ARAM ARAM MIJN GEZELLIGSTE WERKUUR VAN DE WEEK! HORLOGERIE VAN MANEN Nieuwsblad „DE VALLEI' vrijdag 8 april 1966 14 De Gouden Cobra KELTUM SOLA elite Bankservice in de Engelenburgh Verschijnt als bijlage van hei streekblad ..DE VALLEI' ondei redactie van Tante Jo> ONZE JARIGE NICHTEN EN NEVEN. 10 april Heini Schreuder 11 april Dicky van het Bovenkamp 12 april Gerhard Knot 12 april Ditta van de Bosch 14 april Nelleke van de Dikkenberg 15 april Louis van Beek 15 april Diny de Kievit. ZILVERPAPIER EN CAPSULES. Hallo Jongens en Meisjes, Wat heerlijk hè, dat "de vakantie nu is aangebroken. Geen gepieker meer over wanneer Karei V geboren is of wat Piet Hein gepresteerd heeft. Dat hebben jullie de afgelopen maan den naar hartelust kunnen doen en de rapporten hebben het wel uitgemaakt of je al dan niet over de knie moest. Nu is het tijd om buiten in de na tuur te ravotten, trektochten te maken t bij slecht weer duizend-en-één hob bies te gaan beoefenen. Niet voor niets kijk ik vol spanning uit naar hetgeen de komende weken ge beuren zal. En ik verwacht dan weer heel, héééél veel zilverpapier en capsu les! Aan jullie de eer dit in vervulling te laten gaan. Verder hoop ik oprecht dat het Paas feest niet alleen voor jullie betekent; enkele vrije dagen, maar ook dat jul lie even zullen blijven stilstaan bij het geen zich vele eeuwen geleden voltrok op Golgotha. Van de week ben ik tot de ontdek king gekomen, dat niet alleen kinderen in Veenendaal en omstreken dit hoek je lezen maar zelfs in plaatsen waar de Vallei helemaal niet verschijnt. Zo b.v. kreeg ik van het Dierente huis in Amersfoort zakken vol „zilver", gebracht door Gerard van de Heuvel Diny de Kievit en Aleid van de Brink hebben ook weer goed hun best ge daan. Jongelui, dit was het dan weer. Een onvergetelijke vakantie toegewenst en tot ziens. TANTE JOS. Correspondentie te richten aan Tante Jos per adres Parallelweg 10 - Veenendaal Figuur a. Een Paasmobiel, waarvan je een jaar lang p' 'zier kunt hebben. heel De mobiel, die je in de tekening ziet, is niet alleen erg gemakkelijk te ma ken, maar zal ook een leuke versiering zijn voor je kamer. Omdat het bijna Pasen is hebben we eivormige versie ringen gemaakt, maar het resultaat zal natuurlijk net zo leuk zijn als je in plarts daarvan cirkeltjes en sterren ge bruikt. Als materiaal gebruik je wat stuk jes dun, gekleurd karton of gekleurde bladzijden uit een tijdschrift. Eerst maak je een paar „eieren" van ver- schilende grootte om als model te ge bruiken Te kunt bijvoorbeeld de af- metinfen nemen, die je ziet in figuur b. Elk ei in de mobiel bestaat uit twee ovaaltjes van gelijke afmetingen, die tegen elkaar aan worden gelijmd met een draad er tussen in. Die draad moet ongeveer 60 cm. lang zijn en wordt be vestigd aan een stokje, zoals je in de tekennig kunt zien. Aan één draad be vestig je diverse eieren op onderlinge afstand van ongeveer 2 cm. Zorg er voor, dat de eieren niet allemaal keurig op een rijtje aan de verschillende draadjes komen te hangen, maar hang de draadjes zo op, dat de eieren, zoals je in de tekening ziet, kris kras door elkaar komen te hangen. Ook de afme tingen van de eieren en de kleuren moet je doorelkaar heen werken, want dat geeft nu juist het aardige aan de ver siering. Als de mobiel klaar is, hang je haar tegen de muur of voor het raam. Figuur c. Een nieuwe parachute. Sommige van de halsbrekende toeren, die parachutisten uitvoeren, zijn alleen mogelijk met behulp van -le uitsteken de parachutes, die zij gebruiken. 5-, >xm Een Californische parachutist, die Rod Pack heet, sprong uit een vliegtuig. zonder parachute en kreeg er pas een beetje watten en, natuurlijk, garen. van een andere parachutist toen hij al op weg was naar de grond. Deze men sen oefenen zich voortdurend in het ten uitvoer brengen van zulke gewaagde Wel, wel! Is het al zo laat? Ik heb me maar drie keer laten horen. kunstjes in de lucht en zij slagen er ook nog in die te overleven. Maar, de parachutes worden steeds beter. De oorspronkelijke uitvinding, Leonardo da Vinei, zou verstomd staan van de voortgang, welke er op dit ter rein is gemaakt, nadat hij voor het eerst, ongeveer 470 jaren geleden, een parachute maakte. Zelfs het klassieke model van de parachute is tegenwoor dig veranderd en verbeterd. Zoals je in de tekening kunt zien, heeft men het nieuwste model gemaakt met gebogen afdelingen, die als een propellor gaan draaien als zij door de wind worden ge vuld. Men zegt, dat dit model veel vei liger is en ook veel gemakkelijker te hanteren tijdens de val. Figuur a. Een gebreid Paaskuiken. Gebruik gele wol en naalden nummer 13, een pijpreiniger, stukjes vilt, een Zet 20 steken op en brei tot je een vierkantje hebt. Kant dan af. Naai 2 kanten aan elkaar, zoals je ziet in fi guur 1. Trek dan de bovenkant in el kaar met naaigaren en vul dan de „kop" van het kuiken met watten. Maak de hals door het lapje daar weer bij elkaar te trekken met een draad ga ren. Dat moet dan gebeuren op onge veer 10 toeren vanaf de bovenkant ge rekend. Vul nu het „lichaam" van het kuiken met watten en maak dan ook de onderkant dicht door het lapje daar met een draad garen bijeen te trekken. Nu heb je figuur 2. Neem nu een gekleurde pijpreiniger (of een witte, die je met gele wol om wikkelt) en naai dan die pijpreiniger op de helft vast aan de onderkant van het lichaam, waarna je de twee poten ombuigt zoals in de tekening is aange geven. Daardoor kun je het kuikentje vastzetten op het hengsel van een mandje bijvoorbeeld. De snavel van het kuikentje is een klein stuk vilt, dat je in het midden dubbel vouwt. Het patroontje zie je in figuur 3. Dit dubbel gevouwen stukje vilt n i je met kleine steekjes voor B 14-66 aan de kop van het kuikentje vast. De ogen zijn twee kleine stukjes donker vilt; de staart, de vleugeltjes en de kam, waarvoor je de patroontjes ziet in figuur 4, worden ook uit vilt geknipt en met een paar kleine steekjes op de juiste plaats vast gezet. Figuur c. Tommy en de leeuwerik. „Ik wou maar, dat het zomer was en dat de leeuwerik in de lucht zijn prach tige lied zong," verzuchtte Tommy. „Maar, m'n beste jongen," antwoordde Tommy's vader, „de leeuwerik is al een hele tijd geleden aangekomen! Hij is de eerste van onze trekvogels, die te rug komt, en je kunt hem vaak al te gen het eind van januari zien! Er zijn er nu al een heleboel, maar we zullen hen pas over een poosje horen zingen. Zij bouwen hun nest op de grond en verstoppen dat heel goed in het gras. Bovendien vliegt een leeuwerik ook nooit vlak bij zijn nest omhoog, maar meestal vliegt hij op en daalt hij neerj op een flinke afstand, waarna hij dan dicht tegen de grond aan snel voort loopt tot hij zijn nest bereikt. Moet je maar eens opletten wat een lange klauw hij aan zijn achterste teen, zijn zogenaamde loopteen, heeft!" Figuur b. Een intelligentietest in de dierentuin. Kijk eens goed naar die tekening en zie dan eens hoe snel je de fout kunt ontdekken, die de tekenaar heeft ge maakt. Als je denkt, dat je haar hebt gevonden, draai dan de krant eens om. UBBiua Ciq iqoip uaiod -JOOA uCiz iaui SuipjaaqjB azap do sjjbj -i3 ap ibbij uaiz lunn Suiua>(ai ap ui af sjboz ua 'iaz JBBina itn pfiM uaiBd -jooA ufiz fiq iBp aapuoz uauiojf ubji ua; -aoA uftz ubb aaiBM ;aq Ctq puoui ufiz laui ;ioou ajjBJiS uaa iep 'ua;aM af (nz uep 'iqaq pjaajaS paoS uassappumiuaip af af siv :iptni pjoom;ub ;an 8 14-46 V.D.C.—NIEUWS Maandag j.l. werden in het Trefpunt voor de onderlinge damcompetitie de volgende partijen gespeeld. KalterA. Kuiter 20 v. Leeuwenv. d. Hor i1 Tollenaarvan Beek 1i G. ValkenburgE. de Kleuver 20 v. d. BrandhofKerjman 02 v. d. VliertW. de Kleuver 20 Valkenburg Sr.Verhoef 20 De grootste verrassing was wel de overwinning van de jeugdige G. Val kenburg op de „doorknede" de Kleu ver! De eerste-bordspeler v. d. Brand hof blijkt toch wel van slag en verloor nu van de in vorm zijnde Keijman, die met slechts 2 verliespunten uit 11 par tijen stevig aan de kop staat. (9-25) Nauwelijks zijn de voetstappen van de bootsman en de matroos verklonken of haastig kruipt Kleine-Kim vanachter de sloep tevoorschijn. „Helalah," mompelt het ventje, „dat zijn een zeer boos plan, wat mijn oren daar vingen Kleine- Kim moet iets doen om vriend Aram te help een listAllah schenke mij een listDan valt zijn oog op een lege zak, die op het dek ligt en een brede grijns trekt over zijn jongenssnoet. Haastig grijpt hij de zak en sluipt onhoorbaar over het dek naar de slaapvertrekken van de beman ning. Een luid gesnurk in alle toonaarden over tuigt hem dat alles daar al in diepe rust is. Zonder een geluid te maken glipt hij langs het gordijn naar binnen. Naast de kribben, waarin de zee rovers in alle denkbare houdingen liggen te snur ken, hangen aan spijkers en haken hun wapens Voorzichtig haalt Kleine-Kim een van de zwaarden van de haak en laat het wapen in de zak glijden dan een tweede een derde pk*' A en stjdl HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R-63 Horizontaal: 1. ibis; 4. pre; 7. opstal; 13. n.o.v.; 14. Cairo; 16. Aruba; 17. hemd; 19. raison; 21. beo; 22. Ot; 23. blank; 25. ka; 26. Ued; 28. int; 30. p.l.; 32. i.m.; 33. glaciaal; 36. S.A.; 37. porie; 39. tetra; 40. Joke; 42. t.a.; 43. n.s.; 45. krip; 46. Aneta; 48. Tosca; 50. is; 51. pantalon; 52. nu; 54. em; 55. pak; 57. map; 60. An; 62. sibbe; 64. G.S.; 65. N.B.C.; 67. sailor; 69. ikat; 71. oehoe; 73. loeak; 74. oma; 75. patent; 76. enk; 77. Flip. Verticaal: 1. inhoud; 2. boete; 3. i.v.m.; 4. paranoot; 5. riant; 6. Erik; 8. Pan; 9. sr; 10. tuba; 11. Abe; 12. Laos; 15. os; 18. db; 20. o.w.; 24. li; 25. kliek; 27. diaken; 29. flens; 30. pet; 31. Paris; 33. G.I.; 34. atrium; 35. lap; 36. sonar; 38. ratoe; 40. Jap; 41. Etten; 44. schabrak; 47. aam; 49. on; 53. op stap; 55. pioen; 56. k.b.; 58. agami; 59. knop; 60. acht; 61. ca; 62. Sloe; 63. ei; 66. Bea; 67. sen; 68. i.L; 70. kol; 72. oe. Elke maandagochtend zo tussen 10 en 11 uur fietst de heer G. (Bep) Valkenburg, employé van de Raiffeisenbank aan de Hoogstraat, naar het Bejaardencentrum „De Engelen burgh", gewapend met tas en paperassen. Hij gaat dan, zoals hij ons toevertrouwde, zijn gezelligste vverkuurtje van de week tegemoet. ik zou dat uurtje niet graag meet spaarrekeningen, missen, al heb ik het op kantoor ook uit- Aangezien wij een volledige bankservice stekend naar mijn zin. Toen eind mei 1965, verlenen, is het tevens mogelijk om voor het besluit genomen werd, om elke week hen de aan- en verkoop van effecten, verzil- een uur naar de Engelenburgh te gaan. om vering van coupon- en dividendbewijzen, te de bejaarden daar in hun eigen omgeving behartigen. Een safe-loket kan worden ge- service te verlenen, vroeg ik aan mijn direc-huurd. Kortom op het terrein van het bank- teur, de heer S. Kroesbergen, of ik dat mocht wezen zijn wij hen gaarne in alles behulp- verzorgen. Nu, het was meteen okc en ik heb er nooit spijt van gehad" En zo gaat de heer Valkenburg elke week op pad. Laat echter niemand denken, dat hij dit uur als vrij-af kan beschouwen. Integen deel! Vaak moet hij zich haasten om in de beschikbare tijd alles af te werken. Het is soms een druk „spreekuur". Van alle kanten komen de bejaarden zich melden. Hetzij om geadviseerd te worden, hetzij om te boeken of óver te boeken, enz. „Wij doen er van alles. Stortingen op en opname van hun spaarbankboekjes. Be talingen van pensionkosten en diverse reke ningen. Dit d.m.v. overboekingen van hun zaam Op een koele wintermorgen vergezelden wij de heer Valkenburg en namen nota van zijn activiteiten op dit werkterrein. Het was juist een drukke morgen, waarop de bank beambte maar nauwelijks op tijd gereed kon komen. Onafgebroken kwamen er mensen om advies en steeds vonden zij een gewillig oor. „...Toen wij als bank hiermee begon nen, beschouwden wij deze taak als een so ciale aangelegenheid. Om ook de bejaarden hun financiële zelfstandigheid te kunnen la ten behouden. Dit was in eerste instantie onze primaire beweegreden. Ik bemerk wel De heer C. A. Hartog tekent hier één van de papieren, na een verrichting door de bankemployé. dat het door hen op prijs gesteld wordt en dat geeft veel voldoening. De mensen zijn ook erg hulpvaardig onder elkaar, althans voor zover ik met hen te maken heb. Soms vind ik ze de jongeren ten voorbeeld in hun onderling hulpbetoon. of drie keer iemand anders heen gegaan. Verder is het steeds door mij verzorgd en ik hoop dat ook te blijven doen Het is al laat geworden. Bep Valkenburg maakt reeds aanstalten om weg te gaan. want hij heeft nog een afspraak, op het kan toor te 11.15 uur. Dan merkt hij dat er nog een paar mensen op de gang staan te wach ten. Nog maar gauw even helpen, beslist hij Eindelijk kan hij gaan. Een gezellig en nut tig uurtje zit er weer op. Toen de man van de Raiffeisenbank weg was, voerden wij nog even een gesprek met enkele bejaarden, die regelmatig van deze diensten gebruik maken. In de eerste plaats de heer C. A. Hartog, oud-directeur van een school, op agrarisch gebied. Hij zei ons bij zonder tevreden te zijn over deze unieke bank-service. Hij stelde het zeer op prijs. Ditzelfde vertelde ons ook mevrouw van de de verzorging in het Bejaardencentrum was zij wel tevreden. Spontaan zei ze tenminste goede woorden over de directrice, zuster Sterk en de waarnemend directrice, mejuf frouw Schipper. Dat de mogelijkheid ge schapen was voor deze bank-service vond ze ronduit reusachtig. De heer Valkenburg is beslist ge knipt voor dit werk. Als hij komt wordt dit door heel het gebouw omgeroepen. Meestal heeft hij zitting op 1 I-Noord. Vandaag was het I-Oost. Mijn verblijf is ook op Il-Noord en ik vind dat een gezellige en prettige gang, met over het algemeen een goede verstand houding. Natuurlijk zijn er over dit tehuis ook wel minder prettige dingen te zeggen, maar die voeren echt niet de boventoon. Zo als gezegd, heb ik op diverse plaatsen ge woond en ik weet dus aardig wat er te koop is. Heus, het bevalt me hier goed Op de foto ziet U en kele bejaarden, die advies willen inwin nen. Normaal wordt geval voor geval be handeld en wachten de mensen hun beurt af, voor ze naar bin nen geroepen worden Bij simpele, niet dis crete gevallen, zoals hier, is een gesprek met enkelen wel mo gelijk. Ziet U ook nu wel eens nieuwelingen? Zeker, zo nu cn dan meldt zich een geheel nieuw gezicht. Meestal iemand die er met een ander over gesproken heeft cn daar door gestimuleerd werd Gaat U er altijd heen, of ook wel eens een ander? Zo lang we dit werk op ons genomen hebben, is er voor zo ver ik weel pas twee Westering-van Spanje, weduwe van de in Veenendaal zo bekende meester van de Westering, van de Gelderse School. Zij maakte graag van de gelegenheid gebruik en bezocht dit „spreekuur" trouw. Tenslotte hadden we een wat uitvoeriger gespiekje met mevrouw Meuleman-Knegtjens. Een da me die in diverse plaatsen gewoond heeft. In Epe. Leersum en andere plaatsen. Over Met nog enkelen uit het bejaardencentrum maakten wij hierover een praatje. Want het zijn er heel wat die mee doen. Er dat van alle rangen en standen. Voor grotere en klei nere verrichtingen. Met tal van indrukken verlieten wij tenslotte het gebouw, terwijl we ondertussen onze filmrol hadden volgescho ten Horizontaal: 1. Europese hoofdstad 5. waterplant 7. dik touw 11. druk 13. glad, effen 15. meisjesnaam 17. klein kind 19. vreemde munt 21. begrip 23. netto (afk.) 24. sein 26. selenium (afk.) 27. begin, aanvang 29. verlaagde toon 30. natuurkundeterm 32. heilige (afk.) 33. godsdienst (afk.) 34. per expresse (afk.) 35 punt 37. grondtoon 39 kindergroet 40. Europeaan 42 buigzaam 43. kleur 44. larve 46. bekende motorraces 47 soort verlichting 48 uitdrukking 50 Frans lidwoord 51 deel v.e. Franse ontkenning 53. oude stofmaat 54. ambtshalve (Lat. afk.) 55. welwillende lezer (Lat. afk.) 57. scheepseigenaar 61. uitroep 63. schoenmakersgerei 66. snijwerktuig 67. boosaardigheid 69. Europeaan 70. militaire rang 73. gemeenschappelijke grond 74. gebergte in Rusland 76. leerling (Fr.) 78. wapen 79. vat 80. daarna Verticaal: 1. vorstelijke titel 2 gewoonterecht 3. wintervoertuig 4. echtgenoot 5. vertegenwoordiger 6 ontevreden gemom pel 7. bergplaats 8. water in Brabant 9 katrol 10. scheel 12 nummer (afk.) 14 jongensnaam 16. ijverig 18. deel der V.S. 20. werkelijk 22 pers. vnw. 25 landbouwwerktuig 27. glazen knikker 28. vissersvaartuig 31. vakverbond 34. jongensnaam 35. rekenopgave 36. soort wortel 38. te gelegener tijd (afk.) 39 te zijner tijd (afk.) 40 bruto-registerton 41 plakmiddel 45 niets uitgezonderd 49 edelsteen 52. rivier in Duitsland 55 droogveld 56. herkauwer 58 larve 59. plaats in Duitsland 60 zangnoot 62 bevestigingsmiddel 64 Engelse college plaats 65 losse naad 67. onb telwoord 68 luizenei 71 familielid 72 soort verlichting 75. en omgekeerd 77 vanaf (afk.)

De Vallei | 1966 | | pagina 14