T 0nó tuinbouw hoekje i 7, i JT-J KRUISWOORDPUZZEL R 51 OVER 25 JAAR SCHERPENZEEL Spit, Spierpijn ARAM Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 17 december 1965 12 Snoei, groei en bloei VOOR BABY'S HUIDJE zult u zeggen: „Toen was ik nog niet grijs, maar wel wijs genoeg om naar de N.M.B. te gaan. En van dat hartelijke gesprek daar ben ik heel wat wijzer geworden." Zake lijke en financiële problemen? Bespreek ze met de N.M.B. Er is een oplossing! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLET onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 17 dec. Frieda van de Bovenkamp 17 17 18 18 18 18 18 19 19 20 20 20 20 21 21 22 22 22 23 23 24 24 Jack de Jager. Rhenen Willy Helms Ada Roks, Eist Alie van de Klift Wouterina Teunissen Henk Tanis Yvonne Bos, Rhenen Wobke ter Hoeven Juul van Ravenswaaij Ellie Kerseboom Martine Willems van Beveren Janny van Wagensveld Henny van de Brink Jan Hannink Ludwig Coumans Erik van Kesteren Gerard Verseput Janny Boers Annemarie Huibers Toosje Valkenburg Gert Oudshoorn Anke Haalboom, Rhenen Alle jarigen van harte gefeliciteerd en een heel prettige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, In de afgelopen week heb ik zilver papier en capsules gekregen van Mar- greet Kampert, die altijd heel trouw voor de blinden spaart Hartelijk be dankt Margreet In de komende weken verwacht ik toch echt een heleboel kin deren die wat komen brengen hoor. Jullie zullen wel gauw Kerstvakantie krijgen en dan heb je tijd genoeg. De kinderen die al op de grote school zijn zitten natuurlijk nu nog in span ning hoe het Kerstrapport er uit zal zien. Ik hoop maar dat het goed is, dan kun je tenminste dubbel blij Kerst feest gaan vieren. Hebben jullie thuis ook allemaal een kerstboom of mis schien wel een stalletje met lichtjes, bellen en kaarsen. Alleen daarom zou ik al wel willen dat het altijd Kerstmis was, jullie zeker ook? Jongens en meis jes, tot de volgende week allemaal. Groetjes van Tante Jos Figuur a. Versieringen voor je kerstboom Als je een oude fleurige kralen ket ting hebt, en enkele kleine metalen of plastic gordijnringen, dan kun je nog en kele leuke dingen voor je boom maken 1. Rijg 3 kralen aan een draad van 18 cm lang, knoop de twee uiteinden aan el kaar boven de kralen zodat ze een drie_. Correspondentie te richten aan |f Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal hoek precies in het midden van de draad vormen. Bind de twee einden, zo als je op het plaatje ziet, aan een gordijnring. 2. Je kunt ook een aantal kralen rijgen en deze om een gordijnring winden. 3. Je kunt een kransje, zoals je dat in fi guur 2 maakte, gebruiken voor een kaar senhouder. Daat wat kaarsvet op een rond kartonnetje druipen en plak de kaars daarop vast. 4. Neem een stukje karton en knip daar- voorbeelden als model gebruikt In het midden daarvan knip je een gat uit zo groot als de kraal, die je wilt gebruiken. De andere ster wordt voorzichtig uitge knipt vanuit het midden, zodat je de ster krijgt, die op het plaatje staat. Rijg de kraal aan een draad, zodat deze in het gat komt te hangen, en plak dan de twee sterren op elkaar met de draad in het midden en de kraal in het gat tussen de 2 sterren. In de tekening ziet je het leu ke effect, dat je krijgt. 5. Je kunt ook een kleine bal van zilver of geel papier maken. Knip een 13 cm brede reep papier en lijm de uiteinden te_ zamen, ongeveer 1 cm over elkaar. Je kunt ook plakband gebruiken inplaats van lijm, als je dat wilt. Knip van de koker, die je nu hebt, repen van '/j cm breed, vier voor elke bal. Je kunt de ko ker wel even plat drukken, zoals je in figuur 6 ziet. Dat is makkelijker om te knippen. Neem dan naaizijde en een fijne naald en prik de naald door elke ring. maar één te gelijk, zoals je ziet in fi guur 7. Doe vervolgens hetzelfde aan het tegenoverliggende deel van elke ring. Be vestig een kraal aan het eind van de draad onder de ringen en nog een aan het boveneinde. Open de ringen om een uit 2 sterren, waarvoor je een van de bal te vormen zoals in figuur 5. R 49-65" Figuur b. Tommy en de pestvogels „Wat zijn ze mooi"; roept Tommy als hij een zwerm prachtij? gekleurde vogels ziet, - die tussen de struiken rode bessen aan het eten zijn. „Ja, ze zijn mooi, met al die kleuren en leuke kuifjes op hun kop", zei Tom my's vader. Ze worden pestvogels genoemd en ze komen in grote zwermen uit het noorden als ze daar geen voedsel meer kunnen vinden. Ze eten bessen en houden speciaal erg van lijsterbes. Ze komen niet ieder jaar hier, en de merels zijn daar blij om. Die houden er n.l. niet van om de bessen met anderen te delen en maken daarom steeds ruzie met de pestvogels. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 28 HORIZONTAAL: 1 snik. 4 Assen, 7 Eist, 11 lam, 12 Ako, 13 arak, 15 ia, 16 em, 18 enig, 19 morel, 21 nerts. 23 nul, 24 Eos, 26 zijweg, 38 steen, 31 Rhone, 32 mol, 34 knoop, 35 angel, 39 dal, 41 groei, 44 Anita, 46 speer, 48 Ger, 49 elk, 51 strik, 52 onder, 56 snee, 58 pa, 59 N.S., 60 lila, 62 lol. 63 gei, 64 Oran, 65 sfeer, 66 laar. VERTIKAAL: 1 slag, 2 nar, 3 imam, 5 stal, 6 even, 8 lans, 9 ski, 10 toga, 14 konijn, 15 iele, 17 meet, 18 etsen, 20 ruwe 22 roek, 25 draak, 26 zo, 27 g.m., 28 s.l., 29 P.O., 30 optie, 33 ora, 36 ga, 37 engte, 38 lier, 39 da, 40 l.s., 41 geld, 42 rekel, 43 or, 45 trip, 47 pens, 50 Os lo. 51 sela, 52 kalf. 53 onze, 54 Riga, 55 fair, 57 nor, 61 Lea. Dat er aan de verzorging van bloem-, blad- en besheesters veelal te weinig aan dacht wordt besteed is een waarheid zo groot als een koeu In meerdere tuinen staan heesters te schreeuwen om lotsverbe tering. Ik mocht heesters zien staan die door hun armetierighf rd ontsierend aan doen. Hier mag gesproken worden van „zuinigheid die de wijsheid bedriegt". Het is met de verzorging van de door mij bedoelde heesters aldus: in de winter wordt gesnoeid door een „manusje van alles". Een gepensioneerde, die af en toe spitwerk en opruimingswerkjes verricht wordt aangezocht om het blad tussen de heesters onder te spitten, hetgeen een goe de gewoonte is. Tevens wordt hem opge dragen de heesters wat bij te knippen. Het „manusje van alles" zegt: „Jawel, dat komt in orde" en hij snoeit (lees knoeit) dat het een lust is. Of de struik op het éénjarig óf op het overjarige hout bloeit en of deze behoort tot de soort die diep of minder diep moet worden ingc- snoeit, dat is geen vraag. Hoofdzaak is: de struiken of half-heesters (of ze nu behoren tot de voorjaars- of lat e bloeisters doet er niet toe) worden „geknipt" en de kosten van '.-t werkje vallen erg mee. De gevolgen van dit soort experimenteren zijn duidelijk te constateren. Later komt de vraag: „Hoe zit dat met die heesters, weinig blo .ien". Noch meneer, noch mevrouw en het ma nusje weten ook maar iets af van de ge dragingen van heesters, eet. eet. af, doch het geheel bood na het spit- en knipwerk een keurige aanblik. Men wreef zich ver- genoegd de handjes en was er van over tuigd dat het dan toch maar netjes was op geknapt. Zelfs de Forsythea (chinees klok je) dat vroeg in 't voorjaar bloeit en dus pas mag worden gesnoeid direct na de bloei, was aan de snoeischaar niet ontko men. Met het knippen werden ook de tak ken met bloemknoppen weggeknipt. De Ribes onderging eenzelfde lot. Raar, maar waar,! Zie hier één geval uit vele: de vakman, met een gedegen theoretische en praktische opleiding werd voorbij gegaan. Men was erg goedkoop met het verk klaar gekomen, doch het bleek alleszins dat het goedkoop een duurkoop was gew den. Gelukkig zijn zeer vele tuinbezitters zo verstandig om een tuinman-vakman het snoeiwerk te laten opknappen, wetende dat hij als onderlegd vakman doet wat er gedaan moet worden om van een rijke bloei en groei verzekerd te zijn. Hij weet de gedragingen van alle heesters en hij heeft een gedegen studie gemaakt van de groei, snoei en bloei en daarbij een jarenlang" ondervinding. Ik durf te zeggen: snoeien is een vak op zich zelf! Men loopt als knechtje ettelijke ja ren met de baas mee, alvorens men zelf standig wordt weggestuurd om diverse soor ten heesters te snoeien. Een snoeischaar of snoeimes vasthouden en er mee te knippen of te sr Jen kan iedereen, doch wéar is het, dat men nog geen slager is, al draagt men ook een mes. Wie het anders beoordeeldt heeft de plank mis! En wel tot eigen schade KersttUd. Om deze tijd zijn wij met al ons denken en doen uit de wijde natuur tot binnen de enge grenzen van ons huis teruggedrongen. Regen, vorst, ijs, slijk, zelfs zacht maart- weer (zoals we dat soms tegen Kerstmis kunnen hebben) wissclt-i elkaar af en nie mand kan voorspellen wat het morgen we zen zal. Daarom worden wij aan onze moe der natuur, om deze tijd het meest ver vreemd. We zijn thans echtgenoten, va ders, moeders, kinderen, zusters, broeders, bruiden en bruidegoms in de valste zin des woords en zonder meer. Maar neen, zö erg is het toch eigenlijk ook niet. Steeds wekt de een of andere telg van Flora aangename herinneringen op aan de thans in diepe slaap gedompelde plantenwereld. D Kerstboom, de altijd groene spar, is een levend beeld van de thans door de winter geketend gehouden plantenwereld. Het is een aanschouwelijk beeld van de onsterfelijke levenskracht der naturr, die straks hai ter opstanding wekkende stem zal doen horen, evenals de Kerstboom zijn groene takken in alle richtingen uitstrekt. De thans van de aarde afgewende zon wordt met Kerstmis door tal van helder vlammende kaarsen vervangen. Alles is vol hoop en iedereen is in de weer om de hoop der zijnen door de uit komst te overtreffen. Hoe meer de feest dagen naderen, des te meer betekenend worden onze vriendelijke blikken. Buiten, in de door de winter geplunderde tuinen, bloeit hier en daar nog een verwilderd plantje. Het is de winter Akoniet. Het bloeit als 't ware ten afscheid van het vliedende, zo niet als een voorbode van het komende jaar. Wij richten onze blikken naar de kale bomen, waar door de wind de millioenen wiegjes waarin de kleinen rusten heen en weer schommelt. De Jasminium Nudiflorum (winterjas mijn) daar aan de muur zit vol bloemknop jes met daarnaast reeds fijne gele bloemp jes. De toverhazelaar (Hamamelis) maakt zich op om ons binnen zeer korte tijd te doen verlustigen in haar bloementooi. Overal zien wij knoppen, die de hoop be sloten houden, en dan nog wel een hoop die nog niemand teleurgesteld, heeft. E. J. G. Rijsen-Rhenen. Figuur c. Welke soldaat? Tommy kan erg goed soldaatjes teke nen. Hier marcheren er twaalf. Ze zijn al_ lemaal erg goed gedrild, maar een van hen doet iets verkeerd. Kun je zien welk soldaatje? sed ap jjn jdooi 8 '°u 1PÏÏU piooMiua KLEUTERSCHOOL IN GEBRUIK GENOMEN Onopgemerkt is de afgelopen week de geheel verbouwde kleuterschool aan de Beukenlaan in gebruik genomen. Tijdens de verbouwing vonden de kleuters zo lang huisvesting in de verenigingsgebou wen Filalethus, Molenweg en Holevoet_ school. De school bestaat thans uit drie ruime leslokalen waarvan in 2 aan veer tig kinderen les wordt gegeven en in 1 lokaal aan twee-en-dertig, totaal 112. Ver der is er een aparte kamer voor de dok ter. Het gehele gebouw is centraal ver_ warmd evenals de aan de kleuterschool grenzende gymnastiekzaal. Voorts is er voor de kinderen een garderobe, een hoofdenkamer voor de onderwijzers, toi letten, kleine bergruimte en warm en koud water. Arbeiderstoneelvereniging voerde „Nachtoperatie" op De arbeiders toneelvereniging Scher- penzeel gaf vrijdagavond in hotel Bos- zicht een opvoering van het toneelspel Nachtoperatie. De zaal was niet geheel bezet hetgeen vermoedelijk te wijten was aan het zeer slechte weer. De heer D. Plaisier sprak een woord van welkom tot de aanwezigen in het bij zonder tot mevr. Bleyerveld wier echt genoot jaren lang de regie heeft gevoerd bij de toneelvereniging en in het afgelo pen jaar is overleden, alsmede tot de burgemeester mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg, diens echtgenote en wethou der De Jonge. Het uit drie bedrijven betaande toneel spel speelde zich af in de kamer van dokter van Haeften (D. Plaisier) in het streekziekenhuis waar hij als chirurg aan verbonden was. Dit lang niet eenvoudig te spelen stuk werd door de spelers stuk voor stuk goed op de planken gebracht en de aanwezi gen hebben van hun gang naar Boszicht geen spijt gehad. en reumatisch* pijnen i wrijft U eveneens weg met Horizontaal: 54. godin 21. 1. m iziokinstrument 56. te weten 22. 6. pl. op Sicilië 3,7. friese 24. 12. liefkozing 59. voegwoord 27. 13. bijwoord 60. vis 29. 15. windrichting 62. altijd 30. 16. snavel 63. godsdienst 32. 17. lengtemaat 65. altijddurende 34. 19. vlaggetje 68. en omgekeerd 35. 22. de oudere 69. gesloten 37. 24. smal straatje 71. de onbekende 39. 25. meisjesnaam 72. maanstand 44. 26. zonder inhoud 74. vr. munt 46. 28. koeienmaag 75- pl. in Gelderland 47. 30. uitroep 76. beklagenswaardig 48. 31. vod persoon 49. 33. nieuw Verticaal: '1. 34. godin 1. plant 53. 36. voorgeschreven leef 2. jong dier 55. regel 3. tandeloos zoogdier 38. vuur 4. voorvoegsel 58. 40. chin, maat 5. gebrek 59. 41. tot en met 7. loot 61. 42. voorzetsel 8. kruiderij 64. 43. maanstand 9. voorzetsel 66. 45. werkzaam 10. pl. op Ameland 67. 48. overnachtingsgelegen 11. jongensnaam 68. heid 14. bevestiging 70. 50. ketting 18. soort onderwijs 73. 52. strafwerktuig 20. vertegenwoordiger 74. getuigen 57. Eindelijk zwijgt de schrille stem van de priesteres en er valt een beklemmende stilte in de donkere zaal. Dan schraapt de oude priester zijn keel. „Het orakel heeft gesproken," kondigt hij, vrij overbodig aan. „Gij, Ares, kampioen der Griekse worstelaars, zult door geen stervelijk man worden overwonnenAls de beide broers, na het verschuldigde geldoffer te heb ben gebracht, terugwandelen naar de stad, ligt er een tevreden glimlach om de mond van Ares, de worste laar. „Ben je nu gerustgesteld, broertje," lacht hij zorgeloos. „Vóór elke wedstrijd heb ik altijd het ora kel geraadpleegd en steeds krijg ik dezelfde uitspraak: „Ares zal door geen stervelijk man worden overwin nen". Op datzelfde moment nadert Ambre in de val lende schemering de kade, waar het kaperschip van haar vader voor anker ligt. De kapiteit en Merlin, de tovenaar, staan haar bij de loopplank reeds op te wachten. „Waar heb jij gezeten?!" vraagt kapitein Eén-oog scherp. Met van woede fonkelende ogen loopt Ambre hooghartig zwijgend langs hen. „Dat kan ik U wel vertellen kapitein," klinkt de koude stem van Merlin. „Ik heb haar vanmiddag het gebouw van de senaat zien binnengaan. Ongetwijfeld heeft ze gepoogd haar vriedje Aram, die daar gevangen zit, weer vrij te krijgen!!" (Wordt vervolgd) Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1

De Vallei | 1965 | | pagina 12