Zondagsschool „Samuel" viert honderdjarig bestaan Zaterdag komen 1000 kinderen in kerk op Markt bijeen HERDENKING EN RECEPTIE OP 9 FEBR. Opd< looi teistert wegen draof Ook buiten Veenendaal kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten 6 Oprichting Beruchte zwarte hond te Renswoude dood SCHKRPKNZEKL AMERONCEiN Veilig Verkeers- cursus Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 4 februari 1966 De Hervormde zondagsschool Samuël" viert dezer dagen het 100-jarig bestaan. Het bestuur is druk bezig met de voor bereidingen om het eeuwfeest op gepaste wijze te herdenken. Zaterdagmiddag zullen alle kinderen die de vijf Hervormde zondagsscholen bezoeken (bijna 1000 in totaal) bijeen komen in de Oude Kerk op de Markt. Een uit helpsters gere- cruteerd zangkoor o.l.v. de heer C. Budding zal hierbij medewerking geven. Woensdagavond is er een herdenkingsdienst, ook in de Oude Kerk, waarin ds. WVroegindeweij van Katwijk zal voorgaan en waar het zangkoor eveneens zijn stem zal laten horen. Na de kerkdienst zal het bestuur recipiëren in het gebouw Eltheto, van 9 tot 10 uur. Het dagelijks bestuur van „Samuël" wordt thans gevormd door de heren J. G. Tombroek (voorz.), f. C. Prins (secr.), H. Bos (2e voorz.), L. Hoogeveen (penningm.) en Joh. v. d. Haar (alg. adj.). Met de 2e voorzitter de heer Bos bespra ken wij in 't kort de voorgeschiedenis en de stand van zaken momenteel. De zondags school „Samuël" werd opgericht in 1866 in een oude schuur aan de Gortstraat, ten tijde dat de bekende ds. Hoedemaker in Veenen- daal predikant was. De juiste datum is niet concreet vast te stellen, omdat de notulen boeken niet tot de negentiende eeuw terug gaan. Het bestuur is uitgegaan van het 75- jarig bestaan in 1941 en het 90-jarig in 1956. Eenvoudige Veenendalers hebben zich te zamen met helpers en helpsters in al die jaren ingespannen om de kinderen gods dienstlessen te geven. Vooral in de vooroorlogse jaren beleefde de zondagsschool een bloeiperiode. De heer J. Gaasbeek, godsdienstonderwijzer te Vee- nendaal, heeft zich bijzonder ingespannen voor het zondagsschoolwerk. Momenteel is er sprake van een lichte achteruitgang, het geen het bestuur betreurt. Aan helpers en helpsters is geen gebrek, want meer dan 70 jongeren zetten zich voor dit werk in. Het aantal leiders en leidsters bedraagt ruim 30. De zondagsschool „Sa muël" is gesplitst in vijf afdelingen: De Pa- trimoniumschool telt 450 kinderen, de Bea- trixschool ongeveer 180, evenals de Groen van Prinstererschool. Dan zijn er nog klei nere afdelingen aan de Dijkstraat en de Kade met elk zo'n 90 kinderen. In totaal bezoekt een duizendtal kinderen de zondags school. Gezien naar het aantal kort na de oorlog (1600) betekent het een aanzienlijke ach teruitgang, maar niet vergeten mag worden dat andere kerkgenootschappen in die pe riode met eigen zondagsscholen begonnen, waardoor het aantal kinderen bij „Samuël" terugliep. De heer Bos verklaarde evenwel dat men een algemene vervlakking kan constateren. De ouders sturen de kinderen niet meer mas saal naar de godsdienstles. „Samuël" kan altijd rekenen op een vaste kern van mee levende kerkleden. De opzet van het zon dagsschoolwerk was oorspronkelijk om te evangeliseren onder buitenkerkelijken. Moge lijk is dat in de grote steden nog wel het geval. In Veenendaal ligt dat juist andersom en worden de zondagsscholen door kinderen bezocht, waarvan de ouders kerkelijk mee levend zijn. Deze situatie is erg jammer al dus de heer Bos, want op die manier wor den de randkerkelijken niet benaderd. De zondagsschool „Samuël" heeft zich met Kerstmis beijverd om geschenken te be zorgen bij geestelijke gehandicapte kinderen, hetgeen door dezen en hun ouders in dank werd aanvaard. Ieder jaar voltrekt zich een wisseling omdat veel kinderen de zondags school verlaten. Toch blijven velen van hen nog enkele jaren „hangen" aldus de heer Bos om als helper of helpster te fungeren Wij hopen dat het werk in al deze jaren verricht tot zegen geweest is. Werk in al z'n simpelheid en eenvoud dat door mensen, werd gedaan, die geen theologische scholing hebben gehad zo besloot de heer Bos. Hij deelde nog mee dat a.s. woensdag vertegen woordigers van andere kerken worden ver wacht en van andere zondagsschoolvereni gingen uit de kring. Kort na de jubileumver gadering zal de jaarvergadering worden ge houden, waarin men over de viering nog eens kan napraten. Van de bijeenkomst van zaterdagmiddag waarbij alle kinderen wor den verwacht, zullen dia's worden opgeno men. De kinderen zullen bovendien een aar dige verrassing in ontvangst kunnen nemen. Het bestuur heeft zich in de afgelopen we ken bijzonder ingespannen om de viering van het 100-jarig bestaan voor te bereiden. Voor de grote zondagsschoolver. zijn de ko mende dagen van bijzondere betekenis. 45 Reparatie werkzaamheden reeds in volle gang Zoals ieder jaar met strenge vorst weer het geval is, heeft ook ons wegennet weer zeer veel te lijden gehad. Er openbaart zich nu weer de zogenaamde „opdooi". Ook in Veenendaal en de omliggende gemeen ten heeft men met dit ernstige euvel te kampen. Met man en macht wordt er momenteel gewerkt om de wegen zo spoedig mogelijk te herstellen, hetgeen op sommige punten het afsluiten van een weg tengevolge heeft. dit jaar namelijk ENKELE JAREN De Stationsstraat is een van de erg ste voorbeelden in de gemeente Veenen daal. De opdooi heeft hier de weg onbe gaanbaar gemaakt. Reeds enkele jaren blijkt deze weg na een hevige vorst periode de verschijnselen van opdooi in ernstige mate te vertonen. Het is be kend, dat de Stationsstraat al enkele ja ren aan een grondige reconstructie toe is. Door allerlei omstandigheden werd de vernieuwing steeds uitgesteld. Een BIER De personenwagen van de heer M. B. uit Doorwerth is dinsdagmiddag in de Tuinstraat aangereden door een vrachtwagen van een brouwerij uit Amsterdam. De politie maakte proces verbaal op. TELEVISIE DUPEERDE VERKEERSCOMPETITIE De nationale verkeerscompetitie waaraan ook zou worden deelgeno men door de Motor en Auto Club uit Veenendaal heeft woensdagavond de nadelen van televisie aan den lijve on dervonden. Deze competitie, die in lan delijk verband wordt gehouden, staat in het kader van veilig verkeer. In verband met een combinatie van twee aantrekkelijke gebeurtenissen op de televisie was er slechts één deelne mer naar La Montagne gekomen. Het bestuur besloot daarom maar om de geplande avond geen doorgang te la ten vinden. Het laatste deel van de t.v.-thriller „Melissa" en de voetbal wedstrijd Manchester United tegen Benfica kluisterden praktisch geheel Veenendaal aan het televisietoestel. Het bestuur heeft getracht de avond te verschuiven. Hiervoor moest toe stemming worden verkregen van de K.N.M.V., aangezien de leiding bij de ze bond berust. Het hoofdbestuur zou trachten aan deze wens tegemoet te komen maar kon niet onmiddellijk be slissen. Indien toestemming zal wor den verkregen volgt nadere publikatie in de krant van dinsdag aanstaande. TEGEN LICHTMAST Maandagavond reeds de heer R. S. uit Eist met zijn personenwagen op de Brinkersteeg te Veenendaal tegen een lichtmast. Er ontstond zware schade aan de auto terwijl S. klaagde over pijn in zijn borst. spoedige algehele verbetering zou geen overbodige luxe zijn. Zacht „Als de dooi, voorbij is wordt de grond zacht en papperig en indien er dan over de weg wordt gereden zal het plaiveisel gaan scheuren en vertonen zich op den duur gaten. Als de wegen, die hier het meest onder te lijden heb ben, direkt bij de intrede van de dooi zouden worden afgesloten was er niets aan de hand. Dit is echter vaak onmo gelijk in verband met de verkeersinten- siviteit", aldus een deskundige. ZORG DAT UW BROMFIETS 1 MAART IN ORDE IS Met ingang van 1 maart a.s. moeten alle bestuurders(sters) van bromfiet sen een geldige verzekeringsplaat op het achterspatbord hebben en ook in het bezit zijn van een document waar uit blijkt dat voor de brommer die zij berijden een W.A.-verzekering is afge sloten. Dus bromfietplaat en bewijs van verzekering. Geen van beide mag ontbreken. Wie zich hier niet aan houdt riskeert een forse boete. HONDEN AAN DE LIJN Vele maanden werden groot en klein te Renswoude lastig gevallen door een zwarte herder. Het dier was aan ko men lopen en door enkele jongens meegenomen. Overdag liep het dier vrij rond en dit vergde speciaal veel van de zenuwen van de jeugd. Menig kind kreeg een beet en velen durfden tenslotte nauwelijks naar school uit angst de zwarte hond tegen te komen. Toen enkele weken geleden een wandelende jongedame met haar hond de „zwarte" ontmoette, kon een ge vecht tussen beide honden niet uitblij ven. Het meisje trachtte de beide die ren te scheiden, doch kreeg een ge duchte knauw van „de zwarte". Reeds meerdere malen was contact Een van de vele geplaatste borden die op het ogenblik in geheel Nederland te zien zijn. Op de foto het bord dat de Stationsstraat in beide richtingen afsluit.' te maken aan het agressieve leven van het bijterige dier. Toen was de maat vol en na een gesprek tussen verzorger van het dier en politie is de hond ten slotte doodgeschoten. Helaas maken nog diverse honden Renswoude onveilig. Toch is er ook te Renswoude een politieverordening (art. 47), dat honden niet los mogen lopen zonder toezicht van de eigenaar. De politie verzoekt dan ook alle hondenbezitters hun dieren zoveel mo gelijk aan de lijn te houden. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scher- penzeel geschoten onderlinge wed strijd: H. Pater en N. Berendse 92, C. Valkenburg 91, P. van Engelenburg en E. v. d. Werk 87, A. C. van Dusschoten, H. Berendse, E. van Setten en A. van Eist 85, N. Klumpenaar 84, J. Dave- laar en H. van Droffelaar 83, R. van Eist 82, J. Koudijs, J. ten Broek 82, R. v. d. Burgt en T. Rustenhove 81, J. Koot 79, A. Blanken 78, J. van Eist en B. Geefshuizen 76, W. Klumpenaar 74, A. Wittenberg 71, J. van Engelenhoven 66 en H. Methorst jr. 57. Begroting Hervormde gemeente Veenendaal De kerkvoogdij van de hervormde ge meente te Veenendaal heeft deze week de aangiftebiljetten voor de vrijwillige bijdrage 1966 aan de gemeenteleden verzonden. Hierbij is als toelichting een summiere op stelling van begrotingscijfers gevoegd, waar uit blijkt dat dit jaar minstens 312.000 gul den nodig is om het hervormde kerkewerk te Veenendaal naar behoren te kunnen laten fungeren. Van dit bedrag moet 125.000 gulden uit de vrijwillige bijdragen komen. De opbrengst van de koliekten heeft men begroot op 110.000 gulden. Aan plaatsengelden moet 36.000 gulden binnenkomen. Onder plaatsen- gelden niet alleen te verstaan: plaatsenhuren, doch ook bijdragen voor vrije zitplaatsen die in twee kerkgebouwen gelden. De begroting vertoont een tekort van bij na 23.000 gulden. Aan uitgaven heeft men o.a. opgevoerd: 140.575 gulden voor traktementen en sala rissen: onderhoud gebouwen en pastorieën 34.560 gulden en ruim 48.500 gulden voor rente en aflossing. Uitbreiding De bijgebouwen achter de chr. geref. Bethelkerk aan de Beatrixstraat te Veenen daal worden uitgebreid. Tussen de kerk en het jeugdgebouw bouwt men een verbinding, waardoor de kerkeraadskamer wordt ver groot en meer ruimte ontstaat voor garde robe en toilet. OTpbfe Intrede Ds. D. van den Berg te Veenendaal zal op 3 april a.s. zijn intrede doen als predi kant der hervormde gemeente te Huizen (N.H.). Hij zal worden bevestigd door ds. Jac. Vermaas, die eveneens van Veenendaal naar Huizen vertrok. Bedankt voor beroep Ds. P. M. Breugem te Achterberg heeft bedankt voor het beroep van de hervormde gemeente te Aalst. Kruidenier wordt predikant De heer R. Hassefras (38) te Ede zal a.s. zondag worden geïnstalleerd als evangelist bij de gereformeerde kerken. De installatie vindt plaats in de gereformeerde kerk te Lobith. De classis Arnhem heeft hem toegelaten tot de evangeliebediening, hoewel de heer Hassefras nog twee jaar zal moeten studeren om predikant te worden. De heer Hassefras moest zijn studie tot nu toe volbrengen naast het normale werk in zijn kruidenierszaak in Ede-Zuid. Rome en wij Voor jonge lidmaten van de hervormde gemeente Scherpenzeel zal op donderdag 10 februari a.s. in .gebouw „Filalethes" spreken ds. H. A. van Bemmel te Oldebroek. Het thema van diens inleiding is „Rome en wij". Hierin zal de spreker de verande ringen en vordering binnen de r.k. kerk na het laatste concilie aan een beschouwing onderwerpen. Instrumentarium als aandenken De dochter van de hervormde ds. P. Zijl stra te Scherpenzeel, mej. A. C. Zijlstra, volgt in Engeland een opleiding voor verlos kundige om straks door de gereformeerde zendingsbond in de herv. kerk naar Kenya te worden uitgezonden. De kosten van het instrumentarium, dat mej. Zijlstra nodig heeft voor haar werk in Kenya, bedragen 500 gulden. Haar vader doet een beroep op de gemeenteleden te Scherpenzeel dit bedrag, als aandenken, bij een te brengen. Bejaardenmiddag De eerstvolgende bejaardenmiddag, uit gaande van de hervormde gemeente te Eder- veen, zal worden gehouden op 8 februari Koninkrijk of republiek? Over bovengenoemd onderwerp zal op donderdag 10 februari in het jeugdgebouw achter de chr. geref. Bethelkerk aan de Beatrixstraat te Veenendaal spreken ds. T. Brienen te Apeldoorn-Zuid. De avond staat onder.auspeciën van het district Veenendaal van chr. geref. jeugd verenigingen. Kanselboodschap vrijwillige bijdrage De kanselboodschap, die in de Hervormde kerken van Veenendaal zondag j.l. werd voorgelezen heeft een dusdanige indruk gemaakt dat de gemeenteleden gevoeld hebben dat het ernst is met de financiën van de kerk, aldus ds. A. Vroegin deweij. De kanselboodschap was een oproep om aandacht te vragen voor de vrijwillige bijdrage die in de loop van de week van de gemeente werd gevraagd. Vrije zitplaatsen en bij wijze van proef twee diensten in Julianakerk De kerkvoogdij van de Hervormde kerk heeft in overeenstemming met het advies van de centrale kerke- raad besloten om de zitplaatsen in alle kerken vrij te geven. Dit gaat in per 1 maart, zodat op zondag 6 maart alle zitplaatsen vrij zijn. Er is een discussie gevoerd over de vraag of er twee diensten in de Ju lianakerk zouden worden gehouden. Uiteindelijk werd besloten om bij wijze van proef een rouleringsrege- ling in te stellen. Op enkele zonda gen zullen twee diensten worden ge houden, op andere zondagen één. Op deze wijze hoopt men de overgang van verhuurde naar vrije zitplaatsen te vergemakkelijken. Kerk te Puttershoek leed nederlaag Uit het Centraal Weekblad voor de Gereformeerde kerken citeren wij In Puttershoek, de plaats waar de hardrijder op de schaats Kees Verkerk vandaan komt, was op de zondagmiddag van de Europese kampioenschappen in Deventer de Gereformeerde kerk leger dan an ders. Ds. J. G. W. Terhaak schrijft daarover in zijn kerkblad: Een deel van de gemeente heeft blijkbaar in gestemd met de jongens, die zater dagnacht langs mijn huis trokken, al schreeuwend: Geen woorden, maar daden. De daden van Deven ter gingen blijkbaar boven de ver kondiging van het Woord. Met alle respect en bewondering voor de daden van Deventer, maar dit gaat niet. De tweede dienst wordt al meer achtergesteld. Wij dreigen te vergeten dat we gemeen te zijn en als gemeente God eren in onze diensten. De aanwezige ge meente voelt al die lege plaatsen als ontrouw. Het kerkgaan is geen vrijblijven de zaak, zoals de gang naar een winkel, zo gaat ds. Terhaak vooH. Het heeft velen in Puttershoek aan zelfbeheersing ontbroken. De zwak ke benen hebben de weelde van radio en televisie niet kunnen dra gen. Zolang men over onze verant woordelijkheid de schouders op haalt zal de verachtering toenemen. De gemeente heeft bij de Europese kampioenschappen zondag de neder laag geleden. Dit is dan de keer zijde van de medaille, zo besluit ds. Terhaak. Ds. C. Langbroek ging voor te Rotterdam en Utrecht Vorig jaar werd in Veenendaal begonnen met speciale kerkdiensten voor gees telijk gehandicapten. Het initiatief daartoe werd genomen door ds. C. Langbroek, chr. ger. predikant. Na besprekingen met de vereniging „Philadelphia" en het plaatselijk convent van kerken werden vorig jaar de eerste diensten gehouden, waarbij predikanten van verschillende kerkgenootschappen voorgingen. Het Vee- nendaalse initiatief is inmiddels uitgewaaid naar andere steden, zodat o.a. in Rotterdam en Utrecht reeds soortgelijke diensten werden gehouden, waarin ds. Langbroek voorging. Het bezoek aan deze bijzondere kerkdiensten was overwel digend, in Rotterdam moest zelfs de politie er aan te pas komen om het verkeer in goede banen te leiden. INRICHTINGEN Overigens waren deze diensten niet nieuw. In verschillende inrichtingen wer den reeds diensten gehouden voor anders begaafde mensen. De predikanten aan de betreffende inrichtingen hebben deze diensten verzorgd. Ds. Langbroek stelde zich op de hoog te in inrichtingen te Zuidlaren en Den Dolder en volgde enkele colleges van prof. Povlavsky. De samenkomsten in de betreffende inrichtingen bleven uiteraard beperkt tot de aldaar verpleegden. De diensten in Veenendaal hadden een open karakter en bovendien waren de plaatse lijke kerken er bij betrokken. Reacties Ds. Langbroek ontving velerlei reacties na de bijzondere diensten in Rotterdam en Utrecht. Het gebeurde dat de minder begaafden zelf schreven, brieven in ont roerende bewoordingen, maar meesten tijds lieten de ouders van zich horen. Men vraagt ook om herhaling van de diensten, die in beide steden in een ge reformeerde kerk gehouden werden. Belangstelling Ds. Langbroek had altijd al een bij zondere interesse in de psychologie en psychiatrie. De vele boeken op zijn stu deerkamer, die over die onderwerpen handelen, zijn stille getuigen. Ds. Lang broek vindt de diensten met deze gees telijk gehandicapte kinderen uiteraard an ders dan een gewone kerkdienst. Er is beweeg tussen de predikant en de kin deren. Hoewel het verbaal vermogen erg zwak is, merkt de predikant dat ze de stof in zich opnemen. Bij volwassenen kan men dit niet altijd waarnemen. De kinderen brengen het op hun eigen wijze onder woorden hoe ze de dingen in zich opnamen. Het is de kunst om ingewikkel de dingen beeldend te zeggen. Men moet het voorstellingsvermogen van de kinde ren prikkelen. Met allerlei voorwerpen als hand leiding wordt het gesprokene ver duidelijkt. De Bijbelse boodschap brengen in de leefwereld van de ge stoorde mens is een moeizame taak, maar een mooie, omdat de hoorder in zijn beperkt opnamevermogen, los van eventuele kritische gedachten, het Evangelie regelrecht tot het hart laat doordringen. Ds. Langbroek wees er op dat Je zus heel anders sprak tegen de Sa- maritaanse vrouw dan tegen Nico- demus. Men moet afdalen naar de kinderen, de kern van het Woord moet voor hen verstaanbaar zijn. Ds. Langbroek sprak de hoop uit dat het beleggen van dergelijke diensten in het land navolging zal krijgen. Voor lopig is er weer een rooster opge steld en zal de predikant in april weer in Utrecht optreden en ook in Veenendaal. Dit werk, begonnen in bewogen heid om de gestoorde medemens, verkreeg terecht de sympatie van vele kerkeraden en niet het minst van de ouders, die hun kinderen vergezellen. Daarom verdient het al ler steun en medewerking van ons, die de beschikking hebben over nor male geestelijke vermogens. Scherpenzeel draagt steentje bij voor huwelijks geschenk van Kroonprinses Een dezer dagen is een Nationaal Comité onder voorzitterschap van de beide voorzitters van de kamers der Staten Generaal ingesteld. Dit Comité heeft tot doel één geza menlijk geschenk te verwezenlijken uit het Nederlandse volk ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Het is namelijk de wens van hare Koninklijke Hoogheid zo min mogelijk afzonderlijke akties gevoerd te zien cn zoveel mogelijk te streven naar één ge schenk. Ook in de gemeente Scherpenzeel be staat de wens om aan dit geschenk bij te dragen en gelden in te zamelen. In verband hiermee is een plaatselijk aan- bevelings- er inzamelingscomité ge vormd, waarin de navolgende personen zitting hebben: Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, P. de Jonge, J. van den Ham, ds. P. Zijlstra, ds J. T. Cazan- der, ds. P. W. van der Veen, de heer B. Roest, P. J. van Vollenhoven, mevr. A. Zwaan- den Hartog en mevr. C. van Bruggen-Wagensveld. Namens dit comité worden een dezer dagen huis aan huis enveloppen bezorgd, welke voor 15 februari a.s. door kollektanten opgenomen met de politie om een eind zulen worden afgehaald. Met deze kol- lekte draagt Scherpenzeel ook haar steentje bij voor het huwelijksgeschenk aan onze kroonprinses en haar toe- komtige echtgenoot, waaraan hopelijk zoveel mogelijk Nederlanders hun bij drage zullen geven. SCHIETUITSLAGEN. Maandagavond werden door de leden van de Amerongse schietvereniging Willem Teil weer de volgende resultaten bijeen gescho ten: G. v. d. Horst 99 pnt.; G. Wijnbergen 97 pnt.; H. den Uijl 95 pnt.; R. C. Brinkman 94 pnt.; H. de Groot 94 pnt.; J. de Greef 93 pnt.; P. v. d. Sigtenhorst 92 pnt.; G. Mul ders 92 pnt.; A. de Haas 92 pnt.; A. Duffels 89 pnt.; J. de Kroon 88 pnt.; J. L. Engelaar 87 pnt.; J. Niessen 85 pnt.; R. E. Labruyère 84 pnt. en B. Esveld 98 pnt. COBI SCHREIER BEZOEKT HET NUT Volgende week donderdagavond 10 febr. zal voor het Nut te Amerongen optreden de veelzijdige kunstenares Cobi Schreier. Deze avond, welke gehouden wordt in de grote zaal van het Dorpshuis, staat geheel in het teken van het Volkslied. Het programma be staat uit internationale balladen uit de oude tijd door eeuwen heen tot aan de moderne protest-song, samengevat onder de titel „Naar Oostland willen wij varen". Dit wordt ongetwijfeld een erg mooie avond. Cobi Schreier heeft internationale bekendheid en treedt regelmatig op voor radio en t.v. Volksliederen en levensliedjes zijn weer „in" deze tijd. Belangstelling zal er dan ook zeer zeker voor zijn. Het Verbond Voor Veilig Verkeer te Amerongen organiseert op 16, 23 en 30 maart en op 6 april een Verkeerscursus voor automobilisten (aanvang 7.30 u.). De cursus vindt zyn afsluiting in een rytest in een grote stad. De cursus wordt gegeven door een ry-instructeur, die in het bezit is van alle vereiste di ploma's. De datum van de rytest wordt in nader overleg vastgesteld. De kosten van de cursus zijn zeer laag gehouden en kum.en voor nie mand een bezwaar zijn. Voor de leden van Veilig Verkeer afd. Amerongen legt de afdeling de helft van het cur susgeld bij. Dit betekent, dat aspirant-cursisten, uie geen lid zijn er financieel voordeel bij hebben, indien ze zich als lid mel den. De cursus wordt gegeven in een speciaal daarvoor ingericht leslokaal (Zandvoort 7 te Amerongen), waar men over de modernste verkeers-tech- nische apparatuur beschikt. Men kan zich mondeling, schriftelijk of telefonisch opgeven bij dhr. ^akvis, Kon. Julianalaan 10 te Amerongen. (tel. 03434-1238), zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk op 10 febr., aangezien er slechts een beperkt aantal mensen de cursus zullen kunnen volgen. Vooral voor degenen die reeds lan ger in het bezit zijn van een rijbewijs is deze cursus bijzonder interessant. Theo retisch en practisch kan men zich weer eens wat „bijschaven". In dezelfde vergadering van het be stuur van de afdeling werd nog gespro ken over de vraag van een aantal inwo ners van Overberg, om ook daar een verkeerscursus te geven. Opperwacht meester Pakvis verklaarde zich bereid dit te doen. Gezien echter het gevorder de seizoen kan deze cursus eerst in het a.s. najaar gehouden worden. Boeiende Nutsavond Donderdag 27 januari j.l. werd een Nuts avond verzorgd door dr. S. M. van Omme ren te Eist. Dr. van Ommeren hield een boeiende en zeer interessante lezing over zijn grote hob by de archeologie. In grote lijnen het tijdperk is te lang om tot in bijzonderheden af te dalen gaf dr. van Ommeren een overzicht van de vondsten en aanwijzingen die wijzen op le ven op aarde, enkele miljoenen jaren ge leden. Vervolgens werd veel aandacht be steedt aan wat dichter bij liggende tijdvak ken, de Romeinse tijd en de tijd daarna. Aan de hand van fraaie dia's werd een en ander duidelijk toegelicht. Uit deze licht beelden bleek overigens wel dat dr. van Ommeren in de loop der jaren op zijn 10e jaar is hij al met verzamelen begonnen een grote verzameling voorwerpen bij eenbracht. Ook heeft hij een mooie munten verzameling, waarbij zich zeldzame exem plaren bevinden. In de pauze was er gelegenheid een aan tal door dr. van Ommeren meegebrachte voorwerpen te bekijken. Politieke Forumavond druk bezocht (Vervolg van pag. 1) De heer Schurink (CHU) vond de praktische toepassing niet gemakkelijk, het ligt aan de omstandigheden. Per soonlijk had spreker geen bezwaar te gen de sport als ontspanning. Calvijn ging zondagsmiddags zeilen op het Meer van Genève. Bovendien was er volgens de heer Schurink een groot verschil tussen beroeps- en amateur sport. De heer v. d. Berg (SGP) repli ceerde: Calvijn mag men niet als norm nemen, wel Gods Woord en dat geeft geen vrijheid in dit opzicht. Spreker verwees nog naar zondag 38 van de Heidelbergse Catechismus. Mr. Aantjes (AR): Deze dingen spre ken mij wel aan, maar ik kan niet con creet zeggen wat de overheid moet doen. Men kan toch als regering de mensen niet naar de kerk jagen? Vaak zitten achter al deze dingen ook plaat selijke achtergrond. Ons beginselpro gram spreekt over de bevordering van de zondagsrust en het kan zelfs moge lijk zijn dat door openstelling van een sportpark die zondagsrust wordt be vorderd. CONTINU-ARBEID Een vraag over de continu-arbeid le verde geen problemen op omdat het forum eensgezind was in haar stand punt dat men tegen het principe was. Maar volgens de CHU-spreker zouden er in de toekomst nog meer problemen opdoen als de EEG eenmaal geheel gaat draaien. SAMENGAAN PvdA Kan een christelijke partij samen werken met de PvdA? Deze vraag ont lokte enige discussie. De heer Schu rink (CHU) was van mening dat men op velerlei terreinen de PvdA niet kan buitensluiten. Waarom zou men in het kader van de sociale verzekeringswet ten wel met de PvdA samenwerken en op andere terreinen niet? De heer v. d. Berg (SGP): Een com promis met de P.v.d.A. zowel als met Rome is levensgevaarlijk. Spreker voorzag dat vooral Rome in het Ver enigd Europa een eerste viool zal gaan spelen. De heer Aantjes (AR): We leven niet meer in de negentiende eeuw. Men kan wel een principiële rede houden, maar de praktijk is verre van eenvou dig. Spreker illustreerde dit met een voorbeeld: De zon verandert niet maar de schaduwen vallen steeds anders, al naar gelang de stand van de zon t.o.v. de aarde. Als men ons mogelijkheden biedt om onze stem in de regering te laten horen moeten wij die aangrijpen, ook in samenwerking met de PvdA. Mr. Aantjes citeerde uit een boek van de Veenendaalse predikant Dr. Graaf land: „De drang om een synthese te vinden moet ons steeds bezig houden." De heer v. d. Jagt (GPV) vond dat de christelijke partijen steeds meer ste ken laten vallen. Kan men geen meer derheid halen, dan regeert men des noods maar niet mee zo luidde zijn advies. Hij was tegen een compromis met de P.v.d.A. De heer Schurink was geschrokken van de uitlatingen van de GPV-verte- genwoordiger. Het GPV heeft nooit be zwaar gemaakt tegen het samengaan van de chr. partijen met de VVD in het kabinet Marijnen. De heer Aantjes nam het nogal hoog op dat de heer v. d. Jagt de AR ver weet te handelen in strijd met Gods Woord. Dit is een ernstige zaak. die ik mij persoonlijk aantrek. U moet uw stelling maar eens bewijzen zo riep de heer Aantjes uit. Volgens de heer v. d. Haar (SGP) bevond het CNV zich op een hellend vlak. Stakingen, waarmee wordt ge dreigd, zijn regelrecht tegen Gods Woord. Hiertegen kwam de heer Schurink in 't geweer. Hoe kun je dat met de hand op de Bijbel volhouden. De vak bonden dienen het algemeen belang en van haar leden. Het gaat om het wel zijn van de onderneming. Een gezonde bed ij fs voering, waarmee ook het belang van de ondernemers is gediend, dat moet voorop staan. En in deze zaak zit niets onchristelijks, aldus de CHU-spre ker. Mr. Aantjes onderschreef deze mening van harte. EENHEID Een drukbesproken punt was ook de eenheid tussen de christelijke partijen. De heer v. d. Jagt vond dat men het eerst kerkelijk moest oplossen, voor men in politiek gaat samendoen. De heer Schurink was een voorstan der van eenheid, maar dan in een sfeer van verdraagzaamheid en ruimhartig heid. Ook de heer Aantjes was een voorstander van een gezamenlijk op trekken omdat hij de huidige geschei denheid beschamend vond. Met de I CHU is al een grote mate van een- I stemmigheid bereikt aldus de AR-spre- ker. Voor wat betreft de Rooms-Ka- tholieken mag men niet vergeten dal zich in die kring grote veranderingen voltrekken. Het lezen van de Bijbel wordt zelfs door de kerk gestimuleerd. KERKSUBSIDIE Over de wenselijkheid van subsidies voor kerkenbouw, zei de heer v. d. Jagt dat zijn politieke partij het G.P.V. nierteg'en is omdat ook Rome en zelfs numamsten ervan profiteren. De heer Schurink was ervoor omdat Nederland een christelijke natie is. Mr. Aantjes wilde liever geen subsidie, maar verlangde dat de gemeente offers brengt. De A.R. wil ook heel het volk dienen zo merkte de heer Aantjes lich telijk ironisch op, met een glimlach naar de vertegenwoordiger van de C.H.U. Over het punt begraven of cremeren was het forum eenstemmig van oor deel dat het traditionele begraven de voorxeur verdient. Of dit echter een eis is van Gods Woord werd door som migen betwijfeld. LANDBOUWSCHAP Na de pauze werden enkele vragen uit de vergadering aan het forum voorgelegd. Een der vragenstellers wilde speciaal van de heren Schurink en Aantjes weten hoe men over het Landbouwschap dacht. De C.H.U.-spreker was van oordeel dat het boerenbedrijf snel zou ineen storten als er geen landbouwschap be stond. Als we deze wettelijke regeling tegenwerken zijn we feitelijk revolu tionairen, aldus de heer Schurink. Mr. Aantjes zei dat het Landbouw schap veel goed werk doet ondanks veie ce.eu. „emngen en tegen wei king. De forumavond, die zeer leerzaam was, werd door ds. A. Vroegindewey oesloten waarbij dank werd gebracht aan de aanwezigen, die door hun komst olijk gaven belangstelling voor de christelijke politiek te hebben. Hij dankt de heren van het forum voor de voorlichting die was gegeven. Jammer dat ds. Abma verhinderd was, maar de beide plaatselijke S.G.P.-ers hebben hem goed vervangen. Een dergelijke forumavond is van groot belang voor ieder die zich op het politieke tei-ein wil oriënteren.

De Vallei | 1966 | | pagina 6