Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal ken gerust zijn EIERMARKT EDERVEEN BLI]FT OP VRIJDAG Aanvoerstimulans is nodig Feestelijke lustrumvergadering van 20-jarige CPJ Eén Christelijke Besturen Bond in Eist en Rhenen Uitbreidingsplan door raad van Renswoude aanvaard Ds. Pool nam beroep aan Verenigingen helpen bij de kankerbestrijding RHENEN Nieuws uit de omgeving RENSWOUDE Oprichting Oranjevereniging 4Ce JAARGANG DINSDAG 29 MAART 1966 Nr. 23 Redaktte en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vrijdagavond 25 maart is in Ederveen de beslissing gevallen. Lang heeft het er op gele ken, dat de eiermarkt van de vrijdag naar de dinsdag zou worden verplaatst, maar vrij dagavond is met ruime meerderheid beslist, dat de oude dag gehandhaafd wordt. Ook voor Veenendaal heeft dit betekenis. Nu kunnen weer pogingen ondernomen worden de markt in Veenendaal nieuw leven in te blazen. De aanvoer van honderdduizend eieren per week, zo als ze thans is moet daarvoor als basis kunnen dienen. Veel zal in deze ook van het gemeen tebestuur van Veenendaal afhangen. De marktmeester in Veenendaal, de heer Van de Scheur zit nog wel toe komst voor de Veenendaalse eiermarkt. Om echter een goede aanvoer te berei ken, moet het aantal handelaren, dat zijn eieren in Veenendaal betrekt ver meerderd worden. 'Als er maar één gro te handelaar te vinden was, die voort aan in Veenendaal naar de markt wil komen," zei de heer Van de Scheur, „zou het voor de boeren al veel aantrekke lijker gemaakt worden hier aan te voe ren." Voor het gemeentebestuur ligt hier zeker een taak. In het verleden heeft het gemeentebestuur reeds enkele ma len iets gedaan, om de handel op de Veenendaalse markt te stimuleren, door het geven van een vergoeding voor elk aangevoerd ei, of door het verloten van eierkisten. Misschien is zoiets in de toe komst nog weer eens mogelijk. Het ver lenen van bepaalde faciliteiten aan han delaars, om het markten in Veenendaal aantrekkelijk te maken, zou overwogen moeten worden. Ds. H. Pool uit Avereest-Dedemsvaart heeft het op hem door de geref. kerk (vrijgemaakt) uitgebrachte beroep naar Veenendaal aangenomen. Over enkele maanden zal de vacature in deze ge meente weer vervuld zijn. Wanneer precies de nieuwe pastor zijn intrede zal doen is nog niet te zeggen. Ds. Pool werd op 12 december 1928 te Schiedam geboren. In zijn geboorte plaats volgde hij lager onderwijs, maar vertrok toen met zijn ouders naar Gro ningen. Daar volgde hij het eerste deel van zijn gymnasiale opleiding, die door dat zijn ouders weer verhuisden, in Rotterdam voltooid werd. Zijn theolo gische studies volgde ds. Pool aan de theologische hogeschool te Kampen. In april 1959 werd ds. Pool door Velt- man uit Zeist als predikant van de ge ref. kerk (vijg.) te Avereest-Dedems vaart bevestigd. Dit was zijn eerste ge meente. De nieuwe pastor van de geref. kerk (vrijg.) in Veenendaal is gehuwd. Hij heeft 4 kinderen, een jongen van 8 jaar en drie meisjes van respectievelijk 6, 4 en bijna 3 jaar. Als u dit leest zal er reeds in vrijwel elk gezin een schrijven zyn overhandigd door een lid van een der plaatselijke ver enigingen. Dit schrijven van het Konin gin Wilhelmina Fonds voor de Kanker bestrijding, afdeling Veenendaal, laat u in het kort nog eens weten wat het fonds doet en wat er allemaal nog ge daan moet worden in de moeilijke strijd tegen volksvijand no. I: de kanker. Tevens staat cr in deze brief hoe en voor welk luttel bedrag men lid kan worden van het K.W.F. En om dit laatste gaat het in deze actie in de eerste plaats. Veenendaal staat bijzonder laag geclasseerd in het landelijk geheel. De afdeling Vee nendaal heeft daarvoor de hulp ingeroe pen van de Veenendaalse verenigingen, die thans deze actie geheel ondersteunen. Een paar dagen na het uitreiken van de brief komt men terug om u in te schrijven als lid van het K.W.F. Het is vrijwel onnodig het te doen, maar de af deling Veenendaal doet een zeer warm beroep op de ingezetenen toe te treden als lid van dit zeer belangrijke fonds en dan niet v.h. minim bedrag dat slechts soorten zijn in aparte perkjes gezet, voor het minimale bedrag dat slechts 2,50 per jaar is. De bestrijding van deze gevaarlijke ziekte eist astronomi sche bedragen en door een ruime bij drage van elk lid kan hieraan worden voldaan. Varkens De Veenendaalse varkenswaag is weer in gebruik genomen. Voor de boe ren is dit zeer aantrekkelijk. Een der aanvoerders, een vrij grote fokker, ver telde dat in de periode, dat de varkens niet gewogen konden worden, hem dit per varken ongeveer tien gulden nadeel berokkend heeft, doordat de opkopers steeds van een te laag gewicht uitgin gen. De waag is hierdoor voor de boeren zeer aantrekkelijk. Dat de waag in een steeds toenemen de behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat waar een jaar geleden de maan delijkse inkomsten van de waag onge veer f 200 bedroegen, dit in november van het vorige jaar was opgelopen tot een bedrag van f 1000. Rustige vergadering Vrijdagavond tegen half negen begon de om half acht geplande vergadering van de leden van de Ederveense Co- operatie waarop onder meer beslist moest worden, of de wekelijkse eier- veiling van de vrijdag naar de dinsdag verplaatst zou worden. In de vorige ver gadering over dit onderwerp hadden de stemmen gestaakt, zodat een herstem ming noodzakelijk was. Vrijdagmorgen hadden de zaken nog het aanzien, dat de markt naar de dinsdag verplaatst zou worden, maar de stemming bepaal de anders. Met 50 tegen 38 stemmen werd de markt op vrijdag gehandhaafd. Voordat tot stemming overgegaan werd kwam de heer Lam, die waar schijnlijk neuzen geteld had, met de sta tuten van de vereniging op tafel. Hier in stond volgens hem, dat alleen de le den, die in de gemeente Ede wonen recht van stemming hebben. Hij dacht dat er ook wel leden uit andere gemeen ten aanwezig waren. Na enig heen en weer gepraat, en beraad achter de be stuurstafel, werd door het bestuur be sloten de stemming door te laten gaan. Op dit besluit van het bestuur rea geerde een der andere leden, dat hij ge ïnformeerd had, en dat een stemming zeker als ongeldig aangemerkt kon worden. Het bestuur persisteerde even wel en men ging tot stemming over. Door de uitslag van die stemming lijkt de zaak over het al of niet geldig zijn van de stemming uit de wereld. Na de stemming over de marktdag werd er ook nog een bestuursverkiezing gehouden. De drie aftredende bestuur ders, t.w. de heren C. van Oostrum, G. Laurens en J. Lagerweij zagen hun mandaat met goede meerderheid ver lengd. In een tweetal vacatures werd voorzien door de benoeming, in tweede instantie, van de heren W. Verbeek en A. Wagensveld. EERSTE PRIJZEN Onze stadgenoot de heer J. Vis heeft dezer dagen op de Paasveetentoonstelling in Eist (O.B.) een viertal eerste prijzen behaald met 2 vaarzen en 2 ossen. In Rhenen had de heer Vis al een ereprijs B, een eerste prijs en een eervolle vermel ding behaald. BRANDWEER RUKTE UIT Vrijdagmorgen in alle vroegte heeft de Vrijwillige Brandweer Rhenen de col lega's uit Kesteren hulp verleend bij het blussen van een brand in een aantal grote loodsen van Recticel N.V. BRAND IN GARAGE Zondag omstreeks half twee moest de brandweer uitrukken voor een brand in een houten garage nabij de Achterbergse- straatweg. Door onbekende oorzaak is de motor van een nagenoeg nieuwe, in de garage staande Fiat 850 in brand ge raakt. Het voertuig brandde geheel uit, evenals de garage. Op de achtergrond het marktgebouw in Ederveen, waar de markt op vrijdag blijft. Vooraan het café Marktzicht, waarin vrijdagavond de vergadering plaats had. POLITIE VRAAGT GETUIGEN GEWONDE BROMFIETSER Donderdagavond wachtte mevr. H. uit Veenendaal voor het stoplicht op de Hoofdstraat, nabij de Hoogstraat. Toen het licht op groen ging reed zij weg in de richting van de Nieuweweg. Zij zag. naar zei later vertelde, een schim en stopte daarom. Het bleek, dat de heer A. A. uit Ederveen ge wond naast zijn bromfiets op de weg lag Daar de zaak de politie niet duide lijk is, verzoekt zij een ieder, die in lichtingen kan geven zich met haar in verbinding te stellen. OTTEKLO Volgens een voorstel aan de Edese raad bestaat het voornemen de Otterlose Zanding te verbeteren. De wal kant zal afgeschoven worden, waardoor een strandje ontstaat. Met het vrij komende zand zal het kinderbad worden uitgebreid en op veilige diepte gebracht. Dit wordt gedaan, omdat de walkant nabij de diepe plekken voor kinderen ge vaarlijk wordt geacht, daar hij te steil afloopt. Ook de houten voetbrug, die de beide delen van het terrein verbindt, zal worden vernieuwd. De prijzen zullen verhoogd worden, voor volwassenen zal een bezoek 1,gaan kosten, voor kin deren 0,75. Ook de abonnementen wor den duurder. GEPARKEERDE WAGEN BESCHADIGD De heer V. uit Neede deelde de po litie mee, dat zijn nieuwe Opel, die hij woensdag tussen 13.15 en 14.20 uur op de Kerkewijk had geparkeerd, bij zijn terugkomst aan de achterzijde bescha digd bleek. Daar de politie omtrent de identiteit van de dader in het duister tast, zou zij gaarne met getuigen van dit gebeuren in aanraking komen. PORTIER GERAAKT Zaterdagavond zette de heer Z. uit Veenendaal tien minuten zijn splinter nieuwe R-16 op de Achterkerkstraat Toen hij weer wilde wegrijden bemerk te hij, dat onbekenden kans hadden ge zien in deze korte tijd een achterpor tier te beschadigen Ook van dit geval zou de politie graag getuigen horen. RHENEN „D.V.J." BEGON WAN DELSEIZOEN GOED. We WSV „De Vrolijke Jantjes" is het wandelseizoen goed begonnen, want de seniorengroep van deze vereniging, die deelnam aan de wandeltocht van de W.S.V. „De Rijnkanters" te Wageningen, die op 26 maart werd gehouden, behaal de hier op de 15 km de eerste prjjs in de vorm van een mooie beker. Dit is voor de wandelende Jantjes een goed begin. Dc C.P.J.-afdcling Veenendaal hield donderdagavond in hotel De Korenbeurs een fees telijke ledenvergadering ter gelegenheid van het feit, dat de afdeling 20 jaar bestond. Het programma bestond behalve uit een openingsrede van de voorzitter, de heer A. van 't Voort, uit een lezing van dc heer G. W. Voortman, adviseur van de afd. Gelderland van het C.P.J., over het onderwerp „Boze mensen zingen niet", enkele declamaties en dc ver toning van een drietal films. Als gasten waren o.m. aanwezig de dames Bruis en Buitenhuis, namens de C.P.B., de heer Joh. van Braakc namens de Gelderse C.P.J., dc heer Ucnk, zaakvoerder van de Coöp. De Klomp en lid van dc Gelderse Mij. van Landbouw. Boven dien vele oud-leden en -bestuursleden, w.o. dc vroegere voorzitter de heer J. C. Griffioen. Namens dc C.P.B. werd een fraaie plant en namens dc C.B.T.B. een geschenk onder couvert aangeboden. Na het lezen van hetzelfde bijbelge deelte als waarmee de eerste vergadering in 1946 geopend was, ps. 103, hield de voorzitter zijn openingswoord, getiteld „25 jaar CPJ". Hij schetste in het kort de ont wikkeling van het CPJ-werk, van af dc op richting in 1946, toen nog als afdeling van dc CJBTB. tot nu toe. Ook ging hij in op de toekomst. Na ingegaan te zijn op dc verandering van het karakter van het plattelands jon geren werk, daar nu iedere plattelander, ook de niet-boer lid kan zijn, stelde hij dat ondanks dc bredere basis het werk slechts zin heeft, indien allereerst aan de vorming van de jonge hoer en boerin gewerkt wordt. Mevrouw Bruis, die dc wegens persoon lijke omstandigheden verhinderde mevr. Van Capelleveen verving, droeg een ge dicht voor, getiteld „Vlakbij". De heer Voortman begon zijn rede met een variatie op de titel, Boze mensen stem men Boer Koekoek. Hoewel het plattelands jongerenwerk zich normaal niet met de politiek bezig houdt, vond hij het toch niet onjuist nu wel eens aandacht hieraan te besteden. Hij stelde on Ier meer dat Koekoek door som migen voor de „lol" gestemd was. Hij vond het echter niet lollig, dat mensen op ex tremistische partijen stemmen. Het gevoel van Onbehagen, dat hieruit spreekt, ver klaarde hij met het feit dat met het stij gen der welvaart de behoeften van de mens nog harder stijgen. Ook bestreed hij in zijn rede het conservatisme in vele christenen. De bijbel leert dat niet. In Ge nesis wordt de mens geboden de gehele aarde te vervullen, dat betekende, dat men de vooruitgang niet tegen mag houden. Ook ging hij in op het doel van het christendom, maar zo zei hij, de verkie zingen hebben ons geleerd, dat dat doel nog niet bereikt L. De bijbel leert ons zelfs dat dat doel nooit bereikt zal worden, maar dat ontheft ons niet van de plicht om met onze taak door te gaan. Na de pauze, met consumptie, hield prol essor Zwam. alias Evert Veldhuis, een geestig college, dat wemelde van de woord spelingen. Ten besluite van de avond werden enige films vertoond. Eerst de film nadat het uitdraaien van het licht aanleiding tot hi lariteit had gegeven, omdat het niet'lukte Oogsttijd in het verleden. Een filmpje dat een kijk gaf op de folklore, die nog slechts veertig jaar geleden overal in den lande gebruikelijk was bij het binnenhalen, van de oogst. De meiboom speelde hierin een grote rol. De film werd gevolgd door de vertoning van Enige aspecten van de Nederlandse landbouwcoöperatie. Een kleurfilm, die wel wat erg subjectief de aandacht op het nut van de coöperaties vestigde. Ten slotte volgde nog een vrolijke film van Stan Lau rel en Oliver Hardy, The music box. De uit Rhenen verplaatste plasticfa- briek Recticel, die indertijd door brand verwoest werd is nu in zijn nieuwe ver blijfplaats Kesteren opnieuw brand ge teisterd. AANRIJDING OP GREBBEBERG Donderdagmorgen te ongeveer 9.45 uur, vond bij Hotel De Grebbe een aan rijding plaats tussen een personenauto komende uit de richting Utrecht, be stuurd door A. v. d. B. uit Utrecht en een vrachtauto, waarvan de bestuurder doorreed. De personenauto reed geheel rechts van de rrjbaan. Uit de richting Wageningen kwam een gele vrachtauto met aanhanger, die vermoedelijk over het midden van de weg reed. De aan hanger van de vrachtauto ramde de personedauto. Materiële schade. Dc Chr. Besturen Bonden, de plaatselijke centrales van het C.N.V. te Rhenen en Eist (U.) hebben besloten over te gaan tot het vormen van één Chr. Besturen Bond in dc gemeente Rhenen, omvattende Rhenen Achterberg en Eist (U.) Een en ander is het resultaat van de besprekingen welke zijn gevoerd tussen de plaatse lijke centrales van het C.N.V. te Rhenen en Eist (U.), waarbij namens het C.N.V. de districtsbestuurder de heer J. Visscher aanwezig was. Rhenen en Eist (U) aanwezig waren en het Chr. Nationaal Vakverbond Op resp. 24 en 25 februari j.l. hebben de leden van de Chr. Besturenbonden Rhenen en Eist (U) hieraan hun fiat ge geven. zodat kon worden overgegaan tot het vormen van een nieuw (uitgebreid) bestuur. Hiertoe is op 22 maart 1966 een ver gadering belegd in gebouw „Pniël" te Eist (U) waarbij de besturen en leden van Verstrekkende gevolgen voor Geref. Kerk Vele zaken passeerden in dc Raadsvergadering van vrijdag 25 maart dc revue. Dc meest geanimeerde bespreking volgde op dc vaststelling van het uitbreidings- of bestem mingsplan. Dit plan is opgesteld door het Ingenieurs- en Architectenbureau Op ten Noort-Blijden- stcin. Aangezien het plan van vérstrekkende aard is vooral t.a.v. de mogelijkheid dat dc Gereformeerde kerk in de toekomst zou kunnen worden afgebroken werd een bezwaar schrift ingediend door de Raad van de Gereformeerde Kerk te Renswoude. In het ontwerp plan zijn maatregelen genomen om de verbindingsweg (Berkenlaan) met dc Dorpsstraat zo veilig mogelijk te maken, waardoor aan het terrein van de Geref. Kerk een gedeeltelijke bestemming van openbaar groen en het resterende gedeelte voor woningbouw is bestemd. Dit heeft tot gevolg, dat in dc toekomst het kerkgebouw niet zal mogen worden uitgebreid of eventueel worden herbouwd. Hiertegen heeft de raad der kerk dus bezwaar ge maakt, aangezien in de toekomst door deze bestemming schade zal worden geleden. De Raad der Gemeente Renswoude heeft besloten dit bezwaar niet ontvankelijk te ver klaren. doch indien de schade een daadwer kelijk karakter verkrijgt, kan een verzoek om schadeloosstelling worden ingediend. In dit verband gezien bestaat dus de mogelijkheid, dat bij eventuele afbraak van het kerkge bouw elders een geheel nieuwe kerk kan wor den gebouwd, hetwelk voldoet aan de eisen des tijds. De heer Vermeulen (AR) vond, dat men inzake de uitrit (Berkenlaan) wel wat te voorzichtig te werk was gegaan. Hij vond. dat de kerk ver genoeg van de weg afstond (plm. 10 m) en dat men aangezien de Dorpsstraat toch een voorrangsweg zal blij ven een stopgebod kan plaatsen op de Berkenlaan. Overigens had heer Vermeulen veel waardering voor het plan. Ook de heren Zweers (P.v.d.A.) en Koops (CHU) spraken zich wat huiverend uit over de gevolgen die het plan voor het kerk gebouw der Geref. kerk kan hebben. Volledigheidshalve moet nog meegedeeld worden, dat ook de hofstede Dickerijst onder de slopershamer zal kunnen vallen. Ondanks de vele bezwaren werd het plan in haar geheel door de complete Raad aan genomen. Telefooncel Naar aanleiding van een verzoek aan de directeur van het telefoondistrict Arnhem, om in Renswoude een publieke telefooncel te mo gen plaatsen, was een brief binnengekomen van bovengenoemde directeur, dat men i.v.m. materiaalschaarste nog geen cel zal kunnen plaatsen. Kooiweg Inzake de klachten over het slechte uitzicht aan de Kooiweg heeft men van de N.S. toe zegging gekregen dat er maatregelen zullen worden genomen om in deze moeilijkheid ver beteringen aan te brengen. Aardgas Binnenkort zal de waarnemende voorzitter der gasfabriek, tevens lid der commissie G.C.N., als vertegenwoordiger van de heer Strubbe bet de gemeenteraad komen spre ken over de mogelijkheid tot aanleggen van aardgasleidingen in Renswoude. Vuilnisemmers Naar aanleiding van de wijziging algemene politieverordening merkte de heer Koops op. dat het wel dienstig zou zijn in het gehele dorp uniforme vuilnisemmers door de ge meente uit te laten reiken. Zulks i.v.m. de veelheid van allerlei dozen, vaten, bussen, e.d., die meestal zonder deksel zijn, welke op straat geplaatst worden. Voorzitter merkte op dat hier door B. en W. over gesproken zal worden, temeer daar het bovendien niet onmogelijk is. dat in de wijze van vuilophalen verandering zal kun nen komen. namens de districtsbestuurder de heer J. Visscher. Besloten werd het zittende bestuur van de Chr. Best. Bond Rhenen met 4 leden uit te breiden, waardoor het totaal aantal bestuursleden is gestegen tot 13 leden. Te weten voor iedere afdeling 1 lid in het be stuur. Tweede secretaris is nu geworden N. G. van den Oosterkamp, Ircnestraat 21 Eist (U), inplaats van B. van Eldik, v. Deventerstraat te Rhenen. Terwijl de he ren P. Kok, A. B. Stoker en H. Overeem allen woonachtig te Eist (U) toegevoegd zijn als bestuurslid. Vervolgens erd besloten het dagelijks bestuur bestaande uit: le Voorz. L. P. van Voorthuizen, le Seer. P. S. Zuidema, le Penm. J. W. Brouwer en de 2e Voorz. J. Broekharst uit te breiden met dc 2e Secr. N. G. van den Oosterkamp waardoor een vijf-delig dagelijks bestuur is ontstaan. Er werd beslote;. oru in Rhenen en in Eist (U) ten gerieven van de leden van het C.N.V. wèl afzonderlijke Jaarvergade ringen en Kerstviering te organiseren en blijft de jeugdclub „Werkende Jeugd" or ganisatorisch in Eist (U). Vertrek onderwijzend personeel Binnenkort zullen een onderwijzeres en een onderwijzer van de Chr. Lagere School te Renswoude naar elders gaan vertrek ken. Mej. G. de Gans heeft een benoeming gekregen aan een Chr. Lagere School te Apeldoorn; zij zal daar 1 augustus be ginnen. De heer J. Popken zal zijn functie van onderwijzer aan de Chr. Lagere School te Neede op 1 mei aanvangen. In de vacature van de heer Popken is gedeeltelijk voorzien; het wachten is ech ter op een woning, aangezien de nieuw be noemde onderwijzer gehuwd is. Zoals algemeen hekend zal zijn is het Oranjecomité, dat bestond uit de heren Van Beek, Vermeulen en Zweers, opge heven. Men heeft thans het plan gevormd te komen tot een Oranjevereniging. Op maandag 4 april zal in Rehoboth een vergadering worden gehouden waar bij alle belangstellende Renswoudenaren welkom zijn. Tijdens deze vergadering die geleid zal worden door burgm. Ho- sang, zal getracht worden te komen tot de zal getracht worden te komen tot de oprichting van een Oranjevereniging. De heer A. van 't Voort tijdens zijn openings- speach „25 jaar CPJ' op de feestelijke ledenvergadering t.g.v. het 4e lustrum Naast hem v.l.n.r.: de heer S v. Ede en de dames H. v. Baren en S. v. Leeuwen. I

De Vallei | 1966 | | pagina 1