Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Morgen hoogtij. viert de democratie weer AGENDA Tienduizenden kiezers in onze omgeving hanteren het rode potlood ELST Auto brandde: brandweerauto defect AMERONGEN Palmpaasöptocht 2 april Forum beantwoordde vragen op Landbouwgebied DRIE DODEN BIJ ONGEVAL IN RENSWOUDE Wat nu weer,.. Nieuws uit de omgeving Acht partijen lieten naam registreren Afscheid, bevestiging en intrede ds. D. van den Berg KERKDIENSTEN Speelgoed garage voor ziekenhuis DINSDAG 22 MAART 1966 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal 40e JAARGANG Nr. 23 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vorige week woensdagavond stond in Eist een auto in brand. De brandweer werd gealarmeerd, kon door onverklaarbare maar oorzaak niet uitrijden. Volgens le den van de vrijwillige brandweer in Eist zouden de achterremmen en de koppeling van de brandspuit vastgeroest zijn. Dit zou zijn oorzaak vinden in het feit, dat de nieuwe garage, naast het voormalig gymnastieklokaal, hoewel ge reed, toch nog niet ingebruik genomen is. Men schijnt te willen wachten, tot dat ook het gymlokaal als oefenlokaal ingebruik genomen kan worden. Brand weerkringen in Eist zijn over deze gang van zaken nogal ontstemd. Zij vrezen, dat het publiek denken zal, dat zij niet voor hun taak opgewassen zijn. Dat men zal vragen: „Waar blijft de brand weer?" Bij navraag is echter gebleken, dat door een monteur van de gemeente Rhenen iedere veertien dagen de brand weerauto een beurt gegeven wordt. Het is dus vrijwel uitgesloten, dat de wagen vastgeroeste onderdelen heeft. Bij een onderzoek, naar aanleiding van dit voorval had het er echter ook meer de schijn van, dat de chauffeur op een of andere manier met de rem op de wielen wilde wegrijden en dat daardoor de wa~ gj*n niet rijden wou. nieuwe garage kan nog niet in gebruik worden genomen, omdat er eerst nog een roldeur geplaatst moet worden, die al enige tijd geleden is be steld, maar nog steeds niet afgeleverd. De technicus van de gemeente Rhenen vindt het echter wel vreemd, dat in veertien dagen, die tussen zijn bezoeken verlopen, de wagen heel vaak niet van zijn plaats komt. Dat is natuurlijk niet goed voor een auto. Eist Familie-avond CBB In de jeugdherberg De Eikelkamp hield de Christelijke Besturenbond te Eist zaterdagavond een geslaagde fa milie-avond. Voor dit jaarlijks terug kerend festijn was zoals steeds weer een goede belangstelling. De zaal was nagenoeg gevuld. De Elsterse reciteervereniging bracht het stuk: „De weg terug". Het werd goed voor het voetlicht gebracht en de spelers oogstten na afloop een verdiend applaus. Ook door de besturen werd de medewerking van de vereniging op prijs gesteld. AANRIJDING Donderdag j.l. vond op het kruispunt Kon. Wilhelminaweg-Molenstraat een aanrijding plaats tussen twee personen auto's welke gelukkig slechts bleef be perkt tot materiële schade. Beide wagens reden achter elkaar. Toen de bestuurder van de voorste wagen linksaf de Molenstraat in wilde rijden ging de andere bestuurder deze wagen links inhalen zodat een botsing volgde. Door de politie werd proces-verbaal op gemaakt. In een samenwerking tussen het Jeugdwerk DE INSTUIF en de VWV Handel en Nyvreheid wordt op zaterdag 2 april a.s. weer de traditionale Palm-, paasoptocht gehouden. Om 14.30 uur vertrekt Caecilia van het Slotemaker de Bruïneplein, waar de kin deren uit Zuid de gelegenheid hebben zich achter de muziek naar de eierhal te be geven. De andere kinderen worden daar om 14.45 uur verwacht. Om 14.15 uur vertrekt de stoet langs de traditionele route: Kostverloren, Zandstraat, Hoog straat, Zwaaiplein, weer Hoogstraat, Hoofdstraat, Sandbrinkstraat, Tuin straat, naar de tuin van Van Schuppen, waar aan alle deelnemers door de VVV een chocolade ei aangeboden krijgen. In de morgenuren van 1012 kunnen door alle Veenendaalse kinderen onder deskundige leiding hun Palmpasen in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan worden klaargemaakt. De kinderen moe ten zelf eitjes, snoep en „haantje-pik" meebrengen, voor stokken en groen wordt door De Instuif gezorgd. De vaste leden van de jeugdclubs zullen hun Palm pasen klaarmaken op de clubavonden in de voorafgaande week. Uitgaande van de Coöperatie Landbouwbelang te Rhenen werd vrijdagavond in hotel La Montagne een forumavond gehouden, waarvoor van de zyde van de landbouwers uit de omgeving een grote belangstelling bestond. Het forum, onder voorzitterschap van jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Rhenen, bestond uit deskundigen van de coöp. Landbouw belang, het ULG, de CBTB, de PJGU en de centrale Raiffeisenbank. Voor de aanvang van de vergadering was er voor allen gelegenheid tot het schriftelijk indienen van vragen. Van deze mogelijkheid werd zulk een ruim gebruik gemaakt, dat er aan het eind van de avond geen tijd meer overbleef, om nog tot een algemene discussie te komen, of om de gelegenheid tot het stellen van mondelinge vragen te ge ven. De vragen handelden veelal over de toekomst van de landbouw in Rhenen en omgeving. Het bleek dat verschillen de aanwezigen niet geheel gerust op de toekomst waren. Over het algemeen wist het forum de ongerustheid weg te nemen. Wel moesten ook de deskundi gen toegeven, dat het overnemen van een bedrijf, zeker indien er meer dan Op de weg van Renswoude naar Scher penzeel reed maandagavond om ongeveer 17.30 uur een personenwagen, bestuurd door de 64-jarige heer W. tegen een aan de linkerzijde van de weg staande boom. Zijn medeinzittenden, de 61-jarige me vrouw W. en een 32-jarige zoon werden op slag gedood. De heer W. overleed later op de avond in het Ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. een zoon/opvolger is, steeds meer moei lijkheden gaat opleveren. Verder wer den er vragen gesteld over de melk en eierprijzen. Een interessante discussie leverde een vraag over de Meent in Rhenen op. De burgemeester was het met de boeren eens, dat de gronden van de Meent eigenlyk aan de boeren in ei gendom gegeven moest worden, en niet slechts voor algemeen gebruik be schikbaar moest zyn. Hy geloofde ech ter niet, dat dat in de raad haalbaar zou zyn. Een der aanwezigen, door ve len ondersteund vroeg toen, of de bur gemeester misschien kans zag hierover een debat-avond te organiseren, waar op behalve een aantal landbouwers-be langhebbenden ook de voltallige Rhe- nense raad aanwezig was. De Duitse blikindustrie zal dit jaar aan drie wetenschappelijke expedities conserven in blik meegeven om deze te testen onder tropische en arctische om standigheden. Een Duitse poolexpeditie zal nagaan hoe bier in blik en andere blikconserven zich aan de Noordpool houden. Op een Amazone-expeditie zul len blikken met fruit, melk en andere conserven op hun houdbaarheid in de tropen getest worden. Aan de zwaarste uitwendige invloeden zullen naar de mening van de deskun digen echter een aantal conserven wor den blootgesteld, die met de zeiler Geb- hard worden meegenomen op een tocht over de Atlantische Oceaan. EDE De heer Floris van den Broec- ke, een der Edese kunstschilders, die deel uitmaakt van de bekende „Groep 8" heeft met succes een toelatingsexamen afge legd voor het Royal College of Arts in Londen. In het najaar begint de heer Van den Broecke daar aan een tweejarige cursus meubelontwerpen. Hij zal de vierde Ne derlander zijn, die zich voor een cursus aan dit college heeft laten inschrijven. ZEIST Ook in Zeist wordt een zgn. Blauwe Zone ingevoerd. Op een aantal straten in het centrum mag op werkda gen niet langer, dan 90 minuten worden geparkeerd, en is het gebruik van par- keerschijven verplicht. Deze maatregel is mede genomen, om dat door verschillende winkeliers de ge hele dag in de nabijheid van hun zaak geparkeerd wordt, waardoor de parkeer gelegenheid voor het publiek sterk ver minderd wordt. GEMEENTERAADSVERKIEZING OP 1 JUNI A.S.: In een zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Veenendaalse gemeenteraad, gehouden vrijdag j.I„ is beslist op de ver zoeken van een achttal politieke partijen om registratie van hun naam en even tueel de afkorting van die naam. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. J. Hazenberg werd op alle ingediende verzoeken gunstig beschikt. Het betreft de volgende partijen: Ka tholieke Volkspartij (KVP), Anti-Revo lutionaire Partij (AR), Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD), Partij van de Arbeid (PvdA), Bóeren-Partij, Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), Christelijk-Historische Unie (CHU), Pacifistisch Socialistische Partij (PSP). Hiermee is nog niet gezegd, dat alle genoemde partijen aan de verkiezing van do Veenendaalse gemeenteraad op 1 juni a.s. zuilen deelnemen, al mag dit wel wor den verwacht. Definitief zal dit bekend zijn als straks op 19 april a.s. de verschillende kandi datenlijsten zijn ingeleverd. INSTRUCTIE IN DE JUNGLE Vietnam: Ergens in de jungle krijgen Victcong-stryders instructie aan de hand van een model hoe de Amerikaanse heli copters aan te vallen. VEENENDAAL Dinsdag 21 mrt. 19.30 u: OCB-geb. openbare vergadering SGP. A. Vlasblom, lid gedeputeerde staten Zuid-Holland. Donderdag 24 maart 19.45 uur Ho tel de Korenbeurs, Jaarvergade ring CPJ. RHENEN Vrijdag 25 maart, gehele dag, in ge bouw Irene, Advies bij invullen aanslagbiljet voor CNV-leden uit Rhenen-Elst en Achterberg. T.e.m. 1 april expositie amateur schilder F Bouwman en potten-' bakkerswerk van Nel en Jan Houwkes in Kunstatelier Baars. T.e.m. 5 april Streekmuseum Rhe nen, tentoopstelling grafische werken van Frederik D. van Ba tenburg. RENSWOUDE Hedenavond 20.00 uur zaal Coöp. Landbouwvereniging, ledenverga dering Rode Kruis. LUXOR THEATER Veenendaal woensdag 23 maart 19.30 u. Anna donderdag 24 en vrijdag 25 maart 19.30 uur Ontsnapping uit de Oriënt. Hedenavond is het theater geslo ten. In Veenendaal hebben bijna 15V2 duizend mensen van „hun" burgemeester een oproep ont vangen om morgen in één van de veertien stemlokalen te verschijnen. Het mag zo langza merhand wel als algemeen bekend worden geacht, dat men niet verplicht is aan de stem ming deel te nemen. Als men bezwaren tegen het stemmen heeft of als men er doodeen voudig niets voor voelt zijn of haar steentje bij te dragen aan de democratie kan men be danken voor een stembiljet. Mén heeft dan wel aan zijn wettelijke verplichting voldaan, omdat er volgens de Kieswet in Nederland alleen opkomstplicht geldt. Verwacht mag evenwel worden, dat na genoeg alle kiezers met een biljet in één van de hokjes zullen verdwijnen om een vakje rood te kleuren. Dat zijn er dan ruim tweeduizend meer dan tijdens de laatste verkiezing in de gemeente Vee nendaal, die voor de Tweede Kamer in 1963. Deze uitbreiding van het kiezers korps is voor een belangrijk deel een ge volg van de belangrijkste wijziging van de Kieswet, waardoor ook de 21- en 22- jarigen in de gelegenheid worden gesteld hun stem uit te brengen. 8 februari j.l. de dag van de kandidaatstelling moest men 21 jaar zijn om morgen mee te mogen doen. 14 stembureaus In persoon stemmen zoals dat heet is niet altijd nodig. Als men op de verkiezingsdag buiten de provincie is of als men lichamelijk niet in staat is naar een stemlokaal te komen, kan men bij volmacht zijn stem uitbrengen. Rond 300 Veenendalers hebben van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, ter wijl een enkeling zich heeft opgegeven om in een andere gemeente in de provin cie te stemmen. Ondanks de behoorlijke toeneming van het aantal kiezers heeft men in Veenen daal het aantal stembureaus met twee weten in te krimpen. Dit was mogelijk omdat het maximum-aantal kiezers per stembureau, dat de Kieswet als advies aangeeft, van 1000 is gebracht op 1200. En bovendien, omdat een aantal stemdis- tricten in enkele oude dorpswijken, wat het kiezersaantal betreft, een zekere „leegloop" vertoonden. Ga naar juiste stembureau Alle stembureaus, bezet door een ge meenteraadslid als voorzitter en twee le den, hebben nu tussen de 1000 en 1200 kiezers te verwerken. Door de algehele sanering van stern- districten is de zaak voor degenen, die gewend waren om jaren achtereen blin delings naar hetzelfde stembureau te ste venen, wel wat door elkaar komen te lig gen. Men dient terdege op het nummer- van het stembureau, dat vermeld is op de oproep, te letten. Ook in de lokalen is enige verandering gekomen. Men is van enige lagere scho len overgestapt op kleuterscholen. Dit om het lager onderwijs zo weinig mogelijk te storen. Speciaal ten gerieve van de bewoners van het bejaardencentrum „De Engelen- burgh" heeft men het stembureau voor de stations- en industriewijk „verkast" van het verenigingsgebouw aan de Eiken laan naar de vergaderzaal van de kerk van de gereformeerde gemeente, achter het bejaardencentrum gelegen. De over steek van de Kerkcwijk wordt voor de ouden van dagen hierdoor vermeden. Nog ouderwets stemmen In Veenendaal en omliggende gemeen ten zal nog ouderwets worden gestemd. Stemmachines heeft men in deze omge ving nog niet aangeschaft. Waarschijn lijk wil men eerst de kat nog eens uit de Ds. D. van den Berg zal zondagavond 27, maart 1966 in de Oude Kerk op de Markt afscheid nemen van de hervormde gemeente van Veenendaal en de week daarop, nl. zondagmiddag 3 april 1966 om vijf uur in de Oude Kerk, na vooraf in de morgendienst in de nieuwe kerk te zijn bevestigd door ds. Jac. Vermaas uit Huizen, die van 1956 tot 1962 ook ongeveer zes jaar te Veenendaal heeft gestaan, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Huizen in de classis Hilversum, waar hij beroepen is in de vakature van ds. G. H. van Kooten, die op 5 september van het vorige jaar (1965) naar Delft is vertrokken en die daar een week later intrede heeft gedaan. boom kijken. Met de machine die op het ogenblik aan de markt is en goedgekeurd is door de minister van binnenlandse za ken, moeten nog vrij veel manipulaties worden verricht voordat een stem is ge registreerd. Inmiddels is ook al een een voudiger te bedienen machine geannon ceerd. Het stemmen met deze machine benadert de conventionele methode. Als men met een pennetje in een gaatje voor de kandidaat van zijn keuze prikt wordt er automatisch voor die kandidaat een vakje rood. Men hoeft dan nog slechts een knop om te draaien en de stem is vastgelegd. Deze eenvoudige machine verschilt ook nog wel wat in prijs met die welke thans door enkele gemeenten is aangeschaft. De eerste in ons land ver schenen machine kost om en nabij de 8000 gulden; de andere rond 5000 gulden. Al met al nog wel een bedrag dat voor de gemeentebesturen reden zal zijn om even na te denken, te meer daar het rijk geen cent in de kosten bijdraagt. Al is het dan voorlopig nog op een papiertje, stemmen kunnen we morgen. Graadmeter En "naar de uitslag zal wel belangstel ling bestaan, omdat de uitslag van deze statenverkiezing immers kan worden be schouwd als een graadmeter voor de ver kiezing van de gemeenteraad, straks op 1 juni a.s. Nu kan men daarover nog geen voorspellingen doen, omdat er sedert de vorige verkiezing te veel is veranderd. In de eerste plaats is er de jongere leeftijd waarop mag worden gestemd en ten tweede zal het aantal zetels in de Vee nendaalse raad van 19 gebracht worden op 21. Voor de politiek-geïnteresseerden span ning genoeg, totdat mqrgenavond de uit slag bekend zal zijn. Gerekend naar voor gaande jaren zal deze vallen tussen negen en tien uur. Als zich tenminste geen bij zondere strubbelingen voordoen. Enfin, voorlopig kunnen we er nog een nachtje over slapen OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate van het Jeugdwerk de instuif aan de Industrielaan heeft dit jaar het mooie bedrag van f2.603,60 op gebracht. De stichting is bijzonder blij met dit resultaat, omdat er uit blijkt dat men het werk van de Instuif op prijs stelt. VEENENDAAL Veeneind woensdag 23 maart 19.30 uur de heer De Redelijkheid uit Oudekerk aan de IJssel. Geref. Gem. (syn.) donderdag 24 maart 19.30 uur ds. Wisse uit Elspeet. RHENEN Geref. Gem. (syn.) donderdag 24 maart 19.30 uur ds. P. v. d. Bijl uit Rotter dam-zuid. ACHTERBERG Oud. Ger. Gem. donderdag 24 maart 19.00 uur ds. Wiltink uit Doetinchem. Dirk van den Berg werd op 6 augustus 1924 uit een landbouwersgezin te Jaars veld in de burgerlijke gemeente Lopik in de provincie Utrecht geboren. Hij was eerst een paar jaar werkzaam op de boer derij van zijn vader, bezócht daarna de christelijke h.b.s. te Utrecht en was na zijn eindexamen enige tijd werkzaam op de gemeentesekretarie van Lopik. Nader hand bezocht de heer Van den Berg nog het avond-lyceum te Utrecht, deed ver volgens staatsexamen gymnasium A en studeerde daarna nog theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1952 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later, in 1953, ook zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Van den Berg in de herfst van 1953 enige maan den bij ds. G. Spilt, toen nog predikant te Ermelo en thans sekretaris van de sectie Kerk en Krijgsmacht van de Raad voor de herderlijke zorg en als zodanig predi kant voor buitengewone werkzaamheden bij de Nederlandse Hervormde Kerk in haar geheel, stage had gelopen (werk zaam was geweest als leervicaris) en hij in juli 1954 na een te Utrecht gehouden colloquium was toegelaten tot de evan- geliebedienng in de Nederlandse Her vormde Kerk, werd op 12 september van datzelfde jaar (1954) door ds. J. Zwijnen- burg uit Oudewater, toen nog predikant te Kinderdijk', bevestigd als predikant van de hei-vormde gemeente van Oud Al- blas in de classis Gorinchem. Op 5 april 1959 verwisselde ds. Van den Berg deze gemeente met die van Veenendaal, waar hij is bevestigd door zijn plaatselijke col lega ds. A. Vroegindeweij. Tijdens zijn ambtsbediening te Oud Al- blas was ds. Van den Berg daar voorzit ter van de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap. Te Vee nendaal was hij voorzitter van de her vormde jeugdraad, voorzitter van het be stuur van de kleuterscholen in Veenen daal zuid en oost en vice-voorzitter van het bestuur van de Hervormde Patrimo- niumschool en van de Groen van Prin- stererschool te Veenendaal. Tijdens zijn verblijf te Oud Alblas werd daar het kerkelijk verenigingsgebouw „Berea" gesticht. Te Veenendaal heeft hij meegewerkt aan de bouw van een nieuwe kleuterschool ,,'t Geerhofke" in Veenen daal zuid en aan de bouw van de nieuwe Sionskerk in Veenendaal-Zuid. OPENINGSWANDELTOCHT IN VEENENDAAL. Door de wandelvereniging SKF wor den op zaterdag 2 april onder auspiciën van de NCWB openingswandeltochten gehouden. Aan deze tochten, die gaan over 10 en 18 km, kan door alle groepen, zowel als door individuelen meeglopen worden. Tot donderdag 24 maart kan voor ingeschreven worden bij J. Wegen, Dr. Colijnstraat 35 en T. van Voskuilen, Zandstraat 88-11 te'Veenendaal. Na deze datum wordt het inschrijfgeld met een kwartje verhoogd. De strat vindt plaats bij de S.K.F.- cantine en is bepaald op 13.30 uur voor de 18- km-tocht en op 13.45 uur voor de 15 km-tocht. Verpleegsters, patiëntjes en leden van Samuël-A (met limonade) rond de zojuist door de jongensclub aangeboden garage. Door de Gereformeerde Jongensclub „Samuël A" is zaterdagmorgen een door hen zelf vervaardigde speelgoedgarage overgedragen aan het Julianaziekenhuis te Veenendaal. Door de jongens wordt altijd een ge deelte van hun clubavonden besteed aan het vervaardigen van speelgoed. Tot voor kort deed men dit voor zich zelf, maar tegen St. Nicolaas kwam het idee op iets voor het ziekenhuis te maken, Men had echter misgerekend, wat de ar beidstijd betreft, zodat het werkstuk niet voor Sinterklaas klaar was, maar eerst vorige week. Door de jongens is er in to taal ongeveer 120 uur aan gewerkt. Het resultaat mag er dan ook zijn. Het is een grote parkeergarage, compleet met auto- lift en dakstalling. Zelfs een mechanische benzinepomp ontbreekt niet. Een zestal bijbehorende auto's zijn door de jongens aangeschaft. Het geheel is wit geschil derd, met een rood dak en een groen strook er voor. Zowel Klaas Stoker als Jan van Leeu wen vertelde desgevraagd, dat zij graag nog eens zoiets zouden willen doen. Maar dan misschien voor een andere inrichting. De directrice van het ziekenhuis was evenals het personeel van de kinderafde ling haast net zo enthousiast als de kin deren van die afdeling wel waren over het geschenk. De gulle gevers werden onthaald op ranja en stroopwafels.

De Vallei | 1966 | | pagina 1