Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Is er werkelijk nog vrede op aarde? En er was een groot Licht" Licht des levens 39e JAARGANG VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 Nr. 101 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswotide Scherpenzeel Ds. J. Wiersma, legerpredikant „Toch vrede op aarde" Men dient er rekening mede te houden dat de winkels in Veenendaal Eerste Kerstdag gesloten zullen zijn. Op Oudejaarsavond (vrij dag 31 december) zullen de winkels voor het me rendeel om 6 uur gesloten zijn, mede in verband met de kerkdiensten op deze avond. Volgende week dus geen koopavonden, terwijl ook de woensdagmiddagslui ting verplicht is. Indrukwekkend Donkere dagen voor Kerstmis wordt er weieens gezegd. Onwillekeurig een beïnvloeding van de stemming, die men er gedurende deze tijd op na placht te houden. LIEFLIJK, TEER en MEELIJWEKKEND zijn zo ongeveer de benaderende omschrijvingen van wat men voelt. Een KINDEKE klein, een KINDEKE teer, omvat alle menselijke denkbeelden, die het Kerstfeest zo prachtig maken. In de Kerstnacht zal het weer over de gehele wereld klinken: „VREDE OP AARDE". Moet er in deze tijd van oorlog en moord nog wel waarde worden gehecht aan deze zeer oude gezangen. In de hierna volgende reportage krijgen we hierop een positief antwoord. Straal j agermotoren zwijgen Vroege Kerstman Dag en nacht Kerstgedachte Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent De burgemeester van Veenen daal en mevrouw Hazenberg-de Jonge geven gaarne aan de in gezetenen gelegenheid tot het wisselen van GELUKWENSEN op NIEUWJAARSDAG a.s., van 11.30 tot 13.00 uur, in de boven zaal van hotel „De Korenbeurs". Ds. J. Wiersma, legerpredikant te Ede, gaf op onze vraagstelling, of de vrede op deze aarde realiteit kan worden, het volgende antwoord: Het begrip vrede impliceert niet het afwezig zijn van wapens om die vrede te bestendigen. Soms kan het zijn dat juist door de aanwezigheid van wapens de vrede wordt bevorderd. De vrede op aarde bedoeld in het Kerstevangelie is een andere vrede dan wij er meestal onder ver staan. De aanwezigheid van Christus betekent vrede en gerechtigheid De Bijbel spreekt ook meer over de gerechtigheid dan over de vrede Er worden nergens zoveel vredelievende gedachten geuit als in het leger, aldus ds. Wiersma. De tegenwoordige beroepsmilitair zet zich volledig in voor de vrede. Het verwerven van vrede onder de mensen lijkt soms erg moeilijk, al zullen we er ons voor moeten inspannen. Dat wij nu alle wapens maar overboord moeten zetten om zo een voor beeld te geven is een waan-idee. Trouwens de Bijbel spreekt over het verwerven van de gerechtigheid en in Rom. 13 4 staat duidelijk dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt en het kwaad zal wreken. Vrede op aarde is geen loos gezegde. Wij, mensen van deze tijd, hebben er wel eens moeite mee om de vrede te bewaren in het gezin, op het werk of in het leger, maar Gods Vrederijk zal eenmaal komen, zo be sloot ds. Wiersma. Bestuur V.W.V. „Handel en Nijverheid" De Mariniers uit Amerongen die aan wezig waren bij de Kerstviering in de kantine van de kazerne te Doorn. Links sergeant v. d. Jagt en rechts kort oraal Koot. Deze week waren ze nog in de lucht, de supersnelle Amerikaanse straalja gers. Morgen en overmorgen blijven ze aan de grondDit werd ons medege deeld door een woordvoerder van het 32ste Squadron, dat op Soesterberg is gelegerd. Met Kerstmis wordt dus niet gevlogen, alleen in uitzonderlijke ge vallen. Vrede en rust tijdens Kerstfeest in het Nederlandse luchtruim, het feest waarvoor de Amerikanen reeds weken van tevoren voorbereidingen hebben getroffen. Deze buitenlanders, die dit jaar twintig jaar in ons land te gast zijn om de veiligheid te bewaren, zul len met ons en tusr ons het Kerst feest vieren. De kinderen van de robuuste piloten hebben reeds gisteravond het Kerst feest gevierd. Dit vond plaats in het theater van het kamp. Eveneens in het theater wordt van avond een ernstig Kerstfeest ge vierd door het personeel van de basis, waar bij kaarslicht de juiste sfeer zal ontstaan. De R.K. militaiten hebben evenals hun protestantse landgenoten vannacht om 12 uur een samenkomst in hun eigen kerken. Hierna is gelegenheid voor een gezellig sómenzijn, waarbij gezamenlijk koffie zal worden gedron ken en dieper op de Kerstgeschiedenis zal worden ingegaan. Op eerste Kerstdag krijgt iedere mi litair van het Amerikaanse Squadron die op Soesterberg is gelegen een uit gebreid Kerstdiner aangeboden. Dit diner wordt bereid door sergeant Mac Donald, de beste kok ter wereld, zoals de Amerikanen zelf zeggen. Het geheel zal de militairen in den vreemde voor al tijdens deze feestdagen doen terug denken aan hun vaderland, dat zover van hen verwijderd is. Dinsdag, terwijl wij een kort bezoek aan de basis brachten, verscheen tot groot genoegen van de kleine Ameri kaanse kindertjes de Kerstman (Santa Claus) op het terrein, die zeer royaal met geschenken bleek te zijn. Reeds enkele dagen worden door een Ame rikaanse afdeling van de padvinderij Kerstbomen verkocht aan de ingezete nen van het dorp, dat de Amerikanen huisvest. Enkele vliegeniers zitten dag en nacht naast het toestel, om indien dit nodig mocht zijn direkt te kunnen opstijgen. Zij zullen hun tijd, ook gedurende de feestdagen moeten verpozen met scha- Een overzicht van de Rooms Katholieke kerk te Ede waar de Kerstwij dings- dienst voor de Edese militairen van alle gezindten werd gehouden. Op het ver hoogde achtergedeelte het Koor van de Koninklijke Marechausse te Apeldoorn. Voor de 800 militairen uit het garni zoen Ede in huiselijke kring het Kerst feest gaan vieren werd een gezamen lijke, oecumenische Kerstfeestviering gehouden in de grote R.K. kerk aan de Stationsweg. Een indrukwekkend gezicht, al die mannen in het veldgrijs luisterend naar het Kerstevangelie en de machtig klinkende zang van het Koor van de Kon. Marechaussee uit Apeldoorn. Zware mannenstemmen, die eenvoudige Kerstliederen vertolkten. Veldprediker ds. J. J. Kuiper las on der intense stilte het Kerstevangelie, waarna het koor „Daar is uit 's werelds duist're wolken" ten gehore bracht. en het leven was het licht der mensen." - Joh. 1 4b. Kerstfeest is het feest van het Licht. Vele malen wordt in de Schrift van de komende Christus gesproken onder het beeld van het Licht. Licht is het beeld van geluk, vrede, blijdschap. Licht geeft bestaansmogelijkheid, veiligheid, leven en zegen. Christus noemt zichzelf het Leven. Hij noemt zich ook het Licht der wereld. Leven en licht zijn ten nauwste met elkaar verbonden. Het Woord (Joh. 1), dat leven is en leven wekt, is tegelijk licht. Dat ligt besloten in de aard, het wezen van het Woord. Het Woord betekent toch openbaring. Het openbaart God en Zijn heil voor deze duistere, vastgelopen wereld, waarin demonische machten werken. Een wereld die het licht en het heil niet uit zichzelf kan opbrengen. Openbaren is aan het licht brengen, zó, dat het gezien wordt, bekendmaken, kennis schenken over God en de eigenlijke nood van deze wereld. ken en koffiedrinken. Voor hen heeft ook Kertmis maar één betekenis, en wel het zolang mogelijk bewaren van de vrede. Zij zullen niet gezellig bij een Kerst boom kunnen zitten zoals hun andere collega's. Toch zullen zij tijdens de Kerstnacht misschien het beste besef fen wat VREDE betekent in deze tijd van dreiging. Deze dappere mannen dragen, ook tijdens de Kerstdagen, zorg voor onze veiligheid. Zij zijn mede de- oorzaak dat wij Kerstmis 1965 nog in vrede kunnen vieren. Velen zullen er niet goed raad mee weten de Kerstgedachte te combineren met een groep Amerikaanse Lucht machtpiloten en -technici, die met vele gevaarlijke wapens om moeten gaan. Zij beseffen dat zelf ook. Vrede op aar de krijgt in deze omgeving op hit eerste gezicht een vreemde klank. De vraag kan evenwel rijzen: „Wat zou er echter gebeurd zijn als de jongens van het 32ste Squadron aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan ge bleven waren." Dan was de vrede op aarde misschien al wreed verstoord. Zij. de gebruinde knapen uit Texas of Ohio, werpen echter een bres op tegen de agressieve machten, die het op onze vrijheid hebben gemunt. Vrede op aarde, blijft wellicht een onvervuld verlangen voor iedere wereldburger. Het streven naar die vrede moet ons echter blijven beheersen. Ook de man schappen in het Amerikaanse kamp „Nieuw Amsterdam" te Soesterberg gaan zich tijdens deze blijde feestdagen bezinnen, precies als miljoenen andere Christenen in alle delen van de wereld, over het Kind in de kribbe Overste Slinger, commandant van de mannen van de Verbindingsdienst uit de Friso Maurits kazerne en de Luwa- school sprak hierna een Kerstgroet: De hoofdofficier gewaagde van een schijn bare tegenstelling om in deze wereld van verdeeldheid en onrust zich eens gezind te voelen in de beleving van het Kerstfeest. (zie verder pag. 2) Zo zullen de vliegeniers van de razend snelle straaljagers ook de Kerstdagen door brengen. Schakend of koffie drin kend op nog geen twee passen afstand van hun vliegtuig. Hoe dankbaar we ook mogen zijn voor de vorderingen van wetenschap en cul tuur, voor de ontdekkingen en uitvindingen op medisch gebied, toch kunnen wetenschap en cultuur geen antwoord geven op de diepste levensvragen en kunnen ze niet doordringen tot het wezen der dingen zelf. De vragen en pro blemen vermenigvuldigen zich met elke nieuwe ontdekking. Er is onder de volken een spanning en een onrust, zeg maar angst over de ontwikkeling der dingen. Het geweldig technisch vermogen en kunnen van de mens schijnt meer een vloek dan een zegen te zijn voor de mensheid. En de oorzaak daar van is dat de mensheid zedelijk, moreel niet sterk genoeg is om zulke krachten te beheersen en er over te beschikken. Alles wordt benut om gebruikt te worden tot uitoefening van macht en zo nodig tot verdelging en verwoesting. Tech nisch is de mens een reus en zedelijk een dwerg. Alles wordt niet aangewend tot heil der mensheid en de drijfkracht is niet de liefde in verantwoordelijk heid voor de naaste. Het technisch en wetenschappelijk vermogen „Is ver uit gegroeid boven onze morele krachten". Onmachtig om de duisternis om te zetten in het licht en het leven te schenken. De bittere vrucht van de verbroken ge meenschap met God en de verstoring van de harmonie der Schepping. De bittere vrucht van wat de mens zelve heeft gezaaid. En er is ook niet de minste redelijke grond voor om hoop te koesteren dat dat in de toekomst anders worden zal. De mensheid is onmachtig om met al zijn prestaties de geestelijke nood weg te nemen. Welk een onuitsprekelijke weldaad dat God zelf zijn Zoon in deze wereld gezonden heeft om ons uit deze geestelijke nood te verlossen. Daar worden we te midden van het „Kerstbedrijf', de gebruikelijke Kerstfeestvieringen weer bij getrokken. Sfeer en stemming kunnen ons niet redden. Als Jezus Christus gaat prediken gaat Johannes de Doper vooraf, om van het licht te getuigen. Dan is zijn indringende oproep: „Bekeert u want het Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen". Dat is de enige weg om tot het licht te komen en het leven te ontvangen. Om in deze onrustige dreigende wereld rust en vrede te hebben. Bekering, dat is schuldbelijdenis, berouw, zelfverloochening èn is verbonden met vertrouwen op Gods rijke genade in Jezus Christus. Hij is gekomen in deze duistere wereld om te openbaren wie God is: een God van genade en barmhartigheid. Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet overweldigd. Het licht blijft standhouden en zal overwinnen, ook al keren velen zich af van het licht en het grote heil in Christus. Dit is het droevige dat de mensen de duisternis liever gehad hebben dan het licht. Licht is vreselijk, want het openbaart het zondeleven der mensen. Vondel - de grote dichter - bracht dit al onder woorden toen hij zong: „O Kerstnacht, schoner dan de dagen, hoe kan Herodes 't licht verdragen, dat in uw duister- nisse blinkt." Het Kerstfeest stelt ons wel zeer nadrukkelijk de vraag: „Kunt u - in uw zon dig bestaan - het Licht verdragen?" Het leven buiten het licht, zonder het geloof in de Heere Jezus Christus is uitzichtloos en hopeloos. Welk een heerlijk Evangelie wordt ons nu weer verkondigd als de Heiland zegt dat Hij het Licht der wereld is; het licht des levens. Daarom zo rijk omdat Hij gekomen is - niet met een nieuwe theorie, een nieuwe levensbeschouwing naast zo vele an dere - maar op de meest absolute toon spreekt en met absolute pretenties hèt Woord des levens spreekt. Er gaat een overweldigende macht van Jezus Chris tus uit tot de mens. En Zijn komst vraagt het antwoord van het hart. Tot Hem komen, op Hem vertrouwen, in Hem geloven betekent het Leven te ontvangen door Zijn Geest. „Die Mij volgt, zal in de duisternis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben." Die heeft rust en vrede en uitzicht in deze uit zichtloze wereld. Want dan weten we, dat Hij overwinnaar is. „Eeuwig bloeit de gloriekroon, op 't hoofd van Davids grote Zoon". (Ps. 132). J. Meyer Indien het noodzakelijk mocht zijn kan dit ook gebeuren tijdens het Kerstfeest. Een Amerikaanse vliegenier, ren nend naar zijn „kist" om binnen vijf minuten in de lucht te zitten na het moment waarop alarm is gegeven. Het leven is geopenbaard (1 Joh. 1 2), is aan de mensen bekend gemaakt in hun zondig bestaan. Van Christus gaat altijd licht en leven uit. Hij wekt Lazarus op uit de dood en geeft de blindgeborene het licht. Dat zijn de tekenen van wat Hij is. Geen ding waar deze wereld in zijn angst, spanning en dreiging, geweld en onrecht meer behoefte aan heeft. Geen ding dat ook minder begeerd wordt. j De nood van deze wereld is niet in de eerste plaats een economische, niet aller eerst de politieke verwarring, machtsdrift, mateloze eerzucht en materialisme. In al deze dingen openbaart zich de onmetelijke geestelijke nood. Een wereld in duisternis. En duisternis is in de Schrift in alles het tegenbeeld van het licht en het leven. Duisternis is ellende, machteloosheid, zonde en dood. De zonde heeft het licht gedoofd en het leven onderworpen aan de macht van de dood.

De Vallei | 1965 | | pagina 1