Van heumesen en waterratten PUROL Schoonheidssalon HENNY JANSEN 9t Onmogelijke gebeurde in Wageningse wasmachine wmwmwm Eerste lustrumconcert in Chr. Ger. kerk aan de Hoofdstraat Kandidaatstelling Provinciale Staten Dokter Waller woont nu 60 jaar in Rhenen Oude „Blaauwe Schuur" te Amerongen verdwenen euwsblad „DE VALLEI" vrydag 21 januari 1966 AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL V.A.B. KIRPESTEIN SPOORARTS Afscheid, bevestiging en intrede ds. W. L. Mulder Roode Kruis Straatnaam u nylons Fa. L. HEY Rhenense medicus viert 89ste verjaardag 6 Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageninger»-- I Nyverheidslaan 13 Rhenen - Utrecht - Amsterdam Telefoon 406 7 Op zaterdag 22 jan. is het precies vijf jaar geleden dat het orgel in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofdstraat in gebruik werd genomen. Feike Asma gaf toen voor een stampvolle kerk een prachtig concert. Thans, vijf jaar later zal dezelfde organist weer een concert verzorgen. In de afgelopen periode zijn er verschil lende bespelingen geweest, geslaagde en minder geslaagde. Toch was in de ge hele serie een zekere lijn te bespeuren. De meeste concerten lagen min of meer op het romantische vlak, een richting die de Veenendalers blijkbaar bijzonder aansprak, getuige de grote opkomst. Daarenboven waren er ook concerten met een moderne aanpak. Ook heeft men getracht de bezoekers het hoe en waarom bij te brengen. Men denke aan de concerten van Lambert Srné en Feike Asma samen, waarbij jeide organisten de gelegenheid kre gen een mondelinge toelichting te ge ven. Waren er in het begin uitsluitend orgelbespelingen, de laatste jaren heeft ien ook vele solisten vocaal en in- rumentaal en gehele zangkoren op iten treden. Dat mede hierdoor de luzikale belangstelling van de meeste eenendalers breder is geworden is uiten twijfel aan te nemen: Hopelijk /orden in de toekomst nog vele con certen op dit prachtige orgel gegeven. Met belangstelling zien de liefheb bers dan ook uit naar het concert an anstaande zaterdag en wel om twee cdenen: In de eerste plaats is dit.het crste concert dat Feike Asma hier eeft nadat het orgel in de vorige zo- ler enkele wijzigingen heeft onder aan. Ten tweede is de organist sinds ort benoemd als organist bij de Ned. -lerv. Kerk te Maassluis. Nadat hij velé jaren in Den Haag or ganist is geweest van de Lutherse kerk peelt hij dus nu weer in een hervorm- e kerk op een prachtig drie klaviers- rgel dat in 1732 is gebouwd door Ru- VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE dolf Garrels .Het orgel heeft 50 stem men. Zeer waarschijnlijk zal de bezoe ker zaterdagavond wel enkele nieuwe dingen van de kunstenaar kunnen be luisteren. Ook staat voor zaterdag het wat mo derne werk van P. C. van Westering „Suite de Concert" op het programma. Verder worden nog de volgende wer ken ten gehore gebracht; de „Gavotte" in Q van William Boyce, de „Toccata in F" van J. S. Bach, de „Sonate No. 3 in C. min." van A. Guillmant en de „Andantino" van Cesar Franck. Al met al een avond die geen enkele muziek liefhebber mag missen. Dit is het imposante orgel in de Ned. Herv. kerk te Maassluis, waar Feike Asma sinds kort organist is. In zo'n kleine plaats ale Rhenen, dat toen der tyd meer het karakter had van 'n stad, bleven de diverse functies niet uit. Dokter Waller werd onder meer aan gesteld als spoorarts. Dit hield in dat hy belast was met de medische controle van de spoorwegarbeiders, die toen nog werkzaam waren by het station in Rhe nen. Hierdoor kreeg de dokter de special^ bevoegdheid om over de spoorbrug te mogen fietsen. De eerste tyd werd de Ds. W. L. Mulder cal zondagmiddag 23 januari a.s. afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Bolnes in de burgerlijke gemeente Ridderkerk en veertien dagen later, n.1. zondag 6 febr. a.s. in de middagdienst in de Johannes- kerk, na vooraf morgens in de Re- hobothkerk te xyn bevestigd door ds. J. H. van Halsema uit Gorlnchem, in trede doen als predikant van de Gere formeerde Kerk van Gorinchem, waar hy beroepen ia in de vakature van ds. W. G. Scheer», die op 25 juli van het vorige jaar (1965) naar Amstelveen Noord/Ruitenveldert ia vertrokken en die daar drie weken later intrede heeft gedaan. Willem Lein Mulder werd op 3 febr. 1929 te Veenendaal geboren. Hij be zocht eerst het lyceum te Arnhem en studeerde daarna nog aan de Vrye Uni versiteit te Amsterdam, waar hy op 11 mei 1956 zyn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Mul der ongeveer vyf weken later op 14 juni 1956 na praeparatoir examen door de classis Amersfoort was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in .Nederland werd hy op 4 november van datzelfde jaar (1956) door ds. D. Enk uit Veenendaal bevestigd als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Nieuwolda, in de classis Appingedam. Op 17 september 1961 verwisselde ds. Mulder deze Kerk met die van Bolnes in de classis Barendrecht. waar hy toen is bevestigd door ds. W. H. Wamsteeker uit Wagenborgen in de provincie Gro ningen, die zondag 23 januari a.s. naar Ruinerwold-Koekange zal vertrekken. Tydens zyn ambtsbediening als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Nieuwolda ging ds. Mulder op 20 april 1959 in militaire dienst en is toen ruim een jaar o.a. in de Westenberg-kazerne te Schalkhaar werkzaam geweest als reserve-legerpredikant. Verder was hy enige tyd actuarius van de classis Ap pingedam. Tydens zun verbiyf te Nieuwolde werd daar een begin gemaakt met de vry ingrijpende verbouwing van de ge reformeerde kerk Te Bolnes was ds. Mulder ere-voorzitter v^n de gerefor meerde jongerenvereniging ..FUoïo«*o«rM praktijk uitgeoefend op een stoomfiets. In 1913 kreeg de arts zyn eerste auto. Hiermeer was hy de derde in de ge meente Rhenen. Tydens de oorlog maakte de arts zich verdiensteiyk op het gebied van het Roode Kruis. Hiervoor werd hij onder scheiden met de hoogste onderschei ding die deze instelling kent n.l. „Het Kruis van verdienste". RUWE HANDEN Tevens was dr. Walder in 1940 be last met de evacuatie van de bevolking, hierdoor bleef de arts zelf het langste in Rhenen. In Rhenen zelf heeft deze bekende arts geruime tyd gefungeerd als cursusleider van de plaatseiyke af deling van het Roode Kruis. By zyn vyftig-jarig ambtsjubileum in Rhenen werd ter ere van deze pio nier een straat naar hem genoemd en wel de dr. Wallerstraat. Dit stelt de dokter zeer op prys. Tot zyn 75ste jaar is hy controlerend arts geweest, het geen hem nog enigszins zijn oude ge voelens liet herbeleven. Momenteel is de dokter 88 jaar en wordt 1 februari 89. Ondanks deze hoge leeftyd is dr. Waller nog in staat auto te ryden. Maar als zyn rybewys in 1967 zal zyn afgelopen stopt hy hiermee. Al oefent de Rhenense dokter nu al enkele jaren geen praktyk meer uit, toch zal hy by de oudere mensen in Rhenen nog biy- ven voortbestaan als dokter Waller. doet langer met v.a. Setter Set nylonin de nieuwe Roaella kleuren ziet U bij: t Hoofdstraat 45 tel 2195 Frans Halslaan 26. tel. 3044 ■b GELAATS MASSAGE MAKE-UP Vr EPILEREN ■b MASKER ■b MANICURE b ONTHARING Inlichtingen en afspraken telefonisch of in onze zaak DROGISTERIJ Zandstraat 7, tel. 2472, Veenendaal Een leuke inkijk in de Zandstraat van vroeger, waarbij men oostwaarts kijkt. boewei hier en daar altijd wel excessen bleven bestaan. Het wijkgebouw mocht worden gebouwd op de grond van het oude rusthuis. Toen deze organisatie achter de rug was werden proeven genomen met schoolonderzoek, dit bleek groot succes te hebben en dokter Waller werd aangesteld als bevoegd schoolarts. Het laatste deel van de „Blaauwe Schuur" te Amerongen, stort, met be hulp van vrijwillige medewerkers, ter aarde. Op dinsdag, 8 februari 1966 zal de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten der provincie Utrecht plaatshebben. Op die dag kunnen van negen tot v\jf uur by de voorzitter van het hoofdstembureau voor de kieskring Amersfoort of by het door hem aangewezen lid van het hoofdstembureau, ter gemeente-secretaris van de gemeente, waar dit hoofd stembureau is gevestigd, lijsten van kandidaten worden ingeleverd. Iedere lyst moet worden ondertekend door ten minste 25 kiezers die binnen de kieskring, waarvoor die lyst geldt, kies gerechtigd zyn voor provinciale staten. Een kiezer mag niet meer dan een lyst ondertekenen. De namen van de kandidaten moeten op de lyst worden geplaatst in de volgorde waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven, op de lyst mogen maximum 20 kandidaten worden geplaatst. De kandidaten moeten worden op de lyst geplaatst met vermelding van naam. voorletters, jaar en datum van geboorte alsmede woonplaats en adres. By de lijst moet worden overgelegd een schrifteiyke verklaring van iedere daarop voorkomende kandidaat, dat hy met de stelling op de lyst van zyn naam akkoord gaat. Boven de lijst kan bij machtiging de aanduiding van een politieke groe pering worden geplaatst. De inlevering van de lyst moet per soonlijk geschieden door een kiezer, be voegd tot deelneming aan de verkie zing. By deze inlevering kunnen de kandidaten tegenwoordig zyn. Indien het een lyst van een politieke groepering betreft, waarvan geen lid zitting heeft in de provinciale staten moet een verklaring worden overgelegd waaruit blykt, dat op naam van één der ondertekenaars van de lyst of op naam van de gemachtigde 250,in de kas der provincie is gestort. De tot invulling bestemde formulie ren voor lasten van kandidaten, voor de schriftelyke verklaring en voor de machtiging, bedoeld in de bepalingen van de kieswet zyn van heden tot en met de dag van kandidaatstelling ter secretarie der gemeenten kosteloos ver krijgbaar. tevens kunnen ter secretarie nadere inlichtlgnen worden verstrekt. De oudste arts in de gemeente Rhenen is ongetwijfeld dokter W. Waller. In 1906 kwam hij als jong arts in Rhenen, om daar een zeer moeilijke, maar heel mooie praktijk te beginnen. In die tijd moesten tal van verbeteringen worden aange bracht en als eerste zag dokter Waller dat er een afdeling van Ziekenzorg moest worden opgericht. Al heel spoedig kon er een wijkverpleegster worden aangesteld en de medische toestand in Rhenen had men dan ook weldra onder de knie, al- Onmogelijk dat mijn wo? nog witter kan worden" zei mevrouw J. HofstedeWolstraat 12, Wage- ningen, toen een Sunil team bij haar thuis kwam wassen. Maar zie uit haar eigen wasmachine kwa men wittere lakens, wittere schor ten, wittere lingerie. Daar kan geen sop tegenop!" concludeerde mevrouw Hofstede zelf. Wat een waskracht 1" En zij ging gelijk met de demonstratrices de deur uit om Sunil te halen. kamer hun verblijf hadden. Zij raakten zo ge wend aan de muizen dat ze er niet meer bang voor waren en de beestjes brood en kaas voerden. Toch was het een gezellige tijd vaak. Het klinkt misschien niet erg geloof waardig maar toch was het dat. Hoewel, er gebeurden soms vreemde dingen. Omdat het zo'n arme tijd was, deden de mensen voor geld alles. Zo was er eens iemand op de Schupschefabriek, die voor een paar dubbel tjes een kikker de kop afbeet". „Gebeurden er dan wel meer van zulke dingen?" „Nou, man. Ik zag een keer hoe iemand voor een pakje sigaretten drie heumesen op at. tussen twee sneden koek. Ze waren tot alles in staat, in die tijd. Varkens slachten gebeurde in die tijd ook veel aan hiys. Dan kwamen Van Doorn of Van Dijk, de slach ters. bij je aap huis. deden een sterk touw aan de achterpoot van het beest, waarna het varken werd omgetrokken. Dan ging het mes erin en bloedde het dier dood. Soms zaten ze met een paar man op het varken, om het in bedwang te houden. En dan had je ook nog in die tijd de vele spoken «n heksen. Als een wat oudere vrouw maar een beetje een kromme neus had en wat sterk gerimpeld was, werd er al gauw gefluisterd dat het een heks was. Die mensjes hadden soms veel te lijden en we mogen blij zijn dat die ellende uit de wereld is. Want bijna iedereen deed er aan mee. Christelijk x>f niet christelijk. Rijk of arm. De meesten hadden ontzag voor spo- heksen en meer van dat soort dingen" „Weet je nog een leuk verhaal uit die tijd?" „En ofl Ik weet nog iets bijzonder aardigs, maar laten we daar een nieuw verhaal van By het ontwerpen van de plannen voor het Amefongse Zwembad, werd er steeds van uitgegaan dat de badhokjes, douches enz. een plaats zouden vinden In de oude Blaauwe Schuur ter plaatse. Een der weinige nog in tact gebleven originele tabak hsc hu ren. Bovendien was deze schuur met zyn meer dan 50 meter lengte een der grootsten in zyn soort. By nadere Inspectie bleek echter dat het houtwerk van de schuur zozeer was vergaan, dat restauratie onmogeiyk bleek, of wel zeer kostbaar zou zyn. Natuurlyk is dit voor de zwembad commissie een tegenslag. Financieel wel te verstaan. Er bleek namelyk maar een oplossing. De schuur afbre ken en opnieuw opbouwen. De extra kosten hiervan bedragen rond 15.000,Maar tegenover deze hogere kosten staan vele voordelen. Het grootste voordeel is wel dat er nu een gebouw ontstaat, dat aanmerkelijk min der aan onderhoud zal vergen. Boven dien kan, met het gegeven uitwendige aanzien, dat weer precies hetzelfde wordt als de oudo Blaauwe Schuur, in wendig de zaak veel beter aan de aard v. d. onder te brengen ruimten worden aangepast. De schuur wordt opgebouwd door middel van een 12 tal voorgelym- de houten spanen. Hierop wordt een dichte dakbedekking aangebracht. Aan de buitenkant komen de oude pannen er weer op. Hoewel de kosten dus hoger worden, is de commissie van mening, dat de voordelen verre tegen dit nadeel op wegen. Ondertussen is zaterdagmorgen het laatste restant van de oude schuur ter aarde neergedaald. De 9 meter hoge, 11 meter brede en 50 meter lange schuur is niet meer. Vorige week za terdag begon een ploeg vrijwilligers onder leiding van dhr. Den Uyl met het afhalen van de pannen. De week daarop was deze ploeg zover dat het laatste deel van het geraamte omlaag getrokken kon worden. Binnenkort kan met frisse moed met de nieuwbouw begonnen worden. In het tydschema geeft dit geen tegen slag. Deze nieuwbouw zal ongeveer evenveel tijd vergen, als de eerder ge dachte restauratie. Intussen alle hulde voor de heer den Uyl en de mensen die de afgelopen weken vrijwillig aan het bad gewerkt hebben in de kou en de sneeuw. maken" Hier een leuke schets van het oude Boveneind, wat nu de ruime Prins Bernhardlaan is. Uit verkeersoogpunt een verbetering, maar verder „Kriekkriek kriek", zo kreten de heumesen (krekels) in de bakkerij van de nog heel jonge bakker, Arie Diepeveen, in de Zandstraat, zo'n veertig vijfenveertig jaar geleden. 't Was vandaag weer heel bar, met de tsilpers. En de kakkerlakken zaten ook weer met bosjes tegen de muur. Geen wonder trouwens met zo'n warme zomerdag. Arie veegde zich het zweet van het voorhoofd. Hij verlangde naar een beetje frisheid. Hij liep de bakkerij uit en ging de weg op. De sloot in het midden van de Zandstraat, de Grift, rook weer aardig. bleef natuurlijk gewoon doorschieten en legde er nog verschillende neer. Hoe het toen met de wapenwet zat. weet ik niet precies, maar het zal wel niet zo streng geweest zijn als nu. De Gooyer stond tenminste meer dan eens te schieten." zo verduidelijkt Diepeveen ons zijn herinneringen uit die oude tijd Hebt u nog meer ervaringen met ratten gehad?" „Dat zou ik denken. Men zei mij dat hier in dc omtrek, ergens bij een boer, niemand naar binnen durfde te gaan, vanwege de rat ten. Ik er een keer op af natuurlijk. En daad. het krioelde er van levende en dode ratten. Eerlijk gezegd voelde ik geen enkele Cehoefte meer, om daar nog eens een bezoek te brengen. Ook wat jaartjes later, toen ik in het Gel derland woonde, hadden we er nog flink last van. We woonden aan de slootkant, oet vcorbij de bierschuur van Dekker. Het we melde er van ratten en muizen. Mijn zoontje zat een keer op het balcon en riep naar mijn vrouw: „Mamma, kom eens kijken, er lopen hier allemaal poesjes." Mijn vrouw was gauw bij hem en ontdekte enkele enorme ratten. In deze tijd hadden wij ook enkele pensiongas ten, onderwijzeressen meestal, die in de vpor- Er stonden wat mensen op dè weg en ze keken naar de overkant van het water. Arie volgde hun blikken en zag aan de kant van het „Haverland" verschillende grote water ratten, die zich koesterden in de zon. Ja. die ratten, dat was wat vroeger in Veenendaal. Overal zaten ze met hopen. In verschillende rassen en afmetingen. Geweldige kanjers wa ren er bij. In de Zandstraat zat het vol met ratten, langs de slootkant en bij de huizen, maar ook op dé „Meulenpol" en in de „Breeje Gang". Zelfs op het „Hoge End' (Gort straat) waren ze nog in troepen te vinden. En dan vooral ook het Gelderland en het Boveneind niet te vergeten. In heel Veenen daal krioelde het. De bestrijding was dan ook erg primitief. Wel waren er venijnige fok- honden, en ook nog wel enkele andere rassen, die zich ontpopten als uitstekende rattenvan gers. 't Was echt geen zeldzaamheid als één hond een stuk of twintig ratten achter elkaar doodbeet. Oudere Veenendalers herinneren zich nog wel hoe dat er aan toe ging. Als er een hol was aangeboord werd het vol gegoten met water, terwijl de fok klaar stond om de ratten met één knauw van zijn sterke kaken, de nek te breken. „Aris aan 't burgje" had ook zo'n felle hond. Kerels, wat kon die het. Biestige goeie vangers waren het. Maar het was niet voldoende, deze bestrijding, om gelijke tred te houden met de aanvoer van ratten, uit de diverse sloten en vanuit de vele „keueshokken", welke ook permanente haar den vormden. Bakker Arie keek om zich heen en merkte plotseling dat zijn buurman. Ties de Gooyer, de slager, weer aan de gang was. De Gooyer had namelijk een fikse buks bij zich en richtte de loop daarvan op de ratten aan de over kant. Zo nu en dan drukte hij af. En aange zien de slager een prima schutter was. beet menige waterrat voorgoed in het modderige zand. Morsdood. Terwijl de Gooyer weer aan het mikken was, voelde hij plotseling een hand op zijn schouder en een barse stem beval: „Stop met dit werk. ik ben van de dierenbescherming!" De omstanders begonnen te lachen en de slager keek om. Daar stond een bekende Veenendaler uit het Achterkerk voor hem. met een vcolljke schetstwinkeling in zijn ogen. Het was Aart van Barneveld, die altijd graag voor een grapje te vinden was. „Ik moet nog grinniken om het gezicht wat Ties de Gooyer toen trok," vertelt ons de heer Diepeveen. die inmiddels de zestig al een eindje gepasseerd is. Hij gaat verder: „Aart van Barneveld lachte met de omstan ders mee en toen begon Ties ook maar. Hij

De Vallei | 1966 | | pagina 6