Een jaar vloog voorbij 0 P E L CHEVROLET BELANGRIJKSTE SPORTDATA UIT 1965 Renswoude in een jaar Weinig spectaculairs in 1965 Eist in 1965 - veel jubilea en bruiloften RHENEN IN HET JAAR 1965 vrijdag 31 december 1965 Nieuwsblad „DE VALLEI" 4 V.A.B. KIRPESTEIN Het afgelopen jaar kenmerkte zich als een vrij rustig jaar. Er gebeurden weinig opzienbarende dingen. In Veenendaal kwam minder tot stand dan in het voorgaande jaar 1964 toen een behoorlijk aantal belangrijke bouwwerken uit de grond verrees. De bouwactivi teiten bleven in 1965 beperkt tot de opening van een fraai kerkgebouw (Sionskerk), een nieuwe bank (Raiffeisenbank) en een aantal flatwoningen in De Punt. Er is echter geen reden tot een overmatig pessimisme, want bij de afsluiting van dit jaar staan grote bouw werken op stapel. De fundamenten werden gelegd voor de bouw van het nieuwe Raadhuis, voor honderden woningen in De Engelen burg, voor een nieuw Lyceum en een telefooncentrale. Laatstgenoemde werken zullen waarschijnlijk in 1966 gereed komen. De verwezenlijking van een zwembad/sporthal kwam in 1965 niet dichterbij. De Westelijke Randweg werd in gebruik gesteld, waardoor men een ontlasting van het veel te drukke verkeer op de Hoofdstraat en Kerkewijk beoogde. Twee bruggen over het omleidingskanaal (Panhuisbrug en Tinnebrug) werden voor het verkeer geopend. Al had men dan in 1965 gehoopt op meer woningen, betere wegen, uitbreiding van de sportaccommodatie etc. het bovenstaande lijstje toont aan dat men in het afgelopen jaar niet op de lauweren heeft gerust. Overigens regen de locale gebeurtenissen in 1965 zich aaneen tot een bont geheel. In vogelvlucht stippen wij de feiten en feitjes even aan: JANUARI. De eerste maand begon al hoopvol: De Streekwerkplaati voor gehandicapten kreeg uitbreiding, er werd een afdeling voor vrou wen en meisjes toegevoegd. Vreugde ook in het gezin van de heer C. W. Kroes, die een kwarteeuw bij Tante Pos werkte en deswege werd gehuldigd. De hervormde gemeente be groette op zondag 10 januari een nieuwe pre dikant. Ds. T. Langerak, gekomen van Vin- kcveen deed intrede in een volle Oude Kerk. Ook droeve zaken in het prille 1965 moeten worden vermeld: Op 80-jarige leeftijd over leed de oud-dorpsklepper de heer Jan Looven. Een markant figuur uit de dorpsgemeenschap ging heen. Ook ontviel ons de heer H. Lok horst, op 57-jarige leeftijd. De heer Lokhorst diende voor de grenswijziging in 1960 de ge meente Renswoude als wethouder, maar werd na de annexatie automatisch inwoner van Veenendaal. Hij was ook bestuurslid van de Coöp. Raiffensenbank. De oudste van ons allemaal, de 98-jarige Cornelis Verhoef, over leed op de 13e januari. Dokter Bisschop ver liet onze plaats en vertrok naar de hoofdstad des lands. Een groot aantal patiënten drukte de scheidende arts de hand. Een aardig berichtje in deze koude maand: Een lege spoorwagon ging aan de rol en kwam in Rhenen tot stilstand. De kleuters uit de W'estwijk betrokken een eigen (nood)gebouw, de kleuterschool „De Zonnehoek" in 't Hoorntje. De ambtenaren van de gemeente kwamen ook in een andere omgeving, want enkele afd. verhuisden jiaar de villa „Linquenda" op de Kerkewijk, waarbij ze met zware registers moesten sjou wen. Wie de zwaarste last moet dragen in een bedrijf? Over dit onderwerp werd een forum bijeenkomst gehouden, maar men kwam er niet uit wie nu eigenlijk de grootste lasten- drager is. De Sportraad in ieder geval niet, want die werd eind januari opgeheven. Bij een tragisch ongeval te Nijmegen kwam een jeugdige plaatsgenoot om het leven. Het overzicht van januari kan sluiten met het bericht dat op de 25ste de eerste spade in de grond werd gestoken voor de bouw van het nieuwe Raadhuis. punt". Het bestuur van het Chr. Lyceum koos nog geen naam voor het nieuwe gebouw aan de Kerkewijk, maar dit gigantische werk werd ook nog even op de laatste van maart aanbesteed. Laagste inschrijver een firma uit Arnhem voor bijna 2/2 miljoen. APRIL Overal dus bouwplannen. Maar niemand zal zich zolang met de bouwerij hebben bezig gehouden als de heer D. Boers, die op 1 april 60 jaar in deze branche werkzaam was. Bij Scheepjeswol was het ook feest omdat men Goed nieuws voor de woningzoekenden. Op 9 juni werd de eerste paal in de grond geheid voor 540 galerijwoningen in de En gelenburg. De toekomstige huurprijs, incl. verwarming, die ruim 40,zal bedragen, was in de gemeenteraad punt van heftige debatten. Door doorstroming zal hier moeten begin nen, zo luidde het commentaar van B. en W. Doorstroming ook bij het onderwijs, want t. 1 vage plannen werden bekend dat het gehele m het dorpje Bergharen een nieuw filiaal ufo^nderwijs ter plaatse gebundeld zal worden. Of het een bundel met gouden vijfjes mocht openen. In alle stilte vierde ds. Jac. de Pree, voor ganger van de Ned. Prot. Bond zijn 45-jarig was, die een oplichter aan een juwelier aan bood weten we niet, wel dat ze vals waren ambtsjubieum op 11 april. De flatbewoners en dat de „slimmerik" dank zij de oplettend- m t Schrijverspark konden voortaan de melk he;d van de betrokken zakenman in de kraag uit een eigen kastje halen, dat in 't voorpor-werd gevat. De chronisch zieken en invaliden taal werd aangebracht. Melk. afkomstig van hadden een fijne vakantieweek, ditmaal in het de eenendaalse Melk- en Zuivelinrichting Veluwse Otterlo. De burgemeester opende de Vemiez, die in dezelfde week het 25-jarig eerste Veenendaalse kunstexpositie, een stap bestaan herdacht en met dit feit door hon- derden werd gelukgewenst. 1 Een nieuwe industrie diende zich aan: Kimberley Clark vestigt zich in Veenendaal, zo luidden de krantekoppen. 1 bermbeveiliging kwam weer eens ter sprake, temeer omdat men op vijf km afstand van de onheilsplek met het werk was gestopt. Op 27 aug. verliet kapelaan H. Boonk de R.-K. parochie en werd opgevolgd door ka pelaan J. Huls uit Zevenaar. De gereformeer de kerk begroette op 29 aug. een nieuwe pre dikant toen ds. J. Vtsma, gekomen van Rot terdam zich aan de gemeente verbond. De augustusmaand werd besloten met het nieuws dat de waterleidingmaatschappij nu 10.000 aangeslotenen had geboekt. SEPTEMBER Op 1 sept. stal een kindercircus kleine Veenendaalse hartjes. In de gemeenteraads vergadering van 2 sept. werd de heer Van Hardeveld gehuldigd vanwege zijn 30-jarig raadslidmaatschap. De nozems bleken in deze maand erg actief te zijn, ze molesteerden zelfs een wethouder. Ook het aantal inbraken nam Een minder opbeurend bericht „sierde" in die tijd de voorpagina. Het hele be stuur van het Groene Kruis trad en bloc af. Het geschil ging om bestuursfuncties. Mocht het Groene Kruis dan in een de pressie zitten, het andere Kruis het Rode kwam met gunstiger berichten. 51 personen kregen de Lansteinerpenning en twee de maquette omdat ze ettelijke malen hun bloed beschikbaar stelden voor de in nood verkerende medemens. Stationchef Bezemer nam eind april afscheid van N.S. en dit ont ketende menige waarderende speech. Waar dering ontvingen vier Veenendalers op de verjaardag van H.M. de Koningin. Een Ko ninklijke onderscheiding voor de dames mej. Beekenkamp en mej. Reinders en de heren W. Kroesbergen (80 jaar schoenmaker) en C. J. v. Sterkenburg. Koninginnedag werd in Vee nendaal rustig gevierd, de meeste feestelijk heden werden bewaard voor de 5e mei, de herdenkingsdag van de bevrijding 20 jaar geleden. FEBRUARI Begin februari onthulde ons blad dat er speculanten op de kust waren, die een oogje MEI hadden geslagen op het uitbreidingsplan Begin mei stond geheel in het teken van „Dragonder". Raadslid Van Remmerden de herdenking van onze bevrijding. De ver. .kreeg van B. en W. een bevestigend antwoord Philadelphia organiseerde zelfs een hele actie- op vragen dienaangaande. De P.v.d.A.-fractie week. De bekende radioman Johan Bodegra- in de gemeenteraad kwam weer op vijf man ven was de animator van een grote bazar, die omdat de heren Van Hardeveld en Verkuyl meer dan 11 mille in de kas deed vloeien, terugkeerden in de schoot van deze partij. Maar vóór de grote herdenkingsdag op 5 mei Over een schoot gesproken: Wie zal het de gebeurden nog enkele vermeldenswaardige heer W. Kroesbergen nadoen om 80 jaar lang dingen. Op de le mei vierde de heer E. J. de leren schoenmakersschoot voor te binden. Strubbe zijn 40-jarig jubileum als direkteur van de Ned. Gas Mij. Op de 3e van de maand De kranige baas uit de Zandstraat le- een historische gebeurtenis, verde het toch maar, zodat hij op 4 febr. De commissaris van de Koningin was op die regenachtige maandagmorgen naar Veenendaal gekomen om gekleed in regen pak en helm op het hoofd af te dalen in de bouwput en de eerste heipaal van de 139, nodig voor het nieuwe Raadhuis in de grond te drijven. Burgemeester Hazenberg, in dezelfde kledij, hielp een handje mee. Dit hoge gezelschap was niet bij de sluiting door velen werd gelukgewenst. Het meest trots was de jubilaris op de gelukwens van H. M. de Koningin. Nog een jubileum; hoofdagent v. d. Brand was 25 jaar in politiedienst. Hier werd weinig tam-tam gemaakt, al werd de jubilaris harte lijk gehuldigd. Meer tam-tam op de uitvoe ring van de Scheepjeswolharmonie, waar de jeugd nogal rumoerig applaudiseerde. Geen applaus voor de K.N.M.V., die het bestuur van de MAG „Veenendaal" nogal moeilijk- van de overweg op de Geer een dag later, heden in de weg legde, zodat men hier maar Dit gebeurde in alle stilte. De bewoners van van het organiseren van de jaarlijkse Motor- Zuid moesten voortaan een omwegje maken, cross afzag. Bevrijdingsdag liet in de morgenuren een Rouw in het gezin van de fam. Bruinhorst grote optocht zien, waar allerlei voertuigen aan de Meentdijk toen de achtjarige Kees zich presenteerden aan een duizendkoppig door een auto werd overreden en gedood publiek. Bevrijdingselementen kwamen er werd. Henk v. d. Eist uit de Jan Vermeer- niet in voor, die kon men aanschouwen op straat keerde als schipbreukeling van de ge-de Markt waar in een bouwvallig huis de zonken Sophocles behouden terug. Veel „attributen" waren tentoongesteld, die ons bloemen en geschenken. Geen bloemen af-, aan bezetting en bevrijding herinnerden. Zes- komstig van de vereniging van bloemenlief-duizend mensen namen er kennis van. Geen hebbers, want die zou enkele dagen later pasduizenden, maar wel enkele honderden bij het opgericht worden. De ambtenaar van de bur-' partijtje watervoetbal dat in 't Schrijverspark gerlijke stand kon geen bloem meer in het werd geleverd. knoopsgat steken want zover ons bekend is Op 10 mei droefenis in het gezin van de dat in een toga niet mogelijk. Decorum in de fam. Kroesbergen toen de 12-jarige Bert na trouwzaal weer ingevoerd. De Vijgendambe- een ongeval de dood vond. De tweede helft woners stoorden zich hier niet aan en pro- van deze meimaand werd weer gekenmerkt testeerden omdat de reconstructie van hun door enkele huldigingen. Die vielen te beurt straat was opgeschort. aan Pastoor M. Goes vanwege zijn 25-jarig priesterjubileum, aan 24 leden van de textiel- MAART ,arbeidersbond „Unitas" en aan 15 jubilaris- Een schokkend bericht: De V.V.V. Vee- sen va.n Scheepjeswol. De nieuwe vestiging nendaal is ter ziele. Het ging niet meer. Van van Ritmeester in het Brabantse dorpje Ha- de 80 leden verschenen er maar enkele op de Pcrt werd >n gebruik genomen. Om met Wout spoedvergadering. De EHBO was in tegen stelling hiervan nog springlevend en koos een nieuwe presidente in de persoon van mevr. v. d. Hoek-Bakker. Nog een benoeming, de heer J. C. van Schaik uit Leiden werd hoofd van de Patri- moniumschool. Enthousiast werd de verloving van HKH Prinses Margriet op de 10de maart ontvangen. Bijna even geestdriftig werd de komst van het aardgas begroet. Een grote colonne arri veerde en sloeg haar tenten op in 't Schrij verspark. PTT behoefde geen tenten op te slaan vooi haar grote tentoonstelling, die in Eltheto werd gehouden. Druk was het daar in ieder geval wel. De brandweer had had ook al druk want op een enkele zaterdagmiddag kraaide viermaal de rode haan. De heer Tj. v. d. Wal behoefde niet meer met de VSW brandweer uit te rukken, want hij nam afscheid als commandant en werd opgevolgd door de heer A. G. Labee. De VSW kwam eind maart in het (top) nieuws Het bedrijf kreeg optie over de Frisiafabriek Persconferenties en communique's van beide directies waren het gevolg. Eind 1967 moet alles haar beslag hebben, zo werd bekend ge maakt. Een bedrijf minder dus eerstdaags, maar er kwam op de laatste dag van maart ook een bedrijf bij. Fa. Van Hunnik doopte 't nieuwe bedrijf aan de Groeneveldselaan „Het Winst- Blauwkous te spreken: De Ritmeester knol had de benen genomen om aan het spook van het arbeiderstekort in Veenendaal te ontko- JUNI Op de eerste juni blijdschap bij de her vormde gemeente, die de fraaie Sionskerk in gebruik kon nemen. Op dezelfde dag kwamen velen de Heer Kuipers, 25 jaar procuratie houder bij Vemiez gelukwensen. Op een pers conferentie werden de plannen onthuld om trent het geplande zwembad annex sporthal. De financiën bleken het struikelblok voor een spoedige realisering. „Meester" Meyer nam afscheid van het onderwijs en dat betekende weer grote drukte op de afscheidsreceptie. Ds. van Enk, geref. predikant moest ook talrijke handen schudden omdat hij 30 jaar achtereen in 't Veen had gestaan. Zijn ge meenteleden schonken hem een t.v.-toestel. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE 5 jan.: De bekende schaatsenrijder Piet Kieviet (Veenendaal) vocht zich in Noorwegen naar een 8ste plaats op de Europese kampioenschappen. 15 jan.: De Veenendaalse Sportraad werd opgeheven. 17 jan.: Dr. Harting bedankte als lid van de Sportstichting, opvolger werd de heer J. W. v. d. Gaast. Piet Kieviet vijfde op de 500 meter in Hamar (Noorwegen). D.O.V.O. speelde zaalvoetbal in Waddinxveen. E. Vos (Veenendaal) eerste in tafeltcnnisachtkamp te Arnhem. Damclub wenst contact met scholen en jeugdclubs. In Veenendaal wordt gestart met de honkbalsport. 4 febr.: De v.v. Rbenus houdt een grote bazar voor bouw nieuw kleedlokaal, kantine etc. op sportterrein Kandia. 19 febr.: V.Z.C. benoemde vijf man tot leden van verdienste, t.w. de heren A. de Bruin, J. Boers, W. Versteeg, R. v. d. Lust graaf en Chr. Knipmcyer. 26 febr.: V.R.C. hield jaarlijkse bazar. 4 en 5 maart: Gymnastiekver. „Sparta" gaf winteruitvoering. Judoka R. Kleyer (19) behaalt zwarte band 1ste dan. Velden van Sportpark Panhuis moeten opnieuw ingezaaid worden. 2 april: Hollandia Tricot Wandelclub nam afscheid van echtpaar Spanjerberg. 3 april: Voetbalver. Kulan viert 2e lustrum met receptie en ere-wedstrUd. D.O.V.O.—Ned. Politie-clftal. 30 april: Streekvoetbalwedstrijd in Amerongen. Zwarte Schapen wonnen met 4-2 van Streekelftal (versterkt met Abc Lenstra). 5 mei: Streekelftal voetbalt in Veenendaal tegen oude glorie van B.V.V. De jeugd won met 8-1. Patrimoniumschool winnaar van school voetbaltoernooi van Oranjedag. 8 mei: Musketiers (Eist) kampioen na 4-1 zege op P.V.D. in Utrecht. Rhenus stelde zich veilig door 4-2 zege op D.W.S.V. 22 mei: Renswoude kampioen na 3-0 overwinning op Kulan. Groot atletiektoernooi in Veenendaal op Hemelvaartdag. 29 mei: Musketiers houdt receptie ter ere van het kampioenschap. Waterpolo ging van start. 4 juni: Renswoude recipieert naar aanleiding van kampioenschap. 11 juni: S.K.F. korfbalclub viert tweede lustrum met boottocht. Veenendaal op tweede plaats in regionale judocompetitie. Op persconferentie plannen Zwembad/Sporthal Veenendaal onthuld. 19 juni: Intocht Avondvierdaagse, 763 deelnemers. Jcugdvoetbaltocrnooi Merino's door v.v. Veenendaal gewonnen. Biljartver. „Morgenster", Eist, kampioen van Nederland. V.L.T.C. 1 won finale streektenniskampioenschappen. 3 juli: V.Z.C. won zwemkamp. Veenendaalse schooljeugd enthousiast bij vaardigheidsproeven, 1000 deelnemers. V.Z.C. kampioen na 5-0 zege op Z.E.W., helaas geen promotie, In Rhenen wordt midgetgolfclub opgericht. 3 aug.: Zevende jeugdvierdaagse ging van start. De heer J. Boers trad af als voorzitter Sportstichting. 21 aug.: Kroosduikers wonnen Ritmeesterwaterpolotocrnooi. 28 aug.: Singelloop van atletiekver. Veenendaal door het centrum in samenwerking met de Winkeliersvereniging. V.Z.C. promoveert niet, 1-2 nederlaag tegen Pluvius. 4 sept.: Tcus Hardeveld speelt 250ste wedstrijd voor D.O.V.O. 11 sept.: MusketiersMerino's, helaas rommelige wedstrijd. 25 sept.: Pantervolleybaltoernooi was zeer spannend. 4 okt.: Voorzitter P. Sc holts van G. V.V.V. trad af. 22 okt.: Viering 20-jarig bestaan v.v. Panter. 24 okt.: Eindelijk eerste zege voor Veenendaal, 3-2 tegen Baarn. 11 nov.: Chr. Sportstichting D.E.O.S. vierde eerste lustrum. 20 dec.: E. van Asselt benoemd tot ere-voorzittcr van „Sparta". OKTOBER In deze maand werd bekend dat de nieuwe technische school alweer te klein is en plan nen voor een tweede school bestaan. Ds. Jac. de Pree (73) legde zijn ambtswerk neer. De financiële positie van de gemeente Veenen daal blijkt uiterst moeilijk volgens het begro- tingsverslag, het tekort bedraagt ruim 1/a miljoen. Het bekende Kunstmaandorkest con certeerde in Veenendaal. Ds. J. D. Wielenga zal binnenkort naar Australië vertrekken, want hij nam een beroep aan naar een ge meente in dat werelddeel. Op 8 oktober opende burg. Hazenberg de nieuwe Raiffei senbank aan de Hoogstraat. De directe ver bond er een actie aan met gouden tientjes als inzet. De 18-jarige C. van Soest verloor het leven na een ongeval op de Kooiweg. De pers werd ingelicht over de vorderingen van de plannen voor een nieuw politiebu reau. De kosten werden voorzichtig op 1 2 miljoen geraamd. Brigadier Van Muiden vierde zijn 25-jarig politiejubileum in ieder geval nog in het oude bureau. De oudste inwoonster mevr. Bijkerk werd op 18 oktober 98 jaar. Zij woont nog steeds in het oude rusthuis aan de Kerkewijk. De bewoners van een huis aan de Hobbema- straat zaten clandestien en werden op straat gezet. Hollandia Tricot opende een modem atelier in het Groningse Loppersum, terwijl Carolan nieuwe bedrijfs- en kantoorruimte in Veenendaal in gebruik nam. Er kwam weer een zangkoor bij, ditmaal van zangers en zangeressen boven de AOW- leeftijd. Bij Panter waren er twee jubilarissen en in de laatste dagen van oktober werd de kleuterschool „Bij de Molen" geïnstalleerd. NOVEMBER Op 2 nov. stelden wij de vraag: Krijgt Veenendaal een moderne verbrandingsoven voor het huisvuil? Het zijn nog maar plannen, dus nog geen zekerheid. Wel zeker is het dat er een openbare school in de Engelenburg komt, al ging dat voorstel met enig debatte ren gepaard. In de Veense kerkbode werd zelfs al gewag gemaakt van een eventueel oplaaien van de schoolstrijd uit de 19e eeuw. De Veenzangers kregen een andere dirigent omdat dhr. Van Zanten voor die funktie bedankte. Jaap Zwart uit Amersfoort volgde hem op. De heer Turkesteen was op 11 nov. 40 jaar in dienst bij de fa. Budding. Het al oude Koetshuis boven op de Berg werd na veel ceremonieel weer heropend. De heer VV. van Dijk was op 15 nov. 40 jaar bij Pehavee en intussen zwoegde de Raad van Veenendaal op de begrotingskluif. Het zag er allemaal nogal somber uit, echter niet voor de Heren Ant. de Ruiter en T. Verkuyl die een rokertje kregen vanwege hun 20 jarig lidmaatschap van de gemeenteraad. Rokertjes voor vader en cadeau's voor moeder en kinderen toen de Sint arriveerde. In de Zandstraat kwam een aparte. Swiebertje arriveerde ook in de Zandstraat maar dook gauw de poort van de DS. binnen om de jeugd te verrassen. Hij wist natuurlijk niet dat de Scheepjeswolharmonie een nieuwe dirigent kreeg in de heer Warnes. De win keliers in 't centrum koppelden hun actie aan een goed doel, het Prinses Beatrixfonds werd erin betrokken. In het Frisiagebouw vestigde zich de uit Rhenen gekomen afdeling van Everwear. Een lieftallige jongedame opende de zaak. De JV 1 Thess. 5:21 vierde eind november haar eeuwfeest, waarbij velen het huidige bestuur complimenteerden. DECEMBER Begin december had de Gelderse Vallei te kampen met een grote wateroverlast, zoals, als men de berichten mag geloven, in geen honderd jaar het geval was. De ver. Oranje dag richtte een schrijven aan de personeel- chefs van bedrijven om tesamen suggesties te doen t.a.v. de voorbereidingen voor de fees telijkheden bij het a.s. huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. Iets defini tiefs kwam nog niet uit de bus, maar men gaat ijverig door. Een aantal jubilarissen van Fri- landia werd hartelijk toegesproken door de In het dorp Eist verliep 1965 kalm en rustig. De bouw van ruim 30 woningwet woningen werd aangevangen en nadert de voltooiing. Het afgelopen jaar telde een re latief groot aantal jubilea en enkele Elster bejaarden vierden de gouden bruiloft. Het gereedkomen van het fraaie sportpark was een der voornaamste feiten uit 1965. Helaas bleef de hervormde pastorie nu al 1l/ jaar leeg, er kwam nog geen nieuwe predikant. De belangrijkste gebeurtenissen in Eist worden hieronder nog eens gerela- veerd. Op 19 jan. herdacht het echtpaar v. d. -v. Vendeloo het feit dat ze 55 jaar getrouwd waren. Tevens diende de Heer V. d. Berg de Elster bra. Jweer 45 jaar. De kontaktgroep Winkeliers had in jan. drie wense 1 voor Eist: a. Meer woningen en industrie. b. Betere verlichting op de Rijksstraatweg. c. Een aula op het kerkhof. Op 22 jan. werd bekend dat de breigoede- renindustrie Kieviet ophield met de pro- duktie, men zag er kennelijk geen brood meer in. Op Plantage Willem III wordt een land- bouwveredelingsinstituut gevestigd, zo luid de het nieuws van februari. Op 8 maart werd Eist aangesloten op het aardgas, hetgeen in een enkel geval wat moeilijkheden opleverde, maar uitein delijk was Eist in haar sas met het nieuwe gas. Een dag later gaf Crescendo haar uit voering, waarbij Dc Spotlights medewer king gaven. De Elsterse jeugd liet zich niet onbetuigd. Enkelen van hen richtten een modJvliegtuigbouwclub op. De nertsenfarm aan de Vissersweg kreeg een andere leiding omdat de directeur naar Ierland vertrok. De jeugd van Eist pootte op de laatste dag van maart een aantal boompjes a.d. Woudweg onder het goed keurend oog v. e. wethouder. Het echt paar Hensen vierde op 7 april de gouden bruiloft. De schoolj. -ïgd vierde ook ditmaal geen gezamenlijk Koninginnefeest. Het echt paar Holierook werd in de meibloemen ge zet want op de le mei waren ze 25 jaar als vader en moeder aan de Jeugdherberg „De Eikelkamp" verbonden. De junimaand was uitzonderlijk nat. Vele uiterwaarden stonden onder water, waardoor het gemaai de hooi schade leed. De bejaarden maakten op 7 juli hun jaarlijks uitstapje, ditmaal naar de Achterhoek. Op 14 aug. bezocht huldigd. Op die dag vierde hij zijn 25 jarig jubileum. De muziek bra.ht hem 's avonds een serenade. In deze maand werd bekend dat Eist een eigen bank zou krijgen, een onderdeel van de Raiffeisenbank Ameron gen. Het echtpaar Stegmeyer-Stuivenberg was op 26 okt. 55 jaar getrouwd. Willie en Willeke Alberti waren op 4 nov. de sterren op het feest van Oranje Wit. De openbare kleuterschool vierde begin nov. in alle stilte het 12Yi jarig jubileum. Mees ter Hulsebos oogstte de dank en waardering van de Elstenaren op 18 nov. de dag waarop hij 5 jaar schoolhoofd as. De 12 jarige Ditta Wildeman kreeg een fraai diploma van de streekmuziekschool. Zij ontpopte zich als een jong talent op de blokfluit. Het spookhuis aan het eind van de Vissersweg wordt opgeknapt, zo lazen wij in november. De Heer Drost heeft er grote plannen mee, die wijzen in de rich ting van een bepaalde liefhebberij. De goede Sint arriveerde in Eist in een stro mende regen, maar het plezier was er niet minder om. Op 17 en 18 dec. was er weer de fraaie tentoonstelling van de postduivenvereniging De Instuif en (alweer) een herdenking moe* ons jaaroverzicht besluiten. Het echtpaar Homoed van de Vissersweg was eind dec. 55 jaar getrouwd. KERK Met de bouw van een nieuwe Herv. de Scheepjeswolharmonie het dorp Eist en pastorie in de Kerkstraat werd begin gaf een taptoe. Eind au- vond de 15e trek- jgg5 een aanvang gemaakt; na aan be kersronde plaats. Begin september kon steding volgde verkoop van de oude eindelijk het nieuwe Sportpark worden be- pastorie aan de heer Leyenhorst. Hoe- speeld, waarbij de spelers zich aanvankelijk wej er nog wastagnatie in de bouw bij een nabijgelegen huis moesten omkleden. was kon ds L v d peut 5eg\n de_ De bouw van de kleedkam vorderde cember met zijn gezin de nieuwe be- slechts langzaam. Op 7, 8 en 9 okrobe: huizing betrekken. vierde de buurtvereniging Franseweg haai j 20 jarig bestaan, hetgeen gepaard ging mei I Er werden drie gemeenschappelijke veel feest en een Lunapark. De sympatiekc kerkdiensten door de Herv. en Geref. dokter van Ommeren werd op 15 okt. ge- kerkeraden georganiseerd: op Goede Vrijdag; aan de vooravond van de directie en vakbondsbestuurders. De grote 5e mei een herdenkingsdienst en op schoorsteen bij de gasfabriek was overbodig 2e Kerstdag. De Herv. Jeugdverenigin- geworden en tuimelde van zijn voetstuk. gen nodigden dit jaar weer enkele sprekers uit. Ds .Kalf sprak over: Het De Raad vergaderde over het vraagstuk: Wel of geen planken op onbewoonbaar ver klaarde woningen. Wethouder Van Kuyk werd op 16 dec. ernstig ziek, maar er trad gelukkig enige verbetering in. De VSW huldigde weer een aantal jubi lerende werknemers en daarna namen de talrijke kerstwijdingen ons in beslag. De volkskerstzang was minder druk bezocht dan in voorgaande jaren. 1965 leverde al met al nog wel een voorraad plaatselijk nieuws op, al moet helaas worden geconcludeerd dat de expansie, die planologen de plaats Veenen daal toedenken, in een vrij traag tempo ver loopt. Dit tempo kan alleen worden verhoogd als de betrokken Rijksinstanties de benodigde middelen beschikbaar stellen. Wil men V'daal bestemmen als industriecentrum v. deze streek: Akkoord en graag, maar dan een soepeler beleid van de instanties voor wat be treft de vereiste goedkeuringen voor bouw werken, vestiging industrieën en mede werking bij financiering van grote wer ken. Alleen op deze wijze kunnen de pro- fetiën van planologen, provinciale in stanties en stedebouwkundigen bewaar heid worden. op de weg naar meer cultureel leven? Bij de verloving van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg geen cultureel programma, een grote fakkeloptocht was het enige vermaak op die dag. JULI In de beginweken van juli waande men zich aan de Industrielaan in een andere we reld. Een stuk van de Engelenburg was, ter- wille van de lieve jeugd, herschapen in een maanlandschap. De groep buitenlanders, die een bezoek aan Ritmeester bracht kwam niet van de maan, wel van heel ver, namelijk uit Japan. Groot was ook ditmaal het bezoek aan de Veense bijeentnarkt op de 20e. Terwijl half V'daal er op uit getrokken was beleefde men op die zomerse dinsdag een bijeninvasie. Nog een bericht uit die vakantietijd dat de aandacht trok: In Zuid had men een nieuwe middenstandsvereniging opgericht met voor lopig 17 leden. Eerste activiteit: Onderzoek of een markt in Zuid gewenst was. Niet ge wenst was op de laatste dag van juli het be zoek van een buitenlands inbrekerstrio dat het op de penningen in het postkantoor had voor zien, maar van een koude kermis thuiskwam. AUGUSTUS Begin aug. ontstond 'n soort bakkers oorlogje, onder het motto: Wel verplichte sluiting, geen sluiting. Het bracht in ieder geval de tongen en pennen in beweging. Ge lukkig kwam de explosieve voorraad spring stoffen aan de Kooiweg niet in beweging. De zaak bleef rustig liggen, al zat het omwo nenden o.a. het raadslid Haggenburg dat hierover vragen stelde aan B en W. toch niet zo lekker. Veenendaal en trouwens het hele land werd op de 23e opgeschrikt door een ontzettend verkeersongeluk op Rijksweg 12, dat aan zeven mensen het leven kostte. De midden- zienderogen toe. Geen opwekkend nieuws. Voor het bestuur van de nieuwe winkeliers vereniging in Zuid wel opwekkend omdat de enquête had uitgewezen dat 95 van de be volking een markt in zuid wenste. Grote drukte op de receptie, die de fa. Van Schoon hoven gaf, terwillc van het 25-jarig bestaan van het bedrijf. Geluk ook voor Caecilia dat een eerste prijs won op een concours. Rit meester huldigde 9 jubilarissen, terwijl de di rectie in dezelfde week had bekend gemaakt dat men met een groot Engels concern ging samenwerken. Samenwerking was ook het advies van het ETI dat concludeerde dat er teveel middenstanders in deze plaats waren en meteen maar een aantal suggesties aan de hand deed. Ook in de Engelenburg moeten winkels komen zo adviseerde het instituut. Het rapport was twee jaar weggebleven, maar de voorraad gegevens en cijfers was ook niet gering. Veenendaal zal in 1980 50.000 inwoners tellen, tenminste daar gaat het ETI vanuit. Of loco-burgemeester W. van Offeren dan nog in gemeentedienst zal zijn weten wij niet. Op 16 sept. was hij een kwarteeuw amb tenaar. De hervormde gemeente nam op 19 sept. afscheid van ds. P. de Jong, die naar Nijkerk vertrok. Op 20 sept. het Lainpegie- tersavondfeest, waar moeilijk een goed woord over te schrijven is. Het feest ontaarde in een woeste nozemrel en politiecharges in het cen trum. Op 24 sept. onthuldde ons blad de studieplannen van NS om deze omgeving weer een spoorverbinding te geven. Autori teiten bevestigden de juistheid al zal de re alisering nog wel ettelijke jaartjes op zich laten wachten. Een groot aantal jubilarissen van de ANBTI kregen het NVV insigne en da' was het laatste feit in september. Wanneer we het b(jna afgelopen jaar overzien, dan kunnen we zeggen dat het onze gemeente vele goede dingen heeft gebracht. Natuurlijk zijn er altijd dingen die men liever anders had gehad, maar wanneer men tegen elkaar gaat afwegen, dan kan men zeggen dat wat 1965 ons bracht toch wel positief was. Zo bracht de maand januari de he nenaren een primeurtje; in snc'lrein- tempo was gewerkt aan de plannen voor een instructiebad orde kleuter school aan de Lijsterberg. Dit plan werd ook door de raad aangenomen, doch in de loop van het jaar moesten c'e raads leden b. en w. om opheldering vragen omdat de kosten hoger waren geweest dan men oorspronkelijk had geraamd. Op L februari herdacht men het feit dat 12V£ jaar geleden de R. T" "nt Cuneraschool in gebruik was genomen. Ook werd in deze maand wederom een USO concert gehouden in gebouw Irene en dit concert werd redelijk goed be zocht, zodat dit weer goede hoop geeft voor de toekomst. In het begin v~n de maand maart kwam de aardgascolonne naar Rhenen en de monteurs en anderen zwermden uit over de gemeente om apparaten om te bouwen en deze geschikt te ma ken voor het gebruik van aardgas, zo dat de Rhenenaren, toen het zover was dat men overschakelde, hier volop ge bruik van konden gaan maken. Veel belangstelling bestond ook voor de Johannes Passion die de chr. Ora torium - eniging Euphonia op 17 maart in de Cunerakerk ten gehore bracht. Op maandag 29 maar was er een dubbel afscheid de rijkspolitie, want niet alleen de groepscommandant de adjudant J. VV. Zijlstra nam afscheid wegens het verlaten van de politie dienst, maar de wachtmeester L Heeres nam afscheid na eer 3rbl(jf van ruim twintig jaar in Rhenen, dit we gens overplaatsing. Op zaterdag 10 april organiseerde de Rhenense Middenstands Centrale we derom de eierzoekwedstrijd in de ge- meenteweide bij de Veerweg. Een groot aantal jongelui hadden zich opgemaakt om aan deze wedstrijd deel te nemen en het was daar dan ook een drukte van belang. Eind april - begin mei werden res pectievelijk Koninginnedag en Bevrij dingsdag gevierd. De plaatselijke Oran jevereniging had de handen vol aan de voorbereidingen, doch beide feesten slaagden uitstekend. Ook vond op de militaire begraafplaats op de Grebbe- berg de jaarlijkse herdenking van de gevallenen plaats. Op Hemelvaartsdag organiseerde de MACRO voor de 11de maal de Inter nationale Grebbe Motorcross en dat dit evenement steeds meer in de belang stelling komt bleek wel uit het record aantal bezoekers dat deze dag de af graving in de Grebbeberg bezocht. Op 1 juni kreeg de groep Rhenen van de rijkspolitie een nieuwe groeps commandant in de persoon van adju dant R. Postma. De VVV Rhenen begon in samenwer king met de RMC in de maand juni met een zomerprogramma dat vele onder delen bevatte en duurde tot begin aug. Van de evenmenten willen we onder meer noemen de koffiemeisjes, de os aan het spit; de nachtelijke Rijnvaar ten en het standwerkerscor.co-rs. Op maandag 19 juli was de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) veertig jaar lid van de gemeenteraad en deze avond werd hij in een speciale raadszitting gehuldigd. Eind augustus kreeg de raad een principe uitspraak te doen over een mo gelijke bouwstroom waarvoor het col lege al g«—uime tijd besprekingen had gevoerd en die men in de toekomst hoopt te realiseren. Wanneer dit door gaat zullen er circa 450 woningen aan het Rhenense woningbestand worden toegevoegd. Op 9 september herdacht de MACRO in een receptie haar twintigjarig be staan. In de loop van deze maand ook kwam ons blad als eerste op de prop pen met de mogelijkheid dat er in de toekomst weer eens een spoorverbin ding tot stand zou komen. Eerst stond men hier van verschill de zyden uitge sproken sceptisch tegenover; maar in de begrotingsraad in december drongen enkele raadsleden er bij b. en w. op aan om al het mogelijke te doen om deze verbinding - al kan het nog wel een aantal jaren duren voordat het zover is - tot stand te laten komen. In oktober werden de exacte uit komsten bekend van het sociografisch rapport over de gemeente Rhenen. Hierin waren dank zij de bereidwillig heid van de Rhenense ingezetenen wat betreft het invullen van de vragenfor mulieren. heel wat gegevens verwerkt waarnaar het gemeentebestuur zich in de toekomst zal kunnen richten. De 16de november was een belang rijke dag in de bouw van het Rhenense rusthuis, want op deze dag werd het hoogste punt bereikt. We hopen dat de Rhenense bejaarden dus spoedig weer in de Grebbestad zullen kunnen terug keren. In december zagen we Sint Nicolaas weer verschijnen met vele goede gaven en tegen de Kerstdagen zat men in vele delen van ons land met wateroverlast. u T*" hT Ook in de Meent was dit het geval. cember sprak de heer Koekoek, in de maar daar had men er met alleen mee hoop alhjer een dfde]ing van de Boe_ te tobben, «-ant ook in de Rijnstraat renpartij te kunnen oprichten De Fok- liepen door het hoge water enkele kei- Controlevereniging stond voor de der» onder, wegens het uitvallen van ]2e maa] sjnds ,95, aJs nQ de een pompgemaal. productieranglijst in de provincie In de Kerstnacht was er kerstmuziek I utrecht die Ons Genoegen ten gehore bracht. De blik is thans op 1966 gericht jaar 2000; ds. De Vries over: Kerk en Secte. Ook de NCVB liet enkele sprekers komen. Ds. Langbroek over: Hebt u de Heilige Geest ontvangen; de heer Van der Giessen over: De Kerk in een wereld van nood; ds. Overduin over: Hoe benader ik de moderne medemens? en tenslotte de arts J. A. van den Hoe ven over: Gebed en genezing. De te Renswoude woonachtige Geref. emeritus predikant ds. E. J. van Voorst was in augustus 50 jaar predikant en werd in september 80 jaar. SCHOOL EN EXAMENS Het hoofd der Chr. Lagere School te Renswoude, de heer A. C. M. Gründ- lehner was aldaar 25 jaar als zodanig in functie. Voor het verkeersexameu aan bovengenoemde school slaagden 35 leerlingen. Mej. Gerda Vermeulen slaagde voor onderwijzeres. De heer E .Blaauwen- draat behaalde de volledige bevoegd heid. Mevr. Brunt-Speelziek slaagde voor het vakdiploma kruideniersbe- drijf. Tenslotte begroette de Chr. La gere School de heer J. Popken als nieuw onderwijzer. UIT DE RAAD Het meest spectaculaire was voor ge heel Renswoude de bouw en ingebruik name van de nieuwe rioolzuiverings installatie. De Eikenlaan werd bebouwd en aan de Meidoornlaan werd begonnen met de aanleg. Het eerste deel van de Mo lenstraat werd verbreed. De onteige ning van grond aan de Van Reedeweg t.b.v. de huizenbouw is in gevorderd stadium. Er is kans op lichte industrie en er is stellig geen kans op annexatie van Renswoude door een grote ge meente. Het gemeentehuis werd verrijkt met een aquarel van de boerderij Dickerijst, vervaardigd door mevr. E. A. Visscher- Slingenberg. VAN POLITIE EN BRANDWEER Vele malen werd de politie naar ern stige en minder ernstige ongevallen ge roepen. De brandweer bluste de bran dende hofstede van de heer D. A. Ver beek; er was grote schade. Klachten had de politie over de veel vuldig voorkomende massa's vuil op plaatsen waar ze niet horen. Enkele veehouders dienden hun afrasteringen beter af te sluiten. ONTSPANNING De v.v. Renswoude behaalde over winning op overwinning en promoveer de naar de 2e klasse. „Ons Genoegen" organiseerde omstreeks Pinksteren een groot nationaal muziekconcours in het kasteelbos, waarbij het zelf ook prijzen behaalde. Dezelfde vereniging liet Renswoude enkele malen van marsmuziek genieten en was als altijd de onmisbare noot bn Lampegietersavond. de thuiskomst van de ouden van dagen en de ontspan ningsavond in Rehoboth. TIP gaf op uitstekende wijze: Val strik voor een man alleen. Con Amore zong weer goed en behaalde in Reeu- wijk een eerste prijs. De Repo organi seerde puzzel- en gezelligheidsritten. Hengelaars konden weer vissen naar prijzen; klaverjassers en tafeltennis- enthousiastelingen konden dit jaar weer hun hart ophalen. Op Bevrijdings dag kon een ieder zich vermaken met behendigheid op de fiets, hardlopen, hindernislopen, kruiwagenrace, boeg sprietlopen en zakslaan boven water. CBTB EN FOK- EN CONTROLE VERENIGING CBTB en BVL debatteerden in De

De Vallei | 1965 | | pagina 4