d& ocüisl pcotde J UIT DE OUDE DOOS (2) SetterSet IVOROL Obadja bibliotheek verzorgt lectuurvoorziening te Eist ARAM ARAM Van Konisiginiteieast, stakicg m ean duliksStJ?, en appelkroegjes «wwmnf fl BUITENGEWONE LEDENVERGADERING PRUMMEL KRUISWOORDPUZZEL R 57 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 4 februari 1966 8 OPRICHTING Uitleenuren Interessante middag voor bejaarden De Zee koningin HOE A. WILLEMSEN WERD OMGEDOOPT TOT „ARIE DEN HAM" Staking om f 0,10 De appelkroeg in t Zand Fa. L. HEY Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta BUITENGEWONE LEDENVERGADERING De hervormde jongelingsvereniging „Obadja" bezit een eigen bibliotheek, die de lees behoeften van de Elstenaren behoorlek kan bevredigen. Immers, meer dan tweeduizend boekeu, die Obadja heeft opgeslagen, waarborgen een ruime keus. Er wordt dan ook een druk gebruik gemaakt van deze uitleenmogeiyk- heid. Daar de toeh al grote voorraad jaarlijks wordt uitgebreid met een aan tal nieuwe boeken kan de lezer er zeker van zijn de allerlaatste uitgaven in zyn bezit te krygen. De bibliotheek bestaat evenals de ver eniging 41 jaar. Zij werden dus in 1925 opgericht. De Heer H. J. de Ridder, die destyds voorzitter van de jongelings vereniging was, heeft de grootste stoot gegeven voor de oprichting. De biblio theek is ii. de loop der jaren uitgegroeid tot het peil van thans. Men is aange sloten bij de Stichting CJV, lectuurvoor ziening te Amsterdam. Deze stichting treedt op als adviseur bij het nemen van beslissingen inzake de aanschaf van nieuwe boeken. Iedere vrijdagavond tussen half acht en half negen bestaat de gelegenheid in het gebouw Pniël naast de kerk een boek te halen of te ruilen. Het leesgeld bedraagt slechts 10 cent per boek. Een moderne catalogus staat de lezer ter beschikking waardoor hij op overzichtelijke wijze van de gehele voorraad kan kennis nemen. Niet alleen in d*j winter, maar ook 's zomers kan men bij „Obadja" terecht om de leeshonger te stillen. Het is op merkelijk dat in de zomermaanden, waarin iedereen toch meer buitenshuis vertoeft, geen teruggang in de afname te constateren is. De bibliotheek heeft in Eist een goede naam en vervult ze ker in een behoefte, omdat wel duide lijk is gebleken dat men in dit dorp aan de Rijn van oudsher al veel van le zen hield. De Veenendaalse bejaarden hebben woensdagmiddag j.l. genoten van een zeer interessante middag. Er werden dia's vertoond over Afrika door de heer E. v. d. Weerd, die dit land persoonlijk had bezocht. Een boeiende lezing bij dit onder werp over de ervaringen in dit verre land maakte deze middag tot een in drukwekkend geheel. Vooral de prach tige natuur en de geheel andere leef gewoonten van de bevolking boeiden alle aanwezigen. Aanstaande woensdagmiddag zal me vrouw Wesselink ernstige en vrolijke schetsjes en gedichten declameren. Ook dit beloofd weer een interessante mid dag te worden. Aanvang 14.30 uur in het O.C.B. gebouw. 70 Merlin, de tovenaar, volgt Ares door de straten van het nachtelijke Ithaca. De worstelaar kijkt schich tig om zich heen, bang iemand tegen te komen, die hem zou kunnen herkennen. Maar de smalle stra ten blijken geheel verlatenIn een donkere steeg klopt Ares op een deur. De oude bediende, die hen even later opendoet, duwt hij met een driftig ge baar opzij. „Waar is de moor?" snauwt hij gemelijk, ,.ik moet hem onmiddellijk spreken!!" Geschrokken gaat de dienaar hem voor naar een klein somber ver trek, waar een rijk geklede kleurling bij hun binnen komst haastig uit zijn zetel opstaat. „Ik heb een goed zaakje voor je, Abdullah", begint Ares meteen. „Een jong meisje en een sterke kerel, die zich hier in de stad ophouden, moeten verdwijnen. Zou je vannacht nog kunnen uitvaren?" „Hoeveel betaalt het?" vraagt de moor zakelijk „Tweeduizend drachmen." „In dat geval, Messire, sta ik tot uw beschikking," glimlacht Abdullah, „mijn boot ligt over enkele uren zeilree in de haven." (Wordt vervolgd) De bibliothekarissen, die met Groot plezier hun werk doen in de bibliotheek van de J.V. „Obadja" te Eist, temidden van hun boeken. Verschijnt als bijlage van het streekblad .DE VAI I EI' onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 5 febr. Ineke v. d. Weerd Eveline v. d. Broek Marieke Andeweg 6 febr. Martha v. d. Haar Elleke Robbertsen 7 febr. Henkie de Rooi Carla Heijkamp Hanny Elsedoorn 8 febr. Alceo Cimarosti Truida Diepeveen 9 febr Jaap van Dijk Cobie Oelderik 10 febr. Herman Suydendorp Bettie Waayenberg M. van Manen, Rhenen Willie Heikamp 11 febr Gerrie van Wijk, Achterberg Evert Donkelaar, Ederveen Anton Valkenburg, Lunleren W iè? '4? Opgetekend door: Rik Valkenburg 't Was op een mooie, nogal zonnige feestdag, in het oude, oude Veenendaal. Overal maakte men zich op om feest te vieren. Het was tijdens de Koninginnedag, zo omstreeks 1900. Op het terrein van een wolfabriek in Veenendaal stond een hoge mast opgesteld. Boven in de mast hingen diverse, zeer aantrekkelijke prijzen, als o.a. een formidabele ham, kleine snuis'erijen en als hoofdprijs een echt gouden horloge. De mast werd met een dikke .laag groene zeep ingesmeerd en was dus zo glad als een spiegel. Je moest een hele kei in het klimmen zijn, om er nu nog in te kunnen komen De feestdag was aangebroken. Diverse jon ge kerels beproefden hun klimkunst op de spiegelgladde stam. Smadelijk gleden de nieesten naar beneden, als ze slechts een paar meter hadden afgelegd. Toen was Arie Wil- lemsen aan de beurt. Hij kon klimmen als de beste. Maar, zoals zovele Veenendalers, was hij zo arm als een luis en had doorgaans meer honger dan geld. Het was echter een stoere klimmer. Aangemoedigd door de vele suppor ters en toegejuicht door zijn familieleden, be reikte hij na een inspannende klimpartij het topje van de mast. Zij het met moeite, wist hij toch het horloge van de bovenste punt af te halen en toonde het toen aan de omstan ders. Toen echter deed hij iets. waar nog lang over gepraat is na die tijd. Hij deponeerde namelijk het horloge weer op dezelfde plek en pakte toen de ham er uit. De ham had een veel kleinere geldswaarde en sommigen rie pen tegen hem, of hij mesjokke was. Maar Arie had zo'n honger, dat hij het toch maar bij de ham hield en met een vaartje naar be neden kwam. Er ging een gejoel op. Arie den Ham, zei iemand. En dat is het gebleven. Deze Arie Willemsen was dus werkend op een textielfabriek, en wel in de wasserij. Daar kreeg hij veel natte voeten, als zijn klompen uitgesleten waren. Hij ging daar een keer over klagen bij zijn patroon, deze had kennelijk begrip voor de situatie. Spontaan gaf hij de man 'n dubbeltje opslag p. week Hij deed er echter één voorwaarde bij: „Wil lemsen," zei hij, „je mag er met niemand, maar dan ook met niemand over spreken. Anders willen de anderen er ook een dubbel tje bij en dat kan het bedrijf niet lijden. Be loof je het me?" ,,Ja, baas. Ik zal er met niemand over spreken." Zaterdags stond er een dubbeltje extra op By een nu niet meer be staande brug, op het oude Panhuis. Dit soort brug gen had toen nogal eens wat te lyden van de jon ge boeren uit de contreie. ter niet. Hij vond er iets origineels op. Toen hij met zijn loonzakje de wasserij inging, liet hij zijn collega's het zakje zien en zei verder niets. Dat gaf me een heisa! Woedend waren de arbeiders, dat zij geen loonsverhoging kregen. Arie kon zijn biezen pakken en vertrok naar Duitsland. W'ic van de oude Yeencn.ïalers kent niel het appelkroegje van Van Hall, ir de Zand straat? Daar zijn heel wat gezellige uurtjes doorgebracht. Het was een oud pakhuis in de buurt van Hiensch, de smid. Er stond een oude potkachel met een gruisbak er bij en er was van alles te koop. Champagne-pils in kogelllesjes, harde bukkum en engelse buk- kum (spekbokking). Rolmops en zure bom men. Vijgen en dalies (dadels), zure worst, apenootjes (pinda's) en oud-bruin. Kortom er was zo van alles te koop. Sommigen zaten cr uren. De oude Van Hall. met zijn karak- teritsieke bakkebaarden, was een uitstekend verteller en onderhield zijn gasten voorbeeldig. Soms zaten ze gezellig met een heel groepje om de oude potkachel, leder mocht net zo veel tabakssap in de gruisbak „spijgen" als hij maar wilde. Natuurlijk moest er zo nu en dan wat gekocht worden, maar dat gebeurde ook wel. Overal kwamen de mensen vandaan. Uit de Haspel, t' Russe Veen (Ruisseveen) en uit de „Hondskont" (tussen Haspel en Dijkstraat). Sterke, jonge boeren, die graag wonen vechten. Maar eerst deden ze zich te goed in het appelkroegje. Er stond ook een bank of wat. Elk appelkroegje had z'n eigen sfeer. We spraken met een inwoner uit die con treie. die cr zich nog heel wat van wist te herinneren. ..Bij de Meulenbrug." zei hij, het loonzakje van Arie Willemsen. Schijn baar vond Arie het toch maar een povere ver toning. In ieder geval voelde hij zich toch te veel solidair met zijn medearbeiders, dat hij hen toch van zijn bevoorrechting in kennis wilde stellen. Z'n woord breken wou hij ech- Er brak zelfs een staking uit. Arie werd door de patroon ter verantwoording geroepen. „Je had me toch beloofd,' begon deze, „dat je niets zou zeggen." ,.Die belofte heb ik ook gehouden, baas. Ik heb alleen het loonzakje maar laten zien." Op deze foto van oud- Veenendaal, aan de hoek Fluiterstraat(pad) Achter kerkstraat 3e van rechts de koddebeier Jansen, by alle oudere Veenendalers bekend als de schrik uit hun jeugd. Vroeger wer den geen bekeuringen ge geven, maar pakken slaag. En stevig Een unieke kiek Deze veld wachter hield de jongelui van de appelkroegjes wel in de gaten „werd soms verwoed gevochten door deze mensen, tegen de bewoners van de Munniken- weg. Rake klappen werden uitgedeeld. Ik heb wel eens hevig slaag gehad, maar ook wel eens flink slaag gegeven. Soms werden de bruggen ook nog half kapot geslagen. Het waren sterke goffers! Eens werd ik zo geslagen dat ik alleen nog maar kruipend thuis kon komen. En dat letterlijk! Ze durfden trou wens wel meer kattekwaad uit te halen. Ik herinner me nog dat een stel van die jonge kerels op een keer een boer in het Ruisseveen te pakken namen. Ze zetten een boom voor zijn deuren en klommen toen het dak op. Het was midden in de winter en erg koud. De kachel brandde flink. Toen bewerkten ze de schoorsteen met grote, natte zakken. In die tijd stookte men praktisch alleen maar hout, dus in een ommezien stond het hele huis on der de rook. De boer rende naar een deur, maar daar stond een booin voor. De jongelui brulden van het lachen en zagen de boer woedend gebaren voor één van de vensters. Maar ze haalden de bomen niet weg. Door de nood gedreven sloeg toen de boer even later een ruit kapot, om niet te stikken. Hij klom naar buiten en toen wouen de jongens natuurlijk wel weg wezen. Man, man, het was vrogger wat" De oude Veenendaler schudt zijn hoofd, maar geniet heimelijk toch nog na. Zijn ver haal was uit. Maarwe spraken nog veel meer oude Veenendalers Correspondentie te richten aan f l'ante Jos pet adres: Parallelweg 10 Veenendaal Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd en een prettige dag toegewenst. Hallo jongens en meisjes, Jongelui, ik vind jullie geweldig! Deze week zijn oudere en zelfs piepjonge kin deren druk in touw geweest voor de blin den in Arnhem. Zó hard als er nu ge werkt is, is buiten mijn verwachting ge weest. Weten alle lezertjes wel dat de door hen zelf opgebouwde „capsule-geschiede nis" al bijna 20 jaar bestaat en dat dit heuglijke feit dank zij jullie trouwe hulp tot stand is gekomen? Dat ik tevreden ben hoeft dan ook ver der niet meer gezegd te worden. De afge lopen week kwamen veel jongens en meisjes hun steentje bijdragen. Waar al die capsules plotseling vandaan kwamen., ik weet het niet. Wel weet ik dat er in eens capsules bij de vleet waren! Zelf heb ik enorm veel plezier om de allerkleinsten onder jullie, die op een goede dag zelf de stoute schoenen aan trekken, om vervolgens als helden, be pakt en bezakt, op pad gaan. Een kloek besluit zul je zeggen! Inderdaad! En voor die kleine hummeltjes een ware „pel grimstocht" nylons t,a. 1.93 Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26. tel. 3044 Staande op de stoep voor de deur van „De Vallei" wachten ze dan vol ongeduld op de dingen die komen gaan. De vraag rijst echter, wat te doen. Met ernstige snoetjes wordt de situatie in ogenschouw genomen en de omgeving „verkend". Prompt volgt de eerste gro te ontdekking, n.l., dat de bel ergens hoog boven hun hoofdjes „zweeft" Een mo ment van verstandhouding volgt en zon der nog maar „boe of ba" gezegd te heb ben weten deze wijsneusjes al hoe ge handeld moet worden. De lichtste onder hen gaat op de schouder, hetgeen ge paard gaat met gilletjes enerzijds en ge kreun anderzijds. Doch het wonder ge schiedt! De deur gaat open! Gelijk een Gideonsbende wordt 't domein bestormd, terwijl de capsules overal in 't rond vlie gen. Dergelijke tafereeltjes spelen zich maar wat vaak af en de aanblik is allergrap pigst. Alleen nog één vraag. Waar blijven alle andere spaarders??? Waarom is er altijd maar één bepaalde groep die trouw blijft meewerken, terwijl de overige hel pers de boel mooi in de steek laten? Of vergis ik me? De jongelui, die hieronder vermeld staan hebben in ieder geval weer goed hun best gedaan! Willie Heikamp, Elleke Robbertsen. Ge rard Huft, Jan en Eefke Henzen, Marijke, Karin en Jan van de Steeg, Lenie van Bruxvoort, Fanny Aberson en de kinderen Kats. Namens het Blindeninstituut in Arnhem dank ik jullie heel hartelijk! Komen jul lie gauw weer langs? TANTE JOS. Horizontaal: woeste vrucht zangnoot lijf deel v. e. grond zangnoot deel v. d. deel v.e. dag fr. ontken- 57. schip mng schuifbak 59. gemalin van Aegir 61. in orde 16. deel v. e. huis 62. ambtshalve 17. zangnoot 64. slim 18. lengtemaat 68. vette vloeistof 19. aanw. vnw. 70. voegwoord 20. wilddief 71. jongensnaam 23. militair 72. vleesgerecht 25. gewicht 74. troefkaart 26. compagnon (eng.) 75. klein kind 27. spil 78. gek 29. lidwoord 79. deel v. e. kledingstuk 30. palm 80. pl. in België 32. bijwoord 33. het romeinse rijk Verticaal: 34. plas 36. uitroep 1. gazen raam 38. duits pers. vnw. 2. geestdrift 40. dapper 3. inhoudsmaat 41. voorzetsel 4. verlangt 42. kledingstuk 5. technische hogeschool 43. kreet 6. vrouw 44. stofmaat 7. vr. munt 45. moesplant 8. hetzelfde 47. pl. in België 9. hoofddeksel 49. water in Denemarken 10. kledingstuk 51. werelddeel 12. ontspanningsbedrijf 52. heilige 13. eenh. van electrischc stroomsterkte 15. keukengerei 20. natuurkundeterm 21. ons inziens 22. rondhout 24. zweefrek 25. dikke stok 28. berghol 29. myth, figuur 31. uitroep 35. goud (fr) 37. afgemat 39. boom 40. verhoogde toon 46. onmeetbaar getal 47. couplet 48. pl. in Gelderland 50. windrichting 51. jongensnaam 55. edel 58. N.V. (duits) 60. van het lopende jaar 61. voorzetsel 63. bergplaats 65. plaats 66. paradijs 67. wederhelft 69. koeienmaag 73. inhoudsmaat 75. titel 76. bolgewas 77. N.V. (fr) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 56 HORIZONTAAL: 1 slaap, 4 oma, 7 nagel. 10 vertoeven, 13 Deli, 14 vest, 16 boa. 18 Lia. 20 Rus, 22 ent. 23 stal les, 25 uit, 26 To, 27 sijs, 28 it, 29 o.k., 30 ami, 32 dor, 34 m.o.. 36 knobbel, 37 parasol, 38 e.o., 39 tot, 41 N.T.S.. 42 n.m., 43 pp. 45 end, 47 p.d., 48 lee, 49 leguaan, 50 les, 52 ene, 53 ork, 54 one, 55 rose, 59 prof, 62 aandenken, 65 Weesp, 66 Ena, 67 islam. Artsen die verbonden zijn aan het Queen Elisabeth Ziekenhuis in Bir mingham werken aan een nieuw soort kunstader die op de duur wel licht zal worden gebruikt om be schadigde of zieke aders in de he nen van patiënten te vervangen. De bestaande soorten kunstaders kun nen niet voor dit doel worden ge bruikt. omdat het materiaal waar van zij gemaakt zijn niet elastisch genoeg is. Als de nieuwe aderen blijken te voldoen zullen amputaties wellicht overbodig worden. VERTIKAAL: 1 sibbe, 2 ave, 3 pel. 4 Ot, 5 moeilijk. 6 a.e., 7 nee, 8 Ar.s, 9 leest, 11 r.i., 12 v.v., 13 dato, 15 trui, 17 ontknopen, 18 las, 19 als, 21 uitmon den, 23 symbool, 24 storten, 29 oke, 30 abt. 31 iet, 32 dan, 33 ras, 35 olm, 40 snurken. 44 peer, 45 ego, 46 dak, 47 plof, 48 leeuw, 51 sesam, 56 o.a.s., 57 sap, 58 en, 59 p.k., 60 rei, 61 ons, 63 de, 64 na. Op 10 januari j.l. is in Londen de première geweest van een nieuw lied waarbij de zanger tijdens de uitvoering met een hamer op de snaren van een piano moet slaan. Het lied is getiteld „Nu ontwaakt het doordrenkte land". Deze nieuwe zangmethode is een novitiet, die be doeld is om de fraseringen van het lied beter tot uiting te laten komen. A.B.T.K. DE EENDRACHT AFD. VEENENDAAL voor al haar leden werkzaam op de Veenendaalse Textielbedrijven belegt de A.B.T.K. „DE EENDRACHT" een op zaterdag 5 febr a.s. in het N.V.V.-gebouw, Tuinstraat 2, Veenendaal. Aanvang 2 uur n.m. iondsvoorzitter Th de Jong komt verslag uitbrengen van het tot op heden gevoerde beleid Inzake de onderhandelingen over de C.A.O. Textiel. Wat verlangt U van ons? Kort gezegd: Beter zien en er beter uitzien Daarom stellen wij de hoogste eisen aan onze collectie monturen. Toonaangevend in optiek SPECIAAL OPTIEK Kerkewijk 17. V'daal Tel 3313 Ziekenfondsleverancier

De Vallei | 1966 | | pagina 8