HENNY JANSEN Progressieve Triumph-Mode voor vrouwen die „in" zijn Beat-muziek een tijdsverschijnsel zonder weerga De geschiedenis van de hulstboom Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 14 december 1965 De Zee- koningin Postorder-verkoop in ons land minder populair Meningen in de omgeving lopen ver uiteen Koopt KINDERZEGELS Iedereen verzendt in de maand december kaarten en goqde wensen. Laat ze alle, laat ze gedeeltelijk, of laat er zeker één beplakt zijn met een KINDERZEGEL. DURE PILLEN OF GOEDKOOP HUISMIDDELTJE Hulstgenootschap V.A.B. KIRPESTEIN U verdient eigenlijk meer KAARSEN? In de V.S. bestaat hulstgenootschap Inheems Mr. J. S. Biesheuvel verlaat het Landbouwschap Van Beatles 150 miljoen grammofoonplaten Wereldtentoonstelling aan oevers van St. Lawrence Ideale (aquarium-) schoonheid bereikt? zoveel Interessanter lijken, aldus hun mening. HIJISWERKMTTZIEK Joke van Olderen vond het steengoede muziek en bijzonder geschikt om er je huiswerk bij te maken. De direkteur bleek dit nogal sportief op te vatten en begon zich ook in dit voor de jongelui hoogst interessante gesprek te mengen. Hij meende dat de beat-rage een oor zaak is van de massa-psychose en dat het daarom ook mogelijk is dat zich iedere dag een verandering in deze we reld kan laten gelden. Ook vond hij het moeilijk om in deze tijd een exclusieve mening te krijgen van de jeugd. Geluk kig dat enkele leerlingen van zijn school een dergelijke mening nog wel konden geven, iets waar de heer Altena trots op kan zijn. MET OM PERSONEN Alet Pilon. spreksgroepje gevormd, waarin enkele voorstanders en tegenstanders waren vertegenwoordigd. Een werkelijke per soonlijke uitspraak werd gegeven door Piet de Vries uit Rhenen, die zei „Het geluid dat wordt geproduceerd lijkt mij meer op de muziek uit Donker-Afrika en dan ben ik nog van mening dat ze het daar beter kunnen. Ook vind ik dat de „Beat" met muziek niets te maken heeft en dat dit te danken is aan het eentonige ritme, dat deze muziek ken merkt. De reden dat ik de „Beat" niet mooi vind is geloof ik, omdat ik me er te nuchter voor voel. FIJN DANSEN De mening van deze tegenstander verwekte nogal enige opschudding on der de voorstanders. Roel Rosbag zag een goede toekomst voor de „Beat" te gemoet. Hij vond het vooral zulke fijne muziek omdat je er zo heerlijk op kon dansen. Op feestjes word je gewoon door deze muziek in de stemming ge bracht. Karei Scheer- daarentegen veronderstelde dat genoemde muziek het niet lang meer ~al maken. De jeugd wil immers steeds iets anders, zei hij. Op de vraag of de Nederlandse bandjes evengoede resultaten kunnen behalen als de diverse buitenlandse werd door de voorstanders positief geantwoord. Men wil het alleen maar niet zien om dat "ie buitenlanders altijd schijnbaar In Noord-Amerika waren de postor derbedrijven reeds zeer lang een suc ces, deels verklaarbaar uit de enorme uitgestrektheid van het land. Sedert enige jaren vindt deze koopmethode ook in Europa steeds meer ingang. Aan de kop staat West-Duitsland met een bedrag van 173,per inwoner per jaar dat via het postorderbedrijf wordt besteed. Dan volgen Engeland met 58,Zweden met 49,en de Ver enigde Staten met slechts 27,De desbetreffende cijfers voor Oostenrijk, Denemarken en Frankrijk schommelen tussen de 23,en 20,In België is het bedrag niet hoger dan 10,Wat Nederland betreft zijn geen precieze ge- voorhanden, laar gezien de grote bevolkingsdichtheid en de over het algemeen geringe afstand tussen woongelegenheid en de winkelcentra zal hier de behoefte aan het bestellen van artikelen via de catalogus wel be perkt blijven. De Nederlander is bovendien ook op dit punt zeer kritisch Hij vreest dat htj door het kopen op afstand wel eens „een kat in de zak" zou kunnen ko pen en misschien gebeurt dat ook wel eens. „Happy Days" kleding van Triumph voor een „leisure-weekend". De pantalon en de rok kunnen afzonderlijk worden aangeschaft en gecombineerd met de unikleurige blouses die nèt als de rest zijn vervaardigd uit puur wollen wevenit. Heel andere meningen waren de meis jes van de chr. huishoudschool te Vee- nendaal toegedaan. Alet Pilon, 16 jaar, bracht haar mening als volgt onder woorden: „ik vind het gezellige muziek om naar te luisteren en hier komt nog bij dat het ritme zich heel erg goed aan past btf de zang. Bij de beat-muziek gaat het mij niet om de personen, die deze muziek ten gehore brengen, maar om de manier waarop dit gebeurt. De personen zijn soms zelfs lelqk en te vies om aan te pakken. Enkele favorieten van mij zijn, „The Kinks", en The Dave Clark Five. Mieke Jansen, 16 jaar, daar entegen kon deze mening niet respec teren en verzette zich dan ook uitdruk kelijk tegen deze beweringen. Z(j gaf te kennen dat zij de muziek veel te ru moerig vindt en de manier waarop erbij gedanst wordt is mee. dan erg en zo 56. Door de straten van Ithaca loopt een man. Juist als hij voor een statig patriciërshuis zijn schreden inhoudt, treedt daar een atletisch ge bouwde reus naar buiten. „Komt mijn broer de senator mij met een bezoek vereren?" vraagt de reus glimlachend. „Ik heb zojuist bij Priamus een gesprek afgeluisterd," vertelt de ander gejaagd. „Die dikkerd heeft het plan om morgen een vreemdeling, een zekere Aram, tegen je in het strijdperk te brengen!!" „Het zal hem weinig baten," grijst de reus, „het is nog nooit iemand gelukt om mij in het stadion te verslaan. Maar als je je zor gen maakt, Chiron, ga dan met mij mee. Ik ga het orakel raadplegen over de wedstrijden van mor gen." Na een lange wandeling tot buiten de stad komen beide broers bij een groot somber gebouw Een baardige priester ontvangt hen buigend en gaat hen zwijgend voor naar een hoge donkere zaal. Op een bronzen drievoet, die boven een kleine krater in de rotsbodem geplaatst is, zit een vrou wengestalte, nauwelijks zichtbaar in de traag stijgende 'zwaveldampen. Gespannen luisteren twee bezoekers naar de onsamenhangende klanken, die de priesteres, bedwelmd door de dampen, met schrille onaardse stem uitstoot. Wat zal het orakel over de komende strijd tussen Aram en Ares voor spellen?" (Wordt vervolgd) The Beatles, The Rolling Stones, The Motions en vele anderen, allemaal namen die doen denken aan bandjes met lawaaierige- of misschien zelfs wel met „zalige" muziek. Zoals het al vele muziekfenomenen is gegaan, zo is het dit keer ook de schepper van de Beat-muziek weer gelukt, om binnen de kortst mogelijke tijd deze muziek tot een complete rage te maken. Jongens en zelfs ook meisjes die muzikaal totaal geen capaciteiten blijken te bezitten, verdienen miljoenen door deze muziek op een bepaalde geraffineerde wijze te brengen. Het aantal aan hangers, dat deze muziek over de hele wereld heeft is schrikbarend groot en kan zelfs wel enkele miljoenen bedragen. Om nu een kleine indruk te krijgen hoe de jeugd in onze omgeving over genoemde muziek denkt en wat haar oordeel hier over is hebben enkele jongelui ons hierover hun visie gegeven. VOLLEDIGE MEDEWERKING Het hoofd van de openbare ulo-school te Rhenen, de heer Altena, verleende volledige medewerking om enkele vraaggesprekjes tot stand te kunnen brengen. Om tot de openhartigste uit spraken te komen werd een soort ge- nu en dan gewoon aanstootgevend. „Er zit trouwens geen enkele melodie in en daarom prefereer ik het Franse chan son en niet te vergeten de klassieke muziek", aldus Mieke Jansen. UITING VAN VROLIJKHEID Op de muziek van* de verschillende beatgroepen kun je je heerlijk uitleven en daarvoor zou ik deze muziek ook willen gebruiken, temeer omdat muziek toch in feite een uiting van vrolijkheid is. Dit zei Nelly Hootsen, 17 jaar en afkomstig uit Veenendaal. Verder hoorden we nog van haar: „De lange haren van die kerels vind ik verschrikkelijk". Ook dit meisje vindt slechts alleen de muziek goed en kan niet begrypen hoe iemand hysterisch kan worden van een paar van die lange haren en dat gekke gedoe. Nelly Hoot sen opperde de suggestie, dat door meermalen op te treden voor de T.V., de Nederlandse bandjes, die net zoveel capaciteiten bezitten als hun buiten landse collega's, meer in de belangstel ling zouden komen. Als laatste werd ons een mening gegeven door Frieda Kooy, 17 jaar en wonende te Leersum. TERUGVALLEN OP KLASSIEKE MUZIEK Zij zei: „Het ergste vind ik, dat als men uitgeput is met het vinden van va riaties dan terugvalt op de thema's van de klassieke muziek. Bij dit woord muziek denk je aan „oiuze" en dit vind ik een lieflijk woordje, maar als je dan per ongeluk eens zo'n plaat opzet, dan schrik je erg. Ook houd ik niet van deze muziek omdat het onmogelijk is hier behoorlijk op te dansen en de ma nier die gebruikt wordt om op deze muziek te dansen gaat je zo gauw te genstaan." Dit w?ren enkele rr ngen van de jongeren uit onze ome wing. Het en thousiasme voor deze muziek ligt aan merkelijk lager dan werd verwacht. Men hoeft er dan ook niet van op te kijken als binnen niet al te lange tijd voor de zoveelste maal in de geschiede nis door de „Beat" plaatsgemaakt moet worden voor een ander soort muziek. Wat deze muziek dan weer zal brengen weet nog iemand. Bernhard Shaw heeft niet lang voor zijn dood een gulden regel voor het oud worden geformuleerd: na uw zestigste verjaardag inspannende bezigheden vermijden, vooral die met vork en mes! Deze goede raad is door eigen wils- inspanning te realiseren, maar speciaal in Amerika tracht men zich dit alles te besparen door het gebruik van alle mogelgke soorten patentgeneesmidde len, die het hongergevoel beperken en maken dat men minder gaat eten. Amerikanen zullen dit jaar, volgens een schatting van de Pharmaceutical Manufacturers Association, voor onge veer 216 miljoen gulden aan „honger- stillende" pilletjes kopen. Wist u, dat die 216 miljoen gulden terug te brengen zouden zijn tot een minimaal bedrag wanneer men in plaats van pillen gebruik maakte van een allereenvoudigst huismiddeltje? Neem vijf minuten voor het eten een paar klontjes suiker. Zij kosten slechts een halve cent per stuk en hebben precies hetzelfde anti- hongereffect als vele dure medicijnen. In de staat New Jersey heeft men In 1947 het Amerikaanse Hulstgenootschap opgericht. Het heeft thans meer dan dui zend leden plantkundigen, houtves ters, hulstkwekers in Oregon en in het oosten, zakenmensen, boeren en onder wijzers. Het Hulstgenootschap moedigt het kweken van hulst aan, bevordert tuinbouwkundige onderzoekingen en helpt bij de bescherming van bijzonder VEENENDAAL In Denver in de Verenigde Staten hangt -.i de rechtzaal, waar verkeers- zondaren worden berecht, een bord met de woorden; „Klaag niet, maar denk liever aan de vele dagvaardigingen, die u wèl verdient maar niet thuis gekre gen hebt!" CITY-MOTORS - EDE een wereldrecord voor de platen van één groei*. Het is trouwens niet het enige wereldrecord van de Beatles in de mil joenen-sector. Hun door geluidsproduk- tie verzameld vermogen is ook al lèng over die grens heen. Nelly Hqotsen. Zoekt U goede en aparte Steek dan uw licht op bij: DROGISTERIJ Zandstraat 7 Veenendaal Zonder twijfel kan het kerstfeest tot de gezelligste tijd van het jaar worden gerekend. Elk jaar weer opnieuw beijvert vrijwel elk gezin zich om tijdens die dagen de sfeer in huis zo gezellig mogelijk te maken. Vele gezinnen zijn niet tevreden met een mooie kerstboom, doch versieren het huis met dennegroen of fraaie hulsttakken. De hulst met zijn scherp gepunte bladeren en feestelijk rode besjes schept 'n speciale sfeer en het lijkt alsof hulst er speciaal is om kersttijd extra op te vrolijken. De hulstboom heeft een lange en boeiende historie achter zich. De hulst, aldus „Het Beste", heeft van af het begin een rol gespeeld in de fees telijkheden rond de geboorte van Chris tus, maar de gewoonte hulst in huis te halen dateert van nog vroeger eeuwen. In 't oude Rome zond men pasgetrouw de paartjes hulstkransen bij wijze van gelukwens. Tijdens de vrolijke Saturna liën, het midwinterfeest voor de god van de landbouw en het zaaien, stuurden de Romeinen hun vrienden hulst om uit drukking te geven aan hun achting en goede wensen. Toen de Romeinen Enge land binnenvielen, ontdekten zij dat de hulst daar hoog in aanzien stond. De Druïden beschouwden de hulst als heilig en zij haalden takken in huis om de bos geesten tegen de narigheid en het on gemak van de winter te beschermen. Op een hulstbesje trappen was zondig, want hulst is het lievelingskostje vr a het rood borstje, dat, volgends de legende, het lij den van Christus aan het kruis trachtte te verlichten door een doorn uit Zijn voorhoofd te trekken. Zo kwam het rood borstje aan zijn rode borst. Met Kerstmis werd elk huis, elke kerk. straathoek en markt in Londen met hulst versierd. Toen de Pilgrim Fathers de oceaan overstaken, waren zij dolgeluk kig met hun geliefde boom in het win- tersgrauwe Massachusetts aan te tref fen. De bomen waren niet zo vol, de bladeren waren minder glanzend en lich ter groen, maar de felrode besje van de vrouwelijke hulstboom betekenden een „welkom thuis". De hulst is een inheems gewas in Europa, Azië, Afrika, Noord- en Zuid- Amerika. Er is een tijd geweest, dat er in Amerika wilde hulst groeide van de kust van Massachusetts en in het hele zuidoosten tot Florida. Ook in Texas en gedeelten van het Midden-Westen kwam hij voor. Meedogenloze landontginning, hebzucht en vandalisme hebben er heel wat toe bijgedragen, dat de hulst op vele plaatsen nagenoeg werd uitgeroeid. Maar op de Eastern Shore, de oostelijk oever van de Chesapeake Baai, groeit hij nog overvloedig. Daar verzamelen de man nen en jongens de takken met hun dikke, glimmende bladeren en helderrode besjes en hele gezinnen maken er kransen van met behulp van de twijgen van esdoorns en gomboom. Op de drie achtereenvolgende woens dagen en zaterdagen voor Kerstmis zijn er veilingen in Fruitland, in de Staat Maryland. Auto's en vrachtwagens vol geladen met hulstkransen staan in rijen op het goederenemplacement van de sta tions. De hulst wordt bij opbod aan de groothandelaren verkocht en dan naar de markten in de grote steden verzonden. Men zegt dat er op de Eastern Shore elk jaar tussen de vijf en zeven miljoen kerstkransen worden gemaakt. mooie hulstbomen. De spoorwegmaat schappij „Baltimore and Ohio Railroad" bezit een beroemde hulstboom, die langs haar voornaamste spoorlijn van Wash ington naar Philadelphia staat. Het is een prachtexemplaar van meer dan 100 jaar en I8V2 meter hoogte. De B. O. laat er elk jaar rond Kerstmis honderden lichtjes in ophangen, tot vreugde van de reizigers, die door het nachtelijk duister voorbijrijden. Hulst is meer dan alleen een versiering. Het is ook een nuttige boom. Zijn bladeren, schors en hout zijn zeer goed bruikbaar. Al eeuwenlang ge bruikt de mens het harde, ivoorwitte hout van de hulstboom met de nauwelijks zichtbare draad voor fijn inlegwerk, voor minutieuze houtsculptuur, voor hand grepen aan fraaie zilveren schalen. De hulstboom heeft een lange geschiedenis en zijn betekenis dateert niet van de laatste tnd. Interessant misschien om nog even aan t^ denken wanneer u daags voor Kerstmis met de eerste vro lijke takjes hulst uw huiskamer gaat versieren. Zij creëren voor iedere vrouw en voor ieder figuur. Zowel voor het jonge, slanke meisje en de forsere sportfiguren als voor de rijpe en volslanke vrouw. Het voornaamste accent ligt hierbij voornamelijk op de basiskleding. Foun dations die het lichaam corrigeren en toch zo 'soepel en ragdun zijn als een tweede huid. Korte en lange panties, corselets, zo mooi als badpakken, steunen de gaines waar geen balein aan te pas komt, beha's met alle mogelijke soorten cups en decolleté's, kortom: „correctors" die ieder figuur kunnen verfraaien, afslanken, proportioneren en accentueren. En wie dan nog denkt aan de zalmrose corsetten met rijgveters van weleer, zal verbaasd staan over zoveel „frivoliteit" en verfijning van coupe en mate riaal. Lycra, kant, tule, batist en satijn, doorschijnende perion, marquisette, bri-nylon, antron, filet, al of niet bedrukt met sprankelende roosjes, strepen, „op-art" en „pop-art" dessins en wat al niet meer Hierbij volgt dan de bijpassende lingerie, zoals ondeugende jupons, slips, negligé's, baby-dolls en tere, romantische nachthemden droom-lingerie! Tot slot: de modieuze en comfortabele vrije-tijds-kleding, geheel aangepast aan de eisen en de smaak van de moderne, progressieve vrouw die „in" wifc zijn. Combinatiepakken, bestaande uit zwierige rokken en soepele jakken, waarbij weer, in hetzelfde materiaal, smalle en uitlopende pantalons, blouses, hesjes enzovoorts, afzonderlijk verkrijgbaar zijn. Met Triumph is de Neder landse vrouw helemaal en in internationale stijl „in"l Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 1 december 1965 aan de heer mr. J. S. Biesheuvel op diens verzoek met in gang van 1 januari 1966 op de meest eervolle wijze ontslag verleend. De heer Biesheuvel, die benoemd is tot voorzitter van het Waterschap de Regge, heeft de georganiseerde land bouw twintig jaar gediend, eerst bij de Stichting voor de Landbouw en vervol gens bij het Landbouwschap. Als se cretaris van het Landbouwschap ver vulde hij tal van functies, onder meer bij de behandeling van buitenlandse aangelegenheden en als plaatsvervan gend algemeen secretaris. De voorzitter van het Landbouw schap. de heer A. W. Biewenga, ge waagde met grote waardering van de enthousiaste wijze waarop de heer Biesheuvel zijn taken heeft vervuld en dankte hem namens het bestuur voor zijn arbeid. Hebt u er enig idee van, hoeveel grammofoonplaten van de Beatles in omloop zqn of althans worden ver kocht aan de meest zeer jeugdige lief hebbers, om te zwijgen van de liefheb sters Wanneer in december nog twee Beatle- platen op de markt zijn verschenen schat de handel, dat nog voor het eind van dit jaar het cfö van 150 miljoen zal worden gehaald. Dit is ongetwijfeld y» I* mM ■mm Voorbeelden van modieuze foundation- en lingerie-mode. Corrigerend corselet van Lycra-marquisette met zeer fraaie rug en vormgevende beha, dat bijzon der geschikt is om onder een avondtoilet te dragen. Zittend: „Tri-set Combina tie" bestaande uit een gebloemd corselet van geheel elastisch lycra, waarbij een baby-doll, een negligé en een onderjurkje behoren. In 1967 zal in Montreal na Parijs de grootste Frans sprekende stad ter wereld! een wereldtentoonstelling worden gehouden onder het motto: „De mens en ztfn wereld". Reeds 55 landen hebbe. deelneming toegezegd (aan de Expo te Brussel in 1958 namen 45 lan den deel). De tentoonstelling zal wor den gehouden aan de oevers van de St. Lawrence rivier, die midden door de stad loopt en voldoende diepte heeft voor grote zeeschepen. Als middelpunt voor de tentoonstelling zal dienen het in de St. Lawrence gelegen eiland St. Helena en een kunstmatig aangelegd eiland dat Notre Dame is gedoopt. Grote bruggen en een tunnel verbinden de eilanden met de stad Montreal. Oceaan reuzen zullen him passagiers vlakbij het tentoonstellingsterrein brengen en als drijvende hotels voor de bezoekers dienst kunnen doen. De wereldluchtha ven Dorval, die een half uur met de auto van de stad ligt, zal daarnaast honderdduizenden gasten voor de ten toonstelling kunnen opvangen. Iedere aquarium-bezitter weet, hoe moeilijk het is zijn aquarium schoon te houden. Na enig experimenteren komt hij er wel achter, hoe te zorgen dat de aanslag en verdere vervuiling tot een minimum kan worden beperkt, maar helemaal schoon blijven speciaal zijn ruiten toch nooit. Een luchtpompje voor toevoer van zuurstof ontbreekt meestal niet; ook de werkzaamheid daarvan helpt mee de aanslag 1beperken. Thans is in Japan een filter met pompje in de handel gebracht dat zo wel de vervuiling belet ais de zuurstof toevoer verbetert. Het pompje is ver borgen in een filter die het water zui vert en aanslag heet te voorkomen door de aanwezigheid van een aantal voor de vissen onschadelijke chemicaliën. Het zorgt niet slechts voor de zuurstof maar ook voor de circulatie van het wat >r door het filter. Voorlopig is dit apparaatje wel een vrij prijzige aange legenheid: het kleinste model kost on geveer 170 gulden. „In" zijn betekent: erbij boren, meetellen, van de wereld houden, zoals die op dit moment is. Bewust een kind van deze tijd zijn. Niet alleen op de hoogte van de laatste ruimtevluchten, kunststromingen, politiek, maar ook van de bekoorlijke dwaasheden van alledag: de laatste haarmode, de nieuwste „nou velle vague" film Deze eigenschappen van de progressieve vrouw komen in haar uiterlijk duide lijk naar voren. Hoe? In 1966-stijl. Haar kleding valt niet overdreven op, maar trekt wel de aandacht Haar verschijning is slank en goed geproportioneerd, want daar zorgt ze voor - hetzij door mensendieck en sport, hetzij mede door een goede foundation. Triumph International, de grootste mode- en foundation makers ter wereld, stellen alles in het werk om aan deze moeilijke eisen tege moet te komen.

De Vallei | 1965 | | pagina 4