GVVV-Blauw-Geel een feest vooraf Officiële bekendmaking Algehele afgelasting van het amateur voetbal dit weekend te verwachten AMERONGEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 10 december 1965 2 SPORTPROGRAMMA Voortdurende regen brengt velden in slechte conditie DINSDAGKOOPJES SNOERHOUDER COMPOTE OF PUDDING SCHAALTJES BORRELGLAASJES Kerkdienst „Als verloskundige drukt de verantwoordelijkheid zwaar, maar de dankbare moeder doet alles vergeten". Gemeente Rhenen Ook voor dit weekend ziet het er voor de voetballers en supporters somber uit. De gestage regen heeft van de meeste velden in onze omgeving een moeras gebied gemaakt. De velden op de sportparken liggen er nog het beste bij, maar het bespelen van de velden zou geen beste gevolgen hebben voor de grasmat. Er staan enige interessante wedstrijden op het programma. DOVO trekt naar Katwijk. Veenendaal ontvangt Zeist en VRC is gastheer van CSV '28. GVVV is vrij van competitie, maar speelt vriendschappelijk tegen Blauw-Geel. DVSA krijgt bezoek van JSV. Bij het afdelingsvoetbal is een inhaalwedstrijd pro gramma vastgesteld. Hier staan twee streekderby's op het (inhaal)programma: Renswoude-Scherpenzeél en NSVS-Valleivogels. Veenendaal zal tegen Zeist bijzonder door een forse overwinning terugwin- goed moeten spelen om een overwin- nen. Vooral de achterhoede zal meer ning te bewerkstelligen. Zeist heeft een op elkaar ingespeeld moeten geraken, goede ploeg en de geel-blauwen draai- want dat is nog steeds het zwakke en de laatste tijd niet zo best. Na enige punt bij GWV. weken stil te hebben gelegen zullen ze misschien genoeg krachten opgedaan Scherpenzeel (zondag) zal tegen Bre- hebben om de twee punten in huis te derodes goed voetbal moeten spelen om houden. te winnen. Brederodes is een lastige ploeg die zich niet zo makkelijk in een DVSA (zondag) ontvangt JSV. Dit hoek laat drukken. Scherpenzeel zal moet voor de blauw-witten een beslist dan ook op een moeilijke wedstrijd een overkomelijke hindernis zijn. In- moeten rekenen, dien zij het normale spel spelen dan blijven de twee punten beslist in Ame- Oranje Wit draait niet best. Zondag rongen. krijgt men bezoek van Kamerik. Een voor ons onbekende ploeg. Oranje Wit VRC is middenmoter geworden. Om zal uit een ander vaatje moeten gaan dit te veranderen en zich weer bij de tappen om Kamerik de baas te blijven, kopgroep aan te sluiten moet beslist Doen zij dit dan zit er winst in. van CSV '28 worden gewonnen. Over deze club is ons niet veel bekend, zij R.K. Unitas doet het niet veel beter, zullen hetzelfde spel wel spelen als al- Hoewel zij met geblesseerde spelers te le oostelijke clubs, energiek en hard kampen hebben moet het toch moge voetbal. Wij geloven dat VRC hier ze- lijk zijn ook met invallers goede resul- ker tegen opgewassen is en een over- taten te behalen. Zondag kunnen zij winning uit het vuur sleept. dat bewijzen door Sportcl. Domstad een nederlaag toe te brengen. DOVO gaat het gerenommeerde Quick Boys in eigen huis bevechten. Quick Boys is slecht op dreef, terwijl DOVO gerekend naar de uitslagen van de laatste weken er beter in komt. Toch zal het moeilijk worden voor DOVO. Quick Boys zal juist tegen DOVO pro beren zich een beetje te herstellen van de inzinking. Een gelijkspel zou een SPORTPARK PANHUIS goed resultaat van DOVO zijn. AANVANG 2.30 UUR eenvoudig te bevestigen op uw strijktafel, voor komt het schroeien van het snoer en vergemakke lijkt het strijken, verchroomde uitvoering kristal plastic, warmte bestendig, een sieraad voor uw tafel, diverse fraaie kleuren, 3 stuks een keurig glaasje voor de feestdagen, met ingeperst randdecor, mooi helder glas, 6 voor Alleen dinsdag 14 dec. De raad der gemeente Rhenen, gelezen het op 15 november 1965 in gekomen verzoek van het bestuur van de Vereniging tot stichting en instand houding van Scholen met de Bijbel te Rhenen om beschikbaarstelling van gel den voor de vervanging van het ver sleten hekwerk, staande aan de zuid zijde van de Prins Bernhardstraat en dienende ter afscheiding van het school terrein bij de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs, de Christelijke school voor voortgezet gewoon lager onderwijs en het tussengelegen gym nastieklokaal, door een laag stenen muurtje, met dien verstande, dat het verzoek slechts strekt tot het ontvan gen van een vergoeding, gelijk aan het verschil tussen de plaatsingskosten van bedoeld muurtje en de kosten, welke gemoeid zouden zijn met de vervan ging van het versleten hekwerk door een afscheiding van soortgelijke con structie, gezien het voorstel van burgemees ter en wethouders d.d. 23 november 1965, gelet op de artikelen 7 2en volgende der lager-onderwijswet 1929, besluit: de gevraagde medewerking te ver lenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 30 nov. 1965. De voorzitter, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris, W. C. Pieters. Zonder op onze eigen borstrok te wil len timmeren mogen we toch wel heel even zeggen, dat de vrijgevigheid van onze Veense gemeenschap niet onder aan de lijst bungelt. Ik heb er nog wel 'es aardigheid in. om uitslagen van koliekten te bestude ren. Als ik ze te pakken kan krijgen zal ik niet nalaten om hier en daar wat vergelijkingen te maken. En dan valt me heel vaak op, dat Veenendaal in landelijk verband gezien, bij de bovenste hoort. Een opbrengst van een duuzend of wat voor het een of andere goeie doel behoort hier niet tot de uitzonderingen. Prachtig, beste mensen. Maar we kunnen het doen. We zijn een welva rend volkje. Gerekend naar wat wij al leen al aan kwartjes in de bekende gleufjes laten glijden geven we mis schien nog niet zo daverend veel. Maar laten we dat 'es even buiten beschou wing laten. We houden er geen reke ning mee wat er in de zakken van de patat-magnaten verdwijnt. Dan geven we toch goed? Let nou 'es op die sinterklaasaktie van de winkeliersvereniging. Maar eventjes een handgeldje van 4000 gul den, voordat er nog maar een cent van de stuivertjes-enveloppen binnen is. Jawel. Daar zgn we, waar ik u heb ben wil. Zo'n stuivers-opera vind ik niet de juiste manier om geld bij mekander te schrapen voor polio-patiënten. Natuur lijk, het poliofonds grijpt de gelegenheid met beide handen aan en waarom zou den wg er dan niet aan meedoen? Het is allemaal waar, wat u zegt, waarde neringdoende. En het is ook waar dat u niet de enige vereniging in den lande zijt, die er aan meedoet. En is ook waar, dat u misschien nog wel een klinkender aktie zonder het poliofonds zou kunnen bedenken, 't Is allemaal waar. Maar u zult met me eens zijn, dat het een bedenkelijke vorm van liefda digheid is. Als je er goed over nadenkt is het maar een zielige vertoning, dat men voor een geweldige zaak als de poliobestrijding 'n stuivertj- voor een envelopje gaat pikken, 't Is allemaal zo zakelijk en reclamebureau-achtig dat er van echt geven al geen sprake meer is. Laten we 's zeggen, dat iedere deel nemende winkelier bij wijze van spreken met een kollektezak aan de deur was gaan staan. Met een opschrift erop: Voor het poliofonds. Had u daar wat van verwacht? Waarschijnlijk niet. En ik met u. Maar ik had het allemaal wel wat ech ter gevonden. En dan was er ook sprake gc-.veest van een gift aan het goeie doel. Maar niet op deze manier. Een en velopje moet je kopen om mee te din gen naar één van de 70 prachtige prij zen. Ach, wie koopt er niet een paar envelopjes. Laten we 't ook eens pro beren. Op dat rijmpje zal minder ge let worden. Wie zal er bij die prijzenjagerij ook maar even stil gestaan hebben by de polio-patiënten? Ik weet het allemaal wel. Straks ko men ze weer met loten en prgzenkran- ten voor goeie doelen, 't Is allemaal niet anders dan het gedoe met envelopjes. 't Zijn van die kleine goklustjes en winstbejagjes die de meeste mensen nog wel binnen het kader van hun le vensovertuiging kwyt kunnen. Maar het biyft allemaal schenken zonder te denken. En dat is op zichzelf bedenkeiyk. Wout Blauwkous Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal den in Renswoude. Laten we hopen dat het een goede sportieve wedstrijd wordt waarbij het goede voetbal de boven toon voert. Een kleine overwinning voor Renswoude zien wij er toch wel uit voortvloeien. Sportclub Rhenen krijgt bezoek van TOV. Dat zal de TOV-jongens niet glad zitten in Rhenen. Sportclub zal zich zeker niet laten verrassen en hun met een stevige nederlaag naar Baarn terugsturen. VOORRANGSKRUISING Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen maken bekend, dat zij by hun besluit van 23 november 1965 nr. 22 hebben besloten aan te wijzen als voorrangskruising de wegkruising van de weg genaamd Paardenveld met de Kuilweg/Zandheuvelstraat in de gemeen te Rhenen, met dien verstande, dat het verkeer op de weg genaamd Paarden veld voorrang heeft en te bepalen dat deze voorrangskruising zal worden aan geduid door de borden model 11 en 104 van de bglage omvattende de voorschrif ten ingevolge onderscheidene artikelen van de wegenverkeerswet en het regle ment. Het hierboven aangehaalde besluit is in afschrift verzonden aan de hoofdinge nieur-directeur van de rijkswaterstaat in het arrondissement Utrecht, aan de door de minister van verkeer en waterstaat aangewezen als rechtspersoon erkende, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende verenigingen en aan ge deputeerde staten der provincie Utrecht. Rhenen. 10 december 1965 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris, W. C. Pieters. NSVS-Valleivogels is de tweede der by deze week. Allebei de clubs nemen geen beste positie op de ranglijst in en zijn ongeveer van gelijke (voetbal)- kracht. Gezien het terreinvoordeel zul len de punten wel in Veenendaal blij ven. SVP staat niet goed op de ranglijst. En dat nog wel tijdens hun jubileum jaar. De SVP mensen zullen hier spoe dig verandering in moeten brengen en kunnen zaterdag tegen Hulshorst daar gelijk mee beginnen. Maar dit zal bij zonder moeilijk worden. Hulshorst is een goede ploeg en zal zich zo een twee drie niet gewonnen geven. GWV heeft een vrije competitiedag en neemt de gelegenheid te baat een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Renswoude-Scherpenzeel is de grote Hiervoor is de vierde klasser Blauw- derby. Renswoude zal moeten winnen Geel uit Ede op het sportpark uitge- om bij de kanshebbers voor de boven- nodigd. Dit moet een makkelijke wed- ste plaats te blijven, terwijl Scherpen- strijd voor GVVV worden. Ze kunnen zeel bij winst ook een goede positie het enigszins verloren zelfvertrouwen gaat innemen. Dat kan dus wat wor- Rest nog te vermelden dat Kulan, Rhenus, DVSA (zat.), Musketiers, Me rino's en Advendo een vrije zaterdag of zondag hebben. de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! Voor huidgezondheid SCHIETNIEUWS Maandagavond j.l. werden door de leden van de plaatselijke schietvereni ging „Willem Teil" weer de volgende resultaten bijeen geschoten: J. Pakvis 97 punten; G. v. d. Horst 96; H. den Uijl 94; W. Engelaar 93; G. Mulder 93; P. v. d. Sigtenhorst 93; A. de Haas 92; A. Burgstede 90; H. de Groot 87; J. Niessen 86; C. Csonka 84 en J. van Leeuwen 82. Zondag 12 december zal weer een kerk dienst gehouden worden voor geestelijk gehandicapten, hun ouders en vrienden. De dienst, die geleid wordt door ds. A. Terlouw, wordt weer gehouden in Vee_ nendaals meest centraal gelegen kerkge bouw, de Gereformeerde Kerk aan de Vaartbrug. Zoals gewoonlijk vangt de dienst ook nu aan om kwart over elf. Om kwart voor elf gaan de deuren open. i' Hoofdstraat 89 - Veenendaal moeder en vader. Maar ook voor mg. Telkens weer sta ik onder spanning. Dat zal wel zo blgven tot mijn laat ste hulp bg een bevalling. Iedereen is dankbaar. De moeder is overge lukkig, de vader soms nog 'n beetje wit van de spanning. Vooral de grootouders en met name de oma's lopen direct al de deur plat. Enfin, iedereen is gelukkig, dus ik ook. Een belangrgk vereiste is ook, dat je met de mensen om moet kunnen gaan. Vooral met de a.s. moeders moet men een goed contact hebben. Dit is bijzonder belangrrgk, want een a.s. moeder moet zoveel mogeiyk rustig de bevalling tegemoet kun nen zien. Meestal lukt mg dat dan ook wel. In onze tijd is de perkende vrouw" een alledaags begrip geworden. Veel beroepen in fabrieken en op kantoren worden thans door vrouwen uitgeoefend, waaraan zij enkele jaren geleden nog niet zouden hebben gedacht. Doch onze huidige conjunctuur heeft ook de maatschappij enigszins veranderd. Maar er bestaan uiteraard nog steeds de specifieke vrouwelijke beroepen. Een daarvan is die van verloskundige. Deze goed geschoolde vrouw is een onmisbaar element in onze samenleving. Uit verhalen kennen we de baker, een vrouw die meestal zelf reeds enkele kinderen ter wereld had gebracht en later in de buurt of in het dorp haar diensten aanbood aan aanstaande moeders. Dit is er tegenwoordig niet meer bij. Een gemeente-vereiste is o.a. een gediplomeerde verloskundige. Een vrouw die handelend weet op te tre den bij werkzaamheden waarby le ven en dood is gemoeid. Een ver- antwoordelgke en moeilijke taak, waarover wg spraken met zuster Liem, officieel juffrouw M. A. Liem, wonende in het Rembrandtspark no. 4 te Veenendaal. Het viel niet mee haar voor deze rubriek te „strik ken". Heel bescheiden, maar vervol gens heel enthousiast vertelde zei ongeveer het volgende: OPBRENGST COLLECTE De onlangs gehouden collecte voor het Chr. instituut voor dove kinderen „Effatha" te Den Haag heeft het be drag van f4601,10 opgebracht. VANAF 1957 Vanaf 1957 ben ik nu al in Vee nendaal. Direct na mijn opleiding in Rotterdam ben ik hier gekomen. Er zgn sinds die tijd al menige ba- bies door mg op de wereld geholpen. Het wordt zo langzamerhand wel wat veel, maar altgd vind ik het heel leuk om zo'n wicht later op straat te zien lopen op weg naar school of naar huis. Nog steeds heb ik contact met moeders, bg wie ik jaren geleden heb geholpen met de bevalling. Deze contacten vind ik bgzonder aardig. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. C. MOENS Ds. C. Moens heeft zondag 5 dec. IX afscheid genomen van de Ger. Kerk van Heerlen en zal zondagmiddag 12 dec. a.s. om kwart voor twee, na voor af 's morgens om half tien te zijn be vestigd door ds. J. van Wijngaarden uit Haulerwijk, intrede doen als pre dikant van de Ger. Kerk van Siegers- woude in de burgerlijke gemeente Op- sterland in Friesland, waar hij beroe pen is in de vakature van ds. P. C. v. d. Wel, die op 30 juni 1963 naar Aalten is vertrokken en die daar veertien da gen later intrede heeft gedaan. Ds. Moens werd op 25 okt. 1910 te' Veenendaal geboren. Hij bezocht eerst het chr. gymnasium te 's-Gravenhage' en studeerde daarna nog aan de Vrije Universiteit te A.msterdam, waar hij in 1936 zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde. Nadat de heer Moens kort daarna na praeparatoir examen door de classis 's-Gravenhage was beroep baar verklaard in de Ger. Kerken in Nederland en hij eerst enige jaren te Deventer, te 's-Gravenhage en ook te Beverwijk werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 3 okt 1942 door ds. F. E. Hoekstra, toen nog pre dikant te Velsen en thans predikant voor de evangelisatie-arbeid van de Ger. kerk van 's-Gravenhage-oost, be vestigd als predikant van de Ger. kerk van Beverwijk, waar hij in samenwer king met de Ger. kerk van Velsen was beroepen voor de evangelisatie-arbeid. Op 13 okt. 1946 verwisselde ds. Moens deze kerk met die van Leimuiden en op 1 mei 1949 werd hij door ds. G. J. Pontier, toen nog evangelisatie-predi kant van de Ger. kerk van Heerlen en thans emeritus pred. te Vlissingen, be vestigd als predikant van de Ger. kerk van Heerlen. In de classis Maastricht was ds. Moens o.a. deputaat ad art. 20 van de kerkorde. doet langer met JAVA „Ik ben nu ongeveer dertig jaar geleden geboren op Midden-Java, in de plaats Magelang. In 1950 ben ik in Nederland gekomen. Mijn ouders bleven toen in Indonesië. Helaas zyn beiden inmiddels overleden. In dat zelfde jaar ben ik in opleiding ge gaan voor verpleegster in het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag. In 1952 haalde ik daar het Witte Kruis. In dat jaar deed ik toelatingsexa men voor de Rgkskweekschool voor verloskundigen te Rotterdam. Ik slaagde voor dit examen en kon daar in september 1954 beginnen. Dit is geen gemakkeiyke studie. Al met al duurt het drie jaar wil men zonder onderbreking de zaak vol tooien. Behoudens in Rotterdam is er nog een dergelijke opleiding te Amsterdam en Heerlen (r-k.). De eerste twee jaar worden besteed aan anatomie en psysiologie en het der de jaar aan het praktische gedeelte. Voor beide delen moet men apart examen doen. Gelukkig slaagde ik voor beide ineens. In de studietgd ontvangt men zo als bg de verpleging geen salaris. Men moet deze studie zelf bekosti gen. Een vergoeding volgt pas als men is geslaagd. Mijn ouders leef den toen nog en hebben mg fyn ge holpen. VERANTWOORDELIJK rW M&Êjjm Het is natuuriyk niet nodig om 'n lanj= verhaal af te steken over de technische kant van dit beroep. De meeste lezers weten hierover wel voldoende. De verantwoordelijkheid van een verloskundige acht ik zeer '"J|groot. Er zgn dan ook zoveel fa cetten waarop gelet moet worden en waarmee rekening gehouden dient te worden. En elke bevalling is jflH eigenlijk weer anders. De omstan digheden zgn vaak anders. De men sen en vooral de a.s. moeders zyn Het werk wordt me sinds een vgf- van éen diverse pluimage. En toch tal jaren ontzettend vergemakkeiykt dient overal rekening mee et wor- door het bezit van een autootje. den gehouden. In een gezin waar een Voor die tyd moest ik alles op de baby op komst is wordt heel anders fiets afkarren. Dat was soms een geleefd als waar dat niet het geval nare zaak. Vooral 's winters en mid- i3. Er heerst natuurlgk de nodige den in de nacht door de barre koude, spanning die groeit naarmate de tyd dan valt het niet mee. Met gskoude nadert. De ene vrouw reageert weer handen moest je dan soms haastig heel anders dan de andere en ga zo je werk beginnen. Dat was niet zo maar door. Variëteiten genoeg. Maar best. Maar nu gaat dat uiteraard juist deze variatie in ons werk stukken beter. Het is dan ook niet maakt het weer zo aantrekkelgk. De meer dan nodig. Voor elke verlos- verantwoordeiykheid drukt elke dag kundige moet er eigenlijk een auto weer. Bewust en onbewust. Een ver klaar staan. loskundige is altijd op haar hoede voor diverse complicaties die dan DANKBAAR ook nog wel eens voorkomen. Het is een prachtig verantwoordeiyk be- De a.s. moeder heb ik dus enkele roep. Ik zou niet anders willen. Het maanden onder controle. Na de be- is een leven van helpen, verantwoor- valling en alles is prima gelukt, dan dciykheid, dankbare gezichten en komen eigenlijk de dankbare uren. dankbaar zyn." Niet alleen voor de nieuwbakken Frans Halslaan 26. tel 3044 Hoofdstraat 45. tel. 2165 devol afwisseling. Een der mooiste facetten vind ik zelf dat je zo zelf standig bent. Bg een geboorte staat een verloskundige er eigenlgk alleen voor. Veelal wordt ik bggestaan in deze uren door een kraamverpleeg ster. Maar de beslissingen over al les zijn aan de verloskundige. Eigen aardig is het, dat het meestal nacht werk wordt met al die geboortes. Dag en nacht moet men dan ook klaar staan. Altgd je adres achter laten met de wetenschap dat je elk moment kunt worden opgeroepen. Altgd moet je klaar staan. Verder ben je eigenlgk zo vrg als een vogel tje in de lucht. Je bent je eigen baas als je niet noodzakelgk op de plaats van de bigde gebeurtenis be hoeft te zgn. a.s. Moeders ontvang ik voor onderzoek bg my aan huis. In een enkel geval bezoek ik ze ook aan huis. INTERESSANT Het werk van een verloskundige is byzonder interessant. Het is boor

De Vallei | 1965 | | pagina 2