Rhenens Nieuwsblad Streekwerkplaats voor gehandicapten gaat aanzienlijke uitbreiding verwezenlijken Wateroverlast in omgeving spitste zich toe In toekomst meer aandacht aan revalidatie en training WATER STEEG ZIENDEROGEN AGENDA HEDENAVOND BLOEDPLASMA-AVOND Vereniging „Oranjedag" vraagt om medewerking Wat nu weer...? Kantine éénmaal zo groot Nieuws uit de omgeving EDERVEEN Hoge kosten ELST RHENEN Textiel arbeiders hielden jaar vergadering MULDER 39e JAARGANG DINSDAG 14 DECEMBER 1965 Nr. 98 Voor advertenties en abonnementen: Boekhandel C. W ai boer, Herenstraat en Reklameburean J. Baars, Fred. V. <L Paltshof 3, Rhenen en R. RU hue, Dflk 8, Achterberg Redaktie en administratie: Parallel-weg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: drukkerij *De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen Eist Achterberg Veenendaal Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Sinds kort heeft de streekwerkplaats Zuid-Oost Utrecht de Rijksgoedkeuring in haar bezit voor de reeds geruime tijd bestaande uitbreidingsplannen. De direkteur van deze instelling, de heer J. A. J. Evers, sprak tijdens een maandag j.l. gehouden persconferentie zijn bijzon dere waardering uit voor al de werkzaamheden, die ter verwezenlijking van dit plan, door wethouder Van Kuyk waren verricht. De uitbreiding houdt ongeveer 400 vierkante meters in en naar verwacht wordt zal deze 1 september '66 gereed zijn. Dit laatste is echter slechts een streefdatum. Een der belangrijkste punten die tij dens deze uitbreiding een grote veran dering zal ondergaan is de kantine, deze zal minstens éénmaal zo groot worden. Meer importantie behelst ech ter de aanbouw van twee vleugels, waarvan er één zal gaan dienen als magazijn, terwijl de ander speciaal ge richt is op de tabaksverwerkende in dustrie. Voor dit laatste ambacht is namelijk steeds een bepaalde vochtig heidsgraad nodig, die in de huidige bedrijfsruimte niet kan worden ver kregen. Bij de aanleg van deze specifieke be drijfsruimte zal hiermee uitvoerig re kening worden gehouden. Ook de toi letten zullen na de uitbreiding een ge heel ander aanzien bieden, evenals de spreekkamer van de bedrijfsarts, die momenteel niet aan de gestelde eisen voldoet. Als laatste punt zal de ad ministratie een grotere gelegenheid worden geboden, omdat men daar mo menteel ook reeds met ruimtegebrek te kampen heeft. 160 werknemers in toekomst In de toekomst zal de streekwerk plaats aan honderdzestig mannen, vrou wen en pupillen (leerlingen die van de BLO komen) plaatsbieden. De vijf aan gesloten gemeenten, te weten: Ameron gen, Leersum, Rhenen, Renswoude en Veenendaal hebben reeds hun toe stemming gegeven voor deze uitbrei ding. waar iedere gemeente afzonder lijk zeer veel belang bij heeft. De toeloop van het aantal werkne mers bij deze werkplaats, zal naar men verwacht in 1967 sterk oplopen, omdat dan de nieuwe wet op de arbeidsonge schiktheid in werking treedt. Hierop heeft de uitbreiding zich voornamelijk gericht. Momenteel zijn er 110 arbei- EDE: De radio-telegrafist Harm Meijer uit Ede is door de Koninklijke Marine, waarbij hij werkzaam is, uitverkoren om mee te gaan met de derde Neder- lands.Belgische expeditie naar de Zuid pool. Na diverse nauwkeurige selecties werd Harm verzocht deel te nemen aan genoemde expeditie. Als alles volgens plan verloopt zal hij er zo'n kleine vijf tien maanden blijven. Harm heeft zich hiervoor vrijwillig aangemeld ondanks de temperatuur van 50 graden onder nul. ZEIST: In Zeist zal van 21 december t/m 9 januari een unieke expositie worden gehouden van Europees zilver. De ten toonstelling vindt plaats in de expositie zaal van de Koninklijke Van Kempen en Begeer N.V. aan de Karpervijver. Het omvat een grote collektie handge dreven zilver uit bijna alle Europese landen. tBij de Nederlandse inzending bevindt zich een zilveren presse-papier van Z.K.H. Prins Bernhard. De ten_ toonstelling zal op 20 december door de bekende Pierre Jansen worden geopend. ders bij genoemde instelling werk zaam. Hierbij zijn inbegrepen de vrou wen, die zijn ondergebracht in enkele noodlokalen die werden afgestaan door de Technische school. De uitbreiding die doorgevoerd zal worden is iets minder rigoreus als het oorspronkelijke plan, maar aangezien de Rijksgoedkeuring eerder kon worden verkregen dan met het andere plan werd dit laatste verkozen. Tevens be staat er een mogelijkheid tot een ver dere uitbreiding aangezien er nog vol doende grond beschikbaar is, die bij het terrein hoort. Totale kosten De kosten die met deze uitbreiding uiteraard gepaard gaan liggen om en nabij de f 200.000,Dit bedrag is de AANTAL BLOEDGEVERS KAN VEEL HOGER! Hedenavond is er weer een bloedplasma-avond, hetgeen inhoudt, dat alle donors in Veenendaal naar de plaats van de bloedafname zullen tijgen om het zo kostbare bloed af te staan ten behoeve van diverse dringend hulpbehoevende doeleinden. Het is vanavond niet zoals ge woonlijk in de kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken, maar in de hal van de Technische School aan de Industrielaan. In Veenendaal zijn alle donors destijds bezocht met de bedoeling na te gaan of betrokkenen nog in staat waren donor te zijn. Later is aan deze mensen nog mid dels een oproep in herinnering gebracht vooral te verschijnen. Het ongelukkige feit heeft zich in de afgelopen jaren dik wijls voorgedaan dat ondanks al deze maatregelen een derde van de opge- roepenen niet is verschenen. Dit kan gro te moeilijkheden veroorzaken, hetgeen vooral in een zaak als deze funeste ge_ volgen kan hebben. Veenendaal neemt op de balans, welke de aantallen liter-flessen bloed aangeeft in Nederland, naar rato van zijn bevolkingsaantal een bescheiden plaats in. Dit is men voor een doel als dit. niet gewend en hierin kan verandering komen door trouw naar de bloedplasma- avond van hedenavond te gaan. Men neemt aan dat diversen thuis blij ven omdat men wat angstig is voor de kleine prik, maar men moet hierbij dan bedenken dat het ontlopen van deze zeer kleine ingreep verstrekkende gevolgen kan hebben in tijden van nood in zowel Nederland als daarbuiten. uitbreiding, gezien de toekomst, ten volle waard. De heer Evers maakte verder bekend dat er na het voltooien van de plannen meer aandacht zal wor den besteed aan de revalidatie en de training van de gehandicapten. Behoefte aan werkopdrachten De streekwerkplaats Z.-O. Utrecht kan nog steeds werkopdrachten gebrui ken uit het bedrijfsleven. Hierbij wordt onder andere gedacht aan hout-, me taal- en montage werkzaamheden. Deze suggestie werd onderstreept door de heer Van Kuyk, de wethouder, maar tevens voorzitter van het dagelijks en algemeen bestuur van de stichting. Met een dergelijk enthousiasme en zulke goede voornemens gaat de streekwerkplaats zeer zeker een goede toekomst tegemoet. Bevestiging en intrede ds. Aangeenbrug in Herv. Kerk Vandaag, dinsdag, zal ds. D. L. A. Aan geenbrug, laatstelijk predikant bij de Gere formeerde Gemeente van Rijssen, bevestigd worden als hulpprediker in Ederveen. De kerkvoogdij van de hervormde kerk ont ving van de gereformeerde gemeente het ver zoek het kerkgebouw voor de bevestiging en intrede voor deze gelegenheid af te staan, omdat het eigen kerkgebouw waarschijnlijk de grote schare belangstellenden niet kan be vatten. De hervormde kerkvoogdij stemde welwillend toe, zodat nu vanmiddag en van avond een dienst wordt gehouden in de her vormde kerk. 's Middags om drie uur zal ds. Aangeenbrug worden bevestigd door ds. Chr. v. d. Woestijne, pred. van de Ger. Gem. te Barneveld en 's avonds om half acht zal de intrededienst women gehouden. Het voor deze bijzondere gelegenheid „lenen" van het hervormde kerkgebouw wordt in Ederveen gezien als een eerste stap op de weg naar verbroedering, want het is voor het eerst dat een dergelijk gebeuren hier plaatsvond. HStt-Wes «.fier—r.cio^yjr-- Ook tijdens de afgelopen week is het water, dat reeds veel schade had aangericht, nog gestegen. In vele gebieden kon gesproken worden van een noodtoestand. Het in de Gelderse Vallei in overvloedi ge mate aanwezige wild vluchtte naar hoger gelegen gebieden. Verschillende mensen waren continu in de weer om alles droog te houden en om een nog grotere schade te voorkomen. Op dit ogenblik is het water nog steeds wassende, alhoewel er een zeer grote kans bestaat dat dit in de loop van deze week niet meer het geval zal zijn. De Provinciale Waterstaat vertelde ons dat, met de beschikbare middelen, al het mogelijke wordt gedaan om de overlast te beperken. Verbeteringen kunnen wel worden aangebracht maar de economische belangen wegen niet op tegen de enorme kosten die dit met zich mee zou brengen. Het zou nog wel meegevallen zijn als niet toevallig met drie extreme gevallen: wind, regen en hoog water te doen was geweest. Toestand van de Rijn Naar de Rijkswaterstaat mededeelde bestaat er op het ogenblik weinig kans dat het water in de Rijn nog verder zal gaan wassen. De mogelijkheid is echter niet geheel uit te sluiten. In dien het boven-Rijngebied wederom zeer grote hoeveelheden regen krijgt te verwerken blijft een kans op \vassend water uiteraard bestaan. Momenteel is het water boven Arn hem reeds vallende. In de beneden- Rijn is de stand op dit ogenblik 5'/ï me ter boven normaal. Ondanks deze zeer hoge waterstand kan de toestand in deze omgeving niet kritiek genoemd worden. De woordvoerder zei verder dat de schade die van de hoge waterstand werd ondervonden - hierbij werd voor al 'gedacht aan de Gelderse Vallei - zeer aanzienlijk is. Verschillende boe ren en particulieren zijn de dupe ge worden van het onderlopen van grote wat minder luidruchtig zijn. gebieden bouw- en weiland. Deze ge bieden zijn momenteel aan verdrinking onderhevig. Verzuim? Een boer, die direkt betrokken is bij deze overstromingen, verklaarde dat volgens hem de wateroverlast een ge volg is van een verzuim. Men zou na melijk tijdens de ruilverkavelings werkzaamheden direkt tot een even tuele kanalisatie hebben moeten over gaan. Doormiddel hiervan zouden de gevolgen, die momenteel worden onder vonden tot een minimum beperkt zijn gebleven. Al zou dit grote bedragen hebben ge kost, deze wegen dan toch nog niet op tegen het totale schade-bedrag dat nu met deze overstromingen gemoeid is. Natte boel in Ederveen Ook in Ederveen werden ernstige moeilijkheden ondervonden van de zware regenval van de afgelopen week. Gedurende enkele dagen heeft de Hoofdweg, die dwars door Ederveen loopt op sommige plaatsen volledig onder water gestaan. Zo bereikte het water zelfs een hoogte van een halve meter. Waarschijnlijk heeft men ook in Ederveen te maken met het niet be rekend zijn van de riolering op een dergelijke enorme waterval. Op som mige plaatsen werd door het verkeer wel hinder ondervonden maar ongeluk ken of schade zijn zeer gering geble ven. Commissie benoemd uit bedrijfsleven en sportverenigingen De Veenendaalse vereniging Oranje Dag heeft vrijdagavond j.l. geza menlijk met afgevaardigden uit het plaatselijke bedrijfsleven vergaderd in hotel „De Korenbeurs". Genoemde afgevaardigden waren uitgenodigd om gezamenlijk met de vereniging Oranje Dag te komen tot de organisatie van de feestelijkheden ter ere van het huwelijk van H.K.H. prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Dit huwelijk zal, zoals b?kend, worden voltrokken op 10 maart a.s. te Amsterdam. Deze dag zal, zoals wordt verwacht, in geheel Nederland op uitbundige wijze worden gevierd. Ook voor de gemeente Veenendaal heeft de vereniging „Oranje Dag" grootse plannen. NIET ALLES ORGANISEREN Het is een grote toer om een hele dag vol feestelijkheden te vullen. De vereniging „Oranje Dag" zou dit wel alleen kunnen or ganiseren, maar waarschijnlijk niet voltooien. Om voor deze moeilijkheid een oplossing te vinden heeft de vereniging gemeend een be roep op het bedrijfsleven te moeten doen. Aan de industrieën werd in een brief verzocht een personeelschef en een lid van het overige personeel op de vergadering aanwezig te doen zijn. Aan deze oproep is door de Veenendaal se industrieën, alsmede door enkle sportver enigingen op enthousiaste wijze gehoor gege ven, aldus de voorzitter van het bestuur van de vereniging „Oranje Dag", de heer H. M. van Schuppen. VERENIGING TELT ÉÉN LID! De heer Van Schuppen zei verder dat hij het betreurde, dat de vereniging slechts één lid telt. Het is daarom aannemelijker dat er niet meer gesproken wordt over een vereni ging maar over een comité. Om nu ter onder steuning enkele krachten te verkrijgen was het noodzakelijk dat hier een oplossing voor werd gevonden. De vereniging zelf heeft reeds enkele ideeën in petto. Zij denkt hierbij aan volksspelen, die uiteraard zeer afhanke lijk zijn van het weer. Hiervoor zou dan nog een oplossing kunnen worden gevonden, 's Avonds zal een taptoe worden gehouden, die al bijna in zijn geheel is georganiseerd. Voor het overige organisatiewerk en de uit werking van de geopperde ideeën zijn de werkzaamheden overgedragen aan de com missie, die bestaat uit alle afgevaardigden van de industrieën en sportverenigingen, welke aanwezig waren op de vergadering. Deze commissie zal donderdag 16 december voor de eerste maal in vergadering bijeen komen. Hierna zullen er nadere mededelingen kun nen worden gedaan omtrent de feestelijkheden op 10 maart a.s. Aanrijdingen veroorzaakten materiële schade Vrijdagmiddag stond op de Rijks straatweg ter hoogte van de Veerweg een vrachtauto geparkeerd in de rich ting Amerongen. Achter hem naderde een NBM bus bestuurd door H. uit Veenendaal, die de vrachtauto wilde passeren. Uit de tegenovergestelde richting na derde juist een andere vrachtauto. De bus remde af maar door de regen en het natte wegdek kwam deze in een slip en raakte met de rechter achter zijde de aanhanger van de vracht auto. Er ontstond flinke materiële schade zodat de buspassagiers moesten uitstappen en met een volgende bus hun reis konden vervolgen. Deze zelfde middag moest de Rijks politie in aktie komen voor nog een dergelijk ongeluk. Ter hoogte van de kerk stond een auto geparkeerd die toebehoorde aan Z. uit Eist. Achter hem naderde een vrachtauto bestuurd door L. uit Eist die te laat remde voor een tegenligger en op de geparkeerde auto botste. Er ontstond materiële schade. De pont van het Lexkesveer bij Op- heusden moet door de hoge waterstand driemaal zo lang varen als bij een normaal waterpeil. De plaatselijke afdeling van de Alg. Bond voor Textiel en Kleding „De Eendracht" hield vrijdagavond in het Eigen Gebouw haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van dc secretaris, de heer E. v. a Bovenkamp bleek, dat het ledental per 31 augustus j.l. 139 bedroeg en dat dc in het afgelopen jaar georganiseerde feestavond een succes was. Uit het verslag van de penningmeester, de heer W. Roclofscn, bleek dat er een behoorlijk kassaldo was. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzit ter, de heer J. Slabber, bij acclamatie her kozen evenals penningmeester W. Roelofsen. Voorts besloot men het bestuur met één lid uit te breiden tot acht. De heer Meyerink was aftredend en niet herkiesbaar, er moest dus in twee vacatures worden voorzien. Hier werden de door het bestuur voorgestel de heren J. J. van der Burg en G. Hove- stad gekozen. Tot leden van de kascontrolecommissie wer den gekozen de heren P. de Jing, J. van Sta veren en J. Rielofsen. De aanwezige districtsbestuurder, de heer Hannink, gaf tenslotte een uitgebreide toelich ting op de a.s. onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. Deze zullen 21 december be ginnen. Belangrijke punten hiervan zijn: het opheffen van de derde gemeenteklasse, ge lijke beloning voor mannenen vrouwen bij gelijke arbeid: verhoging van het huidige mi nimumloon van ƒ110,een driejariq con tract en een arbeidsverkorting tot 43% uur per week, zulks ingaande 1 juli 1968. Dit laatste zou geleidelijk moeten worden bereikt. Naar aanleiding van het vertelde werden vele vragen gesteld, die door de inleider naa tevredenheid werden beantwoord. Na de uitbreiding die op 1 september 1966 voltooid moet zijn, zal het inte rieur van de streekwerkplaats inge deeld zijn zo als op de tekening is te zien. Het gebouw omvat dan van links boven naar beneden: magazijn, afd. ta baksverwerking, werkplaats, magazijn. Aan de voorzijde: administratie, hall, wachtkamer, dokterskamer, directieka mer. Daarachter: werkplaats, magazijn en nog ruimte voor een eventuele la tere uitbreiding. Centraal gelegen: de grote kantine met buffet en daarachter toiletten en garderobe. STRAF. Tijdens een bijeenkomst van ju risten te Parijs werd er over gediscus_ sieerd of geldstraffen wel zin hebben als ze worden opgelegd aan roekeloze vrouwelijke automobilisten, de boete wordt toch immers door hun mannen betaald. Een vrouwelijke advocaat kwam met een volgens haar betere op lossing. „Sluit die vrouwen op in een cel met 50 van de nieuwste hoedjes, maar zonder spiegel." ZAKELIJK. In Oostenrijk werd echt scheiding uitgesproken op de eis van een vrouw die haar man als al te za kelijk beschouwde. Hij kocht namelijk voedingsmiddelen in grote hoeveelheden tegen grossiersprijzen in, sloeg ze op in een pakhuis en verkocht ze dan weke lijks tegen sterk verhoogde prijzen aan haar. VEENENDAAL Dinsdag 14 december 7.30 uur n.m.: Bloedplasma avond Roo- de Kruis in Chr. Techn. School. Woensdag 15 december 7.30 uur n.m.: Ledenvergadering Groe ne Kruis in geb. voor Gezond heidszorg. Eikenlaan. 2.30 uur: Bejaarden ontspan ningsmiddag verzorgd door koortje NCVB. 8 uur n.m.: Uitvoering Kerst oratorium van H. F. Muller in Chr. Geref. Bethelkerk door Chrigeza. Donderdag 16 december 7.30 uur n.m.: Kerstfeest voor bejaar den in gebouw Eltheto. Vrijdag 17 december 8 uur n.m.: Contactavond gepensioneerden VSW in OCB gebouw, tevens huldiging 11 jubilarissen. ELST Woensdag 15 december 8 uur n.m.: Kerstzangdienst in Ned. Herv. Kerk, m.m.v. Eben Ha- ezer uit Rhenen. AMERONGEN Vrijdag 17 december 8 uur n.m.: Nut-avond verzorgd door eigen leden in Dorpshuis. 1922.1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makalaar In Assurantiën Kerkewijk 167 Vaanendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1. an 2e) FINANCIERINGEN auto'i, motoren, enz. Talafoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1