fiSJ Glaasje op? De Zwaai Tfjobiflette e.e.g. "399,- REGENJASSEN Jongeman gevraagd voor camping-artikelen VAN INGEN 0Md uinbouwhoekje U trilt slank worden? slijterij en wijnhandel .leuwsblau „lul VALLEI" 15 OVER PERSFOTOGRAFEN EN FOTOSERIES CIRCUS ONTWAAKT UIT WINTERSLAAP staat niet alleen Garant met 2000 leden in Europa Garandeert Mode, Pasvorm en Service footsavei Echt sportief f. 27.90 Hoofdstraat 110, Veenendaal gekleed en toch sportief en al voor f 85,- contant kunt u In het bezit komen van zo'n pracht mobylette bij REIN VEENENDAAL voor opleiding machinezetter „DE GELDERSE VALLEI" VOOR MOOI WEER haal nieuwe voorraad by Tijdens de Paasdagen en tot 16 april 1 fles advocaat van f 4,35 voorf 3,95 13A fles le kwaliteit advocaat van f 6,65 voor f 5,95 1 fles Spaanse wijn van f 3,25 voor f 2,75 1 blik Perziken van f 1,39 voorf 1,09 1 Stock brandy met 3 prachtige cognacglazen gratis VERLAAT 2 TEL. 3610 U BELT WIJ BEZORGEN Ik ben blij voor u en voor mij... viijaag o april iyoó De pantoffelplanten zijn er weer! Haar bo tanische naam is Calceolaria herbeo hybrida. Calceolus wil in het latijns zeggen „klein schoentje". De lage vormen die men in de bloemwinkels ziet heten „nana" laaggroeiend. 't Land v. herkomst is Mid den. en Zuid-Amerika. Onze kwekers hebben door kruisingen Calceolaria's weten te ver krijgen die velerlei tinten, in alle schakeringen bezitten. Hebben ze geen typische fraaie op geblazen bloemen? Als zij in de bloemenwin kels verschijnen is voor ons gevoel het rege ren van Koning Winter voorbij. Behandel deze schone bloeister als volgt: veel water op de aarde en geregeld het blad besproeien (niet de bloemen!) Bij te droge warmte of zon op de plant gaat het blad om krullen en bovendien ontstaan dan gemakke lijk luizen. Ook tocht is nadelig. Geef haar dus een lichte plaats, waar haar de zon niet kan beschijnen. Komen er. ondanks de goede zorgen, toch nog luizen op het blad dan be spuiten met een preparaat dat de bloemist wel voor u voorradig heeft. Na tien dagen dit nog eens herhalen, zo nodig nogmaals. Na de bloei zijn pantoffelplanten waarde loos, het zijn zgn. éénjarige planten. Toch ruimen we er graag een plaatsje voor in, want is er wel één plant die zulke fraaie ge kleurde en getekende bloemen heeft als de Calcealaria? Met de vereiste zorg behandeld kan men geruime tijd genieten van deze onge meen fraai bloeiende plant, die het in ons interieur passend doet. Verlustig u in dit schone kind van Moeder Flora. De Vallota purpurea: Natuurlijk zou u graag een kamerplant willen die vanaf juni tot eind augustus met scharlaken rode kelk- bloemen met goudkleurige meeldraden. Be- stel subiet bij uw bloemist een bloeibare bol van de „Vallota purpurea". U kunt het ge rust proberen, de cultuur is heus niet lastig. Pot de bol op in een voedzaam grondmeng- sel. Zorgt dat er minstens eenvierde gedeelte van de bol boven de grond komt te staan. Zet de pot dan in een niet te warme kamer, voorzichtige watergift is in de beginne gebo den. immers de bol is droog en heeft geen wortels. Wanneer de glimmend groene, lint vormige bladeren verschijnen, dan mag wat meer water gegeven worden en kan de plant ook wat warmer worden gezet. Echter niet té warm, hoofdzaak is een lichte en niet te zonnige en luchtige plaats. In juni/augustus verschijnen achtereenvolgens de fraaie bloe men. Na de bloei gaat u minder water geven en gedurende de wintermaanden geeft men wei nig water. De potgrond mag echter niet uit drogen. De bladeren moeten groen blijven, mogen absoluut niet geel worden en afster ven. Verpotten doet men de plant zo weinig mogelijk. Beter is om in de zomer vloeimest te geven. In het voorjaar verwijdert men de bovengrond in de pot en vult het geheel weer aan met verse aarde, die voedzaam moet zijn. De bol maakt evenals de Amaryllis broed- bolletjes. Deze kan men er afhalen om ze af zonderlijk verder tot bloeibare bol op te kwe ken, doch om een flinke plant te verkrijgen raad ik u aan de jonge bolletjes te laten zit ten, de plant flink te bemesten en tijdig wa ter te geven. Na verloop van tijd verkrijg) men een groep bollen bijeen en veel bloem stengels. Het is nu de tijd om de Sansevicria (Vrou wentong). indien dit nodig mocht zijn, te ver potten. Geef na de verpotting iets meer warm te. De plant moet een stevig en voedzaam grondmengsel hebben. Neem gelijke delen bladgrond en klei en meng hier flink wat scherp zand (metselzand) doorheen. Meer dere planten in een pot kan men scheuren, indien dit gewenst wordt. Enige planten bij een in de pot staat echter voller en ook veel sierlijker. Tot slot willen wij mevr. J. C. v. W.-de L. volgaarne van antwoord dienen betreffende de Wasbloem (Hóyo Cornosa). Dat u de wasbloem niet tot bloeien kunt krijgen kan meerdere oorzaken hebben. Heeft u t.z.t. een jonge plant aangeschaft zonder bloemknop pen, dan is het zeker niet uitgesloten dat zij afstamt van een slecht bloeiende moeder plant. U heeft dan wel een decoratieve groe ne plant, maar op bloemen zult u tevergeefs wachten! Ik zal de verzorging van de fraaie en decoratieve Hóya (wasbloem), die onge meen fraaie bloemen voortbrengt, hier nader bespreken. Meerdere lezeressen zullen er le ring uit trekken, hetgeen mij tot voldoening schenkt. Op buitenplaatsen werd de Hóya vroeger algemeen aangetroffen. De tuinbazen noem den haar veelal „Asclepias", maar dat komt men zelden nog tegen. Het is een oude, klas sieke plant en behoorde tot de dankbare altijd groene rankende gewassen en bloeide met beeldschone bloemen. Als men een jonge plant bij de bloemist koopt dan heeft deze meestal al een open brekende bloemknop. Zet de pot voor het raam, warm en licht, geen zonbestraling. In de zomermaanden rijkelijk water. Het bloemscherm mag men er na de bloei niet uit knijpen, omdat zich op het oude bloembeginsel steeds weer nieuwe bloemen ontwikkelen (elk jaar opnieuw!). Té veel water, té sterke toediening van bemesting, té veel gieten in de winter kan oorzaak zijn van het niet bloeien. De Hóya mag in de wintermaanden niet uitlopen, want zij heeft dan haar rusttijd. De watergift mag dan zoveel zijn. dat de potgrond niet uit droogt, doch de goei moet absoluut stil staan. Tijdens de groei (zomermaanden) het blad geregeld besproeien. Voorkom het afvallen der bloemknoppen door de plant nooit te draaien, dus steeds met dezelfde kant naar het raam. Geef regelmatig water, dat wil zeg gen: niet de éne dag volop water en dan enige dagen geen water. Dat is funest! Tegen al te felle zonneschijn beschermen! Wanneer u (en met u meerdere bezitsters van voornoemde schone plant) zich aan bo venstaande regels houden, zal zeer zeker suc ces niet uitblijven. Het zot' ~"'i een groot genoegen zijn! E. J. Grijsen, Rhenen %!s;" ii Het gedeeltelijk navolgen van de werk wijze van de persfotograaf zou geen kwaad kunnen voor amateurfotografen. We hebben daarbij vooral twee dingen op het oog: be wegelijkheid en het kiezen van het juiste mo ment. In dat laatste zijn persfotografen ware meesters. Het is dan ook de basis van hun werk. Ook voor iedere bezitter van een ca mera is het juiste moment het begin van een goed resultaat. Het kan een „tref' zijn, maar oefening brengt ons ook hier een eind op de goede weg. Bewegelijkheid hangt hiermee nauw samen. Bewegelijkheid wil niet op de eerste plaats zeggen dat men voortdurend op pad is op zoek naar motieven. Ook dat is belangrijk, maar 't is veel meer de bewegelijkheid ter plaatse: het zoeken naar het beste standpunt zowel van de fotograaf als van het „model" als daartoe tenminste de gelegenheid is. Zo kan het noodzakelijk zijn een paar passen naar rechts of naar links te doen om storen de zaken op de achtergrond te vermijden. Ook de hoogte waarop gefotografeerd wordt is belangrijk. (We hebben al vaker opge merkt dat we kinderen liefst met de camera op ooghoogte van het kind moeten fotogra feren). Deze keer willen we het vooral hebben over de hoeveelheid foto's en daarmee ko men we terug op ons uitgangspunt: de pers fotograaf. Hij fotografeert veel. Hij moet dat ook wel doen omdat geen kans gemist mag worden. Ook voor ons is zuinigheid misleidend. Wie bijvoorbeeld een groepje wil fotograferen kan de eerste opname ge bruiken om de mensen te laten ontspannen. Als we onmiddellijk na de eerste opnieuw een foto nemen, zal de gespannen uitdruk king bij velen zijn verdwenen. Ditzelfde geldt ook bij het fotograferen van één persoon. Zelfs al is het „slachtoffer" er niet op verdacht dat hij op de foto komt, dan nog is het raadzaam een tweede opname te maken. Want nagenoeg iedereen heeft wel eens tegen een foto aan zitten kijken, waar op de persoon lijkt te slapen. Juist in het onderdeel van een seconde dat we de foto maakten heeft degene van wie de opname is gemaakt met de ogen geknipperd. Bij een tweede foto is dit euvel zo goed als zeker verholpen. We kunnen het maken van meerdere fo to's ook positiever benaderen dan alleen maar uit het oogpunt van het vermijden van fouten. Bij het fotograferen van mensen kun nen we de wisselende uitdrukkingen op het gezicht tonen met een mogelijkheid van keuze achteraf als we ons niet tot één be perken. We kunnen ook veel beter een ge schiedenis vertellen. Zo begint de vakantie voor de fotograaf niet op de plaats van be stemming, maar al voordat hij de huisdeur achter zich dicht heeft getrokken, 'n Foto van het inpakken van de koffers maakt zijn vakantieboek veel completer. Dit geldt uiter- Een appel - 41 cal. Een bonbon - 55 cal. Een schepje suiker - 20 cal. Een plakje cake - 157 cal. Een mokkapunt - 350 cal. Een reep chocolade - 165 cal. Een ons zoute pinda's - 601 cal. Een borrel - 107 cal. Een glas bier 74 - 128 cal. Een glas wijn 60 - 110 cal. Een glas TEB - 1 cal. Een glas limonade - 44 cal. U bent geschrokken van de weegschaal? Toen u er zelf opstond of... uw echtgenoot. En misschien heeft de dokter u wel gezegd dat er beslist wat af moet. Volg dan strikt zijn aanbevelingen op, want hij weet wat goed voor u is. Als u besluit slanker te willen wor den, zorg er dan voor dat u wel de pondjes verliest, maar niet uw gezond heid en levenslust. Niet naar willekeur minder eten, want er zijn stoffen waar uw lichaam om blijft roepen. Dat zijn bouwstoffen (eiwit, kalk, ijzer) en be schermende stoffen (vitamines en voe- dingszouten). De opname van brand stoffen kunt u evenwel beperken (vet ten, suiker, zetmeel, alcohol ja, ja, meneer). Die brandstoffen leveren de calorieën. Juist de hoeveelheid calo rieën die we opnemen beïnvloedt ons gewicht. Gebruiken we meer van die calo rieën dan we vèrbruiken, dan worden we dikker. Wij hebben bij volstrekte rust elk uur één calorie nodig tot de instandhouding van het leven. D.w.z. bij een gewicht van 70 kg, hebben we dus 1680 calorieën per etmaal als be staansminimum nodig. Nu stijgt het gebruik van die calorieën met de zwaarte van het werk dat we doen. Een jonge man die op kantoor werkt heeft 2700 cal. nodig, zijn vriend die zwaar werk verricht 3700. Hun echt genoten die het huishouden doen heb ben een caloriebehoefte van ongeveer 2400 per dag. Met het ouder worden daalt de calo riebehoefte. Wat u boven die direkte behoefte tot u neemt wordt in 't lichaam op geslagen. Dat zijn de calorieën die dik maken. We staan er vaak niet bij stil hoe veel calorieën we met bepaalde voe dingsmiddelen binnen krijgen. Om en kele voorbeelden te noemen: Portie aardbeien m. slagroom - 216 cal. aard in nog sterkere mate voor de filmers, waar zelfs een heel kinderleven met onder brekingen van enkele maanden in scène ge zet kan worden. Een andere toepassing ligt er voor de ge lukkigen die een eigen huis uit de grond zien verrijzen. Dit laatste kan letterlijk gebeuren als we steeds op precies dezelfde plaats foto graferen of filmen. We wekken op deze ma nier de belangstelling van degenen die ons fotoboek zien of naar onze film kijken. En de genoemde voorbeelden kunnen gemak kelijk met persoonlijke praktijkgevallen wor den aangevuld. Bij dit alles zal het flitsblokje waarmee het mogelijk is in korte tijd (bij sommige typen Kodak Instamatic camera's met zelf- transport zelfs binnen vijf seconden) vier op namen te maken met flitslicht, een bijzonder handige hulp worden. In Toni Boltine „El Paradiso", Neder lands grootste beatcentrum, heerst momenteel een enorme drukte. Pers mensen lopen af en aan. Artiesten lopen de trempel plat. Een drukte, dat doet denken aan een vertrek. Dat deze gedachte juist is, be vestigt de heer Fred Meijer, gewezen Trouwjournalist, en heeft sinds kort het public-relation van Boltini in handen. Hij deelde ons onder meer mee, dat het circus binnenkort uit de winterslaap zal ontwaken. 200 man en 350 wagens zullen „El Paradiso" dan verlaten om aan het tournee 1966 te beginnen, waarvan de première te Den Haag plaats vindt. Op zaterdag 2 april houdt het circus haar generale repetitie te Soest, terwijl 2 dagen tevoren een persconferentie in het Haagse Perscentrum „Nieuwspoort" gehouden zal worden. Toni Boltini verklapte ons inmiddels dat de koffie en theefirma Nieumeijer deze week te Den Haag zal starten met geweldige reclamecampagnes. Zij zal ondermeer ieder die een van haar produkten koopt, een toegangskaart met een reduktie van vijftig procent verschaffen. Hiervoor heeft zij voor een f 19.90 Maakt u ernst met het afslanken? Schrijf dan eens op, wat u per dag tot u neemt Loop dat lijstje na om te zien welke calorieën er per dag af kunnen. U komt dan al gauw op een totaal van 500-700 calorieën per dag. Om te weten wat uw juiste gewicht is kunt u deze „vuistregel" hanteren: een vrouw mag zoveel kg méér we gen als ze aan centimeters boven de 1.05 m lang is. Meet ze dus 1.70 m dan mag ze 65 kg wegen. een man mag evenveel kg als hij aan centimeters boven de 1 m lang is wegen. Meet hij 1.70 m, dan mag hij 70 kg wegen. Een waarschuwing: waar u ook op bezuinigt, ga nooit zonder te hebben ontbeten de deur uit. Dan voelt u zich slap, én het loopt dikwijls uit op het drinken van extra kopjes koffie met 'n gevulde koek Eet en drink verstandig: Het juiste. „onvermoeibare" pasvorm. in gebr. wit, blauw of cognac vlechtleder. Elast. contoursluiting. Een calorie is een warmtehoeveel- heid, die één liter water één graad verwarmt en komt ongeveer overeen met de warmtehoeveelheid die de vlam van een gascomfoor in zes seconden levert. kwart miljoen aan toegangskaarten op gekocht. Behalve het verschaffen van reduktiekaarten zal deze firma door het hele land reclamegeluidwagens laten rgden en een gedeelte van de produktie- kosten op zich nemen. De Firma Kerjser Enkalon (Textiel) doet ook een duit in het zakje. Zij heeft het circus namelijk een kostbaar piste- tapijt toegezegd. Dit tapijt dat nog in het experimenteel stadium verkeert zal het vroegere zaagsel moeten vervangen. De firma kocht daarbij even een toegangs kaart op en wel voor de gezamenlijke waarde van 150.000, Deze week zal de laatste hand worden gelegd aan de tent, en aan het bouw- en wagenmateriaal Het een en ander zit nog in reserve. Zo ook met de hydrolische masten, „een koopje van het Amerikaanse leger" ver duidelijkt Toni Boltini. „Vroeger waren er nog wel enige potige kerelds bij de opbouw nodig, nu echter niet meer", al dus Boltini. Behalve acrobatiek krijgt de circus bezoeker anno 1966 ook Bühnekunst te zien. De show van dit seizoen heeft n.l. iets uit „El Paradiso" meegenomen. Dat „iets" zijn de zangers Johnny Lion, Rob de Njjs die door de Jumping Popplins begeleid zullen worden. Zij zullen het gehele seizoen door met het cirkus mee trekken. EEN BIJZONDER MOOIE COLLECTIE vanaf f 69,50 tot f 169,—. GOED VAN Hoofdstraat 75 GAAT LANGER MEE Veenendaal Gortstraat 1 - Veenendaal - Telef. 2456 Vereisten: leeftijd boven 21 jaar. enige jaren Mulo-opleiding, goed in Nederlandse taal. mil. dienstplicht e.v. vervuld. DRUKKERIJ Parallelweg 10 - Veenendaal - Tel. 2022 (na 20.00 uur 3924). het K.N.M.I. te De Bilt, naar GELDERLAND 7, VEENENDAAL Slaapzakken, nu kopen, 1200 gr. Acrijl, pracht dessin, dekenmodel 27,50 Tuin- of kampeerstoel, oersterk, inklap baar 10, Tafels met statiefpoot 10, Veldbedden, ook ideaal als logeerbed, met rondom stalen band, opgehangen in veer tjes. Afwasbaar overtrek, u kunt er op tram poline springen 27,50 Opvouwbare keukenkast en gelijk gas steltafel 37,50 2-pits gasstel, wit geëmailleerd 21, Alle reparaties en uitbouw van bun galowtenten en voortenten van cara vans. dat een Mobylette nauwelijks of geen onder houd vraagt. Zo'n model E.E.G.? Daar hebt u geen omkijken naar. U hebt wel de lusten, maar niet de lasten van niet-trappen-comfort! Dat demonstreer ik u graag! Want ik sta er helemaal achter! een volautomatische kaptein mobylettei

De Vallei | 1966 | | pagina 15