Dorp aan de Grilt (VII) aitffis ctrct^e MM WzÊBm* Amerikaanse produkten voor de Europese markt Ds. Aangeenbrug deed intrede te Ederveen 10 Hoge grondwaterstand in de Vallei De Meikade en de Wetering Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 17 december 1965 Historisch en maatschappelijk is de Meikade belangrijk. Volgen wij haar van de Kraatsweg af, dan passeren wij voor bij het oude Meenthuis, liggend aan de grens van de Bennekommer Meent, voor malig gemeenschappelijk eigendom der boeren aldaar, de Maanderdijk. Ook deze werd ter bescherming opgeworpen, evenals de Veldhuizer- en de Doesburger- dijk. De Veldhuizerdyk is voor een deel terug te vinden in de Schuttersteeg, waarin nóg een schut, een sluisje, aan wezig is, dat het water afvoert naar De eeuwen durende rivaliteit tussen het Sticht en Gelre bracht beide gewes ten ertoe burchten en versterkte boerderijen te bouwen om binnendringende vijanden te kunnenweerstaan. Die kastelen en. hof steden kwamen ter weerszijden van een soort niemandsland te liggen, gevormd door de moe rassen van de Gelderse Vallei, die een bijna onneembare barrière vormden. Zodoende verrezen grote hoven bij Renswoude aan deze zijde van de Vallei en wellicht nog grotere aan de Gelderse kant, voorposten, soms met echte slotgrachten zoals bij 't Pakhuis en de Iianepol. Niet slechts hadden de Geldersen de strooptochten van de Stichtse benden te k ere tl, zij moesten tevens de strijd aanbinden tegen het water uit de Vallei, wier venen oorspronkelijk veel hoger lagen, zodat het water vooral naar de Gelderse zijde afvloeide. Daartegen wierpen de Geldersen een kade op, de Meikade, zo geheten omdat zij gelegd was langs de meien, de gras- en hooilanden, de maden. met hun akkerschilden precies op de hoogtelijn van 7% m liggen. Sommige boerderijen aan de Kade lig gen schilderachtig langs de slingerende dijk, die naar het westen uitzichten biedt op de boomarme Bennekommermeent en de lage Dragonderlanden. Sedert enige jaren voeren twee wegen door dit gebied: de Dragonder- en de Polderweg, rechttoe rechtaan lopend. De ontwerpers ervan pasten de definitie Van de rechte lyn toe: de kortste verbinding tussen twee punten! 1. Meenthuis. Manen door de Wetering. Als men de bus naar Ede neemt, hoort men de chauffeur de halte De Wetering aankon digen. De oude Wetering, gegraven om het Gelders gebied van water te ontlas ten, liep volgens oude kaarten van Meu- lunteren over Doesburg (niet bij Doe- tinehem, maar bij Ede!), Manen,'Har- selo, Bruxvoort naar Kruiponder. Langs de Maanderbuurtweg vinden wij nog de naam Plankenbrug. Eertijds lag hier een houten brug in de weg, daar waar de Wetering hem kruiste. De waterlossing verliep van noord naar zuid als volgtHet water uit Does burg loosde door het schut in de Does- burgerdijk op Veldhuizen. Op zyn beurt gaf Veldhuizen het overtollige door aan Manen via een schut in de Veldhuizer- dijk. Manen loosde tenslotte door het Maanderschut het water naar Kraats en van hier op de Grift. Het Maan- derbroek was vaak een ware zee! De loop van De oude Wetering is later gewijzigd en vergraven tot de huidige Nieuwe Wetering. Landschappelijk is de Meikade ook interessant, zeiden wij reeds. Zij vormt een langgerekt buurtschap van boere- bedrijfjes, die overwegend aan de veilige oostkant liggen. Later toen de water stand beter beheerst werd, het niveau daalde en het water niet meer uit de Vallei naar het Gelderse liep, maar in omgekeerde richting, zocht men ook aan de westzijde woon- en bedrijfsplaatsen. De zandtong waarover de huidige Grift- weg voert, werd al heel vroeg bewoond. Merkwaardig is het op de topografische kaart te zien hoe de boerehoeven daar 5. Kaart van de Meikade en omgeving. De dijken zijn dik getekend. Ook zijn enige verdwenen dingen aangegeven, zoals de beide eendenkooien en de limietsteen op het Vendel. Gelukkig zijn de wegen beplant met rijzige populieren, die 's zomers altijd ruisen en in de winter hun silhouetten van takken en twijgen fijn geëtst afteke nen tegen de hemel, vooral als deze zich bij zonsop- en -ondergang kleurt boven de groene steppe. Een eind voorbij de Maanderdijk vin den we in de Kade een sluisje, namelijk in de Nieuwe Wetering, die nu naar het Benedeneind voert. Waar de Wetering in 2. De Nieuwe Wetering, waar zij in de Grift komt. De schilderachtige boer derij die door het geboomte steekt, werd in de oorlog verwoest. Zij lag waar nu de woningen 18-19 staan. De Kade bereikt de Maanderbuurtweg by 't Pakhuis. Van de Grift uit werden in de tijd van de veenderij wijken naar de Kade gegraven om de turf per schip te kunnen vervoeren, bijvoorbeeld de Krakerswij k aan het Boveneind, vermoe delijk een verhaspeling van de naam Kwakelswijk. Kwakels waren de hoge brugjes over de Grift. De naam Trapjes- weg herinnert nog aan die kwakels of trapjes. Langs de Buursteeg werd ook een wyk gegraven, die het langst in ge bruik bleef en by 't Pakhuis de Kade raakte. Daar was een opslagplaats van wol, van de Veluwe met karren aangevoerd. Goederen voor Ede en andere plaatsen op de West-Veluwe werden door de wyk aangevoerd en bij 't Pakhuis uitgeladen Nu is 't Pakhuis een grote boerehoeve In de weilanden vindt men nog sporen van een slotgracht. De Kade komt bij Café Ruitershof, dag en nacht geopend voor de expedi teurs in het internationale vervoersbe drijf, op de Arnhemseweg uit. OoPspron- kelijk lag op dezelfde plaats volgens de kaart van A. van Geelkercken uit 1655, een buurtje Crauwel geheten. Een crau- wel was een drietand, een goede naam dus voor de driesprong aldaar. Op oude kaarten komen vaak merk waardige namen voor. De Kade sluit aan op de Oude en de Nieuwe Dijk in Eder- veen. Genoemde kaart geeft daar het woord „eenen beytel", de naam voor 'een vaartuigje in de venen gebruikt. De Nieuwe Dijk heet ook wel Meikade. De Oude Dijk is de voormalige Veensteeg. uitlopend op de Goorsteeg. Volgen wij de reeds genoemde hoogte lijn van 7% m over de zandtong by de Grift- en Binnenweg, dan zien wij van verre reeds een indrukwekkende boom groep, gewoonlijk een teken dat daar een kasteel of ander oud gebouw heeft ge legen. Het is het geboomte van de Hanepol. De muurankers noemen als bouwjaar 1841. Veluws-Saksisch is haar bouwtrant. Aan de voorzijde ligt het woonhuis met zijn levendige gevel, naar mijn smaak iets te groot in de vensters, beschaduwd door de uitwaaierende lindebomen Achter het woonhuis ligt de 1 miljard dollar export geeft 135.000 mensen werk In dc Verenigde Staten bestaat het Bureau of International Commerce. Het is een onderafdeling van het Amerikaanse Departement van Handel en te vergelijken met de Centrale Kamer voor Handclsbcvordering zbals wij die in Nederland kennen. Dankzij dc aktivitciten van dit bureau, heeft Amerika kans gezien om als het ware „water naar de zee" te dragen. Zo werden bijvoorbeeld pizzamachnes aan Italië verkocht, camera's aan Japan, pickupinstallatics aan Duitsland en textiel aan Engeland. Lange tijd is men in de Verenigde Staten doof geweest voor dc vele mogelijkheden voor export naar dc oude wereld. Slechts vijf procent van de driehonderdduizend Amerikaanse industriële bedrijven houden zich met export bezig. Het B.I.C. nu, tracht Amerikaanse ondernemingen te wijzen op de niet onbelangrijke afzetmogelijkheden die het buitenland biedt. Dc meeste landen exporteren tien tot veertig procent van hun bruto nationale produkt, dc Verenigde Staten slechts 4,2 procent. 3. Dc Hanepol. Foto: D. Philips. Het was oorspronkelijk een vrij goed en geen leengoed. Dat werd het in 1685, toen het aan de Staten van Gelder werd overgedragen, die het daarna als leen uitgaven. Destijds gebeurde het vaak dat een vrij goed een onvrij- of leengoed werd, namelijk om het onverdeeld te houden, want een vrij goed kon door ver erving verdeeld worden, een leengoed echter niet. In 1685 ontving Maurits Vincent van Ommeren De Hanepol het eerst in leen. Later volgden Joost Vincent van Donge- len tot Daelhuysen, Gosewijn Aelbert van Dongelen, Lubbert Adolph baron Torek, Assueer Jan Torek, om er maar enige te noemen. By de Hanepol nemen wij afscheid van de bekoorlijke Kade. D. Philips. 4. De Hanepol in 1728. Tekening van A. de Haen. Langzamerhand, aldus „Het Beste" wordt het de Amerikaanse industrie duidelijk, dat bijvoorbeeld het deelnemen aan buiten landse jaarbeurzen en tentoonstellingen voor de Amerikaanse zakenman niet zonder betekenis is. Een fabrikant van gymnastiek- toestellen, die deelnam aan een der Frank furter jaarbeurzen, verkocht ter plaatse voor elfduizend dollar aan trampolines, ter wijl hij met een Zuidafrikaanse firma een licentie-overeenkomst afsloot voor de leve ring van trampoline-onderdelen voor as semblagedoeleinden ter waarde van hon derdduizend dollar. Wat doet het B.I.C. nu precies om de han del tussen Amerika en het buitenland te stimuleren Ten eerste heeft het instituut sinds elf jaar nationale tentoonstellingen georgani seerd, welke aandacht schonken aan be paalde aspecten van de Amerikaanse sa menleving, zoals het onderwijs, gezondheids zorg en de moderne landbouwmethoden. Hoewel deze exposities in de eerste plaats opvoedkundig en cultureel waren bedoeld (zij werden vooral achter het IJzeren Gor dijn en in de ontwikkelingsgebieden ge houden), werd er in genoemde periode voor ongeveer tien miljoen dollar aan Amerikaanse produkten verkocht. Buitenlandse toonkamers Behalve dat het B.I.C. Amerikaanse in dustrieën stimuleert om bepaalde catego rieën produkten ten toon te stellen, zoals regelapparatuur, machines voor het bewer ken, conserveren en verpakken van levens middelen (sinds 1963 zijn er achtentwintig van deze verkoopbevorderende exposities in elf landen georganiseerd), heeft dit insti tuut zich toegelegd op de vestiging van toonkamers in buitenlandse handelscentra, zoals Londen, Frankfurt, Tokio, Bangkok, Milaan en Stockholm. In deze plaatsen or ganiseert men jaarlijks zes tot acht gespe cialiseerde tentoonstellingen. Men exposeert er onder meer gemotoriseerde onderhouds- werktuigen, sportartikelen, alsmede onder delen voor elektronische apparatuur. Sinds 1961 heeft men kans gezien voor een be-, drag van vierentwintig miljoen dollar af te zetten. Alvorens een dergelijke tentoon stelling wordt georganiseerd, wordt eerst een uitgebreid marktonderzoek verricht, teneinde te kunnen bepalen, welke produk ten de grootste verkoopmogelijkheden bie den. Dit onderzoek wordt dan opgevolgd door een intensieve verkoopcampagne. Verplaatsbare tentoonstellingen Teneinde dc Amerikaanse fabrikanten in de gelegenheid te stellen om zoveel mogelijk geïnteresseerden te bereiken, is het Bureau of International Commerce bezig met de ontwikkeling van verplaatsbare tentoonstel lingen, die per vliegtuig, per schip of trek ker-met-oplegger over de aardbol zullen reizen. In 1964 heeft een DC-7B met een tot tentoonstellingsruimte verbouwd interieur een reis langs elf grote Europese steden ge maakt, waarbij voor driehonderdduizend dollar aan technische produkten werd ver kocht. Een drijvende expositie bezocht in dat jaar vijf havens in Brazilië, Uruguay en Argentinië. Dc tentoongestelde produkten varieerden van uitrustingen voor de olie exploratie en landbouwwerktuigen tot golf- tassen en boilbons. Zeventienduizend men sen bezochten dit schip, terwijl er voor honderdduizend dollar werd verkocht. Het slagen van de aktiviteiten van het B.I.C. is voor de Ver. Staten van bijzonder belang, daar een verhoging van de export met slechts tien procent van het genoemde percentage, het tekort op de internationale betalingsbalans nagenoeg zou doen verdwij nen. Daarnaaast is de prognose van het Amerikaanse Ministerie van Arbeid van belang, die stelt dat 135.000 mensen nieuwe werkgelegenheid kunnen krijgen elke keer dat er voor een miljard dollar aan produk ten wordt uitgevoerd, vanzelfsprekend van grote economische en sociale betekenis. de Grift stroomt was voorheen een heel schilderachtig plekje. De boerderij werd afgebroken en de huizen no. 18 en 19 kwamen er voor in de plaats. Nog wat verder naar het noorden komt de Vijgendam op de Kade uit. We ontmoeten daar de naam Spitsbergen- weg, geheten naar het boerebedrijf Spitsbergen, waarschijnlijk op geestige wijze zo genoemd naar de ligging, ver verwijderd van Veenendaal. Passeerden wij aan de Kade ook niet De Noordpool? deel en op het erf vinden wij bakhuis, schuren en stallen. Het hele bedrijf ligt in singels van hoog opgaande loofbomen. Dat het huis een kasteel geweest zou zijn, wordt door de schrijver van deel 3 der Geschiedenis van Ede als een over levering beschouwd. Oude aardrijkskun dige beschrijvingen noemen het wèl een kasteel. Ook oude kaarten duiden het als zodanig aan, bijvoorbeeld de kaart van J. Keizer uit 1746, die het een „edel huis" noemt. In de collecties etsen en tekeningen van het Rijksbureau voor kunsthisto rische documentatie te 's-Gravenhage vonden wij een grijs gewassen tekening van De Hanepol, gemaakt door Abraham de Haen in 1728. Aan fantasie mogen wy hier niet denken, want de tekenaar behoorde tot een schare kunstenaars, die zich er op toelegden topografisch juiste afbeeldingen te maken van steden en dorpen, kerken, raadhuizen, kastelen, kloosters e.d. Het spontaan, maar ge wetensvol in beeld brengen van dorpen, steden en gebouwen in de omringende natuur leerde De Haen van niemand minder dan Cornelis Pronk. Zelf was hy weer leermeester van Hendrik Spilman. Pronk en Spilman hebben ook Veenen daal bezocht en de oude kerk getekend. De Haen's tekening toont de Hanepol als een versterkt huis, zodat wij veilig kunnen aannemen, dat het zo geweest is. 6. De Hanepol te midden van de indruk wekkende bomen. Foto: D.Philips. Beroepen De gereformeerde gemeente (syno daal) te Veenendaal heeft een beroep uitgebracht op ds. A. F. Honkoop te Goes. Beroep aangenomen De heer W. E. Steenbeek. kandidaat te Lisse, heeft het beroep van de her vormde gemeente te Ingen aangenomen. dagsarbeid in te voeren. Men heeft de directie gevraagd ernstig rekening te houden met principiële bezwaren van haar werknemers in dit opzicht. Buitengewone wijkgemcente Binnen het raam van de hervormde gemeente te Soest is een buitengewone wijkgemeente gesticht, die de richting van de geref. bond in de hervormde kerk is toegedaan. Het besluit hiertoe is genomen door de centrale kerkeraad, terwijl voor deze buitengewone wijkgemeente tevens een vierde predikantsplaats is gesticht. Deze plaats geldt voor de gehele ge meente en is opgenomen in het verband van de centrale kerkeraad. 814 gereformeerde kerken in Nederland De gereformeerde hadden aan het eind van het vorige jaar 814 kerken. Het aantal leden steeg met een kleine 30.000 en bedraagt thans in totaal bijna 800.000. Wat de overkomst uit- en het \ertrek naar andere kerken betreft: uit de vrij gemaakt gereformeerde kerken kwamen 552 leden over. terwijl 144 erheen ver trokken men boekte 310 chr. gerefor meerden; 162 leden vertrokken in die richting. Van de gereformeerde ge meenten kwai.. -i er 160 bij, terwijl er 67 naar dit kerkgenootschap gingen. Aan hervormden kreeg men 1759 le den en verloor men er 1570. Uit de r.k. kerk kwamen 153 perso nen, terwijl er 151 heengingen. Uit buitenkerkelijke kring, tenslotte, trok men 509 zielen, maar het verlies was groter: 595. De offervaardigheid van de gerefor meerden over 1964 per ziel uitgedrukt: ƒ74.20. tegen ƒ66.80 in 1963. Geen luxe kerkgebouwen Ds. P. Visser te Tilburg heeft in het kerkblad voor de gereformeerde kerken in Noord-Brabant en Limburg zijn be zorgdheid uitgesproken over de kerk bouw als zodanig. Waar de predikant mee geroepen wordt die bouw te stimu leren zal hij mee doen. maar hij maakt zich zorgen over de omvang van de kerkgebouwen, over de kostbare opzet en over de duurte. Ik kan, zo schrijft ds. Visser, me niet onttrekken aan de indruk dat men veel te gemakkelijk over het geld van ande ren beschikt en niet zijn uiterste best doet om alles verantwoord en toch zo voordelig mogelijk t». doen. Een kerk behoeft geen schuur te zijn, maar ook geen luxueuze flat. In haar behoort voornaamheid en soberheid, maar nooit overdaad en luxe te wezen. Maar het lijkt wel alsof het beste nog niet mooi genoeg is en dat we alles voor onszelf zo mooi mogelijk willen hebben. Ze moet naar buiten kijken, naar de wereld kijken, naar hen die niets of praktisch niets hebben. Ik roep geen kruistocht tegen kerkbouw op maar wel een kruistocht tegen oven.laad en luxe. Daar kon een kerk wd eens aan te gronde gaan. C.W Ton van Buskes voor bewijs Van de bekende Amsterdamse predi kant, dr. J. J. Buskes. kan de Kaapse synode van de Nederduits gereformeer de kerken van Zuid-Afrika een ton krij gen als zij liem met citaten uit de ge schriften en toespraken van dr. Martin Luther King bewijst, dat deze inderdaad communistische sympathieën heeft en de zaak van het communisme bevordert. Dr. Buskes loofde dit bedrag uit via een publicatie in ,.In de Waagschaal De Kaapse synode heeft haar afkeu ring uitgesproken over de toekenning van een eredoctoraat aan dr. Luther King door de Vrije Universiteit te Am sterdam. omdat deze inderdaad het com munisme zou steunen. Verhoging inkomsten nodig Hoewel de begroting nog niet is ge publiceerd meent de kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Veenendaal nu al te moeten melden, dat een sluitende begroting alleen kan worden verkregen door verhoging van de vrijwillige bij dragen en de opbrengst uit de koliekten. In januari worden de begrotingscijfers bekendgemaakt, terwijl dan ook de bij dragen van de gemeenteleden worden gevraagd. De gereformeerde kerk te Veenen daal kampt met een andere financiële moeilijkheid. De leden betalen wel. maar veelal te laat in het jaar. Daardoor heeft de penningmeester niet doorlopend de beschikking over voldoende liquide mid delen. Zondagsarbeid De hervormde en gereformeerde ker keraden van Wapenveld. Hcerde, Epe, Oosterwolde. Oldebroek en Wezep heb ben gezamenlijk een verzoek gericht tot de directie van de Papierfabriek Van Berghuizen te Wapenveld geen zon- Zeer grote belangstelling Onder overweldigende belangstelling deed ds. D. L. Aangeenbrug, geko men van Rijs sen, dinsdagavond intrede als hulpprediker van de gereformeerde gemeente van Ederveen. De H'erv. kerk waarin de dienst werd gehouden kon nauivelijks de grote schare kerkgangers bevatten. Er waren afgevaar digden van de kerken uit Eist, Rhenen, Veenendaal, Barneveld en een grote groep gemeenteleden uit Rijssen. Het burgerlijk bestuur van de gemeente Ede was vertegenwoordigd door wethouder W. Wel graven. Voorts waren aanwezig de predikanten ds. v. d. Woestijne uil Barneveld, ds. Ai. v. Beek uit Alblasserdam en ds. De Bie, Hervormd predikant. INTREDE Na 's middags bevestigd te zijn door Ds. v. d. Woestijne verbond de 74-ja- rige emeritus predikant zich aan de ge meente van Ederveen waarbij hij als tekst had gekozen: Joh. 1 6 en 7: „Daar was een mens van God gezon den wiens naam was Johannes: deze kwam tot een getuigenis, om van het licht te getuigen, opdat zij allen door hem geloven zouden." Ds. Aangeenbrug wees erop dat de gemeente van Ederveen al eerder een beroep had uitgebracht en dat hij thans op gevorderde leeftijd aan de roep ge hoor moest geven. De predikant ge loofde dat hij van God gezonden w^as, ook geroepen tot de ambtelijke bedie ning, waarbij hij destijds een door hem gestichte zaak moest loslaten. Het be roep van Ederveen had hem altijd op het hart gelegen. Ik was nooit los van Ederveen aldus Ds. Aangeenbrug. En nu heeft God de weg gebaand. Ds. Aangeenbrug bestempelde het le raarsambt als een opdracht omdat hij van God gezonden was en Zijn genade had Iqren kennen. Die genade is niet op een theologische school te leren, maar moet in het hart uitgestort worden. De leraar moet getuigen van het licht, op dat zij allen geloven zouden. Ds. Aan- geenbrug beklemtoonde 't woordje ,zij' omdat niet allen zullen geloven, alleen die door God verkoren zijn. Na de met aandacht gevolgde predikatie richtte de predikant zich tot zijn bevestiger en tot Ds. van Beek. die uit Ederveen afkom stig is. De hervormde kerkvoogdij werd dank gezegd voor het afstaan van het kerkgebouw. „De kerkmuren zijn bij mij al lang in elkaar gestort" voegde Ds. Aangeen brug er nog aan toe. Hij nam met enke le woorden afscheid van de meegeko men leden van de kerk van Rijssen dankte de koster en de organist en de politie voor de regeling van het drukke autoverkeer. Na de predikatie werd de predikant nog toegesproken door ouderling Vlas- tuin. Ds. van Beek uit Alblasserdam en Ds. de Bie, hervormd predikant, die zijn collega een welkom toeriep in Eder veen. waarbij hij met vreugde had ge hoord dat de kerkmuren al weggeval len waren. Er is verglijding in alle ker ken en daarom dient men niet langs el kaar heen te leven, maar gezamenlijk het welzijn van de gemeente zoeken, ver vuld van de Ene Boodschap aldus Ds. de Bie. Nadat ook ouderling Hey, na mens de Oud Ger. Gem. enkele Woor den had gesproken werd de nieuwe pre- i dikant nog toegezongen Psalm 66 vers 3. waarna dc vele aanwezigen zich huis waarts begaven. Nieuwe hervormde Op iedere drie wereldburgers één christen De Evangelische Kerk in West-Duits- land heeft een berekening laten maken van het aantal belijders van wereld godsdiensten. Volgens deze berekening vormen de Christenen met 877 miljoen mensen de grootste godsdienstige groe pering in de wereld. Daarop volgen de Islamieten met 427 miljoen, de Hindoes met 300 miljoen, dé aanhangers van het Confucianisme eveneens met 300 mil joen, de Boeddhisten met 190 miljoen, de Taoisten met 30 miljoen en de be lijdende Joden met 13 miljoen. De aan hangers van regionale stamgodsdien sten worden op 140 miljoen geschat. Van de 877 miljoen Christenen zijn 500 miljoen katholieken een getal dat ongeveer overeenkomt met degene, die opgaven geen godsdienst te belijden 256 miljoen protestanten. 97 miljoen Grieks-orthodoxen en 24 miljoen Chris tenen die tot kleine kerkgenootschap pen behoren. van de erkende rodio/tv-handelaar is uw zekerheid voor vakmanschap, degelijkheid en blijvende service. Dan weet u waar u koopt. wijkgemeente De Centrale kerkeraad van de her vormde gemeente te Veenendaal heeft in overweging om voor „De Engelenburg" een nieuwe wijkge meente (7) in wording te stichten. Daartoe zal toestemming aan de classis Doorn worden gevraagd. Als toestemming verkregen wordt kan reeds een kerkeraad worden be noemd. Voorts wordt gedacht aan een predikant voor deze wijk. Nachtmis in Kerstnacht In de nacht van vrijdag 24 op za terdag 25 december a.s. begint in de Salvatorkerk de jaarlijkse nac - mis, ter gelegenheid van het Kerst feest.

De Vallei | 1965 | | pagina 10