Woningbouw laat te wensen over - geen post op begroting voor Achterberg Setter Set SPAAR ME! V VD-er van der Spoel bekritiseerde B. en W* in begrotingsraad Te weinig kontakt tussen gem* overheid en burgerij PRÜMMEL Nieuwsblad „DE VALLEI» Glazen van top kwaliteit u c Fa. L. HEY Als u mij ziet hebt u een duizendje in handen. En bezit u me in meervoud, dan is het de hoogste tijd om over me te gaan praten bij de N.M.B. Daar doen ze een boekje over me open (een bank- of termijnboekje bijvoorbeeld). Of ze adviseren u hoe u me in effecten kunt beleggen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Dc bank waar u zich thuis voelt! RHENEN Kerstfeest bejaarden te Rhenen ELST RENSWOUDE Kamerlid Koekoek komt spreken SCHERPENZEEL vrijdag 24 december 1965 6 De dinsdagavond ten gemeentehuize gehouden raadsvergadering stond in het teken van de begroting. Een twee tal raadsleden, te weten de heren Dirkse en Drost waien wegens ziekte afwezig. Over het algemeen kan men zeggen dat de raadsleden zich in hun algemene beschouwingen nogal gematigd hielden. el stond in het middelpunt van de belangstelling de bouw van woningwetwoningen. Diverse raads leden waren van mening dat er in de naaste toekomst op dit gebied zeker niet veel zou gebeuren. Het sterkst drukte de heer v. d. Spoel zich uit door op te merken, dat 't jammer was dat de voorzitter is belast met de portefeuille van openbare werken. ij missen, zo zeide hij, in deze nog steeds een politiek verantwoordelijk wethouder. Zowel de raadsleden van Dijk als Deen spraken over liet belang van een spoorwegverbinding voor Rhenen en verzochten het college ook op dit gebied niet stil te zitten en hieraan alle mogelijke aandacht te besteden. De heer Klaassen hamerde erop dat het gereedmaken van uitbreidingsplannen in een snel tempo dient te ge schieden, daar men anders niet de uitbreiding tot 20000 inwoners in 1980 kan halen. Algemene beschouwingen. De heer E. P. van Dyk (Vrije Partij) merkte in zijn algemene beschouwingen onder meer op, dat hij nog steeds zat te wachten op de uitslag van bespre kingen van b en w me"; staatsbosbeheer over een ijsbaan. Verschillende aange legenheden van de begroting zijn voor mij van grote betekenis: le het lange duren van de bouw van woningwetwo ningen; is het wel de juiste weg om 10 maanden met één aannemer besprekin- ken te houden. Ik wil U vragen al het mogelijke te doen om dit te bespoedi gen; 2e het onderhoud van de woningen is naar mijn mening droevig, niet alleen hier, maar vooral in Eist; 3e men be weert dat de garage achter Bella Vista ook nog is onderverhuurd, kan dit niet worden verboden; 4e ook op het gebied van de scholen dient nodig wat te wor den gedaan, want die aan de Bantuin- weg is zo zachtjes aan een stiefkind; 5e kunnen b en w mededelen hoever het is met de plannen tot restauratie van het oude gemeentehuis; 6e de Instuif is een geweldig dure geschiedenis, boven dien is de jeugd daar soms zeer bal dadig. Het belangrijkste vind ik echter, dat ik hoorde dat men bezig is Rhenen weer een spoorwegverbinding te geven. We mogen geen industrie aantrekken en we kunnen de recreatie niet doorvoeren zoals we dat willen, maar liet biykt dat de gemeente Veenendaal al het moge- ïyke doet om deze spoorlijn te bewerk stelligen en ik wil b en w dan ook ver zoeken dit streven vanuit Rhenen kracht b\j te zetten, teneinde dit plan doorgang te doen vinden. Verder heb ik nog voldoende wensen, maar dan zal men mij eerst moeten wijzen waar we de centen vandaan moeten halen De heer Verwoerd (SGP) kon er niet mee instemmen, dat een belangrijk deel van de open bare middelen wordt uitgegeven voor sport en spel. Het gaat niet om de sport als zoda nig, maar om het bedrijven ervan op zondag. Het lijkt er nog niet op dat de woningnood in 1970 zal zijn opgelost. Er zijn nog tal van urgente gevallen van mensen die nog geen woning heb ben. Wordt er daarom wel voldoende aandacht geschonken aan de bouw van zgn. vrye-tijds woningen. Voor kapi- taalswerken had ik graag een meer jarenplan, want dit krachtig werken geeft een beter inzicht. De heer W. Klaassen (f IU) zeide dat dit de laatste begrotingsvergadering was van de zittende raad. Als er in 1966 een wijziging komt zal dit mis schien een betere samenwerking waar borgen. De slechte samenwerking kwam niet alleen tot uiting in de raad, maar ook in de commissies. Ik wil het beheer van de uiterwaarden en de Meent in Uw bizondere aandacht aanbevelen, want dit is een mooi bezit dat toch wel ren derend kan zijn. Onze gem. heeft nu bijna 14000 zie len (voorz.: 14040) en dan vind ik op de begroting voor een kleine gemeen te als Rhenen toch wel astronomische cijfers, want als we het saldo van de niet afgeloste leningen van 16 miljoen bezien, of tewel ruim 1200,- per hoofd dan is dat niet weinig. U zult zeggen daar staan bezittingen tegenover, maar deze zijn niet ren derend. stelde dat het gemeentebestuur van passief langzaam overging tot actief, maar dat in die vergadering duidelijk door b en w naar voren werd gebracht: je moet in Achterberg niets doen. Uit eindelijk stelde de voorzitter dat het plan Achterberg stap voor stap in de raad zou worden gebracht en dat ge zocht zou worden naar een zo eenvou dig en goedkoop mogelijke oplossing. Ik vraag me nu af: is b en w nog steeds niet besloten wanneer de volgende stap zal worden gezet, of zoekt men nog steeds naar een oplossing. De raad was toen unaniem van mening dat er spoe dig wat aan de riolering moest worden gedaan. Er is in 1965 totaal niets aan gedaan. Op de begroting 1966 schenkt u weer enige aandacht aan Achterberg. Ik zie dit meer als een zoethoudertje, want er is wens het jaar 1961 mag er ook nog zijn. In die jaren geloof ik, dat het particu lier initiatief hiertoe belangrijk heeft bijgedragen. Daarna werd dit initiatief de kop ingedrukt. In 1962 bij het optre den van een nieuw college valt een sterke teruggang te constateren in het aantal gereed gekom i woningen. In 63 en 64 trad een lichte verbetering in, maar de top in de periode van 1956-1960 kon men niet meer behalen B en W hebben hierin schromelijk ge faald en de mogelijkheden die er waren niet benut. De VVD blijft aandringen op een soepeler beleid voor de bouw van vrije sector woningen, waarbij plaatselijke capaciteit ingeschakeld moet blijven. Het forensen wordt op die manier ook tegengegaan. Ook in het kontakt tussen de ge- is in een plaats als Rhenen zeer zeker mogelijk. Ook op het gebied van het onderwijs is in Rhenen nog veel te bereiken. Er is al veel gedaan op dit terrein, maar geen post voor uitgetrokken. Als ik mij met het oog op de toekomstige groei E. P. v. Dijk Krachtig we-':en voor spoorlijn. Met een bouwstroom zullen we voor zichtig moeten zijn, naburige gemeen ten ondervinden hierme<V narigheid (Vlam), maar dit komt mede door de te lage curveprys. Over de wegen mo gen we over het algemeen niet mop peren. Het Fred. v. d. Paltshof is op geknapt, maar ik zou nog wel willen wyzen op de klaagmuur. Deze zou tussen Hofstraat en Servet straat zeker kunnen worden opgeruimd. Men moet het gereedmaken van uitbrei dingsplannen sneller aanpakken anders haalt men nooit of te nimmer de uit breiding tot 20.000 inwoners in 1980. Met de industrie wil het niet erg vlot ten. De bestaande doen het best, maar voor degenen die door brand of ophef fing uitvallen komt niets terug en dat is jammer, want dan zal in de toekomst het pendelen voor de Rhenenaren toe nemen. Wat de middenstand betreft sprak de heer Klaassen zyn waardering uit voor het actieve bestuur van de R.M.C. De heer J. Deen (P.v.d.A.) vond de verkiezingen van het komende jaar be langrijk, omdat er een veel groter aan tal jeugdigen aan mee gaat doen dan anders het geval is. In het opzicht van politiek is het onderwijs echter gebrekkig. Daarom zou ik graag zien dat in een bijeen komst of iets dergelijks de jeugd op de hoogte wordt gebracht van het belang van de Verkiezingen, want als men de raadsverslagen leest, dan zouden vooral deze jongeren een verkeerde indruk kunnen krijgen door de manier waarop de raad soms naar buiten treedt door elkaar aan te vallen in de persoonlijke sfeer. Met klem pleitte de heer Deen teruitgang van Achterberg, voor het behoud van het natuurschoon, 1 want wat we hebben wordt niet meer.1 Het is zeer jammer, dat IT, mynheer Ook deze spreker hoopt dat in de naas- de voorzitter, bent belast met de por- te toekomst de spoorwegverbinding zou tefeuille van openbare werken. Wij mis- mogen worden hersteld. 'sen in deze nog steeds een politiek ver- De heer D. de Jong (P.v.d.A.. maak- antwoordelijk wethouder. De lieer Schol- te zich zorgen over de publieke dienst- te stelde dit in 1964 bij zijn algemene verlening, want de eerstkomende jaren beschouwingen zeer duidelijk en dit is zullen vele gemeenten voor grote vraag-1 ook in 1985 weer gebleken. Dit ging stukken komen te staan; ik denk in!weer ten koste van de bevolking van onze gemeente aan volledige aardgas- j Rhenen in al zyn geledingen. Ik zie voorziening, rioolzuiveringsinstallatie en voor de Rhenense bevolking gebeuren, verder de onrendabele gebieden in de ('at in 19S6 en zeer waarschijnlyk voor gemeente welke nog niet van waterlei-1 oen groot deel van 1967, geen contin- bovendien schiint het heel ding zyn voorzien. Verbetering van gent woningen voor bewoning gereed „er> scholen is zeer dringend nodig, maai komt. hoe zit het met het afkeuringsplan van Op Eist oriënteert U zich, zult U zeg gen. B en W hebben hier te kortzichtig gehandeld, zeer ten nadele van de wo ningzoekenden in Rhenen. De tijd zal leren hoe de bevolking hierover oor deelt. U deelt mede, dat de voorberei dingen vo~r de bouw van 96 woning wetwoningen in een vergevorderd sta dium verkeren. Dat geloof ik natuurlijk meenteliike overheid en de hurirerii o a. wonin&bouw is &een daS uit onze meenteiyke overneld en demirgery o.a. gedachten Het onderhoud van de wo- Ll JU"? nningwetwoningen kon wel wat beter, hierop reeds door mijn twee voorgan-,^ proberen dit zoveel mogelijk gers werd gewezen,is in het afgelopen be dJen_ jaar geen verbetering gekomen. Het Sch*oIen; Wat de Bantuinschool be- moet mogelyk zUn om in Rhenen im-er.^ ig gr fien k,ejn kansj(, om deze af_ te bereiken door een gewijzigd optre- gekeurd te krijgen in verband met af- den" j buiging van de weg, doch voor de school in Eist, die aan de drukke Rijks- D.t Ml met name de middenstand no- ]ad verkeerd hgt loof ik niet d.g hebben, want het winkelapparaat eni kana j da, ons dit werkt nog niet tot tevredenheid van deilukken bevolking. De middenstand dient de| Dp ;:erlichting in is al lang op- steun van Uw college te hebben. Geza- en WRt het Qude ente_ menlyk, luistert U goed gezamerdyk gctreft verwachten we eind jan. kan hier veel worden bereikt, maar dan. febr de schetstekeningen. De in dient U naar buiten te treden. De ■£Lt£lfbezwaren deel ik niet met de heer stand gemeentelijke overheid tot de nHk burgerij dient te worden verkleind. Dit J realiseer dat er sinds 1945, dus in een tijdsbestek van 20 jaar, een 20-tal wonin gen zyn gebouwd, dan is 't 'n klein reken sommetje, wanneer by het huidige tem po het kernplan Achterberg tot stand zal komen: dat duurt dan nog 50 jaar, niemand van ons maakt dat dan meer mee tenzij wij een wethouder vrn open bare werken zouden hebben, die aan het kernplan Achterberg meer aan dacht zal gaan besteden. Achterberg heeft zijn medewerking aan het socio grafisch rapport ruimschoots gegeven. Men was ervan doordrongen dat van de omstandigheden van Achterberg een zo goed mogelijk inzicht werd verkre gen. Nu de cijfers van het rapport be kend zijn, .verwacht men in Achterberg van het gemeentebestuur die maatrege len. die een halt toeroepen aan de ach- de Bantuinschool en de school in Eist. Door een steeds verdere uitbreiding van het kernplan naar westelijke richting en de steeds grotere intensiteit van het verkeer over de Rijksstraatweg zou het zeer gewenst zijn dat het college voor de school in Eist ook een afkeurings plan indiende. Uitbreiding van het bi bliotheekwezen is S'^eri belangrijk. Is het juist, dat er vanuit Wageningen op graag, maar dat mag dan ook wel eens is gezinspeeld in Rhenen een biblio- "a 3 jaar voorbereiding! Als ik de gra- theek te vestigen. De huisvésting van rieken bekijk in het sociografisch rap- het verplegend personeel van het Julia- P°r* van aantal gebouwde woningen naziekenhuis laat wel iets te wensen de Jaren 1956-1960, dan zie ik dat over. mijns inzien is het juist om het in die periode een top is bereikt. Tiou- bedrag hiervoor te reserveren, mis- chien is er een mogelijkheid om in sa-j menwerking met de andere gemeenten dit zo spoedig mogelijk te realiseren om tot een modern zusterhuis te komen. van de bevolking wil ik er bij U op aan dringen de mogelijkheden van middel baar en technisch onderwijs niet voorbij te laten gaan. Door het gemeentebe stuur dient in de toekomst meer werk te worden gedaan om het toerisme en de recreatie in onze gemeente te be vorderen. Het gemeentebestuur dient de activiteiten van de plaatselijke VVV te stimuleren, maar dit is niet alleen in geld uit te drukken. De heer v. d. Voort (KVP) was van mening dat de marktgelden te laag wa ren en dat deze best konden worden verhoogd. Ook de hondenbelasting was aan de lage kant en zou zeker kunnen worden verdubbeld. Hij vond dat ook de kosten voor de rattenbestryding enorm waren toegenomen en wilde daar van de oorzaak weten. Antwoord van de voorzitter. De voorzitter zei dat het gelukkig was dat men een sluitende begroting had verkregen. De afdeling financiën had door het wegvallen van de heer Kerjman een zeer zware taak. Wat de ijsbaan betreft ben ik in ze kere zin schuldig, want ik heb er niet veel aan gedaan. Wel is er gesproken over de Leemkuil, maar dit kost zeer veel en ik ben bang dat het ook op de tennisbanen niet zal lukken want de derde komt niet gelijk te liggen met de slecht te zijn voor de tennisbanen. Woningbouw: het beleid van het col lege is gericht op subsidiariteit. Ik vind dat de vrije bouw voorrang moet heb ben, maar deze is gebonden aan con tingenten. We hebben alles gedaan om dit mogelijk te maken. Het laatste hal ve jaar is het aantal vrije bouw dat los komt ontzettend versneld. Ook ons is het angstig te moede wat <1e woningbouw betreft. Het is geen kwestie van contingent, maar van bouw capaciteit en van curveprys. We zouden graag wat duurdere huurwoningen heb ben in de particuliere sri. r, doch dit wordt te duur om te exploiteren. Spoorverbinding: er is bij het college een grote mate van belangstelling en een grote mate van kracht om dit ge daan te krijgen. Dit is echter een stu dieobject op zeer lango afstand, dat zich uitstrekt over de tyd van 25 jaar. De gedachtengang van NS is te probe ren de spoorweg te brengen naar de grote bevoikingsagglomeratics. Rhenen is van ondergeschikte betekenis. Het college streeft er met alle kracht naar de spooriy» zo dicht mogelyk by de be volking te brengen en we doen er erg ons best voor om dit gedaan te krjjgen. De burgemeester heeft niets te ma ken met de verhoudingen in de raad, dit moeten de raadsleden onderling uitmaken. Het grote woningbezit weegt balanstechnisch gezien wel op tegen de schulden. Ik geloof dat wij ten op zichte van de curveprijs laboreren aan verkeerde zuinigheid. Over de klaag muur wil ik nog wel eens praten. Aan het uitbreidingsplan. Donderberg wordt gewerkt. De provincie wilde het niet in behandeling nemen voor het sociografisch rapport klaar was. Het zelfde geldt voor Achterberg. We willen in elk geval wat aan de riolering gaan doen. Het is niet makkelijk in Achter berg aan grond te komen B en W is het met complimenten aan RMC en VVV eens; ook ten aanzien van de wensen van representatie probeer ik zoveel mogelijk tegemoet te komen. Wat representatie bij verenigingen be treft falen we wel eens. Men kan daar toch niet iedere vrijdag, zaterdag en zondag mee bezig zijn. Anders moeten ook de raadsleden het college maar eens aflossen. Veertien jaar hebben we de jonge kiezers bij elkaar gehad in de raadszaal. De belangstelling was altijd bijzonder gering. Ik heb geen bezwaar het nog eens te proberen, maar het scheppen van een burgerdag is niet erg goed gelukt. We maken studie van de bibliotheek, maar we kunnen misschien beter tegen Utrecht aanleunen daji tegen Wage ningen. Raadsleden in tweede instantie. De heer E. P.. van Dijk proefde in de woorden van de heer v. d. Spoel de heer Scholte en dat vond hij niet juist. Hij was het er mee eens, dat Achterberg I MIDWINTERBLAZEN IN TWENTE „aan de achterste mem" zit, maar men' moet niet vergeten wat dit gaat kosten. In Twente wordt nog altijd het Mid- Met duurdere woningen ben ik het voor winterblazen in ere gehouden in de het ogenblik eens, maar als ik de laat- Adventstijd. Het eeuwenoude gebruik ste dagen de kranten lees ben ik bang, »s in zoverre gemoderniseerddat het want we hebben indertyd de Kastanje- »n wedstrijdvorm wordt gehouden. Zo laan gezet en we zitten er nog steeds was er zondag in de gemeente Losser mee. Ik wil het college nog vragen on- een wedstrijd voor senioren, welke ge- derzoek de hele klaagmuur eens en ook wonnen werd door de blazers uit Saas- een sintelbaan zou wel nuttig zyn voor veld, die wij hier in actie zien boven de atletiek. de put. De heer Klaassen had wat de markt- j gelden betreft wel eens vergelijkingen j met andere gemeenten willen zien. De' curveprys is een narigheid die in het gehele land verschrikkelijk speelt. Men 1 kan er niet achter komen hoe deze tot stand komt en dat maakt de oplossing van de woningnood kapot. De heer Deen merkte op dat enkele sprekers zich juichend over het mid- i denstandsprobleem hadden uitgelaten, maar hij meende te weten dat het alge mene beeld over 1965 niet zo hoopge- vend was. De voorzitter zei hierop dat j de middenstand in Rhenen over het al-, gemeen gezond was. De Bushokjes in Eist. De heer de Jong wees nog weer eens met klem op het feit dat er in Eist nog steeds geen bushokjes zyn en dat de mensen daar maar in weer en wind op de bus moeten staan wachten. Hij vroeg het college dan ook hieraan nog eens wat extra aandacht te willen besteden. De begroting werd verder zonder hoof delijke stemming aangenomen. Klaassen ijziging in raad geeft misschien betere samen werking. doet langer met nylons t..a. ].93 SetterSet nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Frans Halslaan 26, tel. 3044 Hoofdstraat 45. tel 2165 Wat de industrialisatie betreft moet ik bekennen dat wij zeer afhankeiyk y'jH van hogere organen, maar toch dring ik er op aan, dat het college zo veel mogeiyk zal bevorderen dat in de opengevallen plekken zich meer levens krachtige industrieën kunnen vestigen, of heeft de doortrekking van de Rad- boudweg, die nog steeds geen feit is, |de bestaande of nieuw te vestigen in dustrieën afgeremd? Ik moet constateren dat de onderhan delingen over de woningbouw voor 1966 wel erg traag verlopen. Ik hoop dat het college zo spoedig mogelijk met een aanvaardbaar plan om te bouwen bij de raad kan komen, want het aantal wo ningzoekenden is nog steeds zeer groot en vooral nu er de eerstkomende jaren de na oorlogse jeugd de huwbare leef tijd heeft bereikt. Verder dringt mijn fractie er op aan, dat er ook met bij zondere groepen rekening gehouden moet worden, ik denk nameiyk aan de bejaarden en alleenstaanden. Over de algemene bystandswet het volgende: Nu er de afgelopen weken in de pers verschillende normen hebben gestaan betreffende de uitkeringen, wil ik U erop wijzen dat zeer zeker moet worden gestreefd naar opheffing van schrijnende verschillen tussen hen die een normaal inkomen verdienen en hen die bijstand ontvangen. Ik hoop dan ook dat Uw college in overleg met de ad viescommissie tot normen zal komen welke door een volledig gebruik van de mogelijkheden die de algemene bij standswet biedt, aanvaardbaar zullen zyn. Voor de heer v. d. Spoel (VVD) was het de eerste maal dat hy algemene beschouwingen hield, want vorig jaar had de heer Scholte nog zitting voor deze partij. De heer v. d. Spoel zei onder meer: in de raadsvergadering van augustus 1964 kwam het kernplan Achterberg op de agenda. Myn voorganger had toen wel geiyk toen hy in de vergadering Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 De afdeling Rhenen van de Algemene Nederlandse Bond van Bejaarden heeft woensdag j.l. Kerstfeest gevierd waarby het bestuur zich kon verbiyden met de aanwezigheid van praktisch alle leden. Deze opkomst werd niet vaak eerder meegemaakt. Het weer werkte dan ook bijzonder mee aan deze feestmiddag voor de Rhenense oudjes. De zaal was feeste lijk versierd en het geheel bracht alle aanwezigen in de echte kerststemming. Deze kerststemming werd onderstreept door de aanwezigheid van een der plaat selijke Ned. Herv. predikanten, ds. A. Westra, die het kerstevangelie verkon digde. Verder werd de middag gevuld met een gezellig samenzijn en het zingen van kerstliedjes. Familie Homoed 55 jaar getrouwd In een afgelegen huisje aan de Vis- Wat verlangt U van ons? Kort gezegd: Beter zien en er beter uitzien. Daarom stellen wij de hoogste eisen aan onze collectie monturen. Toonaangevend in optiek SPECIAAL OPTIEK Kerkewijk 17, V'daal Tel. 3313 Ziekenfondsleverancier eigenaar van die honden was. Dif ble ken V.D.E.B. en M. te zijn, beiden uit Scherpenzeel. Achteraf bleek dat de honden bezig waren geweest een nog levende reegeit, die later bleek drach tig bleek te zijn te verscheuren. In overleg met het Faunabeheer is de reegeit met een welgemikt schot door gerstveg te Eist woont het echtpaar de jachtopzichter uit zijn lyden verlost Homoed. De heer Homoed is er geboren en getogen en hy is er dan ook trots op nog steeds in hetzelfde huis te wo nen als 7.yn vader en zyn grootvader. Het huis is dan ook al verscheidene jaren ouder dan men op het eerste ge- iicht zou kunnen bedenken. In dit huis- Rundveefokveren.ging Scherpen- je nu woont het Echtpaar Homoed, du «elhjeld maandagavond ,n cafe Markt- na «a. Tiin «trn„u,H zlcht de jaarvergadering. De voorzitter, Rundvecfokvereniging bijeen maar liefst 55 jaar zijn getrouwd en steeds gelukkig samen wonen. De heer Homoed is 82 jaar en heeft zijn gehele leven op de steenoven gewer':t. Zijn vrouw daarentegen is 6 jaar ouder en is 88 jaar oud. Alhoewel mevrouw Ho- moed-Pitlo praktisch niet meer lopen kan weerhoudt dit haar niet gezellig te lachen en te praten met een ieder die er maar binnen komt. Het echtpaar heeft de dag van hun 55-jarig huwelijk in alle rust doorgebracht. Op maandag 27 december zal de heer H. Koekoek, lid van de Tweede Kamer. stond de vereniging op de 5e plaats van in cafe restaurant De Hof spreken over de ranglijs,, naar het aantal Vetgram- actuele problemen in de landbouw, dit men per dag In het afgelopen jaar op uitnodiging van de afd De Klomp werdcn 58 koeien in het N RS j en Omstreken van de B.V.L. Het ligtschreven in de bedoeling om t.z.t. in Renswoude de heer G. van Kampen, sprak een woord van welkom in het byzonder tot het ere-lid, de heer Fr. Harthoorn, de sprekers van die avond, de heren J. Soetendaal uit Lunteren, ingenieur B. Groot uit Ede en de voorzitter van de fokvereniging van het district Barne- veld, de heer B. Bioemendaal. Wanneer wij op het afgelopen jaar terugzien, dan springt wel zeer duide lijk naar voren, hoe wisselend de in vloeden van natuur en weer kunnen zijn. aldus de voorzitter. Een bijzonder mooie toegift op de zomer bracht de maand oktober. Over het algemeen kunnen we zeggen, dat de fokveever- eniging een tamelijk bevredigend ver loop heeft gehad. Uit het door de secretaris W. J. de Leeuw uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de vereniging 40 leden telt met sa men 710 koeien. Volgens het verslag van de Centrale Melkcontroledienst een afdeling van de Boerenpartij op te richten. Honden Een dezer dagen ontdekte de jachtop zichter G. van Ginkel, t'Jdens controle in de bossen gelegen in het onder zyn toezicht staand jachtgebied een paai grote honden. Toen de hon i zich ontdekt zagen namen zij, evenals hun twee1 jetige confraters dat plegen ts doen, de vlucht. De jachtopziener liep zoals hij nog nooit gelopen had er achteraar teneinde te weten zien te komen wie de De hoogste produktiekoe van '65 was Gijsje 3, eigenaar C. J. J. Veldhuizen van de Valleihoeve, met 7941 kg melk. Het afgelopen jaar was aan vier dieren het predikaat Preferente Stammoeder uitgereikt t.w. aan Riek 3, eigenaar M. Veldhuizen van Ereeschoten; Jopie 5, Coba 85 en Jopie 12, eigenaar J. v. Vliert van Ebbenhorst. Het aantal ge schetste kalveren bedroeg 326 en als volbloed zijn ingeschreven 149 stuks. Het kasoverzicht over het boekjaar '65 vermeldde een batig saldo van ruim f 3000,De periodiek aftredende be stuursleden M. van Ginkel en J. v. d. Vliert werden herkozen. Tot slot hiel den de heren J. Soetendaal uit Lun teren en B. Groot uit Ede een inleiding over vee-afzet en nieuwe inzichten be treffende de veefokkerij.

De Vallei | 1965 | | pagina 6