UIT DE OUDE DOOS (4) 20 jaar Plattelandsjongerenwerk in Veenendaal Veenendaal en omstreken HET BOZE BELETSEL AMERONGEN Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 18 maart 1966 8 E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN OM S.K.F.-BEKER HET GLAASJE ZONDER VOET In de tijd van de tabaksoogst heerste er in Eist de nabuurplicht. Waar er geoogst werd, ging men helpen, 's Avonds waren de grote tabaksschuren dan spookachtig verlicht met flakke rende olielampen, die hun lange schaduwen door de schuur wierpen, wat altijd een bepaal de sfeer opriep. De mannen werkten bij dat schijnsel. Een uur ging voorbij. Dan stond er één even stil en zei stereotiep: „Wat dunk-ie Dat was voor iedereen het sein om een grote, rode zakdoek uit de zak te halen. In deze zakdoek zat steevast een „knup". In die knoop bevond zich een dubbeltje. „Wie lapt er werd er geroepen. Alle mannen lap ten een dubbeltje. De jongste werd er op uit gestuurd om een fles te laten vullen met brandewijn. Ergens op een richel bevond zich een heel oud glaasje, zonder voet. Hier haal de men zijn kiel, of een rode zakdoek doorheen om het stof te verwijderen en dan dronk men om beurten zijn „slokkie". Soms ging men twee keer rond. Het was het hoogtepunt van de avond, wat de burenplicht aanmerkelijk verlichtte DE FAKS Langs de Kade en „De Trapjes" Snelheidsduivel met bloeddorst TAFELTENNIS STV-Climax 2 heeft slechts kleine kans gevaar te ontlopen VAN- GLAASJE OP FEUILLETON DOOR LEIDA GRAAFLAND Deze maand is het twintig jaar geleden dat het Christelijk Plattelandsjongerenwerk in Veenendaal van start ging. In die jaren is in dit werk veel veranderd. De plattelandsjeugd ging met zijn tijd mee. Toen de afdeling van wat nu de CPJ is - toen heette het nog jongerenafdeling CBTB - in 1946 werd opgericht was het alleen de boerenjeugd, die lid werd. Thans, in 1966 is niet alleen de boer lid van een plattelandsvereniging, ook de timmerman, de slager en wie dan ook, die op het platteland woont kan lid van deze organisatie zijn. Dat de CPJ met zijn tijd meegegaan is, wordt ondermeer duidelijk, als men let op de inleidingen die op vergaderin gen gehouden worden. Werden in het be gin de inleidingen verzorgd door de le den van de afdelingen (de eerste inlei ding in 1946 handelde over Rijstteelt), thans worden uitsluitend deskundige sprekers uitgenodigd. In de loop der jaren heeft de CPJ verscheidene voorzitters gehad, waarvan we noemen de heren H. Griffioen, wet houder in Rhenen, J. C. Griffioen, leraar aan de Nijverheidsschool en A. Visser, hoofd van de Juliana v. Stolbergschool. De huidige voorzitter, reeds sinds 1960 in functie is de heer A. van 't Voort. De meisjesafdeling van de CPJ (CPM) wordt sinds 1954 voorgezeten door mevr. Capelleveen, die nu echter afscheid moet nemen. Veenendaal is een der weinige afdelingen in den lande, waar men wel overwogen niet tot een geheel gecom bineerde vereniging van meisjes en jon gens is overgegaan. Volgens de heer Van 't Voort, wordt op deze manier de cultuuroverdracht van de meisjes op de jongens bevorderd. Wel wordt ongeveer 60 van de avonden gezamenlijk ge organiseerd. Er is ook slechts één kas. De twee besturen werken zoveel moge lijk samen, maar regelen zelf de speci fieke vrouwelijke of mannelijke activi teiten. De belangrykste verenigingsactivitei ten zijn het geven van cursussen op al lerlei gebied, als een cursus Engels, Economie, Goede manieren. Door deze cursussen is een contact met het buiten land ontstaan. Men werkt nauw samen met de Belgische boerenjongerenbond. Vorig jaar zijn er Belgische boeren in Veenendaal geweest. Dit jaar hoopt men een tegenbezoek te kunnen gaan bren gen. Eén afdeling van dit deel van 't werk is het zgn. Technisch Landbouw Jonge renwerk. Voor de meisjes bestaat dit uit cursussen en wedstrijden in Bloemen- schikken en -kweken. Voor de jongens worden wedstrijden en cursussen gehou den in Trekkerbehendigheid, Veebeoor deling en Kalveropfok. De allereerste cursus, in 1952/'53, was er een in Land- bouwboekhouden. In die tijd was dat zeer vooruitstrevend, omdat voor dit vak nog niet veel belangstelling bestond. VIERDE LUSTRUMFEEST Het twintigjarig bestaan zal gevierd worden op donderdag 24 maart met een feestavond in Hotel de Korenbeurs. Voordat de eigenlijke avond begint zal er eerst een officiële ontvangst gehou den worden van de gasten. Behalve af gevaardigden van zusterverenigingen verwacht men vele oud-leden en de oud voorzitters van de afdeling. Het programma vermeldt een ope ningswoord door de plaatselijke voorzit ter, de heer A. van 't Voort, getiteld 25 jaar CPJ, waarin hij een overzicht en een verwachting hoopt te geven van de activiteiten van de vereniging tussen 1946 en 1971. De heer G. W. Voortman, adviseur van het bestuur van de Gelderse CPJ zal spreken over Boze mensen zingen niet. Op deze avond worden twee films ver toond, onder het motto Samen toen en Samen nu. De eerste film is een veertig jaar oude opname van de oogstfolklore, zoals die in het midden van de jaren twintig nog leefde in Nederland. De tweede laat zien, hoe tegenwoordig de oogst binnen gehaald wordt. De nadruk ligt op de meest moderne landbouwma chines. Beide films zijn beschikbaar ge steld door het ministerie van Landbouw. GASLEK Zondagmiddag belden bewoners van de Buurtlaan de politie, dat enkele jon gens een vuurtje gestookt hadden in een rioolput, op de hoek van de Buurtlaan en de Prins Bernhardlaan. Hoewel het vuur alweer geblust was, moeiden zij er toch de politie in, omdat het vermoeden bestond, dat een aldaar nieuw aangeleg de gasbuis wel eens lek kon zijn en men herhaling vreesde. De Nederlandse Gasmij. heeft de zaak onderzocht en inderdaad was er van een lek sprake. De buis zou gerepareerd worden. Dinsdag 22 maart 's avonds om 19.30 nur worden in de kantine van de SKF de derde wedstrijd om de SKF-wisselbeker gehouden. De beker is de vorige 2 wedstrijden gewonnen door de ploeg uit Opheusden, die natuurlijk haar uiterste best zal doen de trofee ook ditmaal buit te maken. Het ziet er echter naar uit, dat de andere ploegen goed partij zullen geven. De deelnemende ploegen komen uit Veenendaal, Amerongen, Eist, Opheusden, Kesteren en Rhenen. MEISJE AANGEREDEN OP ZEBRA Maandagmiddag om bijna half zes wilde de 8-jarige E. v. M. de Kerkewijk nabij de Julianaschool oversteken. Zij maakte gebruik van de zebra. Een NBM bus stopte voor haar, maar een per sonenwagen, bestuurd door de heer F. G. H. uit Vinkeveen, die de bus pas seerde, merkte haar te laat op en kon haar niet meer ontwijken. Het meisje werd tegen de grond ge worpen. Nadat door de dr. Rijlaarsdam eerste hulp was verleend, kon hjj haar in zijn auto naar huis brengen. Opgetekend door: Rik Valkenburg Wat een faks was weet elke oude in woner van Eist. Dat was iemand die zich naar believen kon veranderen in een g-o- te hond. Men geloofde daar stellig aan. Als iemand zei, de faks weer gespoord te hebben, bijvoorbeeld in een bietenveld, of aardappelveld, of waar dan ook in, dan was het extra oppassen geblazen. Tussen de andijviebedden kwam de faks ook nog al eens. Duidelijk meende men hen dan weieens te sporen. Het gebeurde zelfs dat r men bepaalde personen bij mij nog bekend, aldus Van Baaren hiervan ver dacht. Het waren een soort mannelijke heksen waarvoor men goed moest uit kijken. Ze betoverden je voor je er erg in had. Zelfs opvallend vrome mensen ge loofden in de faks. Evenals in de putgees- ten. Ik heb het zelf nog wel eens mee gemaakt dat kinderen gewaarschuwd 1 werden, in de avonduren niet te dicht bij een waterput te komen, want dan kon je er door een putgeest ingetrokken worden, waarna je er nooit meer uitkwam. Voordat u in Veenendaal kwam wonen, hebt u reeds in Veenendaal gewerkt. Wanneer en bij wie was dat? Dat was eveneens bij bakker Hament, in de twintiger jaren. Ik was toen reeds getrouwd met Dirkje van de Brink en had al een paar kinderen. Misschien Een overzichtsfoto van het oude Vaart- brugcomplex. Het huis van de familie Epskamp is duidelijk zichtbaar. De ULO-school was nog niet gebouwd. Op de achtergrond een gedeelte van de Ritmeester fabrieken. Rechts dus de smalle Vaartbrug. Links, schuin tegen over het huis van Epskamp was het zwembad. En ergens in die buurt was ook de zogenaamde los-wal, waar Coop de Gooyer vaak aanlegde. Deze fotocopie van de oude Zwaai geeft een goed overzicht van de bocht welke de Griftsloot destijds maakte bij het Gelderland. Onmiddellijk rechts de in gang naar de Vijgendam. Links de con touren van de bierschuur van Dekker. Daar achter de oude Waag. In deze buurt fietste Van Baaren heel wat af met de zware bakkersmand op zijn fiets. Overigens doet deze schets idyl lisch aan. kwam ik wel bij Hament terecht, omdat mijn vrouw daar eerst gediend had. Kunt u er wat over vertellen Dat zou ik denken. Elke morgen om half zes vertrok ik op mijn fiets naar Veenendaal. Eerst de berg over, langs La Montagne en zo via de Kerkewijk naar de Hoofdstraat. Het was soms aardedonker en dan had ik veel ge mak van mijn carbidlamp, als tenminste de jeugd het kraantje niet los gedraaid had, waardoor de lamp verdronk, zodat hij niet meer kon branden. U merkt, de jeugd was toen ook al niet veel I eter dan nu. Bij bakker Hament werd er flink ge werkt. Ik moest er op uit met de brood- mand. Voornamelijk in Veenendaal zelf, maar soms ook in de omtrek. Het ging er in die tijd wel gemoedelijk aan toe. Het gebeurde namelijk vaak dat als ik met mijn broodmand het Lombok (Wilhel-j minastraat) op ging en achter een blok terecht kwam, dat men mij zei: „Bakker. Willemijntje is bij Hendrijntje, want die is jarig." Dan ging ik maar naar Hen- drijntje en kwam de zaak evengoed voor elkaar. Zomers moest ik soms gras „meien" i voor de hit van de baas. Ik reed dan met een grote zak op mijn fiets door de smalle straatjes van Veenendaal. Tenslotte reed ik dan de Schulsteeg (Emmalaan) door en kwam in de weilanden terecht, waar gemaaid moest worden, 's Winters brand- de er een gaslantaarn in de Schulsteeg. Ik bezorgde ook brood op een klein blokje op de Vijgendam. Daar woonde Celis de Karreboks, die nogal veel door de jeugd werd geplaagd. Door heel Vee-1 nendaal liepen in die tijd sloten. Met zijn aak vervoerde hij nogal eens een vracht j mest. Ook voor Hament. Hij kon met zijn j aak door de Tuinstraatsloot precies ach ter Hament komen om te laden. Dan weer terug, naar bijna elk punt in Veenendaal Als hij de aak voortboomde, gooide de jeugd grote stenen naast de aak, waar door hij soms kletsnat werd. Er was toen meer bootverkeer in Vee nendaal. Vlak bij de Vaartbrug was er aan de Noordkant van het omleidings kanaal een zogenaamde loswal: hier ken den boten aanleggen en gelost worden. Een bekende vrachtvaarder uit die tijd. Coop de Gooyer, die op Wageningen voer. maakte daar veel gebruik van. Daar in de buurt was ook een zwembad, met kleedhuisjes en al. Het omleidingskanaal was toen veel schoner dan nu het geval is. Dinsdags had ik mijn drukste dag. 's Morgens om half zes van huis af, wer ken tot half zes in Veenendaal en dan nog een extra ommetje, met de grote broodmand op de fiets, langs de Kade. De fabrieksfluiten hadden hun sonore gelui den reeds over Veenendaal laten klinken, als ik nog even de Kaa op moest. De fiets zwaar beladen met een volle broodmand. Het Gelderland door, langs De Waag, via de vele brugjes van het Boveneind, naar de Buurtsteeg. Wat toen ook echt een steeg was; een smal hobbelig pad. Ik fiet ste naar de boer van het pakhuis en ging dan eerst rechtsaf de Maanderbuurt in. Daar zaten heel wat klanten. Dan weer terug naar het pakhuis en dan linksaf naar het spoor. Eens gebeurde het dat hier mijn band lek ging. Ik moest een tijd lopen en kwam tenslotte terecht bij Harmsen, de fietsenmaker, in de buurt van de Hanepol. Gelukkig hielp de man me en weldra kon ik weer rijden met mijn vrachtje van meer dan vijftig pond. Via de Hanepol kwam ik bij de spoorweg overgang, waar toentertijd een huizen blokje stond, waar spoorwegarbeiders woonden. Ik ging het spoor over en reed linksaf, tot dat ik tenslotte terecht kwam bij het kroegje „De Trapjes". Dat was toen eigendom van een zekere Voskuilen. Ook hier, op de donkere wegen, kon ik mijn carbidlamp volstrekt niet missen. Als ik dan eindelijk deze buitenwijk had gedaan kwam ik tenslotte tegen achten weer bij Hament, met mijn lege brood mand. Daarvandaan ging ik dan snel weer op huis aan en nam nog een vrachtje brood mee om dat in Eist rond te bren gen. Daar kreeg ik dan provisie van. Als ik dan om een uur of negen, half tien thuis kwam, zat de dag er eindelijk op en ging ik maar gauw naar bed, omdat de volgende dag weer vroeg begon. Maar zo als reeds gezegd werd het alleen dinsdags zo laat. Ook donderdags en zaterdags moest deze buitenwijk gedaan worden, maar dan deed Wim Hament het, met de hittekar. Als het 's winters geijzeld had, was het op het Boveneind, met al die brugjes, natuurlijk spiegelglad. Het was dan on mogelijk om de fiets met de zware brood mand tegen de brugjes op te duwen. Ik kreeg dan echter altijd hulp van mensen die mij zagen tobben. Want dit moet ge zegd worden, er was vroeger een grote behulpzaamheid onder elkaar Het spreekt vanzelf dat je vroeger, ook al door de lange dagen die je maakte, erg op de zondag toeleefde. Als het echter zondag was, was je te vermoeid om je ogen open te houden. Ik weet nog dat in die tijd dominee Vijverberg elke zondag drie keer kerkdienst hield, 's Morgens 2% uur, 's middags 2Vz uur en 's avonds 2% uur. Ik ging meestal twee keer, maar kon mijn ogen onder de preek niet open hou den. Het tekort aan slaap van de hele week wreekte zich op zondag. Was het misschien een zoete wraak Een jonge bromfietsberijder vloog vo rige week met zijn brommer over de Kerkewijk. Een surveillerende politie patrouille probeerde hem met de auto tot stoppen te dwingen. De jongeman gaf hieraan geen gehoor. Hij probeerde door hard voor de politie wagen uit te rijden zijn achtervolgers voor te blijven, hierbij levensgevaarlijke stuntjes uithalend. Na een dolle rit haalde hij de .dom heid' uit een doodlopend zijstraatje van de Da Costastraat in te rijden. Hierdoor werd hij door de politie gegrepen. De jongeman trachtte echter, door een der agenten een stuk van de duim te bijten, toch nog te ontkomen. Het lukte niet, hij werd aangehouden en voorge leid. Voor de competitie in de le klas speelde STV-Climax 2 twee wedstrijden. Het werd tegen Treffers in Arnhem, zowel als te gen RTTV 2 een nederlaag, zodat dit team nog in ernstige moeilijkheden blijft ver keren. De situatie is zo, dat Gazelle en Ritac automatisch degraderen en no. 3 van onderen moet dan degradatiewedstrijden spelen. Deze plaats wordt thans door STV -Climax 2 ingenomen, met 1 punt ach- terstand op Oldra. Oldra moet nog twee wedstrijden spelen n.l. tegen STV-Climax 1 en Panter. STV-Climax moet nog tegen Gazelle. Er is dus nog een kleine kans, dat men de dans ontspringt. TREFFERS - STV-CLIMAX 2 7—3 De Veenendalers waren weinig zwakker en met iets meer geluk had er een winst puntje ingezeten. Zowel Van Manen als Van Eist won nen van de stekste Treffers-speler J. Spaan, terwijl van de Berg op het kantje verloor. Van Manen won in een goede wedstrijd ook van Borelie. Na een zeer spannende strijd verloor Van Eist met 21-19 in de derde game van T. Spaan, die ook verder ongeslagen bleef. Van de Berg kon niet tot winst komen. STV-CLIMAX 2 - RTTV 2 6—4 Door deze overwinning stelde het team uit Rhenen zich veilig, al heeft het er lan ge tijd niet naar uitgezien. Op een gege ven moment leidde STV-Climax zelfs met 4-2, maar verder kon men niet ko men. Alle drie spelers wonnen eenmaal: Van de Berg en Van Eist van Meijer en Van Manen van Notermans. In het dub belspel behaalden Van Eist en Van Manen het vierde punt op Van de Broek en Meijer. Vermeldenswaard is nog de ma rathonpartij, die Van Manen en Van de Broek speelden en die door laatstgenoem de tenslotte in drie spannende games uit het vuur werd gesleept. Doordat de wedstrijd tegen Panter werd uitgesteld, kon STV-Climax 1 tot nog toe de kampioensvlag niet hijsen. PLANNEN VAN DE INSTUIF INDUSTRIELAAN Het jeugdwerk van de Instuif staat nooit stil. Nu reeds worden plannen ge maakt voor de komende zomer. Ook het gewone werk eist de volle aandacht op. De Palmpaasoptocht die ook dit jaar weer gehouden wordt is reeds byna ge regeld. In de paasvakantie zullen op de woens dag- en donderdagmiddag na Pasen weer filmvoorstellingen voor de gehele Veenendaalse jeugd gehouden worden in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Tijdens de fabrieksvakantie wordt voor alle kinderen van de gezinnen die niet met vakantie gaan weer een vakan- tiespel gehouden. Wat dit vorig jaar in de vorm van een Maanlandschap, waar op de kinderen naar hartelust konden bouwen, ditmaal denkt men een groot Indianenland te gaan bewonen. Waar het gehouden wordt is nog niet te zeg gen, daar nog onderhandeld wordt over een geschikt terrein, dat uiteraard be bost moet zijn, want zonder bossen gaat het niet. Aansluitend op het Indianenkamp gaan de leden van de Instuif weer kam peren. Het kamp wordt dit jaar ge houden in Loenen op de Veluwe. De be langstelling is zo groot, dat het reeds bijna volgeboekt is. In de eerste week van augustus wordt de 8e Veenendaalse Jeugd Vierdaagse gehouden. VERKIEZINGSVERVOER Het afdelingsbestuur alhier van de Partij van de Arbeid zal ook weer op woensdag, 23 maart a.s. ten behoeve Ivan de verkiezing voor de leden van de 'provinciale staten, ouden van dagen en slecht te been zijnde inwoners van Amerongen alsmede diegenen die op an- dere wijze zijn gehandicapt in staat stel- len op deze dag hun stem uit te brengen. Amerongers, die van deze dienst ge bruik willen maken worden verzocht zich in verbinding te stellen met de heer A. van der Veer, Overstraat 59, tel. 2275 teneinde overleg te plegen, op welk uur de mensen kunnen worden afgehaald. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Waterland, 22-3; Australië: Rothenstein, 23-3; Brazilië: Cap San Lorenzo, 22-3, Gaasterland, 23-3, Paraguay Star, 25-3; Canada: Maasdam, 20-3, Tindefjell, 23-3, Statendam, 25-3; Chili: Stuttgart, 20-3; Kenya, Oeganda, Tanganjika: Jean La borde, 20-3; Ned. Antillen: Insco Jem, 20-3, Adonis, 22-3; Nieuw-Zeeland: Wonosobo, 21-3, Rangitoto, 24-3; Suri name: Oranje Nassau, 23-3; Verenigde Staten van Amerika: Mormaccove, 20-3, Statendam, 25-3; Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: Southampton Castle, 20-3, Zonnekerk, 23-3. Inlichtingen betref fende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. RHEUMACOLLECTE In de week van 21-26 maart a.s. vindt ook te Amerongen de jaarlijkse rheuma- collecte plaats. De rheuma is nog steeds een ernstige volksziekte waartegen met man en macht opgetreden moet worden. Het nationaal rheumafonds kan haar werk echter alleen doen als over de noodzakelijke geldmiddelen wordt be schikt. Gezien de geweldige opbrengst voor de actie Eten voor India moge nog eens gewezen worden op de noodlijdenden in ons eigen land. Laten we ook hen niet vergeten. FILMAVOND VEILIG VERKEER Op 24 maart a.s. wordt in het Dorps huis een filmavond voor het Verbond voor Veilig Verkeer gehouden. Het be stuur verwacht voor deze avond, even als het vorig jaar, weer veel belangstel ling. Ook niet leden en hun huisgenoten zijn hartelijk welkom. om*z*A'GtB ^.SCHllOAM Glaasje op laat u dan rijden Om ongelukken te vermijden Wie 't echter na het drinken doet Gaat vaak ongelukken tegemoet 't Is tegen de verkeersmentaliteit Dat men met 'n glaasje op, zelf rijdt LéAt u zich rijden, geen bezwaar Alhoewel, steeds loert gevaar Met 'n glaasje op achter het stuur Is als 't spelen van 'n kind met vuur Waardoor heel vaak soms brand ontstaat Denk nooit, één glaasje kan geen kwaad Lach er niet om, gij stoere binken Ga nimmer voor het rijden drinken Denk nooit en nimmer, 'k kan er tegen Praalrijdend vaak langs 's heren wegen Eén glaasje zelfs is reeds verkeerd Te vaak wordt men geconfronteerd Met hen, die zeggen, wat kan 't voor kwaad Die borrel, voor men rijden gaat Men doet wijs, zich te laten rijden Als u gedronken heeft om te vermijden Dat u brokken maakt in het verkeer Wie auto rijdt, blijve steeds heer Al is 't er maar eentje, die u pakt 't Zij een borrel, dan wel cognac Het is verkeerd, daarom deez' raad Geen alcohol, als u rijden gaat J. M. Langzaam kwam ze overeind en liep de kerk uit. Buiten knipperde ze even tegen het felle zonlicht. De warmte sloeg op haar neer als een sirocco, doch ze voelde zich desondanks niet meer zo gedrukt. Ze had nieuwe hoop geput. Misschien komt het nog wel in orde. Ik zal het in orde maken. Ik zal naar Nijmegen 'moeten gaan. Misschien oordeelt hij zachter dan ik gedaan heb Tegen vijven was ze, weer thuis. In de kamer kreeg ze de schrik van haar leven, toen de oude vrouw wees naar een papier, dat op de tafel lag. „Dit telegram is een half uur geleden gekomen, Wil. Ik durfde het niet te ope nen. Het zal toch niet erg zijn? Ik wist niet, waarheen je was, anders had ik mis achten Wil hoorde het al niet meer. Zenuwach tig scheurde ze de envelop los en vouwde het telegram open. Ze las: „Jaap gewond bij aanrijding. Is in Sint Luidina-ziekenhuis Eindhoven. Heeft naar jou gevraagd. Dientje." Ze voelde het bloed uit haar gezicht wegtrekken. De oude vrouw bemerkte het blijkbaar, want ze vroeg: „Is het erg? Is er thuis wat?" „Het is het is Jaap," antwoordde ze gejaagd „Hij heeft een auto-onge luk gehad en ligt in een ziekenhuis. In Eindhoven. Ik moet dadelijk naar hem toe. Hoe laat kan ik weg?" Tante Mieke keek op de klok. „Doe kalm aan. Kwart voor zes gaat de eerst volgende trein naar de stad. Het is net vijf uur." Willie keek op haar horloge. „Kan ik niet op een andere manier vlugger?' „De bus is net weg. Moet je je niet ver kleden? Zal ik een paar boterhammen voor je klaar maken?" „O nee, ik zou geen hap door m'n keel kunnen krijgen." De oude vrouw kwam moeizaam over eind en liep naar haar nichtje, die ze met beide handen beetpakte. „Houd je nog van die Jaap?" Willie knikte. „Ik heb dom gedaan. Ik weet nu, dat ik niet buiten hem kan. Als het maar niet ernstig is Ik zou het me altijd blijven verwijten. En u u „Ik heb geprobeerd met een paarden middel je op je fout te wijzen, Wil. Als ik gezegd had: je hebt fout gedaan, je moet dadelijk naar die man terug gaan en hem in je armen nemen, had je dat dan gedaan?" „Ikik weet het niet," antwoordde de jonge vrouw ontdaan. „Ik denk van niet „Juist. Door precies tegenovergesteld te reageren heb ik misschien bewerkstel ligd, dat je tot inzicht kwam. Terwijl ik hem veroordeelde, werd jij geleidelijk aan zijn pleitbezorgster. En dat wilde ik be reiken. Ben ik erin geslaagd?" Willie knikte onthutst. „Ik dacht be slist, dat u dat u De greep om haar schouders werd vas ter. „Wie zijn wij, dat wij ons zouden aanmatigen te oordelen en te veroorde len Wie ben ik Wie ben jij. Willie Ver palen? Die man heeft een misstap be gaan, waarover hij misschien duizend ke ren spijt en berouw heeft gehad. Hij heeft zijn straf gehad. Je hebt zelf zijn deug den opgesomd; hij heeft een goedlopende zaak en was lief voor jou. Je hebt zelf gezegd, dat jullie van elkaar gingen hou den. Dan moet jouw liefde zo groot zijn, dat je dit accepteert, zonder meer. En er nooit meer over spreken. Ga naar Eind hoven. Ik zal voor jou en voor die Jaap bidden, terwijl je weg bent HOOFDSTUK 17 De reis naar Eindhoven was voor Wil lie Verpalen één marteling. In Maastricht moest ze bijna een half uur wachten, voor ze met de sneltrein verder kon. Met een half dichtgeknepen keel van de ze nuwen en spanning, ging ze de restaura tie binnen en bestelde een kop koffie. Ge durende de zeventig minuten, die ze tus sen Maastricht en Eindhoven in de trein doorbracht, bad ze in stilte voor Jaap. Zonder op de andere passagiers te letten of zich maar wat van hen aan te trekken. In Eindhoven naam ze een taxi. Binnen tien minuten stond ze in de hal van het ziekenhuis en vroeg naar Jaap Wieland. „Bent u familie?" vroeg de portier. „Ikik ben zijn verloofde," stotter de Willie. De man keek verstolen naar haar hand, maar omdat ze handschoenen droeg, kon hij het niet controleren. .Gaat u maar naar de wachtkamer hij wees naar een vertrekje aan de over kant van de gang. Het bezoekuur is net afgelopen. Komt u van buiten „Uit LimburgIk kreeg om vijf uur pas een telegram „Wacht u dan maar even. Ik zal een zuster bellen." Vertwijfeld vroeg ze: „Hoe is het met hem?" „Rustig aan, juffrouw. Er komt zo met een een zuster. Die brengt u wel bij hem." Ten prooi aan een bang voorgevoel, be trad ze de gang. De bezoekers kwamen terug uit de ziekenzalen. Willie ging opzij staan om de mensen te laten passeren. Plotseling hoorde ze een stem: „Willie!" Verrast keek ze op en blikte meteen in de blijde ogen van Dientje Wieland. Het volgende moment lagen de beide vrouwen in eikaars armen, zenuwachtig snikkend. Maar haast meteen maakte Willie zich los en vroeg gejaagd: „Hoe is het met hem? Is het erg? Is hij „Kind, het is reusachtig meegevallen hij is door het oog van een naald ge kropen. Maar nu jij er bent Wil hij verlangt verschrikkelijk naar je wat heerlijk voor hem, dat jij er bent Kom, ik zal je bij hem brengen het is vlakbij „Ik moest wachten op een zuster begon Willie, doch Dientje pakte haar bij de arm. „Onzinjij komt helemaal uit Limburgstel je voor en je dan laten wachten." Met snelle passen voerde Dientje de an der door de smalle gang tot ze voor een deur bleef staan. Ze knipoogde lachend tegen Willie. „Hij ligt bij het raam linksje boftz'n gezicht is vrijwel onbeschadigd gebleven jullie hebben wat in te halen. Vooruit jij naar bin nen In het zaaltje, waar zes mannen lagen, bleef Willie even staan. Doch één sekonde later zag ze hem in het verste bed, een dikke zwachtel om zijn hoofd. Maar zijn ogen lichtten op, toen hij de viouw bij de deur zag. Langzaam liep ze op hem toe, alleen maar oog hebbende voor de man in het bed. Haar eerste reaktie was: Goddank, hij leeft tenminste. Het was, alsof een grote last van haar schouders viel. Ont spannen en blij lachend liep ze om het ledikant heen. Zonder een woord te spre ken, boog ze zich over hem heen en be dekte zijn mond met kussen. „Wil," fluisterde hij, tussen haai kus sen door, „lieveling, nu vind ik niets meer erg. Wil je wil je me vergeven Wil je bij mij terugkomen?" „Sssst," antwoo' ■'de ze zacht, „ik ben de gene, die je om vergeving moet vragen. Ik ben koppig en trots geweest. Ik heb mijn fout ingezien. Als je me nog wilt hebben ik houd van je, mijn jongen, ik kan niet meer buiten je Hoe lang ze bij elkaar geweest waren, wist ze later op geen stukken na te zeg gen. Maar plotseling stond er een ver pleegster bij het bed. die met opgetrok ken wenkbrauwen naar de vrouw keek. „Het bezoekuur is al lang afgelopen, me neer Wieland. Dit kan ik echt niet toe staan." „Zuster, dit is mijn verloofde ze was ze was met vakantie en heeft van avond pas vernomen, wat mij is over komen. Ze is nauwelijks enkele minuten hier." De trekken op het gezicht van de ver pleegster verzachtten. „Dat verandert de situatie. U bent dus de dame, waarover de portier me inlichtte. Als u gewacht had, zou ik u natuurlijk hier gebracht hebben. Tien minuutjes extra, meneer Wieland, voor uw verloofde. Óver tien minuten kom ik kijken. Morgen is er weer een dag(wordt vervolgd

De Vallei | 1966 | | pagina 8