NVV-bestuurdersbond huldigde 2e voorz. Jan Looyen Dansinstituut Spaan Veenendaal verliet onderste plaats na zege op Fortitudo 1-3 R.H.C. zet overwinningenreeks voort WERELD-DANSPROGRAMMA Ds. J. D. Wielenga nam afscheid van Geref. Kerk (Vrijgem.) wegens vertrek naar Albany (Australië) RHENEN AMERONGEN Boerenpartij afdeling Achterberg vergaderde in Buurtschapshuis Voorhoede Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 11 januari 1966 2 Inschrijving voorjaarscursus 1966 Kwarteeuw bestuurslid van vakbond In het N.V.V.-gebouw aan de Tuinstraat werd zaterdagavond een buiten gewone vergadering gehouden van de N.V.V. bestuurdersbond. Aanleiding daar toe was de huldiging van de 2e voorzitter de heer J. Looyen, die zich 25 jaar intensief met het vakbondswerk heeft beziggehouden. Verschillende sprekers voerden hierby het woord. De heer Looyen, die ook zitting had in het bestuur van de Streekwerkplaats en lid was van de Raad van verzekerden van het Algemeen Ziekenfonds „Neder Veluwe" ontving voor zyn verdiensten het gouden N.V.V.- insigne en van de plaatseHjke bestuurdersbond een gouden horloge. Mevrouw Looyen werd een fraai bou quet bloemen geoffreerd. De voorzitter van de bestuurdersbond, de heer T. Ver- kuyl, roemde de jubilaris om zijn werk kracht en ijver. Een deel van zijn leven had hö in dienst gesteld voor de opbouw en uitbreiding van het N.V.V., waardoor hij persoonlijk bijzondere offers moest brengen, vooral in de vooroorlogse crisis jaren. De heer Looyen was reeds voor de oorlog een organisator van vele bijeen komsten en evenementen, aldus de heer Verkuyl. Hij wist een groot aantal nieuwe leden aan te brengen en was een steun voor de plaatselyke afdeling. De heer Verkuyl dankte de jubilaris voor zijn werk in het belang van het N.V.V. verricht. De heer Verkuyl kon helaas geen stoffelijk blijk van waardering aan bieden. Na de officiële huldiging zou er een gezellige bijeenkomst worden gehou den ter ere van het jubilerende bestuurs lid. De heer C. Smit, voorzitter van de A.B.T.K. prees de heer Looyen om zijn goede verslaggeving in het vakblad over de gehouden bijeenkomsten. „Dat was wel terdege aan U toevertrouwd". Hij bood de jubilaris een gouden horloge aan KRAAMVERZORGING VERVANGT KRAAMGELD By vele ziekenfondsverzekerden, die tevens lid zyn van een der drie kruis verenigingen biykt een misvatting te be staan over de inhoud van de ministeriële beschikking waarin vermeld staat, dat van 1 januari 1966 af de ziekenfonds uitkering van 55,kraamgeld wordt vervangen door maximaal tien dagen kraamverzorging aan verzekerden. Via de kruisverenigingen kan interne kraamzorg, dan wel wijkkraamzorg worden verleend. Bij interne kraamzorg worden moeder en kind gedurende tien dagen verzorgd door een kraamverzorg ster, die door het kraamcentrum be schikbaar wordt gesteld. Voor deze hulp verlening ontvangt het kraamcentrum 27,per dag van het ziekenfonds waarbij de verzekerde is aangesloten. De kosten die aan de hulpverlening door een kraamverzorgster bij interne kraamzorg zijn verbonden, liggen heden ten dage evenwel aanzienlijk hoger, n.l. ongeveer 40,per dag. Het verschil tussen de vergoeding door het ziekenfonds en de werkelijke kosten dient door de verzekerde zelf aan het kraamcentrum te worden betaald. Als een verzekerde tevens aangesloten is bij het aanvullingsfonds van een zie kenfonds bestaat de mogelijkheid dat het door het ziekenfonds te vergoeden bedrag van 27,per dag niet onaan zienlijk wordt verhoogd. Wanneer de verzekerde geen interne kraamzorg kan verkrijgen, bestaat ook nog de mogelijkheid gebruik te maken van de zogenaamde wijkkraamzorg. In zo'n geval komt een kraamverzorgster twee maal per dag moeder en kind ver zorgen. Voor deze hulpverlening ver goedt het ziekenfonds 11,25 per dag aan het kraamcentrum, zodat de ver zekerde dan nog een bedrag van circa 5,50 zelf zal moeten betalen, tenzij hij een suppletie ontvangt uit het aanvul lingsfonds. De grote verliezers bij deze nieuwe regeling zijn de niet-verzekerden (dat zijn nog altijd 28 van de 100 Nederland- ders) en van hen vooral de kleine zelf standigen en degenen die met hun in komen juist boven de weistandsgrens liggen. Deze niet-verzekerden moeten voor het verkrygen van interne kraam zorg een tarief van 40,per dag be talen en 17,per dag voor wijkkraam zorg. en mevrouw Looyen ex bouquet bloemen. De laatste spreker was de heer T. T. Renes, distriktsbestuurder van het N.V.V. uit Utrecht. Hij was getroffen door de activiteiten van de heer Looyen op het sociale vlak. Hij roemde zyn aan deel in de steun aan gehandicapten in Veenendaal en omgeving vanuit zijn funktie als bestuurslid van de Streek- werkplaats. De vakbeweging zal in de toekomst een grote rol gaan spelen, een krachtig geluid laten horen en de plaat selijke bestuurders zijn in eigen gebied van groot belang, aldus de heer Renes Het Verbondsbestuur van het N.V.V. had besloten aan de heer Looyen de gouden N.V.V.-speld uit te reiken, die de jubila ris door de distriktsvertegenwoordiger op de revers werd gespeld. Na deze offi ciële huldiging bleven de aanwezige N.V.V.-leden met hun dames nog ge ruime tjjd gezellig byeen onder de mu zikale tonen, die de Ben Smits Band de zaal inzond. Zondagmiddag nam Ds. J. D. Wielenga in een drukbezochte dienst afscheid van de Gereformeerde Kerk (Vrygemaakt) te Veenendaal wegens vertrek naar de gemeente van Albany (Australië). Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg, wethouder R. Koppen berg en de gemeentesecretaris de heer D. van Manen. Van het plaatseiyke convent van predikanten was geen vertegenwoordiger aanwezig. Ds. Wielenga bediende in deze afscheidsdienst het Woord uit 2 Petr.: 1 19: „En wy achten het profetische Woord (daarom) des te vaster en gy doet wel er acht op te geven als op een lamp, die schijnt in een duistere plaats, totdal de Dag aanbreekt en de morgenster opgaat in Uw harten." GEZELLIGE AVOND PERSONEEL AUG. STEN MAN De personeelsvereniging van Aug. Sten man N.V. organiseert op vrijdag 14 jan. een gezellige avond in gebouw „Eltheto". Mede werking zal worden verleend door het ge zelschap Coos van de Velde en The Alamo's in de show „Alle Hens". Het profetische woord was volgens ds. Wielenga: a) een betrouwbare bood schap: b) een onmisbare lamp en c) een zekere geleider. In deze tekst schreef Petrus zijn testament. De kern van zijn prediking was geweest de kracht en de komst van Christus en dat hebben wij U ook gepredikt, aldus ds. Wielenga. Door velen wordt het christelijk geloof Ds. J. D. Wielenga. als 'n mythe beschouwd. Over de vraag waarheid of mythe wordt heel wat ge delibereerd. Dit dilemma is al bijzonder oud, want ook vroeger waren er al valse leraars, aldus ds. Wielenga. Hij riep de gemeente op om te stryden tegen de valse leer, hetgeen overigens een op dracht van de kerk is. Men roept om vrijheid en wil geen gebondenheid, maar wij zyn gebonden aan Gods Woord, aldus de predikant. Het was myn taak U deze waarheid van het profetische woord te verkondigen, een eervolle taak in een verleugende wereld. Maar de gemeente moet zich, ondanks het feit dat men zich dan in een isolement plaatst, achter het Woord verschansen. Het leven is chao tisch en verward, vroeger en nu zo ging ds. Wielenga voort. Maar Gods Licht schijnt over kerk en maatschappij, gods dienst en politiek. Het is een onmisbare lamp. In onze tijd worden we geconfron teerd met moderne communicatiemedia. Het is de tijd van de knop, aldus ds. Wielenga. We worden beïnvloed door de geest van de wereld of we dat nu willen of niet. Het moderne leven onttrekt ons aan het licht van het Woord Gods. Ds. Wielenga liet hiertegen een waar schuwend geluid horen. De kerk wacht op de nieuwe dag, die als de morgenster zal oplichten. Al moet U dan ook door de verdrukking, wy verkondigen U Gods kracht en Christus komst, zo besloot ds. Wielenga zyn predikatie. De vertrekkende predikant werd daar na toegespoken door de vice-praeses van de kerkeraad, de heer A. Verkerk. Hij prees ds. Wielenga om zijn schriftuur lijke preken, die hij gedurende vier jaar in Veenendaal had gehouden. U was be scheiden en trok niet graag de publieke aandacht. De kerkeraad ziet dankbaar op de afgelopen jaren terug. U gaat nu naar Albany en wij blijven in Veenen daal. Wees met Uw gezin Gode bevolen. De heer Verkerk verzocht de scheidende predikant toe te zingen Psalm 84 6. Ds. Wielenga richtte zich daarna tot zijn gemeente. Hij bracht dank voor de steun die hem was gegeven. Hij hoopte dat een nieuwe predikant de steken, die hij had laten vallen, zou oprapen. De aanwezigheid van de burgemeester en de wethouder vond hij een manifestatie van de goede verhouding die er tussen de kerk en 4e overheid bestond. Met het zingen van Psalm 121 werd de afscheids dienst besloten, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten persoon lijk van Ds. en Mevrouw Wielenga af scheid te nemen. Winterwandeltochten van N.C.W.B. Op zaterdag 15 januari wordt de tweede wandeltocht gehouden in het kader van de winterserie van de NCWB. Er wordt ge start vanuit de Chr. Nat. School aan het Slot. de Bruineplein tussen kwart voor twee en half drie. Aanvankelijk was deze datum bestemd voor de derde tocht, maar omdat de tweede op 18 december moest worden uitgesteld volgen er nu nog drie tochten in de gehele serie. Iedereen kan aan de tochten deelnemen. Na afloop van de derde tocht wordt een her inneringsmedaille uitgereikt. Bij iedere wan delmars worden de deelnemers op warme chocolademelk getrakteerd. Nadere inlichtin gen omtrent deelname zijn te verkrijgen bij de Heer T. Voskuilen, Zandstraat 882. VeenendaaL Aanrijding Vi-ydagavond te ongeveer 20.00 uur vond op de kruising Simon Stevinweg Spoorbaanweg een aanrijding plaats tus sen twee personenauto's. Mevrouw F. P.-W. uit Rhenen reed over de Spoorbaanweg in de richting Herenstraat en verleende geen voorrang aan de van rechts komende auto be stuurd door P. W., eveneens uit Rhenen. Beide auto's werden aan de voorzijde be schadigd. Christelijke besturenbond heeft nieuwe voorzitter In verband met het feit dat de heer J. H. Loois zich als zelfstandige heeft gevestigd, heeft hy zyn functies in de Christeiyke Vakbeweging neergelegd. Tydens een dezer dagen gehouden drukbezochte vergadering van de Chris- teiyke Besturenbond Rhenen werd een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is thans de heer L. P. van Voorthuisen; secretaris de heer P. S. Zuidema, Irene- straat 20 te Eist. De heer J. W. Brou wer, voorheen secretaris, zal nu de financiën gaan beheren. Overige bestuursleden zyn de heren: J. Brockharst, 2e voorzitter, B. van El- dik, 2e secretaris, T. Brouwer, 2e pen ningmeester, W. A. de Jong, A. K. Hen zen en C. Eikhof, leden. KERSTBOMEN VERBRAND. Zaterdagavond zijn de Amerongse kerstbomen weer in vlammen opgegaan. Ondanks het koude weer was er veel belangstelling, vooral van de jeugd. De brandweer was paraat om by eventuele gevaarlijke omstandigheden direct te kunnen ingrijpen. Naast kerstbomen was er ook ander brandbaar materiaal aan gevoerd, zodat het een behoorlijk vuurtje is geworden. TWEEDE U.S.O.-CONCERT. Twee volle bussen vertrokken donder dag uit Amerongen voor het tweede concert in de serie busconcerten van het U.S.O. Deze avond speelde het U.S.O. onder leiding van Paul Hupperts en met mede werking van de pianist Daniël Waayen- berg. Uitgevoerd werd het le pianoconcert Surgemeester Jhr. Mr. Bosch, ridder van Rosenthal feliciteerde de heer A. van Velthuizen, die vrijdag een koninklijke onderscheiding kreeg wegens 40 jaar trouwe dienst by Gemeentewerken van Rhenen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in hotel De Grebbeberg werd de jubilaris gehuldigd en hartelijk toegesproken. De heer Van Velthuizen ontving naast de onderscheiding nog een aantal enveloppen met inhoud. Onder voorzitterschap van de heer de Ridder heeft de boerenparty afdeling Achterberg een algemene vergadering gehouden. In eerste instantie zou op deze vergadering het woord gevoerd worden door de heer Harmsen, Tweede kamerlid voor de Boerenparty. Aangezien de heer Harmsen per abuis twee vergaderingen had afgesproken moest deze in Achterberg verstek laten gaan. Een goede plaats vervanger deed echter de gemoederen kalmeren, en waardoor deze avond de in leiding werd verzorgd door de heer Ten Brake, lid van de Provinciale Staten in Gelderland. RUILVERKAVELING Als onderwerp was gekozen hedendaagse voorlichting". Naar aanleiding van dit onderwerp werd vooral gedebatteerd over de fel omstreden ruilverkaveling. Volgens spre ker werd het tijd dat de huidige ruil- verkavelingswet op de helling werd ge zet om vervolgens grondig gerepareerd te worden. „Het nadeel van deze wet is, dat zelfs een overleden iemand nog stemgeldig is. Door zijn niet aanwezig zijn wordt zijn stem als „voor" zijnde beschouwd. Ook mensen die geen be lang hebben by de betreffende ruilverka veling mogen hun stem laten gelden, al dus de heer Ten Brake. Dat de Boeren partij fel anti-nazi en anti-communist is werd door de spreker nog eens sterk ge accentueerd. Volgens zijn zeggen was de heer Koekoek persoonlyk het tegen gestelde van de N.S.B. Misleidend Een van de meest krasse uitspraken van de spreker was, dat de andere par tijen misleidende voorlichting gaven. Hiermee doelde hij op de vele beloofde subsidies. „Maar zolang ze aan een boer kunnen verdienen wordt hem geen sub sidie verstrekt", aldus de heer Ten Brake. Spreker noemde deze handels wijze „volksverlinkery". De vergadering werd besloten met de rondvraag, waar bij bleek, dat het een ieder volkomen duidelijk was. van Ludwig van Beethoven. Waayenberg is een Beethovenvertolker bij uitstek. Ook deze avond kwam dit weer tot uiting. Voor de pauze werd eveneens uitge voerd de 1ste suite van J. S. Bach. Helaas kwam dit werk helemaal niet uit de verf. Er werd nogal mat gemusiceerd, zonder overtuiging, bovendien slordig. Ook de orkestpartij van het piano- corcert werd mat ingezet. De esprit kwam echter gelukkig toch nog. Na de pauze speelde het U.S.O. de 5e symfonie van Schubert. Een zeer melodieus werk, dat door het orkest op bekwame en overtuigende wijze werd gebracht. Al met al hebben de deelnemers een bijzonder mooie avond gehad. De voetbalver. Veenendaal is het nieuwe jaar goed begonnen. Algemeen werd verwacht dat de wed strijd tegen Fortitudo in Culemborg geen doorgang zou vinden omdat het veld door de vorst keihard was. Supporters van de thuisclub waren evenwel de afgelopen week druk in de weer geweest met het ijsvrij maken van het terrein „Sprokkelenburg" dat geruime tijd onder water heeft gestaan. For titudo wilde kennelijk kostte wat kostte tegen het zwak geachte Veenendaal in het veld komen. De Culemborgers kwamen van een koude kermis thuis, want een fris spelend elftal van de geel-blau- wen behaalde een volkomen verdiende 3-1 overwinning. Hierdoor heeft men de onderste plaats aan het Driebergse CDN overgedaan. Verrassend was het spel van de voor hoede, die een snel spelletje op de grasmat - of beter gezegd: op de ijsmat - legde. Vooral A. Gerritsen zwoegde dat het een lieve lust was. In de ach terhoede viel het goede werk van doel man H. de Bruin op. Veenendaal begon al direct met een overrompeling. Fortitudo wist niet hoe men de enthousiaste Veenendalers van het lijf moest houden en maakte een paar fouten in de defensie, die nog niet direct werden afgestraft, maar duidelijke voorboden waren van een Veenendaal voorsprong. Prompt kwam dan ook in de 16e min. het openingsdoelpunt van de voet van rechtsbuiten Anton Muller, die een voorzet van W. Derksen opving en de bal hoog in de uiterste hoek knalde, 0-1. Fortitudo kwam met lange trap pen naar voren. De ploeg had evenals Veenendaal te kampen met het harde terrein. Verschillende valpartijtjes le verden bloedige benen en knieën op. In de 23e min. viel de gelijkmaker. Hoewel de maker, linksbinnen Groot, tevoren hands had gemaakt, keurde de Amsterdamse scheidsrechter de goal goed en kon Fortitudo juichend naar het midden gaan, 1-1. De aanvallen van Veenendaal hadden echter een veel ge vaarlijker karakter en resulteerden dan ook vlak voor rust in een tweede doel punt. Uit een goed genomen vrije trap van St. Rebergen kopte A. Gerritsen attent in, 1-2. Nog voor rust liet back W. Gerritsen zich vervangen door zijn broer Siem. Na de hervatting wilde Fortitudo de wedstrijd forceren en kwam met een geweldig offensief dat door de achter den. Keeper Hans de Bruin redde in menige situatie en ook de beide backs grepen goed in. A. Muller was intussen op zijn oude backplaats terechtgeko men, terwijl T. Heykamp als linksback fungeerde. Na een kwartier haalde Veenendaal de volle buit binnen. Stef Rebergen zet te op links goed voor, waarna A. Ger ritsen met een snelle beenbeweging de score naar 1-3 kon knallen. Alle po gingen van Fortitudo om verandering in de stand aan te brengen liepen vast op de resoluut ingrijpende Veenendaal defensie. De moeilijke uitwedstrijd le verde twee kostbare en verdiende winstpunten op. De Veenendaal-spelers hopen op nog verdere goede resultaten. Ze krijgen in het vervolg een conditietraining van de Veenendaalse sportleraar, de heer v. d. Velde. Men zal in de rest van het seizoen alles op alles zetten om de ge varenzone te verlaten. Zondag a.s. treedt men weer tegen een Culemborg- se tegenstander in het veld, want Vriendenschaar brengt dan een bezoek aan de Bergweg. Het eerste herenteam van R.H.C. is er opnieuw in geslaagd een overwinning te behalen. Na de vry zwakke start in de competitie met een nederlaag en een geiyk spel volgden nu een viertal overwinningen in successie, waardoor het team thans de tweede plaats inneemt. Stelde het team, dat reeds in twee achtereenvolgende jaren promoveerde zich aanvankeiyk tevreden met behoud van het tweede klasserschap, thans zit de kans op promotie er opnieuw in, temeer daar men de leider nog moet ontmoeten. Het zou een unieke prestatie zyn in één ruk van de vierde naar de eerste klasse te klimmen. Laten we echter niet al te voorbarig zyn. Zondag werd er in ieder geval weer prima gespeeld. Het team beschikt over een uitstekende kern, waaromheen het niet moeilyk is een goede ploeg te for meren. In de strijd tegen het Utrechtse Attila is de overwinning dan ook geen moment werkelyk in gevaar geweest. Met snelle aanvallen werd de Attila- verdediging voortdurend uit positie ge speeld en het mag een wonder heten, dat de score niet veel hoger is opgelopen. Razendsnelle break-outs via Hennie van de Broek en Jan van de Pol zorgden voor een comfortabele 3-0 voorsprong, die by rust was opgelopen tot 6-2. Mede dank zij een benutte strafworp groeide de voorsprong zelf uit tot 11-5. En zoals zo vaak volgde ook nu weer een kleine dichtbij tot 11-9, maar met een feilloos genomen strafworp bepaalde Cees van de Pol de eindstand op 12-9. De doel punten kwamen van Cees van de Pol (5x), Hennie van de Broek (3x), Jan van de Pol (2x), Piet de Zwarte (lx) en Paul Bron (lx). De stand aan de kop van de ranglyst ziet er als volgt uit: gespeeld punten 1. Fedelitas 5 9 2. R.H.C. 6 9 3. Sport Vereent 6 7 Het 2e herenteam speelde met enkele invallers. Gebrek aan routine gaf in dit duel, eveneens tegen een team van Attila de doorslag. Ook hier werd een 3-0 voor sprong verkregen, maar toen was het hoede in bedwang kon worden gehou- terugslag. Attila kwam nog gevaarlijk ook gebeurd. Met de regelmaat van een klok liep de veel snellere Attila-ploeg naar een verdiende 10-5 overwinning. De doelpunten kwamen alle van Ab. Eggink. Het is jammer, dat deze zeker talent volle knaap wegens verhuizing binnen kort de R.H.C.-gelederen zal moeten ver laten. De dames doen het elke wedstrijd beter. Er werd met veel enthousiasme gestreden tegen kampioenskandidaat Theole. Helaas moest het in de aanval teveel van één speelster komen. Deze werd dan ook door alle tegenstanders zwaar op de huid gezeten. Een 3-1 nederlaag was het resultaat. De meisjes trokken tenslotte naar Amersfoort voor de strijd tegen B.D.C. Het lukte deze keer niet zo best, want een 6-1 nederlaag is voor deze jonge, enthousiaste ploeg zeker niet nodig. Ook hier zal gebrek aan routine wel de door slag hebben gegeven. Volgende week trekt de R.H.C.-ge meenschap weer met alle ploegen naar Utrecht. Voor wie eens kennis wil maken met het boeiende zaalhandbalspel is er nog plaats over in de bus. Men dient dan wel even contact op te nemen met de wedstrijdsecretaris, de heer L. Byker, Goudenregenplantsoen 21. SCHIP VOOR NIEUWE STUDENTENHUISVESTING AMSTERDAM: Het voormalige Engelse passagiersschip „Caledonia" (foto boven), dat door de Stichting Studentenhuisvesting te Amsterdam is aangekocht, is in de haven van de hoofdstad aangekomen. Het zal daar worden omgebouwd tot studen tenhotel. (Foto beneden) Een van de hutten van het voormalige Engelse passagiers schip „Caledonia", die zullen worden ingericht tot studentenkamers. Hiermee zal de huisvesting van de studerenden aan de Amsterdamse universiteiten voor een groot gedeelte zyn opgelost. Sparrenlaan 1 (hoek Spoorlaan) tel. 08385 - 3557 VEENENDAAL Voor alle lessen dagelijks aan ons instituut Klubs voor: beginners gevorderden - scholieren - gehuwden en zelfgevormde klubs BIJ INSCHRIJVING 5.— VOLDOEN

De Vallei | 1966 | | pagina 2