Binnen vijf jaar eerste klas in Zaterdagvoetbal Verdeling bouwvolumen voor de woningbouw in het jaar 1966 sïïyïïShis dïïSk-jï'Het"* =rtrers,u,simt in rus- Spaanse bijeenkomsten Ontspannings-comité Oranje-Wit zamelde reeds f 600,- in voor hun actie ten behoeve van „gehandicapten" Renswoude verloor oefenwedstrijd tegen Eek en Wiel (1-5) ARAM ARAM Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 1 februari 1966 2 Veenendaal tot 1970 2000 woningen REALISEERBAAR Leidraad AANRIJDINGEN Bomen aan Groenelaan worden gerooid De waardigheid van liet uniform Opbrengst kinderpostzegels hoger dan vorig jaar Maar GEEN vorming van slechts één afdeling GEZIN Pyramidesysteem Officiële bekendmaking Nieuws van de Volksuniversiteit Veenendaal Wrijfpunten Afwerking Straffen ELST A. VAN DAM BIJZONDER SUCCESVOL BIJ TAFEL KEURING ELSTERSE KLEURVOGELVERENIGING De Zee koningin EDE DS. J. FOKKEMA OVERLEDEN Ook voor het jaar 1966 heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruim- teiyke ordening de dit jaar te bouwen aantallen woningen in deze provincie bekendgemaakt. De minister deelde mee dat aan de provincie Utrecht in to taal 5160 woningen zijn toebedeeld. Dit aantal is onderverdeeld in 2190 woning wetwoningen, 620 gesubsidieerde particuliere woningen, 620 eigen woningen met bezitsvormingsbijdragen en 1730 ongesubsidieerde woningen. De provincie han teert by de verdeling van de bouwvolumen over de gemeenten een aantal ob jectieve maatstaven. Door de meeste gemeenten is reeds geruime tyd bewust meegewerkt aan de verhoogde woningproduktie. By het vaststellen van de toewyzingen voor het jaar 1966 wordt in de eerste plaats beoogd een onge stoorde voortgang van de bedoelde produktie-stromen en van de op andere wijze aan te duiden arbeidsbesparende bouw te waarborgen. De aantallen toe gewezen contingenten moeten dan ook worden gezien als beschikbaarstelling om geplande bouwstromen voor 1966 te kunnen realiseren. zen aan andere gemeenten in de pro- Ook voor de verdere toewijzingen, eventueel in volgende jaren zal voor taan de mate waarin de bouw reali seerbaar is een belangrijke rol spelen. Hierbij wordt gedacht aan het beschik baar zijn van bouwgrond, rechtsgeldige uitbreidingsplannen, arbeidsbesparende bouwplannen en de overeenstemming over de prys. Een en ander geldt prak tisch voor alle categorieën van woning bouw. Aangezien de verdeling van de bouwvolumen een soort programmering is geworden acht het provinciaal be stuur het tot haar taak zorg te dragen dat op langere termijn hiervoor is voorlopig een periode van vijf jaar ge kozen de planologische wenselijkhe den en de in verband met de woning nood te betrachten billijkheid niet uit het oog worden verloren. Dit is aan leiding geweest naast de gebruikeiyke verdeling voor het jaar 1966 tevens een zeer globaal verdelingsschema op te stellen voor de jaren 1966 tot en met 1970. Dit schema is niet alleen bedoeld als leidraad by de door het provinciaal be stuur te voeren beleid, maar het daar in voorkomende getal woningen zal ook voor de betreffende gemeente als uitgangspunt behoren te dienen bij het vaststellen van het gemeenteiyke wo ningbouwbeleid in de ruimste zin van het woord. Het is dus beslist onjuist om aan dit op vijf jaar betrekking heb bende getal enige waarde als toezeg ging, laat staan enige rechtskracht te doen gelden. Evenals voorgaande jaren geldt ook dit jaar de mededeling van de minister, dat de aan de gemeenten toegewezen woningcontingenten die op 1 november 1966 niet zijn gerealiseerd, of waarvan niet vaststaat dat zy zullen worden gerealiseerd, zullen vervallen en dat het daardoor beschikbaar ko mende contingent zal worden toegewe- vincie waar wel realiseringsmogelyk- heden aanwezig zijn. Er moet met kracht naar worden ge streefd de vestigingsvergunningen te verstrekken aan eigen bevolking. Het verstrekken van deze vergunningen aan personen van buiten de provicie die niet economisch zyn gebonden aan de gemeente of streek moet zoveel mo gelijk worden geweerd. MET AUTO IN VOORTUIN De vrachtautobestuurder V. uit Sneek raakte vrijdagavond op de Nieuweweg in een slip en kwam in een voortuin terecht, nadat hij eerst het hekwerk over een lengte van 18 meter had ver nield. AAN SIGARETTENAUTOMAAT GEMORRELD In de nacht van vrijdag op zaterd g hebben tot nu toe onbekenden getracht de sigaretten automaat van mevr. A. aan het Verlaat te vernielen en leeg te roven. De recherche stelt een onder zoek in. Zondagmorgen wilde de heer J. S. uit Eist op de Ambachts£raat de Parallel weg oversteken. Hij kreeg geen voor rang van een van links komende auto. Een bromfietser, J. M. uit Rhenen kon niet mee stoppen toen S. optrok en er ontstond een botsing, waarbij lichte schade het gevolg was. De bromfietser H. wilde zondag middag nabij de Mulderslaan linksaf slaan om naar een café te gaan. Hij lette niet op het tegemoet komende verkeer en werd aangereden door C. G. die juist met zijn auto passeerde. Deze kon erger voorkomen door sterk naar links te sturen. Geen letsel bij beide personen. Van de bewoners van de Groene laan zyn klachten binnengekomen om trent de in deze laan staande bomen. Deze lindebomen hebben dermate zwa re kruinen dat hierdoor de lichtinval in de woningen wordt belemmerd. Bovendien betreffen het hier z.g. ho- college van B. en W. gewenst voor de ne'rjuljSazJeke^uiITebra^ waaï Vrouw lag bewusteloos op straat Buren vonden woensdagavond de 63- jarige mevr. De B. vlak bij haar wo- 66 lindebomen te vervangen door een gelijk aantal kleinere laanbomen. De kosten van het rooien van de lindebo men en het herplanten van de kleinere laanbomen worden geraamd op f 3750,-. KIPPENDIEFSTAL Mevr. van. B. uit de Beatrixstraat miste zaterdag zes zwarte kippen. De politie werd op de hoogte gesteld en arresteerde zekere R. V. uit Ede, die in het politiebureau werd ingesloten, verdacht van deze diefstal. AANLEG PARKEERTERREINEN IN T HOORNTJE Bij de 108 etagewoningen in 't Hoorn tje zullen parkeerterreinen worden aangelegd. De voor de aanleg benodig de grond, eigendom van Patr. Bouwver. zal worden aangekocht voor de sym bolische prijs van f 1,in totaal. De Minister van Volkhuisvesting en Ruim telijke Ordening had tegen de aankoop geen bezwaar. Veenendaal Rhenen Amerongen Renswoude Aantal woningcontingenten Progr. 1966/1970 Programma 1966 woningwet woningen premie- bouw vrije sector totaal 80 122 16 218 2000 64 31 65 160 650 34 24 17 75 250 4 4 200 AANRIJDINGEN Vorige week maandag ontstond een bot sing op het Verlaat tussen een vracht auto bestuurd door de B. uit Ede en een personenauto, bestuurd door W. uit Vee nendaal. Blikschade was het gevolg. Vorige week dinsdag reed de Veenen- daler van M. op de Kerkewijk tegen een bestelauto van de heer K. uit Bergen (N.H.) op, die juist het terrein van Rit meester wilde oprijden. Ook hier geringe schade. Donderdagmiddag reed J. D. uit Eder- veen nabij het station tegen de personen auto van de Veenendaler A. R. Beide wa gens licht beschadigd. HUISHOUDELIJKE JAARVERGADERING C.B.T.B. Vandaag houdt de Gelderse CBTB haar Huishoudelijke Jaarvergadering. Dit keer wordt in het bijzonder aandacht besteed aan de tuinbouw De directeur van de Tuinbouw Ir. A. de Zeeuw zal spreken over „Hoofdlijnen van het ruimtelijk ves tigingsbeleid in de tuinbouw". Na de mid dag is er een forum, waaraan o.a. mede werking wordt verleend door de beide rijkstuinbouw'consulenten Ir. Gerritsen en Ir. Hooyman, Ir. T. S. Huizinga, rijks- landbouwconsulent alsmede de nieuwe tuinbouwsecretaris van de CBTB, drs. P. Bukman. De vergadering wordt gehouden in Mu sis Sacrum te Arnhem. NED. VER. VAN HUISVROUWEN HAD SCHOONHEIDSSPECIALISTE OP BEZOEK De afdeling Veenendaal van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen heeft woensdag j.l. een schoonheidsspecialis te op bezoek gehad. Deze dame ver zorgde een lezing over huidverzorging en make-up. Deze avond werd geor ganiseerd door Drogisterij Henny Jan sen uit Veenendaal, die de schoonheids specialiste van het Franse huis Lanö- me uitnodigde om eens te komen spre ken. De verschillende aanwezigen had den een zeer interessante en leerzame avond. Vorige week gebeurde het, dat een Kerkewijkbewoner om drie uur in de nacht door zijn vrouw werd gepord met de kreet: „Ze stelen je auto". De man had enige ogenblikken nodig om vanuit zijn diepsluimerende toestand in staat van alarm te geraken, doch toen hij een overbekend motorgeluid hoorde, sprong hij van zijn legerstee, stormde in pyama en op blote voeten naar buiten en was er nog juist getuige van hoe zijn zo- veel-cylinder aan de overkant van de Kerkewijk onvakkundig tegen een lan taarnpaal werd geparkeerd. Uit de auto stapte een geüniformeerd persoon, die op autoritaire en rustige toon de autobezitter mededeelde, dat het geen manier was om een auto geheel rij klaar onafgesloten en met het contact sleuteltje er in nog wel in de voor tuin te parkeren en dat hij juist van plan was de auto bij de plaatselijke politie af te leveren. Daarna stapte de geünifor meerde geen politieman even waar dig als rustig op eén fiets die duidelijk verschil in bouwjaar vertoonde met de auto en verdween langzaam in het nach telijk donker van één van de zijwegen van de Kerkewijk. De echtgenote wist hem vanuit het slaapkamerraam nog toe te voegen „Man, je kunt niet eens rijden". De autobezitter zelf was te verbouwe reerd om ook maar een hand naar de man kennelijk een dief of joy-rider uit te steken. Er ontbrak nog een bedank je aan voor beperking van de schade. Al leen de bumper had een tik gehad. bleek dat haar verschillende slagen waren toegebracht, vooral aan het hoofd. De juiste toedracht is nog niet bekend. Achttien- scholen hebben meegedaan aan de verkoop van Kinderzegels en -kaarten De totale opbrengst was 115.1(16,-. (In 1964: ƒ14.165,—; in 1963: ƒ12.556,—; in 1962 ƒ12.057,—). De opbrengst van de scholen afzonder- ïyk is als volgt: Pr. Beatrixschool ƒ901,25 (ƒ1056,25); W. v. d. Westeringhschool 245, 280,Groen van Prinstererschool 705,— (ƒ522,50); Chr. Nat. School I ƒ1.118,75 (ƒ1.105,—); Pr. Wilhelmina- school B L.O. ƒ187,50 (niet); Hervorm de School voor U.L.O. II 1.677,50 (ƒ1.506,25); Joh. Calvynschool 538,75 (niet); Kon. Julianaschool L.O. ƒ545, (ƒ707,50); Kon. Julianaschool U.L.O. 795,— (ƒ1.148,75); Rehobothschool ƒ1.000,— (ƒ1.055,—); Juliana van Stol- berschool ƒ1.473,75 1.322,50); Patri- moniumschool ƒ1 365,(ƒ890,Sint Salvatorschool ƒ926,25 (ƒ926,25); Dr. Keksterschool ƒ262,50 (ƒ201,25); Chr. Nat. School II 1.025,— 920,—)Chr. Nat. School III ƒ403,75; Chr. Lyceum ƒ1.432,50 (ƒ1.053,75); Ichtusschool voor U.L.O. 503,75 (ƒ917,50). De cyfers tussen haakjes zijn de op brengst van de actie 1964. Door het comité, alsmede bij de stand in het postkantoor en aan de loketten werd voor byna 7.500,aan postzegels verkocht. (Verleden jaar voor bijna 5.000,De toeslag bedroeg 2.650, Bovendien werd er voor 852,aan kaarten verkocht. Aan giften werd 70,ontvangen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer C. W. Kroes slaagde dezer dagen te Zwolle voor het vakexamen in PTT dienst le gedeelte. In een interview met het officiële orgaan van de KNVB „De Sportkroniek", verklaarde de heer F. Remmers, voorzitter van het sectiebestuur zaterdagvoetbal, dat binnen vijf jaar tot de vorming van een le klas in het zaterdagvoetbal kan worden overgegaan. Maar de zaak mag niet geforceerd wor den zo is de mening van de heer Remmers. Er gaan stemmen op om zo spoedig mogelijk een eerste klasafdeling te vormen, maar daar gevoelt het sectiebestuur niets voor. Met minder dan twee afdelin gen wordt er niet gestart. Men mag de maatschappelijke sfeer niet verwaarlozen zo wordt door het bestuur geredeneerd. Er komen bij het creëeren van een afdeling reizen van Loppersum naar Axel. Men mag het plezier van de voetballers niet uit het oog verliezen en men moet ook rekening houden met de sfeer in het gezin Die zal er zeker niet op vooruit gaan wanneer pa van 's morgens vroeg tot 's avond laat weg is om tweemaal drie kwartier, ergens ver weg, te voetballen. Het gezin is de hoofdzaak en de sport moet een spel blijven. Desnoods formeren wij in dat tijdsbestek van vijf jaar twee afdelingen van tien clubs, aldus de voor zitter van de sectie zaterdagvoetbal in ge noemd interview. Het sectiebestuur wil van onderaf begin nen en een groot aantal clubs in de onderste regionen, die voor een stevige en kwalitatief goede ondergrond kunnen zorgen in een z.g. pyramidesysteem indelen met een voorzich tige opgang naar de toekomstige eerste klas- top. Daarbij moet het spelpeil vergelijkbaar zijn met het eerste klas zondagvoetbal, anders is de hele instelling een farce, zo voegde de heer Remmers er aan toe. De afdelingen mogen niet uitgehold worden ter wille van een versnelde promotie. Aan de trainers zullen dan ook in de komende jaren hogere eisen worden gesteld met als gevolg hogere kosten voor de clubs. Een tweede Een hoekje van de tentoonstelling te Eist, die werd georganiseerd door de Gasunie in samenwerking met de plaatselijke installateurs. Op de foto de benodigdheden voor centrale verwarming, die gevoed wordt door aardgas. Door de Veenendaalse bedryven, die Spanjaarden in dienst hebben, zyn een aantal byeenkomsten gehouden voor deze buitenlandse werknemers. Men ging van het standpunt uit dat men er niet klaar mee was deze mensen naar ons land te halen, ze te laten werken en daarvoor een gevuld loonzakje te geven. Hoewel alles goed verloopt blijken deze. mensen toch hun problemen te heb ben. Ze werken en wonen in een land waarin heel veel dingen anders zyn dan by hun thuis. Zo was het b.v. bekend dat zy graag wat meer wilden weten over ons staatsbestel. Men kwam nu in drie groepen byeen in de SKF kantine. In een eenvoudige lezing is hen wat verteld over de geschiedenis van ons land en wat daarmee samenhangt. Er werd aandachtig geluisterd en ver schillende, vragen gesteld. De 2de bij eenkomst werd op een zaterdagmiddag gehouden en het onderwerp was toen veilig verkeer, waarbij de grondregels van het verkeer op aanschouwelijke wijze naar voren werden gebracht, ook via enkele duidelijke dia's. Vooral werd gewezen op de afwykingen, die er zijn op dit gebied tussen Nederland en Spanje. De Heer Visser, brigadier bij de gemeentepolitie heeft getracht dit in een paar uur duidelijk te maken. Via een tolk konden de aanwezige Span- Gemeente Ede KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN (Inentingswet 1939) Gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst, Brouwerstraat 3 te Ede, op dinsdag 8 febr. 1966 te 15.30 uur. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het kan gewenst zijn tevoren de huisarts te raadplegen. De ouders dienen het oranje inentings boekje mee te brengen. Met nadruk wordt erop gewezen dat kinderen, die minder den veertien da gen geleden een injectie tegen kinder verlamming, diphterie, kinkhoest of tetanus hebben ontvangen, voor deze inenting niet in aanmerking komen. Ede, 31 jan 1966 Burgemeester en wethouders van Ede. jaarden met onze verkeersregels ken nis maken. De Spaanse ambassade had voor een flinke traktatie gezorgd en zo kreeg de middag een bijzonder ge zellig karakter. Er werd tevens af scheid genomen van Pater van Lent, die de geestelijke zorg heef gehad voor deze buitenlanders. Pater van CURSUS AUTOTECHNIEK Dc cursus autotechniek wordt gehouden op dc volgende data: 2, 9 en 16 februari in het Rode Kruisgebouw aan de Sand- brinkstraat en op 23 februari en 2 en 9 maart in garage Hogendoorn aan de Nieuweweg. De kosten aan deze cursus bedragen 2,50. Niet-leden betalen 2,50 extra. Het betreft een cursus elementaire auto techniek met de bedoeling de automobi lisme) enige kennis bij te brengen van zijn of haar auto zodat kleine storingen zelf verholpen kunnen worden. De cursus wordt gegeven aan de hand van het boek je „Ktn uw auto". Curusleider is de Heer W. J. Sonneberg. leraar autotechniek te Amersfoort. TEKENEN EN SCHILDEREN Vanwege de grote animo van de deel nemers aan cursus nummer I kon dit sei zoen een cursus II volgen. Deze zal wor den gehouden op de zolderkamer van de Kon. Julianaschool en wel op de onder staande data: 3, 10, 17, 24 februari en op 3 en 10 maart. De kosten aan de cursus verbonden bedragen 25,Voor niet- leden 2,50 extra. Cursusleider is de Heer Wim Mulder, kunstschilder uit Otterlo. CONVERSATIE FRANS De cursus Frans wordt gegeven in de bestuurskamer van de Kon. Julianaschool en wel op de volgende data: 8, 15 en 22 februari en 1, 8, 15, 22, en 29 maart. De kosten zijn 24,in totaal. Niet-leden 2,50 extra. Docente is Madame Boulicad- Decalle uit Utrecht. Lent heeft een nieuwe benoeming ge kregen in Haarlem en daarmee is een eind gekomen aan het contact met hem en de vele vrienden, die hy heeft ge maakt in het rayon Arnhem. Het ligt in de bedoeling nog meer van deze bijeenkomsten te gaan houden omdat het fyn is dat deze buitenlandse werknemers elkaar eens buiten de werksfeer ontmoeten. klasser moet tegenwoordig al een oefenmees- ter in dienst hebben die het B-diploma van de KNVB bezit. Er is nog een andere kwestie die in het ver leden nog wel eens aanleiding heeft gegeven tot wrijfpunten en wel het feit dat clubs, die gekozen hebben voor het zondagvoetbal, hun wedstrijden wanneer hun dat om de een of andere reden voordeliger uitkomt, onder andere vanwege de concurrentie van het be taalde voetbal simpelweg naar de zater dag verschuiven. Hetzelfde is soms het geval met de uitzending van wedstrijden op de t.v. op zaterdag: Hierdoor worden de zaterdag clubs financieel gedupeerd. Dat zal dan ook in de toekomst zoveel mogelijk worden ver meden. Wanneer clubs willen spelen op een dag. die buiten het bestek valt, zal er eerst vooroverleg plaatsvinden tussen de compe titieleiders in het zaterdag-, zondag- en be taalde voetbal. Wat de afwerking van de huidige compe titie aangaat was deze bondsbestuurder van oordeel dat er allerminst reden is voor pa niek. ook al treedt er een stagnatie op door de winterse omstandigheden. De clubs willen toch voetballen. Zodra de dans om de punten is afgelopen krijgen we allerlei toernooien en wordt er tot ver in het jaar gespeeld. „Wij zijn graag op tijd. mr.ar we zullen er geen buil aan vallen wanneer de competitie wat later is afgelopen", zo merkte de heer Remmers op. De heer Remmers, die ook lid is van de Zaterdagmorgen werd in de zaal van café „Sportlust" de tafelkeu ring gehouden. De tafelkeuring kwam in de plaats van de jaar lijkse kleurvogeltentoonstelling, die door een bijzonder besmette lijke vogelziekte geen doorgang kon vinden. De keuring werd verricht door bonds- keurmeester Dommerholt. Bijzonder suc cesvol was de heer A. v. Dam. kampioen bij de parkieten A. Spies 88 punten, le prijs G. Drost 86 p. Kampioen tropische vogels Keyman 89 p. 1ste prijs W. v. Tilburg 88 p. 2e prijs A. Spies 86 p. Kampioen eigen kweek oranje-rood A. v. Dam 87 p. le prijs E.K. zalm A. v. Dam 87 p. 2e prijs E.K. oranje-rood A. v. Dam 87 pnt. Kampioen vrije klasse kampioen oranje-rood A. v. Dam 90 punten, le prijs oranje-rood A. C. A. v. D ma80 punten, 2de prijs zalm R. v. Mourik 89 p, 3de prijs oranje-rood A. C. A. v. Dam 88 punten. strafcommissie, is het ruwe spel een doorn in het oog. Hij is er een voorstander van dat de beteugeling van het ruwe spel ook van de clubs uitgaat. Een trainer of bestuurder houdt voor de aanvang van de wedstrijd een speech om de spelers mentaal zo goed mogelijk de wei in te sturen, maar een waarschuwing om niet te ruw te spelen wordt vaak gemist. Er moet op worden gewezen dat een speler, die uit het veld gestuurd wordt, niet alleen zich zelf, maar ook zijn vereniging dupeert. De heer Remmers zou graag zien dat de besturen zouden optreden tegen spelers, die grove overtredingen begaan, welke de scheidsrech ter niet ziet. Na afloop wordt vaak gezegd: Jongen, je hebt geluk gehad, de scheidsrech ter heeft niet gezien wat je uithaalde. Als het nog eens gebeurt gaan wij tot straffen over. Verschillende clubs kunnen dat ?1 opbrengen, maar het moet, veel meer gebeuren. Er wordt naar gestreefd om de straffen voor voetbal wandaden in de zaterdag- en zondagsector op dezelfde wijze te bestraffen voor zover dat tenminste mogelijk is, want zelden zijn twee gevallen met elkaar te vergelijken, zo besloot de heer Remmers het vraaggesprek. Vrijdag 15 februari weer een kaartavond Oranje-Wit won met 20 van Eek en Wiel Het ontspanningscomité heeft het voor Eist unieke initiatief genomen om een ak- tie op touw te zetten ten behoeve van „gehandicapte" kinderen. Hoe zeer dit ini tiatief de Elstenaar pakt, spreekt uit de cyfers. In betrekkeiyk korte tyd was reeds een bedrag van ongeveer f 600,byeen. Bijzonder op prijs gesteld werd de ges te van de alom gewaardeerde arts Dr. S. A. v. Ommeren, die bereid gevonden werd om zitting te nemen in dit comi té dat een zo bijzonder nodig en dank baar doel beoogt. Iedereen die een bijdra ge wil storten kan dit bij de volgende adressen: Beatrixstraat 26, Veenendaalse- straat 15a, Rijksstraatweg 186. Elstenaren helpt mee het leed van deze .gehandi capten" enigszins te verzachten. Regel matig zal ons blad de satnd van de aktie vermelden. Vrijdag 11 februari organiseert het ont spanningscomité wederom een kaart avond. Men kan er klaverjassen, schud- jassen en jokeren. Iedereen kan deel nemen. De aanvang is om 8.00 uur. Zondag speelde Oranje-Wit op haar ou de terrein een oefenwedstrijd tegen Eek en Wiel. Geslaagd heet deze wedstrijd niet, omadt de Betuwnaren veel te hard speelden. De Oranje-Wit mannen wonnen met 2-0. De doelpunten werden gescoord door Leo Hage en R. Onink. Een ver diende zege voor de Elstenaren. Scheids rechter H. Rebergen uit Veenendaal was ster van 't veld. Ondanks liet afgelasten van het competitievoetbal is er zaterdag toch ge speeld op „De Hokhorst'. Het bestuur had het in de le klas afdeling Brabant uitkomende Eek en Wiel uitgenodigd voor het spelen van een oefenwedstryd. Deze club doet in haar afdeling mee om de bovenste plaats en bezit 12 punten uit 8 wedstryden. 69 Als Aram weer bij kennis komt, ligt hij op een rustbank, in het huis van Priamus. „Wat is er gebeurd?" vraagt hij en verward tast hij naar het verband om zijn hoofd. „Je bent door Ares op een slinkse manier van achteren neergeslagen," zegt de dikke senator droogjes, „en daarna heeft Ambre na een for.nidabel duel die blufferige krachtpatser het stadion uitgejaagd. Dat was waarlijk een groots moment, mijn vriend, maar ik zal jullie nu alleen latenikehik moet hoognodig m'n staatszaken weer opnemen, nu Ares van het to neel verdwenen is." En met een fijn glimlachje verlaat Priamus het vertrek, Aram en Ambre al leen achterlatendMaar Ares is allerminst van het toneel verdwenen. Opgehitst door de wraak gierige plannen, die Merlin hem heeft ingefluisterd, loopt hij naast de oude tovenaar terug naar de stad, vastbesloten om zich te wreken voor de sma delijke nederlaag, die Ambre hem die middag in het stadion bezorgde (Wordt vervolgd) .Het hoog gelegen sportveld van Renswoude was uitstekend bespeelbaar, maar de toegangswegen waren veran derd in modderpoelen. Hopeiyk kun nen de instanties zich hier eens mee oezighouden Na een periode van 10 we ken gedwongen rust was het aan de spelers merkbaar dat de conditie niet meer zo goed was als voor deze pe riode Men kreeg' zaterdag gelegenheid de spieren los te werken en dat ge beurde in een sportieve wedstrijd. Het eerste kwartier was voor Eek en Wiel, dat iets sneller speelde en de aanvallen opzette over de beide vleu gels. Na een kwartier was de stand al 2-0 voor d gasten, die in de bekwame middenvoor een goede spelverdeler en opbouwer bezaten Voor rust kwamen er nog twee goals by, gescoord door de snelle rechtsbuiten, zodat Eek en Wiel met een 4-0 voorsprong ging rusten. Na rust probeerde Renswoude de ach terstand te verkleinen en was van Om meren door v d. Pol als doelman ver vangen Het viel op dat v. d. Pol enkele zeker schijnende doelpunten voorkwam. Renswoude was in de tweede helft beslist niet de mindere, maar voor het doel wilde het deze middag niet luk ken. Men wilde het teveel alleen doen, waardoor wel opstoppingen in de doel- mond ontstonden, maar niet de be geerde doelpunten. Slechts eenmaal wist Renswoude het Betuwse net te raken. De zege van 8-1, kwam terecht by de goed spelende ploeg van de overkant van de Rijn. Ds. J. Fokkema uit Amersfoort, eervol ont slagen predikant van dc Nederlandse Her vormde Kerk en oud-lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, is donderdagavond 27 januari 1.1. zeer plotseling op bijna drie- enzeventigjarige leeftijd in zijn auto over leden. De begrafenis zal plaats vinden dins dagmiddag 1 februari a.s. om half drie op de begraafplaats „Rusthof" te Amersfoort, nadat vooraf om half één in de Ichthuskcrk te Soest een rouwdienst is gehouden. Jan Fokkema werd op 1 februari 1893 uit een hoofdonderwijzersgezin te Arum in de burgerlijke gemeente Wonseradeel in Fries land geboren. Hij bezocht eerst de driejarige rijks h.b.s. te Harlingen, deed in 1913 eind examen aan de vijfjarige rijks h.b.s. te Sneek en was daarna vele jaren werkzaam als amb tenaar bij de Raad van Arbeid te Sneek en te Goes. Naderhand studeerde de heer Fok kema nog theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij. zijn kandidaats- en ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Fokkema in 1930 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Braban? en Limburg was toegelaten tot evangeliedie- ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 11 mei van datzelfde jaar (1930- door nu wijlen ds. J. Goslinga, toen nog pre dikant te Utrecht, bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Sprang in dc classis Heusden in de provincie Noord-Bra bant. Op 9 oktober 1932 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Am stelveen, vanwaar hij op 9 mei 1937 naar die van Delft vertrok. Deze zijn 3e gem. dien de ds. Fokkema tot 6 juni '46,*toen hem in. verband met zijn benoeming tot lid van dr Tweede Kamer der Staten-Generaal (voor dc anti-revolutionaire partij) eervolle ontheffing uit het ambt van predikant met de bevoegd- heden van een emeritus predikant werd ver> leend. De funktie van kamerlid vervulde ds Fokkema tot de verkiezingen van'1959, toeq hij wegens het bereiken van de pensioenge- rechtigde leeftijd niet herkiesbaar werd ge steld. Tijdens zijn kamerlidmaatschap was ds Fokkema van september 1946 tot augustus 1950 bijna vier jaar predikant-voorganger van. de Hervormd (Gereformeerde) Evangelisatie te Zaandam en daarna heeft hij tot augustus 1952 nog twee jaar de Hervormde gemeente van Zijderveld in de classis Gorinchem eerst als bijzonder hulpprediker en daarna als bij stand in het pastoraat gediend. Tijdens zijn verblijf te Delft heeft ds. Fokkema van 1946 tot 1950 ongeveer vier jaar deel uitgemaakt van de gemeenteraad van Delft. Naderhand vestigde hij zich metterwoon te Ede, waar hij van december 1953 tot februari 1962 lid van de gemeenteraad en van juni 1956 tot febru ari 1962 wethouder van onderwijs is geweest. Met ingang van, 1 juli 1961 werd ds. Fokkema benoemd tot predikant-voorganger van de Hervormde (Gereformeerde) Evangelisatie te Soest. Ds. Fokkema verleende in deze evangelisatie, thans buitengewone wijkge- meente ten behoeve van de modaliteit van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk nog bijstand in het pastoraat en zou over enkele weken als zodanig afscheid nemen. Van zijn hand verschenen tal van medida- ties in kerkelijke organen, enige preken en een brochure over de Hersteld Apostolische Secte. De wandelsportvereniging De Woud lopers temidden van de natuur, ruften even uit tijdens de wint er wandeltocht die j.l. zaterdag te Amerongen plaats vond.

De Vallei | 1966 | | pagina 2