Hoe men vroeger in Veenendaal het jaar einde vierde 0 0 SetterS t Ederveen kreeg nieuw Groene kruisgebouw en politiepost OVERBERG ACHTERBERG JAAROVERZICHT 1965 AMERONGEN Belangrijke gebeurtenissen in het afgelopen jaar te Seherpenzeel SCHERPENZEEL u Fa. L. HEY Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 31 december 1965 5 a<Ov—-iiw.j—fcuifM «mi - Opgetekend door Rik Valkenburg Niet altijd vierde Veenendaal de laatste week van het jaar zo- I9f d,at sm«akte. Later werd ik zelf bak- J 1 r* i u-w tt'i J .kersleerling en heb nog een poos ge- als dat nu het geval is. Daar is nogal verschil tussen. Uiteraard (werkt bjj bakker Teunissen aan de Zwaai. Ha. daar was nog wel eens wat te beleven. Aan de ene kant had je het café Meyer, dan de Hollandia (,,de Mus") en dan de bakkerij van Teunissen. 'k Heb heel wat keertjes gezien, dat er iemand van de fabriek bij Meyer inging om een ,,droppie" te gaan halen voor de bazen. Want die mensen daar dronken soms een lekker neutje. Och. een borrel kost te maar vijf cent in die tijd. En in de oudejaarsweek werd er nog wel eens een extra neutje gedronken" spreekt het verschil in conjunctuur daarin een hartig woordje mee. Vroeger, of misschien nog beter gezegd „vrogger" was Veenendaal beslist een arme plaats. Althans er werd veel ar moede geleden. Hetgeen echter niet verhinderde, dat er ple zier gemaakt werd, waarbij men helaas maar al te vaak te diep in het glaasje keek. Voor de gelegenheid voerden wij een ge sprek met diverse oudere Veenendalers, waarbij er één van boven de negentig, op welke wijze men vroeger oud en nieuw vierde. Deze negentiger uit Gelders Veenendaal vertelde ons het volgende. DE LANTAARNOPSTEKER ,,ik herinner me nog dat ik als jongen mee mocht met de oude lan taarnopsteker, die op verschillende plekken in Veenendaal tegen dat het donker werd de lantaarn opstak. Een sfeervol werk. Dan zag je de man met zijn oliekan en zijn ladder langs de pa den en wegen gaan. En dat aanvankelijk allemaal te voet. Ik voelde me verheer lijkt als ik door hem werd uitverkoren de oliekan te mogen dragen. Trots en zelfbewust liep ik dan met hem langs de sloten en paden "an het dorp. Hoe wel het hier en daar spookachtig was, behoefde ik niet bang te zijn, want ik liep naast een groot mens. Zelfs het plonzen van de waterratten verschrikte me niet. Tegen oudejaarsdag had de lantaarnopsteker een dikke bos papie ren bij zich. Daarop - 'ond een mooi versje va meester Bos van de open bare school, die zo goed dichten kon. Het was een nieuwjaarswens op rijm. maar proper uit. Maar de broodtrom mel was leeg Steeds kwamen de kinderen en vroe gen, de broodtrommel bleef leeg. Toen kwam er een bezoeker, een diaken nog wel. Hij keek de kamer eens rond en zijn oog bleef rusten op een bakje met bloemen, waar moeder zo van hield. Hij stelde wat algemene vragen en vertrok toen weer. Juist kwam toen vader bin nen, die voor het eerst die dag glim lachte. Immers, nu zou er w-d brood komen. De diaken was er geweest. Maar moeder was minder optimistisch, want de ambtsdrager had niet naar de brood trommel geïnformeerd. De dag ging voorbij en er kwam geen voedsel. Het werd avond. De kinderen dron gen te meer aan om wat eten. Toen nam moeder een kloek besluit. Ze pak te de petroleumfles en ging de deur uit. „Straks kom ik terug", beloofde ze de kinderen. „Ik zal gauw doen", voegde ze er nog aan toe. „Hoe stond het t de kerstboom- rage. Had ieder een boom?" „O nee, lang niet iedereen. Meestal alleen bü de „burgers" (met de bij oude Veenendalers bekende u-klank) „Waren er verder nog speciale dingen in de kerst- en nieuwjaarstijd. Kregen de arbeiders bij voorbeeld een flinke kerstfooi of een gratificatie?". „Nee, dat was er niet bij. Er wa ren zelfs gezinnen die tegen de feest dagen opzagen, omdat de vrije dagen niet werden doorbetaald. Wat wel bij zonder insloeg was het feit dat de grote wolfabrieken elke arbeider twee grote ook wel wat te drinken. Een fles bier kostte drie cent. Schijven bruin gebak ken balkebrei deden het ook goed. En dan was er nog de lekkernij: jan-in-de- zak". „Jan-in-de-zak, wat is dat?*' „Dat is een klots goed gekneed krentendeeg, gebonden in een zak (sloop). Dit in heet water gaar laten stomen en er later schijven van snijden en die opbakken. Dat smaakte machtig goed. Ik zou tenminste nog best een schijfje jan-in-de-zak lusten" „Weet je nog iets aardigs voor de oudejaarsdag?" „Een van de leukste dingen vond ik wel, toen ik nog bij bakker Teunissen aan de Zwaai werkte, dat er op oude jaarsmorgen verschillende drieplanken vanaf het Benedeneind over de Vaart kwamen met grote zwarte potten met broeder erin. Deze werden dan bij Teu nissen in de oven gezet om 's middags weer afgehaald te worden. Dan werden ze lekker doorbakken. Maar de meeste boeren, vooral de jong bleven nog een poos bij Teunissen hangen. Want Teunissen beschikte over iets unieks. Hij had namelijk van zijn deel een soort sporthal gemaakt. Je kon er schieten, sjoelen en meer van die dingen. Dan kwam Teunissen met een grote specu laaspop of een kerstkrans en dan moest ieder een bepaald bedrag betalen, waar na hij die het beste schoot of sjoelde of wat dan ook met de prijs ging strijken. Daar heeft Teunissen wel eens een aardig centje aan gewonnen en het was nog gezellig ook. Sommigen bleven lang hangen. Werden ze dorstig, dan konden ze nog aan de andere kant van de fa briek de Hollandia terecht. Ja, het was een andere tijd dan te genwoordig. Of het beter was, is nog een tweede" En zo blijkt er dus wel heel wat ver schil te bestaan tussen de oudejaars- viering tientallen jaren geleden en nu. ernstig ongeval, aan de gevolgen waarvan hij later overleed. Op 3 juli nam Ederveen Toch zijn er ook treffende overeen- afscheid van zuster Ruttenberg, die ook komsten. Evenals toen, zijn er ook nu, met cadeau's werd overladen. Haar opvolg- die er alleen maar een eet- of drink- ster was Zuster Bergwerff. Een paar onver- festijn van maken. Terwijl ook nu, even- laten hadden het medio juli voorzien op als vroeger, velen de oudejaarstgd een het leven van hoofdagent Vonk. Zij wilden tgd van bezinning achten. jhem overrijden, maar werden na een wilde rit gepakt. Begin aug. een brand in de Niettemin mogen we wel conclude- Kievitsmeent, een zesjarige knaap had de ren, dat het één het ander zeker niet hooiberg van zijn vader in brand gestoken, uitsluit. Ook nu niet jOp 26 aug. gingen de bejaarden weer op stap. nu naar de Maasstad. Op 2 sept. Oudejaarsweek 1965. V(erdc hct echtpaar v. Donkelaar-Strijbos het gouden huwelijksfeest. Op de tweejaar lijkse fokveedag waren zowel de burge meesters van Ede als van Veenendaal pre sent. In Ederveen gebeurde wel het een en andc in het afgelopen jaar. Dit dorp, be horende tot de gemeente Ede, groeit jaarlijks, al is het tempo niet bijzonder hoog. Momentcel zijn een 20 tal woningwetwoningen aan de Azaleastraat voor driekwart ge reed. In het afgelopen jaar kreeg Ederveen een nieuw Groene Kruisgebouw en po litiepost. Het kasteel De Bruinhorst zal door een Veenendaalse zakenman worden op geknapt en daarna bewoond. De Ambonezen, die het kasteetje jarenlang bewoonden, vertrokken naar Lunteren. Op 8 jan. had de politie last n.et enkele woonwagenbewoners nabij de Klomp, die niet wilden vertrekken. De c arm trok aan het langste eind. Een groentenauto uit de Betuwe ramde een lantaarnpaal aan de Hoofdweg waardoor een deel van 't dorp in het donker kwam te zitten. De dieven waren in 1965 bijzonder ac tief. Ze vervoegden zich op verschillende plaatsen. De buit was niet erg groot, bij een bakker aan de Hoofdweg ruim 500 gul den. voor het overige wat spaarcentjes van de schooljeugd en nog wat losse bedragen. De brandweer kreeg in februari de beschik king over een mobilofoon. Het gemeente bestuur wilde een deel van Ederveen- noord de naam De Gavel geven, maar de bevolking was er niet blij mee. De naam werd geschrapt, het werd De Bruinehorst. Eind maa kregen de boeren te kampen met de varkenspest. Op de Schras moesten 100 dieren worden afgemaakt. Op °7 maart nam Ederveen op hartelijke wijze afscheid van politieman Mulder. De bevolking schonk fraaie cadeau's ter waarde van 800 gulden. De motorclub, die twee jaar be stond, moest haar bestaan opgeven. Het verenigingsleven bleek weer eens een moei lijk punt in de dorpsgemeenschap. Hotel D. Klomp herrees na de brand van vorig jr.ar en werd door burgemeester Platteel heropend. Enkele weken later kwam de burgemeester weer naar Ederveen voor de opening van het nieuwe Groene Kruisge bouw en politiepost. Op die '28ste april kreeg Ederveen een goede voorziening er bij. De voorbereidende besprekingen had den evenwel jarenlang geduurd. Op 15 mei overkwam de Heer F. van Garderen een doet langer met De Kerkewijk tientallen jaren geleden „Bakte dan niemand oliebollen of appelbeignets of zoiets'1 „Ook wel. Maar lang niet bij ieder. Ik zag ze tenminste niet" Nu interrumpeert Mevr. uw Diepeveen: „Bij ons thuis bakten we wel oliebollen en appelflappen op oudejaarsavond. Dan kregen we er boerenjongens en boerenmeisjes bij. Verder brachten we dan de avond door met het halmaspel of het dominospel. Er waren ook heel wat gezinnen, en bij ons was dat ook zo, die vijf voor twaalf psalm 90 lazen. Hardop" Kleinroggebroden mee naar huis gaven. Daar werd in die tijd hevig van ge smuld. Een beetje reuzel erop en een lik stroop. Man, dan was je glad van de kaart" „Weet je nog meer bijzonderheden nylons V(U ]#98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26, tel 3044 De Heer v. d. Kraats werd na een val van zijn fiets gedood. Dit gebeurde aan de Meikade. Op 25 oktober opende wethouder Jansen de tweede Ederveense winkelbeurs. De netto opbrengst voor het te stichten Dorpshuis bedroeg 2600,De Heer J. van Ginkel werd benoemd tot lid van de gemeenteraad voor de SGP. Eind oktober peilde men ook in Ederveen of er olie of aardgas in de grond zat. Op 14 december deed Ds. D. L. Aangeenbrug, gekomen van Rijssen. .ijn intrede bij de gereformeerde gemeente. Twee dagen later een ongewoon huwelijk. De Heer Matena trouwde in zijn eigen huiskamer terwijl de bruid aan zijn sponde stond. Hij lag met een gebroken been (na een ongeval) te bed. Mooie en droevige zaken ook in Ederveen. Het dorp ontwikkelt zich in gunstige zin. De eerste wens: Een nieuw dorpshuis kwam echter niet noemenswaardig dichterbij. Het ver enigingsleven kan. na de groei van het dorp, hierdoor uitbotten. In het agrarische dorp Achterberg ging het leven een kalme gang, on danks verschenen rapporten over de toekomstige ontwikkeling enz. De be volking nam in ruime mate deel aan een gehouden enquête, een bewijs dat men meeleeft met wat er gedaan moet worden. De iolering van een groot deel var het dorp kwam nog niet gereed, de kos ten zijn vooralsnog een beletsel. Eer houten noodgebouw werd aan het Rui terpad gezet, zodat 35 kleuters ten minste een zonnig mderdak hebben. De gymnastiekver. Excelsior gal op 30 jan. een grote uitvoering en hield op 6 febr. een bazar. De (bloeiende) vereniging vierde op 6 april haar derde lustrum. Aan de Cuneraweg sloegen op 7 febr. de dieven hun slag en verdwenen met t./eeduizend gulden. Op 8 maar.t verga derde Achterbergs Belang en toen bleek dat er nog veel wensen waren, meestal in het vlak van de woningbouw en een goede riolering. Op 1 april werd in de Meent begonnen met de bouw van een groot proefstation voor pluimvee. In mei word vanwege de hervormde kerk een comité voor gezinshulp opge richt. In juni werd de houten kleuter school aan het Ruiterpad neergezet. Be gin oktober speurde men door heel Achterberg naar olie of gas, maar er werd blijkbaar niets gevonden. Het echt paar v. d. Scheur vierde de gouden brui loft, waarbij velen kwamen feliciteren. De jongveekeuring op 1 okt. trok veel belangstelling van de veehouders rond om Achterberg. De Vrije Boeren mogen ook vergade ren in het Buurtschapshuis. In de Raad werd gesproken van „discriminatie", die moest worden opgeheven, aldus ge schiedde. Het uitgebrachte rapport na een sociologisch onderzoek wijst uit dat de autoriteiten Achterberg nog steeds als een agrarisch gebied bestempelen. De jonge gezinnen hebben dus weinig perspectief, want ze zullen hun dage lijks brood in grotere centra moeten gaan verdienen. Van een geweldige groei van dit dorp zal dus in de toe komst geen sprake zijn. O verberg kreeg in 1965 een ver over de oudejaarsviering uit dri tyd nicuwd cn gerestaureerd schoolqe- „O ja, nog genoeg. In de eerste 3 bouw, maar de realisering van hel verenigingsgebouw en kleuterschool wordt een aangelegenheid voor het plaats ging iedereen op oudejaarsavond naar de kerk, al kwam hij er verder het hele jaar niet. Als v 2 thuis kwamen, kwam de broe der op tafel en soms ook wel een paar harde bokkingen erbij. Meestal was er JANUARI. In deze maand werd de I J r\ e aansluiting op aardgas verwezenlijkt, komende jaar 1966. De feestelijke de fjim over Seherpenzeel vertoond en heropeninq van de School met de de nieuwe brandweerauto in gebruik j genomen. Bijbel had op 25 jan. plaats, waarbij 10 februari werd het handvaardigheids lokaal bij de Chr. lagere landbouw- vele sprekers het woord voerden. De Overbergse gemeenschap was bij- Het jaar 1965 heeft grotendeels gestaan in het teken van het Zwembad. Hoe wei er naar buiten weinig kon gebeuren, was dit de periode van interne voor bereiding en verzamelen van de nodige vergunningen. Het raadsbesluit voor zonder verheugd met deze verbete- het crediet werd goedgekeurd. Volksgezondheid gaf zijn fiat aan de plannen en liet belangrijkste, in december kwam het bericht dat de rijksgoedkeuring in het rin9 van de onderwijsaccommodatie Ie kwartaal verwacht mag worden. Ondertussen ging de financiële actie het hele jaar door. Ir. J. C. Slagter, voorzitter van de Zwembadcommissie is er van overtuigd dat 1 juni het bad klaar is. Links zittend op de bank de heer A. Diepeveen als bakkersleerling. Deze bracht de lampenist rond bij de huizen, die hij passeerde. Na nieuwjaar werden deze wensen opgehaald en kreeg de opsteker zijn fooi, wat tevens zijn honorarium was Ook herinner ik me nog een oude vrouw", zo gaat dezelfde spreker ver der, „die heel arm was en bitter weinig ondersteuning kreeg vr^ de diaconie, want die had het ook niet. Het was een vroom mens en dat kwam ook tot uiting in een nieuwjaarsgedicht, dat zij haar kinderen altijd leerde, waarbij echter opvalt dat de vroomheid daarin ook een economisch tintje had. De kinderen moesten namelijk al heel jong de hui zen rond om dit gedichtje op te zeggen om daarna de hand op te houden De tekst van het gedichtje luidde: „Veel heil en zegen Dat je lang mag leven En veel mag geven En zalig mag sterven En de hemel mag erven De derde regel spreekt voor zichzelf. Deze bepaalde vaak het succes van de vrome wens. We kunnen er nu wel op afgeven, maar wat moest het mensje anders?" Onze zegsman schudde nog een keer met zijn hoofd, terwijl hij aan die tijd dacht. Toch was dat de „goeie ouwe tijd", al had hij wel bezwaren tegen deze uitdrukking. In een volgend gesprek met een reeds grijzende huisvrouw in Veenendaal wer den we nog eens te meer bepaald bjj de bittere armoe die in die tijd geleden werd. In zekere zin was het een ernstig verhaal wat ze ons deed. Wij willen het graag even aan de lez,ers doorgeven. "ik heb het mijn schoonmoeder wel twintig keer horen vertellen. Soms met tranen in haar ogen als ze eraan terug dacht. Het was in de kerst- en nieuwjaarstijd. Het was een arm gezin als gewoonlijk. De moeder had het huis netjes geveegd, geboend en gewreven voor de feestdagen. Het zag er sober, En zo sloop ze met de fles onder haar arm langs de huizen en winkels van de Hoge en Lage Kant (Hoogstraat) en ging linksaf de oude Hoofdstraat in met haar oude stoepen en hekken, zoals U beide straten op bijgaande foto's ziet afgebeeld; ze geven het oude Veenendaal goed weer. Ze liep door naar het huis van de dia ken, die tevens petroleum verkocht. Ze deed alsof ze petroleum ging kopen, want voor bedelen schaamde zij zich. Ze klaagde de man haar nood. maar deze zei haar, dat het bij haar in huis zo netjes was en dat het dus wel mee zou vallen met die nood Onverrichter zake keerde ze huis waarts. Zonder iets. De kinderen ston den haar reeds op te wachten, maar ze holde door naar boven. Daar viel ze neer voor een stoel of een bed en klaag de haar nood aan een ander adres. Zjj bad En zie - zo vertelt ons nog steeds deze Veenendaalse huismoeder - het wonder geschiedde. Terwijl zij nog bad werd er op de achterdeur geklopt. Iemand bracht brood. Een ander bracht aardappelen. Zelfs was er nog een stuk je spek bij. De gevers waren particulie ren. Kennissen misschien. Maar dat deed er eigenlijk niet toe. De nood was voor bij en er werd een lofzang gezongen. Aan het eind van de avond knielde de moeder nog een keer neer op dezelfde plaats. Nu om dank te betuigen" Tenslotte nog een gezellig verhaal van een derde Veenendaler, die we vroegen naar oudejaarsherinneringen. Dit was de heer A. Diepeveen aan de Prins Bernhardlaan, die een leuk verhaal op diste. We stelden hem enkele vragen en het gesprek verliep ongeveer als volgt. „Was je vroeger op oudejaarsavond ook wel eens misselijk van de oliebol len?'1 „Oliebollen? Nou, die kreeg ik niet te veel. Broeder, man. Broeder in de pan. Lekker! Een schijf spek onder in de pan, een goeie klots krentendeeg met spek ertussen en dan de oven in, njan! DORPSHUIS Voor de hele gemeente was het een grote dag toen mevrouw U. Tellegen- Veldstra het fraaie Dorpshuis geopend verklaarde. Voor vele verenigingen was dit een geweldige vooruitgang. Sinds die dag in april 1965 is het gebouw doorlopend elke avond bezet. '"'verdag is de grote zaal beschikbaar voor de gymnastiek lessen aan de scholen. Een lang gekoesterde wens ging in vervul ling. NIEUWE SCHOLEN Nog meer nieuwe instellingen kwa men in 1965 tot stand. Zo kon op 1 september jl. in Amerongen een ulo school van start gaan. Voorlopig zijn de kinderen ondergebracht in 2 lokalen van het Dorpshuis. Leerlingen zijn af komstig o.a. uit Amerongen, Leersum Eist. Voor de ontwikkeling van de Amerongsc jeugd betekent deze school een belangrijke vooruitgang. Ook een 2e ~hr. Kleuterschool kwam tot stand. Aan de Prinses Beatrixlaan werd een houten gebouw opgetrokken, waarin deze school een lerdak vond. WONINGBOUW In 1965 kwamen 30 woni 3n gereed. Doordat de aannemer failli< ging duur de de bouw veel langer dan was ver wacht. Dit najaar echter konden 18 ge zinnen ee.i nieuwe woningwetwoning betrekken en 12 gezi: ien een eigen premiewoning. Voor de oplossing van de nog steeds zeer schrijnende woningnood een flinke stap, op de goede weg. Een belangrijk besluit nam de raad door deel te nemen aan de bouwstroom Z.O. Utrecht. Voor Amerongen betekent dit volgend jaar 72 woningen, verdeeld ii woningwetwoningen, premiewoningen en een 8 tal vrije woningen. Naar een ontwerp van architect C. M. Ploeg te Amerongen, werden een 6 tal z.g. Bogaerswoningen gebouwd op het terrein aan de Molenstraat. Deze omgeving kreeg daardoor een geheel ander beeld. Een 6 tal inwoners kwam in het gelukkige bezit van ti2kkelijke kleine woning. een aan- RECREATIE In de laatste raadsvergadering be sloot de raad een plan te doen ontwer pen voor een reconstructie van de Berg weg. Deze weg wordt ieder jaar druk ker niet in het minst door het grote aantal dagjesmensen dat hier vooral op zondag bivakkeert. Overigens neemt het aantal vacantiegangers in Amerongen steeds toe. Dit jaar was het aantal weer groter als vorig jaar. Ieder hoekje was bezet. VERKEER Helaas eiste het verkeer ook dit jaar weer een aantal slachtoffers. Vier in woners lieten door verkeersongevallen het leven, t.w. de heren T. de Wit, D. J. van Wamel, W. Brouwer en T. Rijksen. Een groot aantal ongevallen liep beter af. Een belangrijke verbetering was het invoeren van een maximum snelheid van 50 km op de Kon. Wilhelm' -weg. Het aantal aanrijdingen vooral p het kruispunt Kon. Wilhelminaweg-Koene- straat nam drastisch af. DIVERSEN Dit najaar had de Rijn zoveel water te verwerken dat voor het eerst na 8 jaar de rivier zijn winterbed opzocht Het water kwam tot aan de rand van het dorp. De Winkeliersvereniging onderging een gedaanteverwisseling. Het oude bestuur trad af. Een geheel nieuw bestuur kwam naai voren. De acties van deze vereniging slaagden zeer goed. Wegens zijn grote verdiensten voor q gemeenschap ontving de heer G. A. Dagnelie °en belangrijke Koninklijke onderscheiding. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van je N* ssau. De Oranjevereniging ontwikkelde een nieuwe activiteit. Er werden met veel succes een aantal dansavonden gehou den in het Dorpshuis. Van de inwoners ;'ie dit jaar kwa men te overlijden noemen wij nog de heer J. Knoppers. Vele jaren was hij de motor van de winkeliersveren'~ing. school door de ere-voorzittr jhr. W. H. de, Beaufort, officieel geopend. 13 februari vierde de oudste inwoonster I van Seherpenzeel, mevrouw E. Lager- wejj-Schreuder, haar 95e verjaardag. 116 februari brandde de textielfabriek tv bo.ro, »i, d.« streek «,rd« In |an I T" C S, "^".7 SU" orgrlicht over d. voorgenoom ruHver.1. Sedneltelj* af voorgelicht over de voorgenomen kaveling, die nog heel wat voeten in de aarde schijnt te hebben. 3 maart werd de geh.21 gemoderniseer de zaak van J. H. Wegers en zn. door de burgemeester geopend en werd het Op 9 febr. vergaderde Overbergs Belang 40-jarig bestaan van deze zaak her- Voorzkter Regeling gewaagde van de al dacht. jaar bestaande plannen voor de bouw van maart ter gelegenheid van de propa- een ver. gebouw en kleuterschool. De ver eniging telde tijdens de jaarvergadering 95 leden. De Heer Doornenbal zette zich in deze periode geheel in voor de realisering var genoemde voorzieningen. Hij deed dat; onder het motto: Geen woorden, maar da- den". Op 23 maart brandde bij de Heei Termaaten aan de Haarweg een varkens- schuur af. Vier zeugen en 40 biggen von-1 den de dood. Op 23 mei weer een onheilsbericht. De ganda-avond van het Verbond Voor Veilig Verkeer werd de heer J. ten Broek als chauffeur van het jaar ge huldigd. 21 maart werd door M. Veldhuizen, de Haar 52, het eerste kievietsei in de gemeente Seherpenzeel gevenden. 22 maart herdacht J. de Fluiter, Oost einde 125, de dag, da' hg 40 jaar het loodgietersbedrijf uitoef 'e. 9 april bracht de commissaris der Ko ningin in de prov. Gelderland een of ficieel bezoek aan de gemeente. Heer 1. de Wit kwam bij een auco-ongeluk 9 april werd de verbouw en het veran- op de Munnikenweg te V'daal om het deren van de inrichting van de kleu- leven. Dsr^ var. Viegen en zijn echtgenote terschool aanbesteed, vertrokken voor enige maanden naar hun 13 april herdacht J. C. van Wezel de kinderen in Canada maar keerden door droeve familieomstandigheden eerder terug. De bejaarden van Amerongen en Over- berg maakten begin juni hun jaarlijkse uit stapje. De reis naar Harderwijk en omge ving. In de herfst kwam er enige tekening in de plannen voor het nodige vereni gingsgebouw. De aanbesteding vond plaats op 30 september. Een aannemer uit Ame rongen gaf als prijs op een bedrag van j 31.450,-, dat was zevenduizend meer dan het door de Raad gevoteerde bedrag. Het aanvullende crediet is inmiddels verleend, zodat binnen afzienbare tijd met de bouw kan worden gestart. Op 6 dec. baarde hel vervoer van een compleet huis noga' op zien. Het arwei werd goed geklaard en h«*t huis snel naar de nieuwe bestemming get.ansporteerd. Op 20 december verloor de 23 jarige Heer T. Rijksen het leven bij een ernstig ongeval. Wel en wee in Overberg dus. In dit lan delijke dorp geen opzi .barende dingen. De toeristenstroom. die 's zomers door Over berg loopt, wordt met het jaar intenser, het iantal vakantiehuisjes en bungalows stijgt. Overberg is dus wel in trek. Voor jonge gezinnen is er echter weinig .itzicht, want het aantal gebouwde woningen is vrij wel nihii dag dat hij 40 jaar bij de gas. mij. werkzaam was. 24 april hield de voetbalver. Seherpen zeel in Marktzicht receptie tc gele genheid van h t behaalde kampioen schap in het le elft 29 april werd in een wal op Bree- schoten een das met 4 welpen uitge graven en overgebracht naar Gaas- t' -nd (Fr.). 29 april ontvingen J. Dykhorst, H. Schipper, A. van Zanten, C. van Wjjk, G. Vlaanderen en J. van Din mend, werkzaam bij de textielfabriek De Driekleur wegens langd ige dienst een koninklijke onderscheiding. 5 mei evenals in vele andere plaatsen werd de bevrijdinr- r feestelijk ge vierd. 12 mei opende de burgemeester de fa briek van Controlasco aan de Indu strielaan. 25 mei maakten de bejaarden in 3 bus sen en 12 volgauto's hun jaarlijks uit stapje. 10 juni ontvingen de leden van de vrij willige brandweer uwe uniformen en werden diploma's uitgereikt. 24 juni ontstond een begin van brand achter de werkplaats van Osnabrugge in de Marktstraat. van de Schoe- 25 juni afscheid en huldiging onderwijzeres mej. Joh. P. maker. 31 juli was het twee ja r geleden dat door R. Rotte (10) en D. Hooger (7) na afloop van de markt in de ge meentelijke eierhal 2 bankbiljetten van 100,vonden waarvan de eige naar tot op heden onbekend is. 24 augustus werd de bouw van een 10- klassige ULO-school met bijbehoren de werken en een ambtswoning aan besteed. 28 augustus werden na afloop van het zwemseizoen aan ruim honderd kin deren zwemdiploma's uitgereikt. 8 sept. bracht de voltallige gemeente raad een bezoek aan het Huis der provincie te Arnhem en aan de com mandopost B.B. te Harderwijk. 15 sept. ontving zr. ~mit bij haar af scheid een koninklijke onderscheiding. 16 sept. werd het hordehol aan de koe pel van de welpengroep Willaergroep officieel geopend. 25 sept. werd voor het eerst de wieler ronde door de jeugd van Seherpen zeel verreden. 6 okt. wegens 40 jaar trouwe dienst bij de coöperatieve verbruiksvereniging Ons Belang ontvi.ig M. v. d. Broek een koninklijke onderscheiding. 20 okt. idem de heer Vonk werkzaam bjj het molenaarsbedrijf van de firma Bakker. 21 okt. Landsteinerspenningen werden uitgereikt aan mevr. D. Blaauwen- draad de Kruif, E. Veen-Buis, H. van Kampen-Jansen en de heren G. v. d. Lagemaat, R. Huisman en C. H. Ver woerd. 23 nov. werd in de Holevoetschool door 303 personen bloed afgestaan ten bate van het Ned. Roode Kruis. 27 nov. deed St. Nicolaas, gezeten in een door twee schimmels getrokken landauer en vergezeld van acht zwar te pieten, zijn intrede in Seherpenzeel. 17 dec. herdachten A. Schimmel en M. v. d. Glind, Oosteinde 6, de dag dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk tra den. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Seher penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: A. ter Burg 88; M. Berendse, R. v. d. Burgt, J. ten Broek en P van Engelen burg 87; C. Valkenburg en E. v. d. Werk 85; J. Koudijs 83; N. Klumpe- naar en H. Berendse 81; T. Rustenhove 80; B. Geefshuizen 79; A. C. van Dus- schoten 78; H. Pater en J- van Eist 77; A. van Eist 75; J. van Engelenhoven 68; H. van Droffelaar 67; W. Klumpe- naar 66 en H. Methorst 65 punten.

De Vallei | 1965 | | pagina 5