Kies Wedgwood van den Glaasje op? Laat u rijden! ARAM ARAM PUROL a Glaasje op DE VERWAANDE KERSTBOOM-BAL 3<CeróttcileL a Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 24 december 1965 8 Verhaal voor de kleuters De Zee koningin PTT postdienst tijdens de kerst- en nieuwjaarsperiode Verschijnt als bijlage van hel streekblad „DE VALLEI" - onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 25 dec. Elsje Karin de Weijer 26 Gerda van de Heuvel 26 Bertie van Beek 26 Janny Drost 27 Ferry Lemmen 27 Janny Scheffer, Rhenen 27 Nellie Brouwer, Rhenen 27 Gerda Sanders 27 Ina Pol 27 Gea van Manen 27 Harry Stomphorst 28 Magda Nap, Ederveen 29 Tom van de Wee 30 Bram van Kooten 30 Jan Willem Henzen 31 Henk Drost, Eist 31 Elly Beijk 31 Ellie van Kesteren Hartelijk gefeliciteerd allemaal en een prettige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Ik heb in de afgelopen week heel veel zilverpapier en capsules gekregen en iedereen die meespaarde heel hartelijk bedankt. Mevr. van Baaren en haar buren uit het Kostverloren en Agnes van Barneveld brachten wat en Mevr. Vermazen-Pitlo verzamelde weer het zilverpapier en de capsules uit Eist. Ze kreeg die van Henny van de Klift, Ger- rit van de Scheur, Ada Roks, Gerrie van de Berg, Riane en Ingrid van de Haar, Reina Roks, Frans van de Klift en Mevr. v. d. Bos. We zullen er voor zorgen dat alles weer bij de Blindenstichting terecht komt en jullie weten het, we kunnen altijd nog meer gebruiken. De kinde ren uit Eist kunnen hun zilverpapier en capsules brengen bij Mevr. Verma zen-Pitlo, op de Vissersweg, die dan zorgt dat het in Veenendaal komt. Dat was het dan weer voor deze week. Al lemaal heel fijne Kerstdagen gewenst en tot volgende week. Tante Jos P.S. Henny van de Klift uit Eist was op 23 december jarig, maar ik wist het te laat om nog in de krant te zetten. Toch nog van harte gefeli citeerd hoor. Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal Figuur b. WAT TER WERELD IS VADER NU TOCH AAN HET UITVOEREN? Ik geloof haast, dat hij denkt dat hij het Kerstmannetje is Figuur C. WAT HEEFT DE KERSTMAN VOOR PETER IN ZIJN ZAK Dat kun je heel snel ontdekken als je een lijn trekt van punt 1 naar 2 en zo vervolgens tot punt 20. SSi-Oi Figuur a. EEN LEUK IDEE VOOR DE KERSTTAFEL. Als er met Kerst vriendjes komen, dan zou het leuk zijn als je aan tafel de servetjes eens op een aardige manier op de bordjes legt. Zij moeten dan normaal worden ge vouwen door twee tegenover elkaar lig gende hoeken naar achteren te vouwen, waardoor je de op de tekening aange geven vorm krijgt. Teken een grappig gezicht op het servetje en maak dan een puntmuts van rood karton, waarin je een gleufje maakt om daar doorheen de punt van het servetje te steken. In de tekening zie je wel hoe je dat doen moet. Figuur e. De oplossing. Figuur d. EEN ONGEBRUIKELIJK KERSTCADEAUTJE. Een man die 8 kinderen had, had ook een stuk land, waarop acht Kerst boompjes groeiden! „Dit jaar zal ik jul lie ieder een Kerstboom geven en daar bij een stuk van mijn land", zo zei hij. „Elk stuk zal precies even groot zijn als elk ander, waardoor er dus niets zal zijn om onenigheid ov te krijgen. De kinderen waren erg blij met dit ongebruikelijke Kerstcadeautjemaar zij vroegen zich af hoe hun Vader zijn belofte zou kunnen houden. Hoe zou hij zijn stuk land in acht gelijke stuk ken kunnen verdelen? Bijna een vgfde deel van de volwas sen bevolking gebruikt nooit alkohol, terwijl zeker 2/5 van de bevolking slechts zogenaamde gelegenheids drinkers zgn. Die gelegenheid wordt dan meestal thuis geboden, v. nt het aanbieden van alkohol-houdende dranken is een veelverbreid status symbool geworden. Een verrassende meerderheid van de Nederlandse be volking drinkt thuis uit gezellig heidsoverwegingen. Dat blgkt uit recente steekproeven: 67„8% van de personen gaf te ken nen „thuis te schenken'' (6,1% in een café) en gevraagd naar de mo tivatie van het drinken van alkohol zeiden maar liefst 319 van 437 per sonen „ik vind het gezellig". Het drinken is dus in Nederland veel meer dan in andere landen een be zigheid, die niet een vaste plaats in het dagritme inneemt en van een re gelmatig dagelijks alkoholgebruik is nauwelijks sprake. Speciaal rond de kerstdagen en oud en nieuw, in de typische gezellig- heidsmaand december, stijgt het al koholgebruik. En daarmee ook het aantal ongelukken en veroordelingen tengevolge van het rijden onder in vloed. In Engeland bleek zelfs dat in 1963 bij 40% van de verkeersongevallen rond Kerstmis de bestuurder had ge dronken; normaal is dat percentage „slechts" 14%! Deskundigen zijn het er over eens dat in óns land bij de verkeersongevallen met dódelgke af loop in een aanzienlijk percentage van de gevallen alkohol het ongeval veroorzaakte of medeveroorzaakte. Dit percentage staat voor Nederland niet wetenschappelijk vast. Gezien het feit dat men bewust gevaar schept door het rijden na gebruik van alkohol een gevaar dat voor komen had kunnen worden is het toch een teken aan de wand dat on geveer 3/5 (1963 60,8%) van het aantal veroordelingen wegens mis drijven van de Wegenverkeerswet voor rekening komt van rijden n& al koholgebruik Volgens cijfers van het C.B.S. be droeg het aantal misdrijven door rij den onder invloed (art. 26) over het eerste halfjaar van 1964: 3244, over de overeenkomstige periode in 1965: 3574; een stijging van ruim 10%. Toch bevinden de potentiële wegge bruikers-onder-invloed zich in vrij- wel alle categorieën van leeftijden en weggebruikers, te beginnen bij de jeugdige bromfietser en eindigend bij de bejaarde voetgangers. Zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat van de joyrijders van 18 jaar en ouder in de jaren 1956-1961 resp. 28, 38, 40, 36, 35 en 41% tijdens het joyrjjden onder invloed van alkohol verkeer de. Een speciale groep vormen de za kenlieden, receptiebezoekers etc., die regelmatig drinken om de eenvou dige .reden" dat de maatschappelijke normen vereisen da* men drinkt. „Als ik rijden moet dan drink ik niet en als ik drinken moet dan rijd ik niet", zou het devies van iedere weg gebruiker moeten zijn. Meestal is de gedachte echter „ik kan best een aantal glazen drinken, zonder dat ik er last van heb". Men realiseert zich daarbij niet of nauwe lijks wat de uitwerking is van alko hol, wat de invloed is op het wegge drag, welke straffen staan op het rijden onder invloed en hoeveel slachtoffers vallen door de combina tie alkohol-verkeer. Vandaar juist nu in december, maar het geldt altijd: Alkohol op? lA&t U rijden CL B5Ö-6J Figuur a. Eetbare kerstversierselen. Als je moeder het kerstgebak aan het maken wil ze je misschien wel een paar biscuits geven. Deze kunnen zowel rond, hartvormig als stervormig zijn en het is dan jouw werkje om l*:n te versie ren. Hiervoor kun je glazuur 0?bruiken, dat je als volgt kunt maken: 1 eiwit, ongeveer 125 gram gezeefde glazuur- suiker en eetlepel azijn. Roer dit al les in een schaaltje goed door elkaar - waarvoor je ongeveer 15 minuten no dig hebt - maak dan een puntzakje van perkament of dik papier, dat je met het glazuur vult. Knip de punt van hei zakje af, zodat het glazuur in een dun stroompje eruit komt als je zachtjes op het zakje drukt. Het glazuur kan groen, geel of rood gekleurd worden door enkele druppels plantaardige verfstof er aan toe te voegen; voor elke kleur moet je dan natuurlgk een apart spuit zak je hel ben. Je kunt bijvoorbeeld namen op de cakes of biscuits schrijven en deze dan gebruiken als tafelplaatskaarten als je ee:i feestje hebt. Eenvoudige versierin gen, zoals bijvoorbeeld stippen of ge kruiste lijnen, doen het heel leuk. Er zijn vole mogelijkheden, die je wel zult ontdekken als je begint. sterren aanbracht. Maar deze zijn niet allemaal gelijk. Indien hjj een kleine wijziging in de vol gorde van de nummers op de sterren had aangebracht, dan zou hij haar vol gens een bepaald beginsel geplaatst hebben. Kun je dat beginsel vinden en de kleine verandering in de nummering aanbrengen Wissel de nummers 3 en 4 om, zodat je 1, 2, 4, 3, 5, 6 krijgt, dan zul je zien, dat Tommy de gekleurde punten van de sterren zo heeft aangebracht, dat zij bij elke volgende ster met de wgzers van de klok mee verspringen. S 5Q-S5 C Figuur c. TOMMY EN DE NOTENWORM. „O! deze is leeg"! riep Tommy toen hö bij de kerstboom noten zat te kra ken. „Er zit niets anders in dan zwart poeder in plaats van een noot. Hoe komt dat" Tommy's vader legde uit, dat er een notenworm aan het werk was geweest. Toen de noot nog zacht en groen was, had de worm een gat in de zachte bast geboord en daarna met zijn lange snuit een eitje in de noot ge legd. Het gat was weer vlug dichtge groeid en de kleine larve had veilig in de noot geleefd. Na verloop van tijd had de larve de noot van binnen uit op gegeten. In de herfst had ze haar weg naar buiten geboord om zich in de grond tot een pop in te spinnen en vervolgens in het voorjaar als een notenworm te voorschijn te komen. „Dat is een grap pig kerstverhaal", lachte Tommy, ter wijl hij nog een noot nam. Figuur d. EEN STERREN-RAADSEL. Tommy heeft een mooie Kerstboom getekend, waarop hij zes gekleurde Het escorte soldaten voert Aram naar een reus achtig cirkelvormig bouwwerk, het stadion, waar wekelijks de wedstrijden gehouden worden, die de vuistvechter Ares zijn roem en rijkdom hebben ge bracht. Als Aram via een donkere stenen poort het strijdperk betreedt, slaat een uit duizenden kelen op klinkend gejuich hem tegemoet. De burgers van Ithaca bejubelen hun kampioen na diens zoveelste overwinning. Midden in het strijdperk, de machtige vuisten opgeheven staat Ares dood stil, als een ge bronsd Grieks godenbeeld. Met een triomfantelijke lach op het gezicht laat hij c"ï toejuichingen over zich heengolven, het gebrul van zijn aanbidders als het ware opdrinkend, zoals een bij de nectar drinkt. En aan zijn voeten, murwgebeukt door zijn harde vuisten, ligt zijn verslagen tegenstander. Een hel per treedt naar voren en sjort de halfbewusteloze kampvechter overeind. Als de ongelukkige, steunend op de schouder van zijn helper naar de uitgang strompelt, herkent Aram hem als de man, die hem de vorige dag met een vuistslag tot vechten wilde dwingen. „Doe maar zoals je gisteren tegen mij deed," zegt de verslagene schor, als hij Aram ziet. „Laat je neerlaan en steek zelf geen hand uit dan duurt het korter (wordt vervolgd) Het was een paar dagen voor Kerst mis. De vader van Jan en Ineke had van de markt een kerstboom meege- oracht. Je kon nog niet zien dat het een kerstboom was, het leek alleen maar een groen dennetje, maar toch, als je met je neus snoof, kon je de frisse den nengeur ruiken die zo goed bij Kerstmis past. Op een middag werden Jan en Tineke door hun moeder van school gehaald. Tineke was op de kleuterschool en Jan zat al in de eerste klas van de grote school. „Kom jongens", zei moeder tegen de kinderen, „gaan jullie mee naar de stad?" Dan gaan we naar een winkel toe waar ze van alles voor de kerstboom verkopen. Ballen, klokjes, slingers, sneeuwmanne tjes en nog veel meer. Jullie mogen al lebei iets uit zoeken wat je zelf het mooist vindt." „Joepiee" gilde Jan. „wat fijn Ik weet al wat ik neem. Ik heb in een win kel een kerstbal gezien die wel de groot ste van de hele wereld is. Hij is van zil ver met rode en blauwe sterren en het lijkt wel of er sneeuw boven op ligt. Die mag ik toch wel, hè mama?" „Als hij er nog is. mag jjj hem kopen", beloofde moeder. En Tineke, wat wil jij hebben?" Tineke liep diep na te denken. Wat zou zij toch kopen? Ze vond een engeltje wel mooi of een kerstmannetje en ook wel een grote ster, ja eigenlijk was alles even prachtig. Jammer dat je niet alles wat je mooi vond kon kopen. Onder tussen waren ze al bij de winkel geko men en ze keken hun ogen uit. Dozen ook met prachtige versierselen stonden er. De bal die Jan zo mooi vond was er ook nog en de winkeljuffrouw pakte hem in een doosje. Jan mocht hem heel voorzichtig zelf dragen. Tineke had al in alle dozen gekeken en toen ontdekte ze een klein klokje. Het was zilver en daarop waren allemaal witte figuurtjes geschilderd. Als je er voorzichtig tegen aan tikte zei het met een helder stem metje: kling - kling. Het was een écht kerstklokje en ze besloot om dat maar te nemen. Blij gingen ze toen naar huis. Jan en Tineke liepen een beetje harder als anders, want vanavond, dèn zouden ze mogen helpen de kerstboom te ver sieren. Toen ze gegeten hadden trokken ze hun pyama's aan en daar konden ze dan beginnen. De grote doos met de kerstspullen van het vorig jaar werd te voorschijn gehaald, alles was geluk kig nog heel gebleven. Vader en moeder versierden de hoogste takken en Jan en Tineke de laagste. Het werd een pracht boom. Toen hij helemaal klaar was deed vader de licht jes aan en toen werden Jan en Tineke stil van verbazing. De lampjes deden de ballen en de ster ren en alle andere dingen flonkeren en glanzen. Het leek een wonderboom. Ze mochten nog even opblijven om naar de kerstboom te kijken maar toen zei moeder: „Vooruit, en nu naar boven. Ik ben bang dat jullie al het moois van de boom af zullen kgken, zodat er niets overblijft voor de echte kerstdagen. Naar bed allebei, morgen komt er weer een dag. En dat gebeurde dan. Jan en Tineke lagen rustig in hun bedjes. Maar beneden in de kerstboom, was iets vreemds aan de hand. Wat was dat nu De bellen en de sterren en alle andere kerstdingen begonnen te praten. Als je heel goed luisterde kon je heel fijne stemmetjes verstaan. „Hè, hè," zei een dikke bal, „ik ben blij dat ik weer uit die grote doos ben. Tussen al dat papier en de slingers raak je helemaal versufd. Het zou voor ons eigenlijk veel vaker Kerstmis moe ten zijn". „Zo denk ik er ook over vriend", klonk de stem van een andere bal, „alleen hadden ze mij wat steviger op moeten hangen. Ik hang zo te bib beren aan m'n ijzerdraadje". „En ik vind de boom dit jaar het mooist van alle bomen waarin ik gehangen heb", zei een paddestoel met een rode hoed en witte stippen. „Hebben jullie gezien hoe blij Jan en Tineke naar ons keken". „Ja, en vind je ook niet dat ze allebei zo groot ge worden zijn" zei weer iemand anders; „je zou ze bijna niet meer herkennen". Zo praatten ze nog een poosje door, ze waren blij elkaar weer terug te zien Maar plotseling „Willen jullie je mond wel eens hou den", zei een nijdige stem. „Wat is dat nu? Een fatsoenlijke kerstboombal kar niet eens meer slapen tegenwoordig door het geklets van z'n buren. Bah, ik wilde dat ik maar weer terug was ir de etalage van de winkel. Toen keker alle mensen naar me, want ik was dt mooiste. En nu moet ik in deze boon- hangen en naar jullie geklets luisteren Schamen jullie je niet om zo onbeleefd te zijn tegen een voorname bal als ik?" Jullie zullen al wel begrepen hebber dat dit de bal was die Jan 's middags ir de winkel gekocht had. Hij was zc kwaad dat het wel leek of er vonker. uit zijn zilveren lijf spatten. De andere kerstboomversierselen warer geschrokken van zijn boze woorden, zt hadden de grote bal helemaal niet ex pres wakker willen maken, maar hel was zo leuk om elkaar na een jaai weer terug te zien r-« herinneringen op te halen. „Het spgt ons" zei een klein sterretje, „we willen je heus niet boos maken hoor". Maar Krinkel een lange slinger dacht er anders over, hg was niet zo gauw uit het veld geslagen. „Wat verbeeld jij je wel" zei hg teger de grote bal. „Denk jrj over ons alle maal de baas te spelen? Je komt hiei nota bene pas binnen en dan al zo'n grote mond. Nee vriendje, daar komt niets van in". „Dat zullen we nog wel eens zien", uit gerafeld stukje touw dat je er bent antwoordde de grote bal uit de hoogte „Weet je wel wie ik ben? Ik heb heel voorname familie. Mijn oom heeft ir de grote kerstboom op het paleis ge hangen en mijn tante heeft de eerste prijs gewonnen in een kerstballen wed strijd omdat ze de mooiste kle en had En trouwens, ben ik iet de mooiste van jullie allemaal? De andere kerstballen werden stil var verbazing. Wat een vreselijke opschep per! Zo'n naarling hadden ze nog nooit in de boom gehacf. „Zo vriendje, vind je dat", zei de slin ger weer. „Nou dat ben ik nog niet met je eens. Maar dat k"*-nen we wel uitzoeken hoor! We gaan gewoon eer schoonheidswedstrijd organiseren". Ik zit in de jury samen met de ster daar, die toch niet zal winnen omdat hg al een barstje heeft. Vooruit we beginnen". En zo gezegd, zo gedaan. Alle kerst- dingen werden bekeken en toen moest de winnaar bekendgemaakt worden. Krinkel de slinger en de ster trokken diepe rimpels. Dat was nog eens moei lijk! Ze praatten zachtjes met elkaar en toen zei Krinkel plechtig: „Geachte Bal len, Sterren, Klokken, en andere kerst boombewoners. Mgn medejurylid de ster en ik hebben besloten dat er geen winnaar zal zijn. Iedereen in deze boom is mooi, al is de een van zilver de ande re met strepen, de ene bal groter als de andere, dat maakt helemaal niets uit. Het belangrijkste is dat we alle maal meehelpen om de boom van Jan en Tineke zo mooi mogelijk te maken en er voor hen een fijn kerstfeest van maken. En omdat dit een eerlijke wedstrijd is moet ook iedereen het hier mee eens zijn." De grote bal had een kleur gekregen na deze woorden. Het was toch wel erg kinderachtig van hem geweest om zc op te scheppen en te zeggen dat hij liever terug zou zgn in de winkel, kerst ballen zijn er toch voor om in de boom te hangen. Hij haalde diep adem en zei „Beste Krinkel en alle verdere buren, ik heb spijt van wat ik gezegd heb. Wil len jullie het me vergeven en mag ik ook jullie vriendje zijn?" „Natuurlijk", riep LJereen in koor, „hoe meer zielen hoe meer vreugd! Lang leve onze nieuwe vriend, hiep hiep hoeraa!" Voortaan hielden ze iedere nacht een gezellig praatje, todat het tijd werd om in de doos gepakt te worden en te gaan slapen tot het volgende jaar. De grote bal heeft nog heel veel ja ren samen met al z'n andere vriendjes in de boord gehangen en wie weet, is er in jullie kerstboom vannacht of gis terennacht ook wel zo iets gebeurd. G.V. tegen wat de huid deert! Op vrijdag 24 december zullen de. |Mistinrichtingen zgn i pengesteld als op maandag t/m donderdag, d.w.z. dat voor wat HET GELDVERKEER be treft, op de hoofdkantoren, hykantoren en postagentschappen na 15.00 uur uit sluitend nog spaarbank- en spoedzaken zuilen kunnen worden afgedaan. Op zaterdag 25 en zondag 26 decem ber zal dienstuitvoering plaatsvinden als op zondag. Op vrijdag 31 december geldt dezelf de regeling als op vrijdag 24 december; bovendien komt de avondopenstelling van de hulpkantoren en PTT-stations te vervallen. Op zaterdag 1 januari vindt een dienstuitvoering als op zondag plaats. In de periode 24 december tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslich tingen worden uitgevoerd. POSTVERVOER De nachtposttreinen rijden niet In de nachten van 24/25 december 1965 en 31 december 1965/1 januari 1966. De laatste treinen zullen op 24 december en 31 december 1965 op de eindpunten aankomen omstreeks 23.00 uur resp. 22.00 uur. In de avond vai. 24 en 31 december 1965 en de vroege ochtend van 27 de cember 1965 en 3 januari 1966 zullen extra vervoersmaatregelen worden ge nomen. TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST Op de beide Kerstdagen en op nieuw jaarsdag wordt de dienst uitgevoerd als op zondag. Op vrgdag 31 december 1965 komt de avondopenstelling van de hulpkantoren en PTT-stations voor het aannemen van telegrammen en voor tc'.efoonzaken te vervallen. De telefoon- en telegram centra zullen echter al het mogelgke verrichten voor de aflevering van de daarvoor in aanmerking komende tele grammen en telefoonoproepberichten. f VOOR EEN GOED VERZORGDE Hoogstraat 9-11 Tel. 2292 Veenendaal

De Vallei | 1965 | | pagina 8