van Beeldende kunst te Rhenen Zeer binnenkort begint bouw nieuwe Geref. kerk Leersum Achtergronden samenwerking Geref.- en Sola Fide-jeugdwerk Station Kesteren-Rhenen na restauratie officieel in gebruik genomen LASTENVERZWARING IS NOODZAKELIJK AUTODIENSTEN EXP. VAN ECK - E.V.E. - VEENENDAAL Fa. L. HEY U kunt uw keuze maken uit een grote Gero-collectie bij de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Hoogstraat 9-11 - tel. 2292 - Veenendaal Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 25 februari 1966 Verzend per Dagdiensten Veenendaal - Ede - Wageningen Rhenen - Utrecht Amsterdam Nijverheidslaan 13 Telefoon 4067 wezen van de kunst ligt veel meer in de zinnen, in de waarneming en in de zintuiglijke reflexen; in onze reacties (fysieke) op kleur, vorm en geluid." Bij de aquarellen viel mij de feer- rijke Avond in Willemstad op en bij de tekeningen het heel fijne Huis Ten Bosch uit 1963 en een gevoelig naakt. Plattebuis met zijn geestig spel van wit en Minotauros in een levendige mengeling van bruinen en gelen ver dienen vermelding. Gelukkig de leerlingen die zulk een veelzijdig kunstenaar als leermeester hebben! De expositie duurt tot 11 maart en is dagelijks geopend van 11-12 uur en van 2-5 uur, behalve op zondag en woensdag. Dinsdagavond van 7-9 uur. Over enkele weken zal de aan nemer, Gebr. van Amerongen, uit Leersum met de bouw van de nieu we Gereformeerde kerk kunnen be ginnen. Een feit, waar ds. Zwaan trots op is en dat hem dankbaar stemt. Wanneer de bouw zal zijn voltooid en de eerste dienst in Leer sum kan worden gehouden is thans nog moeilijk te zeggen. Men ver wacht op z'n snelst eind van dit jaar of begin 1967. Diensten voor gehandicapten De volgende diensten voor gehan dicapten te Veenendaal worden ge houden op 13 maart (ds. J. fOver- duin), 24 april (ds. A. A. Bos), 22 mei (ds. C. Langbroek) en 3 juli (ds. A. Terlouw). De diensten beginnen om kwart over elf en duren een half uur. EEN SCHILDER EN EEN POTTENBAKKER EXPOSEREN IN HET STREEKMUSEUM Een smaakvol uitgevoerde kaart noodde ons naar het Streekmuseum te komen, waar twee Veluwse kunstenaars, Hans Almekinders en Frans Slot hun wer ken tonen. meest nog in het stilleven met uien uit 1964. Almekinders landschappen bezitten ook het peinzende. De Steenfabriek te Wageningen uit 1965 is symbolisch voor- zijn verlangen naar beschouwing en stilte. Ook Wageningen uit hetzelfde jaar bekoort. Jammer dat het grote voorplan zonder enig repoussoir is ge bleven. De doeken uit Curagao als Fort Nas sau, Het Spaanse water, Rood landhuis maken de indruk alsof de schilder zich vernieuwen wil zowel in compositie als kleur. Toch meen ik dat hij zijn aard hier geweld aandoet. Tot het surrealis tische en navrante is hij in het geheel niet geaard. Zie zijn Peinzend verle den en Bruidegom. Zijn portretten geven de sujetten naar het innerlijk weer, aangrijpend in de beeltenis van mejuffrouw L. Die van Jacqueline zou beter tot haar recht ko men zonder de storende witte recht hoeken in de achtergrond. Eigenlijk geen portret, maar een zeer bekoorlijk doek is De brief, mooi van compositie en behaaglijk van kleuren- harmonie. Het brengt mij de woorden te binnen van de grote Herbert Read in zijn Brief aan een jong schilder: „Het Frans Slot, de pottenbakker Na het diepe verval van de potten bakkerskunst in de 19de eeuw, waarin merkwaardig het volksaardewerk veel minder deelde - in het juist verschenen werk van J. de Kleyn over dit aarde werk is het een lust de foto's van fraaie schotels, melk- en stroopkannen, kom men en borden, tuit- of roompotten uit de 18de en 19de eeuw te bekijken - een verval, dat volgde op een periode van bloei in de 16de en 17de eeuw, trad na 1875 een herleving op. Allerwegen ontstond belangstelling voor de beoefening van het handwerk, het eerst in Engeland, waar de moder ne inzichten zich baanbraken in de her opstanding en zuivering van het kunst handwerk onder leiding van John Rus kin en William Morris. In geheel West- Europa werkte deze vernieuwing door. In ons land werd Theodoor Colen brander de grote pionier voor de be oefening van het kunstambacht. In zijn voetspoor traden mannen als C. J. van der Hoef, Bert Nienhuis, Chris Lanooij en Willem C. Brouwer. Lanooij, die zich te Epe vestigde, waar hij in 1948 overleed, kwam in zijn ceramiek tot een grote eenvoud van vorm. Een leer ling en 'volgeling van hem is Frans Slot, die zijn aardewerk nu te Rhenen toont. Evenals Lanooij siert hij zijn vazen, kommen en schalen niet door tekening, maar streeft hij naar een schilderachtige schoonheid door kleur impressies. Door hoge oventemperatu ren weet hij bijzonder diepe en warme kleuren te toveren, zuiver picturale ef fecten dus. Omdat hij versiering af wijst, komt hij ook niet tot procedé's als ringeloren - het spuiten van dunne lijnen anders gekleurde klei op een vaas of pot vóór het glazuren - en ta beren - het dompelen van een voor werp in anderkleurige klei. In de eerste zaal exposeert Slot een serie ongeglazuurde roodbakken aarde werk, klaarblijkelijk geïnspireerd door de oude Jacobakannetjes, slanke schenkkannetjes. De door vingerin drukken gevormde voetrand ontbreekt uiteraard. In de tweede zaal vinden we het aar dewerk met de prachtige glazuren. Het mooist lijkt mij de geoorde schenkkan met een vlammend decor van groenen, paarsen en blauwen. De fraaie ranke vorm sluit aan bij een oeroude tradi tie. die bij de Romeinen reeds een aan vang nam. Even fraai is de hoge groene vaas met horizontale bovenrand. Fas cinerend is de grote schaal, edel van vorm en van een betoverend blauwe kleur. Er zijn meerdere goede vazen, sommige fijn, andere grover, bewijzen van Slots ambachtsliefde en van een beheerste techniek, die de wanden van potten en vazen spanning weet te ge ven. Bejaardenmiddag Maandag 28 februari is er weer een ontmoetingsmiddag voor bejaar den, georganiseerd door de hervorm de gemeente „Sola Fide" te Veenen daal. De hervormde ds. Hiensch te Arnhem komt dia's vertonen van z\jn reis naar Israël. Ds. L. Zwaan (61) uit Amerongen blijft de pastor Rectificatie In de bespreking van werken door Eugène Terwindt en Mik Thoomes ge- exposeerd in Galerie ,,'t Lanteerntje" zijn enige zinstorende fouten geslopen, die hieronder verbeterd worden. Over Terwindts landschappen wordt gezegd: extreme rode en oranje jaar- lijnen. Men leze: partijen. De boog van lichte kleuren wekt geen herinneringen aan een school, maar aan een schedel. De grootste fout staat in de zin: „Naar mijn inzicht ligt hier zijn fout." Deze moet luiden: „Naar mijn inzicht ligt hier zijn fort", hetgeen wel het tegen deel betekent. Mik Thoomes tenslotte tekent geen odalrunnen, maar odalrunen. Aan het einde van de beschouwing is een regel verdubbeld en een andere weggevallen. Men leze: „meer bij Thoomes dan bij de experimenterende Terwindt". Zelfs Homeros sluimert wel eens in Leer en leven Onder bovenstaand motto wordt op zaterdag 26 februari a.s. een inter kerkelijke discussieavond gehouden in 't Trefpunt te Veenendaaal. Sprekers zijn ds. J. Keuning, ds. D. van Enk en ds. A. A. Bos, ieder voor tien minuten. De avond wordt geleid door ds. H. Hiensch. De plannen voor de bouw van een nieuw kerkgebouw van de Geref. Kerk Amerongen-Leersum, dat in laatstgenoemde plaats zal verrazen, zqn rond. Het kerkgebouw komt op de hoek Lomboklaan-Julianalaan te Leersum. Aanvankelqk had men gehoopt in maart met de bouw te kunnen starten, maar naar verluidt kon het door onvoorziene omstandigheden wel eens een paar weken later worden. De totale bouwkosten worden geraamd op f 250.000,De gemeente van Amerongen-Leersum toonde zich zeer offer vaardig en richtte een bouwfonds op, waar men tot op heden een bedrag van ruim 50 mille in heeft gestort. Ds. L. Zwaan. Beroepen De herv. gemeente te Barneveld heeft een beroep uitgebracht op ds. P. M. Breugem te Achterberg. DIENSTEN Het ligt in de bedoeling dat de 61-jarige predikant van Amerongen, ds. L. Zwaan, ook de gemeente te Leersum zal blijven dienen met dien verstande dat hij 's morgens in Ame rongen zal voorgaan en 's middags in Leersum. Men zal pogen om dan iedere zondag een predikant van buiten aan te trekken, die de an dere beurt waarneemt. De niet meer zo jonge predikant van Amerongen hoopt dat hij tot 1969, het jaar van zijn emeritaat, de gemeente zal kunnen dienen. De Ge ref. Kerk van Leersum telt 300 zie len. Dit aantal was in de vooroorlog se jaren veel geringer. De Geref. kerk van Amerongen werd toen be zocht door inwoners van Ameron gen, Eist en Leersum. Laatstgenoem de plaatsen telden slechts een mi niem aantal Gereformeerden. Door de komst van talrijke ge zinnen van buiten in het lommer rijke Leersum is ook het aantal Ge reformeerden aldaar gestegen, voor al in de vijftiger jaren. Momenteel gaat de groei wat langzamer, maar naar verwacht wordt zal Leersum zich in de toekomst nog sterker gaan uitbreiden, zodat de bouw van de nieuwe kerk alleszins verantwoord was en de plannen werden gemaakt met het oog op de toekomst. Tevreden Ds. Zwaan is bijzonder tevreden over de medewerking, ondervonden van de gemeenteleden en van de au toriteiten, o.a. het gemeentebestuur van Leersum. Men heeft slechts en- kelé jaren met de gedachte gespeeld en de plannen opgesteld, die nu de realisering naderen. Achter het besluit van de gereformeerde kerkeraad te Veenendaal om wat betreft het bijzonder jeudgwerk samen te gaan doen met het alge- men instuifwerk, dat onder auspiciën van de hervormde gemeente „Sola Fide" wordt uitgevoerd, stond een nota die door enkele kerkeraadsleden was opgesteld. In tegenstelling tot wat hierover in het algemeen in de pers is versche nen, verschaft deze nota meer duidelijkheid over de gronden waarop uit eindelijk de gereformeerde kerkeraad tot samenwerking heeft besloten. Predikantenstatistiek Op 1 januari 1966 telue de Ned. hervormde kerk 2256 predikanten. Hoe dit aantal predikanten is „ver deeld" over de verschillende kerk provincies, over de in de hervormde kerk geldende modaliteiten enz. geeft •nderstaand staatje aan. In de nota werden twee vragen ter discussie aan de kerkeraad voorge legd, namelijk 1. in hoeverre draagt de kerk ver antwoordelijkheid voor dit werk? uit zwak maatschappelijke milieu's (massajeugd, asfaltjeugd). Hierin is de laatste jaren verande ring gekomen, mede onder invloed van de veranderde maatschappelijke omstandigheden. Functieverlies van het gezin, het loskomen uit bindingen aan wijk, eigen kring, sociale ge meenschap door bromfiets en tele visie, het ter beschikking hebben van meer geld, enz. Hierdoor is ook bij de jeugd uit andere (dan de zwak-maatschappe- lijke) milieu's, zo gaat de nota ver der, een zekere onmaatschappelijk heid ontstaan, waardoor ook de visie op dit werk zich heeft gewijzigd. Daardoor is men zich minder gaan vastpinnen op het groepswerk met vaste gesloten groepen binnen een bepaalde buurtgemeenschap. Men houdt zich thans ook bezig met vormen als open jeugdwerk, activi- teitengroepen, jeugdsociëteit enz. Met dit alles hoopt men de jeugd te begeleiden op de weg naar vol wassenheid en daar, waar bijzondere tekorten en belemmeringen in de ontplooiingsmogelijkheden aanwezig zijn. extra hulp te bieden en daarmee waar te maken, dat juist door het bieden van deze hulp, de kerk in de opdracht van haar Heer, zich ook verantwoordelijk voelt voor deze jeugd. Dit is wat de nota soms in een beetje „grote woorden" onder andere over het jeugdwerk zegt en welk stuk uiteindelijk voor de kerkeraad de beweegredenen zijn geweest om aan samenwerking zijn steun te ver lenen. 2. om welke jeugd gaat het en wat dient de inhoud van dit werk te zijn Sprekende over de functie van de kerk zijn er duidelijk drie aspecten aan te wijzen, die, hoewel nauw met elkaar verbonden, toch duidelijk te onderscheiden zijn, t.w. a. het pastoraat, d.w.z. het bewaren bij het Evangelie jeugdvereni gingen, catechisaties, enz.); b. het uitdragen van het Evangelie in de wereld (zending, evangeli satie) c. het diakonaat, waaronder te ver staan allerlei takken van hulp verlening, zoals gezinszorg, be jaardenzorg, maatschappelijk op bouwwerk, enz. De gereformeerde synode heeft vast gesteld, dat het bijzondere jeugdwerk duidelijk diakonale aspecten heeft. Er bestaat verder een landelijk ge reformeerde organisatie voor bijzon der jeugdwerk. Hieruit blijkt, volgens het rapport, wel zonneklaar dat ook in de gere formeerde kerken dit werk wordt ge zien als kerkewerk. Dit wat betreft vraag 1. Ten aanzien van vraag 2 wordt op gemerkt dat het voorheen bij bijzon der jeugdwerk alleen maar ging om in bepaalde stadswijken van gro te steden geconcentreerde jeugd Portretvaas uit de bloeitijd of Mochica van de Peruaanse beschaving (1000-1300 na Chr.). Voorbeeld van expressierijke ceramiek in de voorname kop van een krachtige persoonlijkheid, vastberaden van uitdrukking. (Collectie wijlen dr. E. Heldring). 5. Waarvan overige Orthodox 6. Aantal vakatures 7. Waarvan Vrijzinnig 8. Waarvan Gereformeerde Bond 9. Waarvan overige Orthodox LEGENDA 1. Kerkprovincie 2. Totaal predikantsplaatsen 3. Waarvan Vrijzinnig 4. Waarvan Gereformeerde Bond Gelderland: Zuid-Holland: Noord-Holland: Zeeland: Utrecht: Friesland: Overijssel: Groningen: Noord-Brabant: Limburg: Drenthe: Waalse Gemeenten doet langer met Het station Kesteren-Rhenen, dat in 1963 door brand werd verwoest, is dins dagochtend om 10.30 uur opnieuw offi cieel in gebruik genomen. Het uit 1886 daterende station heeft na de verbouwing haar eigen karakter behouden. De be staande gevel is in zijn geheel gehand haafd en ook nu biedt het oude gebouw nog een pittoreske aanblik. De vraag of het station in zijn geheel afgebroken zou moeten worden om hier een modern sta tion voor in de plaats te zetten heeft, de betreffende instanties geruime tijd bezig gehouden. Dit is dan ook de reden waar om het zo'n lange tijd heeft geduurd voor dat men begon met de restauratie van het station, dat voor meer dan de helft door brand werd verwoest. de aangebrachte perronsverlichting zeer modern is. Dit bewijst echter het kosten- bedrag van ƒ20.000,al wel. Burge meester Pott van Kesteren noemde het in zijn openingsrede een verheugend feit dat Kesteren weer de beschikking heeft over een echt eigen station. De gemeente heeft hier behoefte aan want het reizigers- en 't goederenvervoer zal zeer zeker parallel lopen met de vooruitgang van Kesteren en Opheusden. Zending: Buitengew. werkz. Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet U bij: 1 januari 1966 STAATSSECRETARIS WESTERHOUT ZEGT Door middel van het hijsen van een vlag verklaarde burgemeester 't nieuwe eigenlijk oude stationsgebouw voor geopend. Het interieur heeft een zeer moderne stijl gekregen vooral het tegel werk valt bijzonder op. Ook de kantoor ruimte voor het bedienend personeel is sterk vooruitgegaan. Het perron heeft verlichte stationsnaamborden die des avonds een feërieke verlichting uitstra len. Vele mensen zullen ongetwijfeld in de toekomst van al deze nieuwe gemakken gaan genieten. Hoofdstraat 45 tel 2165 Frans Halslaan 26. tel 3044 Vooruitgang Als afgevaardigde van de Nederlandse Spoorwegen voerde de heer mr. J. K. J. Muller het woord. Deze liep met de vele aanwezigen de hele geschiedenis van het stationsgebouw te Kesteren langs. Mr. Muller legde er vooral de nadruk op dat In de derde zaal zijn vaze'n te zien die minder bekoren, vazen namelijk met meerdere halzen. Estetisch bevre digen ze niet. B ijhet zien van die ex centrieke veelhalzige voorwerpen be denk ik dat bij mijn weten maar één volk er in slaagde vazen een van de traditie afwijkende vorm en bestem ming te verlenen: het Peruaanse volk, dat een schat van aardewerk heeft na gelaten: vazen met hengseltuit, dubbel- vazen, figuur- en portretvazen, klok- vormige vazen met korte door een brug verbonden tuitjes enz., die ik in 1954 zag op de tentoonstelling „De schatten van Peru" te Utrecht, verrukkelijk aardewerk van een volk dat het pot- tenbakkerswiel niet kende en maar primitieve* ovens bezat! Temidden van Slots veelhalzige ex perimentproducten zag ik een mooi schotel op pootjes, geel van kleur met zwarte kringen en een kloeke pot met een patina"als een tijgerhuid. Slots werk is het best als hij de een voud betracht. Dan zijn op zijn potten envazen de woorden van de dichter Aart van der Leeuw, aangehaald door J. de Kleyn in zijn genoemd boek, van toepassing: Vergun tot eenig sieraad Uwe kruik de gulle welving van een gladde buik Hans Almekinders, de schilder In feite is deze schilder, leraar te Wageningen, een beheerst impressionist, een schilder van de stilte, van het mysterie dat het leven is en van het geheim om de ringen in het licht. In de geest is hij verwant aan de oudere Nicolaas Bastert 1 1939, Floris Verster 1 1927 en de Bergense schilder Jaap Sax, een man dus van meditatieve aard met een neiging tot het melancholieke. Hij schildert landschap en stilleven, maakt portretten en tekent. Zijn stil levens zijn goed van compositie, fijn van kleurenschikking en materieweer- gave. Het wonder van de voorwerpen in de stilte en het licht wordt naar mijn smaak maar ten dele gesuggereerd, het Gero Zilduro, zilverwit van kleur, bezit een bijzonder hoge glans en is tot In de kern vlekvrij. Dus een blijvend mooie glans. Modern materiaal, zeer geschikt voor de eigentijdse vormgeving. Etui mtt12 theelepels, mod. Avjntl. «22,OS Cassette (met Inxetbikje) voor 4 personen. Inhoud 42 stuks. mod. Festl «281.S0 Blikvanger De Chevrolet Corvair Corsa, een 2- deurs personenauto met een zeer spor tief karakter kan op deze tentoonstel ling de blikvanger worden genoemd, alhoewel de Oldsmobile Toronado hier waarschijnlijk voor bedoeld is. Beide wagens kosten respectievelijk f 21.100.— en f 37.200,—. De show, die wordt gehouden in Mu sis Sacrum is geopend op vfijdag, zater dag en zondag van 10 tot 22.00 uur, met

De Vallei | 1966 | | pagina 6