Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raadslid uit Rhenen stelt huisvesting buitenlandse arbeiders aan de orde Burg» Hazenberg sloeg heipaal voor 380 woningen AGENDA VRAGEN AAN B. EN W. Volgende week massale doorlichting in verblijf „Soedi Mampir" Kippeiislacliten Secr. Patr» Bouwvereniging had andere mening dan burg. over dilemma hoog of laagbouw ELST AMERONGEN OVERBERG RENSWOUDE EDERVEEN JNieuws uit de omgeving ÏÜIPfi Hoog of laag? MULDER Film over uitgaans dag bejaarden op 1 en 3 februari 40e JAARGANG DINSDAG 25 JANUARI 1966 Nr. 7 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Het raadslid mr. J. Deen (P.v.d.A.) heeft zich ongerust gemaakt over de huisvesting van de buiten landse arbeiders in de gemeente Rhenen, die volgens hem in hygiënisch opzicht uitermate slecht is en t.b.c. in de hand zou werken. In de raadsvergadering van hedenavond zal mr. Deen het college van b. en w. de navolgende vragen voorleggen: 1. is het juist dat in het te Rhenen gevestigde verblijf „Soedi Mampir" voor buitenlandse werk krachten: a. bij een of meer van de daarin gehuisvesten open longtuberculose is geconstateerd; b. bij tijd en wijle vijftig tot zestig personen aldaar zijn gehuisvest; c. de voor deze huisvesting be schikbare accomodatie vooral in hygiënisch opzicht bijzonder slecht is? 2. Indien voormelde vraag geheel of gedeeltelijk bevestigend moet worden beantwoord zal vragen steller gaarne vernemen welke doortastende maatregelen zijn of zullen worden genomen teneinde aan deze mensonterende toestanden paal en perk te stellen en om verder nadeel voor de bevolking dei van Rhenen en de betrokken buitenlanders te voorkomen. Om ons eens nader te oriënteren be zochten wij maandag het gewraakte oord „Soedi Mampir". Op dit moment waren er volgens de eigenaar, de heer A. Ravestein in totaal 58 buitenlanders in het vrij kleine gebouwtje gehuis vest, voor het merendeel Marokkanen. De mannen slapen met 14, 15 man op een kamer. heer Ravestein ontkennend. De Marok kaan, werkzaam op de SKF, die met t.b.c. is besmet, is slechts eenmaal op visite geweest, dat was in maart vorig jaar, toen hij in een lang weekend drie dagen bij zijn kameraden was. Hij kan dus nooit iemand hebben besmet omdat het veel te lang geleden is. Maar toch verschenen er vorige week twee dames uit Veenendaal, die de hele zaak hier wilden laten door lichten. Na veel gepraat zal dat nu volgende week dinsdag ook gebeuren. Ik ben er helemaal niet -op tegen, ik vind het zelfs prachtig. Je bent dan zeker van de zaak, vertelt de heer Ra vestein. Beter De Spanjaarden, die op de bovenver dieping huizen, hebben een iets beter en netter verblijf. Ze logeren in kleine kamertjes waarin twee man zijn onder gebracht. Ze willen niet graag in een particulier pension omdat ze bij elkaar willen blijven. Van de ziekte hadden ze gehoord en een doorlichting vonden ze heel normaal. De verhouding Spanjaarden-Marok kanen is vrij goed. De heer Ravestein zegt dat niemand over de medische ver zorging hoeft in te zitten. Als ze een uur ziek zijn, komt dokter Rienstra kijken. Deze arts houdt trouwens ge regeld controle. Ik zou niet weten wat ze mij kunnen verwijten, zegt de heer Ravestein. De jongens hoorden in de kerk dat er werk van gemaakt werd om de boel hier te sluiten. Ze zijn het er geen van allen mee eens. Resumerend kan men stellen dat de vragen van de heer Deen niet over bodig waren. Ieder, die slechts een op pervlakkige blik in de ruimte van de Marokkanen werpt, constateert een toestand, die hem doet huiveren. Met het oog op de Volksgezondheid lijkt een controle van hogerhand zeer ge wenst. Dierlijke afvallen op de grond, kippe- bloed en.veren, een tafel vol met half lege koppen met iets ondefinieerbaars erin, zijn nu eenmaal toestanden, die in Nederland ontoelaatbaar zijn. De mannen zijn hierheen gehaald om het arbeidspotentieel aan te vullen. Een eerste vereiste is dan dat men ook zorgt dat ze op een menselijke manier ondergebracht worden. Dat de heer Deen de bewoning mensonterend vindt, is niet bezijden de waarheid. Later vernamen wü dat de Inspectie Volksgezondheid al eens een onderzoek in het betrokken verblijf heeft inge steld. Burgemeester Hazenberg dreef als een volleerd heier de eerste paal in de grond voor de bouw van 380 woningen. niet meer in de hoogte bouwt is het met de bouwstroom in Veenendaal ra dicaal afgelopen. En dat kan niet, want het lot van de woningzoekenden is niet benijdenswaardig. In de onderverdieping is ruimte voor de Marokkanen, boven huizen de Span jaarden. De hygiënische toestand is, naar Nederlandse begrippen, bijzonder slecht. Het behoort tot het godsdienstige ritueel van de Marokkanen (die Moha- medaan zijn) om het eten zelf te be reiden en ook kippen te slachten. Dit gebeurt in de slaapruimte, zodat de vloer met kippeveren en bloed is be smeurd. Twee, drie mannen die nacht dienst hebben gehad, slapen in deze bende. De overigen zijn naar hun werk. De heer Ravestein vroeg een Marok kaan of ze zondagavond een fiësta had den gehad, omdat het nu toch wel erg rommelig was. Ja, we hebben een feest gehad, zo konden we uit de ge baren van de Marokkaan opmaken. De logiesprijs voor de Marokkanen bleek f 20,per week te- bedragen, een ge ring bedrag, waarvoor de mannen la kens en slopen en logies krijgen. Sinds augustus vorig jaar werd het restaurant gesloten en bepaalde de heer Ravestein zich bij de huisvesting van de buitenlanders. De Marokkanen zijn een volkje op zichzelf. Ze geven weinig last, maar je moet ze niet in hun gebruik hinderen. Als ze vasten hebben gehad, gaan ze de hele nacht door met feestvieren. Ze mogen alles gebruiken, kopjes, glazen, de hele boel. Tuberculose Op de vraag of het hem bekend is dat er ook in zijn verblijf t.b.c. ge vallen zijn voorgekomen, antwoordt de RENKUM: In Renkum zakte vorige week een hele familie door het ijs. De familie W„ bestaande uit man, vrouw, baby en zoon gingen door het ijs van een sloot. Ze stonden tot aan de schouder in het water, terwijl de baby in moeders armen geheel onder water verdween. Snel toegeschoten helpers konden het viertal juist op tijd op het droge brengen. BENNEKOM: De jongenlingsvereniging in de Craats vierde dezer dagen haar 50-jarig jubileum. Op de feestelijke herdenkingsbijeenkomst werd o.m. het woord gevoerd door de heer B. Roolvink, fractieleider van de AR in dë Tweede Kamer. ZEIST: Het schijnt dat er plannen be staan een raad voor „Groot Utrecht" te benoemen, ongeveer zoals de Rijn- mondraad funktioneert. Van de elf hierbij betrokken gemeenten hebben echter inmiddels de gemeentebestu ren van Zeist en De Bilt een derge lijke vorm van samenwerking afge wezen. *118 Het verblijf van Marokkanen de van „Soedi Mampir". Links: de eigenaar, de heer Ravestein, in gesprek met een der Spanjaarden die in het verblijf zijn ondergebracht. Vrijdagmiddag verzamelden zich een aantal personen op een plek in het grote complex De Engelenburg, genaamd De Grote Pekken, waar burgemeester Hazenberg de eerste (12 me ter lange) heipaal in de grond dreef, de eerste ondersteuning van 380 galerij woningen, die zullen verrijzen. Zestig woningen zullen aan de Westersingel worden gebouwd. In dit hele bouwplan zijn ook een zestigtal woningen voor bejaarden of alleenwonenden bestemd. De woningen worden in lagen van acht, zes of vierhoog opgetrokken. Er zijn 47 garages gepro jecteerd. De woningen worden centraal verwarmd en van liften voorzien. Er zal gebruik worden gemaakt van vuilstortkokers, die op de galerijen worden aangebracht. Via containers in de onderbouw zal het vuil worden afgevoerd, voor Veenendaal een nieuw systeem dus. Onder de ogen van het bestuur van Patr. bouwvereniging, de direkteur van Gem. Werken, Wethouder de Ruiter en een afgevaardigde van de Stichthing Ratiobouw werd de lange hei paal door de burgemeester in de (drassige) grond gedreven. De ceremoniële handeling nam tien minuten in beslag. Hierna begaf het gezelschap zich naar de brandweerkazerne aan de In dustrielaan, waar zich een interessan te gedachtenwisseling ontspon. De heer S. Kroesbergen, secretaris van Patri moniums Bouwvereniging hoopte dat thans de laatste paal in de grond ge slagen was voor hoogbouw. S. Kroesbergen, secr. Patr. Bouwver.: „Straks advertenties plaatsen Als deze woningen klaar zijn be draagt het woningbezit van Patr. Bouw- iig.. **1 3035 huizen. Hiervan zijn 1000 in laag- en 2035 in hoogbouw uitgevoerd. Dit zijn cijfers, die aan spreken, aldus de heer Kroesbergen, want ik ben benauwd voor het be trekken van de woningen. Met de hoogbouw zijn we over 't hoogtepunt heen, zoals de Inspecteur van de Bouwnijverheid zich heeft laten ontvallen. Negenhonderd woningen in hoogbouw met een zware huur is voor vele Veenendalers niet bereikbaar, vend de heer Kroesbergen. Straks moeten we nog een adverten tie plaatsen om de woningen kwijt te raken, zo riep de bouwsecretaris uit. Hij vond de verhouding 2/3 hoogbouw en 1/3 laagbouw, zoals die in Veenen daal bestaat, beslist abnormaal. Tegendeel Burgemeester Hazenberg deelde de vrees van de heer Kroesbergen niet. Hij vond het moment waarop deze woorden vielen ook niet het meest ge lukkige, omdat tegenstellingen worden gecreëerd die we niet kunnen gebrui ken. De woningen zullen heus wel een bezetting vinden en zo niet, dan moet er maar eentje leeg komen. Beter dan de schrijnende woningnood nog langer te laten voortduren, aldus de burge meester. Spreker kon er in komen dat men in deze omgeving liever een eenge zinswoning heeft, maar de vraag is of aan die wens tegemoet kan worden ge komen. Ik ben van mening dat we beter hoog kunnen bouwen, dan hele maal niet bouwen. Die jaren zitten te wachten willen wonen, hoe dan ook en waal' dan ook. Als we de bouw gaan afremmen en ons instellen op de bouw van een (be slist lager) aantal eengezinswoningen, laden we een zware verantwoordelijk heid cp ons tegenover de woningzoe kenden. Overigens was, volgens burgem es ter Hazenberg, de ellende voor een groot deel toe te schrijven aan het re- gerings beleid van de na-oorlogse ja ren. Hij vond het jammer dat in 1945 Colijn niet meer aan de regering kon komen omdat hij aan de greep van de bezetter niet ontkwam. Men schuift thans alles op zijn nek, maar de wo ningellende was onder zijn bewind niet mogelijk geweest, zo riep burgemeester Hazenberg uit. Alles werd duurder na de oorlog, maar voor één artikel gold dit n et. Voor de woning. Men zal ook in deze sector anders moeten gaan denken. Meer woongenot geeft duurdere prijzen. En ook het bouwen in de hoogte zal nog wel even voortduren. Als men Wij, die in een goede woning zit ten, kunnen makkelijk praten. Maar het is een aanklacht tegen de maatschappij dat men aan de mensen vraagt: Hoe oud bent u? Hoe oud is uw vrouw? Hoeveel jaar bent u getrouwd? Al die vra gen moet men beantwoorden voor dat de eerste en elementaire levens behoefte, het wonen, het stichten van een gezin, kan wprden gereali seerd (of niet). Aan het uitwisselen van „dierbaar heden" hebben we niets, je kunt niet tegen de mensen zeggen: wacht nog maar een 20 jaar of wacht tot u 89 punten hebt op de vragenlijst. Ook des tijds. met de bouw van de eerste flats gingen er al stemmen op dat de wo ningen bij rissen leeg zouden komen. En hoeveel staan er leeg? Geen enkele. Wij mogen niet bang zijn, we moeten voort. Na deze 380 eventueel weer door gaan met hoogbouw, de keus- is voor mij niet moeilijk, aldus de burgemees ter. Er zullen er nog wel 5 a 600 in hoogbouw moeten komen voor we aan eengezinswoningen toe zijn, die dan ook in een bouwstroom verwezenlijkt moeten worden, zo besloot burgemees ter Hazenberg zijn (vrij heftig) betoog. Aan het eind van de bijeenkomst stelde de aannemer, de heer Van Eist Jr., aan de burgemeester voor t.z.t. de eerste sleutel uit te reiken. De reali sering van het gehele project zou de burgemeester niet meer meemaken, want hij gaat in 1968 met pensioen, terwijl de bouw van deze galerij wo ningen drie jaar in beslag zal nemen. Desondanks beloofde de burgemeester bij het gereedkomen van de eerste se rie de sleutel te zullen uitreiken. TWEE OUD-VEENENDAALSE PREDIKANTEN OP ééN PLAATS Nadat ds. R. Kok het beroep van de Chr. Geref. gemeente te Ameide had aangenomen, heeft ds. P. J. Bos uit Sprang (die ook oud-Veenendaler is) het beroep van de Herv. kerk in het plaatsje aan de Lek aanvaard. NAGEKOMEN PREDIKBEURT Vanavond hoopt ds. Middelkoop uit Zwolle voor te gaan in een kerkdienst aan het Veeneind. De dienst begint om half acht. BEDANKT VOOR BEROEP De beroepen predikant door de Herv. kerk te Eist, ds. P. Westland van GroQt Ammers heeft voor dit beroep bedankt. Ook ds. P. M. Breugem van Achterberg bedankte voor het op hem uitgebrachte beroep van de gemeente te Kinderdijk. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 Ieder jaar weer maken de bejaarden van Eist een leuke trip. Zij heffen dan uit volle borst het lied aan: „Wü Ou den van Dagen uit Eist aan de Ryn, Gaan jaarlijks een dag samen uit". Ook de tocht van vorig jaar was weer een succes, getuige de vele verhalen die naderhand werden verteld. Een zeker bewüs van het welslagen levert wel de film, die ook ditmaal tijdens de autotocht werd gemaakt. Tal van aardige voorvallen zijn op het celluloid vastgelegd. De cineast heeft zijn uiterste best gedaan om de gehele tocht weer te doen herleven ^p het witte doek. Hètis daarom dat de commissie „Uitgaansdag Ouden van Dagen" alle Elstenareri uitnodigt de film te gaan zien. De film wordt vertoond op 1 en 3 febr. in de zaal van de heer Van Leth aan de Veenendaalsestraat. Beide keren begint de filmvertoning om half acht, terwijl de zaal al om zeven uur open is. Men kan van tevoren toegangskaarten kopen bij de commissieleden, tegen de prijs van een gulden. Behalve de hoofd film zal ook de film over de autotocht 1964 worden vertoond. De avond wordt verder gevuld en ge zellig gemaakt door de belangeloze me dewerking van de bekende band „The Red White and Blue Stars" uit het ei gen dorp. Voorts is er een grote ver loting en bestaat bij de commissie het plan om elke aanwezige bejaarde een gratis consumptie aan te bieden. Hoe meer belangstelling hoe beter, want de opbrengst van deze filmavonden wordt weer gestort in de kas voor de auto tocht 1966. HOOGSTE OPBRENGST PER INWONER VOOR ANJERFONDS. Op 28 januari a.s. zal in een hyeen- komst ter provinciale griffie door de voorzitter van het Anjerfonds Mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, de wisselprys, beschikbaar gesteld door het fonds, worden uitgereikt aan de bur gemeester van de gemeente Utrecht. Deze gemeente heeft bij de Anjer collecte 1965, in de groep boven de 10.000 inwoners, de hoogste procentuele vooruitgang gemaakt. Bovendien zal de voorzitter een premie van 100,uit reiken aan de burgemeesters van de Gemeenten AMERONGEN, Benschop en Nigtevecht, welke gemeenten de hoogste opbrengst per inwoner bij de collecte hebben bereikt resp. in de groepen van 5 tot 10.000, van 2 tot 5000 en met min der dan 2000 inwoners. DRIEJARIG BESTAAN CHR. PLATTELANDS VROUWEN- EN MEISJESBOND AFD. OVERBERG Dinsdagavond j.l. vierde de Chr. Plat telands Vrouwen- en Meisjesbond haar 3-jarig bestaan. De presidente opende de vergadering met een hartelijk wel kom aan alle aanwezigen en tevens sprak zij de wens uit, dat de C.P.B. met de belofte van Jezus: „Ik ben met u, Ik zal u behoeden overal. Ik zal u niet verlaten en wat Ik gesproken heb zal Ik doen" het nieuwe jaar in zal gaan. Zij eindigde haar toespraak met de woorden: „Als wij dit voor ogen hou den, behoeven we geen vrees te heb ben, alleen maar vertrouwen" èn met het voorlezen van een mooi gedicht. Met het oog op het 3-jarig bestaan droeg deze vergadering een meer .fees telijk karakter en er kon dan ook van een goede opkomst gesproken worden. Na het voorlezen van het jaarverslag door de secretaresse, waaruit op over zichtelijke wijze het verenigingsleven naar voren kwam, werd het onder dankzegging goedgekeurd. Ook het ver slag van de penningmeesteresse was opwekkend, daar blijkt dat de vereni ging er financieel goed voor staat. Hierna werden liederen van Jules de Corte door twee dames gezongen en ge mediteerd. In de pauze kreeg men kof fie met gebak en werden loten ver kocht ten bate van de verenigingskas. Het 2e gedeelte van deze avond droeg een meer vrolijk karakter, waarbij voordrachten, liederen en gedichten el kaar afwisselden. Ook werd een ge zellige quizz gehouden, waaraan alle dames mee deden. Tot slot zongen twee dames het zo bekende lied „Dank U", zichzelf op de gitaar begeleidend. En zo gaat deze 55 leden tellende, bloeiende vereniging het nieuwe jaar in. waarbij de dames op een goed ge slaagde en door hun zelf verzorgde avond kunnen terugzien. „Over moord gesproken" De Renswoudenaren behoeven na le zing van deze titel niet bevreesd t« zijn dat op hen geloerd wordt. Men kan rustig blyven kijken naar een thriller, die zaterdagavond zal worden opgevoerd door het toneelgezelschap T.I.P. en die de titel draagt: „Over moord gesproken". Het is een stuk in drie bedrijven. Alle bedrijven spelen zich af in de huiskamer van de villa van Charles en Anne Norburg. Het stuk werd ge schreven door W. Fairschild en de ver taling is van Ans Koppen. De voor stelling wordt gegeven in gebouw Re- hoboth en begint om acht uur. In de pauze zal een grote verloting worden gehouden, waar vele prachtige prijzen uitgereikt worden. Woensdagavond oprichting damclub In Ederveen bestaan plannen een damclub op te richten. Een 20-tal per sonen zal a.s. woensdagavond bijeen komen in café De Frel om de eerste plannen te bespreken en eventueel een vereniging te vormen. Twee mensen van de damfederatie zullen hierbij aan wezig zijn voor het geven van inlich tingen. Iedere huisdammer en ook on geschoolden zijn van harte welkom. Een tiental jaren geleden bestond in Eder veen ook een damclub die tot redelijke prestaties kwam, maar helaas weer werd opgeheven. Renswoude VEENENDAAL i1 Woensdag 26 jan., hotel La Mon- i tagne: Huldiging voorz. Vee- 1 nendaalse Melkhandelaren, de 1 heer D. van Kampen wegens 1 25-jarig bestuursjubileum. De 1 receptie vindt plaats van 16.00 1 tot 18.00 uur. i RHENEN Dinsdag 25 jan.: Vergadering ge meenteraad. Aanvang 19.30 uur. 1 Donderdag 27 jan.: U.S.O.-con- 1 cert in gebouw Irene, aanvang 1 19.30 uur. i ELST i Dinsdag 25 jan. 20.00^uur: Film- 1 avond van Cul. Nat. Hist. Ver- j! eniging in hotel Stuyvenberg. 11 AMERONGEN Woensdag 26 jan. zaal Geref. i kerk: Vergadering NCVB. spre- i ker: ds. A. Terlouw uit Veenen daal. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 27 jan. Dorpshuis: Vergadering NUT, spreker dr. S. M. van Ommeren uit Eist, aanvang 20.00 uur. EDERVEEN Woensdag 26 jan. 20.00 üur café De Frel: Oprichtingsvergade ring Damclub. SCHERPENZEEL Donderdag 27 jan. 19:30 uur café Marktzich: Vergadering Boe- ren Partij. Spreker de heer E. J. Harmsen. lid van de Tweede Kamer. 'O

De Vallei | 1966 | | pagina 1