Op 7 februari komt Appie de Booy zingen AMERONGEN an?bls Verder gaan met doctorale studie Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 28 januari 1966 Nr. 8 Slordigheid maakte toiletten in woonwagenkamp onbruikbaar VIJF GENERATIES OP 1 FOTO In Amerongen heeft rich een niet alledaagse gebeurtenis voorgedaan. Het komt namelijk niet vaak voor dat 5 generaties op 1 foto verenigd kunnen worden. Mevrouw A. van Soest-Mater, wonende aan de Pr, Bernhardlaan te Amerongen kon dezer dagen haar achter-achter kleinzoon op schoot houden. Mevrouw van Soest kreeg zelf 8 kin der.'ii. Zij heeft nu 31 kleinkinderen, 39 achterkleinkinderen en 1 achter-achter- kleinkind. Zij is 82 jaar en geniet nog een uitstekende gezondheid. De klein dochter is nu ook oma geworden. Deze nieuwe oma is Mevrouw Keiman van de Pr. Bernhardlaan. Haar dochter bracht een welgeschapen zoon ter wereld, die de naam kreeg van Martinus. De kleine Martinus is zich echter van dit feit nog niet bewust. Of komt het doordat op de schoot van Mevrouw van Soest al zoveel kinderen gezeten hebben, dat de kleine zich zo behaaglijk voelt. Op de foto van rechts naar links Mevr. Duitscher-Keiman, de jonge moeder; Mevr. A. van Soest-Mater, de stam moeder van de familie met op haar schoot haar achter-achterkleinkind; Mevr. H. Henzen-van Soest, overgroot moeder en Mevr. Keiman-Henzen, groot moeder van Martinus. lil de weken van 31 jan. t/m 12 februari a.s. zal weer een beroep op de Vecnen- daalsc bevolking worden gedaan door de stichting OCB teneinde het werk onder de bejaarden te ondersteunen. Deze collecte krijgt ngo een bijzonder aspect omdat de stichting OCB dit jaar haar tweede lustrum viert en daarom ook met iets extra's voor de dag wil komen. De collecte van vorig jaar heeft ruim 4000,opgebracht. Men hoopt ditmaal de opbrengst van vorig jaar te overtreffen. De eerste secretaris van de OCB. de Heer A. Diepeveen. gat te kennen dat het werk onder de bejaarden zeer gewaardeerd wordt en ook steeds uitgebreider en ge varieerder wordt. De bejaardenmiddagen, die vroeger door een 30 mensen werden bezocht trekken nu al 70 man. Wij pro pageren een verantwoorde ontspanning voor onze bejaarden. Om deze ontspan ning te bevorderen is het OCB gebouw gesticht vertelde de Heer Diepeveen. De speciale ontspanningsmiddagen met lezingen, films etc. kosten wel wat voor bereidend werk, je moet een spreker aan trekken, een goede film uitkiezen, maar later blijkt wel dat dit werk voor de be jaarden in goede aarde 'alt. De Heer Diepeveen verklapte dat op 7 febr. een speciale attractie te verwachten is. Een bekende artiest de bejaarde Rot terdammer Appie de Booy zal voor de Veenendaalse bejaarden optreden. Het staat wel vast dat dit bijzonder geappre cieerd zal worden. Al deze evenementen en met name de geslaagde Kerstfeestvieringen kosten de stichting uiteraard geld. De kerstavond is wel bijzonder kostbaar, de laatste keer moest 600,worden uitgetrokken. Maar dan werd ook aan een 6 a 700 men sen en traktatie uitgereikt. Ook de St. Ni- colaasvieringen worden druk bezocht. De bejaarden krijgen versnaperingen, koek en sigaren en dit alles wordt mede bekostigd uit de opbrengst van de jaarlijkse collecte. Eenmaal per jaar gaat het bestuur met de l ,'aarde dames naar een instelling om daar het gemaakte speelgoed en kleren af te leveren. In verband met het 10-jarig be staan zal het gehele na-seizoen vanaf sep tember interessant gemaakt worden zo maakte de Heer Diepeveen bekend. Het werk van de stichting OCB in de laatste tien jaar trekt bijzonder de aandacht. De oprichters hebben h n sympathieke doel- Geslaagde filmavond N.C.R.V. De Nederlandse Christelijke Reisver- eniging heeft gisteravond in gebouw het Trefpunt een zeer geslaagde film avond gehouden. De vertoonde film handelde over een reis door West- Pakistan. Het commentaar dat bij deze film werd geleverd, werd gespioken door mr. Huustixks. De aanwezigen konden zich in leven in de sfeer en de cultuur van dit veel besproken Ooster se land. Tevreden keerde men dan ook huiswaarts. De film werd ter beschik king gesteld door het Koninklijk in stituut voor de Tropen te Amsterdam. Voetbalver. „Veenendaal" vergaderde Maandagavond hield de v.v. „Veenen daal" haar halfjaarlijkse ledenvergadering in Hotel Vonk. Er bestond voor deze bij eenkomst geen grote belangstelling. De technische commissie werd uitgebreid van 2 tot 5 mensen. De conditietraining die de spelers sinds .kort bij sportschool v. d. Velde ontvangen blijkt goed te voldoen. De voorzitter, de Heer van Dolder, maande de spelers dan ook aan getrouw de trainingsavonden te bezoeken. Hij vestigde tevens de aandacht op de uitbreiding van het clubgebouw en noemde een goede accommodatie voor ten vereniging als Veenendaal een eerste ver eiste. Voor de rondvraag bestond vrijwel geen belangstelling zodat de. vergadering vrij vroeg in de avond werd besloten. „Openlucht toiletten" zou men deze toiletten in het woonwagenkamp te Achterberg kunnen noemen. stelling bekroond gezien. Ten bate van onze bejaarden is vzel werk verricht en wordt er nog veel gedaan. Het zou daar om een verblijdend feit zijn als de bevol king de activiteiten van het bestuur zou willen stimuleren door in de komende we ken met milde hand te geven. GEMEENTE RHENEN ZEGT: „WACHTEN OP REGIONAAL KAMP" In het woonwagenkamp te Ach terberg heerst op het ogenblik een noodtoestand bij de ter plaatse aangebrachte „Franse" toiletten. Deze toiletten bestaan uit een in steen opgetrokken loods waarin zich enkele afdelingen bevinden van lxl meter. Iedere afdeling stelt een toilet voor met een een voudig gat in de grond. Naar aan leiding van deze zeer primitieve toestand vroegen wij wethouder Griffioen om commentaar. Deze zeide dat het zonde zou zijn op dit ogenblik nieuwe toiletten aan te leggen aangezien er plannen be staan tot het stichten van een re gionaal kamp. Waar dit kamp precies zal komen is nog niet bekend wel wordt geadviseerd tot stichting over te gaan in een gebied waai de Rooms Katholieke godsdienst de bo ventoon voert. Dit o.a. in verband met het feit dat deze religie door het meren deel van de woonwagenbewoners wordt beleden. Vervolgens zei de heer Griffioen dat vooral de doortrekkende woonwagenbe woners er een smeerboel van maken Er zijn voor de vaste staanders reeds enke le normale toiletten aangelegd Hierbij is een sleutel verstrekt die iedere bezitter bij zich houdt en op deze manier een eigen toilet heeft. Op de vraag of er in de toekomst iets aan de toiletten gedaan zou worden antwoordde de wethouder: „Hier kan niets met zekerheid over ge zegd worden omdat nog niet bekend is waar en wanneer het regionale kamp zal worden gesticht. Als genoemd kamp door zal gaan zijn de woonwagen-bewoners van het kamp in Achterberg toch ver plicht om dit te verlaten", aldus wethou der Griffioen. De woonwagenbewoners vinden echter dat er best eens iets aan gedaan zou kunnen worden omdat er dan ook veel netter mee zal worden omgegaan. Zij voe len zich achteruit gezet OMDAT ZIJ HUN BEHOEFTEN IN EEN GAT IN DE GROND MOETEN DOEN. Hierover spre ken enkele woonwagenbewoners hun on genoegen uit. Om dit nog eens te onder strepen weigeren zij hun staangeld te be talen. Hun bewoordingen komen hierop neer dat als er verdere moeilijkheden voorkomen willen worden er toch weieens iets gedaan mag worden aan een toestand, die het begrip menselijkheid vernedert. HENNY VAN LEEUWEN WEER IN 'T ZIEKENHUIS De „Veendaal" speler Hennie van Leeu wen, die vorig jaar ongelukkig kwam te vallen tijdens een verkeersongeluk en daardoor een been brak is thans weer in het Julianaziekenhuis opgenomen. Het blijkt wel een zeer .depend geval w; mee de bekende Veenendaalvoetballer te kampen heeft. Het bestuur en het hele supporterslegioen wenst Henny dan ook van harte beterschap. Damnieuws Voor de onderlinge competitie werden ui ,,'t Trefpunt de volgende wedstrijden gespeeld: v. d. HorVerhoef 1-1; de RoderN. Valkenburg 1-1; Valkenburg sr.Keijman 0-2; Boumanv. Leeuwen 2-0; Vermeer v. d. Vliert 0-2; Tollenaarde Roder 1-1; E. de Kleuverv. d. Bovenkamp 2-0; de Gooijerv. d. Brandhof 0-2; W. de Kleu ver—G. Valkenburg 2-0. Maandag 31 januari houdt de Veenen daalse damclub haar 35ste jaarvergadering. Na de eigenlijke vergadering, die een fees telijk karakter zal dragen, wordt een gong wedstrijd gehouden. Vergadering Ned. Ver. van Suikerzieken Op 9 februari a.s. wordt een openbare ver gadering gehouden van de Ned. vereniging van suikerzieken afd. Ede, Wageningen en Veenendaal. De vergadering wordt gehouden in Hotel ,Jiet Wapen van Rhenen" en be- begint om half acht. Het bestuur heeft dokter P. Ricnstra uit Rhenen bereid gevonden een zeer belangrijk onderwerp te behandelen, nl. „Suikerziekte en medicijnen". In aansluiting hierop spreekt mej. C. A. J. de Wit, diëtiste uit Wagenin gen, over het onderwerp: „Suikerziekte en voeding". De film „Lang zal ie leven" wordt daarna vertoond en in de pauze wordt een kop koffie gebruikt, terwijl dan ook gelegenheid bestaat een stand van suikervrije artikelen te bezich tigen. De heer Hotte, directeur van de Ned Ver. van Suikerzieken, zal een kort woord spreken over het werk van de vereniging. GESLAAGD Na een anderhalf jaar durende dagoplei ding voor kapster en make-up en manicure, welke opleiding is gehouden te Rotterdam en Parijs, is geslaagd onze plaatsgenote mej G. van de Kraats voor het diploma academie de la haute coiffure Rotterdam en Hairdres- sing World Federation of supreme hairdres- sing schools. MOND- EN KLAUWZEER GRATIS INENTING VAN VARKENS EN JONGVEE Dc inspecteur van de veeartsenijkundige Dienst te Bilthoven deelt mede: In de om geving van Leersum <»n Amerongen zijn in dc laatste dagen zes nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer opgetreden bij var kens. Ook werd op meerdere bedrijven het ongeënte jongvee aangetast. Alle oninge- ënte varkens en jonge runderen moesten worden afgevoerd. De veehouders in dit gebied hebben allen bericht gekregen dat zij hun varkens en jongvee gratis kunnen laten inenten met éénwaardig vaccin mits men woonachtig is in het aangewezen ge bied. Zeer velen maken van deze inënting .eeds gebruik. Om 'erdere uitbreiding van dc ziekte te voorkomen is het van groot belang dat allen zich deze week nog tot hun dierenarts wenden met het verzoek de varkens en het jongvee gratis te laten in enten. SCHIETUITSLAGEN Maandagavond j.l. werd er door de le den van de Amerong vereniging Willem Tell in hotel buitenlust weer lustig op los geschoten. De uitslagen werden als volgt: G. v. d. Horst 95 pnt; W. van Veenen daal 95 pnt; H. d. Uijl 95 pnt; J. Pakvis 94 pnt; H. de Groot 93 pnt; A. de Haas 93 pnt; R. C. Brinkman 92 pnt; P. v. d. Sigtenhorst 91 pnt; J. Niessen 91 pnt; W. Berkhof 90 pnt; H. van Veenendaal 90 pnt; A. Burgstede 90 pnt; G. Wijnbergen 87 pnt; G. Mulder 85 pnt: W. Engelaar 83 pnt; R. Labruijère 82 pnt; H. Mol 82 pnt en J. L. Engelaar 81 pnt. Wandeltochten weer uitgesteld Dc door dc Amerongse wandelsportvcr- eniging „Dc Woudlopers" georganiseerde winter-series wandeltochten mogen blijk baar geen doorgang vinden. Door de bijzonder slechte weersomstan digheden van het afgelopen week-end kon aan de eerste van d vier series nog niet worden 1 ?gonnen. Het bestuur heeft deze eerste tocht door de Amerongse bossen thans uitgesteld tot zaterdag, 29 januari a.s. Dan hoopt men definitief om twee uur vanaf „Onse Bliscap" aan de Bergweg van start te gaan. VEEL GEVONDEN VOORWERPEN VAN IJSBAAN Gedurende de veertien dagen, dat de ijsvereniging „De Scheve Schaats" voor een prima baan zorgde op de uiterwaarden nabij de Kromme Hoek zijn er door velen voorwerpen achtergelaten langs en op de ijsbaan. Hieronder een opgave van al deze ar tikelen: 1 paar schaatsueschermers; 1 gele damesmuts; 1 shawl; 1 paar damespan toffels; 6 paar wanten in diverse kleuren; 1 paar kunstleren handschoenen; 9 stuks verschillende wanten en handschoenen; 1 paar sokken. Al deze voorwerpen kunnen worden af gehaald door de verliezers bij de heer G. C. van Alfen, Pr. Bernhardlaan 7 te Ame rongen. In verband met de werkzaamheden van betrokkene worden de verliezers verzocht om de heer van Alfen pas te bezoeken na vijf uur 's avonds. Ledenvergadering Partij van de Arbeid Tijdens dc ledenvergadering van dc Partij van dc Arbeid te Amerongen in het Dorpshuis werd de advies groslijst voor de a.s. raadsverkiezing opgesteld. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1. A. van de Veer; 2. G J. Buis; 3. W. van Eist; 4. A. van Viegen: 5. M. Pitlo: 6. W. van der Kolk; 7. L. de Wit en 8. A. van Ingen. Dc PvdA heeft thans 3 raadsleden. Alle drie deze raadsleden staan in dezelfde vol gorde op de groslijst. Na de vaststelling van deze lijst hield d». heer T. Harteveld, wethouder van de gemeente Utrecht een inleiding over ac tuele onderwerpen, waarbij de nadruk kwam te liggen op de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten. Spreker bena drukte nog eens dat het beleid moet zijn gericht op de toekomst. Uitvoerig wijdde hij hierbij uit over de noodzaak van goede voorzieningen t.b.v. o.a. onderwijs, ver keer, recreatie ruimtelijke ordening. Na deze inleiding bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Vereniging van huisvrouwen De afd. Amerongen van de Vereniging voor Huisvrouwen heeft het programma voor februari weer gereed. Op 1 februari is er een excursie naar de Hollandia fabrieken te Veenendaal. Ver trek van het Dorpsh„ispIein te 13.15 uur. Men kan zich voor deelname opgeven door een enveloppe met 2,met vermel ding van naam en adres in de bus te doen bij mevr. v. d. Pol, Zandvoort 24. Op 16 februari is er een theemiddag in hotel het Rode Hert. Op 24 februari a.s. een Voorlichtingsavond van het Product schap voor Groenten en Fruit. Getracht zal worden de huisvrouwen een ruimer in zicht te verschaffen met betrekking tot een doelmatige en meer gevarieerde voeding, speciaal met betrekking tot groenten en fruit. Hemur-Enge nieuws Drie Volkswagenbusjes vol korfballers vertrokken zaterdag 22 januari j.l. om 5.00 uur van de Hof naar Utrecht. Hier deden het eerste en tweede twaalftal mee aan micro wedstrijden in de Bern- hardhal. Totaal werden er 8 wedstrijden ge speeld. Het eerste speelde matig goed. Hier hadden absoluut betere resultaten bereikt kunnen worden. Er werd o.a. tegen Doorn (die kampioen werd) ver loren met 1-2. In het tweede stonden een paar nieu we leden. Desondanks werd er goed ge speeld. Gemiddeld werd verloren met 1-2. Hemur-enge viel buiten de prijzen. Er is echter veel geleerd op deze micro-wed strijden. Op de terugweg had een der busjes pech, zodat om 11.00 uur Amerongen pas bereikt werd. Elegant en een sieraad door de hoge glans. <3 ERO EDELSTAAL Een grote GERO-COLLECTIE vindt u bij van den^Bosch 4 Hoogstraat 9-11 Telefoon 2292 Veenendaal Kerkbouwplannen Met het inzamelen van gelden voor de bouw van een Vrijgemaakt Gereformeerde kerk te Veenendaal is men thans zover gevorderd, dat aan het eigenlijke bouwplan kan worden begonnen. Als architect is aangezocht de heer N. van der Stelt te Amersfoort. De gemeente komt thans bijeen in het O.C.B.-gebouw. Lijkverbranding In het Veens Kerkblad heeft de Hervormde ds. A. Vroegindeweij te Veenendaal zijn standpunt weerge geven t.a.v. de lijkverbranding. Dit houdt - het was niet anders te ver wachten - een afwijzing van de crematie in. Niet omdat de Bijbel het rechtstreeks zou verbieden, maar omdat de begrafenis geheel en al in de lijn van de Bijbel ligt. Uiteraard zegt de predikant er veel meer van; belangstellenden mogen we hiervoor verwijzen naar het Veens Kerkblad van 21 januari j.l. Stand fondsen De fondsen van de Hervormde ge meente te Achterberg stonden aan het eind van 1965 in totaal op ruim 15.000 gulden. Ze betreffen kerk bouw. banken en restauratie. Beroep aangenomen Ds. A. den Hartogh te Bodegraven heeft het beroep van de Hervormde gemeente te Ede aangenomen Bevestiging kerkeraads- leden In Achterberg zijn als kerkeraads- leden bevestigd de heren M. Harde man als ouderling, C. van den Brink. J. Hijnekamp en A. van Hunnik als diaken. Contact-middagen voor bejaarden De Hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal heeft maandag j.l. een contact-middag voor bejaar den belegd, die zeer is geslaagd Het is de bedoeling om in de toekomst tot meer van dergelijke bijeenkoms ten te komen. Kerkelijke stand De Gereformeerde kerk (Vrijge maakt) te Veenendaal telde op 1 ja nuari 1966 een ledental van 167. vijf meer dan aan het begin van 1965 Kerkdienst voor gehandicapten Zondag 30 januari a.s Wordt vveei een kerkdienst voor geestelijk ge handicapten gehouden in de Gere formeerde kerk aan de Vaartbrug Voorganger is dr C Graafland De dienst begint om kwart over elf Vanaf kwart vóór elf is er orgel spel. Weleerwaarde waterratten voor! De Gereformeerde ds. D. van Enk te Veenendaal heeft zitting in een commissie, die een predikant voor de vacante Gereformeerde kerk op Curagao gaat beroepen. Ds. van Enk is zelf tweemaal een periode als pre dikant op Curagao werkzaam ge weest. Kennelijk stuurt deze commissie het op een beroepen uitsluitend on der belangstellende predikanten aan, want men heeft zich per advertentie tot het predikantenkorps in Neder land gericht. Hierin worden ver schillende gegevens opgesomd, o.a. als pluspunt de mogelijkheid tot be oefening van de watersport op veler lei wijzen. Onder politiebegeleiding naar de kerk Het is aan de attentie van de rijks politie te danken, dat ds E. P. Bos nia uit Abcoude o een zon- iag gelegenheid preken. De predikant u .aar de kerk onder Nou. oij een verkeersongeluk geraakt waardoor zijn auto ernstig bescha digd werd. Gelukkig voor de dominee bleek één der toegeschoten politiemannen een Gereformeerde broeder te zijn. Die had natuurlijk begrip voor de situatie en hij zorgde ervoor dat de formaliteiten zo snel mogelijk wer den vervuld. Vervolgens mocht ds. Bosma in de politieauto plaats ne men, die hem in sneltreinvaart naar Noord wijk aan Zee bracht. Domi nee was nog net op tijd voor de preek. C. W. Bond zonder naam Na een periode dat hiervoor nie mand beschikbaar was gaat de Bond Zonder Naam ook Veenendaal weer bewerken, nu onder leiding van de heer J. S. van Swam, Westerhofse pad 20, Wageningen. Deze zou graag bij zijn werk hier gesteund worden door enige medewerkers (boven 16 jaar). Zij die gelegenheid hebben worden verzocht zich bij de R.K. bibliotheek te melden. Parochie wegwijzer Er zal binnenkort vanwege de R.K. parochies te Veenendaal een nieuwe parochie wegwijzer worden uitgegeven. Besturen van verenigin gen etc. worden opgeroepen mede delingen te doen aan de heer B. Mol- mans, Kastanjelaan 8. liel'st voor 6 februari. Jaarvergadering M.V. Op woensdag 2 februari a.s. houdt de Hervormde M.V. „Dorcas" te Ach terberg haar jaarvergadering in het Buurtschapshuis achter de school. Ds. Volten in 1967 met emeritaat De commissie van beheer van de Gereformeerde kerk te Rhenen deelt in het kerkblad mede, dat ds. Volten volgend jaar met emeritaat zal gaan, zodat de gemeente zich al moet gaan bezinnen op het beroepingswerk. De gemeente is zodanig in zielental ge stegen dat de kerkeraad van oor deel is dat eind 1967 een volledig predikant zijn intrede moet doen zoals bekend is ds. Volten ook ver bonden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen als studenten predi kant) De commissie van beheer doet dan ook een dringend beroep op de gemeente om dit financieel moge lijk te maken Oprichting kontaktgroep jonge Geref. vrouwen In Veenendaal wil men komen tot oprichting van een kontaktgroep van jonge Gereformeerde vrouwen. Men komt hiervoor in eerste ver gadering bijeen op dinsdag 1 febru ari in de consistorie van de Oude kerk aan de Vaartbrug. HONDERDJARIG BESTAAN ZONDAGSCHOOLVERENIGING Gedachtenisrede door ds. W. Vroegindeweij van Katwijk Ter gelegenheid van het honderd jarig jubileum van de Hervormde zondagschoolvereniging zal ds. W. Vroegindeweij uit Katwijk aan Zee, die voorzitter is van de Herv. Bond van Zondagscholen op Geref. Grond slag, op 9 februari a.s. een gedach- tenisdienst houden in de Oude Kerk aan de Markt, terwijl daarna een re ceptie wordt gegeven in gebouw El- theto. Hier kan men het bestuur ge lukwensen terwijl ook nog enkele sprekers het woord zullen voeren. Beroepen predikant op bezoek De beroepen predikant bij de Her vormde gemeente, ds. J. den Besten uit Huizen, hoopt op vrijdag 4 fe bruari a.s. de gemeente te bezoeken. De kerkeraad heeft nog even ge aarzeld of ze op vrijdagavond een kerkdienst konden houden i.v.m. de drukte op de Markt. Uiteindelijk werd besloten de kerkdienst in de Julianakerk te houden. Drs. A. A. Bos, Hervormd predikant Veenendaal Ds. A. A. Bos, predikant van de Hervormde gemeente „Sola Fide" behaal de eind vorig jaar de graad doctorandus in de theologie. De predikant hoopt in de volgende jaren tijd en gelegenheid te vinden verder te stude ren teneinde doctoraal examen te kunnen doen. TIJD Ds. Bos was de laatste jaren in de gelegenheid om te studeren. In zijn eerste gemeente en tijdens zijn dienst in het leger ontbrak veelal de tijd. Er wordt van de kant van de kerk en met name door de theologische faculteiten sterk aangedrongen op nastudie door predikanten. Men zou wensen dat iedere predikant zijn doctoraal zou hebben gedaan. Ds. Bos is echter van mening dat een dergelijke nastudie de duur van de theologische opleiding van de stu dent zodanig zou uitrekken dat hij 10 jaar nodig zou hebben om de ge hele opleiding te volgen. Gevraagd naar het nut van een dergelijke specialisatie in de predi- Drs. A. A. Bos. kantenwereld zei ds. Bos dat vroe ger een spreekwoord gold: „Wie niet studeert is niet bekeerd." Dat is natuurlijk niet juist, maar wel wilde ds. Bos uitdrukkelijk verkla ren dat men God ook moet lief hebben met het verstand. Hoe zou den wij het geestelijk verstaan als we er verstandelijk niets van af weten. Overbrenging De predikant in 1966 heeft het moeilijk, aldus ds. Bos. Hij moet het Evangelie overbrengen in de moder ne tijd. Via de lijnen van de Kerk geschiedenis moet hij de Bijbel, in wezen een oud Oosters Boek. laten spreken. Hoe zal hij dat kunnen, wanneer hij die Bijbel niet in de grondtekst kan lezen en verstaan? Wat een predikant zegt moet ge fundeerd zijn. Men mag niet louter en alleen op het gevoel afgaan en deze indrukken als de enige waar heid naar voren schuiven, aldus ds. Bos. Je kunt absoluut niet preken zonder het Hebreeuws of Grieks te kennen. Ds. Bos had bij het gehouden exa men de keus uit drie onderwerpen: a. De dogma- en kerkgeschiedenis: b. het Oude Testament en c. le vende godsdiensten van het heden Hij koos het eerste maar bekwaam de zich ook in de beide anderen Hij kreeg de bevoegdheid om Hebreeuws te doceren. Wat de niet-christelijke gods diensten betreft: Ds. Bos was ervan ten. Hoe zouden wij de waarden van overtuigd dat het christendom in het Westen binnen afzienbare tijd geconfronteerd zal worden met o.a. het Mohammedanisme ,het Boeddhis me en andere Oosterse godsdiens- het Christendom kunnen verdedigen, als we van die andere godsdiensten niets afwisten, vraagt ds. Bos zich af. Je leert het christendom waarde ren als je kennis neemt van de an dere religies. Hoewel ds. Bos van oordeel was dat wij ons van die andere godsdiensten niet mogen af maken met de dooddoener dat „het allemaal heidendom is". Er zijn rijke dingen in op te merken en ook een geestelijke kracht, die wij soms wel eens missen. Dat neemt niet weg dat wij ons distanciëren van hun achtergronden, het geloof in Hoham- med, Boeddha etc. Na al deze studie wil ds. Bos eerst wat uitblazen en zich dan werpen op de doctorale studie. Het mag echter nooit ten koste van het werk in de gemeente zijn. De predikant voelde er niets voor zich alleen maar in het wetenschappelijke te storten, daarvoor had hij een te groot zwak voor het pastorale. Leger Daar ds. Bos het veldgrijs heeft gedragen en als legerpredikant dienst heeft gedaan, vragen wij de predikant nog snel even naar zijn opinie omtrent de kwestie ds. H. Bartlema. die weigerde de rang onderscheidingen nog langer te dra gen. Ds. Bos vond het geen gewich tig punt. Als de man merkt dat je solidair met hem bent kun je gerust je sterren dragen. Ik heb in Harskamp met de jon gens over de oorlogbaan gekropen en handgranaten gegooid. Zien ze dat, dan heb je ze gewonnen. Ze denken dan „de doom" weet ook wat er te koop is. Zou ie als burgerdominee optreden dan mis je de kans soli dair met de jonges te zijn. Decorum is wel goed. maar men moet er niet op gaan staan, volgens ds Bos. Je moet b.v als veldprediker geen rapporten gaan opmaken of straffen uit gaan delen Wat mij betreft mag de veldprediker als onderscheiding alleen een kruis op z'n uniform gaan dragen. De aanpak van ds Bartlema kan ds. Bos dus niet geheel onder schrijven Het gaat hem te ver Blijf gewoon met de jongens omgaan, dan verwerf je de aandacht en is er opening voor hetgeen je brengen wil.

De Vallei | 1966 | | pagina 8