Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grote vogeltentoonstelling te Veenendaal biedt schitterende kleurenpracht AGENDA FYFFES BANANEN voor 69 CENT Slecht weer en koopavond boycotten massale Volkskerstzang Ingense veer uit de vaart genomen Overvolle Cunerakerk te Rhenen herdacht Kerstgebeuren Wat nu weer...? Nieuws uit de omgeving MULDER RHENEN COMBI SUPERMARKT Chauffeurs moeten Twee auto's totaal AMERONGEN Kerstfeest Ned. Ver. van Huisvrouwen werkmap laten vernield RENSWOUDE verlengen 39e JAARGANG DINSDAG 28 DECEMBER 1965 Nr. 102 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning DE VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel VEENENDAAL Dinsdag 28 dec. 9.30 uur v.m. en 2.30 uur n.m.: Jeugdvoorstel lingen in Verenigingsgebouw Eikenlaan van De Instuif. 2.30 uur n.m.: Ontspannings middag voor bejaarde dames in O.C.B. gebouw. Woensdag 29 dec. 9.30 uur v.m. en 2.30 uur n.m.: Jeugdvoor stellingen in Verenigingsgeb. Eikenlaiki van De Instuif, film: „Van de Wal in de Sloot." AMERONGEN Woensdag 29 dec 7.30 uur: Raadsvergadering. RENSWOUDE Woensdag 29 dec. 7.30 uur n.m.: Contactavond v.v. Renswoude in gebouw Rehoboth. School bezocht vogel expositie Leerlingen van de Patrimoniumschool hebben vrijdag jj. een bezoek gebracht aan de vogelexpositie van de „Vee- nendaalse Vogelvrienden". Deze expositie wordt tot en met Nieuwjaarsdag gehouden in de Patri moniumschool. De leerlingen van deze school werden dqpr de „Veenendaalse Vogelvrienden" uitgenodigd om de ten toonstelling te komen bekijken. Zij waren kennelijk onder de indruk van de kleurenpracht die de veelsoor tige vogels boden. Een nauwkeurige uit leg en de beantwoording van vragen maakte dit bezoek tot een leerzame tijdsbesteding. Dergelijke excursies ver dienen in het moderne onderwijs zeker navolging. ZEIST: Verleden week werd in de NBM hal te Zeist de jaarlijkse Kerst zangavond gehouden, die door ruim 3000 mensen bijgewoond werd. Op namen van deze avond, waarop prof. mr. Diepenhorst een Kersttoespraak hield, werden uitgezonden via de NTS. EDE: Het Leger des Heils verzorgde in Ede een Kerstmiddag voor de be jaarden in een sfeervol versierde zaal van hotel Buitenzorg. Op deze middag was zelfs een Kerstkindje aanwezig. Een van de dames uit het koor van het Leger des Hejls. wilde graag meezingen maar kon haar baby niet alleen laten. Het kindje werd in de wagen meegenomen en kreeg te gen vier uur haar flesje. Hoewel on wetend heeft het op vertederende wijze de Kerstsfeer verhoogd. WAGENINGEN: De Stichting Wijk- en Gezinswerk te Wageningen, die ge huisvest is in de voormalige boven meesterswoning van de Westerhof- school zal een belangrijke uitbreiding ondergaan. Alleen overdag zijn er al zestig kinderen en volwassenen en 's avonds moet alles aan de kant voor de groepen volwassenen die er cur sussen volgen of andere bezigheden vinden. Als de uitbreiding een feit ls zal men ook de jeugd boven 15 jaar kunnen ontvangen. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, en*. Telefoon 08385-3000 „Kerstmis, feest der ontmoeting" Uiterst slechte weersomstandigheden en koopavond zijn er de oorzaak van, dat de opkomst bij de massale Volkskerstzang niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Deze Volkskerstzang wordt jaarlijks georganiseerd in de grote garage van de firma De Haas aan de Kerkewijk te Veenendaal. Het geheel omvatte een impo nerende liturgie die tot in alle details goed verzorgd bleek te zijn. De organisatoren van deze Volkskerstzang komt dan ook alle eer toe. THUISBLIJVEN Het slechte weer noopte vele mensen ertoe, vooral uit de omgeving, thuis te blijven en de koopavond kluisterde de winkeliers en de bedienden achter de toonbanken, terwijl vele mensen het belangrijker vonden inkopen te gaan doen. Al deze factoren speelden een grote rol bij de slechte opkomst van dit tra ditionele gebeuren, dat in de loop der jaren grote bekendheid heeft verwor ven bij een ieder in Veenendaal en de omliggende gemeenten. De garage van de firma De Haas, die toch zeker plaats biedt aan 4000 personen was maar ongeveer voor één derde gedeelte bezet. Dit had tot gevolg, dat de col lecte enkele honderden guldens minder opbracht en de kosten dit jaar niet konden worden gedekt. Toch geslaagd Ondanks deze slechte opkomst werd de zangdienst toch een geslaagd ge beuren, dat in zijn geheel zeer indruk wekkend was. Met het openingslied „Komt allen tezamen" werd een zekere gebondenheid opgeroepen bij de aan wezigen. Het welkomstwoord werd uit gesproken door ds. C. Langbroek, die Kerstmis een feest der ontmoeting noemde. Een typisch voorbeeld hiervan was het meeluisteren en -beleven van de vele zieken- en bejaardenhuizen uit de omgeving, die dankzij de PTT de ge hele dienst direkt waren verbonden met de hal. Enkele soli behoorden tot de hoogtepunten van deze. avond. Zij werden op bijzonder begaafde wijze uitgevoerd door Coby Diepeveen, die reeds verschillende malen haar mede werking heeft verleend. Slotwoord Het slotwoord werd uitgesproken door dr. J. G. Thoomes, die de nadruk legde op de bezinning die deze dagen be hoort plaats te vinden. Er ontstond een kleine hilariteit onder de aanwe zigen toen spreker midden in zijn toe spraak plotseling de aandacht vestigde op de kollekte bij de uitgang. Hij zette dit echter tussen haakjes en ging met zijn rede voort. Dr. Thoomes besloot zijn toespraak met een ieder een goede Kerst toe te wensen, die uit het hart beleefd wordt. De Volkskerstzang 1965 werd besloten met het wereldbekende Kerstlied „Ere zij God". D.V.J. HIELD JAARVERGADERING De W.S.V. „De Vrolijke Jantjes" hield dezer dagen in het Eigen Gebouw haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging nog steeds groeit en op een financieel gezonde basis rust. Na de bestuursverkiezing ziet het be stuur er thans als volgt uit: le voorz. A. v. d. Heuvel; 2e voorz. W. Bochane; le seer. A. H. Opperman, LindeAlaan 15; 2e seer. E. Hardeman; penningm. mevr. Zwiezerijn-Bos, dr. Wallerstraat 30; 2e penningm. E. Osenbruggen en commissarissen D. Zwiezerijn en P. Wolve. De Herdenkings Grebbetocht zal in het komende jaar worden gehouden op zaterdag 21 mei. Er blijkt dat al diver se verenigingen, waaronder een aantal van buiten Rhenen, voor deze tocht hebben ingeschreven. Woensdagavond j.l. vond in de raads zaal de Kerstfeestviering plaats van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen afd. Amerongen. Een zeer groot aantal leden, ruim negentig heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt en de ze Kerstviering bijgewoond. Door de dames bestuursleden was zeer veel moeite en werk verricht om de raads zaal in een echte Kerstsfeer te brengen, waarin zij bijzonder goed zijn geslaagd. Maakt deze zaal soms een wat sta tische indruk, thans maakten de takken groen en hulst, een grote kerstboom i veel kaarsen een prettige en rustgeven de indruk. Aan beide zijden van de zaal was een dis opgesteld waarop reeds de koffiekopjes en wat versna peringen op de leden stonden te wach ten. Mevrouw de Lange, presidente van de vereniging opende de bijeenkomst door allen welkom te heten. Na de sa menzang Stille nacht, heilige nacht werd door mevrouw Van den Bosch, ere-presidente een Kerstverhaal voor gelezen. Na nog het lied De herdertjes lagen bij nachte gezamenlijk te hebben gezongen was het tijd om de versna peringen te nuttigen onder het drinken van een heerlijk kopje koffie. De heer Nieuwenhuijzen uit Maarn Het Ingense veer. de verbinding tussen Eist en de Betuwe, is j.l. donderdag uit de vaart genomen. Een der redenen is de abnormaal hoge waterstand. De door slag heeft echter het breken van de ketting waarmee de post vastligt, gegeven. Maar omdat de veerkop te Eist ook onder water staat kon toch niet meer worden gevaren. Heel kilo Vrijdag (Oudjaarsdag) 31 december om 4 uur gesloten. De reparatiewerkzaamheden van de ket ting worden ernstig bemoeilijkt door het slechte weer en de mist. Aangezien het water naar verwacht wordt de komende dagen nog zal wassen ziet het er niet naar uit dat het pontveer een dezer dagen weer in de vaart zal komen. Men zal dus tij delijk aangewezen zijn op de brug in Rhenen of op het veer in Amerongen, dat nog wel in de vaart is. Het ziet ook niet naar uit dat de verbinding Amerongen- Betuwe onderbroken zal moeten worden. Een van de vele originele spelletjes tijdens de contactavond van de Rhenense Vrijwilligt Brandweer, die vrijdagavond j.l. in het Eigen Gebouw werd gehouden. Kerstnachtdienst in de Cunerakerk. Ruim 1300 aanwezigen bij Kerstnachtdienst De Nederlands Hervormde en de Gereformeerde kerk te Rhenen hebben vrijdag avond j.l. in een gezamenlijke Kerstnachtdienst het Kerstgebeuren herdacht. On danks de zeer slechte weersomstandigheden was de opkomst erg groot. Er moes ten ondanks het feit dat er enkele honderden stoelen bij ivaren gezet toch nog ruim tweehonderd mensen gedurende de gehele dienst staan. Het totaal aantal aanwezigen werd geschat op ruim 1300. De organist L. van Stem^voort toonde zich met enkele improvisaties een groot organist, die geheel vertrouwd is met het prachtige orgel van de Rhenense Cunerakerk. Ruim 900 vogels in Patrimoniumschool De Veenendaalse Vogelvrienden hebben ook dit jaar weer kans gezien hun jaar lijkse onderlinge tentoonstelling te organiseren. In de ratrimoniumschool kunnen dan ook dit jaar weer allerlei soorten vogels worden bewonderd. Voor de keuring x(jn 525 vogels ingeschreven maar in het totaal bevinden zich. verspreid over 6 lokalen, ruim 900 vogels in de Patrimoniumschool. De expositie is geopend op dins dag 28, woensdag 29 en donderdag 30 december van 19.00 tot 22.00 uur alsmede nieuwjaarsdag van 10.00 tot 21.00 uur. NIEUWE SOORTEN Zoals ieder jaar kunnen ook dit jaar weer nieuwe soorten worden bewonderd. Tevens heeft de vereniging de beschik king gekregen over een grote volière en prachtige kooien voor de grote parkieten. Het bezit van de vereniging is hiermede in belangrijke mate uitgebreid. Ook kan op deze tentoonstelling worden geconsta teerd, dat de kwaliteit van de vogels steeds beter wordt. Vooral bij de gras parkieten en de tropische vogels valt de laatste jaren telkens een verbetering waar te nemen. KAMPIOEN: Kanaries - vetstof - de heren Gebr. De Rooi met Zalm; Kana ries - pigment - de heer H. Mark met Zilver pastel; Tropische vogels de heer F. v. Hoeklaken met Ceresamadine; Grondvogels en tropisch duiven de heer A. C. van Beveren met Chin, dwergkwar tel; Bastaarden de heer D. v. d. Pest met Jap. Meeuw x Br. man; Grasparkieten de heer T. Spies met Grijsgroen grijsvleugel; Grote parkieten en agaporniden de heer G. A. Blankestijn met Valkparkiet; Ka naries E.K.O. de heren Gebr. De Rooi met Zalm; Volières de heer D. Schoeman. STAM-KAMPIOENKanaries beide groepen de heer J. v. d. Leden met Or. Rood Isabel Sch.; Tropische vogels de heer A. v. Ravenswaay met Zebravinken wit; Bastaarden de heer F. v. Hoef laken met Br. man x Jap. meeuw; Grote par kieten en agaporniden de heer F. v. Hoef- laken met Bourksparkieten; Grasparkie ten de heer J. de Kievid met Lutino's. WISSELBEKER KANARIES - MOOI STE KLEUR: de heer H. Mark met Zil verpastel. Ledental Het aantal leden van de Veenendaalse Vogelvrienden neemt de laatste jaren stormachtig toe en momenteel bedraagt dit aantal reeds 215. Het houden van vo gels komt ieder jaar weer op een hoger peil te liggen, want door studie en proe ven, heeft een vogel, hetzij in de volière of in de kooi, het zéker zo goed, of zelfs in sommige gevallen nog beter dan in het wild. Verbreiding Deze tentoonstelling van de Veenen daalse Vogelvrienden zal zeer zeker bij dragen tot een verbreiding van de mooie vogelsport, die zeer leerzame perspectie ven biedt. Een bezoek aan deze tentoon stelling zal een ieder hiervan overtuigen, tussen de vele kleuren en de verschil lende geluiden, die het geheel zo aan trekkelijk maken. Erelijst 1965 ALGEMEEN KAMPIOEN: De heer H. Mark. Aanrijding Woensdag vond op de kruising Cu- neralaan-Duistereweg een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door O. uit Rhenen en de bromfietser S. uit Veenendaal. S. werd aan zijn been ge wond. Beide voertuigen liepen lichte schade op. GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer J. G. Koe koek is geslaagd voor zijn kandidaats examen Economie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. „Allen tezamen" in garage De Haas, tijdens Volkskerstzang 1965. LITURGIE Het samengaan tijdens de Kerstnacht diensten van beide kerken is al sinds enige jaren de gewoonte, maar tot een algeheel samengaan kan nog steeds niet worden gekomen. De liturgie werd vrijdagavond j.l. verzorgd door de plaatselijke Hervormde predikant ds. N. Kooreman. De meditatie daarentegen werd verzorgd door de Gereformeerde predikant te Rhenen, ds. H. Volten. was op verzoek naar Amerongen ge komen om de aanwezige dames te to nen hoe men op een betrekkelijk een voudige manier een kerststukje kan vervaardigen. Waarschijnlijk hebben vele huisvrouwen reeds donderdag ge tracht om het benodigde materiaal te krijgen en zelf een kerststukje te ver zorgen. Na nog enkele liederen te hebben ge zongen en nog enige tijd genoeglijk bij een te zijn geweest gingen allen wel gemoed weer huiswaarts na een ge zellige en geslaagde Kerstbijeenkomst. RAADSVERGADERING De raad van Amerongen komt op woensdag 29 december a.s. in vergade ring bijeen. Als belangrijkste punt op de agenda zal de begroting voor 1966 behandeld worden. Daarnaast is aan de orde de aankoop van een terrein grond van de heer C. Veenhof te Amerongen en vaststelling presentiegeld voor de stembureaus. CONTAKTAVOND v.v. RENSWOUDE De voetbalvereniging „Renswoude" houdt op woensdag 29 december a.s. een contaktavond voor al haar leden in Rehoboth. Het ligt in de bedoeling de avond te verpozen met gezelschap- spelen. Aanvang half acht. De predikant maakte het onderwerp met zijn actuele woordspelingen zeer begrijpelijk. Vooral de vergelijkingen, die de predikant stelde om duidelijk te maken dat de mensheid zich moest be zinnen over hun daden. Hierbij werd herhaaldelijk teruggevallen op het boek yan dr. Presser, dat handelt over de jodenvervolgingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Niet alleen gezelligheid Het Kerstfeest bestaat niet alleen uit gezelligheid en eten en drinken, maar het belangrijkste is de komst van het Licht op deze donkere aarde. De pre dikant meende te kunnen opmerken dat dit vaak wordt omgedraaid. De Chr. Zangver. „Eben Haëzer" gaf enkele prachtige Kerstliederen ten ge hore, waarbij vooral het Ere zij God, dat afgewisseld werd met zang van het kinderkoor, opviel. Tot besluit van de dienst werd door alle aanwezigen het wereldbekende Stille nacht, heilige nacht gezongen, hetgeen een ieder met de overtuiging van het ware Kerst verhaal in de echte sfeer van Kerst mis huiswaarts deed keren. In een dorp nabij Singapore werd een wedstrijd gehouden in baby-wassen, waarbij het er om ging wie het vlugst een baby kon wassen en aankleden. Er namen 23 vrouwen en 1 man aan deel en deze, de 24 jarige Jimmy Crawford kwam als winnaar uit de strijd te voor schijn. Een Duitse professor die zich heeft ge specialiseerd in de geschiedenis van het oude Egypte, deelde onlangs aan de po litie mede dat zijn assistent vermist werd. Na een grootscheeps onderzoek van de politie vond men de assistent in een graftombe, die de verstrooide pro fessor zelf had afgesloten. In het nieuwe handboek van de Engelse PTT komt volgens de Daily Mirror het volgende voorschrift voor: „Het is ver boden in het postverkeer met Cyprus speelgoed pistolen te verzenden." De voor het eerst omstreeks het begin van 1961 uitgegeven Werk mappen Rijtijdenwet voor chauf feurs en bijrijders lopen omstreeks 1 januari 1966 af. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling heeft gelegen deze werkmappen na het verlopen te doen vervangen door nieuw af te geven exemplaren, is thans door de minister van Sociale Zaken de mogelijkheid opengesteld om mappen, die in goede staat verkeren te doen verlen gen. Verlenging van de werkmap kan wor den aangevraagd binnen één maand vóór de datum, waarop de geldigheidsduur van de werkmap afloopt. De aan de verlenging verbonden kosten bedragen één gulden, een nieuwe werk map kost drie gulden. Vrijdag 18.45 uur vond in de Nude een aanrijding plaats. Een personen auto bestuurd door A. J. v. d. W. uit Wageningen reed achteruit een- uitrit langs de Nude uit. Toen het achtereinde van deze auto ongeveer 1 meter dwars op de rijbaan was kwam uit de rich ting Wageningen een file auto's. Eén van deze auto's maakte zich met een snelheid van 100 km uit de file lós en ging inhalen, omdat er geen tegenliggers waren. De bestuurder van deze auto was W. G. B. M. uit Wage ningen. Hij merkte de zich gedeeltelijk op de rijbaan bevindende auto te laat op en klapte tegen de linkerzijkant van de auto. Laatstgenoemde draaide een slag om en brak finaal midden door. De andere auto schoot 50 meter stuurloos door, schuurde de bast van 2 bomen en kwam op het fietspad tot stilstand. Beide voertuigen zijn total loss. De in zittenden waren slechts licht gewond. Aanvragen om verlenging van de werk map kunnen worden gedaan bij de af deling bevolking der gemeentesecretarie, Kerkewijk 16. De te verlengen werkmap moet worden meegebracht. Indien de werkmap moet worden vervangen moet bij de aanvraag een goedgelijkende pas foto worden overgelegd. CONTRIBUTIE VERHOOGD Van het bestuur van de Hcngelaarsver- eniging „De Voorn" vernamen wy, dat in verband met verhoging van de afdracht aan de bond, met ingang van 1 januari 1966 ook de contributie zal moeten wor den verhoogd, wil men de vereniging ge zond houden. Men heeft derhalve de contributie op f 6,per jaar moeten brengen, terwijl jeugdleden tot en met 15 jaar vanaf 1 januari f 1,50 per jaar gaan betalen.

De Vallei | 1965 | | pagina 1