TriiuiifUi „UNITAS" LICHTTE LEDEN IN „Breng hen naar veilige haven" Oranje-Wit liet in laatste minuut de volle winst tegen Domstad glippen: 2-2 Gemeentelijk jaaroverzicht Amerongen D J. ANBEEK 1 1 0wd ^uinbouwUoelzje Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 1 maart 1966 2 KORSETTENHUIS Onder voorzitterschap van de heer E. Diepeveen, belegde de chr. bond van werk nemers in de textielindustrie „Unitas" donderdagavond een vergadering in het OCB gebouw. Op deze slecht bezochte, vergadering gaf de heer G. J. Vunderink een overzicht van hetgeen in de c.a.o.-onderhandelingen bereikt was, terwijl de heer L. R. A. Ester enige vragen van leden beantwoordde. De heer Vunderink schetste in het kort de ontwikkeling van de onderhandelingen, die telkens vastliepen, omdat de werkge vers vasthielden aan hun eis, dat niet over het vraagstuk georganiseerden-onge- organiseerden gesproken kon worden. Eindelijk in de vergaderingen van 11 en 15 februari kon men tot overeenstemming komen. De werkgevers in de textiel heb ben zich garant gesteld voor een bedrag van f 300.000.— per jaar, wat ten goede komt aan de algemene vakbondswerk zaamheden, terwijl daarbovenop nog een bedrag komt van f 50.000,— voor werk dat binnen de ondernemingen verricht wordt. De voornaamste punten van de c.a.o. zijn, de volgende: de derde gemeenteklasse wordt opge heven, voor de berekeningen van de minimum-uurlonen van dit jaar moet worden uitgegaan van die in de twee de gemeenteklasse; de lonen zullen in drie jaar tijd ge bracht worden op een bedrag dat ge lijk is aan 125-127van het huidige GESLAAGD De heer Spies eigenaar van Aurorij- school De Toerist is j.l. donderdag ge slaagd voor het VAMOR diploma alle categoriën. ETEN VOOR INDIA Zakgeld in de spaarpot De leerlingen van de christelijke tech nische school meenden dat zij in de actie Eten voor India niet achter konden blij ven. Voor dit doel hebben zij in hun school een grote spaarpot opgestled, waar in zij hun zakgeld deponeerden. Het heeft het mooie bedrag van 658,51 opgebracht. KERKKOOR OP LANGSPEELPLAAT. De Stichting „De Band met God" te Bloemendaal gaat binnenkort weer een langspeelplaat in de handel brengen. Op deze plaat zal ook het Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" te beluisteren zyn. Eind deze maand wordt de opname gemaakt van een viertal geestelijke lie deren. KERKCONCERTIN PETRAKERK. Zaterdag 12 maart a.s. verzorg* het Hervormd Zangkoor te Ede, op uitnodi ging van het plaatselijk Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria", een kerkconcert in de Petrakerk. Het 120 leden tellende koor staat onder leiding van dirigent Henny Pomp. Huwelijk mej. Van Woudenberg en de heer Van Manen Donderdagmiddag om kwart voor drie hoopt onze plaatsgenote mej. Van Woudenberg in het huwelijk te treden met de heer Krijn van Manen. Het bruidspaar was tot voor kort verbon den aan de Lagere School met de Bij bel in Kootwijkerbroek. Mej. Van Woudenberg gedurende de laatste twee jaar. Van de zijde van de Kootwijker- broekers bestaat voor dit huwelijk een dusdanige belangstelling, dat men enige bussen afgehuurd heeft, om het feest in Veenendaal luister te kunnen bij zetten. Na hun huwelijk hoopt het jonge paar zich te Rouwveen, gem. Staphorst, te vestigen, waar zij beiden een benoe ming bij het christelijk onderwijs ge kregen hebben. CHU-INSTUIF Woensdag 2 maart houdt de CHU afdeling Veenendaal een instuifavond in hotel De Korenbeurs aan de Markt. Op deze avond, die vrij toegankelijk is, zullen de Tweede Kamerleden de he ren J. T. Mellema en H. Kikkert, en het lid van Gedeputeerde Staten, jhr. mr. L. E. M. de Geer van Oudengein spre ken. Inschrijvingen voor honden show stopgezet De kynologenclub „Neder-Veluwe heeft de inschrijvingen voor de honden- Hchow stopgezet. Dit moest worden ge daan omdat het maximale aantal was bereikt. Vele belangstellenden moesten worden afgewezen en zullen volgend jaar waarschijnlijk vroeger zijn om mee te dingen naar een kampioenschap. In totaal hebben voor de tentoonstel ling 100 honden ingeschreven plus 12 kampioenen. Deze kampioenen zijn reeds eerder winnaar geworden op een bepaal de tentoonstelling. De grootste hond is een St. Bernard, en de kleinste een dwerg-pincher. Men verwacht een zeer grote belang stelling gezien de grote populariteit van de hond in deze streek. De ten toon te stellen honden komen echter uit geheel Nederland. Zij zullen door hun bazen keurig verzorgd voor de keurmeester worden geleid. Een ieder die de keuring op de voet wil volgen, wordt aangeraden reeds des middags om 1 uur in gebouw „Eltheto" aanwezig te zijn. Parkeergelegenheid kan door de bezoekers naar alle waar schijnlijkheid worden gevonden in de Zandstraat. Zaterdagmiddag zullen dus in gebouw „Eltheto" in totaal 112 blaffende honden elkaar bestrijden voor een eerste plaats. hierbovenop zal nog 'n vergoeding voor de stijging van de kosten van levens onderhoud van maximaal 4*/» gegeven kunnen worden, bovendien is er nog een ruimte van 6*/» in de zg. loonstrook, voor ondernemingsgewijze differentia tie; met ingang van 1 juli 1968 zal de werk week voor de niet-ploegenarbeiders te ruggebracht worden tot 43'/« uur, voor de ploegenarbeiders komt er dan een dag extra vakantie en een verhoging van de toeslagen; het minimum-weekloon is gesteld op 120 gulden voor mannen zowel als vrouwen. Na deze uiteenzetting kreeg de heer Es ter enkele vragen te beantwoorden. Hier in stelde hij onder andere, dat het niet de bedoeling is, dat de verkregen 3 ton als subsidie voor de vakbond moet worden opgevat. En, hoewel er nog met de an dere bonden overleg gepleegd moet wor den over de besteding van het bedrag, stond het voor hem wel vast, dat uitein delijk de leden van het geld zouden pro fiteren. „Indien het geld alleen aan de „bonden" ten goede zou komen", zo druk te de heer Ester als zijn persoonlijke me ning uit, „dan zou ik in staat zijn het aan de werkgevers terug te geven". Aan het slot van de vergadering becij ferde de heer Vunderink nog, dat van de vakbondsuitgaven slechts dertig procent direct aan de leden ten goede komt Vijf tig procent wordt in het voordeel van de ongeorganiseerden uitgegeven. Daarom zag hij het thans bereikte ak koord in de kwestie georganiseerden-on- georganiseerden slechts als een begin, een begin waarop verder gebouwd moet wor den. Scheurvorming Joh. Calvijn- school Naar aanleiding van het raadsvoorstel voor de vergadering op 3 maart a.s., gaf de heer C. G. Mynders, hoofd van de Joh. CaJvynschooi ons nog enige nadere inlichtingen. De heer Mynders was het niet geheel eens met het gepubliceerde, dat de scheurvorming te wijten zou zijn aan het gebruik van slechte materialen. Vol gens hem was het ook zeer goed moge lijk, dat het een fout In de fundering betreft. Hij sprak als zijn vermoeden uit, dat er mogelijk over het gehele terrein, waarop zijn school en de School voor prac. vorming gebouwd is, slechts één sondering verricht is. In dat geval zou een reparatie van de scheuren slechts een tijdelijk soelaas brengen. Ook is ondertussen gebleken, dat de schoorsteen van de centrale verwar ming begint door te slaan. Dit komt tot uiting in een grote zwarte plek aan de buitenzijde er van op de speelplaats. DUIVEN WAREN VERDWENEN Zaterdag j.l. bemerkte de heer Van Kooten dat er 6 duiven uit zijn hok waren verdwenen. Vermoedelijk zijn de beesten ontvreemd. De politie deelde ons mee dat het hok niet was afge sloten. KRAANWAGEN SCHAMPTE AUTO Rijdende in zuidelijke richting van de Kerkewijk wilde de heer S. H. B. uit Scherpenzeel voorsorteren om links af te slaan. Tijdens dit voorsorteren schampte een kraanwagen van de fa. S. de personenwagen. Er ontstond zwa re materiële schade. RHENEN POLITIEBERICHTEN Van de 14 jarige Rhenenaar C. v. O. werd door de politie de door hem bere den bromfiets uit het verkeer genomen. Zaterdag omstreeks 10.00 uur was een bestelwagen na een slip bij de Mil. Be graafplaats tegen een boom gereden. De bestuurder H. J. W. uit Renkum liep een gebroken sleutelt jen en een hersen schudding op. Ee" passagier liep ver wondingen aan het hoofd op. De auto werd zwaar beschadigd. Tien minuten later was op de Utrechtse straatweg een personenauto, bestuurd door J. v. E. te Cothen van de weg ge- raaakt. De auto reed tegen een paar bomen en kwam vervolgens tot stilstand Een tweetal inzittenden liepen ver wondingen op. De auto was total loss. De vier gewonden van beide ongevallen zijn naar het ziekenhuis te Wageningen vervoerd. Zondagavond om 11.30 uur vond in de Dr. Wallerbocht een aanrijding plaats tussen de bromfietser D. J. S. uit Och- ten en de voetanger B. H. J. v. A. uit Wageningen. De bromfietser reed met een snelheid van 40 km per uur aan de rechterzijde van de weg. In de bocht moest hij dimmen voor een tegenligger en merkte daarbij een vóór hem op het rechter rijwielpad lopende voetganger niet op. Er volgde een aanrijding waar bij beide betrokkenen kwamen te vallen. Er ontstond lichte materiële schade. Zaterdagavond 8.30 uur vond op de voorrangskruising Nieuwe Veenendaalse- wegWilhelminastraat een aanrijding plaats. M. M. uit Rhenen kwam met zijn personenauto de Wilhelminastraat uit rijden en verleende geen voorrang aan een de Nw. Veenendaalseweg omhoog rijdende personenauto, bestuurd door W L. J. v. d. B. uit Ommeren. Er ontstond flinke materiële schade aan beide voer tuigen. Van H. V. uit Rhenen werd zaterdag avond door de politie een bromfiets uit het verkeer genomen, omdat deze niet aan de eisen voldeed; ook de brommer van R. G. uit Rhenen moest er zondag aan geloven. Dit is een van de beide wagens die zaterdagavond betrokken waren bij de aanrijding op de kruising Nieuwe Vee- nendaalseweg-Wilhelminastraat. BROMFIETSPLAATJES VANDAAG VERPLICHT Met ingang van vandaag zullen alle bromfietsen in Nederland uitgerust moe ten zijn met een vrzekeringsplaatje. Het witte plaatje met de zwarte letters moet bevestigd zijn op het achterspat bord. Er zal treng op worden toege zien, dat iedere bromfietsbezitter van een dergelijk plaatje op zijn bromfiets voorzien ia. VLUCHTELINGEN HULP Gii, die nog nooit, «w huis en haaf moest missen, O, denk aan hen, die uit hun vaderland, door vreemde heersers werden voortgedreven die nu hun verder, diep rampzalig leven afhank'lijk zijn van uw vrijgevige hand. Zoveel wordt van uw hart, uw beurs gevraagd al, maar denk hoe rijk, hoe mateloos rijk wij zijn, wij, die in vrede op ons plekje leven, acht, laten wij met milde hand dan geven, aan die berooid, beroofd van alles zijn. Gij, die eens zelf uw dorpen moest ontvluchten, toen hier de oorlog u van huis verjoeg, gij weet hoe arm, afhank'lijk gij u voelde, hoe 't heimwee en 't verlangen i» u woelde, hoe alles in u om begrijpen vroeg. Zij kunnen naar hun land niet wederkeren, hun leven is zo uitzichtlooszo zwaar. In kampen met elkander opgeborgen, met al hun leed, hun ziekten en hun zorgen verkomm'ren zij daar hoop'loos met elkaar. Gij, die nog nooit uw huis en haar moest missen en gij die dit beleefd in eigen land wij moeten uit de kampen hen bevrijden, zij mogen daar niet langer nodeloos lijden, denk óók aan hen, en geef met gulle hand. A. H. Zondag om 14.45 uur vond op de krui sing MolenstraatMuntstraat een lichte aanrijding plaats. D. W. te Rhenen reed met een personenauto de Molenstraat af en werd aangereden door een uit de Muntstraat komende personenauto, be stuurd door E. R. uit Lunteren. Er ont stond lichte materiële schade. BIDSTOND VOOR HET GEWAS EN ARBEID De Ned. Herv. (Geref.) Evang. houdt donderdag 3 maart een bidstond voor het gewas en arbeid. Voorganger is ds. Langerak uit Veenendaal. Aanvang 7.30 uur. RENSWOUDE H. van Setten 35 jaar directeur Coöperatie Vanmiddag om 2 uur begon in café restaurant „De Hof" in Renswoude de geanimeerde receptie ter gelegenheid van het feit, dat de heer H. van Setten ge durende 35 jaar directeur van de Coöpe ratie Renswoude is geweest. De heer Van Setten werd geboren op 3 oktober 1902 in Bennekom. Op 28-jarige leeftijd kwam hij naar Rens woude om by de Coöperatie in dienst te treden. In de afgelopen 35 jaar heeft hij veel voor de Coöperatie gedaan, en is dan ook een zeer bekende persoonlijk heid in Renswoude geworden. Vele prominenten hebben vanmiddag de gelegenheid te baat genomen, om de heer Van Setten geluk te wensen. Vanavond is voor de leden en andere belangstellenden de gelegenheid om de jubilaris de hand te drukken tijdens een receptie, die ook in „De Hof' gehouden wordt, van 19.30 tot 21.30 uur. Kiosk van Bakkenes bestolen Ongeveer een half jaar lang heeft een 23 jarige inwoner van Scherpen zeel sigaren gestolen uit de kiosk van de heer Bakkenes te Renswoude. Op weg naar zijn werk in Veenendaal of terug naar huis zat hij enige tijd in deze kiosk ter verhoging van de gezel ligheid. Tijdens onbewaakte ogenblikken wist hij dozen met sigaren in zijn zak te stoppen, die hij op zijn werk aan collega's verkocht. Deze vonden dit na verloop van tijd verdacht en informeerden bij de heer B. Laatstgenoemde heeft toen enige sigaren dozen van een merk voorzien en spoedig daarop verkocht de verdachte een ge- mrekte doos sigaren aan één van zijn col lega's. De politie werd vervolgens op de hoogte gebracht en deze maakte een eind aan de sigarendiefstal. De man bekende na een verhoor; proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Een tekening van de nienwe Britse Type 82 torpedobootjager van ongeveer 5650 ton. Het schip is bewapend met geleide projectielen, die afgevuurd worden door electronische apparatuur, welke zijn ge gevens krijgt van de nieuwe 3 d-radar. Deze radar wordt ten dele in Nederland door de Hollandse Signaalapparatenfg- briek ontwikkeld. AMERONGEN PROPAGANDA-AVOND Op 24 februari j.l. kwam het Product schap voor Groenten en Fruit naar het Dorpshuis om voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen een propaganda-avond te houden. Door middel van dia's en kleurenge- luidsfilms werd op zeer aantrekkelijke wijze de huisvrouw aangespoord tot het verwerken van meer verse groenten en fruit in het dagelijks menu. Interessant was het te vernemen dat Nederland, dat toch eigenlijk de groente tuin van Europa is, wat het gebruik van groenten en fruit betreft, op de 10e plaats komt. Dit is veel te laag; bij iedere maal tijd hoort iets van verse groenten en fruit aanwezig te zijn. Als attractie kregen de aanwezigen een koolslaatje aangeboden en werden in de pauze zakjes fruit verloot. Tot groot genoegen van het bestuur van de Huisvrouwenver. en het productschap was er veel animo voor deze avond: de zaal was n.l. geheel bezet. Oranje-Wit speelde zondagmiddag op 't Sportpark tegen Domstad uit Utrecht. Beide clubs waren bijzonder gebaat bij de punten, alleen bleek hier vooral van Oranje-Wit-zjjde in de eerste helft, met wind mee spelend, bijzonder wei nig van. Na rust pakten de Elstenaern beter aan en dat resulteerde tot een voorsprong die heel lang gehandhaafd bleef. Opvallend waren de prachtige kansen die door de Elstenaren onbenut bleven. Nadat het leder aan 't rollen ge bracht was, bleek al direkt dat het windvoordeel dat de Elstenaren geno ten de werkelijke verhouding in 't veld toch wel degelijk beïnvloedde. De Oranje-Witters hadden veelal het ini tiatief, maar de opzet van hun aan vallen waren niet geraffineerd genoeg om de Domstad defensie te verontrus ten. In de 20ste min. volgde een Domstad aanval, linksbuiten P. Jansen brak door en scoorde 0-1. Zeven min. later werd de stand gelijk, T. Drost gaf een boog- balletje naar R. Onink die beheerst in de hoek plaatste, 1-1. Enkele min. later werd het zelfs 2-1 door Onink, maar volgens de arbiter was hier van hands sprake. Niettegenstaande de kansen voor de Oranjemannen bleef het na deze slech te eerste helft 1-1. Na rust een meer gelijkopgaande strijd waarin Domstad qua spelopvatting de meerdere der thuisclub was. De Domstad spil v. d. Ham was de beste speler van 't veld en de voorlinie der Elstenaren moest meestal haar meerdere in hem erken nen. Wederom waren er enkele mooie kan sen, maar helaas faalde de Elster schut terij. In de 27ste min. volgde een vloei ende aanval op 't Domstad doel tussen Enzler en T. Drost. Laatstgenoemde ging prachtig door en knalde keihard langs de verblufte keeper, 2-1. De Oranje-Witters hebben geprobeerd de winst vast te houden, in de laatste mi nuut echter drukte de Domstad links buiten de gelijkmaker langs keeper Rotterdam uit een voorzet van rechts, 2-2. ONTSPANNINGS COMITÉ ORANJE WIT ORGANISEERT A.S. VRIJDAG KAARTAVOND Vrijdagavond organiseert het Ont spanningscomité van Oranje-Wit een kaartavond. Er zal weer geschud-, ge klaverjast en gejokerd worden. Ieder een kan deelnemen. Aanvang 8 uur in café De Morgenster. BENNEKOM NIEUWBOUW AANBESTEED De chr. geref. kerk te Bennekom, heeft dezer dagen het bouwen van een eigen kerk aanbesteed. Tot nu toe ver gadert men in het Verenigingsgebouw. Ingeschreven werd door de aanne mers: Engelhoven te Ede (ƒ282.800), Grootheest te Bennekom (ƒ269.455) en Kelderman te Veenenda (ƒ275.800). Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. In het afgelopen jaar 1965 is de gemeenteraad 11 maal in vergadering bijeen gekomen. In deze vergaderingen werden o.a. de volgende belangrijke besluiten genomen: Aankoop grond van Mevrouw Schep-Kemp, P. en C. de Haas, G. A- Berendsen en van C. Yeenhof. Verkocht werden gronden aan de Stichting Ver enigingsgebouw, de heer H. Boers en aan het zestal, dat meedeed aan de bouw van de 6 Bogaerswoningen aan de Molenstraat. Overige belangrijke besluiten waren het verlenen van een crediet aan het Zwembad, deelneming in de z.g. Bouwstroomwoningen, verbouwing Postkantoor, beschikbaarstelling van gelden voor de U.L.O.-sehool en de opening van de tweede Christelijke Kleuterschool aan de Pr. Beatrixlaan. Door het college van burgemeester en wethouders werd weer 52 maal verga derd. Zoals u reeds hebt kunnen lezen is de bevolking van Amerongen weer met 143 personen toegenomen en gekomen op 5244 personen. De registers van de burgerlijke stand vermelden, dat er 36 huwelijken werden voltrokken. Aan kapitaaluitgaven kunnen worden genoemd ƒ341.000,voor grondaanko pen in het uitbreidingsplan; ƒ161.000, voor woningbouw; ƒ160.000,voor het zwembad; 80.000,voor wegen en 58.000,voor de tweede Chr. Kleuter school. De gemeenteschuld bedroeg op 31 december 1965 7.002.865,20. Als men nagaat, dat deze schuld op 1 januari 1956 nog maar bedroeg 2.092.035,14 geeft dit over een negen jaren een bij zonder sterke styging. Dat de Amerongers nog wel van een stukje vlees houden blijkt wel uit het feit, dat er in het afgelopen jaar werden geslacht: 261 koeien, 337 varkens, 8 kal veren en 1 schaap. Aan al dit vlees had den de mensen nog niet genoeg en er moest ook nog 29.150 kg vlees van elders worden ingevoerd. De gemeentelijke riolering en huisvuil ophaaldienst vertoonde ook weer een stijging. Resp. 65 rioleringaansluitingen en 84 huisvuilaansluitingen. Op 1 januari 1965 waren een achttien tal woningwetwoningen in aanbouw. Deze kwamen in de loop van het jaar gereed. Het aantal particuliere woningen dat werd gebouwd bedroeg 42. Na de oorlog is de totale woningvoorraad in Amerongen gestegen met 610 woningen. Ondanks moeilijkheden door het faillis sement van de aannemer konden de laatste 18 woningen van de gemeente toch nog in 1965 door de bewoners wor den betrokken. Bij de woningbouwvereniging meldden zich weer 6 leden. Met ingang van 1 juli 1965 werd voor het onderhoud van de woningen van de woningbouwvereniging een schilder in dienst genomen. Ver schillende woningen werden verbeterd. In Overberg wordt gewerkt aan de bouw van 6 premie A-huurwoningen. Op 1 januari 1966 bedroeg het aantal woningzoekenden in de gemeente nog 135. Hiervan 62 aanvragen van gezin nen bestaande uit man, vrouw en 1 of 2 kinderen. Door de leden van de woningadvies commissie werden het afgelopen jaar 191 adviezen aan het college van burge meester en wethouders uitgebracht. Na de hartverwarmende actie van de Zwembadcommissie in het najaar 1964 was het jaar 1965 een tijd van interne j voorbereiding en afwachten. Wachten op j verschillende vergunningen. Een belang-1 rijke mijlpaal was de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het raads besluit waarbij de benodigde credietén werden uitgetrokken. Een zeer belang rijke mededeling kwam tegen het einde van het jaar. De Rijksgoedkeuring werd verwacht voor het le kwartaal in 1966. Ondertussen ging de financiële actie door. In december 1965 was het bank saldo gestegen tot haast 35.000,Eèn aantal enthousiaste inwoners begon daadwerkelijk aan de bouw. Grote be wondering oogstte de firma Henzen voor diens geweldige bijdragen voor wat be treft het uitgraven van het bad en verder grondwerk. Ook voor de ploeg van de heer den Uyl moet men grote bewondering hebben. Ondanks soms bij zonder plechte weersomstandigheden werkte men normaal door. Het streven blijft om nog dit jaar te zwemmen. In verband met financiële moeilijk heden, moeilijkheden ten opzichte van de opvoeding van de kinderen enz. werden het afgelopen jaar 507 bezoeken afge legd door de maatschappelijk werkster. De maatschappelijke zorg bedraagt zo ongeveer 350.000,per jaar. Ook aan de werklozenzorg, de hulp aan zelfstandigen, aan gerepatrieerden, bejaarden in tehuizen, enz. kosten zeër veel geld. De lagere- en kleuterscholen in Ame rongen en Overberg geven een langzaam stijgende lijn in het leerlingenaantal. In september kon met 42 leerlingen worden gestart met de Chr. U.L.O.-sehool. Een groot moment was het, toen op 13 februari 1965 het Dorpshuis officieel in gebruik kon worden genomen. Van het gebouw wordt een zeer intensief ge bruik gemaakt. Vele verenigingen kre gen een goed onderdak. Resumerend kan wel worden gezegd, dat het voor de gemeente Amerongen geen slecht jaar was. Er is door ge zamenlijke inspanning weer veel tot stand gekomen. t B.H.'s - Step-ins Panty's en Korselets Hoofdstraat 6a Terwijl ik dit hoekje vul zie ik door het raam dat Koning Winter zich met een koene aanval van ons gebied heeft meester gemaakt. Ons wereldje ligt in zijn ketenen vastgeklonken. Huizen zijn in ijspaleizen, de straten en wegen in ijsbanen herschapen We zijn weer met al ons denken en doen uit de wijde natuur tot binnen de enge grenzen van ons huis teruggedrongen. De natuur levert daar buiten niets op, of het moet zijn dat u vermaak weet te scheppen in de grillige onbestendigheid van het weer. Weest er zeker van dat de nieuwe Lente zich gereed maakt om de verbolgen tiran in zijn gebied op te volgen. De groene blaadjes van de eerste Lenteboden, Ako nieten, Sneeuwroem, Sneeuwklokjes, enz. die hun neusje door de schoot van moeder Aarde boorden, lachen om het woeden van de spoedig tot vluchten gedoemde tiran. En niet ten onrechte, want met al zijn bewe gingen richt hij niets voor zich zeiven uit, gelijk trouwens een vertoornde allerminst zichzelven nuttig is. Nog enkele weken en het is Lente. Spoedig, weest er van overtuigd, zullen de Lenteboden, zelfs in hagen en onder struiken verscholen, als zegetekenen der Lente, de aftoch van Koning Winter be gluren. En met veel genoegen drukken wij zijn ijskoude handen tot afscheid Al bedekt sneeuw de grond en zijn de huizen, bomen en struiken door ijsafzetting ook gekristalliseerd, de echte amateur ziet vooruit. Tuinieren is vooruitzien! Het wordt tijd, wil men straks niet achter het net vissen, dat men de benodigde zaden, voorjaarsbollen, vaste planten, enz. op de bestellijst invult. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Onder meer vormen knolbegonia's een vast bestanddeel van het sortiment bol- en knolgewassen voor de tuin. Een tuin zon der deze prachtige bloeiende planten is nauwelijks voor te stellen. Ieder slaagt er in om knolbegonia's tot grote perfectie in bloei te verkrijgen en hun bloei duurt zo lang, dat ze tot diep in de herfst een sieraad voor de tuin blijven. De droge knollen kunnen buiten eerst worden geplant, wanneer het gevaar van nachtvorst geweken is. De bloei komt dan echter wel wat laat, dus gaan we deze voor- kweken. In maart leggen we de knolbego nia's in een kistje met vochtig turfmolm en zetten dit geval in een gestookt vertrek Matig vochtig houden! Ze kunnen dan op de bestemde tijd (na afgehard te zijn) in de volle grond worden geplant. Onder afharden wordt verstaan het ge leidelijk wennen van de buitenlucht. Bij mooi weer zetten we het kistje overdag buiten, tot ze na enige dagen ook des nachts buiten blijven. Als de knollen wor den uitgcplant hebben ze al loofbladeren gevormd. Neem de voorgekweekte knollen met wortel kluit voorzichtig uit het kistje en plant ze op de vooraf gereed gemaakte grond uit. Zorg dat de grond humusrijk is Meng dus door de bovengrond een flinke hoeveelheid bladaarde, wat verteerde koe mest gemengd met scherp zand of fijne turfmolm. Worden de begoniaknollen in te lichte, droge grond geplant, dan zullen ze het ondanks dat men ze vaak begiet, niet verder brengen dan tot armoedige plantjes Ze hebben ruimte nodig, plant ze in goede grond 25 tot 30 cm uit elkaar en geef af en toe flink wat verdunde koegier Giet nim mer over de bladeren want dan krijgen deze een lelijk aanzien Deze gieten zonder broes tussen de planten Ook bladschimmel kan ontstaan wanneer men nonchalant over de planten giet. Er zijn,dubbelbloemige en enkelbloemigc Begonia's in verschillende kleuren Een bijzondere vorm bij de Begonia's is de Bouton de Rose" Deze heeft rozenknop achtige bloemen De soort „Fimbriata" heeft grote dubbele bloemen met gefran- jerde randen. De soort „Crispa", met enkele bloemen, heeft bloembladeren met gegolfde randen Er zijn tal van vormen op naam en wil niet nalaten u te wijzen op de Be gonia Pendula, de zgn. hangbegonia. Deze heeft dubbele bloemen, waarvan de bloem blaadjes zijn toegespitst. De bloemstengels van deze knolbegonia gaan onder het ge wicht van de trossen bloemen neerhangen Door de bloempot op te hangen kan men van de Pendula's prachtige hangplanten kweken, terwijl ze ook zeer geschikt zijn in bloembakken. Ik wil u nog wijzen op de „Multiflora- Begonia's". Dit is een gedrongen groeier en is overladen met kleine bloempjes, half of heel gevuld Beste lezers(essen), u heeft nu de tijd orp op uw gemak prijscouranten in te zien en de benodigde bloemzaden, etc etc. op de bestellijst in te vullen. Wanneer Koning Winter de aftocht (na enige schermutselingen) heeft geblazen, komt er volop werk voor de amateur* tuinier en wordt het bestellen der benodigd heden maar al te vaak zo lang uitgesteld, dat men met deze of gene soort bloemzaden of -bollen precies de trein mist. Stel dus niets uit tot morgen! Nogmaals, doe uw bestellingen bij een vertrouwd adres, kijk niet naar wat bijzon der goedkoop wordt aangeboden In de meeste gevallen (proefondervindelijk bewe zen) is dat „goedkoop" een bijzondere „duurkoop". E. J. GRIJSEN-RHENEN

De Vallei | 1966 | | pagina 2