Raad Rhcnen bezorgd over huisvesting buitenlandse arbeiders WUtftVf Raadsel in Krimpen werd spoedig opgelost CHEVROLET BURGEMEESTER: „ZIJ WILLEN ZELF OP EEN KLUITJE ZITTEN" „D.K.C." vierde derde lustrum met kegel wedstrijden voor plaatselijke clubs AMERONGEN Kindertekeningen in Galerie „'t Lanterentje" DE N.M.B. GEEFT 5°/o op de termij'n- Federatie P.v.d.A. besprak sociografisch rapport ARAM ARAM V.A.B. De bank waar u zich thuis voelt RAIFFEISENBANK: Rentevergoeding SPAARGELDEN: De Zee koningin Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 28 januari 1966 4 Tijdens de raadsvergadering in Rhenen werd dinsdagavond uitvoerig gesproken over de huisvesting van de buitenlandse ar beiders in het verblijf „Soedi Mampir" in het Kon. Elisabethplantsoen. Aanleiding daartoe waren de vragen die het raadslid Mr. Deen (P.v.d.A.) aan het college had gericht. De informaties, die dinsdag in ons blad waren verschenen hadden kennelijk de aandacht van de raadsleden want tijdens de vergadering nam men kennis van het verschenen artikel. Het bleek overigens dat het probleem vele aspecten heeft. De burgemeester merkte op dat er in Rhenen geen vrees voor besmetting met tuber culose behoeft te bestaan. De buitenlanders stellen er volgens de burgemeester prijs op bij elkaar te wonen al zijn de omstan digheden dan nog zo beroerd en wat kunnen wij daar als gemeentebestuur aan doen GEEN OPEN T B C. Zoals de voorzitter mededeelde was er geen open tuberculose geconstateerd. Wel was in het ziekenhuis in Ede een Marok kaan opgenomen die een maagzweer heeft en een lichte mate van t.b.c. Dit is niet besmettelijk. Deze Marokkaan komt uit Veenendaal en blijkt indertijd wel enkele dagen in Rhenen te hebben vertoefd. Er behoeft in Rhenen geen vrees te zijn voor besmetting. Er zijn, zo stelde de voorzitter in soedi Mampir wel eens 50 tot 60 per sonen gehuisvest. De accommodatie is zeer slecht. Er zijn werkgevers die een aantal van die mensen betere huisvesting heb ben aangeboden, maar deze hebben dat ge weigerd. Zij schijnen bijzonder gesteld te zijn om op deze manier daar l.utje bij mutje bij elkaar te zitten. Naar ons gevoel voor hygiëne en huisvesting zijn dit be roerde omstandigheden, maar zij schijnen dit prettig te vinden. Nu gaat het erom wat wil de raad? We kunnen een veror dening instellen voor alle pensions. Dit be tekent een ambtenarij en een hoop gedoe voor mensen die het niet op prijs zullen stellen en we dienen toch wel een beetje rekening te houden met de keus van deze mensen zelf. Mr. Deen zei hierop dat hij inmiddels ook al wist dat het alarm niet zo erg was, maar dat doet aan de kern van mijn be toog niets af. Ik ben teleurgesteld over wat U als de oplossing ziet. Een dergelijk bedrijf waar een drievoud van de werke lijke capaciteit is gehuisvest is een broei nest voor allerlei besmettelijke ziekten. De Mr. Deen (PvdA) gezondheid van de gehele bevolking is hierbij in het geding. Men zal zich toch enigszins aan de omstandigheden van het land waar men verblijft aan moeten pas sen. Mr Deen zag dan ook graag een rap port van de gemeentearts over de hygië nische en gezondheidsaspecten en hij stel de dat men bij vestiging van buitenlandse arbeiders toch wel dient te bezien of er een redelijke woonruimte aanwezig is. De heer E. van Dijk zei het veel erger te vinden dat er mensen bij de commissie komen om een grotere woning, omdat de woning waarin ze wonen te klein zou zijn. Later hoor je dan dat ze drie Marokka nen in de kost hebben. Spreker hoopte en vertrouwde dat de burgemeester, als bin nenkort zijn werkzaamheden in Wijk bij Duurstede zijn afgelopen, weer eens meer aandacht aan deze dingen zou kunnen be steden. Als het een gevaar wordt voor de gehele bevolking moet er toch wat aan ge daan kunnen worden. Buiten is het daar bij soedi Mampir al niet om aan te zien en in de zomermaanden niet om te ruiken. Ik kom er niet binnen, aldus de heer van Dijk. Ik hoop. dat er maatregelen worden genomen dat het gevaar voor de ingezete nen wordt beknot. De heer Klaassen zei er vlak bij te wo nen en deze mensen vaak langs zijn huis te zien komen. Zij zijn blij en vrolijk onder elkaar en geven niemand last. Deze men sen willen zo leven onder elkaar. Gaat u dit verbieden, dan gaan ze weg, dan wordt het gewoon een verplaatsing. De voorzitter: Op het ogenblik hebben wij geen bevoegdheid om op te treden. De burgemeesters moeten eigenlijk meer mee kunnen praten over de toelating van vreemdelingen. De heer Deen vond dat het ernstig in overweging moet worden genomen om een logiesverordening in het leven te roepen. Eigenlijk zou dit een taak zijn voor de Rijksoverheid. Nieuwjaarsrede burgemeester De burgemeester wenste de raadsleden nog het beste voor het nieuwe jaar en hoopte dat 1966 geen teleurstellingen zou brengen op politiek gebied. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht over wat er in 1965 zo al was gebeurd. De bevolking nam in 1965 toe van 13.837 tot 14.106 zielen. Er blijkt werk in overvloed te zijn. In de Rhenense industrie werken 1472 per sonen. Dit aantal is in de laatste jaren wel verminderd, doordat Rhenen niet de mogelijkheid van industrialisatie heeft. Er is een inkomende pendel van 577 en een uitgaande pendel van 866. Van dagrecreatie kan een gemeente niet leven. De dagrecreatie zal moeten worden omgezet in verblijfrecreatie, we zullen daar gezamenlijk de schouders onder moeten zetten. In 1965 was de woningproductie 117 stuks. Er wordt hard gewerkt aan de bouwstroom: een plan voor 96 woningen aan de Valleiweg zal mogelijk spoedig van start kunnen gaan. Voor de kleuters en ook voor het lager onderwijs is er in de gemeente voldoende schoolruimte. Het sportveld in Eist kwam gereed evenals de uitbreiding van Candia. De collectes brachten f 41.000 op in 1965. De burgemeester vond het plezie rig dat bij de welvaart van de bevolking een andere toch ook niet werd vergeten. Spreker besloot met te zeggen dat men on danks de verschillen die er in politiek en ander opzicht mochten zijn, men er een drachtig de schouders onder moet zetten om voor onze mooie gemeente zoveel mo gelijk te kunnen bereiken. Namens de raad bracht de nestor de heer Wisgerhof aan het college de beste wensen over voor het lopende jaar. Vuurwerk aan banden Over de wijziging van de algemene Po litieverordening in verband met de exces sen bij het afsteken van vuurwerk zeide de voorzitter dat het met het vuurwerk wel te erg werd en dat men het daarom wel aan banden moet leggen. De heer Klaassen merkte op dat hij meende dat de voorlichting van de voor zitter onjuist was; want het is niet het uit schieten van het oude jaar, maar men tracht de boze geesten te verhinderen mee het nieuwe jaar in te gaan. De heer Klaassen Ik heb zeil aan dit heidens gebruik ook meegedaan, maar 19c eeuwen kerstening konden dit heidens gebruik niet wegkrij- gcn, dus ik geloof niet dat dit u wel zal gelukken. Er wordt al weer een vrijheid aan ban den gelegd zoals dit meer gebeurt, zo ging het ook met het schaatsenrijden toen de voorzitter van de ijsclub met een boos ge zicht naar de burgemeester ging toen deze de lamp die anders op de toren gericht staat had laten omdraaien naar de ijsbaan. Laten we dus niet aan banden leggen, al dus de heer Klaassen, ik zeg dit niet om dat onze A.R. wethouder ook vuurwerk verkoopt. De voorzitter zei hierop dat de toepas sing heel soepel kan zijn en hij zei het wel wat overdreven te vinden dat men midden november al begon te schieten. We moe ten het met deze gedeeltelijke verordening nog eens een jaar aanzien en het anders geheel verbieden. Benoeming Tot gecommitteerden aan de handels avondschool werden door de raad be noemd Mr J. Deen, W. Klaassen en Mej. I. Nijenhuis. Beroep tegen weigering bouwvergunning Voorzitter zei hieromtrent persoonlijk liever te hebben gezien dat hier een oplos sing te vinden was geweest. Ik heb ge probeerd grond te vinden waar deze op slag mogelijk was. Brinkhout vond dit ech ter te ver weg. Hier is ook wat voor te zeggen. Als men het streng juridisch be kijkt kan het niet. De heer Klaassen zei dat er een paar jaar geleden een soortgelijk geval was ge weest. Nu is er eens iets waar de raad persoonlijk kan regeren. Alle raadsleden zijn bezocht en ik geloof dat de meningen nogal verdeeld zijn. Ik meen dat juridisch bezien het advies van het college juist is. Het is wel een beetje een grensgeval, te meer daar er een bedrijf bij betrokken is. Daar komt bij, dat de plaats waar deze zaak is gelegen niet prettig is en het bo vendien wat rommelig aan doet. Ik was blij met de laatste alinea van uw advies. Als het mogelijk om de beslissing op dit beroepschrift uit te stellen tot de vol gende raad en men dan probeert om een oplossing te vinden. Ik kan me niet voor stellen dat de oplossing die voorzitter noemde nu het mooiste is wat men kon be reiken. We hebben toch d- stadsbossen en we hebben zelf ook nog gronden door rui ling van grond zou u misschien een stuk grond in handen kunnen krijgen dat van belang kan zijn voor de gemeente. De voorzitter zei hierop nooit aan de stadsbossen en aan de eigen gronden te hebben gedacht. De heer E. P. van Dijk stelde het aldus dat met een overeenkomst met Brinkhout èn Brinkhout èn de gemeente gebaat zou den kunnen zijn. Volgens de voorzitter zijn voor overeenstemming twee partijen nodig. Ook de heer Deen sprak zich erover uit dit stuk aan te houden tot een volgende raad, hetgeen dan ook geschiedde. De dameskegelclub D.K.C. vierde maandagavond haar derde lustrum door het organiseren van kegelwedstrijden voor de plaatselijke kegelclubs. Er bestond, hiervoor grote belangstelling. Aan het begin van de avond speldde mevrouw Souwerbren, voorzitster van D.K.C. Jan Groenen, die 15 jaar als kegelopzetter fungeerde de gouden kegel op de borst. OPBRENGST ARMENPOT. Zoals bekend staat er tijdens het vol trekken van een huwelijk een houten bus op tafel met opschrift „Gedenck de Armen". Sedert jaar en dag wordt deze bus van tijd tot tijd leeg gemaakt door de diakonie van de N.H. Kerk. Thans was in de bus een bedrag van 102,36. Als men nagaat, dat dit de buit was over twee jaren, dan is deze op brengst niet al te best. Zouden de mensen er thans soms vanuit gaan, dat er momenteel zoveel sociale voorzieningen zijn, dat deze bus niet meer nodig is? Misschien zou de opbrengst groter zijn wanneer er een andere bestemming voor gegeven zou worden? Er zijn vele orga nisaties, die met de inhoud van de bus zeer blij zouden zijn, b.v. Het Blinden geleidehonden fonds, e.d. Ned. Huisvrouwen Ver. afd. Amerongen 34 dames van de pas opgerichte Ver eniging van Huisvrouwen maakten don derdag j.I. een excursie naar Daalderop's Fabrieken te Tiel. Dit bedrijf is reeds 86 jaar oud en is ontstaan uit een kleine koperslagerij. Het is uitgegroeid tot een complex met 1300 arbeiders waar ongeveer 2000 ver schillende artikelen gemaakt worden. In al deze jaren heeft het bedrijf zich aan gepast aan de eisen van de tijd. Er werd een rondgang gemaakt door de afdeling waar boilers vervaardigd worden. Verder zagen de dames hoe van blokken ruwe tin de meest uiteenlopende artikelen gemaakt worden. De excursie werd besloten met een demonstratie. Getoond werden een aantal elektrische huishoudelijke voorwerpen en hoe men in zeer korte tyd een maaltijd kan ge reedmaken door het gebruik van een snelkookpan. En hoe men een cake kan bakken in een elektrische braadpan. Voor de deelnemende dames uit Amerongen was het een leerzame excursie. In 1962 schreef de experimentele dichter Gerrit Kouwenaar een gedicht „Zon der kleuren" geheten, waarby Gérard L. van den Eerenbeemt tien etsen maakte. Kleuren, zo begint het, het komt nog zo ver dat ik ze afzweer. Kouwenaar roept dan de kleuren op, hen tevens karakteriserend: het mannelijke blauw, het vrouwelijke rood het kinderlijk geel het gezonde luidruchtige groen het verongelijkt paars, het sluipende rose dat zijn moeder en vader bedriegt met tedere leugens en zich ongevraagd in het mokkende zwart uitstrekt het zwart dat domweg voor nacht speelt en het wit, behaarde illusie van niets Nu mag het voor een dichter zin hebben en wellicht noodzakelijk zijn de wereld opnieuw te ervaren „zoals een blinde niet ziet wat men zegt dat er is maar zegt wat hij tast en be twijfelt" en de werkelijkheid zonder kleuren, zonder traditie te beleven als in den beginne, de schilder noch het kind kunnen zonder kleuren. Kinderen zijn van nature coloristen, vooral jonge kinderen. Spontaan en emotioneel als zij zijn, drukken zij zich uit in kleuren en moeten daarin wor den vrijgelaten. Er komen onder kin deren ook uitgesproken tekenaars voor. Voor hen niet alleen, maar voor alle kinderen, ook de coloristen, moet het tekenen als creatief spel beoefend wor den. Men staat hoogst verbaasd als men ziet hoe Ernst Röttger de kinderen laat spelen met de elementen punt en lijn en welke resultaten hij bereikt. Allerwegen begint men in te zien dat de scheppende mogelijkheden der kin deren ontwikkeld moeten worden. Loopt men de expositie-ruimte van Galerie 't Lanterentje binnen en be schouwt men de bonte kleurenpracht van de tekeningen gemaakt door 10 a 11-jarige kinderen van een Veenen- daalse school, waar de leerkrachten een appèl doen op het creatieve vermogen der kinderen, dan begint men te be seffen waartoe kinderen in staat zijn. Als men met wrevel terugziet op het saaie tekenonderwijs dat men zelf heeft „genoten" en dat hoofdzakelijk bestond uit het gevoel- en geestloos copieëren van een dood vierkant, een vervelende cirkel en wat al niet meer, wordt men jaloers dat de kinderen van onze tijd zich vrij mogen uiten in kleuren en vormen. 't Is opvallend dat vooral de iets ou dere kinderen het volkomen normaal vinden abstract te schilderen of te kleuren. Vermoedelijk zullen zij de moderne kunstenaars veel beter ver staan en meer waarderen dan ouderen, die nooit de kans kregen tot expressie te komen. Bekijkt men schilderijen van een ex perimenteel schilder als Karei Appel, dan bemerkt men hoe zulk een kunste naar door de kindertekening beïnvloed werd. De Cobra-groep (afkorting van Copenhagen. Brussel en Amsterdam), in 1948 gesticht, waartoe Appel, Cor- neille e.a. behoorden, wilde terug naar het ongerepte begin van alle bescha ving, naar een onbesmette beoefening van kunst. Die experimentele kunstenaars von den iets daarvan terug in de kinder tekening en in de kunst van primitieve volken. Zou het niet het argeloze ge weest zijn dat hun zo boeide in de kin dertekening? Wordt het woord van de dichter Mar- tinus Nijhoff in zijn „wonderlijk ge stameld liedje van den kinderkruis tocht" niet bewaarheid in de kinder verbeeldingen vol gloed en warmte: „Het hart van een kind is zoo warm en los D. Philips De tentoonstelling in 't Lanterentje duurt tot 4 februari. Toegang vrij. Vervolgens heette zij de aanwezigen welkom op het derde lustrum. Zij schetste het ontstaan van D.K.C., nu precies 15 jaar geleden en zei dat men eerst speel de in de Arnhemse en later in de West- Gelderse Kegelbond. Door het spelen in de competitie was het spelpeil erg voor uit gegaan. Spreekster hoopte dat het sportieve wedstrijden met veel hout zou den mogen worden. Namens de dames kegelclub „Tante Sanne" bood mevrouw Heyn gelukwen sen aan, evenals de heer Wijnands dit deed namens de West-Gelderse Kegel bond. Hfj liet zijn gelukwensen verge zeld gaan van een herinneringsvaantje. De heer N. Souwerbren feliciteerde namens Paul Krüger en zei dat het eer prestatie van D.K.C. was, dat men al verschillende jaren kampioenen naar voren had weten te brengen. Namens D.I.G. bood de heer Kok gelukwensen aan. De voorzitster (gedurende 15 jaar) kreeg van de leden voor deze gelegen heid een glaasje met zilveren voet. Hierna begonnen de wedstrijden, die eerst kort voor het middernachtelijk uur een einde namen. Vervolgens reikte Mevrouw Souwerbren met een toepasse lijk woord de prijzen uit. Deze werden als volgt gewonnen: Korps Heren: 1. D I.G. I 377 hout: 2. EVA II 355 hout: 3. Paul Krüger 1 303 hout; 4. Paul Krüger II 245 hout. KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE spaarrekening. Deze gunstige rente geldt bij bedragen tot f 10.000.- al voor een termijn van 6 maanden. Voor grotere bedragen is de opzegtermijn 12 maanden. Wendt u voor inlichtingen over deze 5%-rekening en de overige spaarmogelijkheden, 31/2 en 41/2%> tot een van onze 190 vestigingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Korps Dames: 1. DIG I 301 hout; 2. DKC I 260 hout; 3. DKC II 221 hout. Hoogste korpsgooier: Leemkuil 81 hout. Hoogste korpsgooister: Mevr. Huydink- van Laar 70 hout. Vrye baan: Dames A: 1. Mevr. de Beer; 2. Mevr. Tollenaar: 3. Mevr. v. Wely. Dames B: 1. Mevr. Wynands; 2. Mevr. Huydink; 3. Mevr. Huydink-van Laar; 4. Mevr. Kemperman; 5. Mevr. Souwer bren; 6. Mevr. v. d. Schaaf; 7. Mevr. Hoefsloot; 8. Mevr. Scheeres; 9. Mevr. Verbeek; 10. Mevr. Leemkuil. Heren A; 1. Leembuil; 2. Kok; 3. Wijnands. Heren B: 1. Hoefsloot; 2. Jansen; 3. Rebergen; 4. Drost; 5. v. d. Schaaf; 6. Robertz; 7. Souwerbren; 8. Heyn; 9. Bie- mond. Mevr. Souwerbren speldt „kegeljongen' Jan Groenen de gouden kegel op. Woensdagavond hield de gewestelijke federatie van de Party van de Arbeid een bijeenkomst in de „Koning van Denemarken", waar het onlangs versehenen sociografisch rapport van Drs. Peet uitvoerig werd besproken. Het woord werd gevoerd door Drs. A. J. van 't Veer, socioloog te Utrecht en Mr. J. Deen fractie leider van de Rhenense P.v.d.A. in de gemeenteraad. Volgens de eerste spreker moet men de uitkomsten van het rapport niet al te serieus opnemen. Een manier van vra gen waarop men een antwoord kan geven dat vooraf vermeld is beïnvloed die beantwoording en kan aanleiding geven tot oppervlakkigheid. De vragen over het toenemend toerisme hadden volgens Drs. van 't Veer niet aan de be volking gesteld moeten worden maar aan de vreemdelingen zelf. Dat Veenen daal en Wageningen op woninggebied een zekere aantrekkingskracht zouden uitoefenen kan niet met zekerheid wor den gezegd in dit tijdperk van woning nood. Men woont daar waar men een huis kan krijgen. De vestiging van meer studenten in Rhenen zou volgens spre ker van weinig belang zijn voor de op gang van het culturele leven. De tweede spreker Mr. Deen behan delde enkele praktische zaken uit het Rhenense openbare leven. Rhenen mag bly zijn dat dit rapport is verschenen. Mr. Deen was getroffen door de uit komsten die de middenstand betroffen, vooral de kleineren schijnen een nood lijdend bestaan te leiden. De gemeente staat machteloos om hier in te grijpen, maar dient volgens de heer Deen deze materie met de grootste nauwkeurigheid en oplettendheid te blijven volgen. AMERONGEN, Kon. Wilhelminaweg 59 LEERSUM, Rijksstraat 188 ELST-Ut., Irenestraat 5 direkt opvraagbaar Zilvervloot (JSW) ambtenarenspaarregeling4 Spaargelden op termijn tot 4 ALLE ANDERE BANKZAKEN ASSIJRANTIëN Het hangt aan de lijn en 't is witterconstateerde mevrouw Groenevelt, Buys Ballotstraat 22, Krimpen aan de IJssel, toen een Sunil team bij wijze van proef haar was had gedaan. Maar 't blijft voor mij een raadsel hoe dat kanr 't Was snel verklaard: Sunil-sop is anders, heeft meer waskrachtgeen vlekjegeen vuildeeltje krijgt daar in een kans. Geen wonder dat het aantal Sunil-gebruiksters met de was-dag toeneemt! 68 Zodra hij het stadion uit is. zet Ares het op een lopen. Maar als hij de laatste straten der stad achter zich heeft, houdt hij zijn pas weer wat in en sjokt als een slaapwandelaar met dwaze nietsziende blik verder Zodoende bemerkt hij niet. dat hij op korte afstand gevolgd wordt door een donkere gestalte. Het pad, dat Arcs volgt, stijgt geleidelijk omhoog en na korte tijd staat hij op de top van een steile klip.. Langzaam, met wankelende passen, nadert hij de rand „Bega geen dwaasheid!!" klinkt achter hem een scherpe stem en Merlin komt haastig naderbij Zijn benige hand sluit zich om de gespierde schouder van de reus. „Kom tot jezelve, Ares," sist Merlin, „je bent nog steeds dezelf de...... de machtige rijke kampvechter„Dat joe len kreunt de reus, „ik hoor nog steeds dat joe len het maakt me gekmijn eer is verloren overwonnen door een vrouw!!" Het zweet parelt op zijn voorhoofd, met opengesperde ogen staart hij in de diepte. „Maar je kunt je wreken!" bijt Merlin hem toe, „je kunt je wreken, dat ben je aan jezelf ver plicht!!" Wordt vervolgd

De Vallei | 1966 | | pagina 4