LOKHORST mechaniseert de pluimveeteelt Pil fol brengt „CAPELLEVEEN" Bronchi lellen i i Achterbergse aannemer bouwt grote veestallen met 6 man in '20 dagen KRUISWOORDPUZZEL R 62 Grafische werken van Frederik D. van Batenburg De HISWA 1966 opent haar poorten Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 25 maart 1966 Aan de Groeneveldselaan staat een gebouw met het sobere op schrift Lokhorst n.v. Achter deze facade bevindt zich een boeiend bedrijf. Want in dit gebouw, met zijn halfronde dak is een zeer speciaal soort groothandel gevestigd. In het maga zijn liggen allerlei onderdelen van artikelen voor de mechni- satie van de pluimveeteelt. Mechanisatie is een wijds en alge meen begrip tegenwoordig. Op dit speciale gebied moetje haast vakman zyn om iets van de ontwikkeling op dit gebied te begrijpen. Gelukkig was de heer lokhorst, directeur, bereid iets van zijn bedrijf te vertellen. 20.000 kippen kunnen door één man worden verzorgd Broedmachines Legbatterijen V.W. RIJSCHOOL Veenendaal en omgeving CONTACTADRES V.W. 1200 - V.W. 1300 OPEL REKORD SIMAVI-COLLECTE Damnieuws BEELDENDE KUNST TE RHENEN Meer dan „flaneren op koper" RHEINEN 6 De n.v. is voornamelijk een import firma voor diverse machines, die met de pluimveeteelt te maken hebben. Zij im porteert ondermeer broedmachines en legbatterijen voor kippefokkers. Ook worden er machines op dit terrein ont worpen, die dan bij diverse fabrieken in opdracht vervaardigd worden. De invoer vindt plaats vanuit Japan, de V.S., België en Engeland. Men laat spe ciaal voor Lokhorst machinerieën ver vaardigen in Duitsland, Japan en Ne derland. Men beschikt, behalve het verkoopap paraat inv Nederland over dealers in Italië, Noorwegen en Engeland. Een ver koopkantoor in Beiroet is in oprichting. Het artikel waarmee de firma een achttal jaren gelede begon, was de broedmachine. Een broedmachine be staat uit een grote houten kast, het hout waaruit deze kasten vervaardigd worden is een der hardste soorten ter wereld, nl. het Redwood, het hout van de Califonische boom, die bekend is om de hoge ouderdom en grote dikte die deze bomen bereiken kunnen, waar in rekken, de zgn. laden, met eieren ge plaatst kunnen worden, terwijl deze kast voorzien is van automatische tem peratuurregeling, en een installatie, die de luchtvochtigheid op peil houdt. Voor voldoende verse lucht aanvoer en af voer van gebruikte lucht is een ventila tor ingebouwd. Deze kasten zijn voor alle soorten eieren geschikt, onverschil lig of dit nu bruin of witschalige zijn, of dat ze bedoeld zijn voor legkippen of braadkuikens. Alleen het inleggen van de eieren en het uithalen van de kui kens moet met de hand geschieden, verder hoeft men gedurende drie we ken broedtijd niet naar de kasten om te kijken. Het gaat nog gemakkelijker dan met de kloek Sinds ongeveer twee jaar voert de firma Lokhorst ook legbatterijen. Ben legbatterij is een serie kleine, van draad vervaardigde hokken, waarin een viertal kippen naast elkaar zit. Voor deze hokken loopt een drinkgoot en een voerbak. Iedere kip heeft van goot en bak een lengte van 11 cm tot zgn beschikking. Deze batterijen hebben grote voordelen op de oude methodes van kippenhouden. Door het gebruik ervan krijgt men meer en grotere eieren, minder ziekten, een gemakke lijke en betere kontrole van de dieren. De kippen in een batterij worden niet Een „betrekkelijk kleine" vol- t automatische legbatterij, on- f dergebracht in een voormalige l hangar, die plaats biedt aan J f 35.000 dieren. j broeds, omdat ook onder de batterij versu en frisse lucht circuleert. De slachtwaarde van de kippen na de leg- perode is hoger, omdat ze zwaarder zijn en malser vlees hebben. Per dier komt de prijs van dc bat terij ongeveer op 8,compleet met het hok wordt dit ongeveer 12,50. Het grootste voordeel van de batte rijen zit in de arbeidsbesparing. Bij het traditionele systeem kan een man on geveer 2000 dieren verzo gen. Een ge heel automatische batterij geeft een man de mogelijkheid er 20.000 bij te houden, terwijl de tussenvorm, de semi- automatische batterij, waarbij de eieren met de hand geraap' moeten worden, inplaats dat ze op een transportband terecht komen, die ene man de gele genheid geeft 10.000 kippen te houden. Een batterij geeft een kostenbespa ring van ngeveer 1 cent per ei. Daar bij moet in aanmerking genomen wor- den, dat de eieren over het algemeen ook nog groter zullen worden, dan vol gens de traditionele produktie. Indien een boer een automatische legbatterij bestelt komt op zekere dag een grote wagen van Lokhorst voorrij den. Binnen enkele dagen wordt dan volgens een arbeidsbesparende methode een hok opgezet en nog eens korte tijd later staat dit hok, gevuld met batte rij, gereed om de gevederde gasten te herbergen. Want zonder kip nog steeds geen eieren. AI vertelde de heer Lokhorst, dat wat dat betreft ook al niets onmo gelijk is. Men vervaardigt momenteel In de Verenigde Staten, van Amerika uit gesponnen eiwitten van Soja-bonen syn thetisch vlees. Bij steekproeven is ge bleken, dat 80% van de mensen dit na- maak-vlees niet van echt kan onder scheiden. Hoewel het momenteel nog duurder is dan echt vlees verwacht men. dat als de te vervaardigen hoeveel heid stijgt, men met het echte vlees zal kunnen concurreren. heeft goed nieuws voor Met ingang van 25 maart 1966 is ons in Veenendaal G. v. d. Scheur, Djjkstraat 59 Daar worden gaarne uw inschrij vingen aangenomen en alle gewenste inlichtingen verstrekt. Benevens bij onderstaande telefoonnummers Wij lessen met TEL. 3593 WAGENINGEN TEL. 310 WOLFHEZE In drie weken van niets tot veestal het geheim van de Achterbergse aan nemer Van Daalen. In het Achterbergse is meer te doen. dan alleen maar boeren. In dit rustige plaats je woont een aannemer met nationale bekendheid. Dat is de heer Joh. van Daalen, waaraan enige tijd geleden zelfs door de T.V. aandacht is besteed. Hetgeen de heer Van Daalen doet, is dan ook de moeite waard. Hy heeft een boeiend bedrijf in pre-fab veestallen. De heer Van Daalen, die al jaren in het aannemersvak zit, begon enkele jaren geleden met het bouwen van ge prefabriceerde stallen. Deze stallen, die een oppervlakte hebben van 27 x 10 meter, worden vervaardigd van beton nen platen en hout. Indien er met zes man gewerkt kan worden, wat door gaans het geval is. dan kan zo'n stal binnen drie weken opgeleverd wor den. Momenteel bouwt de heer Van Daa len een stal in Enter (Ov.), daarvoor bouwde hij reeds in de Noord-Oost polder, Stoutenburg, Barneveld, Hoeve laken, Wijk bij Duurstede en in ver scheiden plaatsen in de Achterhoek en Noord-Brabant. Hij heeft opdracht voor nog 15 van deze stallen in het gehele land. Voorlopig hoeft het bedrijf van Van Daalen nog niet stil te liggen. In dit verband vertelde hij, dat waar (Ingezonden) In de week van 28 maart2 april a.s wordt ook in onze gemeente weer de jaar lijkse SIMAVI-collecte gehouden. Vorig jaar heeft SIMAVI heel veel kunnen doen voor de zieke en vaak stervende mens in de tropen, omdat ook veel werd gegeven. Er zijn vele voorbeelden te noemen van bijtijds geredde mensen, zowel kinderen als vrouwen en moeders en mannen en vaders. Nog steeds is de nood groot. SIMAVI durft om een offer te vragen, omdat ze het niet voor zich zelf doet, maar in de overtuiging, dat wij geen enkel mensenleven zo maar mogen laten ver kommeren of sterven. Wij zijn deelgenoot in hun angsten om het behoud van een kind, een moeder, een vader. Rijen wachtende pa tiënten bij poliklinieken, in ziekenhuizen op genomen patiënten, behandelingen in le prakolonies, mensen met slepende tropi sche ziekten, zij allen hunkeren naar ge nezing. Helpt redden! Dat is Simavi's taak, maar uw zaak! Geeft de ander een kans! Van uw offer, hangt het af hoe groot die kans is. Steunt dus de aanstaande SIMAVI-collecte. Op maandag 28 maart kunt u iets zien over het werk van „Simavi" in een vijf minu'en televisie-uitzending, verzorgd door „Socute- Het SIMAVI-COMITE. Veenendaal Horizontaal: 48 titel smet 49 in persoon 2 50 schrede 7 vis 52 onverstandig 9 Duits voegwoord 54 plakmiddel 10 vogel 56 Spaanse titel 12 vervelend 57 telwoord 13 zwijn 58 dus 14 speelgoed 60 weekdier 16 zangnoot 61 pl. in Gelderland 17 zeepwater 63 opera 18 varkenshok 64 kortschrift 19 deel v. d. bijbel 20 water in Brabant Verticaal: 22 deel v. h. vistuig 24 vlaktemaat 1 gewicht 25 godin 3 glans 28 bloem 4 meisjesnaam 31 ronde toren 5 vogel 34 in orde 6 dwaas 35 familielid 7 opdracht 36 mening 8 ijle stof 41 cijferen 10 afgelegen 45 jongensnaam 11 gebogen 46 boom 15 onbehouwen 47 schil 17 titel 19 vr. munt 21 vervoersbedrijf 23 geest 24 als volgt 26 voegwoord 27 geluid 29 krantenjongen 30 Eng. voegwoord 32 aanw. vnw. 33 pl. in Gelderland 37 gunstige bekendheid 38 stofmaat 39 water in Utrecht 40 soort bril 41 Europeaan 42 kostbare stof 43 afstandsmaat 44 voeg 47 deel v. e. arm 51 reinigingsmiddel 53 gezet 55 oosterse titel 57 stapel 59 nakomeling 62 lidwoord DOVO HEEFT CONTRACT VAN TRAINER HOL JAAR VERLENGD. DOVO heeft het contract met de huidige trainer de heer M. G. Hol uit Utrecht met een jaar verlengd. Voor de onderlinge competitie van de dam club V.D.C. werden op de laatste twee club avonden in ,,'t Trefpunt" de volgende par tijen gespeeld: v. d. BovenkampW. de Kleuver 02, SchaapVerhoef 20, N. Valkenburgv. d. Hor 11, v. d. Vliert Keijman 11, v. Beekv. d. Brandhof 20. VermeerE. de Kleuver 11, de Roder Kalter 11, v. d. HorE. de Kleuver 11, v Nieuwamerongenv. d. Vliert 02, Val kenburg sr.Kalter 20. G. Valkenburgv. Beek 11, Vermeerv. d. Bovenkamp 20, KeijmanSchaap 20, v. d. Brandhof Tollenaar 20. Nadat ongeveer de helft van het aantal partijen is gespeeld, volgen hier de tien dam mers. die de meeste winstpunten vergaarden. Opmerkelijk hierbij is, dat Keyman en v. d. Vliert hoger zijn geklasseerd dan de club kampioen, terwijl de eerste tientalspelers Schaap-v. Nieuwamerongen en Tollenaar (voorlopig?) zijn verdrongen door de ..out siders" Bouman en Valkenburg en de „nieu weling" W. de Kleuver! Hierbij de 10 hoogstgeplaatsten: Keijman 16 pt uit 9; v. d. Vliert 16 uit 10; v. d. Brand hof 15 uit 10; Vermeer 15 uit 11; E. de Kleu ver 13 uit 9; v. d. Hor 13 uit 11; W. de Kleu- Vfer 13 uit 11; Valkenburg sr. 12 uit 12: van Beek 11 uit 9; Bouman 11 uit 9. „In het huis mijns Vaders z\jn vele woningen" lezen wy by Johannes 14 2. Met respect voor en schroom ten opzichte van de gewijde tekst, veroorloof ik mij hem te variëren als volgt; In het huis der kunst zyn vele woningen. Het begrip beeldende kunst is voor velen identiek van die van het schilderen. De kunstenaar staan echter vele andere soorten van handwerk, technieken, ambachten, materialen, werktuigen en hulpmiddelen ter beschikking om z(jn ervaringen en belevenissen van zowel de zichtbare als onzichtbare werkeiyk- heid vorm en gestalte te geven. Hy kan bijvoorbeeld de tekenstift hanteren, glasbranden, mozaïeken maken, beeldhouwen, smeden, bouwwerken ontwerpen of de grafische kunsten beoefenen. Verkeer, de Schreeuw, de twee hevig gesticulerende mannetjes met hun „gro te bek" (de laatste twee prenten in ie portefeuille). OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 61 HORIZONTAAL: 1 enerlei, 7 arabesk. 13 pee, 14 algebra, 16 sla, 17 Islam, 19 nee, 20 sisal. 22 dd, 23 loket, 25 se, 26 oke, 28 Bob, 29 lip, 31 neo, 33 or, 34 cokes, 35 ria, 37 te, 38 godin, 40 vol daan. 42 eet, 44 dol, 45 asperge, 48 ge wag, 50 ld, 51 rue, 52 kader, 54 ge, 55 bek, 57 Ina. 59 pus, 60 sen, 61 os, 63 torst, 65 nt, 66 ratio, 69 rit, 70 drang, 72 tat, 73 meteoor, 76 mee, 77 Alabama, 78 klappen. VERTIKAAL: 1 epiloog, 2 nes, 3 Eel- de, 4 lam, 5 el, 6 ignobel, 7 abeel, 8 rr, 9 aas, 10 essen, 11 sla, 12 kalkoen, 15 eek, 18 ad. 21 is, 23 lok, 24 Tirol, 27 kroesde, 28 bon. 30 pil, 32 etalage. 34 citer, 36 adder, 39 dep, 41 aow, 43 agent, 45 Alberta, 46 rui, 47 kapstok, 48 ges, 49 genegen, 53 dut, 56 Kotta. 58 aorta, 60 stamp. 62 si, 64 Rie. 65 nr, 67 aal. 68 oma. 70 dra, 71 nee. 74 em, "75 ol. By de laatste, een hoge vlucht ne mend na de uitvinding van het papier, wordt een afdruk gemaakt van een ge- etste of gegraveerde metalen plaat, van een uitgesneden plank van hout of li noleum of van een afbeelding op steen. De grafische kunstenaar kan zodoende veelzijdig werken. Hij kan zich wijden aan de houtsnede, de hout- en koper gravure, de ets de droge naald om maar enige technieken te noemen. De rykste grafische kunst is zonder twijfel die van het etsen. Zij vergt vol komen beheersing van het métier en grote vakkennis, maar beloont de ont spanning van de kunstenaar met on gedachte en onverwachte resultaten. Er is wel eens met minachting er de etskunst geschreven, alsof zij een produkt zou zijn van luchtigheid en van toevalligheid, wat de kwaliteit van het metaal, van de vernis uit hars en was bestaande, van het etswater of zuur, van de inkt en de temperatuur van de metaalplaat aangaat. Bekend in de kwalificatie van Vosmaer als zou et sen „flaneren op koper" zijn Niets is mir.der waar, want de graficus verbe tert herhaaldelijk de etsplaat. Wie* ooit met een scherpe naald een voorstelling in metaal of slechts eenvoudig in astra- lon of ander stevig plastic krast, zonder zuur te gebruiken, een „droge" naald dus maakte, beseft eerst ten volle welk een talent vergende, maar rijke kunst het „échte" etsen is, want de droge naald is niet zo vloeiend, is hoekiger, houterig. Van de verrassende mogelijkheden (lie de etskunst biedt kan men zich tot en met 5 april e.k. overtuigen in het Streekmuseum te Rhenen, waar Frederik D. van Batenburg z(jn gra fische werken toont, een jong kunste naar van 24 jaar met een opmerke lijke beheersing van het beeldende middel. In zijn werken toont hij zich tijdsbewust, hekelend spottend, striemend, proteste rend, zoals in de sterke prent De Vlie- genbeatles, de spookachtige suggestie Het landschap met de zweepbomen, een verbeelding van geteisterdheid, lykt my symbolisch voor zijn houding tegen over de verbijsterende verwarring en het bruto geweld onzer dagen. De Knotsman, een figuur wiens gezicht schuil gaat achter de enorme knuppel, veiyallen door zijn demonisch geweld: verbeeldt de mens tot onmenselijkheid h(j verliest letterlijk zijn gezicht. In de portefeuille berust Van Baten- burgs Franciscus tot een fabelachtig dier sprekend. Ik meen geen inlegkunde te beoefenen met te schrtjven: Als de mens dan niet luisteren wil, beschaamt hem zelf een wanstallig dier. Er is ook angst en dreiging, getuige prenten als De uitbarsting uit 1963, "'a sprinkhanen uit 1964, Apocalyptisch ge beuren uit 1965. fascinerende fantas magorieën. Het Apocalyptisch gebeuren toont een verlatenheid waarboven slangachtige wezens zich dreigend wen telen. Zo'n prent en andere van de zelfde aard als Het afgodsbeeld, waar aan een mensenoffer gebracht wordt, als het water waaruit monsters oprij zen, zulke prenten zyn in de geest ver want naar mijn smaak aan weken van William Blake. Van Batenburg wordt ook gefasci neerd door ik gebruik een groot woordI het kosmische. Zijn landschap pen zijn door de mensen verlaten, maar ademen ruimte. Ze doen in hun ruimte- lyke werking aan Hercules Seghers en Jacob van Ruysdael denken. De ontdek king van de ruimte in onze dagen laat de kunstenaar niet onberoerd. Eenzaam dryven planeten en nevelvlekken boven landschappen die vóórwereldlijk aan doen. Het effect van de etsen weet de kuns tenaar te versterken door de metaal platen niet geheel blank te wrijven, maar resten inkt achter te laten, zodat veel „toon" ontstaat. Door retroussage, o met een doek luchtig over de lijnen by c' Blake-achtige visioenen zich be- hier meer werk dan arbeidskrachten te krijgen zijn, het in de omgeving van Enter, waar hij nu bouwt, juist anders om is. Hij heeft daar een drietal pri ma werknemers gevonden, die hij zo naar Achterberg zou willen halen, in dien ze maar wilden. Behalve aan de stallen heeft de heer Van Daalen nog enkele bungalows en garages onder handen. Het is zo, dat zijn bedrijf vrijwel voortdurend aan meerdere projecten tegelijk bezig is. Iedere dag vertrekken twee auto's met werkers naar projecten. „Gelukkig heb ik zoons (drie) in het bedrijf, want ik kan niet alles zelf na lopen", aldns een eigenaar van een dynamisch bedrijf, dat nog een goede toekomst voor zich heeft. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs gehouden huis-aan-huis- kollekte ten bate van de uitgaan^kas voor de bejaarden heeft 1486,op gebracht. F. BOUWMAN IS ENTHOUSIAST AMATEUR. In Kunstatelier Baars wordt tot en met zaterdag 2 april een expositie ge houden «Iran de amateur kunstschilder F. Bouwman. De heer Bouwman, in het dagelijks leven bedrijfsleider in een plasticfabriek, is een verwoed schilder. Kennelijk alleen maar gelukkig, indien hy achter de ezel zit. Zijn werk, dat misschien niet altijd van veel visie ge tuigd, doet vriendelijk aan. En dat is een verademing in deze onrustige tijd. Het meest geslaagde stuk is onge twijfeld zijn voornamelijk in bruinen op gezette steegje. Het munt uit door een fraaie licht-inval, die zeer goed door de schilder gevangen is. Het is werkelijk frappant te zien, hoe deze compositie steeds 'n straatje blijft, hoe men het ook draait. Men zou kun nen spreken van een vier-in-één com positie. Indien de heer Bouwman zich weet los te maken uit zijn naturalisme, dan zijn er misschien nog grote dingen van hem te verwachten. in de huid gezondheid en zuiverheid In de nieuwe RAI te Amsterdam zal de watersporttentoonstelling „HISWA" vandaag haar poorten weer openen. Het is eigenaardig, dat, hoewel ons land reeds eeuwenlang tot de zeevarende na ties behoort, we toch enigszins schroom vallig zijn om het water als recreatie gebied te benutten. En dat, terwijl zo veel waterwegen in uitstekende conditie verkeren! De komende HISWA zal menigeen er van overtuigen, hoeveel mogelijkheden het watertoerisme heeft te bieden. Vaar tuigen van verschillend formaat, voor brede en smallere beurzen, zullen veler bewondering oogsten. Want wist u, dat een heuse speedboat al in dezelfde prijs klasse te koop is, als bijvoorbeeld een middenklasse auto of caravan? Het is dus beslist een misvatting als men meent dat het bezit van een plezierboot alleen is weggelegd voor lieden met een topsalaris. Hoestdrank in tabietvorm.95d Ook al dreigt de verhoogde omzetbe lasting de botenverkopers parten te spelen, toch hebben zij alles in het werk gesteld om met nieuws op de markt te komén. De firma Interboat-Holland te Loosdrecht, importeur van de RIVA- boot, de Rolls Royce onder de boten, heeft uit de V.S. een gepatenteerd stoot kussen geïmporteerd, die gevuld is met twee liter 2-takt olie bij aankoop. Het bijzondere van dit stootkussen is, dat het vele mogelijkheden biedt. Half gevuld is het te gebruiken als ankerboei. Na reini ging met een ontvettingsmiddel is de combinatie stootkussen/plastictank een veilige bergplaats voor allerlei soorten dranken, van melk tot jenever. Ook aan de wal kan dit stootkussen goede dien sten bewijzen als reservetank voor bromfietsers en automobilisten. Het is gemakkelijk te bevestigen door de twee „Oren" aan de buitenzijde; dat is niet het geval bij de vele jerrycans. Het stootkussen is vervaardigd van een slag- vast soort plastic, waardoor het gere kend kan worden tot een van de veilig ste in de handel zijnde stootkussen/re servetanks. strijken, alsof met een spons getam- ponneerd werd, bereikte Van Baten burg vooral in de ruimte-suggesties en in de merkwaardige Familie, grote kracht. Minder geslaagd zijn prenten als Ei land, Aarde en de wormvormige Wor telstok. Raadselachtig is het Kerstge beuren met groene figuren als vegeta tieve wezens. Ik twijfel er niet aan dat er graficus wust is van het gevaar, dat het ver hevene nauw grenst aan het ridicule, waaraan hij tot nu toe gelukkig ont snapte. D. Philips. De tentoonstelling is dagelijks van 11.0012.30 en van 14.00—17.00 uur ge opend, op dinsdagavond van 19.00-21.00 uur. Op zon- en woensdag is het mu seum gesloten.

De Vallei | 1966 | | pagina 6