Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Feest op 10 maart in alle plaatsen zal huwelijk worden meegevierd AGENDA Nieuws uil de Eldorado organiseert koorfestival RHENEN ELST AMERONGEN Interkerkelijke Forumavond Vrouw regeert op een na grootste land ter wereld Wat nu weer omgeving MULDER 40e JAARGANG DINSDAG 1 MAART 1966 Nr. 17 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vandaag de eerste dag van de „trouwmaand", tien dagen voor wat nu reeds genoemd wordt het hu welijk van het jaar, willen we eens nagaan wat er zoal te doen is in onze streek. In vele plaatsen zijn ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg festiviteiten georganiseerd. Maar daar waar geen officieel feest gevierd wordt, daar zal het voor velen toch feest in het har tzijn. Bovendi enzull envan vele huizen d e vlaggen met de oranje wimpels wapperen. We rekenen er bvoendien op, dat het Oranjezonnetje z ijn best zal doen. En ook indien er in uw woon plaats niets te doen is, dan toch zult u in de gelege nheid zijn van evenementen te genieten. Het is voor iedereen, slechts enkele groepen uitgezonderdeen vrije dag. U kunt dus altijd maar een der om liggende plaatsen gaan om het feest mee te vierenVoor de schoolkinderen zullen er in alle plaatsen herinneringen aan dit gebeuren uitgereikt worden. VEENENDAAL In Veenendaal gaan 's morgens de kin deren vanaf hun scholen in stertocht naar het centrum. Voor het gemeentehuis staan dan het college van b. en w. opgesteld, waarvoor dedefileerd wordt. In de na middag, wordt voor alle inwoners van Veenendaal een grote boerenbruiloft ge houden op de markt. Om half drie wordt het bruidspaar opgehaald bij gebouw El- theto, waarvandaan het op boerenwagens, voorafgegaan door muziek van de boeren- kapel, van Caecilia naar de muziektent op de markt gaat. In deze tent wordt het huwelijk voltrokken. Een geluidsinstalla tie is aanwezig. Na de huwelijksvoltrek king, wordt een gevarieerde show gebo den, waarvan het hoogtepunt ongetwij feld zal zijn het optreden van de wereld bekende boerendansgroep uit Gorssel. Voor het publiek zijn zitplaatsen geïm proviseerd. In de avonduren zal er op de markt een grootse taptoe gehouden worden, door een viertal muziekkorpsen, n.l. de §cheepjes- wolharmonie en Caecilia uit Veenendaal, het Signaalkorps Houdt Braaf uit Wage- ningen en de Harmonie SVBB uit Rot terdam. De beide laatstgenoemde korpsen treden op met majorettes. Op het sportpark wordt; in de middag uren een voetbalwedstrijd gehouden tus sen de profclubs PEC en Volendam. wordt 's avonds een christ. nationale In de Pniëlkerk aan de Hoofdstraat Oranjedienst gehouden. Als sprekers tre den op de predikanten Keuning, Ytsma en Terlouw. De bekende organist Feike As- ma zal enkele orgelsoli, met als laatste het bekende Alia Marcia over het Wil helmus, geven en de samenzang begelei den. RHENEN De Rhenenaren zullen op de tiende maart om acht uur gewekt worden door klokgelui, waarna om half negen een carillonconcert volgt. Om negen uur bren gen de kinderen het college van b. en w. een aubade voor het gemeentehuis. De gehele verdere dag wordt er gelegenheid gegeven naar de tv-reportage van de plechtigheden te kijken. Om 19 uur volgt dan een grootscheepse lampionnenoptocht, waar alle kinderen aan deel kunnen ne men, lampionnen zullen gratis worden verstrekt. Na de optocht wordt een groot bal-champêtre gehouden, dat wel tot middernacht duren kan. SCHERPENZEEL 7.30 uur Reveille. 9.00 uur Aubade in de gemeentelijke Eier- hal. Aan deze aubade werken mede, de kleuterschool, de drie lagere scholen en de muziekvereniging „Caecilia". 15.45 uur Voetbalwedstrijd op het gemeen telijke sportterrein aan de Willaerlaan. De elftallen, welke in het veld zullen tre den zijn samengesteld uit spelers van de voetbalverenigingen „Scherpenzeel" en „Valleivogels". Opstelling der elftallen: Doel: Chr. San- gers, achter: C. Vlaanderen, W. Izerda, J. Overeem, midden: linie J. v. d. Boven- kamp, W. Vlaanderen, voorwaartsen: D. van Wijk, P. v. d. Ham, J. van Rootse- laar, G. Vlastuin en C. van Manen. Scheidsrechter de heer van Bruggen. Voorwaartsen. H. Wagensveld, G. Tins, G. v.d. Broek, W. Vonk, F. Veldhuizen, mid denlinie: H. Dijkhorst, F. Schipper, ach ter linie: M. van Dam, H. Veldhuizen, H. Schipper, doel: J. Vlastuin. 20.00 Uitvoering van een drietal plaat selijke verenigingen in de gemeentelijke Eierhal aan de Marktstraat. De drie deelnemende verenigingen zijn de muziekvereniging „Caecilia", de gym- nastikver. „D.O.T.O." en de zangver. „So li Deo Gloria". D emuziekvereniging zal deze avond vullen met het spelen van diverse marsen, de gymnastiekvereniging DOTO met het uitvoeren van een rythmische oefening en een toestel-springnummer en de zangver eniging zal de volgende liederen ten ge hore brengen: a. Nederland en Oranje; b. Een „Veenzanger" stapelt het verzamelde papier op de auto, in het kader van de actie „Eten voor India". „VEENZANGERS" HIELPEN INDIA MET PAPIER De zangvereniging „Veenzangers" heeft zaterdag j.l. alle mogelijke moeite gedaan om zoveel mogelijk oud papier te verzamelen. De opbrengst van dit oude papier was bestemd voor hongerend India. Verschillende mensen schenen er op gerekend te hebben, want er werd een aanzienlijke hoeveelheid oud papier door de Veenendaalse Zangvereniging verzameld. De totale opbrengst kan ge steld worden op ongeveer 860 gulden. Hierbij kwam nog ongeveer 20 gulden aan giften die men onderweg in ont vangst mocht nemen. EDE. De burgemeester van de gemeente Ede heeft bepaald dat zonder nadere toestemming in de nacht van 10 op 11 maart in de gehele gemeente de inrich tingen waarvoor een volledige- of tap- vergunning, dan wel een verlof A-B is verleend, tot drie uur voor het publiek open mogen blijven. Deze vooruitstre vende beslissing heeft de burgervader genomen in verband met het huwelijk van onze Kroonprinses. HARSKAMP. De vergadering van de schoolvereniging in de "Harskamp heeft de afgelopen week een merkwaardige afloop gehad. Vrouwelijke bestuurskan- didaten bleken niet genoeg stemmen te kunnen bemachtigen om in het bestuur zitting te nemen. Kerkeraadsleden schenen dit zich zo aan te trekken, dat zij hun mandaat ter beschikking stelden. Binnenkort zal opnieuw een ledenverga dering worden uitgeschreven met op nieuw twee dames als kandidaat voor het bestuur. Het bestuur van de lyceistenvereniging „Eldorado" heeft voor donderdag avond 3 maart een festival georganiseerd, waaraan zal worden deelgenomen door de schoolkoren van het christelijk lyceum te Dordrecht, het christelijk ly ceum te Amstelveen, het christelijk lyceum te Veenendaal en door het school- orkest van het Corderius-lyceum te Amersfoort. Een dergelijk koorfestival is een hele gebeurtenis, natuurlijk in de eerste plaats voor de deelnemende koren, maar ook voor ieder die de muziek een warm hart toedraagt. Er wordt muziek ge maakt door jonr,e mensen die zich heel wat inspanning hebben moeten getroos ten om tot een uitvoering te komen. Weliswaar is dit bij elk koor het geval, maar een schoolkoor moet aan het be gin van ieder cursusjaar opnieuw ge vormd worden, daar door de eind examens veel leden vertrekken. Immers de stemmen die voor tenor en bas kunnen doorgaan, zijn in het alge meen pas in de hoogste twee klassen te vinden. Wat tenslotte de luisteraar wordt aangeboden, mag dan in perfectie ach terblijven bij wat de grammofoonplaat of de geroutineerde koren ons bieden, het enthousiasme van de jeugd geeft aan de zang een bijzondere bekoring. Het programma is sterk gevarieerd. Geestelijke liederen, Sanctus van Schu bert, Misericordias Domini van Mozart, 1922-1962 Aisurantickantoor Eig. R. R. MULDER Makalaar in Aiturantiin Karkawijk 167 - Vaanandaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1a an 2a) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Talaloon 08385-3000 Slowaakse volksliederen van Bartok, land of hope and glory van Elpar, het wordt allemaal in een willekeurige volgorde ten gehore gebracht. Voor iedere belangstellende is er ge legenheid dit koorfestival te gaan be luisteren, Het wordt gehouden in het verenigingsgebouw „Sola Fide" aan de Eikenlaan, en het vangt aan om half acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de firma B. van Hees en 's avonds aan de zaal. DE „VALLEIBAND" OP BAL- CHAMPETRE In tegenstelling tot eerder gedane be richten meldt het bestuur van de vereni ging „Oranje Dag" te Rhenen, dat aan l.et bal champêtre op het Fred. v. d. Paltshof te Rhenen geen medewerking zal worden verleend door een beatband, maar door de „Valleiband". Deze band speelt voor elk wat wils en hierdoor zul len ook de oudere mensen in de gelegen heid worden gesteld een dansje te ma ken. Het bal-champêtre maakt deel uit van het programma op 10 maart a.s., dat zal worden gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg. Succesvolle ULO-avonden in het Eigen Gebouw De U.L.O. presenteerde woensdag- en donderdagavond in het Eigen Gebouw- weer de reeds lang bekende U.L.O.- avonden. Zoals steeds waren ook deze beide avonden druk bezocht. Het programma bood dan ook voor elk wat wils en was vol afwisseling. Wilt heden nu treden; c. Vaste Rots van mijn behoud; d. Domine salvam fac, Re- ginam nostram. AMERONGEN In Amerongen zal de tiende maart ook groots gevierd worden. Dat begint 's morgens reeds om 8 uur, als in de Laan saluutschoten afgevuurd zullen worden. Daarna, om half negen maken de Valleiruiters een rondrit door het dorp, waarbij zij op diverse plaatsen een proclamatie zullen afkondigen, af gewisseld met trompettermuziek. Om 14.00 uur begint in het Dorps huis een voorstelling voor de kinderen van de kleuter- en lagere scholen. Een goochelaar, poppenkastspeler en een sneltekenaar zullen de jeugd vermaken. Tussen half acht en half tien 's avonds wordt voor ouderen in het Dorpshuis de film De Lefschopper, met Norman Wisdom gedraaid. Tot besluit van de dag is er vanaf 22.00 uur een groot oranjebal, dat tot half één in de mor gen duurt. Vlaggen Zo ziet u, er is dus in de meeste plaatsen wel iets te doen. Maar geen feest kan slagen, indien niet door een ieder daaraan meegewerkt wordt. Het is van belang, dat er zoveel mogelijk gevlagd wordt. U weet, dat dit mag gebeuren van 's morgens vroeg, tot op het moment dat de zon onder gaat. Op een dag als deze is een oranje wimpel geoorloofd. Een overzicht van de zaterdag in het Trefpunt gehouden forumavond. Achter de tafel ziet u van links naar rechts: ds. Van Enk, ds. Bos, drs. Hiensch en ds. Keuning, tijdens zijn inleiding. BIDSTOND VOOR HET GEWAS EN ARBEID In de Ned. Herv. kerk te Eist wordt op woensdag 2 maart 's avonds om 19.30 uur een bidstond voor het gewas en de arbeid gehouden. Voorganger is ds. G. Broere. KANDIDATENLIJST SGP Door de kiesvereniging der S.G.P. te Amerongen en Overberg zijn voor de komende gemeenteraadsverkiezingen de volgende personen kandidaat gesteld: A. v. d. Dikkenberg (Overberg), A. v. d. Berg (Amerongen), A. v. Deelen (Over berg), A. Hardeman (Overberg), J. A. v. d. Boogert (Amerongen) en A. Rijkse (Overberg). Onder helopschrift „Leer en Leven", hield de commissie, gevormd uit de Geref. Kerk. Herv. Kerk „Sola Fide" en de Chr. Geref. Kerk een forumavond, zaterdagavond in gebouw „Het Trefpunt". Het forum bestond uit de predikanten Van Enk, Bos en Keuning, terwijl het voorzitterschap berustte by drs. Hiensch. De forumleden begonnen met korte inleidingen over het onderwerp van deze avond. Als eerste had ds. Bos het over het feit, dat leven zoveel gemakkeiyker ïykt, dan leer, „men gaat liever naar de kerk, dan naar de catechisatie". Maar uiteindelijk is de leer niet van het leven te scheiden. „Het evangelie leert je leven". Ds. Keuning merkte op, dat er geen onderscheid mag zijn tussen leer en leven, maar dat het een absolute een heid moet vormen. Hij veroordeelde de verschillende „ismen", als horizontalis- De voorzitster van de M.V.R., Stans van de Berg, verwelkomde de aanwezi gen en wenste hen een prettige avond toe. Het programma telde veertien pun ten, bestaande uit zang, dans, muziek, schetsjes, voordracht en toneel. Een ieder die meewerkte deed dit naar beste kunnen. Na de pauze kwam het belangrijkste onderdeel van het programma en wel de klucht in twee bedrijven „Aardappelen", door Jacques van der Tol. Het was een amusant stuk dat boven dien zeer goed werd gebracht. Al willen we de anderen niet te kort doen, toch gaan we even noemen Roel Rosbag als de sigarenwinkelier Janse, Janet Roest als zijn vrouw en Stans v. d. Berg als dochter Mies. Nadat Stans v. d. Berg aan het einde van het officiële gedeelte een dankwoord had uitgesproken, werd er nog enkele uren gezellig gedanst op muziek van de Red White and Blue Stars. JAARVERGADERING VEILIG VERKEER De jaarvergadering van de plaatse lijke afd. van het Verbond voor Veilig Verkeer vond donderdagavond plaats in het Wapen van Rhenen. Voorzitter vond het ja.nmer, dat er deze avond juist meer dingen te doen waren. Dit kwam de opkomst niet ten goede. De aftredende bestuursleden de heren C. Wijnands, A. Boskaljon en A. G. Hulshof werden herkozen. Na de pauze werden enkele kleuren films vertoond o.a. over Afrika en Noorwegen. me en verticalisme. Men mag in dezen nooit in eenzijdigheid vervallen. Ds. Van Enk stelde het meer als een „Woord en daad". Paulus hangt in zyn brieven altijd grote dingen van het evan gelie op aan heel gewone. Het leven, de daad, moet een uitvloeisel zijn van onze leer, het woord. Hierna volgde een discussie, waarvoor de aanwezigen in een vijftal groepen verdeeld werden. Als resultaat van die besprekingen kwamen enige vragen naar voren. Zo wilde men graag op enige punten in het dagelyks leven graag lei ding van bovenaf, d.m.v. synodale uit spraken, hebben over de manier woorop je in dezen moet handelen. De predikan ten Keuning en Van Enk hadden bezwa ren tegen het doen van vaste leeruitspra- ken, door de synodes volgens ds. Van Enk mag dit alleen, indien men kan zeg gen: „Zo spreekt de Here Here". Ds. Bos had daar minder bezwaren tegen, daar deze „herderlyke uitspraken" altijd slechts als advies bedoeld zijn. Ds. Bos en ds. Van Enk wilden op het punt van eenheid in uitleving van het christendom vry ver gaan. Ds. Van Enk spj-ak over het samen houden van ge- meenschappeiyke diensten met andere kerken op speciale dagen, en bij speciale gelegenheden, al moet wel altyd voorop staan, dat het Evangelie van Christus gediend moet worden. Deze sprekers zagen dan ook mogelykheden om een oecumene te verwezenlijken. Ds. Keu ning, hoewel hij niet tegen eenheid was „Ik geloof in een Heilige Algemene Christelijke Kerk" dacht dat indien er niet meer meegeworsteld zou worden, dan nu het geval is, van een werkelijke eenheid naar buiten geen sprake kon zijn. „Het wordt tijd, dat men er eens nachten van wakker ligt." Premier Indira Gandhi: „Vaders wens vervuld" India, het op één na grootste land (480 miljoen inwoners) ter wereld, maakt sinds kort duidelyk, dat de emancipatie van de vrouw ook in Azië geen fabeltje meer is. Deze grootste democratie ter wereld (China is groter, maar kan nauwe- lUks een democratie worden genoemd) heeft een vrouw als premier: de 48-jarige Indira Gandhi, dochter van Jawaharlal Nehru. Zij is de opvolgster van premier Shastri, die op zo tragische wyze overleed na een hartaanval in Tashkent, waai hy in januari namens India vredesbesprekingen voerde met Pakistan. Waar- schijnlyk heeft in de geschiedenis een vrouw nooit zoveel verantwoordeiykheid op haar schouders gekregen als nu Indira Gandhi. Er is een ander vrouwelijk staatshoofd Sirima Bandaranaike van Ceylon maar die regeert onder heel andere omstandigheden. De taak van Mevrouw Gandhi is niet gemakkelyk. India heeft met vele pro blemen te kampen, waarvoor zij een oplossing moet zien te vinden. De 480 miljoen inwoners spreken veertien ver schillende hoofdtalen en verschillen on derling sterk in godsdienstige overtui ging, hetgeen herhaaldelijk tot ernstige botsingen leidt. In Noord-India dreigt nog altijd een invasie van China, dat hier al twintigduizend vierkante kilo meters land in bezit heeft genomen. India zelf is arm en overbevolkt. Het kan niet voldoende voedsel produceren voor de eigen bevolking. Op het ogen blik dreigt een ernstige hongersnood voor één derde van de bevolking. Overal in de wereld worden hulpacties op touw gezet (de Nederlandse regering schonk één miljoen dollar), maar het zal de grote taak van premier Gandhi zijn te voorkomen, dat India in de toekomst nogmaals door dergelyke rampen wordt bedreigd. Diplomaten in New Dehli beschrijven de nieuwe Indiase premier als „arrogant' en „koel". Volgens haar vrienden is dit slechts uiterlyke schyn. Zy is eerder ver legen en als zij koel lykt, dan komt dat slechts doordat zy er niet voor voelt haar tijd te verdoen met hoffelijk, maar nietszeggend gepraat, zo zeggen zy Bovendien, zo voegen zij hier aan toe. is Indira Gandhi haar hele leven eenzaam geweest en zal zy nu door haar taak eenzamer zijn dan ooit. Heel haar leven heeft de nieuwe In diase premier politieke strijd gekend. Als 12-jarige smokkelde zy boodschappen langs de Engelse soldaten naar Indiase verzetsgroepen. Als kind moest zij vaak bezoekers vertellen: „het spyt me, maar vader, moeder en grootvader zijn niet thuis, ze zitten in de gevangenis". Haar vader is nauw verbonden met het lot van het onafhankelijke India. Van de acht tien jaren,gedurende welke India zelf standig is, heeft hy zeventien jaren als premier het land bestuurd. Na de dood van haar vader werd zij minister van voorlichting in het kabinet van premier Shastri. De bevolking had haar leren kennen als een vrouw, die alles voor haar land overhad. Ze had zich een grote populariteit verworven. Hoe groot, dat ontdekte de Indiase minister van financiën, Morarji Desai (69), die zich opwierp als tegenkandidaat bjj de pre mier-verkiezingen. eind januari. Hij kreeg van het Indiase parlement slechts 169 stemmen, zyn tegenstandster kreeg het vertrouwen van 355 parlementsleden. De verkiezipg van een vrouw tot premier in India heeft nogal wat ver wondering gewekt, omdat het grootste deel van de bevolking of de Hindoe- of de Mohammedaanse leer aanhangt, die beide de vrouw ver achter stellen bij de man. In de vrijheidsstryd van India heb ben vrouwen echter een belangrijke rol gespeeld en het is niet zo vreemd, dat zy met de vryheid van hun land ook haar eigen vrijheid hebben gewonnen. De minister voor volksgezondheid in India is eveneens een vrouw; in het Indiase parlement hebben niet minder dan 59 vrouwen zitting (in Nederland 14). Steeds meer vrouwen bezetten topfunk- ties in bedryven en op departementen. Kort nadat zij tot premier was gekozen zei Mevrouw Gandhi dan ook, dat de Indiase grondwet „aan iedereen precies dezelfde rechten geeft, ongeacht het ge slacht". Over haar verkiezing tot premier zei ze zelf: „Vaders wens is nu vervuld". Premier Nehru heeft altijd zyn dochter een politieke rol toebedacht. De laatste jaren van zyn bewind was hy gewend haar op zyn buitenlandse reizen mee te nemen, waardoor zij de belangrijkste staatshoofden persoonlyk leerde kennen. (Nadruk verboden.) Het hooggerechtshof van de Ameri kaanse staat New Yersey heeft bepaald dat de staat een kapper opdracht kan ge ven het haar van een neger te knippen en dat een weigering om dit te doen be schouwd kan worden als rassen-disciri- minatie. Een kapper die terecht stond voor een dergelijke weigering verklaar de dat hij niet wist hoe hij het haar van een neger moest knippen. Britse en Zwitserse technici zijn bezig een kabelbaan aan te leggen op de rots van Gibraltar, zodat de toeristen zonder inspanning de top van de beroemde rots kunnen bereiken. Onderweg kan op ver zoek worden gestopt bij de apen. De gon dels doen zes minuten over pe tocht en de prijs van een retourtje bedraagt onge veer 5 gulden. De kabelbaan zal nog voor het a.s. vakantieseizoen gereed komen. Het koor van het chr. lyceum is hard aan het werk, i.v.m. het op donderdag a.s te houden festival in het Ver. geb. aan de Eikenlaan. VEENENDAAL Woensdag 2 maart: Hotel de Koren beurs: CHU instuif. Donderdag 3 maart: Verenigings gebouw Eikenlaan Koorfestival. Hotel de Korenbeurs gemeente raadsvergadering, 20.00 uur. Vrijdag 4 maart: Zandstraat 49, her opening van de verbouwde zaak van de firma Roelofsen, 14.00 u. RHENEN Donderdag 3 maart: Herv. evange lisatie bidstond voor het 19.30 uur. gewas, ELST Woensdag 2 maart Herv. kerk bid stond voor het gewas, 19.30 uur. RENSWOUDE Hedenavond Café-rest. De Hof, re ceptie H. van Setten, directeur coöp. 19.30-21.30 uur. LUXOR THEATER: woensdag 2 maart 19.30 uur Verpleegsters zonder masker. Donderdag 3 en vrijdag 4 maart 19.30 uur Goldfinger.

De Vallei | 1966 | | pagina 1