HET BOZE BELETSEL Ds. G. C. Vijzelaar vervulde voor het eerst vakaturebeurt in Ring Voorstelling Studietoelagen VAÜ SCHERPËNZEEL ieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 7 januari 1966 Geen Kerstfruit Meer zelfstandigheid voor Herv. Overberg Ringbeurten Gebrek aan „sitters" van het elfde uur Instuif op stapel Opbrengst verloting Gift Goed verkocht Streefbedrag niet gehaald Programma C.J.V. Beroepen Bevestiging Verkiezing kerkeraads- leden Nieuwjaarsbijeenkomst Synode Geref. Kerk deze week weer te Lunteren bijeen Werving Stichting kerkbouw opgericht In Eist werd aarzeling overwonnen Herkenning FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND 6 In plaats van het traditionele fruitbakje kregen de Hervormde be jaarden van Achterberg dit jaar een andere verrassing van „hun" kerk, n.l. een boekwerkje van stichtelijke aard, zoals ds. P. M. Breugem in het kerkblad schrijft. Het boekje bevat een zestal pre ken van Hervormde predikanten uit vroeger jaren en de „Christenreis" van Bunyan. De kerkeraad heeft hiertoe besloten, omdat hij van me ning is dat de mensen in het alge meen weinig goede stichtelijke lek- tuur onder ogen krijgen. De Hervormde gemeente te Over berg, in feite de tweede wijk van de Hervormde gemeente Amerongen, krijgt meer zelfstandigheid. Het col lege van kerkvoogden en notabelen te Amerongen heeft besloten voor de wijk Overberg een commissie van beheer in het leven te roepen. In deze commissie zijn benoemd de heren H. Regeling, W. Huigen bosch, E. J. Blaauwendraad, J. An- tonides en A. M. Veldhuizen. De erkenning van de Hervormde gemeente Sola Fide te Veenendaal als buitengewone wijkgemeente in wording houdt o.m. in, dat deze thans „meedraait" in het systeem van het vervullen van vakature- beurten van de ring Rhenen. Dat betekent, dat Sola Fide pre dikanten nu ook vakature-beurten vervullen in andere gemeenten van de ring, ongeacht welke modaliteit die gemeenten zijn toegedaan en dat bij een eventuele vakature bij Sola Fide predikanten van de an dere gemeenten om beurten hier voorgaan. Wel is besloten de rege ling voorlopig niet toe te passen op één van de Hervormde gemeenten te Veenendaal. Met de babysit-centrale van de Gereformeerde Kerk te Veenendaal gaat het niet naar wens. Er is voor namelijk gebrek aan oppas na half elf. Om het wat te animeren heeft men besloten op fifty-fifty-basis te gaan werken. De helft van het tarief voor de kerk en de helft voor de oppas. Na tienen gaat een babysitter twee gulden per uur kosten en dan mag deze bovendien nog een vriend of vriendin meebrengen. Maar ja, wie uit wil mag niet op een gulden kij ken. In Renswoude staat een instuif voor jongens van 10 tot 13 jaar op stapel. De Hervormde kerkeraad heeft hiertoe contact opgenomen met de heer Dirkse te Maarsbergen, die zijn medewerking aan de opzet zal geven. De verloting, die de Hervormde gemeente te Overberg voor de kerk bouw had georganiseerd, heeft 3500 gulden opgebracht. De Hervormde dr. C. Graafland ontving een Kerstgift van 500 gul den. De vrouwenvereniging van de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal heeft een verkoopdag gehouden. Van de flinke opbrengst, 2300 gulden, zullen verschillende instellingen profiteren. Een voorlopige telling van de vrij willige bijdragen bijeengebracht door de leden van de herv. gemeente te Eist, gaf een resultaat van 10.800 gul den. Het streefbedrag van 15.000 heeft men dus (nog) niet gehaald. Het Chr. Jongeren verbond, afd. Veenendaal hield op 2 januari een Nieuwjaarsreceptie in het jeugdge- bouw De Instuif aan de Industrie laan, 's avonds van 8 tot 9 uur. Voorts heeft het C.J.V. op het pro gramma staan: een spelavond op 9 januari, een boerekoolmaaltijd op 15 januari en een soos-avond op 23 ja nuari a.s. Zeer waarschijnlijk gaat de groep op 29 en 30 januari a.s. een weekend naar Aalst in België. Door de kerkeraad van de hervorm de gemeente te Eist is een beroep uit gebracht op ds. P. Westland te Groot- Ammers. Zondag 2 januari werden in de morgendienst de nieuw benoemde ambtsdragers der Hervormde ge meente te Renswoude bevestigd. Het zijn de ouderlingen E. J. Schimmel en W. van Ginkel en de diakenen Fr. van de Fliert en H. van Manen. Tot kerkeraadsleden van de Her vormde wijkgemeente Zuid te Vee nendaal werden gekozen c.q. her kozen de heren: Chr. Hey, D. van de Loosdrecht, P. van Geenhuizen, D. Tanis, J. Slok, D. Willemse (ou derlingen) en E. Ooms (diaken). Voor de wijkgemeente Oost werden herkozen de heren J. Scholten (ou derling) en M. Heikamp (diaken). Het Gereformeerde Jeugdverband te Veenendaal organiseerde voor alle medewerkers aan de jeugdaktivitei- ten een Nieuwjaarsbijeenkomst. Tij dens deze bijeenkomst, die het ka rakter droeg van een ontmoetings avond heeft de penningmeester van de landelijke C.G.J.-bond, drs. D. Jol te Veenendaal, enkele aspecten van het moderne jeugdwerk toegelicht. Over een en ander werd gedis cussieerd. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn onder het genot van een hartig hapje in het Gereformeerd ontmoetingshuis voor de jeugd De Soos. In het congrescentrum De Blije Werelt in Lunteren werden deze week de zittingen van de generale synode van de Geref. Kerken voort gezet. Drie onderwerpen van behan deling worden met de nodige span ning tegemoet gezien. In de eerste plaats zal de synode zich moeten uit spreken over de vraag of de Geref. Kerken zich zullen aansluiten bij de Wereldraad van Kerken. De vraag werd al meermalen aan de orde gesteld maar er viel geen beslissing omdat men vreesde dat hierdoor de verhouding tot andere kerken van de Gereformeerde ge zindte (o.a. Chr. Geref. Kerk en de Vrijgemaakte Kerk) zou verslechte ren. Ook in eigen kring heerst geen overeenstemming over het in te ne men standpunt. In de tweede plaats moet de sy node beslissen over het knelpunt of er in de Gereformeerde Kerk plaats moet (of mag) zijn voor vrouwelijke ambtsdragers. Over deze aangelegen heid zijn de meningen in eigen kring eveneens verdeeld. Tenslotte ligt nog een verzoek op tafel om eerherstel voor de Her vormde predikanten ds. J. J. Buskes en prof. E. L. Smelik, die in 1925 i.v.m. de kwestie Geelkerken wer den afgezet als predikant bij de Ge reformeerde kerken. Zij vormden toen de z.g. Geref. Kerken in her stel verband, die na de oorlog in de Hervormde Kerk zijn opgenomen. Er is op'de synode een sterke stroming, die in afwachting van de bestudering van de achtergronden, reeds nu een volledig eerherstel wil geven aan ds. Buskes en prof. Sme lik, de enige bij het conflict van 1925 betrokken predikanten, die thans nog in leven zijn. Op het ogenblik wordt in Nederland een actie gevoerd om abonné's te wer ven voor het algemeen evangelisch weekblad voor Belgisch-Vlaanderen „De Kruisbanier". In het comité van aanbeveling heeft o.m. ds. A. Vroeg- indewey te Veenendaal zitting. De gereformeerde kerk van Ame rongen heeft een „Stichting Kerkbouw Leersum" opgericht, waarin de Leer- sumse kerkeraadsleden en drie bouw commissieleden uit Leersum hebben zitting genomen. Deze stichting zal - totdat de insti- tuering van een zelfstandige gerefor meerde kerk te Leersum heeft plaats gevonden alle reeds aangegane en nog aan te gane verplichtingen inza ke de kerkbouw te Leersum op zich te nemen. Voor het eerst sinds het bestaan van de Herv. Evangelisatie „Sola Fide" te Veenendaal mocht een predikant van die gemeente voorgaan in een Ring- beurt, hetgeen een officiële erkenning inhoudt. Ds. G. C. Vijzelaar mocht de spits afbijten en ging voor in een avonddienst van de Hervormde kerk te Eist, die de modaliteit van de Gereformeerde Bond is toegedaan. De pre dikant vond het bijzonder verheugend dat „Sola Fide" thans opgenomen is in de Ring en de Classis. Andersom bestaat natuurlijk ook de kans dat t.z.t. Ringpredikanten een vakaturebeurt in Sola Fide zouden kunnen vervullen, waardoor het zou kunnen gebeuren dat een predikant van de Geref. Bond (ds. v. d. Peut of ds. Breugem b.v.) in de Confessionele Evangelisatie zou voorgaan. De tijd is (nog) niet rijp om dit ook in de andere Hervormde kerken van Veenendaal te doen. Hierdoor zou verwarring kunnen ontstaan, aldus ds. Vijzelaar, omdat wij het predikaat „buitengewone wijkgemeente" nog niet bezitten. De eerste ervaring van ds. Vijze laar tijdens de kerkdienst te Eist was een prettige. Men heeft van el kaar andere voorstellingen dan het in werkelijkheid is. In Eist kende men ons niet en stond men er moge lijk wat aarzelend tegenover, maar na afloop van de dienst verklaarde de kerkeraad dat men een „gewone Confessionele" preek had gehoord, precies zoals van de andere Ring- dominees. Ds. G. C. Vijzelaar. Ds. Vijzelaar zei in de Bondsge- meenten geen gezangen op te geven. Men respecteert de bestaande litur gie in een dergelijke plaats. Wij zijn er in principe niet tegen om een dienst te houden waarin alleen psal men worden gezongen. Deze liturgi sche bijkomstigheid is voor ons geen punt. De predikant hoopte dat de gemeente van Eist spoedig een eigen predikant zal hebben, want het pas torale werk loopt gevaar, al doet consulent ds. Breugem alles wat mogelijk is. Op onze vraag of ds. Vijzelaar het niet vreemd vond dat andere Con fessionele predikanten (ds. De Vries en ds. Kaastra) wel op de kansels van de Hervormde kerken in Vee nendaal staan en de beide predikan ten van Sola Fide niet, antwoordde de predikant dat deze zaak moet groeien. Er is reeds sprake van een gesprek, een zekere toenadering tot de centrale kerkeraad en omge keerd. Wij zijn nog steeds een buitenge wone wijkgemeente in wording. Zo lang de laatste twee woorden niet weggewist worden is er van een of ficiële herkenning nog geen sprake. Maar ds. Vijzelaar was bijzonder verheugd over de bereidheid van de centrale kerkeraad om tot een gesprek te komen, in tegenstelling tot andere Bondsgemeenten, waar alle overleg werd uitgesloten. „Er liepen grote stappen door het jaar 1965 en wij hopen nu maar op een voortgang in het pasbegonnen jaar", aldus ds. Vijzelaar. Men heeft eikaars standpunten reeds afgetast. Geheel eens zullen we het waarschijnlijk nooit worden, maar eikaars mening moet men kun nen respecteren. Wij zijn al een eind op weg, aldus de predikant. Er is een speciale commissie benoemd met leden uit beide groepen, die ook in 1966 zal pogen het gesprek gaande te houden, waarna de commissie een verslag zal uitbrengen. Momenteel stagneert het even om dat de centrale kerkeraad zich bezig moet houden met het beroepings- werk in de vakature van ds. De Jong. Al deze gesprekken hebben tijd nodig. Zolang er vooroordelen bestaan komt men niet veel verder. Men moet die eerst opruimen, want zolang men niets weet van elkaar maakt men verkeerde voorstellin gen. Als de centrale kerkeraad het standpunt van de Classis zou over nemen en ons als Hervormden zou erkennen, is er al heel wat ge wonnen. Overigens wilde ds. Vijzelaar nog eens de nadruk leggen op de soepel heid waarmee men Sola Fide tege moet treedt, hetgeen in andere plaatsen geheel anders is. Op deze basis zou ds. Vijzelaar willen voort bouwen. ook omdat de christenen zich dichter aaneen dienen te sluiten, nu er in grote delen van de wereld en ook in ons land een ontkerstening valt op te merken. Voor de oplossing van de foto-prijsvraag van 2 weken geleden moest U naar Ederveen gaan. Aan de Hoofdweg vindt U, ach ter het huis van een kapper, het kerkje van de Gereformeerde gemeente in Ederveen. Er waren weer zeer veel goede inzen dingen, maar de briefkaart van mej. R. Binsbergen, Fliertse- weg 12 uit Ederveen kwam als de winnende te voorschijn. Onze hartelijke gelukwensen en de boekenbon van f 10,krijgt U thuisgestuurd. DE NIEUWE OPGAVE Op een mooie dag, als U een tochtje door onze omgeving maakt, kunt u op dit mooie plekje terechtkomen. Waar het is, gelieve u op een briefkaart te schrijven en te zenden aan Redaktie „De Val lei", Parallelweg 10, Veenendaal. Voor de winnaar is weer een boekenbon van f 10,- beschikbaar. i STICHTING GELDERS STUDIE FONDS In het jaar 1966 kan men, in de maand januari dus TO uiterlijk 1 febr. '66 voor het cursusjaar 1966/1967 jeen rijksstudietoelage aanvragen by de afd. RIJKSSTUDIETOELAGEN van het Ministerie van Onderwys en Weten schappen, Nieuwe Uitleg 1, te 's-Gra- venhage. Ook de STICHTING GELDERS STU DIEFONDS stelt in die maand formu lieren beschikbaar ten behoeve van het aanvragen van een bijdrage uit het Gel ders studiefonds voor dat cursusjaar. Deze formulieren zijn ter gemeente-se cretarie van de plaats van inwoning verkrijgbaar. Men dient een rijksstudietoelage aan te vragen en men kan daarnaast tege lijkertijd om een bijdrage uit het Gelders studiefonds verzoeken. Men kan 'leen voor een bijdrage uit het Gelders stu diefonds in aanmerking komen, indien op de aanvraag om een rijksstudietoe- jlage afwijzend is beschikt of indien voor de betreffende opleiding op geen enkele i wijze een rijksstudietoelage kan worden I verkregen. I De Stichting Gelders studiefonds ver- i leent steun in de kosten, verbonden aan de studie aa een inrichting van onder wijs, dan wel aan een instelling van kunsten en wetenschappen, als ook in !de kosten, verbom"en aan het volgen van een cursus ter verkrijging van maatschappelijke bekwaamheden, door begaafde leerlingen, die zelf of wier onderhoudsplichtigen niet over de d -ir- voor benodigde geldmiddelen beschik ken. I Slechts bij hoge uitzondering verleent het fonds een toelage in de kosten van het eerste studiejaar aan een universi teit of hogeschool. Leerlingen van gymnasia, hogere bur gerscholen, middelbare meisjesscholen en lycea komen in het algemeen niet eerder voor een toelage in aanmerking, dan nadat zij de eerste klasse van een dergelijke school met goed gevolg heb ben doorlopen. In de kosten verbonden aan het vol gen van kleuteronderwijs, gewoon la ger-, voortgezet lager-, uitgebreid la ger- en buitengewoon lager onderwijs en in de kosten verbonden aan het be zoeken van lagere nijverheidsscholen of lagerer technische scholen verleent het fonds geen toeslagen, aangezien uit andere hoofde daarin is voorzien. Nadere inlichtingen daaromtrent kan men verkrijgen bij de hoofden van deze scholen, alsook ter gemeente-secretarie. Alle aanvragen, die na 1 februari '66 worden ingediend, kunnen reeds op grond van het feit, dat zij te laat wer den ingezonden worden afgewezen. Al- 1 ->n bij bijzondere omstandigheden, wel ke niet konden worden voorzien, kan EXPLOSIE BIJ CHEFARO DORDRECHT: Het vernielde ketelhuis van het chemische bedrijf Chefaro aan de Kilkade. Door de ontploffing is brand ontstaan. Ten minste zeven per soneelsleden liepen verwondingen op. men ook nog steeds na sluiting van de termijn een verzoek om een rijksstudie toelage of een bijdrage uit het Gelders studiefonds indienen. NIEUWE KOSTER IN GEREFORMEERDE KERK In de plaats van de heer H. Wagens- veld, die wegens zijn gevorderde leeftijd als koster aan de Gereformeerde kerk per 1 januari ontslag had aangevraagd, is met ingang van die datum benoemd de heer H. Methorst. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de week door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel ge schoten onderlinge wedstrijd: M. Berend- se en H. Berendse 92; C. Valkenburg 91; E. van Setten, J. ten Broek en E. v. d. Werk 86; A. Wittenberg 84; R. v. d. Bu»gt A. ter Burg, P. van Engelenburg en A. van Eist 82, J. Davelaar 80, J. Koudijs, A. C. van Dusschoten en J. van Eist 79, A. Volkenburg 78; J. Koot 75; J. van Enge lenhoven 74; A. v. d. Waals en T. Rus- tenhove 73; R. van Eist 72; W. Klumpe- naar 69; B. Geefshuizen 66 en H. Met horst jr. 56. „Dat isvolgend voorjaar, acht jaar. Toen ik het kocht, was het zo mooi niet, hoor! Vrij ouderwets en helemaal verlo pen. Dat eerste jaar heb ik niet veel ver diend. Ik kon echter al gauw dealer wor den voor de Daf en toen kreeg ik de wind in de zeilen." „Je hebt nu een mooie zaak." „Gelukkig wel. Het loopt voortreffelijk. Wil je nu een sigaret?" „Graag." Die eerste dag was alles heel conven tioneel verlopen. Hij had haar tijdig te rug gebracht naar Odiliapeel, ditmaal tot voor de oprijlaan van de boerderij. Op zijn vraag, of hij haar vaker kon ont moeten, had ze geknikt. „Ik kom wel eens aanwippen de komende week. Met de bus. Ik weet nog niet wanneer." „Neem dan een enkele reis. Breng ik je thuis." Jaap en Marietje waren al naar bed, toen ze de boerderij betrad. Ze ging met een door naar haar kamer. Terwijl ze zich ontkleedde dacht ze: Ik vind hem aardig. Een beetje druk. Maar hij is niet onknap. Hoe oud zou hij zijn? Vast wel ouder dan dertig. I«i bed, nadat ze het licht uitgetrokken had, zag ze zijn gezicht voor zich. Hij heeft een mooi huisje en een goede zaak. Dat zo'n jongen niet getrouwd is. Nou ja, misschien denkt-ie van mij hetzelfde.. HOOFDSTUK 6 Dinsdags in de nieuwe week had ze de neiging om op de bus te stappen en naar Nijmegen te rijden, doch ze bedwong zich. Op z'n vroegst morgen of overmor gen, dacht ze. Eerder kan ik het niet doen. Hij zou er wat van kunnen denken. Doch donderdagsmiddags, nadat ze Ma- rietje geholpen had met de afwas, liep ze naar boven om zich te verkleden. Ze moest van twee tot drie les geven op de school in het dorp. Om tien over drie ging er een bus. Kon ze om goed vier uur in de garage zijn. Tegen Marietje zei ze, dat ze niet op haar moest rekenen met broodeten. „Ik weet niet, hoe laat ik thuis ben. Ik heb de sleutel bij me." De boerin keek haar schoonzuster na, toen deze rustig naar de weg liep. Die kan doen en laten wat ze wil, verzuchtte ze in zichzelf. Ik wou, dat ze nooit meer terugkwam. Iedere dag met haar in de nabijheid is een ergernis Bij de garage stond een andere pomp bediende, een jongen, die haar nieuws gierig aankeek, toen ze naderbij kwam. Hij opende het deurtje van zijn hokje. „Zoekt u iets?" „Is ehmeneer Wieland daar?" Ze wees naar de garage. De jongen haalde zijn schouders op. „Weet ik niet. Vraagt u het maar aan de monteur." Hij trok het deurtje weer dicht om zich opnieuw te verdiepen in het stripverhaal, dat hij aan het lezen was. Willie liep naar de geopende garage, waar twee mannen met een auto bezig waren. Ze keken even op, toen ze over de drempel liep. „Goedenmiddag", zei ze, is meneer Wieland thuis?" Een der monteurs kwam overeind. Hij schudde zijn hoofd. „Nee, moest u hem hebben?" Ze ging er niet op in. „Blijft meneer lang weg?" „Hangt er van af. Hij maakt een proef rit met een klant. Dat kan lang en kort duren. Moet u uw wagen hebben?" Ze glimlachte. „Neehet hindert niet. Misschien kom ik straks nog wel eens langs." De man boog zich weer over zijn werk en was blijkbaar meteen de vrouw weer vergeten. Erg beleefd personeel had hij niet bepaald. Ze trof het dus niet. Hindert ook niet. Ze had de halte van de stads bus blakbij gezien. Nijmegen maar eens bekijken. Ze was er in jaren niet geweest. Met de bus reed ze naar het centrum en ging de winkelstraten door. Om half zes dacht ze: Nu zal hij wel thuis zijn. Doch terwijl ze naar de bushalte liep, kreeg ze een idee, waar ze van schrok. Midden op het trottoir bleef ze stilstaan, voor zich uit starend en niemand ziende. NeeOf wel soms? Zou hij haar he lemaal vergeten zijn en alleen maar uit beleefdheid gevraagd hebben haar nog eens te mogen ontmoeten? Ze was zon dagavond niet erg spraakzaam geweest, herinnerde ze zich. Misschien was ze wel tegengevallen. Had hij al genoeg van haar? Ze keerde op haar schreden terug. Ik kan het niet doen. Neem aan, dat hij er nog niet is, dan sla je een gek figuur tegenover die snotneus in zijn hokje bij de benzinepomp en tegenover die monteurs. Ik kijk wel uit. Bij het restaurant bleef ze staan en keek op het menu. Ze had nu eenmaal gezegd, dat ze thuis niet op haar moesten rekenen met broodeten. Overigens, al stapte ze meteen op de bus, kwam ze toch te laat. Dan hier maar eten. Om zeven uur reed ze met de stadsbus tot de garage, die aan de overkant een halte had. Ze tuurde naar het hokje, waar dezelfde man van zondagavond weer zat. De lichtreclame brandde en de showroom was verlicht. Ook brandde er licht in de werkplaats, maar boven was alles don ker. Misschien nog niet eens thuis, dacht ze. Inplaats van uit te stappen, reed ze mee naar het eindpunt, waar ook een halte was van de interlocale bussen. Ze moest een klein half uurtje heen en weer lopen, voor er een bus kwam, die haar naar Odiliapeel bracht. Thuis zat Piet de krant te lezen, terwijl Marietje met een gezicht als een oor wurm heen en weer liep, zodat ze al heel gauw naar haar kamer vluchtte. Hier kan ik mezelf zijn. Maar voor hoe lang nog? Als m'n schoonzuster me het huis uit kon KIJKEN, deed ze het vanavond nog. In bed lag ze nog lang wakker. Ik moet maar weer een advertentie plaatsen, dacht ze. In een andere krant. Zou het wat geven? Waarom is er geen aardige, hoffelijke man, die met me wil trouwen? Het kan me niet schelen, al is hij tien jaar ouder. En hij mag gewoon arbeider zijn. Of een weduwnaar met één of twee kinderen. Ik wil best lief voor ze zijn. Ik kan toch met kinderen omgaan? Op de scholen mogen ze me allemaal en ik heb nooit moeilijkheden in de klas. Misschien, omdat ik alleen maar meisjes onder me heb? Zijn jongens lastiger? Och nee, ik geloof er niets van. Ik zou best een paar kin deren willen hebben, als het een vlotte man was. Ik kan er nu bij zetten: weduw naar met één of twee kinderen geen be zwaar. Die hebben een vrouw gehad, dus ondervinding en weten hoe ze met een vrouw moeten omgaan. Er moet toch iemand in ons land zijn, die net zo goed naar een levensgezellin zit te snakken als ik naar een man? Zou dat nou gek zijn? Is dat een vorm van hysterie? Ach nee, ik ben toch heel normaal? Het zweet brak haar uit. Ze gooide de dekens van zich af, stapte op de vloer en dronk wat water. Een poosje stond ze met het glas in haar hand bij het raam in het duister te turen. In de avond was het gaan regenen, terwijl de wind in kracht toenam. Echt guur najaarsweer. Ze begon te rillen en dook weer in bed. En nu wil ik slapen. Nergens meer aan denken. Morgen zal ik een advertentie wegsturen en dan wachten we maar weer af, wat er op komt. Kunnen we weer een poosje vooruit. Doch de volgende morgen vroeg Wil lie was nog aan 't melken in de stal werd er een expresbrief voor haar be zorgd. Leontien, de jongste meid, kwam het haar vertellen. Piet zei: „Laat Leontien je maar over nemen, Wil. Een expresvan wie kan die zijn?" Ze repte zich naar de keuken, waar Marietje naar de schoonsteenmantel wees. „Ze lijken wel gekeen mens zou z'n eigen doodschrikken. Ik dacht eerst dat het uit Afferden was. Maar hij is aan jou geadresseerd. Van een garage uit Nijmegen." Wil scheurde de envelop los, het vel letje papier er uit trekkend. Ze las: „Beste Willie". „Wat een verschrikkelijke pech, dat je me niet thuis trof. Ik kon wel huilen, toen de jongens vertelden, dat er een dame voor me geweest was. Aan hun beschrijving begreep ik onmiddellijk, dat jij het moest zijn. Inplaats, dat die sufferds zeiden: Gaat u maar naar boven om op hem te wachten, laten ze je gaan. Ik heb vanavond de hele stad kriskras doorkruist en ben enke le keren bij het station geweest, bij de bussen. Je bent zeker meteen naar huis teruggegaan? Dat moet haast wel. Kun je vandaag niet komen? Ik heb nog gekeken, of jullie telefoon hebt, maar kon niets vinden. Anders had ik vanavond gebeld natuurlijk. Dit ge beurt natuurlijk zo nooit meer. Ik heb instructies gegeven, dat jij altijd naar boven mag gaan, als ik er niet ben. De hele week ben ik vrijwel thuis geweest, voor jou. Lach me niet uit, maar ik heb dikwijls gekeken als de bussen bij de garage stopten, of jij er niet uit zou stappen. Ellendig, dat ik nu juist weg was vinmiddag. Het ging om twee wagens, zie je, voor een be drijf in Beek, voor hun vertegenwoor digers. Dan doe je extra je best, dat begrijp je. Willie, als je niet boos bent, kom dan vandaag. Ik zal een extraatje in huis halen. Neem maar een enkele reis, ik breng je wel thuis. Mag ik zeggen: tot vandaag? Tot ziens? Een hartelijke groet van Jaap." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 6