eén deze dagen hield de landelijke rijvereniging De Grebberuiters haar jaarvergadering in hotel Volmer op de Grebbeberg. Notulen, jaarverslagen se cretaris en penningmeester esse werden onveranderd goedgekeurd. Het was voor de vereniging een goed jaar. Het rijdende ledental ging omhoog, terwijl er als hoogtepunt een nieuwe buitenmanege, met verlichting, tot stand mocht komen aan de Nude, bij de boerderij van mej. Straaten van Nes. Bij de bestuursverkiezing werd mej. Straaten van Nes met algemene stem men herkozen. In plaats van de aftre dende heer Weijers werd de heer G. J. van Zetten gekozen, terwijl in de va cature voorzitter, de heer Zijlstra stel de zich niet meer herkiesbaar, de heer D. ter Hoeve werd gekozen. Op deze vergadering werd besloten tot de oprichting van een ponyclub, in dien daarvoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan. Inlichtingen hierover en aanmelding bij mej. Straaten van Nes, Nude 15 te Rhenen. De scheiden de voorzitter werd dank gebracht voor al hetgeen hij in het belang van de vereniging heeft verricht. Zoals uit welingelichte kringen werd vernomen is de Rijksgoed keuring ontvangen voor de uitbreiding van de streekwerkplaats voor gehandicapten en mindervaliden. Deze uitbreiding heeft een grote importantie en zal onder meer een voorname rol spelen in de ver andering van de aard der werkzaamheden. Om uitgebreide gegevens te kunnen publiceren zal een persconferentie worden gehouden op maandag 13 december a.s. Dinsdagavond belegde de Chr. Besturenbond Veenendaal een forumavond. De leden van het forum ziet u hier op de foto. CONCLUSIE: DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING IS OP DE GOEDE WEG In de goed bezette bovenzaal van hotel De Korenbeurs belegde de Christelijke Besturenbond Veenendaal een forum avond. Het werd een geanimeerde en voor velen ongetwijfeld een moeilijke avond met diverse vragen rond problematiek, welke vandaag de aandacht vraagt zoals loonpolitiek, voordelen voor georganiseerden, medezeggenschap, vermogens- aanwasdcling etc. De beantwoorders van al deze vragen deden allen hun best alles zo duidelijk mogelijk naar voren te brengen. Niet in alles kon klaarheid worden gebracht, vooral met de nog ophanden zijnde besprekingen over de te volgen loonpolitiek van 1966, maar aan het einde van de avond keerden de aandachtige toehoorders tevreden huiswaarts met de wetenschap, dat hun Chr. Nationaal Vakverbond en de aangesloten organisaties op de goede weg zijn. Dat uit historisch oogpunt nog steeds de juiste weg wordt bewandeld aangepast aan de tijd van heden. De voorzitter van dit forum, de heer L. R. A. Ester (voorzitter Chr. Besturenbond) werd enerzijds geflankeerd door L. 31. Bonnike (Directeur KVSW) en H. G. Hey (Directeur N.V. Textielunie „Spencer Hey") en anderzijds door ds. A. Terlouw (Industriepredi kant), J. van Eibergen (voorzitter Chr. Nat. Vakverbond) en G. J. Vunderink Bondssecretaris „Unitas"). Postduivenvereniging .,De Instuif" organiseert een prachtige verenigings tentoonstelling Vrijdag 17 en zaterdag 18 december organiseert de duivenvereniging De In stuif haar jaarlijkse tentoonstelling voor leden in de zaal van café Sport- lust. Deze tentoonstelling die het in de voorafgaande jaren zo bijzonder leuk gedaan heeft zal dit jaar weer meer inzendingen krijgen. Men verwacht er zo'n 250 stuks, verdeeld over diverse klassen. Ook voor niet-deskundig publiek is het wel eens aardig om zich even tus sen de „melkers" te begeven. Boven dien zijn er prachtige prijzen. Een keur van bekers en voor de verloting is de gedachte uitgegaan naar kerstkonijnen. ANATOMISCHE BRILAANPASSING In zijn openingswoord liet voorzitter Ester duidelijk blijken, dat deze forum bijeenkomst een traditionele avond was. Reeds gedurende een tiental jaren wor den deze avonden georganiseerd en altijd kon men terug zien op een goede op komst van trouwe leden. Gezien deze be langstelling is het juist, aldus de voor zitter, om deze traditie te handhaven. Omtrent de vraagstellingen van de avon den brak hij voor velen reeds het ijs door diverse te bespreken punten aan te roe ren en riep op geen vragen voor zich te houden, doch ermee voor de dag te ko men. (Zie verder pag. 8) riDiuiuc 0UN6WANS prisma pontiAc OM SC» A voor betere uurwerken H00FDSTP 91 VEENENDAAL Hoofdprijs (bromfiets) van aktie Kontaktgroep winkeliers gewonnen door W. v. Dam Woensdagavond werd bij bijzonder ongunstige weersomstandigheden in de muziektent de loting verricht van de aktie die de Kontaktgroep-winkeliers tijdens de St. Nicolaasweken gevoerd hebben. De publieke belangstelling was bij gunstige weersomstandigheden zeker groter geweest. De heer Slok nodigde iemand uit het publiek uit om de trek king te verrichten. Onder toeziend oog der Elster politie kwamen hierna de volgende prijzen uit de bus: Hoofdprijs Solex gewonnen door W. v. Dam, Beatrixstraat 15 te Eist; 2e prijs een centrifuge voor G. de Haan, Irenestraat 18 te Eist; een elek trische trein voor J. J. v. Viegen-Bou- man; een fototoestel door G. G. Roest enz. Een volledige trekkingslijst zal binnenkort in ons blad verschijnen. Bij het lezen van deze bekendmaking trekt u even een bedenkelijk gezicht en draait uw blad eens om.of het wel juist is dat u De Vallei in uw handen hebt. Jawel, dat klopt. U leest in dit blad veel advertenties over gevraagde en aan geboden artikelen. Maar een dergelijke aankondiging bent u nog nooit tegen gekomen. En ook dat klopt. Wilt u hierover meer weten? Dan leggen we het u even uit. Mensenbloed stijgt pas in waarde, als u daarvan een kleine hoeveelheid afstaat aan mensen, die dit kostelijke vocht nodig hebben en zelf niet de gezondheid bezitten om hun tekort aan te vullen. Wilt u deze laatste zin even op u laten inwerken? Als u, gezond mens, een deel van uw bloed geeft, vult u dit weer snel aan door de reservegrondstoffen die ergens in uw lichaam zijn opgeslagen. Voor u dus geen enkel nadeel. Voor degenen die dit bloed ontvangen alleen voordeel. Zullen we op 14 december de handen eens in elkaar slaan en trachten door vele kleintjes één grote hoeveelheid bloed te gaan presenteren aan de Bloed- plasmadienst van het Nederlandse Rode Kruis, afd. Veenendaal? Ditmaal vindt u daarvoor gelegenheid in de kantine van de Chr. Technische School aan de Industrielaan. 300 JAAR MARINIERS DEN HAAG: H.M. De Koningin heeft donderdagochtend voor Huis Ten Bosch een inspectie gehouden en een parade afgenomen ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van het Korps Mariniers. Tijdens het spelen van het Wilhelmus zien we naast Hare Majesteit de korpscommandant gen.-maj. J. G. M. Nass en rechts It.-geen. H. Schaper, Chef Militaire Huis. De Amerongse gementeraad heeft besloten plannen te laten ont werpen voor de reconstructie van de Bergweg. Deze weg welke de verbinding vormt tussen Amerongen en Scherpenzeel wordt steeds intensiever gebruikt, vooral door doorgaand verkeer. In de zomer maanden, vooral tijdens de weekeinden is er bijzonder veel berm recreatie. De auto's staan vaak mannetje aan mannetje. De burge meester vertelde dat er al heel wat besprekingen zijn geweest met de provinciale waterstaat, de Vereniging de Utrechtse Heuvelrug en andere instanties. Een algehele reconstructie van de weg is onont koombaar. Vele facetten zijn nog niet rond. Er zal nu een definitief constructieplan moeten komen. Aangeraden werd de weg een recrea tieve functie te geven. Hierdoor kan de mogelijkheid ontstaan dat ook het rijk meefinanciert. De pro vincie zal in ieder geval in de financie ring meedoen. Het gaat hier om een zeer groot bedrag dat zeker zal liggen tussen een half en één miljoen gulden. Het gemeentebestuur ziet met angst en vreze de zomer tegemoet, gezien de sterk toenemende bermrecreatie langs deze weg. Voorgesteld wordt thans aan de Ned. Heide Mij. een opdracht te geven tot het ontwerpen van een reconstructieplan. De kosten hiervan zullen f 13.300,— be dragen. De heer v. d. Dikkenberg (SGP) zag gaarne dat van de gelegenheid ge bruik wordt gemaakt om de bochten er uit te halen. De heer Hasselaar (CH) was blij dat er nu aandacht aan deze weg wordt geschonken. Hij vindt het jammer dat de Heide Mij dit moet doen. Had lie_ ver gezien dat de eigen technische dienst het plan had ontworpen. Hij is er echter van doordrongen dat dit wegens de ve le werkzaamheden niet mogelijk is. (Zie verder pag. 4) Makelaars- en Assurantiekantimil BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend noed Taxaties VEENENDAAL Vrijdag 10 december 8.30 uur n.m.: Bespreking ver. Oranje dag met afgevaardigden uit Veenendaalse bedrijven in De Korenbeurs. Zaterdag 11 december 8 uur n.m.: Kerstavond in Chr. Geref. kerk Hoofdstraat, m.m.v. Haags Knapenkoor. 7.15 uur: Ontspanningsfeest avond C.P.J. in gebouw Elthe- to. Maandag 13 december 8 uur n.m.: Verg. bijbelkring Chr. Geref. Pniëlkerk, spreker ds Keuning. Dinsdag 14 december 7.30 uur n.m.: Bloedplasma-avond van Roode Kruis in Chr. Techn. School. RHENEN Vrijdag 10 december 8 uur n.m.: Jaarverg. Alg. Bedrijfsbond De Eendracht, tevens bestuursver kiezing. AMERONGEN Vrijdag 10 december 8 uur n.m.: Vergadering DVSA in Dorps huis.

De Vallei | 1965 | | pagina 1