de oo pöotde j Dan>P°breekt HIER IS ONS BANKGEHEIM! Raad Scherpenzeel in debat over verplaatsing muziektent in bungalowpark KRUISWOORDPUZZEL R 59 ARAM Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 18 februari 1966 6 'a-D-v-a-a U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! 4 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Verschijnt als bijlage van het ■treekblad „DE VALLET onder redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 10 febr. Willie van de Chaaf, Rhenen 19 Johan Kruidhof 19 Agnes van Barneveld 20 Ansje van Zwetselaar 20 Marinus Wagenberg 20 Areke Verhoeks 20 Rinie Wijnberger 20 Mia van Eden 21 Jannie van Beek 21 Thea van de Broek 21 Jacqueline Slotboom 22 Svea Verseput 23 Marian Mollema 23 Marcel van Campen 24 Wim van de Heerdt 24 Gerrit Henken 25 Keesje Stuivenberg 25 Bart van Dijk, Amerongen Alle jarigen hartelijk gefeliciteerd en een onvergetelijke dag toegewenst. Hallo jongens en meisjes, Nauwelijks was jullie „zilverpapier hoekje" van de rotatiepers gerold - am per waren de Valleimensen bekomen van de chaotische toestanden, die de over weldigende hoeveelheid capsules tot stand heeft weten te brengen en bovendien aan bovengenoemde personages alle bewe gingsvrijheid had ontnomen Ik herhaal: Nauwelijks had de pers de oplage verwerkt ofde bel rinkelde weer en als vanzelf dacht een ieder aan capsules!! Wie schetst mijn verbazing toen ik - na de deur geopend te hebben - vier wande lende zakken op me af zag komen. De jeugdige sjouwers waren niet meer in staat over de grote hoeveelheid heen te gluren met als grappig resultaat dat ik een ogenblik werkelijk dacht aan een zak op benen!! De eerste capsules waren reeds binnen gerold en niet zo maar een hand jevolneen. Pats. boem4 zware zakken, die door leerlingen van klas II van de Groen van Prinstererschool onder indianengekrijs naar binnen werden ge dragen. Wat zullen de blinden blij. zijn met dit „presentje". En wat de Vallei-mensen betreft: Handenwringend hebben zij één moment de ogen gesloten, teneinde de schok te boven te komen, doch in de wetenschap dat tegen deze capsule-overweldiging toch niets in te brengen was, hebben zij zich tenslotte gewillig laten strikken der gelijke „invasies" als lief te beschouwen. Afgezien van de gramstorige kuchjes, die zij de wereld in hebben gezonden zul len ze ongetwijfeld toch heel blij zijn. Van mij mag De Vallei onder jullie zilver mijntjes bedolven worden. Verder is mij ter ore gekomen, dat het ideetje, gelanceerd door een klein meisje om met de hele klas te sparen, als een lopend vuurtje is verspreid. Jullie konden dat de vorige week lezen. Sinds kort zijn veel jongelui gestart met een grote zil verpapiercampagne en dat alles onder het Correspondentie te richten aan r Tante Jos per adres: Parallelweg 10 - Veenendaal wakend oog van „juf" of meester. Bravo!! Waarom zouden we de boel niet groot aanpakken. Hoe meer hulp hoe meer zilver, hoe meer zilver hoe meer vreugd is ons devies De jongelui die hieronder vermeld staan wil ik heel hartelijk danken voor hun hulp! Aart van de Bovenkamp, J. W. v. Heerdt, Tea en Marja van Erven, Eist (U), Johan Beyer, Margreet Kampert en van een on bekende familie uit Veenendaal. Hartelijk dank allemaal en tot ziens! TANTE JOS. Figuur a. ONZE BUREN IN DE RUIMTE Binnen een paar jaren zal wellicht de eerste man op de maan staan. Ver geleken met eerdere ruimtereizen zal dit een indrukwekkende prestatie zijn. maar als je het bekijkt met het onein dige van de ruimte in je gedachten, is dit alleen maar een heel kleine stap - een klein begin van reizen naar vreem de planeten. Maar laat ons een klein oriënterings reisje maken in ons eigen zonnestelsel. De zon is het middelpunt van ons zon nestelsel en daar omheen bewegen de negen planeten. Een van hen is de Aar- ;de, de andere zijn: Mercurius, Venus. jMars. Jupiter, Saturnus, Uranus, Nep- tunus en Pluto. Namen, welke zijn af- geleid van de Griekse en Romeinse mythologie. Op de tekening, welke louter sche matisch is, zie je de'planeten in haar baan om de zon. In vergelijking met de andere zou onze aardbol niet groter dan een stip zijn, maar dan zou de man met de telescoop er niet op kunnen staan. De afbeelding laat de tijd in jaren of gedeelten van jaren zien, wel ke de planeten nodig hebben om een reisje rond de zon te maken. Mercurius,' die het dichtst bij de zon staat, heeft 88 dagen nodig om deze afstand af te leggen. De aarde heeft 365 dagen (één jaar) nodig om rond de zon te draaien, en Pluto. die het verst van de zon af staat, heeft er 248 jaren voor nodig. De aarde is de enige pla neet in ons zonnestelsel, die de ideale levensomstandigheden biedt voor men selijke wezens. Wij weten bijvoorbeeld, dat het op Mercurius 370° Celsius aan de zonkant is en —265° aan de schaduwzijde. Twee uitersten, heet en koud. Om je enig idee van de afstanden te geven kun nen we vertellen, dat Pluto, als deze het verst van de zon verwijderd is. zich op een afstand van 7.000 miljoen kilometer daarvan bevindt. En onze zon en haar planeten zijn maar een onbetekenend gedeelte van ons zonnestelsel. Maar als we je ver tellen, dat wij twee miljoen zonnestel sels kennen, en dat deze slechts een klein gedeelte van een ontelbaar aan tal zonnestelsels zijn. die het heelal vul len, dan bereiken we zulke astronomi sche getallen, dat deze ons duizelig maken. Laat ons maar bij ons eigen „kleine" zonnestelsel blijven, waarin we ons, alles ten spijt, toch het beste thuis gevoelen. b B4Z-6J Figuur b. TOMMY KIJKT NAAR DE TREKVOGELS Tommy kijkt naar de herfstlucht als hij het geluid van voorbijvliegende vo gels en het geruis van hun vleugels hoort. „Het is de herfsttrek, welke is begonnen", zegt Tommy's vader. „Voor vele van deze vogels is het in het na jaar moeilijk voedsel te vinden, daar om trekken zij naar het Zuidep, waar- voldoende insecten in de lucht zijn en waar de grond niet bevroren is." „Komen de vogels weer terug?" „Ja, in het voorjaar, omdat dan de zon in het Noorden veel langer schijnt dan in het Zuiden, want vogels hebben veel daglicht nodig als zij eieren willen leg gen en deze uitbroeden en ook meer dan een broedsel willen hebben. Het vreemde is, dat zij altijd in dezelfde omgeving terugkomen waar zij van daan gekomen zijn. Als je bijvoorbeeld een paar ooie vaars op je dak hebt, dan komt dit zelfde paar na een jaar weer terug." „Maar hoe vinden zij de weg heen en terug?" „Op die vraag kunnen de ge leerden tot op heden nog geen ant woord geven." Figuur c. DE TEKENINGENPUZZEL Hier is een serie van vijf tekeningen van een klein varken, zijn hoge hoed en een windvlaag. Maar het ergste is. dat de tekeningen door elkaar liggen. Kun jij deze in de juiste volgorde leg gen? Knip de tekening door en pro beer het maar eens. s? apjogjOA aistnf oq .•fiuissojdo Onder voorzitterschap van burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, kwam de raad dinsdagavond voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. In zijn tra ditionele nieuwjaarsrede gaf de voorzitter in het kort de geschiedenis van Scher penzeel in het afgelopen jaar weer. Er zijn gemeenten, aldus de voorzitter, die be wust hun begroting niet sluitend maken. Er zijn echter ook gemeenten, die hoe dan ook bijvoorbeeld door verhoging van belastingen hun begroting wel sluitend proberen te krijgen. De financiale positie van de gemeente noemde hij niet al te rooskleurig. Vervolgens belichtte hij de woningbouw, economie, landbouw, sociale sector, culturele sector en middenstand. Vervolgens werd in vlot tempo de raadsagenda afgewerkt. Om een verbin ding noord-zuid mogelijk te maken, keur de de raad een aantal aan- en verkopen van grond goed. Voor de meest zuidelijke weg in het plan zuid is met een eigena res van grond nog geen overeenstemming bereikt. Overwogen wordt welke stappen verder zullen dienen te worden genomen We hebben dit laatste perceel nodig al dus de voorzitter, die pas in laatste in stantie aan onteigening denkt. Nadat de raadsleden zich gedurende een pauze tussen twee vergaderingen in had den gesterkt in De Hertog van Gelre ging men 's avonds over tot behandeling van de sluitende begroting. Voorshands waren echter reeds enkele wijzigingen aange bracht, zoals een verlaging van de post voor de zuiveringsinstallatie met f 2000, Voor gezinsverzorging en gezinshulp werd een verhoging van f 1100,— voorgesteld Brandweercommandanten en brandmees ters zullen voortaan een vergoeding per uur ontvangen. Na loting opende de heer B Valken burg (CHU) de rij van algemene be schouwingen. Zoals gewoonlijk had ie dere spreker weer de nodige wensen, doch waren ook erkentelijk voor wat er in het Verkeerstoren in brand BURBANK (Californië): Terwijl een passagiersvliegtuig voorbij vliegt trach ten brandweerlieden het vuur in de verkeerstoren op de luchthaven te Bur- bank te bedwingen. Een tijdelijke ra dio werd in een voertuig geïnstalleerd om het luchtverkeer uit de buurt van de luchthaven te houden. De controle toren werd totaal vernield. afgelopen jaar tot stand was gebracht. In zijn antwoord zei de voorzitter o.m. dat men zal bekijken of er wat meer subsidie kan worden gegeven aan plaatselijke jeugdverenigingen. De Wilhelmina-zie- kenverpleging zal binnen afzienbare tijd tot de bouw van een nieuw modern ge bouw komen. Voor half april zal worden beslist of er al dan niet een huishoud school zal komen. Voor de diolering van de Dorpsstraat is verzocht om verhoging van de subsidie-bijdragen. De verplaatsing van de muziektent van de vereniging Caecilia was het onder werp van een felle discussie. Het gebouw tje staat op een hoek van het bungalow park Doornboomspark. De bewoners heb- veel last van het tromgeroffel en voelen zich ernstig bedrogen door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, die hun drie jaar geleden een stukje grond heeft ver kocht volgens een plattegrond waarop het gebouwtje niet stond aangegeven. De zienswijze van de raad werd gevraagd met betrekking tot deze affaire. De ge meente, die een bemiddelende rol in het conflict tussen Bouwfonds en Caecilia speelt, zal nu met het bestuur van de muziekvereniging gaan praten over ver plaatsing van het clubgebouw naar de omgeving van het gemeentelijke zwem bad de kracht van een verkoudheid HM bij Vader, Moederen Kind. imh OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 58 HORIZONTAAL: 1 tweed, 5 eiber, 9 rad, 10 ra, 12 pp, 13 Lea, 14 al, 15 tule, 17 Alie, 18 d.d., 20 poespas, 22 stempel, 25 atomair. 28 slee, 29 dor, 30 daar. 31 felle. 33 Trent, 35 stolp, 38 kopra, 41 glad, 42 oir, 43 Aida, 45 prelaat, 47 eer lang. 50 latente, 51 N.V., 53 kilo, 54 torn, 55 ha, 56 aan, 58 st. 59 ne, 60 sen, 61 sluik. 62 niets. VERTIKAAL: 1 trans, 2 wal. 3 Ed. 4 druppel. 5 episode, 6 b.l., 7 eed, 8 radar, 11 aloë, 12 plat, 16 Eelde, 17 apart, 19 zelf, 21 raat, 23 t.s., 24 meest al, 26 mandril, 27 ir, 32 lol. 34 R.K.O., 35 slee. 36 odalisk, 37 potto, 38 krent, 39 pareren, 40 Adam. 41 gr, 44 An, 45 pinas, 46 aalt, 48 Eton. 49 glans, 52 val, 55 het. 57 nu, 60 se. HORIZONTAAL 1 hoge heuvel 3 schildergerei 8 soort lied 11 niet eenvoudig 13 voegwoord 15 uitroeD 16 jongensnaam 18 lidwoord 19 geb. in Rusland 20 vragend vnw. 22 vorm van vlasbewerking 23 zangnoot 24 vrouwelijk beroep 27 jongensnaam 28 toets alleen 30 grondtoon 31 Frans lidwoord 32 Frans onbep. vnw. 34 bolgewas 36 zangnoot 38 betaalmiddel 39 eentonige gang van zaken 40 rivier in Nederland 41 heilige 42 in casu (afk.) 43 meterton 44 en omgekeerd 46 voegwoord 47 kosten koper 49 water in Brabant 50 volks vertegenwoordiging 55 voorzetsel 57 voedsel 58 niet raak 59 uitgestorven dier 60 verlaagde toon 61 per expresse 62 inhoudsmaat 63 voorzetsel 65 verkeersplein 71 buitenstaander 72 gevaarte 73 vadsig VERTIKAAL 1 breekbaar 2 vr. munt 3 rivier in Italië 4 als eerder 5 slingerplant 6 stofmaat 7 duur van eb en vloed 9 godsdienst 10 vogel 11 soort onderwijs 12 niet lang 14 gebeurtenis 15 oude vochtmaat 17 gesloten 18 Europeaan 20 kleur 21 seconde 25 donker 26 deel v. h. servies 29 ontvangkamer 32 schoeisel 33 ik 35 heidemeertje 37 ieder 43 planeet 45 boom 46 pl. in Duitsland 48 deel v. h. hoofd 49 boom 50 speelgoed 51 bloedvat 52 tot de rand gevuld 53 door de nood gedwongen 54 ogenblik 56 kerkelijk lied 64 dat is 66- in orde 67 meisjesnaam 68 windrichting 69 titel 70 op deze wijze (74) Nog voor Ambre en haar vader een woord hebben kunnen wisselen, springt plotseling een drietal mannen uit het duister van de poort naar voren. Ruwe handen grijpen het meisje vast en met een snelle greep buigt een der kerels haar de arm op de rug Ares springt op kapitein Één oog toe en één slag van zijn geoefende vuist is voldoende om de dronken piraat verdoofd tegen de stenen te doen storten. „Aram! Aram! Help!" schalt Ambre's stem door de stille steeg. Dan sluit zich een hand over haar mond en ondanks haar wan hopig verzet wordt zij weggesleept Een koets komt ratelend de poort inrijden En als ka pitein Eén-oog, nog duizelig van de kaakslag, zich van de straatstenen opricht, ziet hij nog juist, hoe zijn hevig spartelende dochter in de koets ge sleurd wordt Merlin, de tovenaar, springt als laat ste de koets binnen. „Ambre!" Als een angstkreet klinkt de wanhopige stem van kapitein Eén-oog door de stilte Dan slaat het portier met een luide slag dicht en met ratelende wielen verdwijnt de koets in de schaduwen der slapende stad (wordt vervolgd) Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1

De Vallei | 1966 | | pagina 6