GELRIA zonwering speciaalbedrijf WONINGRUIL Voor chemisch reinigen „De RinaldoY' CHAUFFEUR TUSSEN DE BONGERDS i EM EE AT EIJAf niE IT> O EI E ADE It roflfll ET IJ Mi voor betere zonwering M'PPf „ACHTEROM" PERSONEEL BIJRIJDER Te koop Aangeboden Gevraagd Woningruil VAN HOFWEGEN Expeditie van Eek MS Lastina geeft uw figuur één vloeiende lijn. En heerlijke steun door sublieme coupe en pasvorm. Lastina foundations omhullen u a/s een tweede natuur. Ontdek 'tzelf. Er is geen vrouwelijker gevoel dan Nieuwsblad „DE VALLEI" dinsdag 5 april 1966 6 KKKNti KEN BEZOEK AAN SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL Wij hebben vooi u de grootste sortering wijnen, binnen- en buiten] gedistilleerd Groenelaan 23 (achterom) Telef 3434 Veenendaal Gelria maakt, vernieuwt en repareert ALLE zonweringen Kompleet geplaatst met 5 jaar schriftelijke garantie Vraagt vrijblijvend offerte. Prijs en levertijd een prettige verrassing EDE Brouwerstr 18a op de Markt Tel 08380-4030 PIANOFABRIEK N.V. te E D E i vraagt j voor de volgende afdelingen: HOUTBEWERKING Fineer, machinaal, handwerk. FRAMES Metaal slijpen en -boren, -spuiten, besnaren, enz. SPUITERIJ Spuiten, machinaal slijpen en polijsten van meubelonderde len MONTAGE Het monteren van de meubel onderdelen op het frame PIANOTECHNIEK Het afregelen en stemmen van piano's. Tevens wordt gevraagd een deze zal na een korte oplei ding over de behandeling van piano's, een correcte en snel le aflevering verzorgen zo wel in binnen- als buiten land. Vakmanschap wordt op prijs gesteld, maar is niet overal noodzakelijk, omdat men door de praktijk een opleiding krijgt, waardoor op den duur een goede geoefendheid ver kregen wordt Sollicitaties dagelijks van 8.30 tot 17.00 uur aan de fabriek. Reehorsterweg 50 te Ede Na telefonische afspraak (08380- 9641) is ook sollicitatiebezoek op andere uren mogelijk. Aangeboden in Rotterdam maisonnette met C.V. tegen 4 kamerwoning. Liefst nieuwbouw in Ede of Amerongen of naaste omgeving. G. SETON, Rotterdam. Tel.010-274711 Vraag en aanbod Te koop grote partij mest. J. Janssen Wolfsdijk 6. Ede. Tel. 08385-3532. Te koop Batavus bromfiets tourist bj. 1963. Gov. Flinck- straat 46, Veenendaal. Te koop bromfiets z.g.a.n. bj. '65 merk Sparta. Te bevr. KI. Katerstraat 135, Veenendaal. Te koop Deense bonten, gras parkieten, kanarie en zebra, parkieten. Jan v. Goyenstr. 12, Veenendaal. Bromfiets! Ter overname we gens bijzondere omstandighe den prachtige moderne snel- bromfiets le klas merk met versnellingen voor- en ach terwielvering, geheel luxe chroomuitvoering voor f 250,- Nieuweweg 81, Veenendaal. Alle soorten pootaardappelen bij S. Huibers, Nieuweweg 148, tel. 2119. Let op het juis te adres. Te koop 2 dwergpinchertjes 2Vï maand oud. Nieuweweg 120, Veenendaal. Te koop grote partij koemest en kippemest. M. Groeneveld Cuneraweg 325, Achterberg. Te koop M.R.IJ.-stier, voor lopig opgenomen, beste pro- duktie. Gebr. Heemsbergen, Rijnsteeg 7 b, Bennekom. Viool - duizendschoon e.a. planten te koop. Sparren laan 13. Veenendaal. Te koop rijk bloeiende sier heesters in soorten. 4 stuks voor f5,—. Tuinwinkel „Lin- denhof" Dirk Peters Opheus den Tel 08886-486 Te koop een Mutsaerts kin derwagen. Kastanjelaan 5. Veenendaal. Schuur te koop. Tevens te gebruiken voor garage. Op pervlakte 3 x 5 m. Geheel uitneembaar. Franseweg 44 I. Eist (U.) Te koop pr. zware mestha- nen. Achterkerkstraat 43. Veenendaal. Overtollige kanaries 10 pop pen met 5 bijpassende man nen, Goud, Zilver, en Blauw. Ook per paar. Iedere dag thuis. A. C. ter Burg, Zand straat 52, Veenendaal. Muziekstudent van het Con servatorium heeft nog enkele uren per week vrij voor uw volledige akkordeon oplei ding. J Lubbers, Nassaulaan 5, Bennekom. Tel. 08379-2097. Aangeboden zit-sl. kamer m. of zonder pension. Br. on der nr. 1144 a. h. bur. v. d. blad. Gevr. een boerenknecht. W. Hoolhorst, Haarweg 63, Overberg. Te koop gevr. woonhuis, oud geen bezwaar, in Veenendaal of omgeving. Prijsopgave, ligging enz. Br. onder nr. 1145 a. h. bur. v. d. blad. Een zelfst. werkster gevr. iedere ochtend van 9-12 of 3 ochtenden in de week van 9-12. Tel. 03434-1351. Aangeb. duplex woning aan Emmalaan. Huur f 7,—. Gevr. grotere woning in Veenen daal of omgeving. Br. onder nr. 1146 a. h. bur. v. d. blad. Voor uw aangiftebiljet kunt U zich wenden tot R. Brandenburg, Accoun tant, Holleweg 23, Ame rongen. Tel. 03434-1641. r.lr-Kll glasvedl idlwK-li -ooi Keuken of huiskamer Vermo gen 630 ms pei uur 59.00 Glasventilatoren /.ondei mo tor speciaal vooi de huiska rner of slaapk f 39 50 Fa Zimmerman Zoon Sand hrinksfraai i telefoon 2261 Ladders en nappen voor de vakman direct uit voorraad Fa Zimmerman Zn Sand- bnnkstr 1 telef 2261 Vee nendaal Lichtdrukken en fotoco- ptëren Artifoto Hoofdstraat 84 Veenendaal van uw garderobe Di Slot de Bruïneplein 29 - Veenendaal Telefoon 3404 DONDERDAG MEEGEGEVEN ZATERDAGS FERI'G BEZOEKT 2DE PAASDAG Hotel-Café-Bar ,,'t Raedthuys" waar voor u optreden het trio GELEGENHEID TOT DANSEN Aanvang 19.30 uur. GEVRAAGD Liefst bekend in Amsterdam. Nijverheidslaan 13 - Veenendaal - Tel. 4067 i 1782-42 Ligne „L" beha. Cups van nylon kant en pi is sé, verstelbare Stretch schouder- bandjes. Lycra Stretch rugpand. wit, zwart f 12.75 Hetzelfde model voorgevormd met Fiber Fill, f 15.75 (7440) L ycra po we me t s tep - in Schuingesneden Lycra banden rondom, wit. zwart, nude f 19.75 Inlichtingen en verkoopadressen: Last/na Service. Postbus 9003Amsterdam feuilleton door Piet Terlouw Gert stommelde de donkere trap op naar de zolder, waar zijn ledikant stond. In het licht van de maan, die juist boven de bongerd van Van Zoelen opsteeg, kleedde hij zich uit Daarna stak hij zijn hoofd door het steekraampje. Mooi was alles in het blauwe maan licht. moest nu zeven uur zijn, zodat hij nog wel een kwartiertje kon blijven soe zen Om acht uur moest hij bij de keet wezen en de afstand was vanaf zijn huis slechts tien minuten lopen. Gert legde zijn handen gevouwen onder het hoofd en keek naar de diep blauwe hemel, waarvan hij alleen maar een rechthoekig stuk kon zien au. maar een recnmoenig aiun ruu <.icu Hoor, heel in de verte klonken weer ^ooi het raampje. Het zou weer een fluittonen. Gert moest er om glim- mooie zomerdag worden. Jammer, dat lachen. hij in dat stinkende puin moest wer- „Vremde gaasten,' mompelde hi)-1 ken. f-jij had veel meer zin om een Maar in ieder geval wisten die kerels.'heel eind te gaan lopen, zomaar kris- dat er nog muziek m het leven kon ^ras tussen de bongerds door en langs bestaan, ondanks de geschonden Betu- geie roggevelden. Zo heerlijk vrij we, ondanks de geschonden wéreld met de zon in je nek. En dan maar De laatste tonen van de argeloze kuieren, 't gaf niet waarheen, fluitspeler ebden weg in het verhul- ■■■g- lende duister. Maar een hall uui nadien meende Gert van Dam nog altijd die klanken te horen. Ze schenen hem te vervullen met een sterk vertrouwen in het leven. En in de zoete zomernacht pinkelden de sterren HOOFDSTUK II Toen de zonnestralen al geruime tijd door het dakraampje vielen, werd Gert wakker door het geroep van zijn moe der onderaan de zoldertrap. Hij riep „iao" en draaide zich op zijn rug. Het Het leek wel of hij aangestoken was door die twee zwervers van gister avond. Had hij niet genoeg gezworven in de evacuatie-tijd? Hij moest blij zijn dat hij weer een behoorlijk baan tje had. al was het dan niet zoals hij in de oorlog droomde. Puinruimen, wie had dat ooit gedacht? Maar ja, het werd best betaald, het was een ge meentebetrekking en er werden extra bonnen voor gegeven: zware arbeid. Zware arbeid. Er trok een lach om z'n mond Van 's morgens acht tot 's mid dags vijf uur. Met een uur schafttijd. Hii kon heus wel begrijpen, dat de boeren op hen scholden. Er werd im mers meer gekletst dan gewerkt? Nee, de „Wederopbouw" stond nu niet be paald in een gunstig licht. Maar wat deed je als je goed verdiende en de boeren ruim een jaar niet geoogst had den, waardoor ze hun knechts amper de helft konden geven van wat hij nu kreeg bij de gemeente? Dan kroop je toch zeker niet de bongerd in van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor die paar dooie centen. En toch, als hij naar z'n gemoed te werk ging, zou hij, net als vader bij Van Zoelen, wel mee willen helpen om de fruitteelt, die zo bar achteruit gegaan was tijdens de evacuatie, weer op peil te brengen. Niet meer dat prik kelende stof in je neusgaten te krijgen, niet meer die kapot geschoten boerde rijen en huizen weg te breken Hoe wel ook dat werk moest gebeuren. Ze konden immers niet met die stukken muur en hopen stenen blijven zitten? Als er opgebouwd moest worden, was het nodig, dat de ouwe rommel eerst weggeruimd werd. Kom, hij moest er nodig uit, voordat moeder opnieuw kwam roepen. Hij trapte de deken en het laken van zich af en zwaaide de benen over de rand van z'n ledikant. Voorzichtig, anders zou het ding misschien in elkaar kun nen zakken, 't Was een wonder, dat de moffen het bed niet als brandhout ge bruikt hadden, net als de wanden v*n z'n kamertje. Wat had hij vroeger toch eigenlijk een aardig hokje gehad, waar hij als kleine jongen op regenachtige dagen uren alleen kon zitten spelen. Nu was de hele zolder z'n kamer geworden. Hij grinnikte. Hij was er wel op voor uit gegaan. Op de rand van z'n bed zittend trok hij z'n sokken aan, die over het voeteneind hingen. Broek en overhemd hingen aan een spijker, die hij in een balk geslagen had, want de stoel, die hij vroeger had, zou hoogst waarschijnlijk ook wel in warmte en rook omgezet zijn door de tijdelijke bewoners. Tja, het was nog lang geen koek en ei. Zouden die twee zorgeloze woonwagenbewoners dan toch gelijk hebben? Ach wel nee, onzin, 't zou heus wel weer in orde komen. Een poosje moesten ze zich zien te behel pen en als alles weer normaal gewor den zou zijn, dan zou hij niet met hen willen ruilen. Hem niet gezien in zo'n houten keet Met z'n boezeroen over de schouder ging hij naar beneden om zich onder de pomp te wassen en om goed wak ker te worden door het frisse wel water. Ze waren nu al een week lang bezig aan de boerderij van Zeger Mol, maar die ouwe stee zat zo stevig in elkaar, dat ze er bijna niet mee opschoten. Toch warer ze stuk voor stuk potige kerels. Ries de Beei had niet voor niets zo'n bijnaam en Kobus Boelhou wer stond bekend om zijn spierballen „als kinderbilletjes", terwijl je Dirk van den Berg ook niet moest uitvlak ken. Hij was kort, maar brééd. Kees Peereboom had handen als tafelbladen en Gijs van Zanten was een beste voorman van hun ploeg, al was hij een stuk ouder dan de anderen. Maar die muren waren met de jaren schijnbaar zo vastgegroeid, dat ze grote moeite hadden om ze te slopen. De laatste twee dagen waren ze nu al hoofdzakelijk met de achtermuur bezig - de laatste, die nog stond - en ze kregen dat ding maar niet omver. Al een paar keer had Gijs gevraagd of ze geen pneumatische beitel konden krij gen, maar de baas had geen kans ge zien er ergens één vandaan te halen. Hij was er zelfs voor naar Arnhem en Utrecht geweest, maar met niets ten g gekomen. Ook zijn brieven naar Den Haag hadden geen resultaat op e verd. Met koevoeten en vuisten n les ten ze de stee maar klein zien te krij gen. Eén ervan was voor Gert gew zodat hij zijn kruiwagen wel in de keet kon laten staan. Ha, die oude stenen zouden er va daag van lusten. Vanavond moest de muur omliggen beloofde hij zichzelf. Hun slagen klonken dan ook reg matig en hardnekkig door de stille morgen. ,,'t Is me 't waark wél," zei Kees, toen ze even uitbliezen. „Ja jong," merkte Gijs van Zan» op, „wat de mof in vijf jaore afgebroke het, dat is niet in twee maonde opge bouwd waor." Gert snoot het stof maar weer e- uit zijn neus. Wat Gijs zei was waar. maar hij werd het toch langzamerha nd zat Als hij zo de zwaluwen onbeko merd langs de blauwe lucht zag sche ren, kon de hele wederopbouw hem op dat ogenblik weinig schelen. „Kom vort jong," hoorde hij Gijs weer zeggen, „vandaog mot-ie d'r aon. Hij pakte de steel van de moker met beide handen vast en hij voelde zijn benen opeens trillen onder het buk ken. 't Viel toch om de drommel niet mee om met zo'n zwaar ding te spelen. Maar hij zou zich niet laten kennen! Hij zette de kiezen op elkaar, waar door z'n kaakspieren strak spanden onder zijn gebruinde vel. Dof bonkten de mokers opnieuw te gen de laatste resten van Zeger's boer derij. Er tussen door klonken de korte tikken van Dirk van den Berg. die de nog bruikbare stenen afbikte. En schu rend gingen de schoppen onder het puin, dat met piepende kruiwagens weggereden werd. Het werd vier uur in de middag toen ze het laatste brok met een fikse slag tegen de grond sloegen. Ziezo, het zwaarste gedeelte zat er op. Nu konden ze de rest op hun slof fen wel af. Kees en Gert maakten zich het laatste uur echter niet druk meer. 't Was weer welletjes geweest voor vandaag. Gert draaide een sigaret van de inlandse tabak, die zijn vader van Van Zoelen gekregen had en die ze samen eerlijk gedeeld hadden. Best spul was het niet, maar allé hij had zat slechtere rommel gerookt. „Doe-de mee Kees?" „Netuurlijk." Gert reikte de gebutste, blikken ta baksdoos aan zijn maat over, die zijn rantsoentje al een paar dagen op had. „Komde vanaovond nog, Gart?" „Waor?" „Bij Flip de Jaoger. 't Is woensdag vandaog!" O ja, „Voor Ons Plezier" repeteerde vanavond achter 't café van De Jager. ,,'k Denk het wel. 'k Zal wel es zien," antwoordde Gert. ,,'k Zal wel es zien," herhaalde Kees verontwaardigd. Nou moest Gert van Dam geen flauwekul verkopen. Als er één trouw kwam op het 's woensdagse bier- en muziekavondje, dan was Gert het wel. „Ge mot toch niet naor de meid?" „Ik? Wip nou gauw!" „O, 'k doch het soms. ziede. Dus ge komt?" „Dat hè 'k oe toch al gezeid? 'k Zal wel es zien." Nou-nou, een beste bui scheen z'n maat niet te hebben. Afijn, 't zou wel weer overgaan voordat hij een deern was. „Bedaankt." Kees gaf de tabaksdoos terug. Natuurlijk ging Gert na het avond eten naar z'n kameraden. Wat zou hij thuis moeten doen? Z'n stijve armen en kuitspieren zeker gaan zitten be- wrijven. Hij kon het toch wel voelen, dat hij de kruiwagen voor de moker verwisseld had. Maar ja, 't zou hem allicht geen kwaad doen. Misschien kreeg hij na verloop van tijd wel net zo'n brede borst en schouders als Dirk van den Berg. Bij dat denkbeeld recht te hij zijn rug. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1966 | | pagina 6