Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hollantor «aal zijn beclrijlsopper- lakte verviervoudigen $0$ URKER MANNENKOOR „HALLELUJAH" AGENDA L a I. Openbare lessen in de Talmasehool Diepeveen's Voorjaars-„Look", een hoofdstuk apart IN 1970 GKHKIE TEKKEIH VOL Herv. Jeugdraad laat zaterdagavond a.s. in Veenendaal optreden regenmantels B. VAN MANEN MitDEHJS BELEID KENMERKT BOhIFKD BUM IJl ~mx. BROUWER 40e JAARGANG VRIJDAG 1 APRIL 1966 Nr. 26 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLE Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Op zaterdagavond 2 april a.s., om 8 uurl Het koor geniet een zeer grote populari- n.m., zal in de Oude Kerk op de Markt teteit, hetgeen voornamelijk te danken is aan Veenendaal een Paassamenkomst worden de vele gramofoonplaten welke van dit koor in omloop zijn. Voorts wordt regelmatig In de christelijke technische Talmasehool aan de Industrielaan te Veenen daal zijn woensdagavond openbare lessen gehouden. De bedoeling van deze lessen, waaraan door leerlingen van het 2e en 3e leerjaar wordt deelgenomen, is de ouders te laten zien, wat hun zoon bereikt heeft, maar meer nog om ouders van kinderen in de hoogste klassen der lagere school te laten zien wat technisch onderwijs is. In alle klassen werd ijverig gewerkt. Alle beroepen bijna werden uitge oefend: bankwerken, autotechniek, electrisch meten, electrotechniek, tim meren, enz. Op de bovenverdieping waren jongens bezig met theoretisch werk. Hi^r werden tekeningen ver vaardigd waar een leek niet uit kon komen. Het belangrijkste lokaal op de bo venverdieping was wel dat wat gewijd was aan het ITO- (individueel tech nisch) onderwijs. Het ITO is een voor Veenendaal en wijde omgeving geheel nieuwe vorm van onderwijs. Het is het technische onderwijs voor jongens met leer- en opvoedmoeilijkheden. Indien een jongen niet al te goed mee kan komen, door wat voor oorzaak dan ook - ziekte, ongeval e.d. - dan is hier de mogelijkheid toch een vak te leren. Men probeert door aangepaste metho diek en didaktiek de leerling zo niet theoretisch, dan toch praktisch op het zelfde peil als zijn leeftijdsgenoten te brengen. De heer C. Th. H. Kroes kon iets naders meedelen over de bestaande uitbreidingsplannen van de lts. Het is de bedoeling in de toekomst het ter rein aan de overzijde van de Industrie laan te kopen en daarop een vrijwel evengroot gebouw als het huidige te plaatsen. De plannen verkeren dus nog in het beginstadium. Een tekening kan nog niet gemaakt worden, eerst moet de benodigde grond verkregen zijn, maar de toestemming om deze te ko pen moet nog door Den Haag gegeven worden. De heer Kroes heeft echter de plannen voor de nieuwe school al vast in zijn hoofd. Onder de gymnas tiekzaal denkt hij zich zelfs een over dekt instructiebad, opdat al zijn leer lingen met zwemdiploma de school verlaten kunnen. Timmerlieden op de stelling tijdens een „Oefenschaft" gedurende de openbare lessen in de Talmasehool. gehouden, uitgaande van de Hervormde Jeugdraad. Aan deze avond wordt medewerking ver leend door het beroemde Urker Mannen koor „Hallelujah" o.l.v. Frits Bode. Het koor komt naar Veenendaal met ca. 130 leden, over het algemeen vissers van beroep. Men treedt op in de mooie Urker klederdracht, iets wat in de kerk op de Markt goed tot zijn recht kan komen. VEENENDAAL Zaterdag 2 april, SKF kantine, 13.30 en 13.45 uur: Start ope ningswandeltochten. Slotemaker de Bruïneplein 14.30 uur: Verzamelen Palmpaasop- tocht voor kinderen in Zuid. Eierhal, 15.15 uur: Start Palm- paasoptocht. Verenigingsgebouw Eikenlaan, 14.30 uur: Kindermiddag leden Unitas. Dinsdag 5 april, Korenbeurs, 20.00 uur: Bijeenkomst werkgroep Maatschappelijk werk. Drs. J. S. C. Eweg en A. R. Koffeman: „De groei en de ontwikkeling van Veenendaal en de daarmee verband houdende maatschap pelijke problemen. RENSWOUDE Maandag 4 april, gebouw Reho- both. 20.00 uur: Oprichtingsver gadering Oranjevereniging. Tentoonstellingen: Galerie Het Lanterentje, Vee nendaal, t.e.m. 15 april Potten- bakkerswerk J. van Stolk en J. Bonnisse. Streekmuseum, Rhenen, Gra fisch werk van F. D. Baten- burgh, tot 5 april. Bioscopen: Luxor theater, Veenendaal: Za terdag 18.45 en 21.00 uur, zon dag 15.00 uur: „Majoor Dundee" Zaterdag 14.30 en 15.45 uur en zondag, maandag en woensdag 19.30 en 20.45 uur: „Van Baby tot Bruid", een grote kleuren film van het huwelijk van prin ses Beatrix. BIO, Rhenen: Zaterdag 19.30 en zondag 15.00 uur: „Brenno de vijand van Rome". Zondag 19.30 uur: „Vrouwencommando op Kreta". Modieuse in diverse modekleuren van TERGAL TERLENKA NINO-FLEX MAATKLEDING Hoogstraat 17 - Veenendaal voor t.v. en radio opgetreden. Als soliste werd aangetrokken Riek v. d. Haar (alt;, terwijl de begeleider voor deze avond is K. J. Mulder. De 10-minuten meditatie is deze keer in handen van Dr. C. Graafland, die als onder werp heeft gekozen: „Hij voor mij." De leiding van deze samenkomst berust bij Ds. A. Vroegindeweij, 2e voorzitter van de jeugdraad. De toegang tot deze samenkomst is als gewoonlijk weer vrij. door Marijke Albrecht Gezellige drukte en een ontspannen sfeer firma Diepeveen, alwaar drie dagen achter sprankelende voorjaarcollectie werd vertoon Pianist Tony Spaan smeedde de show op rend de ene top-hit na de andere ten gehore. OUVERTURE Conni, een allerliefst donkerharig meisje, vertegenwoordigde de kinderafdeling met veel Terlenka. Bovendien had zij tot taak als eerste over de loper te gaan, hetgeen ook prompt gebeurde, al was het dan met een nerveus vertrokken gezichtje en knikkende knietjes. Voor een ieder een verrassende ouverture! Excentriek De teeners met hun vaak opmerkelijke drachten hebben in het verleden menig hart in beroering weten te brengen. Na de P.T.T.- capen, lakjassen, bloemetjes kousen en op- art kleding is nu Bobby Brooks druk doende razendsnel in de mode-wereld door te drin gen. Bobby Brooks is eenvoudige kleding, ge baseerd op Amerikaanse ideeën en toch bij zonder praktisch, omdat er diverse kleding- een pastelkleurig deux-pièce met ingebreide coupe, een warm applaus en zelfs een uit bundig „hardstikke mooi!" Mantels, uitermate chic en tot in de fines ses afgewerkt in camelkleur, grijs en zwart, zorgden voor nieuwe effecten. heerste er op de damesafdeling van de een zowel des middags als des avonds een d. muzikale wijze aan elkaar en gaf al glunde- De nieuwe man ln de Herenmode-confectie, die de laatste jaren heel weinig vooruitgegaan is, komt belangrijke vernieuwingen. De mode van de slordige broek met slob bertrui is voorbij. De mannen willen evenals de vrouwen chic gekleed zijn. Overigens geen mode voor „body-builders", doch klas siek slankafklcdcnd. Driedelige kostuums .bestaande uit panta lon, colbert en vestje, sportieve zomer en vrijetijdskleding passeerden de revue, terwijl het laatste nieuwtje de pantalon is, die een klein omslagje vertoont. In z'n geheel een sprankelende collectie! Een der meest in beweging zijnde Veenendaalse bedrijven is ongetwijfeld de Hollantor. In 1959 gestart, is deze fabriek thans zoveel te klein geworden, dat aan grote uitbreiding behoefte is. De directie heeft dan ook grootse plannen om de te krap geworden jas wijder te maken. Met het eerste deel der uitbreiding is reeds een begin gemaakt. In 1970 hoopt men het gehele plan uitgevoerd te hebben. Er zal reeds bij de bouw al het mogelijke gedaan worden om voor de toekomst de luchtverontreiniging tot een absoluut minimum te beperken. In samenwerking met TNO hoopt men tot een afdoende zuivering te komen. Overigens, toen het bedrijf in 1957 met de gemeente Veenendaal in contact kwam - en met een belofte dat er woningen beschik baar zouden komen hierheen gelokt werd - waren de plannen voor het bouwen van flats zo dicht bij het Hollantor-terrein nog niet bekend. Het is zelfs zo, dat eerst een achter het huidige terrein gelegen veld aangekocht was. Later is dit met de gemeente geruild. Het is de bedoeling dat het gehele plan in drie fasen uitgevoerd wordt. De eerste fase (op de tekening met I aangeduid), die reeds in uitvoering is moet begin 1967 in gebruik genomen worden. De bestaande vloeroppervlak te van 3500 m* moet dan bijna ver dubbeld zijn. Voor fase II is vergunning aange vraagd. Indien deze op tijd verkregen wordt, hoopt men in 1968 dit deel der uitbreiding gereed te hebben. De uit breidingsmogelijkheden in de breedte zijn dan op, maar de vloeroppervlakte zal dan bijna 10.000 m2 zijn. Fase III, die de directie in 1970 ge reed wil zien zal een twee verdiepin gen hoog gebouw worden, geplaatst geeft zij de gelegenheid het aantal pro- duktielijnen met 50 te verhogen. SAMENWERKING Het Veenendaalse bedrijf, dat een onderdeel is van een groep bestaande uit West Point Pepperell in Amerika, Lantor Ltd in Engeland (met vestigin gen in Zweden en Australië) e.a., heeft zijn verkoopgebied in vrijwel ge heel Europa. Er bestaan thans verkoop organisaties in Duitsland, Zwitserland (tevens voor de Oostenrijkse markt) en België. Licenties zijn verleend aan bedrijven in Spanje, Frankrijk, Italië en de Scandinavische landen. Van de hoogwaardige vezelmarkt in de EEG neemt Hollantor 20 a 25 voor zijn rekening. 4». X, pf" V M - - Als de eerste twee fasen van het uit breidingsplan gereed zijn. zal Hollantor dit silhouet bieden. sets mee opgebouwd kunnen worden. Deze kleding is gelijk een tintelende zo mermorgen. de kleur van zonsondergang en de flirtation in meisjesogen. Daarvan een kleerkast vol en voila „Teener-vakantielook" 1966. Slank Een bewijs, dat ook grote maten slank- afkledend kunnen zijn, leverde Desiré met een origineel kanten japon, lichtblauw van kleur, geheel gevoerd en met een kori mouwtje. Recht-toe-recht-aan modelletjes, kreukher- stellend luchtig en typisch zomers, opende voor velen nieuwe perspectieven. Een wijnrood mantelpakje, getypeerd door frappante coupe en gegarneerd met dubbele rij knoopjes en borstklepjes oogstte, evenals Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaa Telef 08385-2918 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties voor de uitbreidingen I en II. (In de hierboven geplaatste tekening is ze nog niet verwerkt, maar slechts met III in het gras aangeduid.) Als dit is uitgevoerd heeft het bedrijf een vloer oppervlakte van bijna 14.000 m2. Om het gehele gebouw komt in de toekomst een brede weg, voor aan- en afvoer. Het voorterrein zal niet be bouwd worden, daar deze grond onder meer als parkeerruimte onmisbaar is. In feite is het dus zo, dat Hollantor na 1970 niet verder kan. Tussen I en II komt een overdekte weg voor het inwendige transport. Bo ven deze weg worden bedrijfskantoren, kleedlokalen en een kantine gevestigd, uitgevoerd gelijk met fase I. Hij wordt gebouwd uit een zelfdragende staal constructie, zonder pilaren. De uitbreiding van de fabriek wordt nodig gemaakt om aan de steeds groter In het begin van het bestaan heeft men in het buitenland geprobeerd be staande bedrijven de verkoop van de Hollantor artikelen te laten verzorgen. Al spoedig bleek, dat deze bedrijven, die op de „conventionele" artikelen berekend waren niet de visie die nodig is een geheel nieuw produkt te bren gen, bezaten. Men is daarom overge gaan tot het vestigen van eigen orga nisaties. Tussen de verschillende leden in de groep bestaat een nauwe samenwer king, vooral op het gebied van de research. Er vindt een voortdurende uitwisseling van „know how" plaats. Het is echter wel gebleken, dat elk bedrijf eigen produkten moet ontwik kelen, omdat iedere markt andere sa menstellingen vraagt. PRODUKTEN Door Hollantor wordt thans - veelal dere bedrijven - een grote verschei denheid van artikelen gemaakt. Enige daarvan zijn: ondertapijten, met een dikte van 6 tot 9 mm, en vaak er als een normaal boventapijt uitziend, op pervlaktevliezen voor isolatie in pla fonds en andere bouwpanelen (in Brussel worden thans dit soort panelen gebruikt bij de bouw van een flat, die de hoogste van Europa moet worden), kunstleer, kunstzeemleer, dekens - men werkt thans aan een langpolige deken, voor de binnenlandse markt, omdat de Nederlander graag een zware deken heeft - en natuurlijk de tussenvoerin- gen, het grote produkt waar Hollantor naam mee gemaakt heeft. In een eigen confectie-atelier worden verschillende soorten voeringen be proefd. Men is thans zover, dat deze tussenvoeringen niet meer genaaid hoeven te worden, maar ook geplakt kunnen worden. GOEDE OPLEIDING Op dit moment werken bij Hollantor ongeveer 180 mensen, hiervan zijn 45 operators, 15 leidinggevenden, 24 man voor ontwikkeling en research (veelal met hts-opleiding), 25 man voor de technische dienst en voorts huishoude lijk en kantoorpersoneel. Om operator te kunnen worden moet een bedrijfscursus gevolgd wor den. Bij de selectie van nieuw perso neel wordt een speciaal voor de opera tors uitgedachte test gebruikt. Het blijkt, dat indien er „breed" geadver teerd wordt slechts ongeveer 10 van de kandidaten geschikt is. Indien er gericht geworven wordt, dan ligt dit percentage beduidend hoger. Aan alle arbeidskrachten wordt de gelegenheid gegeven naast hun eigen vak ook nog een of meer der andere in het bedrijf voorkomende vakken te leren. Het behalen van een aanteke ning hiervoor op het diploma geeft een geldelijk voordeel. Voor de bedrijfs leiding bestaat het voordeel, dat iedere man op den duur ook andere dan zijn normale werkzaamheden kan uitvoe ren, zodat bij ziekte altijd vervanging aanwezig is. Bovendien zal een man, die ook weet wat er voor en achter hem in de produktielijn gebeurt, zijn eigen werk beter doen EIGEN C.A.O. Sinds oktober 1965 heeft het bedrijf een eigen cao. Hierin zijn alle voor waarden voor het personeel geregeld. Een zeer belangrijke is wel de spaar regeling. De deelnemers hieraan kun- 500,- inleggen. Na vier jaar krijgen zij dan, boven de normale rente een premie van 40 van het totaal ge spaarde bedrag. Aan de algemene vorming wordt veel gedaan met cursussen, gedeelte lijk in bedrijfstijd gegeven, voor alge mene ontwikkeling. Het eerste jaar bestaan de lessen uit Nederlandse taal en rekenen, het tweede jaar bovendien ook uit vakken als staatsinrichting en algemene bedrijfskennis. Het laatste onderdeel vindt een praktische toepas sing, door de deelnemers aan de spaar regeling de gelegenheid tot het aan schaffen van aandelen Robeco te ge ven. Door enkele der betere operators wordt een cursus chemicien van de PBNA gevolgd. Op zaterdag worden in het bedrijf bijlessen hiervoor ge geven. Hollantor wil veel voor de mensen doen, aldus de directie, maar wij willen in ieder geval het privéleven van de arbeider vrij laten. Het moet niet zo zijn, dat de arbeider» zich met handen en voeten aan het bedrijf gebonden voelen. wordende vraag te voldoen. Bovendienin exclusieve samenwerking met an- nen per jaar tot een maximum van f. 110.- JUWELIER (J0) «0RLOGER Htmtd.-lruHi 91 VeeneridH*!

De Vallei | 1966 | | pagina 1