Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw patrouillevaartuig van Rijkswater staat volkomen zeewaardig Riviermeester, taak met grote verantwoording or a AGENDA - mkM Onderhandse aanbesteding kleedgebouw Candia te Rhenen 39e JAARGANG VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 Nr. 99 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Dankzij de volledige medewerking die van de Rijkswaterstaat werd ondervonden, is het mogelijk geweest één van de dagelijks uit te voeren patrouillevaarten te mogen meemaken. Deze medewerking werd in het bijzonder gegeven door de riviermeester en tevens kapitein van het patrouillevaartuig, de heer W. A. Rubers. Woensdagmiddag j.l. gingen onze foto graaf en verslaggever aan boord van het slechts drie maanden oude vaartuig, dat wordt ge bruikt voor de uitoefening van de taak van de Rijkswaterstaat op de Rijn. Zij stonden toen aan het begin van een zeer interessante tocht, mede dankzij de hoge waterstand. VOLKOMEN ZEEWAARDIG Van alle gemakken voorzien Peillood WIST U Ook politionele functie Beter toekomst Recreatiegebied bij Amerongen? WETHOUDER VAN KUYK KREEG HARTAANVAL Zitplaatsen bij Volkskers tzang Ongewone huwelijks bevestiging te Ederveen RHENEN RHENENS RAAD VERGADERT Doorgang niet vrijgelaten Oversteekplaats te dicht bij hoek? BROUWER SPECIALE KERSTARTIKELEN BLOEMSIERKUNST „FLORA" „Een kind huilt" EDE Red&ktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50, eik woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent De nieuwe boot is 14'/i meter lang en wordt voortgedreven door een motor van 240 paardekrachten. Het opmerkelijke is dat de besturing niet meer plaats vindt doormiddel van een roer, maar dat dit ge beurt met de schroef. Hierdoor is het mo gelijk dat het schip om zijn as kan draaien hetgeen zeer vele voordelen biedt bij de werkzaamheden die ermee moeten worden uitgevoerd. De diepgang van deze nieuwe aanwinst is ongeveer 1.10 meter en er kan maar liefst een snelheid van 35 km per uur mee worden bereikt. Deze hoge snelheid is nog weieens noodzakelijk aangezien het meerdere malen voorkomt dat men spoedig ergens ter plaatse moet zijn, bijvoorbeeld in verband met een scheepvaart stremming. Het gebied waarover de heer Rubers zijn toezicht moet laten gelden en waarvoor hij eveneens de verantwoording draagt reikt van Renkum tot Amerongen. Als bijzonder heid over het schip valt te vermelden dat dit geheel zee ./aardig is. Met dezelfde vaartuigen is reeds dikwijls de oversteek gemaakt naar Engeland. De nieuwe boot is een der modernste van deze tijd en talloze noodzakelijke hyper moderne uitrustingsstukken bieden het per soneel vergemakkelijking van de werk zaamheden. Hieronder valt bijvoorbeeld de radar waar mee het schip is uitgerust. Deze apparatuur is een grote uitkomst bij dichte mist of bij nachtelijke vaarten. Hierdoor kunnen vele moeilijkheden worden over wonnen en voorkomen. De radar waar schuwt al indien zich een schip of een hinderlijk obstakel bevindt binnen de af stand van 24 mijl. Omgerekend is dat dan ongeveer 43 km. Ook schoorstenen en kerk torens alsmede de loop van de rivier zijn duidelijk op de radar waar te nemen. Het is echter wel verplicht gesteld dat alvorens men met de radar mag gaan werken hier eerst een cursus van gevolgd moet worden. Tevens heeft het vaartuig de beschik king over een zeer moderne peilappara tuur, die buitengewoon aan de verwachtin gen voldoet. Op dit in klokvorm aange brachte instrument kan men tijdens het va ren de juiste diepte van de rivier aflezen. Eveneens kan precies worden afgelezen hoeveel water zich tussen het schip en de bodem be/indt. De mogelijkheid van het vastlopen op een zandbank of iets derge lijks kan dankzij dit apparaat dus uitge sloten worden. Tijdens het varen boven de weilanden, hetgeen mogelijk is door de ho ge waterstand kon precies worden afgele zen, dat de waterstand van het water op dat deze week de auto van de heer H. uit Rhenen gestolen werd? dat hij deze had geparkeerd op het parkeerterrein van Hollantor 'in Vee nendaal? dat hij zowel het contactsleuteltje als de papieren in de auto had ach tergelaten? dat de auto tot zijn grote schrik bij zijn terugkeer verdwenen was? dat de heer H. enkele dagen later nog grotere ogén opzette? dat hij namelijk per post zijn rij bewijs kreeg teruggestuurd? dat de porto-kosten voor het opstu ren van de auto voor de dief blijk baar te hoog zijn geweest? die weilanden bij de gemeente Rhenen op de kop af 2 meter bedraagt. De patrouille dienst van de Rijkswater staat is tevens belast met enkele politio nele functies. Deze taak betreft alle over tredingen. die te maken hebben met de scheepvaart. Bijvoorbeeld het toezicht op het voeren van de juiste verlichting of op het nachtelijk vaarverbod, dat altijd wordt afgekondigd indien de waterstand zeer laag vens verstrekte voer het schip op statige wijze stroomafwaarts in de richting van de stuw bij Hagestein. Deze stuw is een van de punten, waardoor de Rijn in de toekomst een vaste waterstand krijgt, kortom om deze rivier te kanaliseren. Hierdoor ont staat ter hoogte van de gemeente Ameron gen een grote watervlakte, die uitermatt geschikt is voor recreatie gebied, waar ook in deze streek, vooral op het gebied van de watersport, een sterke behoefte aan bestaat. De heer Rubers sprak de gedachte uit, dat deze suggestie er wel eens in kon zitten. Vele watersportliefhebbers uit de omge ving zouden hiermee gebaat zijn. Ook zou dit te toeristentrek sterk kunnen bevorde ren. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat de belangrijkheid, die deze streek nu reeds op het gebied van toerisme geniet, in be langrijke mate toeneemt. De rivier de Rijn biedt in de toekomst, dankzij de kanalisering zeer gunstige pers pectieven. Vooral de opvaart zal. naar men verwacht, zeker in intensiviteit toenemen. Dit brengt met zich mee dat de Rijkswater staat geheel berekend zal moeten zijn op de drukte die dan zal ontstaan. Naar de mo gelijkheden van het schip te oordelen be- op haar verantwoordelijke taak in de toekomst. Het nieuwe patrouillevaartuig van de Rijkswaterstaat in volle aktie op de Rijn. De moderne lijn duidt direkt op de hoge snelheid waarmee het schip zich verplaatsen kan. is. Inzake deze heeft de patrouilledienst een zuiver politionele en herstellende taak. Tevens ziet zij toe op de bevaarbaar heid van de rivier en draagt zorg voor 'de betonning en de bebakening van de vaar geul. De verantwoording van deze taak is dermate groot, dat deze werkzaamheden met de grootste precisie moeten worden uitgevoerd. Terwijl de heer Rubers ons deze gege- ANATOMISCHE BRILAANPASSING ZIEKENFONDSLEVERANCIER Tel. 3184 - Hoofdstr. 51 - Naast de apotheek Naar wij zojuist vernemen is de wet houder Van Kuyk gisteravond met een ernstige hartaanval in het Julianazieken- huis opgenomen. Vanochtend om 10 uur had de wethouder nog vrij veel pijn en was het levensgevaar nog niet geweken, aldus mevrouw Van Kuyk. Riviermeester W. A. Ru bers met de machinist (aan 't stuur) achter het ingewikkelde instru mentenpaneel van het schip. Het ronde oog links van de machinist i.s het peillood. Zoals ieder jaar gebruikelijk zijn er ook voor de Volkskerstzang van dit jaar, op 23 december a.s. voor de ouden van dagen en voor degenen die moeilijk kunnen staan zitplaatsen beschikbaar. Vanaf maandag kunnen degenen die hiervoor in aanmerking willen komen een gestempeld programma afhalen bij drie boekhandels in Veenendaal, t.w. boekhandel Kleefsman Zandstraat, boek handel Davelaar, Hoofdstraat en boek handel Kleefsman Patrimoniumlaan. De bezitters van zo'n gestempeld programma kunnen van half acht tot kwart voor acht hun plaatsen innemen, daarna gaan de grote deuren open en kunnen geen plaat sen meer gereserveerd blijven. Voor in validen bestaat er toch de mogelijkheid om deze volkskerstzang bij te wonen. Zij moeten zich schriftelijk opgeven bij de heer Slijderink Van Hogendorpstraat 18, Veenendaal. Er wordt dan voor vervoer gezorgd. Een zeer ongewone hu welijksbevestiging vond donderdag j.l. plaats te Ederveen. Het betrof hier het huwelijk van de heer A. J. Matena en mej. A. Henzen. Doordat de heer Matena maandag j.l. bij een autoongeluk in Am sterdam betrokken is ge weest werd het huwelijk bij hem thuis voltrokken, omdat bij dit ongeluk zijn been op twee plaatsen werd gebroken. De enige oplossing was dus om de gemeenteambtenaar per taxi te bestellen. Het bruidje was niet weg te slaan bij het bed van haar man. Het huwelijk werd voltrokken terwijl dé heer Matena op zijn bed lag met het been omhoog. Dit was een enigszins vertekend beeld van wat men gewoon is te zien. Het was echter wel een trouwdag, die zowel door de bruid en de bruidegom alsmede door al le familieleden en kennissen nooit verge ten zal worden. De heer Matena zelf zei: „Ik hou de bruiloft zo gauw ik maar enigszins hin ken kan. De raad van de gemeente Rhenen komt op dinsdag 21 december ten gemeentehui- in openbare vergadering bijeen, des namiddags om 8 uur. Op de agenda staan de volgende pun ten van behandeling: 1 Notulen; 2 Inge komen stukken en mededelingen; 3 Be handeling begroting dienstjaar 1966; a. vaststelling begroting woningbedrijf; b. vaststelling begroting grondbedrijf; c. vaststelling begroting gemeentewerken; d. vaststelling begroting gemeente dienst jaar 1966; 4 vaststelling bedrag per leer ling openbaar onderwijs art. 55 bis la- geronderwijswet 1920; 5 Wijziging ge- meeentebegroting dienstjaar 1965 7 Ver huring garages gemeentelijk woningbe drijf; 8 Onderhandse aanbesteding ge bouw gemeentewerken; en onderhandse aanbesteding bouw kleedgebouw Candia. Specificatie stukken punt 2: a. wijziging begrotingen 1964 en 1965 en vaststelling begroting 1966 van de streekwerkplaats „Zuid-Oost Utrecht"; b. schrijven d.d. ok tober, 1965 van de Schoolartsendienst „Kring Veenendaal" betreffende tand heelkundige verzorging, c. nota inzake huurverhoging per 1 januari 1966. De ambtenaar van de burgelyke stand uit Ede feliciteert het echtpaar Matena na de huwelijksplechtigheid, die voor hem eveneens een bijzonder karakter droeg. Maandag 17.45 uur reed een per sonenauto bestuurd door W. W. B. uit Rhenen over de Herenstraat en wilde rechtsaf de Nieuwe Veenendaalseweg op. Naast hem, in dezelfde richting, reed bromfietser C. B., deze moest remmen voor de afslaande auto en kwajn te vallen. De bromfiets verkeerde niet in goede staat en is uit het verkeer ge nomen. Geen persoonlijke ongevallen. een Maandag om 18.15 uur kwam personenauto bestuurd door C. Th. W. uit Tiel de Nieuwe Veenendaalseweg op. Bestuurder moest stoppen voor een juist op de oversteekplaats lopende voetganger. Een tweede auto bestuurd door J. de J. uit Rhenen, kwam juist de bocht om en reed tegen de remmende auto. Flin ke materiële schade. Zoal bekend is, was het aanvankelijk de bedoeling voor de gebruikers van de tennisbanen op het sportveld Candia een zeer sobere kleedgclegenheid te maken, wairvoor door de raad een bedrag van f9.845,— werd gevoteerd. Het is gebleken dat dit bedrag ontoereikend zou zgn om alle kosten te dekken. V^erótmió f Heer Jezus, in Uw kribje klein. 4 wordt Gij vereerd en aangebeden, 4 de kaarsjes spreiden zachte schijn, wij voelen ons voldaan, tevreden. 4 Wij lezen 't mooie Kerstverhaal. 4 we zingen, drinken, eten, jj en zitten vreedzaam bij elkaar1, 4 de twisten zijn vergeten f voor deze dag; maar morgen wordt f de kerstboom weer ontluisterd, 4 't gewone leven gaat weer voort, 4 en Beth'lems ster verduistert. 4 A.H. 0 Echter wordt voorgesteld in 1966 een derde tennisbaan aan te leggen en ook accomodatie voor de gebruikers van het korfbalveld moet worden verzorgd, is er een geheel nieuw plan opgezet, waarvoor b. en w. de raad in de begrotingswijzi ging voor 1965 verzoeken een crediet van f 55.000,beschikbaar te stellen. Van de zijde van de provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid te Utrecht is bericht ontvangen Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties dat hiervoor op zeer korte termijn rijks goedkeuring kan worden verstrekt, mits een aannemer zou worden gezocht, die dit project direct kan uitvoeren. Men heeft daartoe onderhandeld met de fa. A. Baars en Zn te Rhenen en de N.V. Kel dermans bouwbedrijf te Ede. Genoemde bedrijven waren bereid het werk uit te voeren voor resp. f 54.405,— en f 50.523,—. Gezien de begroting van de dienst ge meentewerken, die als aanneemsom ver meldt een raming van f 52.171,50, stel len b. en w. de raad voor dit werk on derhands aan te besteden aan Kelder mans bouwbedrijf N.V. te Ede. ft iedere beurs voor iets geheel aparts Naast een keur van bloeiende planten en tonen wij u wat een bloemsierkun- stenaar van zijn materiaal weet te maken. Fa. A. P. v. Ginkel Kerkewijk 27, Veenendaal, tel. 2827 PAS OP VERLICHTING De politie gaat de komende dagen zowel 's ochtends als 's avonds extra aandacht aan de verlichting van voer tuigen besteden. „Een kind huilt", dat is het onder werp van het jeugdkerk-kerstfeest van zondag 19 december aanstaande. De dienst zal onder leiding staan van de heer G. Jonkers, die sinds september de leider van de jeugdkerk is. Hij zal in deze <lienst worden bijge staan door drie leden van de commissie, die de liturgie en enkele (Kerstgedich ten voor hun rekening nemen. Voorts wordt er aan de dienst medegewerkt door de bekende Teleforo Stars uit Voorthuizen. Men hoopt met deze kerstdienst in de hal van de ULO school "'^fde La- rikslaan zondag in elk geval weer een volle hal te hebben. KERSTZANG- EN ORGELAVOND IN DE NIEUWE HERV. KERK VAN EDE ORGEL: WILLEM HENDRIK ZWART Traditiegetrouw wordt onder auspiciën van het comité orgelconcerten Ede in zang en muziek het kerstgebeuren her- dach.t Di tjaar kan men weer luisteren naar het Horvormd Zangkoor van Ede onder leiding van haar nieuwe dirigent de heer Henny Pomp uit Veenendaal. Er is ruime gelegenheid voor samen zang van de bekende advents- en kerst liederen met orgelbegeleiding van de heer Willem Hendrik Zwart uit Kampen. De meditatie op deze bijzondere zang- en orgelavond op vrijdag 24 dec. a.s. des avonds 8 uur wordt verzorgd door ds. E. F. Vergunst van Polsbroek De toegang is vrij: programma's met volledige tekst zijn f 0,50 verkrijgbaar in de kerk. De kerk is verwarmd en open om half 8. Zoals te doen gebruikelijk zal ook op deze avond bij de uitgang kollekte wor den gehouden voor het Orgelrestauratie- fondt van de Oude Kerk in Ede. VEENENDAAL J Vrijdag 17 december 8 uur n.m.: f Contactavond gepensioneerden 0 Kon. VSW, tevens huldiging ju- 0 bilarissen. 0 Vrijdag 17 en zaterdag 18 decern- 0 ber: Oliebollenaktie van Herv. f Jeugdraad. 0 Zaterdag 18 december: Winter- 0 wandeltocht, start bij Chr. Nat. 0 School, dr. Slot. de Bruïneplein, f tussen 1.45 en 2.30 uur. 2 uur: Start van MAC-rit bij hotel Hupkes, De Klomp. Zondag 19 december 8 uur n.m.: Kerstzangdienst in Petrakerk. Maandag 20 december 8 uur n.m.: Prijsuitreiking polio-aktie van Veenendaalse winkeliers in De 0 Korenbeurs. 0 Dinsdag 21 december 8 uur n.m.: 0 Kerstavond NCVB in OCB-ge- 0 bouw. 0 7.30 uur n.m.: Kerstavond CPJ 0 in geb. kerk. Bethel naast Juliana - RHENEN Zaterdag 18 december: Oliebol lenaktie Ons Genoegen. ELST Vrijdag 17 en zaterdag 18 decem ber: Jaarlijkse tentoonstelling van p.v.De Instuif in café Sportlust. Zaterdag 18 december: Oliebol lenaktie t.b.v. EHBO. Maandag 20 december: Kerstvie ring NCVB in gebouw Pniël. AMERONGEN Vrijdag 17 december 8 uur n.m.: Nutsavond in Dorpshuis ver zorgd door eigen leden. Zaterdag 18 december: le Winter- serie wandeltocht van de Woudlopers, start 2 uur bij Bliscap. 2.30-4.30 uur: Nutsruilbeurs in het Dorpshuis. EDERVEEN Dinsdag 21 december: Kerstmid dag voor bejaarden. CARAVANS DE LEEREH DOEDEL

De Vallei | 1965 | | pagina 1