Saneringsplannen aan Zwaaiplein PRUMMEL Hoofdcentrale PTT belde garagehouder: Clir. Lyceum schaatste op Leersumse Plassen Zandstraat-winkeliers deelden prijzen uit ARAM Sterkte politiekorps in Veenendaal is onvoldoende In toekomst minder buitenlandse arbeiders Rhenense kegelclub Paul Krüger bestond vijfenzestig jaar „Bent U nog niet weg9 want we willen de kabels verleggen w Glazen van top kwaliteit VEENENDAAL SCHEKI'ENZEEL kingfabriek" de fijne dropbonbonlekker engoed voor u! Rheiiens raail bijeen Rentevergoeding SPAARGELDEN: Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 21 januari 1966 4 Al geruime tijd (ongeveer acht jaar) bestaan plannen om op het Zwaaiplein in Vee nendaal Noord-Oost een doorbraak te forceren. Een aantal woningen, voornamelijk zaken- panden, moet dan worden afgebroken. Het gemeentebestuur van Veenendaal is ijverig in de weer om de betrokken panden in bezit te krijgen. Het grote probleem is echter hoe men de ze zakenmensen goede vervangende grond kan aanbieden. Wee Op de hoek van de Tuinstraat heeft de gemeente intussen twee huizen aange kocht. Resteert nog de zaak van Firma van Eist, die voor de woning 'n benzine station exploiteert en achter een maga zijn en garage heeft. De hele zaak zal hier weg moeten, maar de onderhande lingen leverden tot nu toe geen tastbaar resultaat op. De heer Van Eist gelooft dat er achter de schermen hard aan ge werkt wordt. Want vorige week werd hij gebeld vanuit Arnhem. Een hoofdambte naar van P.T.T. vroeg wanneer hij weg ging want men wilde weten hoe de kabels moesten aangelegd worden. En dan te weten dat de heer Van Eist nog geen idee heeft waar hij met z'n zaak naar toe moet en ook niet weet hoe groot de uitkoopprijs zal zijn. Er is nog geen enkel bod aan hem gedaan. Het is een slepende kwestie, die al in 1958 be gon. Fa. Van Eist kreeg toen het aan bod om een groot stuk grond op de hoek van de Vijgendam te kopen. Dit was voor de grenswijziging, dus lag de grond In de gemeente Ede. Van het gemeente bestuur van Ede heeft de heer Van Eist toen, naar zijn zeggen, weinig medewer king gekregen. Men beknibbelde steeds weer op het oppervlak. Eerst zou het stuk 20 meter zjjn, toen weer 11 meter, ik zag geen kans mjjn bedrijf daar onder te brengen. Achteraf had ik het mis schien toch beter kunnen doen, maar dat weet je niet van tevoren. We vroegen toen aan de gemeente Veenendaal of we snel weg zouden moeten. Er kwam een ontkennend antwoord en nu zitten we hier nog en zullen we eruit moeten. Er is aangeboden om mjjn bedrijf naar de Westelijke Randweg te verplaatsen, maar ik zie daar geen mogelijkheden. Die weg is veel te stil. Zelf heb ik ge vraagd om een stuk grond aan de nieuw te projecteren Tuinstraat, maar daar heb ik nog geen antwoord op gekregen, aldus de heer Van Eist. De instanties schijnen beter op de hoogte, want die P.T.T.-man vertelde, dat ik er gauw uit moest. Hij had de tekening van het nieuwe wegenplan op zijn bureau liggen. Fabriek In het verlengde van de garage van Fa. Van Eist ligt aan de huidige Tuin straat het bedrijf van Mantelfabriek „Speciaal", dat eveneens op de nomi natie staat naar elders verplaatst te worden. De heer Van Schuppen, direc teur van dit bedrijf, verklaarde dat hij nog slechts een inleidende bespreking had gehad met het gemeentebestuur Wat verlangt U van ons? Kort gezegd: Beter zien en er beter uitzien. Daarom stellen wij de hoogste eisen aan onze collectie monturen. Toonaangevend in optiek SPECIAAL OPTIEK Kerkewijk 17. V'daal Tel 3313 Ziekenfondsleverancier over een eventuele verkoop. „We hebben een bedrijf, dus zullen op een andere plaats moeten gaan bouwen, waarbij we dezelfde oppervlakte nodig hebben." De heer Van Schuppen kon niet zeggen hoe lang de kwestie nog zou voortduren. Wel zal hij de huidige bedrijfsruimte niet verder uitbreiden met het oog op de eventuele verplaatsing in de toekomst. Gelderland De saneringsplannen van de stede- bouwkundige strekken zich ook uit tot een aantal panden in het Gelderland. De gemeente deed verschillende pogingen om de woningen te kopen. Slechts in een enkel geval is het gelukt (met een al daar gevestigde slagerij). De andere be woners zijn wel benaderd, maar er kwa men geen transacties. De verplaatsings perikelen betekenen in deze sanerings plannen het grootste breekpunt. Hoe het verder zal verlopen is (nog) niet geheel duidelijk. Volgens de heer Van Eist zou een gemeentebestuurder verklaard heb ben, dat hij er over 2, hoogstens 3 jaar niet meer zou zitten. SKISPORT OOK IN ONZE OMGEVING Een dezer dagen zijn in de bos sen van onze omgeving enkele enthousiaste skisportbeoefenaars gesignaleerd. In het heuvelachti ge terrein van onze streek bleek het uitoefenen van deze sport heel goed mogelijk. Vooral nu de sneeuw enigszins verhard is door de strenge vorst kan men de wintersport op deze manier enigszins benaderen. Volgens de insiders ligt er eigen lijk nog iets te weinig sneeuw hetgeen niet wegneemt dat ook nu al redelijke successen met de lange latten behaald kunnen worden. Ongeveer driehonderd leerlingen van het chr. lyceum hebben dinsdag j.I. het studeren verwisseld voor een dag schaatsplezier. Hiertoe waren 7.(j gekomen, nadat bekend was geworden dat het Us goed be trouwbaar was en dat het in een uitstekende kwaliteit verkeerde. Onder lei ding van de heer Buis, gymnastiekleraar aan het lyceum, toog men reeds vroeg in de ochtend naar de leersumse plassen. Een prachtige baan straalde de jongelui toe en de omgeving maakte, dat velen zich in één der duurste wintersportcentra waanden. VROEG 's Morgens was reeds vroeg vertrok ken met enkele grote bussen en in de ochtend koude werden de gladde ijzers onder gebonden. Leerlingen en onder wijzend personeel schaatsten naar har telust en schenen zich van de tempera tuur weinig aan te trekken. Er werden wedstrijden gehouden voor groot en klein en dat het er sportief aan toe ging behoeft geen betoog. De heer Buis, die met de gehele leiding was belast, voerde de administratieve werkzaamheden in zijn auto uit. Frites De baanveger en tevens verkoper van diverse warme en koude hapjes had zorggedragen voor een zeer scho ne baan. Hiertoe hadden de leerlingen DAMNIEUWS. Eerst nu pas kan de volledige eind stand gegeven worden van Klasse 1-A van de UPDB, waarin VDC 1 uitkomt. Het wachten was op de uitslag van de uitgestelde wedstrijd DAWOCulem- borg. Helaas konden de Woudenbergers het niet bolwerken, verloren met 6-14 en moeten na een één-jarig verblijf in de eerste klas weer naar de tweede klas deegraderen. VDC bezet door een iets beter bordgemiddelde dan OG 2 (Z.) een eervolle derde plaats. Amerongen pro moveert zonder promotiewedstrijden naar de hoofdklasse Hier volgt de eindstand: Amerongen 1 8 13 UDG 2 8—12 VDC 1 ü-xo OG2IZ.) 8—10 Culemborg 1 87 Doorn-Langbr. Comb. 1 86 Vriendenkring 1 85 Driebergen 1 85 DAWO 1 8— 4 een klein geldelijk bedrag bijeenge bracht, om deze man die zich helemaal inzet voor de sport een kleine vergoe ding te geven. In een gesprek met de baanveger Een foto, die een overzicht geeft van de geanimeerde schaatsdag op de Leer sumse Plassen, waar de leerlingen van het Chr. Lyceum zich bijzonder ver maakten. kregen wij de indruk dat zijn beroep tegenwoordig erg in het nauw wordt gedrongen. De onkosten worden er dikwijls niet eens uitgehaald. Maar iedere keer heeft de baanveger van de Leersumse plassen weer nieuwe hoop dat de mensen hem tijdens hun schaatsplezier zullen zien. Er wordt wel oneindig veel frite gekocht om de innerlijke mens te verwarmen. De ruim 300 lyceïsten uit Veenendaal kan echter niets worden verweten. Zij dachten eerst aan de baanveger en toen aan zich zelf. Drie gelukkige winnaars Woensdagmiddag werden tijdens een gezellige bijeenkomst in Hotel „De Koren beurs" de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de ballonracc met St .Nicolaas. Enkele ballonnen waren zelfs naar Oost-Duitsland afgedreven. Rinie Zandee (8), Kostverioren 50 ontving een prachtige fiets, die hij direct maar eens wilde proberen. De ballon van deze eerste prijswinnaar was terechtgekomen in het plaatsje Prit- zicr Kreis Hage/iau (Oost-Duitsland) waar Anke Keim de moeite nam het kaartje naar Holland terug te sturen. De vindster van dit kaartje krijgt een attentie toegestuurd van de winkeliersver eniging Zandstraat. De tweed prijs was voor Edith Hootsen. (6) Groen van Prins- tererstraat 29. die van de gulle winkeliers een paar prachtige rolschaatsen kreeg. Parmantig hield de kleine meid haar prijs onder de arm. Nummer drie was Klaas van de Haar. (12) Davidsstraat 27, die een armbandhorloge rijk werd. De prijs winnaars en hun ouders hieven samen met de winkeliers nog even bijeen. De groep Zandstraat winkeliers zal over nadere plannen en eventuele acties nog onderling overleg plegen. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scher- penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: P. van Engelenburg 89, C. Valkenburg 88, H. Methorst jr., M. Berendse en A. ter Burg 87, J. Koudijs en J. ten Broek 86, A. C. van Dusschoten en N. Klum- penaar 84. H. Pater 83, J. van Eist en A. van Eist 82, J. Davelaar 81, B. Geefs- huizen en H. Berendse 79, T. Rusten- hove 75, H. van Droffelaar 74, H. Met horst 56 en J. van Engelenhoven 32 punten. (66) Een homerisch gelach stijgt op van de tribu nes, als Ares zo behendig van z'n schild beroofd is. En nog voor de reus van de verrassing bekomen is, valt Ambre opnieuw aan. Haar zwaard treft na een flitsende boog het gevest van Ares wapen. Met een kreet van schrik laat de reus zijn zwaard los en kletterend valt het op de stenen. „Welnu, Ares, geef je je gewonnen?" vraagt Ambre met een grim mig lachje. Doodsbleek deinst de kampioen achter uit. Zijn ogen staren in bijna bijgelovige angst naar het slanke gracieuse meisje, dat dreigend op hem toekomt. Vanaf de tribunes klinkt een oorverdovend geloei en gefluit. „Het het orakel stamelt Ares hees, geen stervelijk man zal Ares ver slaan geen man Toen, waggelend als een beschonkene, vluchtte hij naar de uitgang, terwijl het tergende honende gefluit en gebrul der menigte zijn trommelvliezen schijnt de scheuren (wordt vervolgd) De gelukkige prijswinnaar (tjes) van de balonnen- aktie Zandstraat winkeliers. V.l.n.r. Klaas van de Haar, Rinie Zandee en Edith Hootsen. Op de achtergrond het bestuur van de winkeliersvereniging. Aldus het hoofd van de politie, burgem. Hazenberg Het deze week gepubliceerde jaaroverzicht van de Veenendaalse gemeente politie noopte ons aan het hoofd van de politie, burgemeester Mr. Dr. Hazen berg een paar vragen voor te leggen. Gekonkludeerd mag worden dat het aan tal misdrijven in het afgelopen jaar 1965 procentueel byzonder is gestegen, voornamelUk in de sector overtredingen als diefstal, verzet tegen het openbaar gezag etc. De burgemeester was van oordeel dat de politie te overbezet is en haar controletaak en opsporingstaak niet intentief genoeg kan uitvoeren. De geweldige toename van het ver keer vraagt van de politiemannen het alleruiterste aldus de burgemeester. Het politietoezicht op andere zaken ver slapt wellicht. Burg. Hazenberg zou in dit verband de bevolking willen oproe pen meer tips te verstrekken als men iets verdachts waarneemt. Het samen spel tussen burgerij en politie kan zo danig zijn dat beiden hiermee gebaat zijn. De bevolking heeft dan minder last van dieven, de politie kan haar taak beter vervullen. Veenendaal wordt van dag tot dag groter, het aantal politiemannen blijft hetzelfde. „Maar aan een uitbreiding van het korps kan ik ook niets doen" dat beslist de Minister van Binnenland- j se Zaken zo voegde de burgemeester er, nog aan toe. Een andere oorzaak van', de toename van met name het aantal diefstallen was de gemakkelijke'. verplaatsing in het verkeer. Vroeger liepen de mensen uren of gingen op de fiets. Thans heeft bijna iedereen een auto, dus ook de dieven. Ze kunnen nu gewoon in regionaal verband gaan wer ken of zelfs landelijk. De burgemeester zqu de. bevolking wel op het hart wil len drukken hiermee rekening te hou den en zelf de maatregelen te nemen, die de misdreven tot het uiterste kun nen beperken, zoals goed afsluiten van deuren, het opbergen van geld of gelds waardige papieren in een daarvoor ge ëigende ruimte. Het jaarrapport geeft wel te denken, maar is niet onrustba rend te noemen. In gelijkwaardige plaatsen wijzen de cijfers hetzelfde uit. Er is nu eenmaal landelijk een toename van het aantal overtredingen te consta teren. Alleen een goed bezet politioneel apparaat kan afdoend werken, zo meen de burg. Hazenberg. WATEROVERLAST IN OUWEHANDS DIERENPARK De watersnood, waarmee men in heel Nederland gedurende de laatste maan den te kampen had, is bijna voorbij. Ech ter in Ouwehands Dierenpark werd men er nu pas mee geconfronteerd. Het was geen gevolg van de hoge waterstand in de rivieren, want het park ligt ongeveer 60 m boven N.P. op de Grebbeberg. De nijlpaarden hadden er voor gezorgd. Plotseling bleek de riolering van het park ernstig te stagneren. Grote stuk ken van de tuin kwamen blank te staan. Toen men een onderzoek ging instellen bleek dat onverteerd hooi van de nijl paarden op verschillende plaatsen in het buizenstelsel proppen had veroorzaakt, waardoor het afvalwater niet meer langs de normale weg kon worden afge voerd. Met man en macht is er gewerkt om het onverteerde hooi weg te werken. Er moest zelfs een kolkenzuiger aan t« pas komen. BENOEMING GECOMMITTEERDEN HANDELSAVONDSCHOOL. Jaarlijks dient de raad de gecommit teerden voor het afnemen der eind examens aan de handelsavondschool te benoemen. Het college stelt de raad voor deze commissie, evenals vorig jaar. als volgt samen te stellen: Mr. J. Deen, Herenstraat 67, Rhenen; W. Klaassen, Fred. v. d. Paltshof 13, Rhenen en Mej. I. Nijenhuis, Willibrord- weg 1, Rhenen (Voorzitster). NAGEKOMEN PREDIKBEURT. Voor de Oud-Gereformeerde Gemeente Naar wij vernemen bestaat het voornemen ook in Veenendaal het aannemen van .i rv u u i j- j te Rhenen spreekt op donderdag 27 buitenlandse werknemers wat te beperken. De Heer Hanmnk, distrtictsbestuurder van „De Eendracht" verklaarde dat er nog geen officiële vreemdelingcnstop is inge voerd, maar dat de tekenen er op wijzen dat de Nederlandse werknemer eerder aan genomen wordt. januari, 's avonds om 7.00 uur ds. Wil- tink te Doetinchëm. 1. liet standpunt van de minister gaat in deze richting en het beleid van het be drijfsleven is hier een uitvloeisel van. 2. De textielbedrijven in Veenendaal heb ben in de laatste jaren zodanig geïn vesteerd in het machinepark dat men met hetzelfde aantal werknemers (of minder) dezelfde produktie kan halen. 3. De buitenlandse arbeiders zijn kost baarder. Het hogere bedrag kan wel worden gesteld op 50 cent per uur. Deze contractarbeiders krijgen welis waar iets lager loon, maar ontvangen een kostgeldvergocding van 22,50 en bovendien eenmaal per jaar een gratis reis naar het land van herkomst en een week langer vakantie. Bovendien speelt in de overwegingen een rol dat het verloop in de textielindustrie behoorlijk is ingedamd. Men stapt niet meer in grote getale naar een andere be drijfstak over. Van slapte is er geen spra- RHENEN OUWEHANDS DIERENPARK STRIJDT TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Nu blijkens officiële mededelingen van het ministerie van landbouw het mond en klauwzeer steeds verder Nederland binnendringt, heeft de directie van Ouwehands Dierenpark op de Grebbe berg alle varkens en runderen tegen deze ziekte laten inënten. Ook de uit heemse herkauwers en hoefdieren heb ben een prik gekregen. Men hoopt door deze vQorzorgsmaatregel de zo gevrees de ziekte buiten de poorten van het park te houden. OOST- EN' WEST-DUITSLAND BIJ OUWEHAND VERENIGD. Nog niet zo lang geleden kreeg men in Ouwehands Dierenpark de beschikking over een wisent-stier. De wisent, ook wel Europese bison genoemd, is prac- tisch uitgestorven. Men treft het dier uitsluitend nog in dierentuinen. De directies van alle tuinen in de wereld handelen er niet in, doch wisselen over complete exemplaren met elkaar uit. Ouwehand kreeg de wisent uit Leipzig, van achter het ijzeren gordijn. Aanvan kelijk zou er een wisent-koe komen uit België, doch thans vernemen wjj, dat er een vrouwelijke wisent in aantocht is uit Frankfort in West-Duitsland. Het ligt in de bedoeling dat de beide wisenten een paar gaan vormen. De dieren zijn twee jaar oud. In Ouwehands Dierenpark worden op die manier oost- en west- Duitsland verenigd. De wisenten zullen niet eens een pasje nodig hebben om bij elkaar te kunnen komen! ke aldus dhr. Hannink. De sluiting van bedrijven elders is een gevolg van de vele fusies in het bedrijfsleven. Van de zijde van het Gewestelijk Arbeidsbureau werd verklaard dat de vakbonden er landelijk op aandringen om de buitenlanders te we ren, maar dat de werkgevers er niet veel voor voelen. Het was wel bekend dat de bezetting op de plaatselijke bedrijven rede lijk was en dat men deze stabiliteit wil handhaven. D.K.C. VIERT DERDE LUSTRUM. De Dames kegelclub D.K.C. viert op maandag 24 januari a.s. haar derde lustrum met kegelwedstrijden in de kegelbaan achter Het Wapen van Rhenen. De wedstrijden duren ongeveer tot 11.30 uur. Daarna volgt de prijsuitrei king. Op 18 januari jongstleden werd in de jaarvergadering van de Kegelclub Paul Krüger hei feit herdacht dat deze club voor vijfen: .-stig jaar werd opgericht. De kegelclub Paul Krüger is de oudste van alle clubs te Rhenen. Daarna volgen: de damesclub Tante Sanni, de Rh. club EVA; de club DIG en de damesclub DKC, die op 24 januari haar derde lustrum hoopt te herdenken met bet houden van wedstrijden onder de plaatselijke clubs. De heer J. Groenen nam op 18 januari afscheid als kegclopzetter, welke werk hij 35 jaar heeft gedaan. Hij werd bij dit af scheid toegesproken door de heren Ver beek en Souwerbren. Men bracht hem dank voor de vele jaren dat hij als kegel- opzetter had gefungeerd en men overhan digde hem een passend aandenken namens alle leden van de dinsdag en woensdag avondclub van Paul Krüger. In het bestuur van Paul Krüger kwamen enige wijzigingen. De heren Verbeek en Wijnands, die zich niet herkiesbaar stel den werden opgevolgd door de heren Souwerbren en v. d. Grift. De penning- GEZAMENLIJKE UITVOERING. De Arbeider» muziekver. „Oefening Baart Kunst" en de Arbeiders zangver. „Kunst Na Arbeid" geven op vrydag 21 januari n.m. te 8.00 uur in het Eigen Gebouw te Rhenen een gezameniyke uit voering. Naast een aantal nummers, die iedere vereniging afzonderlijk uitvoert staan ook nog enkele gezamenlijke nummers op het programma. De avond wordt met een bal. waaraan de Valleiband mede werkt, besloten. meester de heer v. d. Schaaf werd herko zen. Ook werd gesproken over verbetering van gebouw en verwarming. Gelet op het feit dat er in Rhenen en omgeving (Veenendaal, Leersum) veel be langstelling voor de kegelsport bestaat kan worden medegedeeld, dat de banen nog vrij zijn op zaterdag en op zondagavond Personen die in Rhenen zijn komen wonen, kunnen zich voor inlichtingen omtrent deze mooie sport steeds wenden tot het se cretariaat Paardenveld 3 Rhenen. RAIFFEISENBANK: AMERONGEN, Kon. Wilhelminaweg 59 LEERSUM, Rijksstraat 188 ELST-Ut., Irenestraat 5 direkt opvraagbaar3 Zilvervloot (JSW) ambtenarenspaarregeling4 Spaargelden op termijn tot 4 ALLE ANDERE BANKZAKEN ASSIJRANTIëN De raad van de gemeente Rhenen komt op dinsdag 25 januari .m. 8 uur ten gc- mccntchuize in openbare vergadering bij een. Op de agenda staan de volgende punten van behandeling: 1. Notulen: 2. Ingekomen stukken en me dedelingen: 3. Wijziging algemene politie verordening; 4. Wijziging salarisverorde- ning 1963: 5. Wijziging salarisverordening 1961: 6. Vaststelling bedrag per leerling voor het b.l.o. voor 1966: 7. Wijziging le- gesverordening: Ruiling van grond; 9. Vaststelling getal wekelijkse lesuren vak onderwijs voor 1966; 10. Benoeming ge committeerden handelsavondschool; II. Verordening tot wijziging verordening te gemoetkoming bovenmatige ziektekosten; 12. Verordening tot wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement: 13. Beroep tegen weigering bouwvergunning N.V. Brinkhout Rhenen: 14. Vaststelling jaarre kening voorm. „Gast- en Weeshuis" over 1964: 15. Verkoop grond. Specificatie stukken punt 2: a. rekening 1964 vleeskeuringskring „Vee nendaal"; b. schrij.-en d.d. 29 november 1965 van de Prov. Raad voor de Volks gezondheid te Utrecht inzake onderzoek naar gehoorstoornissen bij kinderen; c. schrijven d.d. 6 december 1965 van Be» drijfschap Schildersbedrijf tc Rijswijk in» zake werkspreiding met betrekking tot de uitvoering van schilderwerk: d. normen in gevolge de algemene bijstandswet.

De Vallei | 1966 | | pagina 4