Speurtochten in het landschap Bewaakte toegangswegen 5Ü PASEN schoonheidssalon HENNY JANSEN RENSWOUDE AMERONGEN Nieuwsblad „DE VALLEI* vrijdag 8 april 1966 9 DORP AAN DE GRIFT (VIII) Politieberichten VAN. Het is een gelukkige omstandigheid geweest dat eeu wen geleden, lang reeds vóór het dorp Veenendaal ontstond, de wederzijdse vijandelijkheden van de ge westen Het Sticht en Gelre belemmerd werden door de scheiding die de moerassen van de Gelderse Vallei tussen hen maakten. Zoals de twee conincskinderen uit het oude lied elkander niet konden naderen om hun liefde te tonen, waren Het Sticht en Gelre door die barrière van verraderlijke venen niet in staat hun rivaliteit te botvieren. SQ ronden bijeen niet comen: Het water was veel te diep. Anderszins doen de twee vijanden mij denken aan de ongelukkige echtparen van de Zweedse roman- en toneelschrijver August Strindberg. die elkander niet meugen, maar zonder elkander niet deugen. Braken er vijandelijkheden uit, danl boden slechts de corridors bij Rhenen1 en Amersfoort doortocht. Vandaar dat deze doorgangen wederzijds afgegren-; deld werden: bij Rhenen door de kas-' telen Ter Horst en Tarthorst, bij Amersfoort door de Lockhorst en Stou- j tenburg. Toch waren er nog andere' openingen, hoewel kleinere, die ge-1 bruik maakten van de zandruggen die hoofdzakelijk oost-west lopen. In de loop der eeuwen zijn zij door plaggenbemesting, behalve in de lagere delen, aanmerkelijk verhoogd namelijk ongeveer 1 mm per jaar, dus 1 dm per eeuw, in tien eeuwen reeds 1 m. De plaggen op de heide gestoken - de af-! geplagde gronden zijn soms nog te her kennen - werden in de potstallen ge strooid en met mest vermengd naar de akkers, op de zandruggen gelegen, gebracht. Eerst omstreeks 1900 na de uitvinding van de kunstmest is die plaggenbemesting gestaakt. Tochten over de zandruggen Nabij de Bennekommermeent komen drie ruggen samen: die van Bennekom over Steenbergen, Nergena en Schoon hoven naar Harselo; die van Hoeke- lum via Harren en Dikkenest eveneens naar Harselo en tenslotte die van De Hul over Grampel door de buurtschap Kraats. Verenigd en een bredere rug vormend zet deze zich voort langs het Maanderdijkje in de richting van de Middelbuurt by Veenendaal. Bij De Klomp komen ook enige ruggen samen: van Manen langs Plankenbrug en het Pakhuis naar De Klomp; van Klaphek, Schutter- steeg via Hanepol naar De Klomp en van Veldhuizen over De Koekeld naar De Klomp, 't Is interessant bij wandelen, fietsen of op een auto tocht genoemde ruggen in het land schap op te sporen. Van De Klomp koerst de rug west waarts over de Emmikhuizerberg naar de hogere gronden. Op die ruggen nu lagen de vroegste woonplekken. In de aangevoerde plag- genbouwlaag is aardewerk gevonden, dat uiteraard jonger is dan de vond sten in de daaronder liggende onbe roerde zandlaag zijn, waaruit houts kool, door vuur gebarsten keien, door as verkleurd zand en scherven van zeer oud aardewerk te voorschijn kwa men, resten van vóórhistorische be woning. Bewaking De over of langs de flank van de ruggen lopende wegen brachten het gevaar mee door stropende Stichtse of Gelderse benden gebruikt te worden. Ter bescherming hiertegen werden bij die kleinere en nauwere toegangen voorposten gebouwd, versterkte boer derijen of kleine kastelen. Zodoende vinden wij aan de Kade bij het einde van de Buurtlaan het Pakhuis met resten van een slotgracht. Iets naar het noorden treffen wij de Hanepol aan, thans een boerehoeve, een indruk wekkend geheel nog vormend met het hoge geboomte er omheen, voorheen een versterkt huis, waarover wij 17 december 1965 schreven. I De Zuiderkade volgend langs het Meenthuis bereiken wij de Kraatsweg of Langesteeg, waar wij de overblijf selen vinden van het huis Harselo aan een fraaie dreef, voerend door een parkachtig landschap naar Bruxvoort (waar oorspronkelijk een voorde was door het broek of moeras). Aan de oude schilderachtige schaapskooi door zware steunberen gestut zien wij iets opmerkelijks: de muren blijken uit grote oude bakstenen, kloostermoppen, opgetrokken, afkomstig van het voor malige machtige slot. Even verder ligt de boerderij De Poort, een stoer bakstenen recht hoekig gebouw, blijkbaar uit de 17e eeuw. Het slot was echter veel ouder. Want in 1388 wordt „Hersloe" al genoemd. In de lange zijmuren vinden wij nog resten van de poort, een boog met blokken natuursteen. Oude bakstenen zijn hier gebezigd om de poort te dich ten. Onder het dak lopen bakstenen zaagtanden. Binnen is een oud op kamertje bewaard met zware moer- balken. Aan de achterzijde op het in tieme schilderachtige binnenplaatsje zien we oude ontlastingsbogen, even eens in natuursteen. De in de muren verlopende contreforten of steunberen tonen aan dat het poortgebouw aan de korte zijden in een gracht heeft ge staan. Het weiland aan die kant is nog drassig. AANRIJDING BLJ INRIT NAAR AFRIT. Vrijdagmorgen om ongeveer kwart voor elf kwam de heer S. uit Winters wijk met zijn vrachtauto de snelweg af. Hij wilde bij de afrit een kopje kof fie gaan halen. Voordat hij hiertoe linksaf sloeg keek hij achterom, en dacht dat de weg vrij was. Toen S. echter op de linkerrijbaan gekomen was naderde vanuit De Klomp een personenauto, bestuurd door zijn plaatsgenoot L., die hem niet meer kon ontwijken. Een aanrijding, met geluk kig alleen materiële schade, was het gevolg. BROMMER OP BROMMER IN TUINSTRAAT. Vrijdagmorgen reed de heer Van B. op zijn brommer door de Tuinstraat. Toen hij een groepje spelende meisjes en een auto wilde passeren, week hij te ver naar links uit en kwam daarbij op de llnkerweghelft. Vanuit de tegen overgestelde richting naderde een col lega-brommer, die zijn weg versperd vond. Beide bromfietsers kwamen te vallen, zonder dat zich ongelukken voordeden. Tegen Van B. is proces-ver baal opgemaakt. Dat Harselo een heel oude sterkte is geweest, bleek uit het Karolingisch aardewerk daar in de bodem gevon den. De trompetter van Harselo Harselo heeft in 1624 een kleine rol gespeeld in de 80-jarige oorlog. De winter was toen heel streng, zodat de Spanjaarden de bevroren IJsel konden overtrekken. Enige van hun compag nieën stieten door tot Bennekom, waar zij op 18 februari van dat jaar hun kamp opsloegen. Maar laten wij de 17e eeuwse geschiedschrijver L. van Kasteel Harselo in 1731. Boerderij „De Poort". Foto D. Philips De tekenaar Abraham de Haen, die ook de Hanepol vereeuwigde, heeft Harselo weergegeven in een grijs ge wassen tekening in Oostindische inkt, daterend uit 1731, een betoverende prent, het kasteel op fascinerende wij ze verbeeldend. Prachtig ligt het schier onneembare huis als toonbeeld van kracht in zijn zware massa's van to rens en muren. Is het niet of zij ons de oude leus toeroepen: Cedo nulli, ik wijk voor niemand? Bij De Haens tekeningen van De Hanepol en Harselo behoeven wij niet te vrezen voor fantasieën, want het was het ideaal van alle schilders, teke naars, etsers en graveurs in de 18e eeuw een gebouw, een stadsgezicht of ander object natuurgetrouw en zuiver topografisch af te beelden. Zijn leer meester Cornelis Pronk was hem hier in voorgegaan, zijn leerling Hendrik Spilman volgde hem trouw na in deze artistieke nauwgezetheid. Uiteraard was het Harselo uit 1388 een ander bouwwerk dan het oor spronkelijke. Hendrik van Brienen Engelbertsz. en diens vrouw jonk- vrouwe Belye droegen het kasteel toen over aan Rutger van Randwijk. Daar na kwam het aan de heer van Door- werth, vervolgens aan de familie van Stramprode, die het langer dan een eeuw bezat. In 1506 kwam het in han den van het machtige geslacht Toe Boecop. De eerste van deze familie was Arndt toe Boecop, evenals zijn vader in de kerk te Bennekom begra ven. Het huis ging in 1621 over aan Henrick van Eek. De Van Ecks be hielden het tot 1655, toen Theodora baronesse van Wassenaar van Duiven voorde, douairière van Gerhard van Arnhem, ermee beleend werd. Door haar kwam het in bezit van de Van Wassenaers, van wie in 1732 Ja- coba Maria huwde met Lubbert Adolph baron Torek, die wij reeds kennen als leenman van De Hanepol. De Torcks tenslotte hebben het later niet meer bewoonde slot doen slopen in 1814. Wat er restte kwam aan de familie Van Pallandt, die in 1901 alles liet veilen, waarbij De Poort eigendom werd van de weduwe Rijkje Kroesber- gen-van Roekei. Haar zoon Jan Kroes- bergen volgde haar op. Aitzema het woord geven om smake lijk en levendig het verhaal van de trompetter te vertellen (Saken van Staet en Oorlogh). ,J\ien stack het verckensvlees aen 't spit, men plucten de hoenderen om te braden, al het volck socht logement voor de koude, ende men maeckte groote vije- ren (vuren), om te middernacht voorts op Barnefelt te rucken, ende soo een tocht rontsom de Veluwe te doen: daer en tusschen ghevielt dat de landsluyden de sluysen van de Reenense Veenen openden, en het gewelt van het water het geaffirmeert bevestigdwiert, spoeden sy alle te poert, weynich op de ghevan- ghenen acht nemende, met soo grooten onversicht, dat sy de spyse voor 't vyer (vuur), den gedeckten toef fel, de hoen deren, hondert toornen (teugels), eenige musquetten ende malen (tassen) daer leggen lieten: sesthien of meer boeren- huyskens, als oock eenige tot Velthuysen, zijnde een kleene gebuyerte (buurtschap onder Ede), verbrandende, waer door het vluchten soo groot wiert, dat sy een gantsche uyre lanck te post liepen, veel wapenen van haer werpende: de obersten courageerden haer wel (spoorden de sol daten tot moed aan) maer konden de vlucht niet stutten, totdat sy tot Ginckel quaemen, alwaer sy al het volck weder vergaderden, en in slach-ordre stelden." Van Aitzema noemt hier de naam van de trompetter niet. Het was de boswachter Johan Gerritsz., om zijn hoornblazen de trompetter van Ben nekom genoemd, 's Nachts deed hij de ronde als spion. Zijn verloofde Truida Gosensdochter te Ede wonende kon hij helaas niet bezoeken: hij had dienst! Men zegt dat hij haar een teken van zijn nabijheid wilde geven met het ge volg dat de Spanjaarden vluchtten! Truida moet dan wel héél goede oren gehad hebben om te Ede hoorngeschal bij Harselo te horen! De trompetter steekt zijn hoorn niet meer, op de Kade rijden geen koetsen meer met baronnen en jonkvrouwen van De Hanepol en Harselo. Er wap peren geen banieren meer met de kleuren en emblemen van de adellijke families, 't Is nu stil aan de Kade en bij Harselo. Alleen de geruchten van het boerebedrijf zweven aan, de lijsters fluiten, de populieren laten hun knop pen zwellen. Maar is het niet alsof met de wind de adem der eeuwen langs uw gelaat strijkt? D. Philips Naschrift: Door langdurige ziekte kon nu eerst een vervolg geschreven worden op hoofdstuk VII van 17 de cember 1965. Overblijfselen van het Poortgebouw Harselo. Foto D. Philips AUTO RAAKTE SCOOTER. Zaterdag wilde de heer A. uit Vee nendaal met zijn auto linksaf de Ker- kewijk opdraaien. Hij haalde hierbij wat te ver door naar rechts, zodat de scooterberijder H. eveneens uit Veenen daal, die rechtsaf de Rembrandtlaan in frt onze snelle tevensjacht is wederom het Paasfeest aangebroken en wekt ons op om na de donkere lijdensweken ons in de uitkomst, de blijde opstandings- en levens vreugde, te vermeien. Pasen! De betekenis van het woord Pasen is zeer eenvoudig. Het Hebreeuwse woord betekent „voorbijgaan" en is ontleend aan de geschiedenis in Exodus 12, toen in de tiende plaag vóór de uittocht uit Egypte de doodsengel de woningen voorbijging, waar het bloed van het paaslam aan de deurposten en de bovendorpel was gestreken, de woningen van de Israëlieten, doch binnenging en de eerstgeborenen sloeg, waar dit niet was gebeurd, de woningen van de Egyptenaren. Deze oude geschiedenis be helst de wondermooie symboliek der eenheid van Goede Vrijdag en Pasen. Overal waar het bloed van het Paaslam Jezus, de ingang en uitgang beschermt, gaat de doodsengel voorbij en triomfeert het leven. Deze symboliek in het oude ver haal van Exodus is zo treffend, dat men zich verwonderd kan afvragen, hoe ter we gen van de verrijzenis een levensfeest. Verrijzenis! Het lege graf! Wederom vragen we: Is dit legende of werkelijk heid? Men zegt wel eens: Niemand heeft nog ooit iemand uit de dood zien terug keren; ik geloof het pas, als ik het met reld dit een verzonnen legende zou kun- eigen ogen zie. Ja. maar dit laatste is een nen zijn? Wie ter wereld zou in de oude onmogelijke eis. Historisch moeten we op tijd de gebeurtenissen van Goede Vrijdag getuigenissen afgaan. Dat Napoleon een- en Pasen zo treffend en exact hebben kun- maal leefde heeft ook niemand van ons ge nen uitbeelden? Er is iets wel zeer wonder- zien. Toch nemen we het aan op grond lijks in de oude geschiedenissen van Israël, van historische getuigenissen. Elke recht- Ook de oude kerk van de eerste christe- bank neemt getuigenissen aan om de waar- lijke eeuw beleefde dit. Spontaan noemde heid vast te kunnen stellen en oordeelt dat ze het opstandingsfeest na de somberheid twee getuigen onder ede daartoe voldoen- van de donkere lijdensdagen en de vrijdag de zijn. De christelijke kerk steunt op ge- van de kruisiging van Jezus „Pasen", voor- tuigenissen. De Bijbel spreekt van tien bijgaan. De doodsengel gaat voorbij en het verschijningen van Jezus na Zijn verrijzenis en zegt, dat hiervan samen meer dan 500 leven blijft daar waar het bloed van Jezus deze triomf garandeert. De sombere vrij dag van de kruisiging wordt er de Goede rel mensen, die bij het schrijven van de Bij belboeken van het Nieuwe Testament nog ijdag door, de beste vrijdag, die de we- merendeels in leven waren, getuigen wa- d ooit heeft gehad; daardoor is de mor- ren. Bovendien legden deze getuigen hun getuigenis nog sterker dan „onder ede" af, want zeer velen van hen hebben in de marteldood hun getuigenis met hun bloed moeten bezegelen. Geschiedkundig kan in hoge hoed en pandjesjas en voor zien van het schild van zyn waardig- wilde, tegen hem aan botste. De beide heid. Ook een kist bier behoorde vroe- J*e d- voertuigen werden niet noemenswaard ger kennelijk tot de uitrusting. Tot r voertuigen beschadigd. BROMFIETSDIEF GEVAT. nig getuigenissen bezit. En is het niet mooi? Het Paasfeest valt in de lente. De hele natuur, die uit de winterse doodsslaap opwaakt en herleeft, herhaalt het woord „voorbijgaan" en tooit grote hilariteit van de vele aanwezigen werd op de Hof met dit pompje ge demonstreerd. Daarna was het de beurt aan de hypermoderne Magirus- yuuiui aaii Onze plaatselijke politie kreeg zon- wagen uit'„Xïr, zich in bloemenfeest om dit'heugelijke her- dagavond een tip, dat er in de Hoofd- 5?? leven blijde te vieren. Laat ons het mee- straat een bromfiets geparkeerd stond, dit prachtige apparaat gew e maken. De wondervolle schepping waarin die enige tijd terug in Ede gestolen wordea. Geruis oos wij leven, is zo vol van mysteries, die de was. Enige leden van het korps vatten ladder de lucht in en va gro e og wetenschappen niet kunnen doorgronden, in de nabijheid van het vehikel post. werd een enorme waterstraal naar alle niet lichtvaardig doen, als we dit Omstreeks een half uur na midder- kanten gericht De brandweer kan te- een levensfeest beleven. Laat ons nacht werd hun doorzetten beloond. rugzien op een zeer goed geslaagde jeest van pascn ais een geluksfeeat De heer A. (buitenlands arbeider) dag uit Veenendaal wilde met de bromfiets wegrijden. Hij werd in de kraag ge pakt en maandagmorgen aan de Edese recherche overgegeven, om verhoord te worden. AANRIJDING OP RIJWIELPAD. De NUTSAVOND MET OOBI SCHREIER OnbegrypelUk dat zo weinig Nutsle- mede vieren! den zo'n voortreffelijk programma bU- D.S.A.-NIEUWS woonden, dat donderdagavond door Co- n£, bl Sclmfer In het norpshnl, gegeten Gisteravond speelde DSAuit Reus- werd> woude tegen de Jongensclub Leersum Xnt toonde met de«» avond un het clubgebouw van DSA. De nog bromfietser S^Ameron^n "kort opgerichte,club DSA, string was maandagmorgen op weg naar zijn iT manTr van de Nederl. Herv. kerk van Rens- dagelijkse werkzaamheden Toen hij 'r'n ^^lt D0Z woude, doet het uitstekend onder lei ter hoogte van Hollandia Tricot op de brengen verschilt echter nog al heren T Dirksen j van veeL Cobi Schreier, die een jarenlange stu die maakte van volksliederen, brengt DE GROTE SCHOOLAVOND VAN ELDORADO BOOD WEINIG SFEER Kerkewijk reed werd hij op het rijwiel pad aangereden door een personen auto, bestuurd door de heer W. uit Zwijndrecht, die rechtsaf de inrit van de oude en nieuwe balladen op een Hollandia Tricot in wilde. hartveroverende wijze. Haar praatje Bij deze aanrijding kwam S. te val- j tussen de liedjes door, was al even vlot len. Hij hield een beschadigde brom- als haar zang. Dat in vroegere jaren fiets en een pijnlijke pols aan dit onge- de minneliederen al even ondeugend val over. waren als tegenwoordig, kreeg don derdagavond weer bevestiging. Cobi Schreier bracht een schat van liederen ten gehore tot aan de hedendaagse protestsong toe. Dat een klein gezelschap ook be paalde voordelen heeft, bleek na het of- De grote schoolavond georganiseerd ficiële einde van de avond, toen Cobi j i i v p}gnr„gn Schreier tussen de leden kwam zitten door de leerlmgenveremgtng Eldorado en nog een aantal zeer meiodieuze van het Christelijk Lyceum is geen on- buitenlandse Volksliederen presenteer- verdeeld succes geworden. Het is traditie deEen zeer geslaagde Nutsavond. Wel- dat een dergelijke avond geheel verzorgd licht is het mogelijk nog eens een avond «nft UerUnsen school SJJSS.E zelf. ledereen die wat in zijn mars heeft kan verwacht worden dat dan meer be- ii l. L LL j. langstelling bq de leden zal bestaan. of denkt te hebben treedt op een der- voor*14 april R s geplande avond gelijke avond op. Hierdoor konden de over Staatsburgerschap zal zeer waar- 1 ii, schljnlijk naar later verschoven moe- organtsatoren ook dit jaar weer een zeer ten worden Het blykt nl moeiiyk te gevarieerd programma samenstellen, be- zijn hiervoor gerenommeerde sprekers J L L„, rrUnnl aan te trekken. Zo na de Statenverkie- staande uit cabaret, zang van bet school- zjng en voor de gemeenteraadsverkie- koor, gymnastiek, voordracht en toneel, zing is men nogal zwaar bezet. ijs met gedruys brack, als oock datter een trompetter op Harsloo het liedeken Wil helmus van Nassauwen by geval blies: hetwelck binnen Eede van (door) de Spaensche, en de ghevanghenen ghehoort zijnde, beelde haer in, te zijn een troup (troep) van zijn Excellentie met ruyters ende wagenen; als sulex van een yeder RAAD VAN ARBEID AMERSFOORT Hierdoor wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat bij be schikking van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid van 25 maart 1966 de termijn, waarbinnen een verzekerde krachtens de Invaliditeits wet nog kenbaar kan maken de premie betaling voor zijn verzekering krach tens die wet na 31 december 1964 te willen voortzetten totdat het aantal van 150 premiën, vereist voor het recht op invaliditeitsrente, is bereikt opnieuw is verlengd van 1 januari 1966 tot 1 januari 1967. Het bovenstaande betekent, dat in beginsel nu iedere verzekerde krach tens voornoemde wet, die op 1 januari 1965 nog geen 150 premiën (renteze gels) heeft, het tekort zal kunnen bij betalen. De alsnog betaalde premiën zullen evenwel voor de vervulling van de ver eiste wachttijd slechts in aanmerking kunnen worden genomen, indien de in- validiteit is ontstaan meer dan 3 jaar na de aanvang van zijn/haar verzeke ring, doch vóór 1 januari 1965. Voor verdere inlichtingen dienen be langhebbenden zich te wenden tot de Raad van Arbeid voornoemd. STUDIEVERGADERING SGP. In de consistorie van de kerk der geref. gem. aan de Fluiterstraat wordt op woensdag 13 april om 19.30 uur een vergadering belegd van de Studiever eniging van de s.g.p. te Veenendaal. Op deze avond zal door de heer Pa- sanea uit Den Haag een inleiding ge houden worden over het onderwerp Nederlandde Zuid-Molukken en Indo nesië. Inlichtingen en afspraken bij: Drogisterij en Parfumerie Zandstraat 7, telef. 2472 MELK, NIET VOOR ELK? Nederland, dat van ouds als het zuivelland bij uitstek wordt aangemerkt, staat heden ten dage bij lange na niet bovenaan de lijst van melkverbruikers. Dat stond in 1964 Finland met 290 kg per persoon per jaar. Dan volgden Ierland met 216 kg, Noorwegen met 175 kg, Zwitserland met 166 kg, Nederland met 162 kg. Oostenrijk met 157 kg, Engeland met 148 kg, Zweden met 137 kg en West-Duitsland met 135 kg. De cijfers voor Nederland waren in 1963 per persoon nog 166 kg. Wij consumeerden in 1964 149 kg volle en gestandariseerde melk en 13 kg onder- en karnemelk. Wat de verschillende leerlingen presteerden was in vele gevallen zeker niet onverdienstelijk, maar met een betere en strakkere organisatie zouden sommige artiesten net het predikaat goed gehaald hebben. Dat werd overi gens mede in de hand gewerkt door de houding van het publiek, waaruit men zeker niet kon afleiden dat men hier met middelbare scholieren te ma ken had. Het was zeer onrustig en miste elk gevoel van stijl om een der gelijke avond een van de hoogtepunten van de aktiviteiten van een school vereniging te maken. De optredenden op het toneel konden zich hierdoor slecht concentreren hetgeen tot minder goede prestaties leidde. Toch waren er enkele vermeldenswaardige optredens. We denken aan de satirische provo catie van Wim Jochems, Geert Kaper en Dirk van Ommeren, welke in ieder geval in gedurfdheid uitblonk omdat er de hand gelicht werd met enkele zeer lang bestaande tradities, zodat er op menige zere teen getrapt werd. Het optreden van Rijk van Rotterdam vormde de afsluiting van het program ma voor de pauze. Deze knaap had een rijke verzameling typetjes op zijn repertoire waarmee hij het publiek zeer wist te amuseren. Hij liep soms nog wel eens in de rij van enkele grote broers van het echte toneel maar wat hij deed was zeer goed. Na de pauze voerden leerlingen on der regie van drs. H. B. Visser Jr. het toneelstuk „De twee Egyptische die ven" op van dr. P. H. Schroder. Op wat haperingen in de tekst na werd er- verdienstelijk gespeeld. Ook hierbij beïnvloedde het publiek de spelers op ongunstige wijze. Jammer was het ook dat vele mensen niet eens na afloop konden wachten met het weggaan tot de voorzitter van de leerlingenvereni ging Geert Kaper alle medewerkers bedankt had, dan had hij tenminste uit kunnen praten voordat men vroeg tijdig noodgedwongen het doek voor de laatste maal liet zakken. BRANDWEER VIERT JUBILEUM Zaterdag vierde de vrijwillige brand weer te Amerongen het 35-jarig be staan. 's Morgens werd begonnen met een spuitdemonstratie in het zwem badbassin. Daarna werd een demon stratie gegeven in het blussen van oliebranden. In de namiddag lieten de brandweermensen zien hoe het blus sen vroeger gebeurde. Verkleed in oude boerenkleding rukte het corps uit met het oude handpompje. De brandmeester gekleed HUISVROUWENVERENIGING. Voor een groot aantal leden en be langstellendend van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen kwam woensdag avond een schoonheidsspecialiste met de van der HoogJs schoonheidsprepara ten een demonstratie geven. Vooraf ging een lezing met dia's waarbq werd aangetoond welke behan deling voor de bepaalde huidsoorten de beste is. Tot slot werd een van de aan wezige dames voor een schoonheidsbe handeling „onder handen genomen". Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt en al met al was het een gezellige avond. Gelukkig kan geconstateerd worden dat de belangstelling voor een werke lijke goede huidverzorging onder de vrouwelijke bevolking toeneemt. Door drogisterij De Haas werd in de pauze koffie met cake aangeboden. Maastricht en R. v. d. Brandhof. Bin nen 3 weken tijds boekte DSA zijn tweede overwinning, nu tegen de zo met spanning tegemoetgeziende wed strijd tegen de Jongensclub Leersum. Na de gebruikelijke toespraken en voorstelling werd begonnen met de wedstrijden in dammen, sjoelen en speerwerpen, welke eindigden in een puntenvoorsprong van 16 tegen 8 pun ten voor DSA. De jongens uit Leersum troffen DSA in grootse vorm aan. De Bijbelse hersengymnastiek eindigde ook in het voordeel van DSA met 14 tegen 12 goede antwoorden, wat op nieuw 5 punten opleverde. Zeer interessant was daarna de wed strijd „wie is de vlugste" welke ge wonnen werd door de Jongensclub Leersum. Dit bracht de stand op 21-11 voor DSA. De laatste wedstrijd in aardrijkskunde kon de balans niet meer doen overslaan in het voordeel van de Jongensclub Leersum. Integen deel, ook hierin toonden de jongens uit Renswoude zich de meerderen door met 138 tegen 104 goede plaatsnamen te zegevieren. Dit bracht de eindstand op 26 tegen 11 punten in het voordeel van DSA. Een pracht prestatie van DSA. In zijn slotwoord sprak de hoofd leider van de Jongensclub Leersum de overwinnende ploeg toe en was zeer enthousiast over de jongens van Rens woude. Wij zijn verslagen, aldus da heer v. d. Berg, maar op 11 mei a.s. zal in Leersum de return worden ge speeld en geloof maar dat de Leersum- se jongens zullen trainen om een beter resultaat te behalen dan nu. Hij wenste de leiding van DSA en de jon gens van harte geluk met de overwin ning. De heer Dirksen van DSA be antwoordde de woorden van de heer v. d. Berg en dankte de gasten voor de sportieve wedstrijd en liet een drie werf hoera aanrichten voor de Jon gensclub Leersum, wat de Leersumse jongens op dezelfde wijze beantwoord den ter ere van DSA. De kerkeraad van de Nederl. Herv. Kerk was ver tegenwoordigd door de heer J. Worst Op 25 april gaat DSA de zeer zware strijd aanbinden tegen de Instuif uit Veenendaal. Na de twee fraaie over winningen heerst er in het DSA-kamp een opgewekte stemming. NIEUWE VEILIGHEIDS VOORSCHRIFTEN VOOR AUTO'S IN DE VERENIGDE STATEN De Amerikaanse regering bereidt thans nieuwe voorschriften voor ter voorkoming van ongevallen door technische tekortko mingen van de auto. Tegelijkertijd zullen van staatswege test- en onderzoekgelegen- heden worden opgericht. De vraag of de auto-industrie wel voldoende aandacht be steedt aan de vraag, hoe de auto een zo vei lig mogelijk vervoersmiddel te maken is een onderwerp van felle discussie geweest in de Amerikaanse Senaat. De door de leidende figuren uit de auto-industrie aangevoerde bewijzen" dat de auto al veilig genoeg was hebben geen overtuigende indruk achterge laten en de regering gaat daarom thans bepaalde verbeteringen afdwingen. Intussen zijn reeds verschillende autofabrieken uit zichzelf overgegaan tot het toepassen van nieuwe beveiligingsmaatregelen. Buitenland se auto-industriëen zullen binnenkort bij de seriebouw van voor de Verenigde Staten be stemde auto's ook rekening dienen te houden met nieuwe veiligheidsvoorschriften. Aan gezien de Amer. regering de invoer van auto's uit het buitenland zoveel mogelijk tracht te beperken, opent de nieuwe ontwik keling in de Verenigde Staten op dit punt interessante perspectieven. SNELLERE GENEZING VAN GEBROKEN VINGERS Een Amerikaans arts, die zich bezighoudt met onderzoekingen op het terrein van de fractuurgenezing, heeft vastgesteld dat ge broken vingers aanzienlijk sneller genezen wanneer ze gespalkt worden terwijl de vin gers zich in een ontspannen positie bevin den. De Medisearch Corporation in Cambridge (V.S.), heeft naar aanleiding hiervan onlangs vingerspalkjes in 28 basisvormen geïntrodu ceerd. De spalkjes worden P.O.F. Styroplints ge noemd (P.Ó.F.-Position of Function). De Styroplints zijn vervaardigd van een schuimplastic van Dow Chemical. Het mate riaal dat is bestand tegen warmte, koude, vocht en vuil, veroorzaakt geen allergische verschijnselen. Daar het materiaal op rönt genfoto's onzichtbaar is, kunnen foto's ge nomen worden zonder dat de Styroplints be hoeven te worden verwijderd.

De Vallei | 1966 | | pagina 9