Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Supermarkten in Veenendaal onder vakantieverordening Op initiatief C.H.lL-lid van Genderen „LA MODE" Regenmantels B. van Manen AGENDA B. J. Vrieling als raadslid beëdigd Rhenen's raadsbesluit van 29 oktober 1963 nietig verklaard Evert Beurskens kwam thuis uit de West EDERVEEN VRIJDAG 8 APRIL 1966 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal WIST U A.S. BRUIDJE RHENEN Raasschoolvoetbal- toernooi ELST PAASMEDITATIE f. 110.- Tien punten voor autoverkeer tijdens de Pasen 40e JAARGANG Nr. 28 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Donderdagavond 7 april was in de bovenzaal van hotel De Korenbeurs de raad van de ge meente Veenendaal in vergadering bijeen. In een vlot tempo werden de meeste van de 19 agendapunten afgewerkt, slechts enkele onderdelen leverden stof tot discussie op. Het grote treffen kwam tegen het eind der vergadering, toen een schrijven van de Chr. Krui deniersbond, in verband met de vakantieverordening voor levensmiddelenbedrijven ter sprake kwam. Doordat aan het begin van de vergadering de heer B. J. Vrieling als lid van de raad beëdigd werd, is de vacature van mr. F. van Leeuwen in de AR-fractie thans weer vervuld. Nadat de heer Vrieling de eed van zui vering en de ambtseed had afgelegd heet te de burgemeester mr. dr. J. Hazenberg hem welkom als lid van de raad. Hij zei het heengaan van mr. Van Leeuwen nog steeds als een verlies voor de raad te voelen, omdat deze een bijzonder grote plaats in de raad had ingenomen. Hij wenste de heer Vrieling toe, dat het hem B. J. Vrieling het nieuwe AR raadslid gegeven mag zijn met genoegen te wer ken en dat hij de nodige algemene in teresse zou mogen hebben in het belang van de gemeente. Vakantiestof De christelijke kruideniersbond had naar aanleiding van het raadsbesluit van 6 mei 1965 waarin de vakantieslui- tingsverordening voor levensmiddelen winkels gewijzigd werd in die zin, dat de supermarkten niet onder de verorde ning zouden vallen. Dit besluit was me de genomen naar aanleiding van een advies in die richting, van de Kamer v. Koophandel te Utrecht. Ook was in de vergadering van vorig jaar gesteld, dat bij rechterlijke uitspraak deze verorde ning voor wat betreft supermarkten nie tig verklaard zou worden. De heer C. van Genderen (CHU) stelde nu, dat het in Den Haag mogelijk is ge bleken de supermarkten onder de ver ordening voor Levensmiddelenbedrijven te brengen, evenals in Rotterdam. In de laatste gemeente is het tot een proces ge komen dat zelfs tot voor de Hoge Raad gediend heeft, en waarbij de verordening door de Hoge Raad van toepassing werd verklaard. Volgens hem moet dus in Vee nendaal dit ook mogelijk zijn. Hij betreurt het advies van hetcollege om de brief van de Kruideniersbond als kennisgeving aan te nemen, omdat hierdoor een dis criminatie van bedrijven in dezelfde branche wordt toegepast, alleen, omdat het ene bedrijf een grotere vloeropper vlakte heeft, dan het andere. Hij stelde voor in het eerste artikel van de verordening ook de supermarkten op te nemen. In 1965 is voorstel van b. en w. met 10 tegen 8 stemmen aangenomen, om dat men verkeerd was voorgelicht. De heer Haggenburg (KVP) is blij het vorig jaar tegengestemd te hebben, en sluit zich derhalve bij de heer Van Gen deren aan. Ook de heer Van Deelen (SGP) is het met de heer Van Genderen eens, omdat het volgens hem gericht was tegen de kleine man. De heer Ester, die sprak namens de a.r- fractie zei dat zijn fractie vorig jaar on der de druk van de omstandigheden voor het voorstel had gestemd, maar hij sloot zich nu gaarne bij de heer Van Genderen aan. Als antwoord op een opmerking van het ch-raadslid, dat zijn partij er een voor heel het volk was, zei hij, dat de a.r. dit weliswaar niet stelde, maar dat men daar toch nog steeds aandacht voor de „kleine luiden" had. Bij monde van de heren Van Remmer den en Van Hardeveld schaarde ook de fractie van de PvdA zich achter het voor stel van de ch-afgevaardigde. Huisvrouwelijke perikelen Mevr. Buddingh (VVD) wilde haar me ning toch nog geven, ook al dacht zfj, dat het standpunt van het college wei nig kans meer had. Zjj was voor het voorstel van b. en w., omdat men deze zaak niet te benepen moet zien. Zij By Koninkiyk Besluit van 18 februari is het besluit van de raad der ge meente Rhenen van 29 oktober 1963, no. 10, waarby aan het bestuur van de Stichting tot het verstrekken van lager onderwys op Gereformeerde grondslag te Rhenen medewerking is verleend tot de stichting van een drieklassige by- zondere school voor gewoon lager onderwas te Rhenen, nietig verklaard. En kele Rhenense ingezetenen hadden een beroep aan Gedeputeerde Staten van Utrecht gezonden i.v.m. dit Raadsbesluit. Een besluit van Ged. Staten van 26 oktober 1964 verklaarde dit beroep ongegrond. Het Koninklijk Besluit overweegt, dat blijkens de overgelegde stukken aan de besluitvorming van Ged. Staten onder meer ten grondslag ligt „het proces verbaal van de openbare vergadering van hun college, gehouden op 12 ok tober 1964, waarin belanghebbenden in de gelegenheid zijn gesteld hun stand punt toe te lichten". In deze vergadering waren slechts drie leden van Ged. Sta ten aanwezig, van wie er één als voor zitter optrad. Ingevolge artikel 109, derde lid, der Provinciewet dienen belanghebbenden de bevoegdheid te hebben hun stand punt in een vergadering van Gedepu teerde Staten persoonlijk of door hun gemachtigden te doen toelichten. Blijkens de geschiedenis van de tot standkoming der regeling in de Pro vinciewet, betreffende de behandeling door Gedeputeerde Staten van admini stratieve geschillen, art. 109, derde lid, moet dit aldus worden opgevat, dat het niet is toegestaan belanghebbenden hun standpunt te doen toelichten ten over staan van slechts enige leden van het college van Gedeputeerde Staten, in dien de uitspraak van het geschil door het college geschiedt. In de Provinciewet is op grond van de overweging, dat een goede recht spraak eist, dat de mondelinge behan deling van een zaak plaatsvindt voor alle leden, die over de zaak te beslis sen hebben, uitsluitend is voorzien in een mondelinge behandeling gevolgd door een uitspraak, hetzij door het col lege van Gedeputeerde Staten, hetzij door uit het college gevormde kamers. In de provincie Utrecht zijn uit het col lege geen kamers gevormd. dacht niet dat het een groot nadelig ge volg voor de kleine middenstander zou hebben, indien de zaak bü het oude bleef. Bovendien vroeg zij aandacht voor de consument. Alle huisvrouwen maken gebruik van de speciale diensten die de supermarkt hen biedt. Vakantie sluiting van deze bedrijven vond zy heel lastig voor de huisvrouwen, die het in de vakantietyd toch al zo moeilyk heb ben met alle kinderen thuis. In zijn antwoord stelde de burgemees ter, dat het college er begrijpelijk niet veel voor voelt om een genomen besluit ieder jaar te bezien. Hij wilde zich echter wel bij het besluit van de raad neerleggen indien dat nodig was. Hij stelde voor dat het college het stuk terug nam en in de volgende vergadering met een ander pre advies zou komen. De heer Van Gende ren bleef echter op stemmen aandringen, hoewel de burgemeester hem er op wees, dat de voorstellen voor vakantiesluiting nog ingediend moeten worden. Bij de stemming bleek dat alleen mevr. Buddingh en de beide aanwezige wethou ders, de heren De Ruiter en Koppenberg voor het voorstel van b. en w. waren. De burgemeester maakte de raad er toen op attent, dat er twee mogelijkheden waren, het college kon in de volgende vergadering met een voorstel komen, maar ook kon de raad nu met een initia tiefvoorstel komen. De heer Van Genderen wilde liever met een initiatief komen, niet omdat hij geen vertrouwen in het beleid van het college had, maar omdat op deze manier een hele maand gewonnen werd. Het voorstel om in de vakantieverorde ning voor levensmiddelenbedrijven de supermarkten op te npffcwn lii teg cl-, sw prn van de gehele fractie van de CHU en een groot deel der andere raadsleden. Bij het in stemming brengen bleek alleen mevr. Buddingh tegen. Taalfouten Bjj de behandeling van de ingekomen stukken maakte de heer Ester aanmer kingen op het taalgebruik in het rap port van de commissie tot wering van schoolverzuim. Er werd daarin onder anderen gesproken over „de kleinste helft". In de legesverordening werden enkele wijzigingen aangebracht. Was voorheen niet voorzien in een recht voor het verle nen van vrijstelling van de voorschriften voor bestemmingsplannen, thans wordt recht op f 200,— gebracht. Zie verder pag. 4 onderaan Daar het bestreden besluit van Ge deputeerde Staten van Utrecht van 26 oktober 1964 niet aan de in artikel 109 der Provinciewet neergelegde eis vol doet. kan dit besluit niet worden ge handhaafd. Gezien de lager onderwijs wet 1920 werd het bestreden besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht derhalve vernietigd. dat de padvinders volgende week weer druk zijn? dat dat altijd in de week na Pasen het geval is? dat dan een grote actie wordt ge voerd? dat die „Een heitje voor een kar weitje" genoemd wordt? dat het geen bedelpartij is?, maar dat de padvinders voor hun geld werken? dat een heitje een kwartje is? dat een groot karwei echter best met meer dan één heitje beloond mag worden? dat de padvinders als ze bij u weg gegaan zijn na gedane arbeid een zegel op uw deur plakken? dat er dan geen andere meer belt? „Geef het Voorjaar Wielen" stond er hij de firma De Haas op de ruiten van de showroom; als symbool daarvan haalde men een ooi met lammeren naar binnen. Grote sortering Bruidsjaponnen uit binnen- en buitenland. Alleen verkoop Franse japonnen Anne Rose. Duitse japonnen Gertrud Horn. Bruidsmeisjes jurkjes, communie-jurkjes G. J. BOUMAN - Hoofdstraat 104 - Veenendaal Op woensdag 13 april aanstaande wordt op Candia wederom het jaar- lykse Paasschoolvoetbaltoernooi gehou den. Er wordt gespeeld in 2 poules. In poule A zijn ingedeeld: 1 Openb. Julianaschool, Leersum; 2 R.K. St. Cu- neraschool, Rhenen; 3 Openb. Rijn- school, Eist; 4 Openb. Bantuinschool I, Rhenen; 5 Openb. Jan Ligthartschool, Woudenberg; 6 Bijz. school Platanen- laan, Rhenen. In poule B komen uit: 7 Bijz. school Achterbergsestraatweg, Rhenen; 8 Openb. Halschool, Rhenen; 9 Openb. Lysterbergschool, Rhenen; 10 Openb. Bantuinschool II, Rhenen; 11 Openb. Valleischool. Achterberg. De wedstrijden beginnen om 9 uur en duren tot 12.15 uur. Om 1.15 uur gaat het weer verder tot 4.05 uur. Iede re wedstrijd duurt 2 x 10 minuten. De kampioen van poule A komt tenslotte uit tegen de kampioen van poule B om de le en 2e prijs. En de nummers 2 om de 3e en 4e prys. Evert Beurskens op de brug van Hr.Ms. Dubois, bezig met het nemen van een peiling. Opgezette Kaaiman als souvenir Donderdag 22 oktober 1964 steeg van Schiphol een vliegtuig op met on der anderen aan boord matroos der eerste klasse Evert Beurskens, Govert Flinckstraat 23 in Veenendaal. Maan dagmorgen 4 april 1966, dus bijna achttien maanden later debarkeerde Evert van het KNSM-schip de Prins der Nederlanden. Zyn tour van l/2 in de West zat er op. De hele Govert Flinckstraat vierde het feest van zyn thuiskomst, voor iedereen kenbaar door het grote bord Welkom Thuis bo ven de deur, mee. Men zegt wel eens, dat hij die verre reizen doet veel kan verhalen, met Evert is dat inderdaad zo. Als je met hem aan de praat raakt be gint hij al gauw met plaatsnamen te gooien, die alle een exotische klank hebben: Paramaribo, Moengo, Nic- kerie, Willemstad en nog zoveel meer plaatsen, die herinneren aan bezoeken van Koningin en Prins en prinses Bea trix aan de West. Evert is dan ook getuige geweest van bezoeken van deze vorstelijke personen. In Curasao werd Evert geplaatst op Hr. Ms. fregat Dubois, dat daar gesta- stioneerd is. Met dit schip bezocht hij alle eilanden die tot de Nederlandse Antillen behoren. Ook maakte hij rei zen naar Suriname. In dat land werden jachtpartijen op kaaimannen georganiseerd. Een twee tal jachttrofeeën werd door Evert mee naar huis genomen, waar ze nu in de Bijzaal café Sportlust vernieuwd De heer A. J. M. van Leth, eigenaar van café Sportlust heeft voor de twee de maal in de tien jaar (sinds 1 april 1956) dat hy het café beheert verbouwd. Dit keer is het zaaltje, naast het eigen- lyke café geheel vernieuwd. Bovendien is in de zaak een nieuwe „tap" aange bracht, die aan de kant van de zaal ook bereikbaar is, zü het dan dat hy met een luik van deze zaal kan wor den afgesloten. In het zaaltje zelf bevindt zich een leuk toneel. Het heeft een parketvloer gekregen en is van een lambrizering van mooi hout voorzien. In het culturele leven van Eist kan Sportlust door deze zaal een belangrijke rol gaan spelen. De toiletten zijn verplaatst en zowel vanuit het café als uit de zaal bereik baar. Mede door toepassing van groene tegels maken ze een frisse indruk. De zaal is geheel ingericht voor par tijen die zichzelf willen helpen. Een keurige keuken, waarin een koffiema chine en een geiser niet vergeten zijn, is er aangebouwd. De heer Van Leth beschikt thans over twee grote biljards. Het nieuwe is in de plaats van een klein biljard geko men. Onder degenen die de familie Van Leth kwamen gelukwensen was wet houder Griffioen, namens het Rhenense gemeentebestuur. Door de keurige en gezellige indruk, die het geheel maakt, zal de eigenaar zich ongctwyfeld in een goede belang stelling van het publiek mogen ver heugen. huiskamer de kleine kinderen bang staan te maken. In Willemstad nam hij eens deel aan een auto-rallye. Uit een veld van 50 deelnemers behaalde hij de 9e prijs: een fles overtrokken met krokodillen leer en glaasjes van hetzelfde mate riaal. Overgeplaatst op Hr. Ms. fregat Van Amstel maakte Evert een reis naar het Amerikaanse Florida, waar op de basis West-Point een cursus onderzeeboot- bestrijding gegeven werd. Deze reis vond plaats in begin de cember 1965, zodat het Sinterklaasfeest in Amerika gevierd werd. Bij dit feest waren vele vertegenwoordigers van de U.S. Navy aanwezig. Zij hebben het feest meegevierd, maar konden niet be grijpen dat Santa Claus in Nederland al op 5 december komt en niet met de kerst. Ook de „assistent" Black Peter vond men een wat vreemde figuur. Al met al kijkt Evert terug op een achteraf prettige tijd. Zijn grote voorraad foto's helpt hem de dagen van zijn ontschepingsverlof door te komen. In deze dagen gedenken wij het lij den en het sterven van Gods Zoon, maar ook, dat Hij is verrezen en weer terugkeerde naar Zijn Vader, in heer lijkheid. Wie het lijden en sterven van Christus niet in de samenhang ziet met Zijn verheerlijking, ziet alleen maar dwaasheid. Jezus heeft zich vernederd en ge offerd tot in de dood, ja tot in de dood aan het kruis; maar „daarom" dan ook heeft de Vader Hem een naam gegeven boven alle namen, opdat voortaan voor Hem iedere knie zich zou buigen, in de hemel, op de aarde of onder de aarde: in geheel de kosmos! Hierin is Christus ons de Weg gewor den: door opoffering, door liefde en lij den, ja door de dood heen naar de heer lijkheid, die de Vader ons bereid heeft. Wie achter het voortschrijdende le ven van alle dag en van ongewone da gen de heerlijkheid Gods en de ver heerlijking van de mens niet kan zien, niet kan geloven, ziet alleen de dwaas heid van deze liefde. Dan is de liefde iets verschrikkelijks, iets afgrijselijks! Opofferende liefde breekt een mens langzaam af, grift hem rimpels in het gelaat, bezorgt een mens grijze haren, drukt hem neer onder bezorgdheid, doet een mens verslijten en opteren, en dan nog lijden en eenmaal sterven. Dit niet om eigen gewin, maar om God en de evenmens. Liefde in de aardse fase van het leven is alles-opeisend, is alles vernietigend! Wie zich hieraan uitle vert, is een dwaas, een grote dwaas, tenzij hij mag geloven in het eeuwig leven en de dood kan zien als een door gang naar verheerlijking. Wat is deze? Dit is onzegbaar en ondenkbaar en on voorstelbaar. Deze heeft Jezus ons bereid als de Eersteling onder hen, die ontslapen zijn. Hij, die uit de dood opstond en eens zei: „Ik ben de verrijzenis en het leven", ontnam aan de dood zijn prikkel. Rhenen, W. L. J. Batenburg, pastoor. PAASZANGDIENST IN EDERVEEN. Zaterdagavond 9 april wordt in de Nederlandse hervormde kerk te Eder veen een paaszangdienst gehouden, welke om 20 uur begint. Aan deze dienst zal o.m. medege werkt worden door het herv. evange lisatiekoor Con Amore o.l.v. de heer C. Budding uit Veenendaal, organist J. Haalboom, ds. de Bie als liturg en voor de begeleiding van de samenzang de heer E. van Ginkel. Het program zal bestaan uit koor en gemeentezang, schriftlezing en de clamatie en een korte meditatie. De toegang is vrij. ONZE KOLLEKTIE is weer aangevuld en uitgebreid. Leuke vlotte jassen van Tergal Terlenka Lichtgewicht lodenstof (imp. Oostenrijk) Hoogstraat 17 - Veenendaal ELIER CB HORLl JUWELIER Him.KÏ>IIH*I Hl HORLOGER Veenendaal 1. Verwacht het onverwachte van vele, onervaren automobilisten, die tydens het paasweekend zeker weer op de weg komen. Ook van buitenlanders die ons verkeer niet gewend zyn. 2. Als u met een huurauto op stap wilt, maak dan eerst een proefrit en controleer met name: remmen, stuurinrichting en banden. 3. Windt u niet op als er geen eind komt aan een file. Houdt voldoende afstand tot uw voorganger: minimaal de helft van uw snelheid in meters. 4. Als een auto te dicht achter u rijdt, kenneiyk met de bedoeling in te luilen, moet u zo ver mogeiyk naar rechts gaan. 5. Houdt in een file het achteropkomende verkeer steeds in het oog (binnen- en buitenspiegel) en kyk door de file heen naar de stop lichten van uw voorliggers. 6. Waarschuw als u wilt stoppen het achteropkomend verkeer door enkele malen op het rempedaal te trappen, waardoor uw remlichten opgloeien. 7. Breng bij het wegryden indien mogelyk uw auto op de par- keerstrook op snelheid en voeg in zonder het rydende verkeer te hinderen. 8. Als een file auto's op een buitenweg rydt met een snelheid van byv. 80 km dan houdt u als verstandig automobilist die snelheid ook aan. 9. Pech kan iedereen krygen. Maar zet dan uw auto van de rybaan af. 10. En bent u niet helemaal zeker van uzelf, zoek dan de rustige bin- wegen op. VEENENDAAL Vrijdag 9 april, gebouw Eltheto, tot 22.00 uur: VW-show garage De Haas. Zaterdag 9 april, gebouw Eltheto, 10 tot 22.00 uur: VW-show ga rage De Haas. Woensdag 13 april, Verenigings gebouw, Eikenlaan: Kinderfilm Kuifje. EDERVEEN Zaterdag 9 april, Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur: Paaszangdienst. EDE Zaterdag 9 april. Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Orgelconcert door Feike Asma. Tentoonstellingen: Galerie Het Lanterentje, Vee nendaal, t.e.m. 15 april: Potten- bakkerswerk J. van Stolk en J. Bonnisse. Bioscopen: Luxor, Veenendaal, vrijdag 8 april 19.30 uur, zaterdag 9 april 19.00 en 21.00 uur en zondag 10 april 15.00 en 19.30 uur: Cat Ballou; maandag 11 april 15.00 en 19.30 uur: De Vikingen ko men. Bio. Rhenen, zaterdag 9 april 7.30 uur, zondag 10 april 3 uur: Gideon en Samson; zondag 10 april 7.30 uur: Muiterij op de Bounty; maandag 11 april 3 uur: Met de 3 Stooges de we reld rond; maandag 11 april 7.30 uur: Voorpost in de Jungle. KANAALWEG2.TEL.2918-VEENENDAAL JIII

De Vallei | 1966 | | pagina 1