'cfeuoHst pcanrde j SetterSet Ai uinbouwhoekje Do DP 0 breekt ARAM i^oud weer een feest vooraf... KRUISWOORDPUZZEL Nr. 53 Bronchi letten ARAM EDE Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 7 januari 1966 8 NAVOLGING BELASTING MINERALE OLIËN Opleidingscursussen voor voetbalscheidsrechter DS. D. VAN DER WIELEN GAAT MET EMERITAAT PUROL De Zee koningin Fa. L. HEY Verschijnt als bijlage van hei streekblad ..DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 1 jan. Gerard Pas 1 Rijk Roor 1 Gerard Leppers 1 Gert van Harn 2 Joke v. d. Wee 2 Lydia v. Zadelhoff 2 Dik v. d. Leeden 2 Dany v. d. Heuvel 5 Hetty Schoeman 5 Corrie Stuivenberg 6 Lineke Rusch 6 Geurt Alberti 6 Jan v. d. Kraats 7 Henny ter Maaten 7 Louis Budding 7 Ansje v. Leeuwen Hartelijk gefeliciteerd allemaal en een prettige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste Jongens en meisjes, Voor ons ligt weer een heel nieuw jaar. Alle kerst- en nieuwjaarsdrukte is weer achter de rug en we beginnen om het maar eens mooi te zeggen: met een scho ne lei. Ondanks de vele regen, hagelbuien en harde windstoten van het afgelopen jaar kan ik vol trots zeggen, dat al m'n trouwe „lezertjes" toch maar flink hun best hebben gedaan. Bijna iedere dag mag ik vele jongens en meisjes begroe ten, die al puffend en hijgend met grote dozen en zakken vol zilverpapier komen aansjouwen. Fijn dat jullie allemaal zo trouw blijyen meewerken. Namens het blindeninstituut duizend maal dank hoor! Ook deze week waren er weer harde werkers bij. Hier volgen hun namen. Riekje v. d. Brink en Heini Schreuder, Henny Slotboom en Ton Boers, Henny ter Maaten, Berna Ditewig, Jenny v. d. Weerdhof, Hennie en Guusje Mulder, Gert en Wim van Harn, Joyce Willems van Be- veren, Dineke van Manen, Gea van Ma nen, Janny Boers, Dikkie Boers, Coby Oelderik, Helmie Marinel en Jan van de Kraats, Anneke, Henk en Han Wijnberger, Ria Appeldoorn en familie Achterberg, Dijkstra en van de Broek. Tante Jos wenst al haar vriendjes en vriendinnetjes een heel gelukkig en een zilverpapier-rijk jaar toe. Dag allemaal. Tante Jos. Figuur a. DE INDIANEN DROOGDEN AARDAPPELEN Het tropische gedeelte van Zuid-Ame- rika is de geboorteplaats van de aard appelplant. Er zijn vele verschillende soorten in de hooglanden van het Andes Gebergte. Tweeduizend jaren voordat de Spanjaarden in het land kwamen, be gonnen de oorspronkelijke Hoogland-In dianen met het telen van aardappelen, welke zij „Papas" noemden. Hun leven was afhankelijk van de aardappeloogst. Indien men een slechte oogst had was er hongersnood. En het was dus een grote vooruitgang toen men ontdekte hoe men de aardappelen kon drogen. Deze ge droogde aardappelen werden „Chuno" ge noemd en werden noch door vorst noch door vocht vernield. Zij konden lange tijd in voorraad gehouden en op lange reizen en in de oorlog worden meegeno men. „Chuno" werd een heel belangrijk be taalmiddel voor de Hoogland-Indianen, die deze ruilden voor mais en andere za ken met de mensen, die in de Laaglanden woonden. De Indianen gebruikten nog steeds de zelfde methoden om de aardappelen te drogen. Als de koude tijd aanbreekt hetgeen in die gebieden in mei of juni is dan spreiden zij de aardappelen op de grond uit en worden deze aan de nachtvorst blootgesteld. De volgende mor gen dansen alle Indianen van het dorp met de blote voeten op de aardappelen. Correspondentie te richten aan p Tante Jos per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Hierdoor wordt al het vocht uit de aard appelen geperst. Voor de rest van de dag blijven de aardappelen in de zon liggen. Vier of vijf dagen achtereen wordt dit proces voortgezet en als de aardappelen droog zijn, zijn zij klein en licht. Figuur b. TOMMY EN DE HERFSTDRADEN Een dunne draad kwam uit de lucht vallen en raakte Tommy's neus. Tommy was verbaasd, want hij zag dat er een kleine spin aan het andere eind zat. Toen Tommy zijn ervaring aan zijn vader ver telde, kreeg hij hiervoor een verklarifig. Zoals je weet, kunnen spinnen niet vlie gen, maar in de herfst weven sommige soorten een draad in de lucht, kruipen er op en worden dan door de wind gedragen om een geschikte plaats te vinden, waar zij de winter kunnen doorbrengen. Zo'n draad met een kleine spin aan het einde wordt een herfstdraad genoemd. Er is al leen maar een licht briesje of een lucht stroompje nodig om een herfstdraad te dragen en op een rustige herfstochtend kun je veel van deze „zwevende spinnen" zien. Figuur c. KUN JE DIT PROBLEEM OPLOSSEN? «38-67 C Mevrouw Smit heeft een klein vilten vloerkleed, dat een rare vorm heeft. Het was zo geknipt, omdat, toen het werd gelegd, er een grote kast in de kamer was. Het kleed werd ingesneden, waar door het rond de hoeken van de kast paste. Figuur d. De oplossing van het probleem. V i B 38*i Maar mevrouw Smit wil het kleed nu op een andere plaats gebruiken en zou het daarom graag vierkant willen hebben. Zij heeft ontdekt, dat, wanneer zij het kleed in drie stukken snijdt door het langs twee rechte lijnen door te snijden, zij de drie delen aan elkaar kan leggen om het vier kant te vormen zonder iets aan het kleed te verknoeien. Kun jij dit ook? Als je het niet kunt vind je hieronder het antwoord. Figuur e. PETERS VERJAARDAGSGASTF.N „Ik ben benieuwd wat er in dit vreem de pakje zit", denkt Peter, terwijl hij probeert om het touwtje er af te halen. Het is Peters verjaardag en zoals je (Kt itmisplanten) De feestdagen waren niet roos kleurig voor de planten, men had im mers weinig tijd om er de volle aan dacht aan te besteden Het ge bak en „wantje met trijntje", als mede het bezoek, waren niet bevor derlijk om de Kerstster (Poinsetti) tweemaal per dag met half lauw wa ter te besproeien. Ook de andere pronkstukken, o.a. die fraaie witte cyclamen, de Kerstroos (Helleborus), de begonia Eges Favorite en de Lid cactus moesten wegens „tijdnood?" de verzorging missen. Zo is het maar al te vaak, wèAr of niet Is het blad nog aanwezig bij de Kerstster Zo ja dan direct met halflauw water besproeien. In uw droge, warme kamer is het gebieden de eis de plant voor de nacht nog even te besproeien. De rode schut bladeren en de gele bloempjes boven aan de stengel niet bespuiten. Dit om het smetten hiervan te voorko men. Zijn de bladeren afgevallen en is er alleen nog een kale stengel over gebleven, dan de stengel tot 10 cm boven de aarde afsnijden. De wond subiet met houtskoolpoeder, sigaren as of witzand afdekken, om het weg vloeien van het melksap tegen te gaan. Vergeet dat a.u.b. niet! Geef de pot met het afgesneden stompje een plaatsje in ee. of andere hoek van de kamer, ver van de kachel- warmte verwydert. F er verder niets aan, droog in de pot laten staan tot eind februari. Dan wordt het tijd om het geval voor een zon nig raam in de warme kamer te zet ten. Met het water geven gaat men voorzichtig te werk. Eerst matigjes water geven en wanneer u hergroei ziet meer water toedienen en om de twee weken kamerplantenmest. Het is goed om de plant eind februari nieuwe aarde te geven, dat moet be staan uit bladaarde, oude koemest en metselzand. Uw bloemist kan u daar wel aan helpen. Vergeet niet om een pot scherf met de bolle kant omhoog op het potgat te leggen. Het overtollige water moet kunnen wegvloeien. Eind mei zet men de Kerstster op een zonnig beschut plekje in de tuin (met pot ingraven). Om het over- wortelen te voorkomen wordt om de veertien dagen de pot een keer ge draaid. In september haalt men haar weer in de kamer (licht en zonnig). Dagelijks de plant bespuiten en wekelijks bemesten. B|j goede ver zorging mag u dan weer een mooie bloeiende Poinsettia (Kerstster) ver wachten. De bloemist-kweker zorgt dat hij tegen Kerst is volop cyclamen kan brengen. De witte cyclamen is tot een echte Kerstplant uitgegroeid. Maandenlang kan men er plezier van beleven, echter mag de kamer niet te warm of te droog zijn. Een koele standplaats voor het raam is het beste. Het geel worden der bladeren en het verdrogen der bloemknoppen komt vaak voor in kamers met een te hoge temperatuur. Het gieten doen v.'J bij de cycla men met warm water op het scho teltje te geven en geef lauw water langs de potrand rondom de knol op de potgrond. Na een uur giet men het water op de schotel, dat dus niet verbruikt is door de plant, weg. Zij verdraagt niet dat de voeten koud worden. Geel of verdord blad en uitgebloeid# bloemstelen mag men nooit afsnij den, doch moeten er uitgedraaid worden. Men pakt de steel zo diep mogelijk tussen duim en wijsvinger, een draai naar links of rechts met tevens een rukje en het gelukt. Resten van bloem- of bladstengels kunnen rot ting veroorzaken. Ik kom t.z.t. op de behandeling na de bloei wel terug. Bij juiste verzorging kan een cycla men door de liefhebber wel wor den voortgkweekt tot een bloeiende plant. Met Kerstmis wordt ook de kleinbloemige begonia (dor.'"-" r^se bloempjes), de soort Eges Favorite, in huis gehaald. De witte soort (christmaswhite) en ook de soort Weisse schnee zijn weliswaar zeer fraaie planten, do.h deze bloeien korter en zijn moeilyk weer opnieuw tot bloei te brengen. Ik zal mij dus beperken tot de donkerrose bloeiende Eges Favorite, die inderdaad favoriet is Zet deze begonia in het volle licht, dus niet achter het vitragegordijn. Zij vraagt een flinke watergil't op de potgrond en eens per week kunst mest. Bij goede verzorging zal u de Eges avorite lange maanden in bloei houden. Is zy eindelijk uitge bloeid, ga dan als volgt te werk? snij de stengels 2 3 cm. boven de aarde af en geef haar dan drie we ken rust door geen bemesting te ge ven en de watergift te verminderen. Na de rusttijd geeft men wat meer water en wordt ook weer bemesting gegeven. Nu mag men de hergroei tegemoet zien en bij goede verzorging een tweede bloei verwachten. Hoewel de tweede bloei niet zo weelderig is, is deze t h wel zó rijk, dat men er wederom veel en langdurig plezier van kan beleven. De Kerst- of Nieuwjaarscactus (Lidcactus) huppelt als het ware met haar kleurige hangende bloemen en witte meeldraden het nieuwe jaar in. Laat asjeblieft die fraaie bloeister stilletjes staan. Verzet of draai haar niet, het afvallen der knoppen zal dan minimaal zijn. Geef tijdens de bloei vrij veel water (lauw water) en eens in de veertien dagen bemes ting. Na de bloei de uitgebloeide bloemen verwijderen. Tot eind maart de Lidcactus laten rusten, dus geen bemesting en minder water te geven. Daarna wordt meer en meer water toegediend en ook weer bemesting gegeven. De hergroei is dan weer be gonnen. Wanneer men haar geregeld bemesting geeft is het niet nodig om de plant verse potgrond te geven. De Lidcactus houdt er nir1. van om ver pot te worden, zij heeft een fijn kort wortelgestel. In de zomer er vooral op letten, dat de plant niet door felle zon wordt beschenen. Heel goed is het om haar buiten in de tuin in half-schaduw in te graven en haar bij droog weer over de kroon te sproeien en geregeld bemesten. De Kerstroos (Helleboris niger) heeft ongetwijfeld met haar witte bloemen iets van de sfeer van Kerst mis gebracht. Het spree' Va. relt dat men die bloeiende Kerstroos zo lang mogelijk in bloei wil houden. Zij vraagt een plaatsje in het volle licht en veel water. Is de bloei af gelopen geef dan minder water tot al 't blad er afgevallen is. Zet de plant dan in een koele kamer voor een èo licht mogelijk raam. Laat haar daar staan tot midden april, breng haar dan naar buiten en geef haar een enigszins vochtig en humusryke plaats. Is de plaats niet voldoende humusrijk meng dan vergaan blad vermengd met scherp zand door de grond. Ook oude verteerde koemest er bij is ideaal. Met de feestdagen krijgt men door middel van de bloemist een Kerst roos. Het is dan tien tegen één een wat geforceerd exemplaar en heeft veel van haar krachten ingeboet, zodat zij niet gemakkelijk in 1966 weer in bloei te verkrijgen is. Bij goede behan eling zal zij echter het jaar daarop weer met een weelde van bloemen uw kamer sieren. De wijze van behandeling, om de Kerst roos t.z.t. zelf in bloei te verkrijgen met eenvoudige middelen, geef ik wel aan. Dat komt in orde Rest mij thans nog u, geachte re- daktie en de vele lezers en lezeres sen van mijn „praatje" een in alle opzichten Gezegend en Gelukkig Nieuwjaar toe te wensen. Veel suc ces in al uw ondernemingen Ik hoop dat het mij gegeven mag zyn ook in 1966 een vrij groot aantal „tuinbouwhoekjes", voor de leek en liefhebber (ster), te schrijven, waar in en waar uit op voor iedereen be grijpelijke wijze diverse onderwer pen worden behandeld. En de Redaktie èn ondergetekende zijn er ten volle van overtuigd, dat er grote belangstelling voor de „tuinbouwhoekjes" bestaat. Wij gaan voort op de ingeslagen weg Uw tuinbouwhoekje-babbelaar: E. J. Grijsen-Rhcnen. aan het aantal kaartjes kunt zien is hij vijf jaar geworden. Een trompet! Wat een prachtig verjaarsgeschenk. Hij gaat naar buiten en als hij terugkomt lopen er een heleboel ratten achter hem aan terwijl hij speelt. Een echte, moderne rattenvanger van Hameln. Maar Peters moeder was helemaal niet blij met de verjaardags- gasten van Peter! De inspectie invoerrechten en accijn- sen te Arnhem meent er goed aan te doen, bekend te maken, dat voor na vordering van belasting in aanmerking komen de vólgende mirwnale oliën: a. benzine; b. minerale oliën, die met gedeeltelijke vrijstelling van bijzonder invoer recht ingevolge een vergunning aan wezig is; c. petroleum; d gasolie; e. stookolie. Navordering zal alleen plaatsvinden over de hiervoor vermelde minerale oliën, die op 1 januari 1966 in één op slagplaats in vrije verkeer aanwezig waren. De hoeveelheid moet echter meer bedragen dan 50 hektoliter. de kracht van een verkoudheid wmmaa bij Vader. Moederen Kind. memm Ten einde in het nog steeds bestaande tekort aan scheidsrechters te voorzien, ligt het in het voornemen van de scheidsrechtercommissie van de Afde ling Utrecht van de KNVB om op 18 januari 1966 te beginnen met een nieu we opleidingscursus voor scheidsrech ter. Deze cursus zal wekelijks één avond duren en gedurende zeven achtereen volgende weken plaats vinden. Kosten zijn aan het volgen van deze cursus niet verbonden. Bij voldoende deelna me zal de cursus te Amersfoort, Hil versum en Utrecht plaats vinden. Voor het volgen van deze cursussen worden manlijke candidaten gevraagd (waarbij vooral wordt gedacht aan oud spelers) in de leeftijd van 18 tot 35 jaar. Een bewijs van goed gedrag af gegeven door een gerqpentelijke in stantie moet worden bijgevoegd. De kosten hiervan zullen na slagen voor het examen als Scheidsrechter door de KNVB worden vergoed. Opgaven voor deze cursussen kun nen worden gedaan tot 15 januari 1966 a.s. aan de Afdelings-administrateur, Biltstraat 194, Utrecht. Door de classis Enkhuizen van de Ge reformeerde Kerken in Nederland is met ingang van 1 januari 1966 op zesen zestig jarige leeftyd emeritaat verleend aan ds. D. van der Wielen, predikant van de Gereformeerde Kerk van Middenmeer in de Wieringermeer. Douwe van der Wielen werd op de laatste dag van de vorige eeuw 31 de cember 1899) te Bergum in de provincie Friesland geboren en was eerst enige ja ren werkzaam in het bedrijf van zijn va der. Naderhand bezocht hij het gerefor meerd gymnasium te Kampen, waar hij verder ook nog aan de theologische ho geschool van de Gereformeerde kerken ViiA Voor huid E a| en handen in Nederland studeerde en in juni 1931 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Van der Wielen kort daarna prae- paratoir examen door de classis Drachten was beroepbaar verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hij op 29 november van datzelfde jaar (1931) door ds. G. Staal, toen nog predikant te Drachten en thans emeritus predikant van de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerken in Nederland en wonende te Gro ningen, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Boornbergum in ae burgerlijke gemeente Smallingerland in de provincie Friesland. Sinds 1 april 1947 dient ds. Van der Wielen de Gere formeerde Kerk van Middenmeer in de Wieringermeer waar hij is bevestigd door ds. L. J. Goede uit Aalten, toen nog pre dikant te Slootdorp in de Wieringermeer. Ds. Van der Wielen werd bij herhaling afgevaardigd naar de particuliere synode van Noordholland en heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaat- schappen vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. voorzitter van de op het terrein van de evangelisatie-arbeid acht samenwerkende Kerken „Kolhorn en Om streken". In de classis Enkhuizen was hij kerkvisitator, deputaat voor de zending, deputaat voor de evangelisatie, deputaat voor hulpbehoevende Kerken, deputaat voor hulpbehoevende diaconiën en depu taat voor hulpbehoevende studenten. de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! Hoofdstraat 89 - Veenendaal Ho«»tdronk in tabUtvorwuSSct Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds. Van der Wielen zondagmiddag 2 januari 1966 om half drie zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Gerefor meerde Kerken in Nederland neerleggen en afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Middenmeer, welke hij op drie maanden na negentien jaar heeft ge diend. Na zijn emeritaat zal ds. Van der Wielen zich metterwoon te Ede vestigen. (62) Met knikkende knieën, nog hijgend naar adem kijkt Aram neer op zijn verslagen tegenstander. Dan klinkt achter hem de stem van de kampvechter: „Aram, ik verklaar U overwinnaar in de twee kamp tegen Ares." Aram wendt zich om naar de kampvechter. En in dit korte ogenblik komt er plotseling beweging in de roerloze gestalte op de grond. Met de veerkracht van een panter springt Ares overeind Vanaf de tribunes klinkt opeens een heldere meisjesstem: „Aram! Pas op!" Het is Ambre, die naast senator Priamus gezeten, de strijd met ingehouden adem gevolgd heeft en die het ge vaar het eerste ziet. Maar vóór Aram op de waar schuwing kan reageren, is Ares met een geweldige sprong reeds achter hem De gepantserde arm van de reus treft Aram met volle kracht op het achterhoofd een floers trekt voor zijn ogen dan stort hij bewusteloos ter aarde (wordt vervolgd) U doei langer met nylons v(u ]a98 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45, tel. 2165 Frans Halslaan 26, teL 3044 60 65 'J Horizontaal: 1. voorzetsel 3. begrip 8. bolgewas 10. bijb. naam 12. liggende 14. schamele woning 15. hebberig 16. deel v. e. voertuig 17. drank 19. mil. opl. school 21. dierenliefkozing 23. Europeaan 25. tot nader order 26. ter attentie van 28. bijwoord 29. dimens1 31. tandeloos zoogdier 32. geneesmiddel 34. verstand 35. vrucht 37. meisjesnaam 38. aanleggen 39. zuivelproduct 40. godin 42. maanstand 43. speelgoed 44. schaakterm 46. onderricht 46. opening in het ijs OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 52 Horizontaal: 1. treeft; 5. struis; 9. kr; 10. ranke; 12. l.s.j 14. oir; 16. lastige; 17. nep; 18. moed; 20. roer: 21. manie; 24. enkel; 26. em; 28. nu; 29. o.k.30. d.i.; 31. lam; 33. t.a.t.35. alm; 37. net; 38. rabat; 39. sfeer; 40. sik; 41. tel; 43. ako; 44. ode; 46. u.a.47. ai; 48. om; 50. et; 51. Brest; 53. noria; 56. klam; 5^ klap; 61. Eos; 62. garnaal; 65. sip; 66. re; 68. 47. kreet 19. teken van verstand 48. vr. munt houding 50. afdeling 20. toiletartikel 52. overdekking 22. hoefdier 55. dwingeland 24. voorbijgaand 57. zonnescherm 25. lekkernij 60. gesloten 26. seconde 31. lopen 27. afwezigheid 63. woede 30. vorm van denken 65. voorzetsel 32. deel v. e. voertuig 66. zich op een bepaald 33. aanw. vnw. punt bevinden 34. herkauwer 67. voorzetsel 36. tak van dienst 38. soort onderwys 40. lokspys Verticaal 41. danskoor 1. geogr. aanduiding 46. titel 2. maand 49. soort leer 3. meisjesnaam 51. broeiplaats 4. vette vloeistof 53. familiefid 5. vierk. platte steen 54. in dat geval 6. in geval 55. deel v. e. berg 7. water in Utrecht 56. Nederlandse 8. deel v. d. dag Televisie Stichting 9. hetzelfde 58. deel v. h. kippenhok 11. lust 59. streep 12. ijle stof 60. meisjesnaam 13. kloosterzuster 62. eng. voorzetsel 14. revolverhouder 64. kindergroet 18. tekengerei Doorn; 70. de; 71 Verticaal: 1. trio; 5. ski; 6. tegen; 7. 11. nto; 13. spruit dan; 20. rek; 22. eva; 25. komfoor; 32. mak; 34. Ate 40. suiker; 42. lot 47. arm; 49. mik; orang; 55. als; 57. Aida; 63. rot; 64. subiet; 72. agenda. 2. e.v.3. fraai; 4. tas; ut; 8. slee; 9. kompel; 15. rem; 17. nol; 19. nutatie; 23. ent; 24. 27. Maria: 30. derde; 36. L.S.K.; 37. neo; 43. aan; 45. etappe; 51. bas; 52. spade; 54. Loes; 58. U.N.O.60. ara; 67. eb; 69. in.

De Vallei | 1966 | | pagina 8