DE N.M.B. GEEFT 5°/„ NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER MR. DR. HAZENBERG Ds. P. Heinen spreker in Jeugd-Appèl Ziekte Ds. P. Heinen AMERONCEN Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 18 januari 1966 2 Tal van noodzakelijke werken wachten op realisatie Blijdschap Jubileum Kunst Industrie Aardgas op de nieuwe termijnspaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f. 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wend u voor inlichtingen over deze 5°/o-rekening en de overige spaarmogelijk- heden, 3'/2 en 41/2°/o,tot een van onze 190 vestigingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt Centrale verwarming Lonen en or ij zen Zorgen ZANG DOOR HET „RITMEESTERKOOR" „Het lijkt zo eenvoudig" Niet somber Het Ritmeesterkoor Dirigent Van der Vliet Programma Solist Orgelsolo ONGEVALLEN DOOR GLADHEID KAMPEREN MET HET NUT Balavond Burgemeester mr. dr. Hazenberg heeft tijdens de raadsvergadering van don derdag j.l. de volgehde Nieuwjaarsrede uitgesproken: Mevrouw, mqne heren. Mede namens mtyn echtgenote moge ik dank zeggen en alsnog wederkerig de beste wensen aanbieden voor 1966 degenen uwer en de ingezetenen, die, ver hinderd ter Nieuwjaarsreceptie te komen, ons schriftelijk een gelukkig Nieuw jaar hebben gewenst. Met genoegen zult u ook terugdenken aan het feit, dat we in de daarvoor geëigende vergaderingen op eenvoudige doch passende wQze aandacht mochten schenken aan het 30-jarig raadslidmaatschap van de heer Van Hardeveld, het 20-jarig wethouderschap van de heer De Ruiter en het 20-jarig deel uitmaken van de raad van de heer Verkujjl. Dat de heer Diepe- veen na diens vrij ernstig ongeval thans weer geheel hersteld aan de raads- werkzaamheden kan deelnemen schenkt u en mij voldoening. Zonder enige twijfel bent ook u en kele weken geleden niet minder dan de leden van het college van burgemeester en wethouders opgeschrikt door de plot selinge zeer ernstige ziekte van wet houder Van Kuijk. Het verheugt me zeer hieraan te mogen toevoegen dat gelukkig inmiddels verbetering in diens gezondheidstoestand is ingetreden en dat deze zich doorzet.' Doet dit ons te zijnen aanzien thans vol goede moed zijn, de aard zijner ziekte brengt nu eenmaal mee, dat er niet op mag wor den gerekend, dat hij in de eerste maanden zijn werk als wethouder zal kunnen hervatten. Vandaar dat ons col lege gemeend heeft u zo spoedig mo gelijk te hebben moeten doen weten welke regeling we getroffen hebben voor de waarneming van zijn taak. Uw aller instemming staat bij voorbaat vast als ik de wens uitspreek dat hem algeheel herstel moge worden geschon ken. Mr. Dr. J. Hazenberg. Het spijt me te moeten vermelden, dat in het afgelopen jaar 'n drietal me dewerkers in de gemeentelijke dienst geruime tijd ziek waren en helaas nog niet hersteld zijn. Moge in het nu aan gevangen jaar beterschap hun ten deel vallen. Ik roep u in herinnering de dag van de 10e maart, waarop in de loop van de middag vele vlaggen met de oranje wimpel te voorschijn kwamen na het bekend worden van het blijde bericht van de verloving van prinses Margriet met de heer Van Vollenhoven. Niet minder belangrijk voor de Ko ninklijke familie en het Nederlandse vclk is de dag van de 28ste juni ge weest .waarop de mededeling van de verloving van onze Kroonprinses met de heer Claus von Amsberg plaats vond. Na kennisname van de woorden, bij die gelegenheid gesproken door H.M. de Koningin, door zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, door de ver loofden toen èn daarna, alsook van de op voorstel van de regering door de volksvertegenwoordiging genomen be sluiten, twijfel ik er geen moment aan, dat de 10e maart a.s., de huwelijksdag, ook voor onze Veenendaalse bevolking een dag zal worden van welgemeend vreugdebetoon. In het twintigste jaar na de bevrij ding zijn op de 4e mei op sobere maar niettemin stijlvolle wijze herdacht allen die gevallen zijn voor het vaderland. Dit strekte tot eer aan degenen, die daaraan deelnamen en het dus niet bij woorden alleen lieten. De viering in het jubileumjaar de dag daarop, de 5e mei, ontving eveneens een daarmede in overeenstemming zijnd accent, hetwelk de benaming bevrij dingsdag geen holle klank deed zijn. Eén der Christelijke jeugdverenigin gen kon in 't laatste kwartaal van het vorig jaar haar 100-jarig bestaan vie ren en deed dit op lofwaardige wijze. Het werk dezer en soortgelijk gerichte verenigingen heeft groot aanwijsbaar nut voor de volksgemeenschap in 't al gemeen in 't verleden gehad. Voor de toekomst zal dit evenzeer het geval zijn, indien zij, hun kerndoelstelling handhavend, hun werkmethode aan passen aan het voortdurend zich wij zigend tijdsbeeld. Eveneens memoreer ik nog eens de tentoonstelling, welke met medewerking van de Stichtse Culturele Raad in het midden van het vorig jaar in de brand weerkazerne werd gehouden; vooreerst wijl dit de eerste maal was dat een der gelijke opzet gerealiseerd werd en tevens omdat het geëxposeerdew erk van een zodanig gehalte was, dat het een bezoek alleszins de moeite waard deed zijn. Het sinds de 2e helft van het vorig qaar regelmatig houden, dank zij parti culier initiatief, ven exposities door Vee nendaalse en andere binnenlandse alsook buitenlandse kunstenaars in 't Lanteerntje, welke gratis voor een ieder toegankelijk zijn, betekent een verrijking voor onze gemeenschap. Vond het idee om goede ideeën van het personeel ook financieel te kunnen ho noreren ingang en werd daarom destijds een z.g. ideeënbus ingesteld, jammer ge noeg is dit idee in 1965 geen geslaagd idee gebleken, hetgeen niet wegneemt, dat het college van burgemeester en wethouders het idee huldigt, dè.t ideeën busidee nog niet te moeten loslaten. Wèl vruchtbaar is gebleken de ge dachte het bereer van de sportvelden op te dragen aan een sportstichting. Het bestuur dezer stichting heeft ge heel belangeloos met veel opoffering van tijd aan onze gemeente en ge meenschap daarmede belangrijke diensten bewezen en is gelukkig be reid op de ingeslagen weg voort te gaan. Is de ingebruikneming van de Sions- kerk in het Z.W.-deel van ons dorp uit den aard der zaak voor de kerkelijke gemeente, die deze kerk deed bouwen een belangrijke aanwinst, dit is het bouwwerk als zodanig eveneens voor het algemeen stadsbeeld. In het achter liggende jaar zag de gemeente zich weder gedwongen een deel van de administratie in een afzon derlijk gebouw onder te brengen, het geen natuurlijk niet bevorderlijk is voor de efficiency van het totale gemeente lijke apparaat. Temeer genoegen doet het me daarom, dat het slaan van de z.g. eerste paal voor het nieuwe Raad huis op de 3e mei door de Commissaris van de Koningin in de provincie op de voorgaande mededeling kan volgen. Die ons het jaar 1965 tot de natste te doen 3e mei moge dan mede gewerkt hebben worden volgens de statistiek sinds 1848, waarnaar reeds jaren was uitgezien, en over de noodzakelijkheid waarvan veel was gesproken, doch die desondanks tot die datum nog niet het licht had kun nen zien. Zonder alles met name te noemen mag ik stellen, dat de vestiging van en kele nieuwe industrieën in het afgelo pen jaar, het gereedkomen van een nieuw bankgebouw, de aanbouw van, de verbouw van en nieuwbouw voor be drijfspanden evenzovele tekenen en be wijzen zijn dat ondernemingslust en durf gelukkig nog steeds aanwe zig zijn. Volgens de laatste mjj althans bekende gegevens deed de arbeidsk rapte hnet aantal gergistreerde tewerkgestelde vreemdelingen in ons land van 32049 in 1962 stijgen tot 51611 eind 1964. Dat verschijnsel deed zich ook in onze ge meente voor; in juli 1962 waren er 111 vreemdelingen ingeschakeld in 't arbeids proces, welk aantal per 31 december J.l. was opgelopen tot 236, waarbij dan nog komen 197 vreemdelingen-werknemers, die hier werken, doch elders verblijven. Een verdergaande toename van vreem delingen zal uit o.a. huisvestingsoogpunt bijzondere aandacht blijven vragen in de eerste plaats natuurlijk van degenen, die noodgedwongen die arbeidskrachten te werkstellen, doch zal ook de overheid niet onverschillig kunnen doen zijn voor de wijze waaroij men die en andere vragen, welke zichte dezer zake voor doen, oplost. Naar u bekend is, is in 't vorig jaar ook onze gemeente opgenomen in het aardgasnet. Het zieh er wel naar uit, dat het aantal gebruikers in vergelijking met vroeger in de loop van de tijd zeer aanzienlijk zal toenemen. In de aanvan kelijke gedachte van vel.n na het bekend worden van zeer grote aardgasvondsten, dat dit dé goedkope brandstof voor kook- en verwarmingsdoeleinden bij uitstek zou worden, is inmiddels wel enige wijzi ging gekomen. Volgens een publicatie welke ik onlangs las, zou, rekening hou dend met de investeringskosten voor de opsporing van het aardgas en de kosten voor de aanleg van het aardgasnet, de kostprijs in 1965 een gemiddelde mini male van 13,3 cent per m3, wat de vaste kosten betreft, moeten zijn, wil er van verlies geen sprake wezen bij de hedendaagse prodüktie (afname). Daarbij zouden dan nog komen de va riabele kosten als onderhouds- en per soneelskosten. De onderhandelingen tus sen de Gasunie en de S.R.O.G. (Com missie samenwerking regionale organen gasvoorziening) leidden tot een prijs van plm. 6% centp er m3. Bij een dergelijke prijsovereenkomst is men ervan uitge gaan, dat de afname en dus ook de le- veringsquanta aanmerkelijk zullen stij gen en na de afsluiting van de inloop periode voor de Gasunie tenslotte een aanvaardbare prijs zullen opleveren. Volgens eerdergenoemde publikatie heeft de S.R.O.G. aan de distributiebedrijven geadviseerd de volgende tarieven toe te passèn: voor verbruikers van minder dan 300 m3 per jaar: 25 cent per m3 met een vastrecht van 12,per jaar; bij gebruik van 300 tot 600 mS per jaar: 20 cent per m3 en een vastrecht van f 27,oer jaar; bij verbruik van 600 tot 2100 m3 per jaar: 10 cent per m3 en een vastrecht van 87,per jaar; voor een verbruik van 2100 tot 100.000 mS per jaar: 9 cent per m3 met een vastrecht van 108,per jaar. Dit advies schijnt niet algemeen ge volgd te worden. Desgevraagd heeft de Minister van Economische Zaken aan leden der Kamer geantwoord, dat de be dragen van vaste kosten per aansluiting niet minder dan 60,— per jaar belopen. Er is ook sprake van export en daaraan knoopt zich natuurlijk de verwachting van het maken van een behoorlijke winst vast. Al te veel optimisme schijnt te dezer zake ook al weer niet op zijn plaats te zijn, omdat daarvoor hoofd zakelijk EEG-landen in aanmerking zou den komen en één van de basisbeginselen van de EEG-gemeenschap is, dat bij ver koop van produkten niet gediscrimineerd mag worden naar nationaliteit. Hoe het ook zij, de idee. dat voor centrale ver warmingsdoeleinden de olie een aflopen de zaak zou zijn lijkt nog niet bewaar heid te zullen worden. Ik mag dit ge deelte afsluiten met er aan te herinne ren, dat door de zorg welke van hoger hand over ons is uitgestrekt, de gemeen te met het distribueren van gas geen bemoeiingen heeft en in geen enkel op zicht verantwoordelijk is voor de wijze waarop en de prijs waarvoor gas aan deze dag vond een gebeurtenis plaats.de ingezetenen wordt geleverd. Hiervoor heb ik gesproken over cen trale verwarming, een belangrijke zaak geworden van een steeds meer algemeen karakter. De toenemende welvaart en de achterstand, die er in vergelijking met het buitenland op dit gebied is, zal in toenemende mate de aandacht opvorde ren bij w'oningbouw in alle huurklassen. Zonder twijfel zal uw Raad met inves teringsvraagstukken op dit terrein, waarachter dus de huurprijz der wonin gen zich mede gaan opstellen, in toe nemende mate te maken krijgen. Enkele weken geleden kreeg ik een aantal ge gevens onder de ogen, waarvan# vermel ding daarom m.i. wel geëigend is: In ons land zijn thans 7 procent van de woningen voorzien van een centrale- verwarmingssysteem, in Duitsland is dit 17 procent, in België plm. 10 procent. In Frankrijk was dit in 1956 reeds 14 pet. en in Italië 20 pet., terwijl in dat jaar het percentage in Zweden al 65, in Dene marken 35 en in Zwitserland 38 pet. beliep. Van de nieuwbouwwoningen werd in 1963 in Nederland en Duitsland respec tievelijk 25 en 45 pet. voorzien van een centrale verwarming; in 1962 was dat percentage in Frankrijk 44, in België 70, in Denemarken 75, in Zwitserland 90 en in Zweden zelfs 98 procent. Mevrouw, Mijne Heren, het is u zo langzamerhand genoegd bekend, dat het niet mijn gewoonte is in de eerste ver gadering na de jaarwisseling langdurig stil te staan bij hetgeen in het achter liggende jaar kon worden gedaan of tot stand is gekomen. Vrij uitvoerige feitelijke gegevens en andere inlichtingen treft u aan in een door diverse onzer diensten samengestel de schriftuur, waarnaar ik eenvoudig- heidshalve verwijs. Liever bepaal ik uw aandacht bij hetgeen zal moeten geschie den of neem enkele facetten daarvan in bescouwing. Uit enkele paragrafen van de nota van aanbieding bij de begroting voor dit jaar en de daarbij behorende bijlagen weet u welke werken als de urgentste dienen te worden beschouwd. Realisatie daar van, gezien het daaraan gekoppeld be grotingstekort, zal niet zonder slag of stoot verwacht kunnen worden, doch dient met alle macht te worden nage streefd. Het beeld, dat de staatsuitgaven in de laatste jaren te zien geven, 8 mil jard in 1958 en 18 miljard becijferd voor 1966, staat in de publiekrechtelijke sfeer niet apart. In het algemeen zijn de ge meentelijke bemoeiingen bij de toe nemende welvaart en de bevolkingsgroei evenmin gelijk gebleven doch voortdu rend uitgebreid en daarmede de zorgen. De gemeentelijke inkomsten zijn toch niet in evenredige mate toegenomen, zo dat het toenemend aantal begrotingen dat tekorten laat zien geen verbazing behoeft te wekken. O.m. in de schuld posities der gemeenten komt dit duide lijk tot uitdrukking. Een proces dat al jaren gaande is zoals de volgende cijfers ook laten zien. De netto gemeentelijke vaste schuld per hoofd der gemeentelijke bevolking bedroeg omstreeks 1900 50; per 1920 was dit 100, om na een lich te daling in de periode 19301946) snel naar de toestand van eind 1965 met haar bedrag van 1685— per inwoner dus niet uit de koers van het gemidelde te lopen. De gevolgen van de stqging van lonen, materiaalprijzen en de rente worden regelmatig op de tafel van de gemeente lijke huishouding gedeponeerd met alle gevolgen van dien.^ Qm bijvoorbeeld slechts één te noemen, ere hypotheekren te die in 1921 de top van 6 procent be reikte is nu die top in niet geringe mate gepasseerd en op 7 procent, ja zelfs in sommige gevallen daarboven, aangeland. Eén der factoren, die het meer en meer moeilijk, in bepaalde gevallen reeds heden ten dage onmogelijk doen zijn om de wenselijke premiebouw gerealiseerd té zien. Hebben alle gemeenten in ernstige mate met die hiervoor genoemde fac toren te kampen, wel zeer bijzonder wordt dit euvel versterkt, wanneer het gaat om gemeenten, die extra voorzie ningen moeten treffen tengevolg.e van de bijzondere plaats die zij in een be paald gebied innemen en/of daarenboven een bepaalde ontwikkeling binnen een bepaald tijdsbestek hebben waar te ma ken. Tot deze soort behoort ook de onze. In deze omstandigheden is het dus geenszins verbazingwekkend, dat ook zij behoort tot een kleine 300-tal, die om extra middelen (in de provincie Gronin gen waren van de 54 het er niet minder dan 43) bij de Rijksoverheid hebben moeten aankloppen. Ik meen de ver wachting te mogen uitspreken, dat ons verzoek btf de huidige Regering zeker begrip zal vinden. Onze regering ver dedigde haar enorme begrotingscijfers toename met een beroep op hetgeen noodzakelijkerwijze ten spoedigste moest worden gedaan o.a. in de sectoren ver keer, woningbouw, wetenschap, ruimte lijke ordening e.d. Onze gemeentelijke urgentste werken, die ten spoedigste noodzakelijkerwijze moeten worden ge ëffectueerd liggen in dezelfde of voor onze bevolking niet minder van belang zijnde sectoren. Verder is de vergelijking niet meer door te trekken, daar de ge meenten niet bij machte zijn in enige betekenende mate fiscale bronnen aan te boren. In die financiële zorgensfeer vraag ik nog uw aandacht voor een vrij recente opmerking van de Staatssecretaris van Sociale Zaken, die zich ernstig zorgen zou maken over de ongelijkheid waarop in vergelijkbare gevallen door de ge meentebesturen de Bijstandswet gehan teerd wordt. Vooropstellend, dat degenen die recht op bijstand kunnen doen gel den niet met schrielheid tegemoet mo gen worden getrdeen, dat een rechts- gelijke behandeling een kostelijk goed is, en voorts dat de bedragen in de sociale sector wat onze gemeente betreft dit jaar aanzienlijk hoger zijn begroot, wil ik niet onuitgesproken laten dat ik mij op mijn beurt wel eens zorgen maak over de gemakkelijkheid waarmede dat begrip „recht op bijstand" soms wordt vereatald en getracht wordt binnen de raamopzet van de bijstand te belanden, dan wel manupilaties plaats vinden om tot „rechthebbenden" te gaan behoren. Overigens is het dan tenslotte ook nog zo, dat de gemeenten toch ook nog altijd bijna 20% dier kosten moeten halen uit de som der algemene middelen, welke zij uit 't gemeentefonds ontvangen, en de deze guldens maar eenmaal kunnen uit geven. Volledigheidshalve geef ik u tenslotte nog enige vergelijkingscijfers, gepubli ceerd in één der vakbladen, tussen de index nationaal inkomen en die voor de kosten van sociale zorg in de jaren 1960 tot en met 1966, waaruit u kan blijken dat de toename onder het hoofd kosten sociale zorg veel sterker is geweest dan die van 't nationaal inkomen. In het Jeugd-Appèl van zondag 23 januari a.s. hoopt in de Petra Kerk voor te gaan ds. P. Heinen van Utrecht-Oost. De Mannenzang- vereniging „Het Ritmeesterkoor", o.l.v. Bertus van der Vliet, ver leent haar medewerking. Solist op deze avond is de bariton Jan Jan sen, lid van genoemd koor. Zondag 23 januari a.s. hoopt de Ge reformeerde predikant van Utrecht-O., ds. P. Heinen, voor te gaan in het eerste Jeugd-Appèl van dit jaar. Ds. Heinen, die op 17 dec. 1926 werd geboren, werd in aug. 1952 beroepen in Tuindorp- Oostzaan, waar hij deze gemeente dien de tot mei 1955. Vandaar vertrok hij naar Noordwijk- Binnen en in sept. 1959 nam ds. Heinen een beroep aan naar Utrecht-Oost, waar hij tot op vandaag zijn ambt nog bekleedt. Regelmatig kan men hem via de Wereldomroep beluisteren in zijn avondwijdingen. Dat is de titel van de toespraak van zondag a.s. Telefonisch deelde ds. Hei nen een commissielid mede dat hij dit onderwerp wilde houden n.a.v. het Oud Testamentische boek Micha, en daarvan het zesde hoofdstuk, de verzen zes tot acht. De Nieuw Testamentische Schrift- Uitgegaan wordt van het cijfer 100 voor beide categorieën in het jaar 1960; index natio- index kosten naai inkomen sociale zorg 1961 106 112 1962 112 133 1963 122 158 1964 142 182 1365 158 203 en becijferd voor 1966 176 233 De laatste maand van het vorig jaat bracht een nieuwe beperking in de be wegingsvrijheid der gemeenten op finan cieel terrein n.l. de beschikking dd. 4 december van de Ministers van Finan ciën, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat, waardoor de z.g. vaste financieringen weer gecentrali seerd werden bij de Bank voor Ned. Ge meenten. Naar ik hoop hebt u niet de indruk gekregen dat ik u een portie somherheid heb willen opdienen en voorzover niet ".lies even plezierig of aangenaam was. is het beslist niet mijn opzet geweest ■ian te manen tot freewheelen of terug trappen. De auto mogen allerwegen in garages of voor de woningen in aantal toenemen, ik ben zo vrij te veronder stellen dat de twee zo juist door mij ge bruikte werkwoorden uit de wereld van de fiets nog verstaan zullen worden. He tegendeel is het geval nl. wanneer het gaat om de vraag wat gedaan moet worden. Naast de in de begroting aan gekondigde zaken waarop we onze acti viteiten zullen hebben te richten zijn er wel meer waarvan de verwerkelijking zelve of het dichterbij brengen ervan de moeite alleszins waard is. Denkt u bij voorbeeld aan de bouw van het Politie bureau, verdere woningbouw, nieuwe of verbetering van uitbreidingsplannen, sa nering van bepaalde woningen of wo ninggedeelten, grondaankopen, onder wijsvoorzieningen, het vraagstuk van vuilafavoer en -verwerking e.a. Rest me tenslotte nog te wijzen op de data 23 maart en 1 juni, waarop ver kiezingen zullen worden gehouden. Het zou van weinig realiteitsbesef getuigen, beide mogen belangrijk zijn, indien ik niet zou stellen, dat voor de uitslag van de laatst bedoelde verkiezing, die voor de gemeenteraad, bij de bevolking be langrijk meer belangstelling zal bestaan dan voor de eerste. Gelet op artikel 5 onzer gemeentewet zal door de groei van het inwoner tal ditmaal het aantal zetels waar voor een vertegenwoordiger zal moeten worden aangewezen komen van 19 op 21. Ik verwacht, dat andermaal zal blij ken, dat de bevolking voldoende besef heeft voor de waarde van democratische rechten, die tezelfder tijd plichten in houden, ook zonder dat van overheids wege subsidie aan politieke partijen of groeperingen wordt verstrekt. Wordt zo gewezen in de richting van degenen, die straks tot kiezen geroepen worden, niet minder is de verantwoordelijkheid van hen, die zich bereid verklaren een plaats in te nemen tussen hen waaruit geko zen zal moeten worden. Het deel uit maken van het bestuur der gemeente en al hetgeen daaruit resulteert wordt gelukkig nog altrjd gezien als 't innemen van een eervolle plaats, waar bij wel te bedenken valt, dat het o.m. steeds meer tijd vraagt, en kunde en kennis. Mevrouw, Mjjne Heren, God schenke u allen gezondheid en kracht om ook In deze laatste zittings periode ind it jaar in goede harmonie al datgene te verrichten, waartoe u ge roepen zult worden ten behoeve onzer gemeente en ten bate onzer gemeen schap. lezing is uit Lucas 3, waar herhaalde malen de vraag wordt gesteld: „Wat moeten wij doen?" De bekende Mannenzangvereniging „Het Ritmeesterkoor" is bereid gevon den om zondag in het Appèl haar me dewerking te willen verlenen. Het „Rit meesterkoor" werd opgericht op 30 ok tober 1936, en gaat dus dit jaar haar 30-jarig jubileum vieren. In 1961, toen het koor 25 jaar bestond, werd t.g.v. dit jubileum een groots op gezette zangersdag gehouden, waaraan vele koren hun medewerking verleen den. Het huidige bestuur heeft beslo ten om een dergelijke herdenking ook nu weer te gaan houden. Het is nog niet definitief of dit door zal gaan, maar als het aan het enthou siaste bestuur ligt, zeker wel. Het nu 60 'leden tellende koor, lid van het Kon. Ned. Zangersverbond, repeteert iedere donderdagavond in de nieuwe kantine van de Oude fabriek t.o. de Eikenlaan. Dirigent van „Het Ritmeesterkoor" is de Utrechtenaar Bertus van der Vliet, die in december 1961 tot dirigent van dit koor werd benoemd. De heer Van der Vliet genoot zijn opleiding aan het Conservatorium in Utrecht. Al op 18- jarige leeftijd was hij 2e dirigent en is nu meer dan 25 jaar dirigent van di verse koren, w.o. het Mannenkoor „Au rora" te Utrecht en de Gemengde Zang vereniging „Soli Deo Gloria" te Scher- penzeel. Bertus van der Vliet. Naast het dirigeren van de koren geeft de heer Van der Vliet thuis u- zieklessen. In oktober 1964 dirigeerde hij het „Ritmeesterkoor" in een concert in de Petra Kerk, waaraan bekende so listen medewerking verleenden. Het programma van „Het Ritmeester koor" vermeldt als eerste het „Impro- peria" (popule meus) van de Italiaanse componist Giovanni Pierluigi da Pale- strina. Dit werk is naar een vertaling van Micha 6 3 en 4, uit welk hoofd stuk ook de Schriftlezing zal plaats vinden. Daarna zingt het koor het „Adora- mus Te" van de Zuid Nederl. componist Jacobus Clemens non Papa, die zijn naam (Jacobus Clement) ter onder scheiding niet zozeer van paus Clemens 7e, als wel van de dichter Jacobus Papa, met wie hij tegelijk te Yperen heeft gewoond. Na de toespraak van ds. Heinen komt een bewerking van de dirigent van het „Alzo lief heeft God de wereld gehad". Jan Janssen, die lid is van het „Rit meesterkoor", zingt regelmatig solo op de uitvoeringen. Momenteel volgt hij zangles bij de zanglerares Karin Kwant INDONESISCHE STUDENTEN DEMONSTREREN DJAKARTA: Indinesische studenten de monstreren tegen de sterk stijgende kos ten van levensonderhond. De route is hier door militairen (links) afgezet. te Utrecht. Op het Appèl zingt Jan Janssen de solopartij in een lied van Klaas J. Mulder: „Zingt den Lof van Zijnen naam". Na de toespraak verzorgt organist Bob van Stempvoort een orgelsolo over een bekend lied. Met de trompettisten, de heren De Jong en Stunnenberg, ver zorgt de heer Van Stempvoort de be geleiding van de samenzang. Aan het Appèl gaat een kwartier samenzang vooraf. De toegang is vrij. Jan Janssen, bariton. Tengevolge van de gladheid zijn !n '4 afgelopen weekend enkele verkeersonge vallen gebeurd, waarbij de gevolgen ge lukkig niet ernstig waren. Het bleef bi» materiële schade. Op de Kerkewijk werd de wielrijdstev Mej. G. vrijdagavond aangereden door de bromfietser v. d. H. Mej. G. bekwam een wond aan haar knie. Op de Nieuweweg-hoek Buurtlaan slip te de bestelauto van de heer G. uit Cu- lemborg tegen een voor hem rijdende auto van H. uit Amersfoort. De personen wagen werd van achteren beschadigd. Zaterdagmorgen reed de heer K. uit Weerselo met zijn bestelauto een inrit van een fabriek aan de Zuivelstraat uit Hij botste daarbij tegen een juist passe rende auto van H. v. d. K. uit Veenen- daal. Beide wagens liepen schade op. Ook zaterdagmorgen raakte de Veenen- daler van S. met zijn auto op de Fluiter straat in een slip. Hij raakte de wagen van de heer R. J. van B. Ook hier schade aan beide wagens. Zondagmorgen om 6 uur werd gemeld dat een personenauto aan het einde van de Buurtlaan-oost in een sloot was gere den. Omdat dit ongeval op het gebied van de gemeente Ede was gebeurd werd het bericht aan de Edese politie doorgegeven PONY WEGGELOPEN Donderdagavond werd nabij de SKF een loslopende pony aangetroffen. Het dier werd voorlopig vastgebonden totdat de eigenaar de heer S. kwam opdagen. Tegen deze werd proces-verbaal opge maakt omdat de pony het verkeer in gevaar had gebracht. Donderdagavond hield het Nut In het Dorpshuis een avond gewjjd aan het kam peren. Door de heer W. van der Lecq In structeur van de Stichting Ned. Kamp leiders Instituut werd voorlichting gege ven over deze materie. Helaas was het aantal belangstellenden zeer klein. De heer v. d. Lecq gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het kamperen. Rond 1900 is dit begonnen. Het waren toen mensen die enige tijd met primitieve middelen in de natuur wilden zijn. Na de oorlog is het kamperen in geheel andere banen gekomen. Ver volgens gaf hij een inzicht in de arbeid van de Ned. Kampeerraad en van het uitstekende werk van de A.N.W.B. Aan de hand van fraaie dia's gaf de inleider vele nuttige wenken aan kampeerders en a.s. kampeerders. Bij voldoende deelna me zal er een cursus gehouden worden over dit onderwerp, die een 5-tal avon den in beslag zal nemen. In Amerongen is een voorlopig comité opgericht onder de naam „Amerongs Orit- spanningscomité". Dit comité heeft al meer aktiviteiteft getoond, zij het dan ook onder een andere naam. Op zaterdagavond. 22 januari a.s. wordt er door genoemd comité weer een Tienerbal georganiseerd met muzikale begeleiding van The Royal Rockers uit Veenendaal Tegen betaling van f 1,50 kan een ieder om acht uur de grote zaal van het Dorpshuis in, of men zou schoenen met naaldhakken moeten dragen In ver band met de vloer is dit niet toegestaan.

De Vallei | 1966 | | pagina 2