Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Onderhandelingen C.A.0. textiel in het slop Vakbondskader in Veenendaalse textielindustrie neemt standpunt in Situatie wordt ernstig genoemd AGENDA Volksuniversiteit start tal van cursussen Tal van nieuwe speelgelegenheden in Veenendaal BOUW VAN NIEUW POSTKANTOOR NOG DIT JAAR VAN START Uitvoering Scheepjeswolharmonie onder nieuwe dirigent Ederveen krijgt dit jaar aardgas Predikant kreeg ongeluk 11a dienst in Veenendaal WIST U - RENSWOUDE Nood toes tanden in Rhenens postkantoor J. Koops 40 jaar buschauffeur bij N.B.M. Noodpostkantoor 40e JAARGANG VRIJDAG 7 JANUARI 1966 Nr.2 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschUning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES AdvertentieprUs per mm 16 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimam advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprüs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Edepveen Renswoude Scherpenzeel Door de werknemersorganisaties in de textielindustrie: Unitas, Eendracht en St. Lambertus, werd woensdagavond een gecombineerde vergadering gehouden voor de kaderleden werk zaam in de Veenendaalse textielondernemingen. Deze vergadering werd gehouden naar aan leiding van de moeilijkheden, die zijn ontstaan als gevolg van het vastlopen van de onder handelingen over wijziging van de C.A.O. en over de wens van de vakbonden, speciale voor delen voor georganiseerden te verkrijgen. De vergadering werd geleid door de heer Ester, dis- triktsbestuurder van Unitas terwijl het woord werd gevoerd door de heer Th. de Jong, voor zitter van De Eendracht en de heer Vunderink, bondssecretaris van Unitas. Verder waren aanwezig de heer Hannink, distriktsbestuurder van De Eendracht en de heer Boselie kring bestuurder van St .Lambertus. De heer De Jong gaf een overzicht van de ge voerde onderhandelingen in de con- fektie- en textielindustrie. Duidelijk werd volgens de heer De Jong aange toond de onwil van de werkgevers om op zinvolle wijze te onderhandelen over de door de vakbonden ingediende voor stellen. Met name met betrekking tot het punt „Voordelen voor georganiseerden" werd gesteld dat de vakbonden weinig waardering hebben voor de z.i. nega tieve houding der werkgevers omdat de bonden bij hun voorstellen uitgaan van de gedachten zoals deze door de werk geversvertegenwoordigers zijn ontwik keld in de Stichting van de Arbeid. De heer Vunderink wees in zijn be antwoording van de vragenstellers op het feit dat niet alleen ten aanzien van het punt „voordelen voor georganiseer den" de werkgevers een afwijzend standpunt innamen. Dezelfde „negatie ve" houding is te constateren op énkele andere punten zoals: medezeggenschap, vermogensaanvvasdeling. werktijdver korting, enz. Ernstig Zowel de heer De Jong als de heer Vunderink lieten naar voren komen dat er sprake is van een zeer ernstige si tuatie. Vanuit de zeer goed bezochte vergadering, die in de zaal van het NVV gebouw werd gehouden, werd door ALLE kaderleden die het woord voerden, in niet mis te verstane be woordingen te kennen gegeven, dat zij zich niet konden verenigen met de op vattingen van de werkgevers. Vooral het punt „Voordelen voor georganiseer den" kreeg bijzonder veel aandacht van Ds. Top uit Barneveld, die zondag voorging in Sola Fide te Veenendaal werd op de terugweg naar huis be trokken by een auto-ongeluk. Dit gebeurde op een kruispunt in de weg Ede-Wageningen. Degene, die de auto bestuurde kreeg een hersenschud ding en een armbreuk. Ds. Top kon na een korte behandeling in het zieken huis weer naar huis gebracht worden. De auto, waarmee ds. Top reisde, werd zwaar beschadigd. dat een aantal jonge Veenendalertjes deze week erg slim dacht te zijn? dat ze iedereen een gelukkig Nieuw jaar kwamen wensen? dat ze dat deden in naam van een ver schijnend nieuwsblad? dat dit gefingeerd bleek te zijn? dat ze toch een aardig duitje ophaal den? dat het handeltje in de gaten liep? dat er een stokje voor gestoken werd? het vakbondskader, dat zonder enige uitzondering van mening was dat deze zaak nu gerealiseerd moest worden. In zijn slotbeschouwing kon voorzitter Ester concluderen dat uit het hele werkgeversoptreden blijkt dat men er van die zijde blijkbaar op uit is om de vakbonden af te breken. Daarop past slechts een vastberaden optreden van de vakbonden. De ernst van de huidige situatie was volgens spreker niet alleen gelegen in de afwijzing van de „voor delen voor georganiseerden" noch in de afwijzing van andere belangrijke punten, maar in het feit dat de werk gevers kennelijk de bedoeling hebben de vakbonden buitenspel te zetten. Onaanvaardbaar De stelling, die de werknemers in nemen is derhalve voor de werknemers organisatie onaanvaardbaar, nu in feite de mogelijkheid om te onderhandelen wordt uitgesloten. De vakbonden zul len zich thans op zeer korte termijn beraden over de maatregelen die nu moeten worden genomen. Zonodig zul len de leden binnenkort in speciaal te beleggen vergaderingen worden bijeen geroepen. De vakorganisaties zullen dit standpunt zeer binnenkort via de on dernemingsraden aan de directies be kend maken. Serg. Marinier v. d. Bovenkamp vertrekt morgen naar Curasao TELEURSTELLING OMDAT GEZIN MOET ACHTERBLIJVEN De 35-jarige sergeant der Mariniers H. v. d. Bovenkamp, wonende aan de Jan van Goyenstraat vertrekt morgen (zaterdag) per vliegtuig naar Curasao. Feiteiyk is dat een normale zaak omdat de Heer v. d. Bovenkamp al vanaf 1948 de wapenrok draagt, zich bereid ver klaarde overal ter wereld te dienen en reeds enkele malen werd uitgezonden. Het vertrek is thans evenwel oorzaak van een zekere teleurstelling omdat het in de bedoeling lag dat het gehele gezin voor 3 jaar zou meegaan. Kortgeleden kwam evenwel het be richt dat mevr. v. d. Bovenkamp voor de tropen was afgekeurd. Omdat men al van april vorig jaar de voorbereidingen van verschillende zaken had geregeld, het huis was al voor tijdelijk aan een jongehuwd echtpaar beloofd, de koffers gepakt, betekent het niet doorgaan een bittere pil voor het gezin v. d. Boven kamp. Men had 't voornemen in Willemstad een bungalow te betrekken. Sergeant v. d. Bovenkamp zal nu alleen gaan, waarschijnlijk voor een periode van jaar. BEVOLKING RENSWOUDE FLINK TOEGENOMEN Uit het bevolkingsverloop gedurende het jaar 1965 biykt, dat Renswoude de 2000 reeds lang gepasseerd is. Op 1 januari 1965 had Renswoude een inwonertal van 2098, te weten 1089 man nen en 1009 vrouwen. Er kwamen in het afgelopen jaar 71 mannen en 71 vrouwen bij. Vertrokken zijn 38 mannen en 52 vrouwen. Het aantal geboorten bedroeg 34 „man nen" en 28 „vrouwen". Mannen overle den in 1965 nie t.doch er stierven 3 vrou wen Zodat op 31 dec. 1965 de stand was 2209 inwoners; d.w.z. 1156 mannen en 1053 vrouwen. Sinds 1 jan. 1965 zijn er dus 111 personen te Renswoude bijgekomen. Ook dit jaar zal de Volksuniversiteit afdeling Veenendaal weer diverse cursussen organiseren. De meeste zullen worden gehouden in de Koningin Julianaschool aan de Kerkewijk. Aangezien de be langstelling vorig jaar buitengewoon aan de verwachtingen heeft voldaan, heeft men ook dit jaar weer besloten deze leerzame aktivi- teiten voort te zetten. Boetseren Met ingang van maandag 10 janua- ari zal er wekelijks in de Koning Ju lianaschool een cursus boetseren wor den gegeven op de zolder van de school. Initiatiefnemer hiervan is de Volksuniversiteit in Veenendaal. Cur susleider is de h^er Arie van den Berg, beeldhouwer te Bilthoven. Met klei en een aantal geringe hulp middelen kunt u uw scheppend ver mogen in de tien lessen omvattende cursus ontplooien. De heer Van den Berg ziet boetseren als een vorm van expressie voor de mens. Vorig jaar had deze cursus veel succes en was de be langstelling overweldigend. Wijsgerig denken Eveneens uitgaande van de Volks universiteit start woensdag 12 januari een cursus „Wijsgerig denken". Ook dit onderdeel van het programma zal een sieraad op Uw tafel 43-Ook vindt u in onze kollektie edelstaal uitvoering ELIER 00 HORLI Het gem. best. van Veenendaal wenst optal van plaatsen binnen de gemeente de speelgelegenheden uit te breiden of in te richten. Het betreft allereerst een speelplaats, die in de Dahliastraat wordt aange legd. Voorts komt het gewenst voor om eveneens in 't Hoorntje een speeltuin aan te leggen tussen de Korenbloemstraat en de Boter bloemstraat. In deze wijk is reeds een speeltuinvereniging opgericht. Er zal o.m. een glijbaan, een draaimolen, wipplank, schommels en zandbakken worden geplaatst. De kosten vap deze aanlgg bedragen f 3900,—. Het tuinhuisje dat nu nog bij villa „Lin- quenda" op de Kerkewijk staat zal op kosten van de vereniging naar 't Hoorn tje worden verplaatst. Dit huisje is be stemd voor de toezichthouder. De kos ten van onderhoud van de werktuigen komen voor rekening van de speeltuin vereniging. Aan de Buurtlaan-west is al een speel tuin, maar hier zal een glijbaan bijkomen en het hekwerk vernieuwd. In het Schrijverspark wil men drie zandbakken erbij plaatsen. In Zuid In Zuid staan plannen op stapel voor een speel- en parkeerterrein aan de P.P. Rubensstraat. Daarnaast kan het terrein tussen de spoorlijn en de huizen aan het Rembrandtpark als speelweide worden gebruikt. Plaatsing van twee doelpalen zal binnenkort geschieden. De speeltuin vereniging Westersingel zal worden ver rijkt met speelmateriaal, zoals een glij baan, zweefpaal etc. Op het Slot. de Bruineplein wil men een basketbalveld aanleggen. Aan de Mr. Dr. Schokkingstraat komt ook een speelwei de met twee doelpalen. De speeltuinver. Sav. Lohmanstraat krijgt ook uitbreiding van materiaal. Engelenburg Tenslotte zal niet minder dan dertig duizend gulden beschikbaar worden ge steld voor de aanleg van speelterreinen in de nieuwe wijk De Engelenburg. In zijn Nieuwjaarsrede heeft mr. H. Snel, directeur van de pos terijen in het district Utrecht meegedeeld, dat het interieur van het postkantoor te Rhenen veel weg heeft van een koeien stal. Hier moet volgens de heer Snel zo spoedig mogelijk ver andering in worden aangebracht. Aangezien de plannen reeds in een vergevorderd stadium verkeren achtte hij het noodza kelijk dat i\og dit jaar met de bouw van een nieuw postkantoor wordt begonnen. Medewerking van Willie en Willeke Alberti De Scheepjeswolharmonie houdt op donderdag; 13 jan. haar jaariykse winter- uitvoering in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Voor het eerst zal de nieuwe dirigent de Heer W. H. A. P. Warnas voor het front van het korps staan. Voor de pauze zullen de muzikanten een aantal marsen en klassieke nummers ten gehore brengen. Na de pauze komt het lichtere genre aan de beurt. Het optreden van Willie en Willeke Alberti zal wel weer de no dige open doekjes opleveren, terwijl ook het Cocktail Trio geen onbekenden zijn. Het accordeonduo „Les Deux Jeateux" besluit met haar optreden het program- LAATSTE NIEUWS SNELHEIDSBEPERKING EN INHAALVERBOD OP RIJKSWEG 12 De KNAC wegeninformatiedienst maakt bekend dat vanaf vandaag (vrij dag) op Rijksweg 12 tussen Veenendaal en Maarsbergen een aftellende snel heid geldt van 90, 70 en 50 km en bo vendien een inhaalverbod. Deze maat regel is genomen i.v.m. de aanbreng van de middenbermbeveiliging. De tijdsduur is nog onbekend. ma, dat evenals vorige jaren weer wel gekozen is en waarbij het aan belang stelling niet zal ontbreken. MIJN WERK STELT EISEN AAN EEN WONING Het hoofd van de kraamverpleging te Veenendaal, zr. Mulder, die woonachtig is in de overbiyfselen van het pand Eps- kamp, dat enige tyd geleden gedeelteiyk werd afgebroken vertelde, dat zy twee huizen had afgewezen aangezien deze niet voor haar beroep geschikt waren. Het eerste huis was een eengezinswo ning aan de Eikenlaan en het tweede en tot nu toe laatste huis was een flat in „De Punt". De eengezinswoning was te klein omdat ook les gegeven wordt door de kraamverpleegster (momenteel aan 8 meisjes) en de flat was te ver van het centrum gelegen, hetgeen de werkzaam heden niet toelaten, aldus zr. Mulder. Serg. Marinier v. d. Bovenkamp u?as, reeds eerder in de tropen. Nu vertrekt hij 8 jan. naar Curacao. JUWELIER HORLOGER HOOFDSTRAAT 91 - VEENENDAAL De heer J. Koops, wonende aan de Koningsstraat te Rhenen is dinsdag morgen j.l. de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt door de burgemeester van Rhenen. Deze huldiging vond plaats ter gelegenheid van het feit. dat de heer Kcops 1 januari j.l. 40 jaar werkzaam was bü de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappy, één der grootste busver- voerbedrüven in deze omgeving. De burgemeester zei de heer Koops dank voor de goede trouw en de ple zierige manier waarop hij met het pu bliek had weten om te gaan. De heer Klinkenberg, een der direkteuren van genoemde maatschappij, dankte de heer Koops voor zijn volledige medewer king aan de opbouw van het bedrijf. Voor de taak van buschauffeur heeft men een goede vrouw nodig vooral om dat een chauffeur bij nacht en ontij en de feestdagen niet te vergeten bij de weg moet zitten, aldus de direkteur. Deze woorden werden voornamelijk ge richt tot de echtgenote van de heer Koops, die evenals enkele familieleden en de plaatselijke chet van het ver voerbedrijf bij de plechtigheid aanwe zig waren. Na het officiële gebeuren werden on der het genot van een kopje koffie en kele woorden gewisseld door de jubila ris en de aanwezigen. De heer J. Koops ziet zijn 40-jarige dienst betrekking bij de NBM bekroond met de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, hem opgespeld door de burgemeester van Rhenen. De heer J. de Jong, direkteur van het postkantoor t.e Rhenen, deelde mee dat ook hij van deze bouwplannen op de hoogte was en dat vermoedelijk dit jaar nqgiwel met de bouw zal kunnep wor den begonnen. Er zal echter eerst een Noodpost kantoor worden opgezet op de Markt. Met de bouw van dit noodpostkantoor zr' waarschijnlijk reeds in het tweede kwartaal van dit jaar worden begonnen. Hierna zal de verhuizing plaatsvinden van het oude postkantoor naar het noodgebouw. Als dit allemaal achter de rug is kan reeds met de afbraak van het huidige postkantoor worden begon nen. Indien de werkzaamheden allemaal meezitten kan dan nog dit jaar met de bouw worden begonnen. Huis Ook voor de direkteur, de heer De Jong ztl een huis moeten worden ge vonden. Men is reeds een jaar hiervoor aan het zoeken maar tot op heden is men hier nog niet in geslaagd. Aange zien de plannen reeds byna ten uitvoer dreigen worden gebracht zal hier toch spoedig een oplossing voor moeten wor den gevonden. Nieuwe postkantoor Het nieuwe postkantoor zal een ge heel andere aanblik zijn, die zeer veel verschilt met het bestaande. Het is hoogbouw en bestaat uit twee verdie pingen. De ingang blijft op de normale plaats gehandhaafd maar de dienst ingang. die momenteel gevormd wordt door een steegje naast het postkantoor, zal men verplaatsen naar de Grutter- str&&t> Om dit te kunnen verwezenlijken moet in deze straat een huis worden afgebroken, hetgeen reeds in de ge meenteraad is beslist. Het nieuwe ge bouw zal ongeveer 10 meter langer wor den terwijl het kantoor beneden en de postafdeling boven zal warden geves tigd. Dag en nacht Voordat men het eigenlijke postkan toor binnentreedt komt men in een hal die dag en nacht geopend zal zyn. In deze hal bevinden zich Postbussen, auto maten, een telefooncel en een glijbaan voor de grote poststukken. De postbus sen zullen in de nabije toekomst het dubbele aantal gaan bedragen, hetgeen noodzakelijk is gebleken. In deze hal wordt tevens een post- weegschaal geplaatst, dat in sommige gevallen een uitkomst zal zijn. Bekrompen toestand Op het ogenblik wordt onder zeer be narde toestanden in het Rhenense post kantoor gewerkt. In de bestellerkamer loopt men elkaar voortdurend in de weg. Het gebrek aan ruimte bemoeilijkt de werkzaamheden dan ook zeer. Verder geven diverse lekkages het interieur een troosteloze aanblik. Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Maar al deze moeilijkheden zullen uit de weg worden geruimd door het geheel nieuwe postkantoor dat, naar het zich laat aanzien, binnen niet al te lange tijd in het Rhenense centrum zal prij ken. wekelijks worden gehouden en omvat 6 lessen. De cursus vindt plaats in de consis torie van de Gereformeerde kerk aan de Vaartbrug en de navolgende onder werpen zullen worden behandeld: 1. Geloof en Weten; 2. Godsdienst en Cul tuur; 3. Is „waarheid" gave op opgave; 4. Gevangen in ruimte en tijd; 5. Heeft het leven een einde of een doel?; 6. Het visioen van Tielhard de Chardin. Schilderen Er zal ook dit jaar weer een cursus schilderen worden gehouden o.l.v. de heer Wim Mulder. Hiertoe heeft de Volksuniversiteit besloten gezien de grote belangstelling, die deze cursus het vorige jaar heeft ondervonden. De cursus omvat 6 lessen en*zal worden gehouden in de Julianaschool. De data van de verschillende lessen zullen zo spoedig mogelijk worden bekendge maakt. Conversatie Engels en Frans Er zal voor gevorderden in de talen Engels en Frans een cursus worden ge houden ter bevordering van de con versatie. De cursus Engels begint op 26 januari en de cursus Frans op 8 fe bruari en omvatten beide 6 lessen. De aanvang is gepland op 8 uur. Ook deze cursussen zullen worden gehouden in de Koningin Julianaschool. Autotechniek Tevens is men van plan een cursus autotechniek te organiseren, doch hier van zullen de nadere gegevens aan het einde van de maand worden bekend gemaakt Opgave Voor al de voorgenoemde cursussen kan men zich opgeven bij het secre tariaat van de Volksuniversiteit te Vee nendaal, Populierenlaan 7, tel. 2951. Op dit adres zal ook nauwkeurige prijs opgave kunnen worden ingewonnen. Het postkantoor Rhenen is veel te klein I ambten de naam van tante Pos hoog geworden, wat niet wegneemt dat nij- zullen houden! vere handen van Rhenense P.T.T.-be-1 Te De Klomp waarschijnlijk een aardgasstation Naar \vy vernemen zal de kern van het dorp Ederveen nog dit jaar worden aangesloten op het aardgasnet, behoudens goedkeuring van het College van Gedeputeerde Staten. Men hoopt in het komende voorjaar een leiding te leggen vanaf de Lunterseweg, Goorsteeg naar de Meikade en zo door naar het dorp Ederveen. Het voorstel is wel goedgekeurd door de Gemeenteraad, maar nog niet door het Provinciaal College. Eerst zou De Klomp tegelijk met Eder- veen van aardgas worden voorzien, maar er bestaan plannen om aldaar een aardgas ontvangstation te bouwen, vanwege de Gas Unie. Mogelijk zal de buurtschap De Klomp dan door dit station het aardgas krjjgen. Voorlopig is dus Ederveen het eerst aan de beurt. Men hoopt in september of oktober de kern van het dorp te hebben aangeslo ten. De aanstaande bewoners van de twintig woningwetwoningen aan de Azaleastraat zullen zich dus voorlopig een andere voorziening moeten aan schaffen. Nader wordt nog vernomen dat, mocht de grondwaterstand aan de Meikade dit voorjaar te hoog zjjn, waardoor de aan leg van de leiding stagneert, het gehele project wordt verschoven naar 1967. ANATOMISCHE BRILAANPASSING VEENENDAAL Zondag 9 jan. Geref. Kerk OCB: Afscheid van ds. Wielenga we gens vertrek naar Australië. Maandag 10 jan. 8 uur in hotel De Korenbeurs: Algemene le denvergadering CHU. Spreker: Mr. W. Scholten, lid van de Tweede Kamer. 8 uur in hotel La Montagne: Conferentie over Veteranen- voetbal 1966. ACHTERBERG Vrijdag 7 jan. 7.30 uur in Buurt schapshuis: Vergadering B.V.L. Spreker: de heer E. J. Harmsen, lid van de Tweede Kamer voor de Boeren Partij. RENSWOUDE Zaterdag 8 jan. 8 uur in Reho- both: Vergadering C.P.J.. To neel en zang. AMERONGEN Zaterdag 8 jan. 7 uur: Kerstboom verbranding op De Kieviet. LEERSUM Dinsdag 11 jan. in hotel Dart huizen: Debatavond A.R. en Boeren Partij voor Z.O.-hoek van Utrecht. Sprekers: de he ren H. Koekoek, lid Tweede Kamer en kolonel A. van Ramshorst.

De Vallei | 1966 | | pagina 1