SetterSet Bronchïletten HET BOZE BELETSEL Dames in Zutphen lieten opvallend witte sporen na anjfcfe dra^e Ds. D. L. Aangeenbrug van Ederveen: „Nijpend predikanten tekort in Geref. Gemeenten" op Cuneraweg AMERONGEN OVERBERG SCHERPENZEEL BENNEKOM Nieuwsblad „DE VALLEI' vrijdag 18 februari 1966 Bran<l Huisvrouwenverenigins- nieuws ZEER GEVARIEERD PROGRAMMA IN „KAMP OVERBERG" u 1.98 Fa. L. HEY FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND BENOEMING Tot ouderling der Hervormde kerk te Scherpenzeel met bijzondere op dracht is benoemd de heer H. A. Helms. AFSCHEID Ds. D. van den Berg. beroepen te Huizen (N.H.) zal op 27 maart a.s. afscheid nemen van de Hervormde gemeente te Veenendaal. PENNINGMEESTER De Veenendaalse heer J. Breet is benoemd tot landelijk penningmees ter van de stichting „In de Rechte Straat". Deze stichting heeft zich o.a. ten doel gesteld het opvangen van ex-r.k. priesters en geeft een gelijknamig maandblad uit. BENOEMING TOT KERKVOOGD Tot kerkvoogd der Hervormde ge meente te Eist is benoemd de heer W. D. Brinkman, in de plaats van de heer D. van den Brink die naar Driebergen vertrekt. gaat men uiteraard aan de man brengen en van de opbrengst zal het kerkplein worden betegeld. VRIJWILLIGE BIJDRAGE Onder het motto „Actie 1966" gaat men de Hervormde gemeenteleden in Amerongen op één avond be zoeken om intekenbiljetten voor de vrijwillige bijdrage te bezorgen. De ze biljetten zullen ook op één avond weer worden opgehaald. FINANCIËLE STEUN Op zondag 30 januari j.l. heeft men in de Hervormde kerk te Ach terberg met één kollekte ruim 5700 gulden ingezameld voor de finan ciële steun aan de kerkelijke col leges in 1966. Nog 300 gulden werd in de vorm van renteloze obligaties toegezegd. VROUWEN-WERELD- GEBEDSDAG De Vrouwen-wereldgebedsdag waaraan door 160 landen wordt deelgenomen, gaat aan Scherpenzeel niet ongemerkt voorbij. Vrijdag 25 februari zullen de Hervormde vrou wen samenkomen in „Filalethes". JAARFEEST Onder leiding van de plaatselijke predikant, ds. J. C. de Bie, zullen de Hervormde jeugdverenigingen te Ederveen dinsdag 22 februari a.s. hun jaarfeest houden. De avond zal worden gevuld met zang, declama tie en samenspraak. RADIODIENST De middagdienst in de Gerefor meerde kerk te Rhenen op zondag 20 februari a.s. zal door de NCRV- radio worden uitgezonden. In ver band hiermee is de aanvang gesteld op half vijf. MIDDEN-BETUWE De Gereformeerde kerk te Rhe nen gaat het werk onder de Gere formeerden in midden-Betuwe ver zorgen. De kerkeraad stelt zich voor, ten einde dit werk naar behoren te kunnen verzorgen, te benoemen tot ouderling voor speciale zaken, ds. A. W. T. Nijenhuis. die zich binnen kort met emeritaat in Rhenen zal vestigen. IN TOEKOMST KANS OP HERENIGING BEIDE GROEPEN NIET UITGESLOTEN Sinds december heeft de Gereformeerde Gemeente te Ederveen een eigen predikant. Ds. D. L. Aangeenbrug (74), gekomen van Rijssen, ging met eme ritaat, maar voelde zich nog krachtig genoeg om de kleine gemeente van Ederveen te dienen. Omdat de groep waartoe ds. Aangeenbrug behoort met een ernstig tekort aan predikanten te kampen heeft (onlangs kreeg ds. Mal- lan een preekverbod opgelegd, omdat hij teveel werk had verricht) vroegen we de bejaarde predikant van Ederveen naar de toekomstverwachtingen in de Gereformeerde Gemeenten in Nederland (groep Steenblok). LITURGIE BORDEN De Hervormde kerk van Scher penzeel ontving van een lid 25 gul den, te besteden voor borden in de kerk, waarop de liturgie kan wor den aangegeven .De huidige psalm borden hebben slechts ruimte voor één psalm. De kerkvoogdij heeft er meteen maar een aktie van gemaakt. Meer giften voor nieuwe borden worden met spanning ingewacht. SNERT VOOR TEGELS Mevr. Breugem, de echtgenote van de Achterbergse predikant, gaat een actie ontketenen voor betegeling van J het plein voor de Hervormde kerk J Alle kinderen worden verzocht, J voorzien van een pond spliterwten J en een worstje te komen opdraven J naar de consistorie, waar van de al- J dus verkregen ingrediënten snert a zal worden gebrouwen. „Twee kin- a deren mogen op één worstje komen" i vermeldt het bericht. De erwtensoep TEKORT Ds. Aangeenbrug vond het pre dikanten tekort inderdaad zorgelijk. Er zijn 51 gemeenten in Nederland, waarvan 18 in de classis Oost, 18 in West en 13 in Zuid. Al deze ge meenten moeten door een zestal pre dikanten worden bediend. Een uit breiding van het aantal predikanten is op korte termijn niet te ver wachten. „In onze gemeenten en trouwens ook bij andere kerkgenootschappen is het noodzakelijk dat degene, die zich opwerpt om tot het ambt toe gelaten te worden aan een ernstig onderzoek wordt onderworpen t.a.v. zijn roeping en bekering." Het is duidelijk, aldus ds. Aan geenbrug, dat slechts weinigen deze selectie doorstaan. De maatregel vindt ds. Aangeenbrug juist, want „hoe zou men een ander de weg kun nen wijzen als men zelf de weg niet weet.' 'Dit neemt niet weg dat de huidige toestand, waarbij vele ge meenten niet bearbeid worden, zor gen baart. Hereniging? Zoals bekend is de situatie in de Synodale Gereformeerde Gemeenten iets beter. Hier kan men beschik ken over ruim twintig predikanten. Op onze vraag of de groep Steen blok in de toekomst naar hereniging met de Synodalen zou streven ant woordde ds. Aangeenbrug dat juist van de andere kant toenaderings pogingen zijn gedaan, onder aan voering van ds. Vogelaar. Men heeft correspondentie ge voerd, waarin van de zijde der Sy nodalen gevraagd werd op welke basis de samensprekingen gevoerd konden worden. Er werd toen een vergadering uitgeschreven te Bar- neveld, maar er was alleen een schrijven van de Synodalen, men kwam niet met een onderhandelings commissie. Overigens zijn er bij bei de groepen commissies gevormd, die een en ander bestuderen. Of ds. Aangeenbrug persoonlijk voor hereniging was? De predikant zou het zeer toejuichen, maar dan een hereniging in de rechte weg. Het zou te wensen zijn dat men van beide kanten tot een goed inzicht komt in deze zaak, aldus ds. Aan geenbrug, die in de toekomst zeker mogelijkheden zag liggen. Klein De predikant kon het werk in de kleine gemeente te Ederveen wel aan. Er zijn 166 leden en 208 doop leden. Er is veel jeugd en ds. Aan geenbrug beweegt zich graag tussen de jongeren. Hij is er van overtuigd dat er vele vragen liggen bij de jongens en meisjes. Ze worden door allerlei invloeden verward en moe ten veel verwerken, aldus de pre dikant. Men spreekt maar over oecumene met iedere groep, zelfs met Rome. Dit kan ds. Aangeenbrug in geen enkel opzicht onderschrijven. Hij vond het een afschrikwekkende ge dachte dat tijdens het a.s. huwelijk van onze Kroonprinses een gedeelte van een R.K. Mis zal worden ge lezen. „Zo ver is het met ons Pro testantse volk al gekomen." Alles vervaagd en waar vroeger strijd om geleverd is wordt nu maar met één vinger van de tafel ge veegd. Ds. Aangeenbrug geloofde dat wij in een ernstige tijd leven en dat het verval groot is. Radio en televisie overheersen en het is zelfs zo. dat niemand de invloeden daar van kan ontwijken. Je hebt er maar mee te maken. Christus Kerk zal in stand blij ven tot aan de laatste dag, maar ds .Aangeenbrug vond dat het Schriftwoord „Als Ik wederkom zal Ik dan nog geloof vinden op de aarde" meer dan ooit spreekt. Als de ouden wegvallen wat zal de nieuwe generatie dan doen? De studerende jeugd wordt over vallen met theorieën van de weten schap. waarmee ze geen raad weten. Het eenvoudige Woord wordt ter zijde geschoven, aldus ds. Aangeen brug en we mogen wel diep mede lijden hebben met onze kinderen, die in zo'n tijd zullen leven. Ove rigens was de jeugd op het platte land nog wel vatbaar voor de gees telijke dingen, terwijl de stadsmens meer en meer afgetrokken wordt, volgens ds. Aangeenbrug. De bejaarde predikant, die in april 75 jaar hoopt te worden dient nu en dan ook de vakante gemeenten in de omgeving (Eist, Rhenen. Ede) maar moet zich uiteraard beperken. Hij is van oordeel dat het cate chetisch onderwijs van groot ge wicht is en doet het met graagte. Hiér worden de dogmatische zaken behandeld. Ds. Aangeenbrug vindt het niet juist om op de preekstoel een dog matische verhandeling te houden. De gemeente moet niet vermoeid worden met dogma's. Wel is het noodzakelijk om het werkelijke le ven over te zetten in het geestelijke, opdat ieder, ongeacht rang of stand, kennis of onkunde, de dingen waar het wezenlijk om gaat verstaan kan. zo besloot ds. Aangeenbrug het kor te vraaggesprek. HOOGSTRAAT 9-11 VEENENDAAL Dinsdag in de namiddag is er brand uitgebroken in de loods van het loonwerkersbedrijf van de heer F. Beyer aan de Cuneraweg. Brandweerkorpsen uit Rhenen, Achterberg en Veenendaal waren snel ter plaatse en mede hierdoor kon de schade beperkt worden ge houden. In feite viel het allemaal nogal mee. Het springen van een slang, die was bevestigd aan een gasfles was waar schijnlijk de oorzaak van het brandje. Omdat er nog meerdere gasflessen in de buurt stonden was een onmiddellijk gevaar aanwezig. Deze moesten wor den nat gehouden en later werden de overige flessen in een sloot gedom peld. Ook bij deze brand bleek het toe stromen van het publiek weer enkele verkeersmoeilijkheden op te leveren. Na een intensief bluswerk konden de spuitgasten weer huiswaarts keren. Ho«*tdrank in tebletyornuSSa CHR. GEREF. BETHELKERK STRIJD OOK VOOR INDIA Op zondag 20 februari zal ook in de Geref. Bethelkerk, evenals in andere ker ken, de dienst geheel in het teken staan van het wereld diakonaat. Het offer dat na afloop van de dienst gebracht zal kun nen worden is bestemd voor de hongers nood in India. GESLAAGDEN Voor het praktijkdiploma machine- schrijven van de Nederlandse Unie slaagden dezer dagen: L. W. N. Gadel- laa te Maarn, L. G. H. H. Middel- weerdt te Rhenen. H. M. Noot te Ame rongen, J. Riemsdijk te Eist (U.), E. W. de Ridder te Woudenberg, G. A. v. Vee nendaal te Rhenen, B. H. Wolters te Amerongen, en de heren A. van En gelenburg, J. L. A. H. Helmond en M. W. van Tuil, allen te Veenendaal. Voor het praktijkdiploma Duitse ste nografie, eveneens afgenomen door de Nederlandse Unie, slaagden de dames: E. Koenders te Veenendaal en J. W. Terpstra te Leersum. Voor het praktijkdiploma Engelse stenografie van de Nederlandse Unie slaagden de dames: S. B. J. Aalberts, D. J. Dièpeveen, G. H. Haan, Fr. van Manen, allen te Veenendaal en C. J. T. Versteeg te Kesteren. Voor het praktijkdiploma Nederland se stenografie van de Nederlandse Unie slaagden de dames: G. Hardeman te Renswoude, M. Slotboom te Veenen daal. E. M. L. Vissers te Woudenberg. Voor het diploma Engels slaagden de dames: Jopie van Appeldoorn en Rita Slok, beiden te Veenendaal. Voor het praktijkdiploma Franse handelscorrespondentie van de Neder landse Associatie, slaagden tot dusver: Mej. I. ten Donkelaar en de heer H Huiberts, beiden te Veenendaal. Voor het diploma Engelse conversa tie slaagden te Den Haag: Mej. J. van Dam te Eist (U.), mej. Y. Mering te Veenendaal, mej. H. van de Klift te Eist (U.). Voor het praktijkdiploma Franse con versatie slaagden te Den Haag de da mes: I. ten Donkelaar, M. Cimarosti en L. Zanin, allen te Veenendaal. Voor Nederlandse handelscorrespon dentie van de Nederlandse Associatie slaagden: mej. M. van Groeningen te Woudenberg en de heer C. Schrijver te Veenendaal. Allen werden opgeleid door het Han delsinstituut Van Rijswijk. Prins Bern- hardla&n 6, te Veenendaal. Dc dames-leden van de plaatselijke af deling van dc Nederlandse Huisvrouwen- vereniging worden eraan herinnerd, dat op donderdag 24 februari a.s. om half acht in het Dorpshuis een voorlichtingsavond zal worden gegeven uitgaande van het Product schap voor Groenten en Fruit. Deze voorlichting is bedoeld om de huis vrouw een ruimer inzicht te verschaffen met betrekking tot een doelmatige en meer gevarieerde voeding, waarbij de aandacht vooral gericht zal zijn op groenten en fruit. Er zullen dia's worden vertoond door een voedingsdeskundige. Na de pauze zal een verloting van zakjes of schaaltjes fruit plaatsvinden en kunnen de aanwezige dames proeven van diverse smakelijke groentensalades. Tot besluit wor den na de pauze ook nog enige kleuren- geluidfilms vertoond. Het bestuur verwacht een groot aantal Amerongse huisvrouwen. SCHIETVERENIGING WILLEM TF.LL Maandagavond j.l. werd er in hotel Bui- tenlust weer lustig op los geschoten door de leden van de plaatselijke schietvereniging Willem Teil om elkaar te bekampen op de buks. De uitslagen werden als volgt: G. v. d. Horst 97 p.; J. D. de Greef 94 p.; R. C. Brinkman 92 p.; J. Pakvis 92 p.; A. de Haas 92 p.; P. v. d. Sigtenhorst 91 p.; C. M. Ploeg 90 p.; H. de Groot 90 p.; J. L. Engelaar 89 p.; J. Niessen 89 p.; G. Mulder 87 p.; W. Berkhof 87 p.; J. van Leeuwen 85 p.; H. Flikkema 83 p.; W. Engelaar 82 p. NUTSAVOND MET COBI SCHREIER GING NIET DOOR De voor donderdag 10 februari j.l. aan gekondigde Nutsavond, welke door de chansonière Cobi Schreier zou worden ver zorgd, kon tot spijt van velen niet door gaan. Door de gladheid kon mevr. Schreier niet naar Amerongen komen. Er is met het bestuur van de plaatselijke afdeling en de zangeres overleg gaande over een vervan gende avond. I)e moeilijk begaanbare wegen trot serend heeft Club 500 afgelopen zater dagmiddag de jongens en belangstellen den laten genieten van een middag, vol zang en muziek. Bjj de opening gaf de heer Lohuizen als organisator een kort overzicht van het programma, waaruit duidelijk bleek, dat ditmaal het muzikale menu uit ge heel andere gerechten zou bestaan. Het eerste optreden werd gevormd door De Philicorda's onder leiding van Tini van Buren, die zelf op zeer vlotte en gemakkelijke wijze de philicorda be speelde, nog een meisje met een elektr. gitaar en een nog jonge drummer. Zij traden diverse malen voor het voetlicht. Men speelde wel rythmisch en in het populaire genre, maar beatmuziek bleef beslist buiten schot, terwijl dit groepje ook wars was van sow. Beslist prettig om naar te luisteren en te kijken. Na afloop van dit eerste muzikale ge recht werd het optreden van de zanger Franco Loretti aangekondigd. Hij bracht enkele italiaanse en nederlandse liedjes ten gehore, begeleid door de Philicorda's. Gedurende de middag kwam hij nog enkele malen op de planken. Hij is nog niet zo ervaren en geschoold, maar de voordracht, waarmee hij als het ware zijn zang begeleid, de zuivere stem en stemvolume doen sterk aan Willy Albert! denken. Schuchter deelde hy ons nog mede, zo graag het punt te willen be- Dat mevrouw A. Du Mosch, Coehoornsingel 14, Zutphen be zoek heeft gehad van een Sunil wasteam is nog duidelijk te zien. Aan de stralend-witte inhoud van haar linnenkast! Wonderlijk, hoe wit alles uit het Sunil-sop is ge komen: de lakens, de overhemden alle lingerie... En dat zonder blekenzónder blauwen! „Op de eerstvolgende familiebijeenkomst wordt dit hèt onderwerp van gesprekzei mevrouw Du Mosch. reiken, waarop men in een musical kan optreden. In deze jonge man schuilt on getwijfeld een goede zanger. De middag werd verder gevuld met het optreden van een zangduo. bestaande uit Tini van Buren en Ina van Eilanden. Zij brachten populaire wijsjes, af en toe meegezongen door de zaal. Jammer ge noeg speelden ze niet altijd even zuiver, waarschijnlijk wegens onvoldoende toets- vastheid, hetgeen aan het geheel wel af breuk deed. Aan de nadien door hen ten gehore gebrachte nummers was dit praktisch niet meer te bespeuren, waar door het spel beslist aan kwaliteit won. Ellen Boon met aan de vleugel Gerda Beringen zong op een pittige wijze enige nummers uit een musical, waarbij de zaal meeneuriede. De solozangeres Magda Berg zong enkele buitenlandse en nederlandse lied jes, zichzelf op de gitaar begeleidend. Zo o.a. „Michelle". Haar voordracht was goed, maar het geluid van de gitaar overstemde haar eigen zang. Als zij hier meer aandacht aan besteedt en tot een duidelijker uitspraak probeert te komen, zal het door haar gebrachte op een veel hoger peil komen te staan. Ter afwisseling bracht Mej. Boon, ge kleed als oude vrijster nog een schets, getiteld: „Hoe kom ik aan een man club?", waarin zij de rol speelde van afgevaardigde. De taak van de man werd hier op humoristische wijze weer gegeven. De sluiting van deze zo „anders dan anders" middag gebeurde door de directie en dhr. Lohuizen onder aanbieding van een kleine hulde in de vorm van een bloemetje en rokertje. Oudste inwoonster 96 jaar De oudste inwoonster van Scherpen zeel, mevr. Lagerweij, wonende aan de Dorpsstraat, vierde zondag 13 februari haar 96ste verjaardag. Pony keuring Maandag 21 februari om 10 uur v.m wordt bij café Marktzicht de voorjaars keuring van pony's gehouden. Opbrengst kollekte De kollekte voor een huwelijksge schenk dat bestemd is voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg heeft in Scherpenzeel f 978,39 plus één D.M. opgebracht. A.N.A.B.-avond verzet In verband met de weersomstandig heden werd de propaganda- en feest avond Federatie Veluwe West van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, die gehouden zou worden op vrijdag 11 februari om 7.30 uur in de Sociëteit, verschoven naar j.l. don derdag 17 februari. Vergadering Plattelandsvrouwen De op woensdag 23 februari aanstaan de aangekondigde vergadering van de Ned .Bond van Plattelandsvrouwen gaat in verband met de verbouwing van hotel Boszicht niet door en is verscho ven naar donderdag 3 maart. SC'HIETUrrSLAGEN Door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel werden deze week de volgende resultaten geschoten: H. Pater en C. Valkenburg 88 p.; J. ten Broek, A. van Vliet en H. Veldhuizen 87 p.; M. Berendse 86 p.; E. v. d. Werk 85 p.: H. Berendse 84 p.; J. Koud ijs. A. C. van Dusschoten en B. Geefshuizen 83 p.; T. Rustenhoven, E. van Setten en P. van Enge lenburg 81 p.: J. Da velaar en H. van Drof- felaar 80 p.; R. v. d. Burgt 77 p.; A. Blan ken 76 p.; H. Methorst Jr. 66 p.; J. van Eist 63 p.; J. van Engelenhoven 62 p.; W. Klumpenaar 61 p. S.G.P. VERGADERT Maandag 21 februari houdt de S.G.P. een openbare vergadering in het vereni gingsgebouw Filalethus. De heer J. van Duist uit Nederhemert, lid van de Prov. Staten van Gelderland zal spreken over „Het verschil tussen S.G.P. en Boeren partij". Aanvang 19.30 uur. doet langer met nylons v.a. Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26, tel 3044 TV REDACTRICE MEJ. HERLAAR VERLOOFD MET BENNEKOMMER De enige vrouwelijke redactrice van het NTS journaal, mej. Eugénie Herlaar, is dezer dagen verloofd met de freer Van Westrhenen uit Bennekom. Mej. Herlaar was voor zij haar werk bij de televisie begon, in Ede woonachtig. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de. naam van het schip vermeld. Australië: m.s. ..Blumenthal" (23/2) Brazilië: m.s. „Aldabi" (22/2) m.s. „Aragon" (24/2) Canada: m.s. „Prins Willem II" (20/5) m.s. „Kerkedijk" (23/2) Chili: m.s. „Birkenstein" (20/2) Kenya, Oegenda. Tanganjika: m.s. „Pierre Loti" (20/2) Ned. Antillen: m.s. „Jason" (22/2) Nieuw-Zeeland: m.s. ..Port Victor" (21/2) m.s. „Hororato" (25/2) Suriname: m.s. „Oranjestad" (22/2) Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Ker kedijk" (23/2) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: m.s. „Pendennis Castle" (20/2) m.s. „Alcor" (23/2) Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Hij knikte bevestigend. „Ik citeer dit alles uit de kranteverslagen van die tijd. Jaap Wieland, zo verklaarde hij later aan de politie, heeft toen het eerste het beste voorwerp gegrepen, dat voor de hand lag, in dit geval een lampetkan, en sloeg daarmee op het hoofd van Andreas. En toen de kan in scherven was, bleef hij doorslaan met de scherf, die van het handvat overgebleven was. Door het ge gil van het meisje kwam een voorbij ganger binnen en die heeft het slacht offer ontzet." „Enwas die man dood?" fluister de Willie, doodsbleek door het verschrik kelijke, dat haar verteld werd. „Nee, gelukkig niet. Er was gauw een dokter, die verbond hem en het meisje, dat ook verwondingen had opgelopen. De man heeft vier maanden in een zie kenhuis gelegen: schedelbasisfractuur en diverse andere verwondingen. Er is nog een operatie aan te pas gekomen. Het meisje was er betrekkelijk gauw boven op, doch heeft er een ontsierend litteken van over gehouden. Dat is weer enige maanden later te lezen, in het recht bankverslag. Liefdesdrama noemde de krant het. Mei, negen jaar geleden, is de zaak voor geweest. Aanklacht: zware mishandeling. Eis vijf jaar, uitspraak drie. Die heeft hij waarschijnlijk niet helemaal uit gezeten. Ik neem aan, dat hij ruim twee jaar onder de pannen is geweest. Er waren enige verzachtende omstandigheden, vandaar dat de uit spraak lager was. Verder ben ik gister avond nog te weten gekomen, dat door die affaire de kruidenierszaak van Gerrit Wieland verliep. In december, na het drama, heeft hij de zaak ver kocht. De hele famile verhuisde naar de Achterhoek, waar vader Wieland een jaar later is overleden. Voor zover ik weet, is Jaap met de rest van zijn familie gebrouilleerd. Waarschijnlijk is Dientje de enige, met wie hij kontakt onderhoud. Zo, dat is het. Volgens het psychiatrisch rapport heeft hij de slagen toegebracht in een vlaag van verstands verbijstering, maar de officier wilde er niet aan. Het medisch rapport sprak van volledige toerekeningsvatbaarheid. Met andere woorden: hij is een normaal mens als jij en ik. Mijn eerste reaktie gisteren was, nadat ik alles wist: dat is natuur lijk geen man voor Willie. Die nare his torie zou altijd tussen jullie in blijven. Heeft die Jaap Wieland er nooit met jou over gesproken?" Ze schudde haar hoofd. „Door wat hij me af en toe over zijn leven vertelde, begreep ik al gauw, dat er een hiaat was tussen tien en acht jaar geleden. Maar dat zegt op zichzelf niets. Heel wat mensen zullen in hun leven wel één of meer periodes gehad hebben, waar over ze zich later schamen en waar ze maar het liefst over zwijgen. Ik dacht altijd: als het werkelijk iets is, dat hij niet mag verzwijgen, zal hij het me te eniger tijd wel vertellen. Maar toen we plannen maakten voor ons huwelijk en hij er nooit dieper op inging, verzoende ik me met de gedachte, dat het nooit veel te betekenen kon hebben." Ze keek hem aan. „Anders zeg je toch zoiets? Je gaat toch niet met een geheim voor je aanstaande vrouw het huwelijk in? Zou jij zoiets verzwijgen?" Fons haalde zijn schouders op. „Daar is moeilijk een antwoord op te geven. Ik verkeer gelukkig niet in een dergelijke situatie. Ik ben niet bepaald een heilige, jij kent me een beetje, niet waar? Maar ik veronderstel, dat ik niet beter, maar ook niet slechter ben dan de gemiddelde man van mijn leeftijd. Doch neem aan, dat ik wat uitgehaald had in mijn leven, dat niet door de beugel kan ik denk wel, dat ik het zou opbiechten. Al was het alleen maar om te voorkomen, dat mijn vrouw het later te weten zou ko men van derden. Je hebt altijd van die gedienstige mannen in het leven, die zich geroepen gevoelen om zoiets te ver tellen. Neem als bewijs die anonieme brief. Zeg, heb je geen idee, wie die ge schreven kan hebben?" „Jawel, maar dat doet er niet toe. Overigens, hoe moet je 't bewijzen? Ie dereen kan zo'n brief geschreven heb ben. Bij wijze van spreken Fons van Alledonk." „O. dank je wel." „Stil maar. Jij doet zoiets niet. Doch ik bedoel maar." Hij zuchtte. „Enfin, ik heb m'n missie volbracht. Als ik vooruit geweten had, dat het zo'n rotkarwei wasIk ver onderstelde een of andere pikant schan daaltje: „Jongeman geeft de belager van zijn verloofde een pak slaag." Een dagje cel en een boete van vijftig pop. Punt, uit. Maar zoiets „Wat moet ik nu doen, Fons?" Ze keek hem wanhopig aan. „Om te beginnen me een kop drinken ingeschenken. Kijk eens op de klok? Ik heb om kwart over twaalf geluncht van daag, dus ik lust best wat." „O, neem me niet kwalijk." Ze stond meteen op. „Schandelijk, zoals ik mijn plichten verwaarloos." „Het is je te vergeven." Ze zette thee voor hem neer en wees naar de verschillende schalen. „Bedien jezelf. En eet smakelijk." „Dank je. Hetzelfde." Terwijl hij zelf begon te eten. zag hij, dat de vrouw geen aanstalte maakte om eveneens te beginnen, maar met de handen in de schoot voor zich uit zat te kijken. „Vooruit, Wil, geen gepieker. Eten." Ze schudde haar hoofd. „Ik heb geen trek." Hij kwam overeind. „Geen onzin," zei hij op beslissende toon. De theepot ne mend, schonk hij haar kopje vol, nam een boterham en legde die op haar bord. „Je moet eten. Allé Ze glimlachte. Werktuiglijk begon ze haar boterham te smeren. Halverwege herhaalde ze: „Wat moet ik nu doen, Fons?" Hij keek naar de vrouw. Zuchtend ant woordde hij: „Daar vraag je me wat. Houd je van hem?" „Natuurlijk. Anders zou ik toch niet met hem gaan trouwen Ofnu weet ik het niet meer. Waarom heeft-ie het mezelf niet verteld Ik zou het begrepen hebben. Natuurlijk zou het een schok bij mij hebben veroorzaakt, maar ik denk wel, dat ik hem desondanks accep teerde." „Nou dan? Overigens, zo zwaar moet je het niet opvatten. Wat die man inder tijd gedaan heeft, was volkomen begrij pelijk. Het zal je maar gebeuren, dat je je verloofde met een ander in bed be trapt. Ik weet niet, wat ik zelf gedaan zou hebben. Verdorie, die man heeft zijn straf gehad." Ze leunde met haar armen op de tafel. „Je begrijpt het niet," antwoordde ze fel. „O nee? Denk je dat?" „Dat merk ik. Niet het feit, Fons, dat hij het indertijd gedaan heeftniet omdat hij in de gevangenis heeft ge zeten dit alles zou ik geaccepteerd hebben Maar dat hij dit voor mij heeft verzwegen, terwijl we binnenkort zouden trouwen. Dat hij met een geheim voor mij in het huwelijk treedt, dat vind ik het erge. Zoiets doe je niet. Hij weet, dat ik van hem houd. Dat heb ik dik wijls genoeg laten merken. Ik ben niet van marmer. En als je van iemand houd, dan kun je heel wat door de vingers zien. Dat wist ik vroeger niet, omdat ik nooit echt van een man heb gehouden. Nu weet ik het. Het is iets, dat je niet kunt definiëren. Het is er ineens. Als ik trouw wil ik één zijn met mijn man. In ieder opzicht. Ook geestelijk. Als ik Neem aan, dat ik een zwarte periode had in mijn leven. Hoeveel vrouwen hebben dat niet? Laten we zeggen: een onecht kind. Waar ik afstand van heb gedaan. Dan zou ik hem dat vertellen, begrijp je, Fons? Ik zou nooit „ja" kunnen zeggen met dit geheim bij me. Mijn toekomstige echtgenoot heeft er recht op te weten, welke eventuele misstap ik in het ver leden begin. Welnu, omgekeerd is dit net zo. Jij bent man, misschien begrijp je dat niet zo gemakkelijk. Het is voor een vrouw beledigend, als na het huwelijk blijkt, dat hij een verleden heeft, dat verzwegen werd. Ik ik kan dit niet nemen." Ze loosde een diepe zucht. Een half uur later, nam hij met een stevige handdruk afscheid van de vrouw. „Slaap er een nachtje over. Misschien zie je het morgenochtend heel anders." Doch Willie Verpalen bracht de nacht vrijwel slapeloos door. En de volgende morgen was ze nog even besluitloos. HOOFDSTUK 12 De dag, nadat Fons haar de bizonder- heden over Jaap's verleden had verteld, bracht ze als een slaapwandelaarster door. 's Morgens was ze opgestaan met een barstende hoofdpijn. Ze nam een paar tabletten, waarna ze een sterke kop koffie voor zich gereed maakte. Nadat ze de keukendeur had ontgren deld, schreef ze op stukjes papier haar bestellingen op, zodat melkboer en bak ker zonder meer hun gang konden gaan, waarna ze nog een uurtje in bed dook. Na een uur was ze in een lichte sluime ring geraakt, doch de bel maakte haar wakker. Op de stoep stond een colpor- trice met een damesblad, die ze afpoei erde. Terug in de kamer keek ze naar de openstaande slaapkamerdeur. Haar hoofdpijn was nog even hevig. Ik neem een bad, dacht ze; misschien helpt dat. Onder de douche overlegde ze, wat haar te doen stond. Ik wil hem schrijven, dat het niet doorgaat. Zonder in bizon- derheden te treden, zal ik zeggen, dat ik me in hem teleurgesteld gevoel, omdat hij voor mij verzweeg, wat ik van der den moest horen. En dan geen mannen meer in mijn leven. Ik heb genoeg van ze. Gélukkig ben ik van niemand af hankelijk. Ik heb wat geld en een eigen huisje. Ik houd mijn handwerklessen op de scholen, zodat ik wat bezigheid heb. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 8