Boxal Veenendaal n.v. SUPER SLAGERIJ BON VIER PAKJES MARGARINE t^ÊÊÊÊÊBKÊ^^^KÊBÊÊÊÊÊKÈÊË Te koop te Rhenen .ar Fa. L. HEIJ hoofd van de afdeling correspondentie Boxa assistente HENK DE RUITER Zandstraat 55, tel. 3017 LUNCHPAKKET SCHOUDERKARBONADE 1,85 1 pulden Mager haché-vlees Verse braadworst 1,68 Lunchworst 200 gram 0,58 Goudceel rookspek hpA"';»ke hamburgers 0,98 198 PrueM stootlappen Prima gehakt Spaar uw kassabonnen!! 1 GULDEN Gratis vlees!! Volgende week collecte voor Jeugdwerk „De Instuif' „Natie en nationaal beseP Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 18 februari 1966 VRAAG EN AANBOD Te koop VEENENDAAL Hoofdstraat 43-45 Frans Halslaan 26 Te huur Aangeboden Gevraagd ALUMINIUM EMBALLAGEFABRIEK FRIBOURG, BEAUREPAIRE, VEENENDAAL verzorging van het directiesecretariaat Woningruil Diversen Veenendaal n.v. dubbele woning RIJPSTRA - RHENEN Rede voor Staatkundig Geref. Studievereniging U kunt het toch niet afroepen VEENENDAAL VRIJDAG EN ZATERDAG RECLAME Originele MAANDAG RECLAME DINSDAG RECLAME puur varkensvlees 500 gram 1,73 WOENSDAG RECLAME DONDERDAG GEHAKTDAG VOOR f 1,50 per advertentie t/m 10 woorden Elk woord meer 10 cent Te koop terlenka broeken vanaf f 27.50 Jongensbroeken terlenka-wol vanaf maat 4 f 16.95 Alleen bij van Beek Pr. Bernhardlaan 14. Vee- nendaal Te koop pracht houten kroonlamp, prima oliekachel tje en witte gitaar. Oranje straat 3, Veenendaal. Te koop Ford Taunus en Opel Rekord ook genegen te ruilen voor kleinere of voor bromfiets. G. Vlastuin, Zand- heuvelweg 5, Veenendaal. Te koop aang. z.g.a.n. drum stel, geheel compleet met o.a dubbel spanbare stalen slag- trom van f325,—. Nieuw prijs f 1400,— voor f 575,—. Te bevr. Hoofdweg 55, Eder- veen. Tel. 278. Hennen 1000 WL 11 weken oud, Dekalb gelewiekt 1500 Reds en 1000 zwarte 8 weken oud, van prima afstamming J. v. Donkelaar, Broederij Hoenderlust, Ederveen. Tel. 223. Te koop aangeb. mooie kin derwagen, afneembare bak Te bevr. Westersingel 45 I. Te koop een prima meisjes- fiets 8-12 jaar. Gazelle. En een paar rolschaatsen z.g.a.n. Dahliastraat 1, Veenendaal. Te koop zware slachthanen. Veenendaalseweg 8, Fanzan- Te koop een orgel en ledi- kantje m. toebehoren. Goed koop. Pr. Bernhardlaan N 71, Amerongen. Te koop een dames leren jas z.g.a.n. G. Vlastuin, 2de Melmseweg 8, Veenendaal. Te koop een nieuw camel mantelpakje m. 38-40. Br. onder nr. 1060 a. h. bur. v. d. blad. Aangeb. Volkswagen, ouder type, Westersingel 109 II, tel. 4179. Te koop z.g.a.n. electr. for nuis wegens plaatsgebrek. Fa. Koomen, Kerkewijk 17a. Een roodbont vaarskalf te koop bij B. v. Gent, Zand- schulperweg 3 A. Overberg. Te koop een i.pr.st.z. Berini M 21 Schinkel, Spoorlaan 73 A, Veenendaal. Aangeboden bromfiets, merk Puch flOO,—Markt 8, Vee nendaal. Te koop z.g.a.n. T.V.-anten- ne. Heeft maar kort ge plaatst gestaan. Geschikt voor ontvangst van Neder land 1 en 2 en Duitsland, in clusief 6 meter mast met vorstpan, snoer en 7 tuidra- den. Jan van Goyenstraat 57, Veenendaal. Te koop flinke vrijstaande woning, goed onderhouden veel bergruimte en grote tuin. Gortstraat 35, Veenen daal. Huls te koop met grote tuin. Veenendaal-west. Br. onder nr. 1066 aan het bur. v. d. blad. Te koop wascombinatie met klein defect. Spotkoopje f50,—. Hoofdstraat 110, Vee nendaal. Te koop prima herenrywiel. Bosl. 62, tel. 3303, Veenen daal. Te koop i.pr.st. Opel-Rekord bj. 1959. Julianastr. 43, Rhe- nen. Te koop R.K. Goulds, Mas ker Am. Diamant Vinken. Gordelgras Vinken en Jap. Meeuwen. KI. Katerstr. 103. Veenendaal. Te koop aangeboden jonge boxers. J. de Rooi, Nieuwe- weg 63, Ederveen. Te koop aangeb. een Puch- Skybolt 8 mnd. oud z.g.a.n. Gelieve te ruilen tegen een klein bestelwagentje. M. v. Sloten, Nieuweweg 198 a, Veenendaal. Te koop electr. motor zelf aanlopend, lichtnet, merk Hoover. Prijs f 42,50. Schaar om vee te knippen. Nieuw prijs f 6,—. Hegschaar nieuw f 7,50. Utrechtseweg 22, Rens- woude bij de boterfabriek. Tel. 08387-307. Te koop VW 1200 bj. 1960 m. Bchuifdak i.z.g.st. A. v. Esse. Cederlaan 2, Veenendaal. Te koop Opel Rekord bj. 1964 km.st. 27.000. A. v. Esse, Ce derlaan 2, Veenendaal. Te koop tanken 1 x 75.000 li ter prijs f2500,—, 2 x 10.000 liter, prijs per stuk f700,—, 1 van 30.000 liter rijs f 1200,- N.S.-emplacement Van Dijk, Metaalhandel. Tel. 3655. Na 6 uur 2848. Brandarishaard te koop Te vens jonge hondjes, 10 wk oud. Panhuis 28, Veenendaal. Te koop Solex z.g.st. NSU- scooter 150 cc in onderdelen, op prima banden. Beatrix- straat 43 bis, Veenendaal. Te koop aangeb. een ideaal schrijfmachine 50 cm-wagen i.z.g.st. f 125,—. G. Meyer. Bergweg 8, Veenendaal. Tel. 3837. Te koop Opel-Caravan; 1964 kl. wit met radio; Opel-Ca ravan 1963 kl. wit; Fiat 500, speciaal-bianchina 1964, wei nig gelopen. Opel-Kapitain 1963, donker Grijs. Vauxhall- Viva 1964, wit. Mercedes 1900 1962, blauw i.z.g.st. Inruil- financieren-Garantie. Brink man en Co., Rhenen, Tel. 08376-2329. Te koop: div. inruilwasmach v.a. f 50,Miele langzaam- wasser, grote emaille kuip met electr. wringer f-165, Miele langzaamwasser met wringer f 135,—; z.g.a.n. Er- res wascombinatie met verw van f 990,— nu f 550,Ver der combinaties v.a. f 150,— i.g.st. verkerende T.V 53 cm Alles onder garantie Wil- helminastraat 53. Tel. (08385) 3573, Veenendaal. VAN DELFT's hindvrwag* m. O ten prachtig» beklede kinderwagen met gestroomlijnde bolle 2ijwanden twee chroomhandgrepen uitneem, baar Continentalonderstel nieuwe »orm kap origineel celluloid handgreep soepele vorlng VAN DELFT"» kinderwagens, wandelwagens en kinderstoelen verkrijgbaar bij: Tropische vissen te koop ei gen kweek. Levend visvoer verkrijgbaar. Nijverheidslaan 90, Veenendaal. Te huur zit-slaapkamer met keuken voor alleen st. dame. Kerkewijk 9, Markt. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk naar J Kool, Holleweg 3 telef 2463 Alles prima ma. teriaal en gratis thuisbe zorgd Aangeb. prima kalkkuipen, voor bouwwerken en regen tonnen, alle soorten kuip- werk en ook kisten Beleefd aanbevelend P van Beek Van Reenenweg 177 Zeist telef. 03404-13102. Nette vrouw, weduwe, 48 j. z. kind. goede arb. stand, zou gaarne kennismaken met een net perron, uit de boe ren of erb. stand. Kind geen bezwaar. Br. onder nr. 1071 a. h. bur. v. d. blad. Jonge gehuwde vrouw zoekt kantoorwerk voor halve da gen. Br. onder nr 1064 a. h. bur. v. d. blad. Te koop gevraagd antieke kast. Br. onder nr. 1067 a. h. bur. v. d. blad. Gevr. net meisje in de huis houding voor halve dagen. Hoog loon. Mevr. v. Hunnik. Da Costastraat 1, Veenendaal Huish. hulp gevr. voor 1 of 2 morgens per week. K. v. Ginkel, Julianastr. 43, Vee nendaal. Gevr. hulp i.d. huishouding voor hele dagen in gezin met 2 kinderen. Mevr. v. Lex- mond, Rijksstraatweg 27 a. Eist (U.) Te koop gevr. transportfiets Dorpsstraat 63, Renswoude Nette hulp i.d. huishouding gevr. Sigarenmagazijn „De Vallei", Pr. Bernhardlaan 40. Veenendaal. Gevr. een werkster voor donderdag of vrijdagochtend Mevr. Roor, Bergweg 90, tel. 4182. Albert Heyn, Hoofdstr. Vee nendaal, tel. 2168, vraagt voor halve dagen net meis je 14 a 15 jr. voor winkel en huishouding. Gevr. werkster voor 2 3 morgens per week. Mevr Schoeman, Spoorl. 70. Te koop gevraagd man en popkanaries. Speciale prij zen. Blankestijn, Dahliastr 39, Veenendaal. Gevr. een net meisje als hulp i.d. huish. voor halve dagen. Mevr. v. Doorn, Bea- trixstraat 58, Veenendaal. Aanmelden, Veenendaalse weg 35, De Klomp. Te koop gevraagd woonhuis in Veenendaal om omgeving tot f 22.000,Br. onder nr 1068 a. h. bur. v. d. blad. Te koop of te huur gevraagd met vaste standplaats een stukje grond voor salonwa gen in Veenendaal of omge ving. Br. onder nr. 1069 a. h bur, v. d. blad. Enige bezorgers(sters) gevr voor dagblad „Telegraaf" Royale verdienste. Aanmel den Schrijverspark 30 IV. Te huur gevr. 1 ha zand grond. Dirk Peters en Zn., Tielsestraat 110, Opheusden Tel. 08886-486. Wie wil mijn vrouw donder dag en vrijdag 's morgens helpen werken? D. Boers. Julianastraat 32, Veenendaal zoekt voor haar Nederlandse bedrijf een mede werkster als: terwül zy tevens zal worden belast met de Kennis van de moderne talen, met name Frans en Duits, in woord en geschrift is noodzakelijk. Verdere verlangens: Leidinggevende capaciteiten. Middelbare of daaraan gelijkwaardige opleiding. Diploma's typen en steno. Leeftijd bij voorkeur 25-35 jaar. Geboden wordt een afwisselende werkkring in een dynamisch, sterk groeiend bedrijf, dat met de afzet van zijn verpakkingen internationaal georiënteerd is. Bij gebleken geschiktheid kan een goede sala riëring in het vooruitzicht worden gesteld. Boxal Veenendaal maakt deel uit van de Boxal- groep. met fabrieken in Zwitserland, Frankrijk en Nederland. De Boxal-groep is verbonden met de Schweizerische Aluminium A.G., te Zürich, Zwitserland. Belangstellenden worden verzocht brieven met gegevens over persoon, opleiding en ervaring te richten aan Boxal Veenendaal N.V., Rozenstraat 19, Veenendaal, t.a.v. Afdeling Personeelszaken. Administratief en/of type werk gevraagd. Br. onder nr 1065 a. h. bur. v. d. blad. Thuiswerk gevr. door jonge vrouw geeft niet wat. Br. o. nr. 1070 a. h bur v. d. blad. Aangeboden in Tiel 4 kamer flat, uitzicht op de Waal. Ge vraagd woning in Veenen daal, Rhenen of omgeving Willems, Graafwaltgerlaan 148, Tiel. Tel. 03440-3787. Aangeboden: woning aan de Westersin§el. Gevraagd an dere woning in Veenendaal of omgeving. Br. onder nr 1072 a. h. bur. v. d. blad. Wij verzorgen al uw schoen reparatie Alleen de beste materialen worden verwerkt Vroon's Schoenhandel. Hoofdstraat 105 Veenendaal Opgelet! Uw adres voor de kens en een bed Piet van Beek Emmalaan 28 tel 2039 Veenendaal Door een modern ingericht machinepark kan al uw schoenreparatie in 1 dag klaar zijn Alleen de beste materialen worden door ons verwerkt Mach Schoenrepa- ratieinrichting H Klijsen Gortstraat 53 tel 4303 Plastic golfplaten! Nu reeds verkrijgbaar vanaf f 6.75 per m2 Fa K v d Brink Zn Cuneraweg 326 hoek Bnn- kersteeg Telef (083851 2616 Veenendaal Wasautomaten wascombina- ties. centrifuges met 15*/» tot 35*/# korting indien u geen bezwaar heeft tegen een (haast onzichtbaar) schoon heidsfoutje Volledige service en garantie door de fabriek Industrieweg zuid 24 Ame_ rongen telef (03434J-1945 en 1944 Voor plaatwerk en uitdeu ken Gebr Ploeg. Overberg Warmte en comfort In uw huis Weer tocht en koude uit uw huis door dubbele beglazing Gemakkelijk aan te brengen Aluminiumprofiel hiervoor bij Geha van Leeu wen Ijzerwaren en Gereed schappen Hoogstraat 7 Vee nendaal Bon Ton verf de lichtststrij- kende verf ter wereld, de universele verf Alleen bij E A v d Broek. Hoofdstr 52 Veenendaal tel 2017 Goed gereedschap voor uw knutselwerk Koopt een elektr boormachine Prijzen reeds vanaf f 59,50 Ijzerhan del Geha van Leeuwen Hoogstraat I. Veenendaal Batterijen en hoortoestellen Melis Optiek Hoofdstraat 51 tel 3184 Veenendaal De best uitgeruste tankwa. gen en de beste haardbrand- olie bezorgt Jan Henken Ko- ninginnelaan 37 te Veenen daal telefoon 2361 Voor tekenbehoeften en schll- dersbenodigdheden naar E A v d Broek Hoofdstraat *2 Veenendaal Vooi uw oliehaard Esso pe troleum van R van Mourik Tel (8377)_301 te Els) (U) Warmte en comfort tn uw huis Weei tocht en koude uit uw huis door onze hou ten en aluminium tochtlatten Geha van Leeuwen IJzerwa- reD en Gereedschappen Hoogstraat 7, Veenendaal uchtdrukken en Iotoco_ pieren Artifoto Hoofdstraal <4 Veenendaal Pracht sortering dames- en herenpyama's satijn flanel Piet van Beek Emmalaan 28 tel 2039 Veenendaal ALUMINIUM EMBALLAGEFABRIEK Fribourg - Beaurepaire - Veenendaal vraagt voor haar afdeling boekhouding Vereisten: £- diploma MULO diploma typen leeftijd 18-20 jaar Schriftelijke sollicitaties te richten aan Boxal N.V., afd. Personeelszaken, Rozenstraat 19, Vee nendaal. Tel. 08385-3844. Dralon woningtextielblijvende, briljante kleuren èn gemakkelijk onderhoud: vlekken vliegen eruit! Dralon vast tapijt: mag direct met de stofzuiger worden behandeld. Gaarne zullen wij U de nieuwe collectie tonen. Complete woninginrichting Hoogstraat 20 - Tel. 2830 - Veenendaal De helft van een geheel gemoderniseerd, mooi uitzicht over de Betuwe. Ligging aan de trambaanweg. INDELING: Woonkamer, woonkeuken, kelder, 2 sl. kamers, bevloerde zolder, toilet, douche. ACHTER HET HUIS: Werkplaatsje en schuur. Koopsom f 35 000, tnl Makelaardij Achterbergsestraatweg 4a, tel 08376-2167 Spiegels en geslepen glaspla ten worden snel en goedkoop vervaardigd door de glasslij perij van Fa Zimmerman Zoon, Sandbrinkstraat I. tel 2261 te Veenendaal Elektr verfspuiten geheel compleet f 195.-; f 335 - f 385.-; f 512.50 en f 735.- Ho- gedruk verfpistolen f 89 50 Elektr Amarilstenen f 181 - Elektrische schuurmacbmes f 195.00 Alles direct uit voor raad Fa Zimmerman Zn Sandbrinkstraat 1 telefoon Voor auto-rijles Gebr Bak- kenes Meer dan 10 jaar er varing VAMAR gedipl Tel 08385-3500 Ede 08380-3558 Lijsten vooi tekeningen di ploma's schilderstukken enz E A v d Broek Hoofdstraat 52 Veenendaal tel 2017 Een flinke voorraad meube len waarvan véél als nieuw vindt u steeds tegen zeer la ge prijzen in het Veense Ver. koophuis Hoogstraat 30 tel 2209 Naar W Hootsen voor vak werk Speciaal ingericht vooi het slijpen van grasmachines Tevens het adres voor al uw laswerk Aarl de Gelderstr 17, Veenendaal Tel 4289 Werkt u in Amsterdam? Zo ja, dan hebben wij een wo ning voor U. Br onder nr 181 Boekhandel Visser, Ameron gen. Bruikbaar ijzer! Platen, rij platen, balken, pijpen enz Uw voordeel. Metaalhandel van Dijk N.S. Emplacement en Dijkstraat 85, Veenendaal. Met koopavond en zaterdag vier heerlijke tompoucen, keurig opgemaakt en netjes verpakt voor 1 gulden. Ban ketbakkerij G. Hament, Ker- kewijk 74, tel. 3079. De laatste dameslaarsjes warm en zeer voordelig. Mo gelijk is uw maat er nog bij. Schoenhandel Vroon, Hoofd straat 105, Veenendaal. Appeltaart, doe als zovelen en probeer ook eens onze heerlijke appeltaart fl,95 p. stuk. Bakkerij G. Hament. Kerkewijk 74, tel. 3079. Wapen u tegen de gladheid Vraagt onze anti-glij-ijzers. Zeer praktisch. Slechts f 4,95. Schoenhandel Vroon. Hoofd straat 105. Veenendaal. Dubbel genaaide herenschoe nen. Semie-yucht. Prima voor uw werk. Nu nog f 25,-. Schoenhandel Vroon, Hoofd straat 105, Veenendaal. Promur veegvaste, sneeuw witte muurverf, met water te verdunnen, in plastic em mers van 4 kgr f 3,40 van 2 kgr. f 2,— en van 1 kgr f 1,15. GEEFT NIET AF fa Zimmerman Zn.. Sand brinkstraat 1, Veenendaal Tel. 2261. ELECTRISCH SCHEERAP- PARAAT f24,50. 220 V com- pl. franco remb. Is prima, scheert goed uit, ontziet de huid, een jaar gar. Geregeld slechts beperkt aant. lever baar. Bestel nu. Fa. L. v. d Giessen, Postbus 24, Zwijn- drecht. Tel. 01850-2.666.2. Wie kan tegen beloning een verloofd paar helpen aan woningruimte in Veenendaal of omgeving. Br. onder nr 1075 a. h. bur. v. d. blad. Wij kunnen regelmatig da mes en heren inschakelen via ons uitzendbureau voor kan- toonrpersoneel als: typiste steno-typiste. adm. kracht. Prettig werk. Thans ook soc verzekerd. Inl. dagelijks bij uitzendbureau „Magnolia" Ede, Stationsweg 45, telef. 08380-8293. Geld lenen voor meubels, auto, enz. E. van Ooijk, Ernst Cassimirlaan 63, Ede. Koop uw zwitsal baby set bij Huize Chic. Voor de a.s. moeder ontvangt U dan een aardige verrassing. Huize Chic, Patrimoniumlaan 13, tel. 3891. Ook voor Deco-Wall wand platen. Japans riet en Rolly wood, slaagt u beslist bij de Houtspecialist. Grote sorte ring mozaiekmatjes vanaf f 3,—. Patrimoniumlaan 55, Tel. (08385) 3520, Veenendaal Nog enkele restanten be hang. Drog. Rein Kok, Gel derland 1-3, hoek Hoogstraat Tel. 2656. Veenendaal. Iets nieuws. Met gaas ver sterkt plastic folie uitstekend geschikt voor broeibakken en vogelvolières, f2,— per me ter. De Houtspecialist, Pa trimoniumlaan 55, Tel. 08385- 3520, Veenendaal. In de week van 21 t/m 26 februari organiseert de Stichting Jeugdwerk „De Instnif" een huis-aan-buis collecte om voor het komende jaar de financiële kant van het jeugdwerk min of meer zeker te stellen. Het is slechts eenmaal per jaar dat de Stichting „Dc Instuif" de medewerking van de Veenendaalse bevolking vraagt. De andere 51 weken spant men zich in voor de gehele jeugd van deze plaats. Immers het werk van De Instuif draagt duidelijk een algemeen karak ter en bestrijkt de gehele jeugd van Veenendaal. Dit moge blijken uit al de activiteiten, die De Instuif heeft ge organiseerd, zoals het Kindervakantie werk (Maanland), Jeugdvierdaagse, Palmpaasoptocht, Filmvoorstellingen in de kleine vakanties, Teeneravonden op nationale feestdagen en Lampegieters- avond en niet in de laatste plaats het gewone jeugdwerk in het gebouw aan de Industrielaan, waar iedere jongen of meisje terecht kan. Ook voor dit jaar heeft De Instuif weer belangrijke activiteiten op stapel staan, die voor de gehele jeugd van Veenendaal bestemd zijn, terwijl tevens een kostbare verhuizing te wachten staat. De Veenendaalse bevolking kan volgende week metterdaad tonen dat men dit werk een warm hart toedraagt en weet te waarderen. Voor de studievereniging van de SGP „Petrus Datheen" sprak dinsdagavond de heer C. S. L. Janse uit Amsterdam over het onderwerp „Natie en nationaal besef". Na afloop werd het onderwerp ter discussie gesteld. De heer Janse ging er vanuit dat het in de praktijk meestal zo is dat aan het ontstaan van een natie verschillende krachten in gelijke mate hebben gewerkt. Bij het ontstaan van de Nederlandse natie waren dat o.m. de godsdienst en de gemeenschappelijke lots verbondenheid in de strijd tegen de Spaanse onderdrukker. Wanneer u de goede hoe danigheden van uw artike len onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat „De Vallei" te uwer beschikking Dit nieuwsblad wordt doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt niet ge lezen maar „gespeld", van A tot Z in die sfeer genieten ook uw adverten ties een bijzondere belang stelling De resultaten be wijzen dat Adverteert dus ln De Vallei Het blad met ver reweg de grootste oplaag. De groei van een natie is een ingewik keld en langdurig proces. Als een natie eenmaal gevormd is, dan heeft ze wel een grote mate van duurzaamheid, maar zfl kan toch weer uiteenvallen, want de bestaande verdeling in naties is niet on veranderlijk zoals ook het nabije ver leden heeft geleerd aldus de heer Janse. In de vorige eeuw en begin van deze eeuw was in Europa het nationalisme zeer invloedrijk. De eigen natie werd verheerlijkt en haar belang werd als de hoogste wet gezien. Dit ging veelal ge paard met een militairisme, dat de strijd voor volk en vaderland als het hoogste ideaal beschouwde. Heel sterk was dat in het nationaal-socialisme. De natie vormende krachten verliezen tegenwoor dig aan betekenis. Daardoor wordt de natie minder belangrijk en is vooral na 1945 het nationalisme in Europa afge nomen. Op allerlei gebied is een toe nemende internationale lotsverbonden heid te constateren. De mensheid gaat zich meer als een eenheid voelen, hoe wel in streken als Azië en Afrika het nationalisme weer sterk is opgekomen. Er dringt zich dan de vraag op: Hoe moet dit alles vanuit het beginsel wor den gezien, zo vroeg spreker zich af. Hoe staan al deze volken of naties nu ten opzichte van elkaar? En is het zo dat het ene volk fundamenteel minder waardig is aan het andere? Hierover zei de heer Janse dat de natie waartoe wij krachtens geboorte en dus buiten onze wil behoren een grote invloed op ons uitoefent. Omgekeerd beïnvloeden wij tezamen met landgenoten de natie. Men dient zich voor het welzijn van de natie verantwoordelijk te voelen, zonder te komen tot een ongezond nationalisme dat alleen maar oog heeft voor de eigen natie. De zaak van het Koninkrijk der Nederlanden is beslist niet gelijk aan die van het Koninkrijk Gods zoals wel wordt gedacht, aldus de heer Janse. Dit is een verkeerd religieus nationalisme want on der het Oude Testament had het genade- verbond een nationale openbaringsvorm, zodat de grenzen van kerk en natie ge heel samenvielen en de zaak van Israël ook Gods zaak was. In de Nieuwtesta mentische bedeling is de kerk in principe over heel de wereld verspreid. Gezien het feit dat in Nederland het beslag van het Woord Gods op het openbare leven nog enigermate is bewaard gebleven zal het volgens de heer Janse niet verant woord zijn om te streven naar eenheid met landen waar dit niet het geval is. Er werden een aantal kardinale vragen ter discussie gesteld, waarop een leven dige gedachtenwisseling volgde: Deze vragen waren: 1. In welk opzicht kan men zeggen dat Nederland het Israël van het westen is? Welke verschillen zijn er tussen die beiden? Welke voor delen en welke gevaren zijn er aan die spreekwijze verbonden? 2. Waar dient men zich meer verwant mee te voelen: met iemand uit het eigen volk, die niet de orthodox-gereformeerde leer is toe gedaan of met iemand van een ander volk, die dat wel is? 3. Hoe moeten we staan tegenover de gedachte van het zelfbeschikkingsrecht der volken? (Nw.- Guinea-kwestie.) 4. Is het verlies van de nationale soevereiniteit op zichzelf een doorslaggevend bezwaar tegen een al gehele integratie van West-Europa? Of is het grootste bezwaar veeleer dat men dan verbonden raakt met overwegend rooms-katholieke en communistische landen ■ma m m ■■■mam Hm m 100 gram Ontbijtspek 100 gram Lunchworst Voor fijnproevers Neem hiervan een proef h.o.h. bereid uitsluitend van mager rund- en varkensvlees - - TEGEN INLEVERING VAN DEZE BON:

De Vallei | 1966 | | pagina 9