CHEVROLET lUWEEL Verf 'n juweel 1 van 'n ver! f Jl !J FA, i e D. J. ANBEEK S. Schoeman vindt eerste Veense kievitsei KERKDIENSTEN Mr. Deen stelt vragen over gasvoorziening Ritmeesterkoor in oktober dertig jaar 0 P E L Woonwagenbewoners zijn enthousiast „euwsblad „DE VALLEI" dinsdag 15 maart 1966 WIE ZAG 'T BOTSING OP POLDERWEG Belastinginhouding op lijfrenten S. de Man (63) overleden VOOR DE TWEEDE MAAL BINNEN DRIE JAAR: RHENEN Paasvee- tentoonstelling op Koningshof GOEDE ZANG IN PETRA-KERK VINDDATA VAN LAATSTE JAREN V.A.B. KIRPESTEIN Schoolbouwplannen van de pastoor f 8# Gelderland 3 ivïi VEENENDAAL Korenlaan 15 BENNEKOM RENSWOUDE „Zij leven onder ons" Jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond EERSTE KIEVITSEI De heer S. Schoeman overhandigt het eerste kievitsei aan de burgemeester. Maandagmorgen omstreeks 8 uur na derden op de Polderweg, tussen de Buurt- laan-oost en de Vijgendam een Fiat, be stuurd door v. d. K. uit Ede en een VW bestuurd door E. v. d. W. uit Veenendaal elkaar. Zij kwamen met elkaar in een frontale botsing. Beide auto's werden be schadigd. De heer v. d. K. moest naar het ziekenhuis overgebracht worden, v. d. W. kon na door dr. Kets behandeld te zijn naar huis terugkeren. Daar de politie dit ongeval graag uitge zocht zou willen zien, verzoekt zij een ieder die inlichtingen hierover kan geven zich met haar in verbinding te stellen. UNIVERSITAIR EXAMEN. Onze plaatsgenoot de heer M. J. van den Dikkenberg is geslaagd voor het doctoraal examen diergeneeskunde aan de Ryksuniversiteit van Utrecht. Het Is gebleken, dat men in brede kring niet op de hoogte is van het feit, dat de levensverzekeringmaatschappyen sinds 1 januari 1966 verplicht zyn be lasting en premies voor sociale verzeke ring in te houden op lijfrente-uitkeringen. Bovendien moeten degenen, die deze uit keringen ontvangen een zgn. Werk nemersverklaring voor de loonbelasting invullen, opdat de maatschappijen kun nen berekenen hoeveel moet worden in gehouden. Veel lijf renteniers zullen voortaan minder in contanten ontvangen, dan vol gens de polis verschuldigd is. De inge houden bedragen komen echter in aan merking voor verrekening met een eventuele aanslag in de inkomstenbelas ting. De inhouding heeft alleen betrekking op lijfrenten. Zij heeft niet plaats wan neer het gaat om andere periodieke uit keringen, zoals erfrenten en opvoedings renten. Zaterdag is plotseling overleden het hoofd van de Beatrix-school, de heer S. de Man. De heer De Man begon zijn onderwij zersloopbaan in 1922 in Lunteren, vandaar ging hij in 1926 naar Ede en werd hij in 1933 als hoofdbenoemd te Ter Aar. In 1936 werd de heer de Man benoemd als hoofd te Vinkeveen, waarvandaan hij in 1945 naar Veenendaal kwam. De eher de Man was op het moment van zijn overlijden lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Na de oorlog 's hij enige jaren diaken geweest in de Her vormde kerk. In 1954 echter moest hij voor deze functie om gezondheidsredenen be danken. Velen zullen de heer De Man missen, innemende, rustige, eenvoudige persoon lijkheid die hij was. Hoewel altijd nogal stil, klopte niemand tevergeefs bij hem aan om raad. Zaterdag is het eerste kievitsei in Veenendaal gevonden, dat was byna twee weken eerder dan vorig jaar. De gelukkige vinder was de heer S. Schoeman, Dahliastraat 67. Het ei werd gevonden aan de Groeneveldselaan. In de loop van de zaterdagmorgen is het ei aangeboden aan de burgemeester van Veenen daal, mr. dr. J. Hazenberg, die het ei onmiddellyk bestemde voor zyn vader, die vrydag 85 jaar geworden is, en een groot liefhebber is van deze lekkerny. De heer Schoeman is reeds als kleine jongen met het zoeken van kievitseie ren begonnen. Reeds dertig jaar geleden, toen hy nog maar 8 jaar was werd hy door zyn vader mee genomen op de speurtochten naar kievitseieren. Door de loop der jaren heeft de heer Schoeman een enorme kennis van de gedragin gen van de kievit gekregen. Op donderdag 17 maart aan staande organiseert de Stichting de Marktcommissie op het Ko ningshof wederom de jaarlijkse Paasveetentoonstelling. Ook dit jaar bestaat hiervoor, naar wij vernamen weer een grote belangstelling. Wat de grote beesten betreft is het aan tal inschrijvingen vrijwel gelijk aan dat van voorgaande jaren. Wat de inschrij ving van kalveren betreft is er echter een geringe teruggang te bespeuren. Al met al zal het donderdag op het Ko ningshof weer een drukte van belang zijn; heel wat rundvee, met daartussen de be drijvige juryleden en verder de eigenaren en fokkers van de dieren, nog aangevuld met de vele belangstellenden. VEENENDAAL Geref. Gem. Syn.: Woensdag 16 maart 2.30 en 7.30 uur ds. Verhoef van Bar- neveld (Biddag voor het gewas). Veeneind: Woensdag 16 maart 7.30 uur ds. Catsburg van Opheusden. RHENEN Geref. Gem. Syn.: Woensdag 16 maart 3 en 7.30 uur ds. Wisse van Elspeet (Biddag voor het gewas). In een schrijven aan de burgemeester heeft het P.v.d.A.-raadslid mr. J. Deen een aantal vragen gesteld die de gemoederen in onze omgeving nog wel eens danig bezig zouden kunnen houden. Het schrijven luidt als volgt: Mij bereikten enkele onrustbarende geruchten over de gasvoorziening in onze ge meente. In verband daarmede ben ik voornemens in de eerstkomende vergadering van de gemeenteraad de navolgende vragen te stellen aan het college van B. en W. 1. Is het juist, dat gebleken is, dat tengevolge van uitzonderlijk groot lekverlies tijdens et transport naar en door onze gemeente een belangrijk deel van het aan- ge,voerde aardgas verloren gaat. 2. Kunnen mededelingen worden gedaan in welke mate dit lekverlies van nadelige invloed is op volksgezondheid (gasvergiftiging) en veiligheid (gevaar voor brand en/of ontploffing). 3. Welke voorzieningen gesignaleerde euvel. 4. In hoeverre bestaat het voornemen de kosten van voorbedoelde maatregelen af te wentelen op de aardgasconsumenten in onze gemeente. Het is voor hem te zien, of de kie viten al eieren hebben of niet. In het voorjaar trekt Schoeman er op uit. Maar vorige week nog zag hij, dat hoe wel het niet lang meer kon duren, de vogels nog geen eieren gelegd hadden. Hij merkt dit o.m. aan het wijfje, dat als ze opvliegt met een schreeuw, be slist nog geen eieren heeft. Indien een kievit één ei heeft ge beurt het nog geregeld, dat ze van het nest komt, indien er meerdere eieren op het nest liggen blijft ze meest zit ten. Zaterdagavond gaf het Hervormd Zang koor uit Ede in samenwerking met het geref. kerkkoor uit Veenendaal, Soli deo Gloria, een concert in de Petrakerk. Deze uitvoering, onder leiding van de dirigent de heer Henny Pomp is zeer geslaagd te noemen. De publieke belangstelling viel, waarschijnlijk tengevolge van het slechte weer, wat tegen. Na de opening door de liturg, ds. D. v. Enk, met gebed en schriftlezing en sa menzang van enkele verzen van Ps. 42 kreeg het koor direct de gelegenheid zijn kunnen te tonen. Het bleek dat het koor als geheel volledig voor zijn taak opge wassen was, alleen was het jammer, dat een der alten een nogal scherpe stem had, wat vooral bij het zingen van het lied „Hem in 't harte dragen", sterk uit kwam. Het koor als geheel bleek over een enorm volume te beschikken, wat niet verwon dert van 120 man. Een van de beste koorprestaties was ongetwijfeld de uitvoering van psalm 108. Een goede uitvoering kreeg de cantate „In grazige weiden", van Jan van Ingen Schenua. In deze cantate, waarin het koor en de gemeente beurtelings zingen, viel vooral de fraaie cantus firdmus van het koor in het laatste couplet van het, door de gemeente gezongen, Lutherlied op. De dirigent had het koor de gehele avond volledig in zijn macht. Hij ging dan ook geheel in zijn werkzaamheden op. Wim Modderkolk begeleidde, als orga nist, zoals het behoort. Hij was ook nog in een tweetal soli te beluisteren, hetwelk een aangename afwisseling in het pro gramma bracht. Veenendaal Zaterdagmorgen zag de heer Schoe man in een weiland aan de Groene veldselaan een wijfje opvliegen, waar van hij wist, dat ze een ei moest heb ben. Maar zijn zoeken in dat weiland leverde niets op, het bleek, dat het nest van de vogel in een ernaast ge legen weiland lag. Aan het vliegen is te zien, of je met een haan of een hen te maken hebt. Een haan heeft bij het opvliegen een zwaardere vleugelslag en buitelt, in- tegenstelling tot de hen, tijdens het vliegen. De wijfjes hebben de gewoonte, als ze vanaf het nest iemand aan zien komen eerst een eind weg te lopen, voor ze opvliegen. Dit kan zowel van de man af, als naar de man toe zijn. Het vereist dan ook een lange ervaring om toch te kunnen zeggen waar het nest ligt. De heer Schoeman zoekt eieren lou ter voor de sport. Dat hij er geld voor krijgen kan vindt hij bijzaak, indien er niets voor de eieren betaald zou worden, dan zou hij het nog doen. De gevonden eieren verkoopt hij altijd aan een vast adres, hetzelfde, waar zijn vader reeds aan verkocht. Voor het vinden van het eerste Ne derlandse kievitsei is naast een dosis geluk ook een grote mate van vrije tijd nodig. Men moet dan eigenlijk de ge legenheid hebben gedurende een week, voordat je het eerste ei verwacht iede re dag te gaan kijken. 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Uit dit staatje blijkt wel, dat het eerste ei in Veenendaal dit jaar bijzonder vroeg gevonden is. In de voorgaande jaren werd het ei gevonden op: 27 maart 1962, door v. Engelenburg 22 maart 1963, door S. Sschoeman 27 maart 1964, door 2 jongens uit Ede. 24 maart 1965, door van Ginkel 12 maart 1966, door S. Schoeman De 30ste oktober 1936 werd het Ritmeesterkoor opgericht. Nu byna dertig jaar later maakt men zich op, om het zesde lustrum op grootse wyze te gaan vieren. Hoewel nog niet alle plannen geheel rond zyn, is het wel zeker, dat dit onder meer gebeuren zal met een Jubileumconcert en een Zangersdag, waaraan door ongeveer 500 zangers wordt deelgenomen. Zaterdagmiddag 8 oktober om 4 uur zal het eerste van een negen- k tiental koren zijn stem verheffen. Tot zes uur duurt dan het eerste deel van het pro gramma, om 8 u-*- in de avond zal hpt worden voortgezet. Voor beoordeling van het gebodene is aangezocht de heer Henri Heyendaal. Tussen 6 en 8 uur staat een koffiemaal tijd voor de zangers en hun supporters op het programma. Deze maaltijd, voor ongeveer 700 personen, moet in drie zalen gehouden worden, te weten de twee Rit- meesterkantines en een andere zaal in i Veenendaal. Bij het vijfentwintigjarig I bestaan van het koor is een gedeelte van de genodigden voor de koffiemaaltijd on dergebracht in het Trefpunt. Ook thans is de verwachting, dat het in deze zaal georganiseerd kan worden. Voor het begin van de eigenlijke zan gersdag wordt er in een der Ritmeester kantines een ontvangst gehouden van alle besturen en dirigenten van de deelnemen de koren. Begin november zal het Ritmeester koor een eigen concert geven. De datum hiervoor staat nog niet vast, wel staat vast dat het een bijzonder programma gaat worden. Het vorig jaar heeft men geen openbare uitvoering gegeven, om alle krachten te kunnen geven aan het jubileumconcert. Voor het eerst zal het hele programma bestaan uit operafrag menten. Om de jubileumviering te kunnen fi nancieren, rekent het bestuur op een sub sidie van de gemeente, de provincie en de Zangersbond. Bovendien zal een ver loting worden gehouden, die 4000 loten zal omvatten. zyn of zullen worden getroffen in verband met het hier Nog een beeld van het défilé, vorige week door honderden schoolkinderen voor het gemeentebestuur van Veenendaal gehouden. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE De bewoners van het woonwagenkamp aan de Middelbuurtseweg te Veenen daal zyn enthousiast over de plannen die in de Veenendaalse parochie leven om een eigen school voor het woonwagenkamp op te richten. De bewoners van dit kamp zyn allen rooms-katholiek, ook al practiseren de meesten niet. Voor de kinderen zoeken ze al geruime tyd naar een mogeiykheid ze een katholieke opvoeding te geven. Tot nu toe is dit niet mogelijk. Dat velen van de oudere woonwagen bewoners niet kunnen lezen of schrijven, vindt men tot daar aan toe, maar dat er voor de kinderen hoegenaamd geen ge legenheid is iets te leren, acht men een toestand die niet meer van deze tyd is. Enkelen der kinderen gaan in Achter berg op de christelijke school, maar voor veel kinderen vinden de ouders het te ver. Vooral voor de jongeren onder hen. Nu is het echter zo, dat zelfs kinderen van 8 en 9 jaar nog thuis lopen. „En", zo zei men, „als ze hier lopen leren ze niet veel goeds. Als ze naar school gaan, dan wordt ze wat orde en regelmaat bijgebracht. Thuis is daar geen tijd voor. Vaak hebben we hier grote gezinnen, soms wel van tien kin deren, en dan kun je niet altijd precies nagaan wat de kinderen doen. Als er hier werkeiyk een school komt, dan moet het leren voor onze kinderen verplicht worden". Iemand zei zelfs: „Indien er hier een eigen school is, dan moet de Lesley Langley, de huidige Miss World, heeft dezer dagen in Londen een nieuw ensemble voor fietsende vrouwen gelanceerd. Het bestaat uit een stretch jersey hesje over een truitje met col, een stretch jersey pantalon met wijd uitlopende pijpen en witte laarsjes. politie komen kijken, of de kinderen wel op school gaan en anders de ouders be keuren". „Een school zou hier ook nog een andere functie kunnen vervullen. De vorige kapelaan heeft hier in de stal wel eens een filmvoorstelling gehouden. Mis schien zou zoiets in de toekomst geregeld kunnen gebeuren." Een niet te grote school zou werkeiyk in een behoefte voorzien, dat is wel ge bleken. Het merendeel der bewoners van dit kamp beschouwt het als zijn vasie verblijtpiaats. Een groot deel behoort zelfs tot dezelfde familie. Een bewoner, die allang van de AOW leeft, vertelde, dat hy vroeger wel getrokken had, maar nu reeds veertig jaar in Veenendaal stond. Het is te hopen, dat de plannen van de pastoor spoedig gestalte krijgen, daar alleen op die manier aan een wantoe stand een einde gemaakt kan worden. Wat het onderwijs betreft, behoren de bewoners van woonwagenkampen tot de vergeten groepen. CORSETTENHUIS 'Toofdstr. 66a - Veenendaal - tel. 2976 JUICHENDE INDONESIëRS VOOR HET LEGER. Juichende Indonesiërs, vooral studenten en scholleren, bemannen een legervoer tuig tijdens de parade van de paratroe pen (RPKAD) in Djakarta. Engeland zal in 1966/67 ongeveer 20 miljoen gulden meer aan kunst uitgeven dan in het lopende jaar is gebeurd. Dit is een stijging van on geveer 50 procent. In totaal zal de regering meer dan 60 miljoen gul den aan de kunsten uitgeven, aldus heeft Jehny Lee, de minister die in het bijzonder verantwoordelijk is voor de kunsten, aangekondigd. Dit is de titel van het toneelstuk, ge schreven door Bob van Marle, dat Ons Genoegen zaterdagavond 19 en 26 maart 1966 des avonds om half acht in gebouw Rehoboth te Renswoude zal opvoeren. Voor de pauze geeft de muziekvereni ging „Ons Genoegen" een concert o.l.v. de heer J. A. Reijnhoudt, kapelmeester van de Huzaren van Boreel. Uiteraard wordt ook ditmaal weer een verloting gehouden. Op woensdag 16 maart zal de afd. Rens woude van de NCVB haar jaarvergadering houden in geb. Rehoboth te Renswoude. Na maanden van ziekte zal mevr. Ho- sang deze zeer interessante avond leiden. Behalve de meditatie, jaarverslagen en bestuursverkiezing zal mevr. Voorthuizen- van de Hee een verslag geven van haar reis naar Canada. Na de pauze een film pje en dia's van Renswoude. Aan dit laat ste is een „wie, wat, waar"-wedstrijd ver bonden. Pen of potlood zijn dus onmis baar op deze avond die om kwart voor acht begint. Ook in Renswoude is het eerste kie vitsei gevonden. Zaterdag 12 maart was de heer J. v. d. Bovenkamp zo geluk kig het eerste Renswoudese ei buit te maken. De gelukkige vinder heeft dit ei aangeboden aan de burgemeester van Renswoude, de heer J. A. Hosang. SPREEKUUR BURGEMEESTER VERANDERD De burgemeester van Renswoude is verhinderd zijn gewone spreekuur te houden op de woensdagen 16 en 23 maart. In verband hiermede zal op maandag 21 maart een spreekuur ge houden worden, 's middags om 2 uur. I l

De Vallei | 1966 | | pagina 2