SILVIE VARTAN in 10 TIEN P E L CHEVROLET TUSSEN DE BONGERDS een feest vooraf... Panters 1 (heren) bleef 2e team de baas met 3-1 8 VEENENDAAL RHENEN VOOR BOUW SPORTHAL In 2000 is 20 van mensheid Chinees „Tout ici bas." „Tourne, tourne, tourne." „Avec les saissons." „Tourne, tourne, tourne." „II y a temps pour chaque chose sur la terre." Wankele schoor steen wankelde van huppen Spit, Spierpijn V.A.B. Nieuwsblad „DE VALLEI,, vrijdag .1 april 1966 Keren kostte schade Vrijdagmorgen kwart over tien wil de de heer A. P. V. uit Bennekom zijn wagen keren op de Nieuweweg. Hij reed ter hoogte van de huishoudschool, gaf enkele leerlingen van die school voorrang en wilde toen terug in de richting vanwaar hij gekomen was. Hierbij merkte hij de V.B. niet op. Een botsing, waarbij beide wagens be schadigd werden, bleek onvermijdelijk. Eenzelfde geval deed zich een kwar tier later op de Nieuweweg nabij de Holleweg voor. Hier was het de heer A. J. F. G. uit Veenendaal, die keren wilde. Hij kwam in" botsing met de heer J. C. v. d. E. uit Made. Ook hier ontstond schade. Dief op heterdaad betrapt Zaterdagmorgen betrapte de politie op het bouwterrein aan de Kerkewijk, waar het nieuwe christelijk lyceum gebouwd wordt, de Veenendaler G. J. de B. bij het stelen van een aantal planken en balken. Bij huiszoeking bleek, dat de heer de B. reeds meerdere malen iets had meegenomen. Achter zijn huis stond een vrijwel voltooide garage, die door hem met gestolen materiaal gebouwd zou zijn. De waarde van het ontvreem de bedraagt 400,-. De doe-het-zelver is na procesverbaal op vrije voeten gesteld. KOFFIEPOTJE GELEEGD De administratief beambte H. T., werkzaam op een koekfabriek alhier, beheerde de koffie- en theegelden van het personeel. Op een gegeven moment moet de heer T. in geldnood geraakt zijn, want hij „leende" 140,- uit dit potje. De politie spreekt echter in zo'n geval niet van „lening", maar van „verduistering in dienstbetrekking". Het kostte T. een procesverbaal. Nieuw gymnastieklokaal in Rhenen Het gemeentebestuur heeft een aan bod van de Rijksoverheid gekregen om op gunstige voorwaarden over te gaan tot de bouw van een gymnastiek zaal. Waar het gemeentebestuur eerst bang was, dat het de plannen voor de sporthal op losse schroeven zou zetten, heeft men eerst wat met beslissing ge talmd. Nu echter blijkt, dat de sport hal even urgent blijft, ook al besluit men tot bouw van deze gymzaal over te gaan, stelt het college voor het plan goed te keuren. De kosten van de zaal, met een op pervlakte van 10 x 22 m en een hoogte van 5,5 m, gaan 253.500,-, incl. de grond, bedragen. Deze zaal zal de grootste van Rhenen worden. De zaal aan de Prins Bernhardlaan, welke thans de grootste is, heeft slechts een oppervlakte van 181 ms. De bouw van een sporthal zal nog wel enige jaren op zich laten wachten, omdat nog een urgentieverklaring van het ministerie van crema noodzakelijk is. De kosten hiervan zullen, behalve de grond, ongeveer 390.000 gulden be dragen. In de vroegste historische tijden waarover voldoende gegevens ter beschikking staan ongeveer 10.000 jaar voor Christus' geboor te bedroeg de wereldbevolking naar schatting één miljoen mensen. Ten tijde van Christus' aanwezigheid op de aarde was dit aantal al gestegen tot 275 miljoen. Het eer ste miljoen werd bereikt in de 18e eeuw en ongeveer honderd jaar later waren we al met twee miljard wereldburgers. Het derde miljard liet natuurlijk weer korter op zich wachten. Dit cijfer is volgens het Demogra fisch Jaarboek van de Verenigde Naties thans al overschreden. Er leven nu 3.135 miljoen mensen op aarde. Daar het aantal geboorten per dag omstreeks 246,000 be draagt drie baby's per seconde! gaat de bevolkingstoename hoe langer hoe snel ler en deskundigen voorspellen dat bij het begin van de 20e eeuw de wereldbevolking verdubbeld zal zijn. Van die zes miljard zul len niet minder dan één vijfde of 1.2 miljard Chinezen zijn. zingt mevr. Smet, Frankrijks top-zangeres, beter bekend als Sylvie Vartan. Exclusief door: Regui. M. Flohr. Foto: H. Oosterholt „Als de rode lamp brandt, neemt de camera op," vertelt Quirine Mokveld. Heropening tuincentrum Loef aan de Sandbrinkstraat Zaterdag heeft dhr. A. Loef zyn tuin aan de Sandbrinkstraat weer voor het publiek opengesteld. Voorlopig kan men dus weer aehter het OCB-gebouw terecht voor de aanschaf van bloemen, en voor al struiken. De heer Loef vertelde, dat hij zich voorlopig weer aan de Sandbrinkstraat gevestigd heeft, omdat zijn nieuwe ter rein aan de Rembrandtlaan nog niet be reikbaar is. Zolang h\j aan de Sand brinkstraat weg was, en nog niet aan de Rembrandtlaan gevestigd, had zijn ver koop bijna stil gelegen. Hy hoopt z(jn bedrijf nieuw leven in te kunnen blazen. De tuin ziet er keurig verzorgd uit. Tegelpaden zijn aangelegd, alle planten soorten zijn in aparte parkjes gezet, welke afgerasterd zijn met golfplaat. Zaterdag lag er hier en daar nog wat modder, maar volgens de heer Loef zal dat, indien de weersomstandigheden niet tegenwerken, binnen enkele dagen ver holpen zijn. Iedereen zal dan zonder ge vaar voor natte schoenen aan dit tuin centrum een bezoek kunnen brengen. OPBRENGST COLLECTE De huis-aan-huis collecte voor de Groes- beekse tehuizen heeft in Veenendaal het be drag van 2833,16 opgebracht. Hét comité dankt alle gevers voor dit wel bijzonder mooie resultaat. Zondagavond kwamen voorbijgan gers tot de ontdekking, dat de metalen schoorsteen van de „Frisia" scheef stond. Zij waarschuwden de politie, die de zaak in ogenschouw nam. Op dat moment was er nog geen noodzaak om in te grijpen, maar omstreeks half elf, toen de politie nogmaals de pijp inspecteerde bleek ze gevaarlijk scheef te staan. Het bleek dra, dat de schoorsteen nog slechts door één tuidraad en het trapje, dat er langs loopt overeind ge houden werd. Omdat omvallen lang niet denkbeeldig was en in dat geval gevaar voor voorbijgangers bestond, de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest _„..vooraf! t' Hoofdstraat 89 - Veenendaal Het is nu vijf jaar geleden, dat een 16-jarig, blond, jolig meisje de Franse yé yé bühne betrad om van daar af haar liedjes de zaal in te flemen. Alhoewel haar succes niet zo „bie" bleek veroverde zij toch het hart vrji de Franse tiener. Men begon over haar te spreken en het tienerblad „Salut les Copains", bracht haar in het nieuws. Toen kwamen de kontrakten, de concerten en de platen meneer (van R.C.A.). En dat allemaal omdat ze indertijd voor iemand, die een duet had moeten zingen en plotseling ziek werd, moest invallen. „Het was haar laatste optreden, dat ge pland was op vrijdag 11 maart," zei Hans Kusters, haar manager voor de BeNeLux. Het repetitieschema in het draaiboek van het programma Tien Tien vermeldt, dat de camerarepetitie om 2.00 uur 's middags aan vangt. Omstreeks 2.00 uur is dan ook de voltallige N.T.S.-ploeg aanwezig en hervat haar werkzaamheden van die ochtend. Syl vie Vartan, waar het hele programma om heen draait, is nog niet aanwezig. „Zij is nog op haar eetadres," verduidelijkte Rien van Wijk, die de regie van het programma in banden heeft. Maar om half drie is Sylvie er nog niet en begeven wij ons naar het souterrain waar wij het zeer lage plafond bewonderen. Er zijn weinig vertegenwoordigers van de pers, en diegenen die er zijn, wachten af. „Onze vriendin is gearriveerd," schreeuw de Rien van Wijk door de kantine, en het ploegje fotografen begeeft zich naar de studio die boven de kantine is gelegen, na gestaard door ontstelde Motions, die voor de tweede maal te laat aanwezig waren, zo dat de programmaleiding zeer begrijpelijk overigens zich genoodzaakt zag, hun het t.v.-contract te ontnemen. Sylvie, gekleed in een geel-bruine gevlekte bontjas, is door het dragen van lang haar onherkenbaar geworden. Een verdwaalde fotograaf vraagt haar waar zij is en als zij dan antwoordt dat zij de bewuste Sylvie is, schieten de drie aanwezige begeleiders in de lach. De vierde, de platen-meneer van Syl vie, wandelt uitgelaten door de gangen van de kleine studio, studio lib te Bussum. Sylvie die een baby verwacht draagt tijdens de generale repetitie (de repetitie wordt dan op de ampex genomen) een witte broek, met de welbekende pate d'éléphant en een bijbehorend achtknoops jasje. Saskia die vóór mij op een stoel zit, draait zich om en vraagt of zij een self-made pakje aan heeft, waarop onbevestigend geantwoord wordt. Nonchalant staat zij voor de mikrofoon. De rode lichtjes gaan weer uit, het teken dat alles o.k. is. Buiten de studio staan tieners gereed, om binnen te stappen, op de stoelen plaats te nemen om voor publiek te spelen, en te klappen als het teken wordt gegeven. Brillen worden uitgedeeld, leder ontvangt (in bruikleen wel te verstaan), een madeliefjes- bril, om die tijdens de opname te gebruiken. Sylvie draagt namelijk deze bril de gehele dag binnen en buiten de studio. Het publiek zit. Het wacht op het moment dat Sylvie (play-bak) begint te zingen om dan als het liedje is afgelopen, hard in de handen te klappen. Als het zes uur is, is Sylvie doodop. Maar in haar agenda staat nog een pers conferentie genoteerd die in het Apollohotel gehouden zal worden. Gisteren belde Hans Kusters uit Brussel en vertelde: „Het was teveel, ze was hele maal weg." Nü is zij, Sylvie Vartan, Frankrijk's meest geliefde zangeresje dat haar plaats aan de Franset yé yé hit-parade regelmatig moet afstaan aan haar man. Johnny Hallyday alias Jean Phillip Smet, trouwde Sylvie twee jaar geleden ten aan- schouwe van duizenden fans die dit sensa tionele huwelijk niet wilden missen. Helaas het samenzijn was er voor dit vo calisten-echtpaar niet bij. Het Franse leger, dat meende Johnny ge noeg uitstel te hebben verleend, riep de tieneridool op, en legerde hem in Duits land. Wie meende dat Johnny hierdoor zijn populariteit verloor, vergiste zich. Integen deel, vele Franse fans maakten tevergeefse pelgrimstochten naar de legerplaats waar Johnny was gelegerd. Niettemin verleende de commandant der mariniers waar Johnny bij was ingedeeld, gezien zijn kontrakten, regelmatig toestemming de legerplaats te verlaten, om elders op te treden. Het contakt met z'n geliefde Sylvie on derhield hij door middel van de telefoon en de correspondentie. Sylvie intussen, reisde heel Frankrijk rond om haar fans tevreden te stellen. Zij houdt veel van Johnny en mist hem maar al te veel. Wanneer Sylvie ten Noorden en John ny ten Zuiden van Frankrijk optreedt, bellen ze elkander iedere avond. Dan vertellen ze elkaar hoe druk ze het hebben en hoeveel ze van elkaar houden. Hun liedjes getuigen im mers hun liefde. „Si tu me telephones," zingt bijvoorbeeld Johnny. En Sylvie? Die verklaart aan een reporter van het Franse blad Ciné Monde: „Ce sont nos mots d'amour." En terwijl Johnny te Cannes optrad, reis de Sylvie in gezelschap van een viertal char mante heren met de trein vanuit Brussel naar Bussum, waar zij door de A.V.R.O. was uitgenodigd. NUTSSPAARBANK HAD GOED JAAR Computer neemt administratie over Het jaar 1965 heeft de Nutsspaarbank geen windeieren gelegd. Over het gehele jaar 1965 ls ingelegd een bedrag van 10.847.000,gulden en terugbetaald 9.593.000,gulden, een totale omzet dus j van ruim 20 miljoen gulden. Totaal werd aan rente aan de spaarders vergoed 487.729,gulden. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 1165. Het inleggerskapitaal groeide aan met 1.254.000,— gulden tot 14.482.000,— gulden. Het inleggerstegoed is inmiddels de 15 miljoen gulden ruim overschreden. Opnieuw een mylpaal in de nog jonge geschiedenis van de Nutsspaarbank te Veenendaal. De beheerder van de bank, de heer Zilstra, merkte hierbij op dat steeds meer spaarders ertoe overgaan al hun financiële perikelen via de spaarbank af Ite werken. Het aantal mutaties nam in dat jaar met 6000 toe tot 63984. Het diensten-pakket breidt zich steeds verder uit. Vroeger volstond men ermee een spaarbankboekje te nemen, daar al of niet regelmatig stortingen op te doen, om hierop op latere leeftijd terug te kunnen vallen. Tegenwoordig is er veel meer sprake van doelsparen (voor huis, t.v., auto, enz.). Men wil ook zo weinig mogelijk geld in huis hebben. De spaar bank is toch iedere dag geopend, ook op zaterdag. Lonen, salarissen en pensioe nen laat men in vele gevallen via de spaarbank uitbetalen. Drempelvrees kent men niet meer. Het bestuur activeert een steeds verder gaande service. Aan- en verkoop van vreemd geld en het ver schaffen van persoonlijke leningen zijn de laatste nieuwe loten aan de stam. In de sfeer van de persoonlijke leningen is een geheel nieuw idee ontworpen, n.l. het „trouw-sparen", waarmede niet in de eerste plaats wordt bedoeld het sparen voor trouwen, maar meer in het bijzon der enige tyd vaste bedragen sparen (men moet een overeenkomst tekenen) en na afloop van de tevoren vastgestelde termijn, heeft men recht op een persoon lijke lening ter grootte van het gespaar de bedrag. De grote hoeveelheid mutaties die de Nutsspaarbank tegenwoordig krygt te verwerken, heeft het bestuur doen be sluiten de capaciteiten van een computer te gaan inschakelen. De gehele admini stratie zal via een computer gaan lopen. Verwacht wordt dat dit binnen twee maanden z(jn beslag zal hebben gekre gen. Al het tijdrovende cyferwerk en ook de rente-berekening zal door de compu- i ter worden overgenomen. Binnenkort zullen hierover nadere berichten volgen. VOLLEYBAL DISTRICTSTEAM VAN „UTRECHT" JEUGD KAMPIOEN VAN NEDERLAND Vier meisjes van de Panters waren er bij Zaterdagmiddag werd te Heemskerk het jeugdkampioenschap van Nederland volley bal bevochten. Het district Utrecht, itaar- toe Veenendaal behoort, had zich in deze finalewedstrijden gespeeld op reeds eerder gespeelde selectiewedstrijden in het eigen gewest. Er werden tien meisjes voor het dis trict Utrecht geselecteerd. Vijf Panters- meisjes werden gekozen. Jos Jansen, Ditty Hiensch, Margriet van Otterlo, Anke de Gooenyer en Timy Hiensch. Alleen laatst genoemd meisje moest door ziekte afvallen, maar de overigen handhaafden zich tot het laatst. In de eerste strijd om het kampioenschap va Nederland moesten de Utrechtse meis jes het opnemen tegen het district Tilburg waarvan fraai werd gewonnen. Vervolgens won het district Zaanstreek eveneens van Tilburg, waardoor Utrecht en de Zaan streek in de finale moesten uitmaken welke ploeg met de vaderlandse titel gingen sle pen. Het werd een zeer spannende wedstrijd. Alle vier de Panters-meisjes werden ingezet en speelden de gehele strijd mee. Vier van de zes plaatsen bezet door de Veenendaalse meisjes. Alleen dat al was een ongehoord succes. Maar het grootste succes moest nog komen. Mede dank zij deze Panters-pupil- len won het Utrechtse team van de Zaan streek na een langdurige en heel spannen de partij volleybal. De V'daalsen weer den zich danig en werden niet eenmaal uit gewisseld hetgeen er op duidt, dat zij de basis vormden van 't team. Utrecht werd kampioen van Nederland, hetgeen vooral voor de plaatselijke volleybalvereniging de Panters alleen al een groot persoonlijk suc ces is. De jongens van Urecht werden even eens kampioen van Nederland. Tot deze selectiegroep behooren eveneens een aan tal jongens van de Panters w.o. Eddy van Schagen. Peter Pilon en de gebroeders Bek- ker. Maar zij kwamen niet in aanmerking voor de ploeg die het landkampioenschap moest bestrijden. Vooral de afgevaardig den van Valbovol kwamen hiervoor in aan merking, met eveneens het geweldige suc ces kampioen van Nederland te worden. Al met al voor de Panters, waarvan alle ploegen het dit seizoen heel goed doen, wederom een goed succes en een vinger wijzing dat men op de goede weg is voor wat betreft de jeugdtraining. In de toe komst zullen we ongetwijfeld nog het een en ander van deze jonge sportlieden horen. VOLLEYBAL Panters 3 vocht voor laatste kans en won van koploper Hercules 2 met 3-0 De broederstrijd tussen de eerste twee hcrenteams van de Panters in het tweede compe titieduel van dit seizoen is dan toch weer een 31 zege voor het eerste team geworden. De verwachtingen voor vooral het tweede team waren hoog gespannen, want algemeen werd verwacht dat dit jongere team wel eens met de winst kon gaan strijken. Maar dat is er niet van gekomen. Dit team speelde te nerveus en aanvankelijk te fel, maar vergat daarbij dat punten maken altijd de belangrijkste factor is by deze sport. De strijd viel in zijn totaliteit wat tegen. Panters 1 was dimaal zonder meer de betere ploeg en won de strijd derhalve verdiend. Panters 3 zorgde voor de verrassing van dc dag door kop loper Hercules 2 in Woerden te verslaan met 30. Door dit huzarenstuk en een eventuele winst op V.C.M. volgende week zaterdag in Veenendaal kan dit team zich heel onver wacht nog handhaven in dc tweede klas van de bond. Een zeer goede prestatie. heeft de politie een deel der Kerke wijk, tussen de Sandbrinkstraat en de Raadhuisstraat, voor het verkeer af gesloten. Maandagmorgen vroeg is geprobeerd met een kraan het defecte schoorsteen- deel te verwijderen, maar voor deze kraan was de windkracht te groot. Uit Apeldoorn is toen een dertig meter hoge kraan van de firma Alb. v. d. Scheur gehaald. Hiermee is het gelukt de pijp te verwijderen. Het bovenste deel is toen op de voet van de schoor steen geplaatst, terwijl het onderste en reumatische pijnen wrtjft U eveneens weg met deel nog slechts voor schroot geschikt bleek. Op dit bovenste, nu onderste, deel zal in de loop van de week een nieuw stuk gemonteerd worden, zodat dan weer op een afsluiting van de Kerkewijk gerekend moet worden. St. Joris-wandeltochten Door de Edese Langenberggroep worden ook dit jaar weer de bekende St.-Joriswandeltochten georganiseerd. Deze tochten, speciaal bedoeld voor padvinders, zullen ook dit jaar wel weer grote belangstelling trekken. Op St.-Jorisdag - 23 april, dit jaar samenvallend met de wandeltochten - zal 's avonds aan alle padvinders bij de kampvuren het St.-Jorisverhaal verteld worden. Voor degenen, die het verhaal van St.-Joris niet kennen, zullen bij het startbureau gestencilde exemplaren van een beschrijving van zijn geschie denis aanwezig zijn. De route loopt zoveel mogelijk door bos en hei en is voor de welpen, ka bouters en junioren 10 km lang, voor de anderen 15 km. Ingeschreven kan o.a. worden bij Akela J. Schouten, Pr. Bernhardlaan 4, Veenendaal. De start zal zaterdag 23 april zijn bij Groeps- huis Langenberg, Buurtmeesterweg 27, Ede (achter Restaurant De Langen berg). De eerste set van de strijd tussen de bei de eerste Pantersploegen verliep voor het tweede team geenszins naar wens. Men kon aan het net heelmaal niet gevaarlijk wor den. Panters-1 daarentegen wel. Felle aan vallen en hard serveren strooide wel zoveel paniek in dc gelederen van het tweede team, dat er toen eigenlijk maar één team was dat speelde. Punt na punt liepen de heren van het eerste team weg va. hun jongere collegae. Roel Sipkema sloeg keer op keer raak en Wim Willemsen, niet zo safe in de aanval als gewoonlijk, rondde eveneens diverse set-ups van de spelverde ler Henk van Schuppen goed af. Met de ondubbelzinnige cijfers 15-0 ging de eerste set naar Panter-1. Maar in de tweede set kwamen de mannen van het tweede goed terug. Het nam resoluut een 8-3 voor sprong vooral door goed werk aan het net van IJnze de Hengst en Timo Kroes. Aan voerder Henk de Kleuver roerde zich hef- KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE tig, maar speelde ditmaal te onrustig het geen het spel van het tweede team niet helemaal ten goede kwam. Toch wist Pan ters-1 zich nog op te trekken tot de stand 13-13, maar Panters-2 drukte goed door en won deze set met 15-13 en het stond 1-1. Zou de jeugd dan toch gaan zegevieren Maar in de derde set werd de aanval van Panters-1 weer op scherp gezet. Dick Bovenschen liet zijn gevaarlijke serve nu bete. knallen, terwijl Gert van de Boven- kamp en Dick Bos aanvallend de nodige punten scoorden. Met wederom ruime cij fers won Panters 1 met 15-3 en het was 2- In de vierde en laatste set heeft Pan ters-2 er nog alles aan gedaan om ten minste nog een gelijk spel uit het vuur te slepen. Maar weer waren het vooral Roel Sipkema en Wim Willemsen die keer op keer met rake klappen veel verwarring stichten in de verdediging van het tweede team. Zo nu en dan werd deze aanvallen- punten scoorden. Met wederom ruime cij- reeks door het tweede team onderbroken door eveneens mooie aanvallen in laatste instantie afgewerkt door o.a. Gert van de Bovenkamp Jr. en Gert Hulsebos, terwijl Eddy van Schagen verdedigend en aan het net goed werk verrichtte. Maar Pan- ters-2 vocht deze middag tegen de bier kaai, want Panters-1 ging gestaag door en won deze set met 15-9 en de stri, met 3-1. RESERVES Panters-3 heeft zich ontpopt als kaïn- pioendoder. Verleden week moest Valbo vol er aan geloven en nu was het de nieu we koploper Hercules dat in eigen huis met 3-0 klop kreeg van de Veenendalers. Als volgende week te Veenendaal van VCM uit Maarssen wordt gewonnen handhaaft deze ploeg zich in de tweede klas van de bond. Panters 4 speelde thuis gelijk tegen Shot-4 uit Culemborg cn het ziet er naar dat deze ploeg zich op de tweede plaats handhaaft. feuilleton door Piet Terlouw HOOFDSTUK I Het gesjirp van de krekels klonk doordringend in de fluwelen avond. In de donkerblauwe hemel pinkelden de sterren en van de huisjes en boer derijen, die tussen de boomsilhouetten stonden, hadden er nog enkele ver lichte ramen, gele vierkantjes, fel ge tekend in het donker. Gert van Dam stond in de deur van het kleine huis. Binnen was moeder bezig nog een boterham te snijden, die ze straks voor 't naar bed gaan, zou den nuttigen. Gert had zijn pijp gestopt, maar hij kon er niet toe komen de tabak aan te steken. Hij ademde diep de zoete geur van het hooi in, een geur, die in de avond zwaarder scheen te worden. Met licht geruis vloog een vleermuis langs de lindebomen heen en weer. Ergens in een wei klonk de roep van een koe. Die kleine geluiden maakten de stilte dieper. Opeens klonk er fluitspel door de stille avond. Verwonderd keek Gert de kant uit, vanwaar het kwam; maar hij zag niets. Ja, toch wel! Daar om de bocht van de weg naderde het donkere profiel van een woonwagen. Gert hoorde even la ter de assen kraken en de doffe stap voetgang van het paard. Twee flauwe lichten hingen aan de hoeken van de wagen. De klank van de fluit werd steeds duidelijker. De klare, huppelen de tonen klonken vrolijk en het over stemde het krekelgesjirp. Gert kon nu ook duidelijker het knarsen van de wielen, die over de zandweg rolden, horen. En ook zag hij, dat een man naast het paard liep. Tel kens werd het licht van de ene lan taarn onderbroken door de brede mansfiguur. Maar deze kerel speelde niet op de fluit. Zou er soms nog iemand in het huis-op-wielen zitten? Vremd volk, dacht Gert van Dam, om nog zo laat langs de wegen te zwalken De wagen was vlakbij gekomen en de man, die het paard mende, zag Gert in de deur staan en hij zei „heu" tegen het dier. Het geval bleef vlak voor het huisje staan en nu bemerkte Gert, dat de fluitspeler op het achtertrapje zat. Hij speelde niet meer. „Genavond," klonk de stem van de eerste kerel. ,,'Naovond," antwoordde Gert, ter wijl hij zijn pijp vaster in de hand klemde. Wat wilde die vent. De ander was van het trapje afge komen en samen stapten zij op Gert toe. Nooit was deze voor een klein ge rucht vervaard geweest; dat had hij in de oorlog wel afgeleerd, maar nu klop te zijn hart toch wat sneller dan ge woonlijk. N „Zouen we misschien effe de water tank magge vullen?" zei de grootste woonwagenbewoner. „Heddehedde dan gin waoter mer?" vroeg Gert. „Nee, me zitte helemaal zonder en me zijn gewend om smorreges een koppie drinke klaar te maken." Hij grinnikte. „Nou eh jao aachter is de pomp. Lop dan maor effies mee." ,,'n Ogenblikkie maat, me zelle gelijk het reesjervaar meeneme. Kom op, Dirrek." De mannen verdwenen in de wagen en even later kwamen ze terug met een grote, zinken bak, het „reesjer vaar". Gert ging hen voor langs het huis, tot ze op het achter-erfje kwamen, dat verlicht werd door de stralen van de lamp uit de kamer, waar vader juist de krant opvouwde en moeder de krui mels van de tafel in haar hand veegde. „Nou, dat wordt nog een laat diné, maat," zei Dirk, de fluitspeler. Gert antwoordde niet. Brutaal volk, waar bemoeide die vent zich mee. Hij moest blij zijn, dat hij water kreeg Vader van Dam, die stemmen hoor de, probeerde door de ruit naar buiten te zien, maar het lukte hem niet. Gert zag hem iets tegen moeder zeggen en even later naar de deur gaan. „Zijde gij daor, Gart?" „Jao, ikDe rest ging verloren door de bonkende klank van het zin ken vat, dat de mannen onder de pomp zetten. „Genavond," knikten ze toen in de richting van de deur. „Genaovend," weifelde Van Dam's stem, „is er eh wat, Gart?" „Jao, ze vroege om wat waoter." „Zo." „Ja, de waterleiding is defect," grin nikte de grootste, „en nou motte we 't zo maar zien te rooien." „Wie zijn dat?" kwam vrouw Van Dam nieuwsgierig over haar man's schouder vragen. Dirk scheen haar vraag gehoord te hebben, want terwijl hij de pompzwengel greep, zei hij: „We zijn een paar nette jongens juffrouw, die met een rijend huisie de wereld door trekken. Maar verder as Neder land hebbe me 't nog niet geschopt." „Maor wa doede dan veur de kost?" vroeg vrouw Van Dam hardnekkig verder. „Stoele matte en meziek make," was het antwoord. „Ik speel op de fluit en deze menheer mat voor de burgers van ons vaderland de stoelen." Kven liet hij de pomp los en met de rechterhand op hun hart maakten ze een buiging. Er kwam een lachje om de mond van Gert en zijn ouders. „U ziet dus, dat we eerlijk ons rant soentje brood verdienen." Toen piepte de zwengel en het water kletterde in de bak. ,,'t Is hier anders aardig kapot," klonk de stem van de ander weer, „me zijn hier nou een paar dagen in de Betuwe en me hebben gezien, dat ze jullie aardig te pakke gehad hebben. Jullie zijn zeker ook geëvacueerd ge weest?" „Jao," antwoordde Van Dam, „we hebbe een paor maond in Friesland gewist. En toen we daor zaote en de berichten over deze omgeving heurden. waor, toen dochten we niet aanders of ons huisie was ter ok aon gegaon." „En het sting d'r toch nog." Van Dam kwam een paar stappen naar buiten, zodat hij niet zo hard hoefde te schreeuwen, want de pomp knarste en het in de bak neerstromen de water maakte ook nogal lawaai. „Jao, moar vraog niet hoe! 't Bedde- goed lag in de kelder, dat konden we vort gooien en van de meubels was ok nie veul mer over. 't Glas was natuur lijk uit de raomen en 't was een rot zooitje in de kaomer, heel verschrikke lijk. A'k oe dat ammaol mos vertelle, waor, dan waorde margenochtend nog nie vort." „En hoe is het nou? Zijn jullie al weer een beetje op dreef?" „Man, hou op, me kenne zitten en me kenne slaopen, maor da's dan ok alles. Me hebbe een bietje huisraod van 't Rooie Kruis gekrègen, maor vaarders De bak was vol. „Ja mensen, 't valt nie mee. 'k Ben tenminste blij, dat 'k in zo'n makkelijk huisie woon, wat jij, Goof," merkte de fluitspeler op. „Zo is 't maar Niks geen last van de oorlog gehad alleen natuurlijk hon ger lij en en nou nog nergens niks geen last van. Me stoffe de boel netjes zelf en me koke ons potje zelf, me liefie wat wil-ie nog meer." ,,'k Zou aanders nie graog in zo'n houten hok zitten," zei Gert opeens. „Waarom niet? Wij zien nog wat van de wereld en wij worden niet gebom bardeerd in de oorlog. Nou jij weer Dit zei Goof en hij knikte veelbeteke nend met z'n hoofd. ,,'s Weinters verrekken van de kou en 's zomers stikken van de hitte Neeë, geef mij dan maor een dood gewoon huis van steen." „Ho-ho, maatje, 's winters kenne me ons kotje heerlijk warm stoken met ons sallemandertje en 's zomers gaan de ramen en de deuren wijd open. Nee, ik hoor het wel, asdat jij nog nooit in zo'n „houten hok" gezeten heb. Nee, ga jij maar door met je zije kousen. Kom op, Dirrek, me gane weer." De mannen pakten het volle reser voir weer op en met een: „Nou men sen, bedankt hooi en welterusten" gin gen ze weer langs het huisje naar hun wagen terug. „Raore gaasten," glimlachte Van Dam, terwijl hij naar binnen stapte, „maor 'k geleuf toch niet, dat het kwaoie kerels zijn." ,,'k Zou de deur maor goed grende len, vaoder," klonk de stem van z'n vrouw vanuit de kamer. „D'r vaalt hier aanders nie veul te stélen," lachte Gert, „we zitten d'r zelf nog b'roerd genoeg veur." „Kom nou maor gaauw de botteram éten, dan gaon we naor bed. 't Is knap laot vanavond." Zwijgend aten ze 't laatste sneedje van die dag. Zo nu en dan namen ze slurpend een slok koffie er bij. Geit keek onder het eten gelijk nog even de krant door. Veel nieuws stond er de laatste tijd niet meer in. Hitiers lijk nog niet gevonden. Engeland en Amerika beloven ons alle hulp. Tex- tieluitreiking in de getroffen gebieden. Nee, 't was niks Hy ging maar naar bed .Welterusten.' „Welterusten.' (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 8