Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vermaakbedrijven in onze omgeving zeer tevreden Achste lustrum van Rhenens gemeentehuis Drukte met paasdagen goed verwerkt AGENDA 18.000 bezoekers in 2 dagen bij Ouwehand 40 jaar geleden werd kweekschool stadhuis Plannen voor oeverrecreatie langs Nederrijn en Lek 40e JAARGANG DINSDAG 12 APRIL 1966 Nr. 29 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzecl JNieuws uit de omgeving Berghuis Amerongen eivol La Montagne had wachttijden Rustige Pasen voor politie Paasrit MAC leverde 1200 sinaasappels op In het begin van deze eeuw was in het pand Herenstraat 47 een opleidingsschool voor onder wijzers gevestigd. In het midden van de jaren twintig werd echter aan dit pand een geheel andere bestemming gegeven. In 1926 namelijk, om precies te zijn de 24 ste juni, werd dit gebouw als stadhuis in gebruik genomen. Het is de vraag of iemand toen vermoed zal hebben welke ontwikkelingen en verwikkelingen dit gebouw in de loop van veertig jaar zou doormaken. Verdwenen hamer Nieuwbouwplannen Misschien feest VEENENDAAL Rode Kruis zorgt voor lectuur en bloed Rijdende filmzaal in Veenendaal R II E N K IN Mail (51) onder zand bedolven AMERONGEN Kandidatenlijst ARP EDERVEEN PAASZANGDIENST GEHOUDEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent t Over het algemeen hebben de paasdagen in onze omgeving een grotere drukte te zien gegeven, dan vorig jaar. Het weer zal hiervan wel een van de voornaamste oorzaken geweest zijn. Wat Pasen 1965 winters van weer, de jongste jaasdagen hebben een wat meer voorjaarsachtig karakter gedragen. Vooral in deze streek is het tot maandagmiddag 5 uur goed weer geweest. Toen de regen losbarste, zak te de drukte in de verschillende bedrijven aanmerkelijk. Het verkeer echter kwam toen eerst in moei lijkheden. Waren over het algemeen de dagen dagen nogal schadevrij geweest, maandagmiddag na vijven kwamen hier en daar tengevolge van verminderd zicht wat kleine aanrijdingen voor. Bij een aantal bedrijven en bij de politie in onze omgeving is naar het verloop van de paasdrukte geïnfor meerd. Dit is niet meer dan een steekproef, het was natuurlijk niet mogelijk iedereen naar zijn bevin ding ent evragen. Ouwehands Dierenpark in Rhenen heeft drukke paasdagen gehad. Zondag heb ben ongeveer 6000 mensen het park be zocht, maandag het dubbele van dit aan tal. Onder de bezoekers waren veel bui tenlanders. Vooral Duitsers en Scandina- viërs. Men had bij Ouwehand de indruk, dat veel Duitsers langs de binnenweg naar hun land terugkeerden, en en pas sant een bezoek aan hun park brachten. Helaas was het voor sommigen moeilijk Ouwehand te bereiken. Zij die uit de rich ting Utrecht kwamen, konden doordat de file vanuit de andere richting te groot was niet, of heel moeilijk het Park binnen rijden. De indruk bestand bij de directie van Ouwehand, dat enkelen ten gevolge hiervan doorgereden zijn. Dat het verkeer hier niet goed gere geld was, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het politiekorps in Rhenen lang niet sterk genoeg is. Samen met de adjudant, had men slechts de beschikking over drie man voor de straatdienst. Dit is natuur lijk veel te weinig, om overal te zijn. Bo vendien meent de politie, dat indien er zich een dergelijke situatie had voorge daan, het op de weg van Ouwehand had gelegen dit even aan de politie te mel den. Er zou dan beslist voor verkeersre geling zorggedragen zijn. De Rhenense politie was verder wel te vreden over het verloop van de paasdruk te. Tot maandagmiddag 17 uur hadden zich geen ongevallen voorgedaan, na die tijd ontstonden tengevolge van het slech te weer enkele kleine aanrijdingen, met slechts materiële schade. ZEIST: Enige nachten geleden ver voegde zich in Zeist een heer bij di verse mensen, die nog laat op waren. Aan allen vroeg hij geld te leen, om dat hij schade aan zijn wagen had opgelopen. Bij een Zeister poelier gaf hij zich uit voor een neef uit Alk maar. De poelier wilde „neef" wel helpen en gaf hem tweehonderd gul den. Mogelijk door de Paasdrukte is de poelier de „Paas"-haas geworden. De politie heeft zijn „neef" nog niet kunnen opsporen. Het deze zomer 40 jaar als secretarie dienstdoende gebouw begint nu toch echt wel wat te klein te worden. Het Berghuis in Amerongen heeft het bijzonder druk gehad. Men had zoveel be zoek, dat het wel eens enige moeite gaf allen te helpen. De directie stond dan ook voor de hopeloze taak de 350 bezoekers die het terras kan bevatten allen tegelijk te helpen. Zoiets is natuurlijk onmogelijk. Het bedienend personeel heeft echter ge daan wat het kon, zodat de wachttijden voor het publiék uiteindelijk meevielen. Van de speeltuin is als ieder jaar weer een druk gebruik gemaakt. Vooral de nieuwe zweefpaal (kosten ongeveer f 650,-) vond een goede aftrek bij de jeugdige vermaakbezoekers. Al met al is ook in Amerongen de druk te groter geweest, dan het vorige jaar. In Veenendaal sprak de directie van Hotel La Montagne over een enorm goed Paasweekeinde. Het zijn daar heel druk ke paasdagen geweest. Men werkte met een driedubbele bezetting, maar kon niet verhinderen, dat veel gasten tot een half uur moesten wachten voor zij aan tafel konden gaan. vooral maandag, maar voor vijven leidde dit niet tot aanrijdingen. Na die tijd kwa men enkele kop-staart-botsingen voor, maar persoonlijke ongevallen deden zich hierbij in Rhenen niet voor. In Renswoude heeft de politie, naar zij meedeelde de drukte goed kunnen ver werken. Op de rijksweg heeft men wel enige malen dit weekend assistentie moe ten verlenen, maar in Renswoude zelf is alles goed verlopen, er deden zich geen aanrijdingen of opstoppingen voor. Ook in Scherpenzeel hebben de paas dagen de politie niet veel moeilijkheden gebracht. Men sprak daar over een nor male drukte, die men goed in de hand kon houden. De Veenendaalse politie had niet de in druk, dat het drukke verkeer aanleiding tot moeilijkheden gegeven had. Men had wel wat meer verkeer dan ge woonlijk te verwerken gekregen, maar dit heeft nergens tot opstoppingen ge leid. Ook ongevallen ten gevolge hiervan hebben zich niet voorgedaan. Men heeft ook nergens regelend opgetreden om een verkeersknoop te ontwarren, deze zijn eenvoudig niet ontstaan. Onder de gasten waren velen, die te voren een tafel gereserveerd hadden, maar ook heel veel passanten hebben een der maaltijden in La Montagne gebruikt. Het hotel was volgeboekt en men heeft zelfs mensen moeten teleurstellen. De heer van Dolder dacht, dat zijn res taurant anderhalf maal zoveel bezoekers getrokken had, dan vorig jaar. Voor het volgend jaar tekent hij voor een derge lijke drukte. De politie in onze gehele streek heeft de extra verkeersdrukte op de wegen gemakkelijk kunnen verwerken. Over het algemeen hebben zich weinig onge lukken voor gedaan, en daarbij ont stond meestal slechts lichte schade. Pas maandagmiddag na vijven, toen het weer slechter werd kreeg de politie het wat drukker. Tengevolge van dit slech te weer werd het zicht op de wegen minder en verhevigde de drukte, omdat iedereen naar huis ging. De Rhenense politie, heeft hoewel op minder dan minimale sterkte' werkend, het verkeer in goede banen kunnen lei den. Er was wel eens een filevorming, ziekenhuis bestemd waren. Ër'wercfëen De traditionele Paasrit van de MAC Veenendaal heeft ook dit jaar op de tweede Paasdag weer doorgang gevonden. Een record aantal deelnemers verscheen aan de start, bij La Montagne om het 40 km lange parkoers te rijden. Onderweg konden de deelnemers si naasappels kopen, die voor het Juliana- 1 JUNI IS NOG VER WEG. Leidschendam: Het duurt nog lang voordat het 1 juni isTot die datum liggen de bootjes voor de enthousiaste sportvissers werkeloos op de kant. 24 mrt. ANP-Foto. Opn.: Dick Coersen. dermate goed gebruik van gemaakt, dat er 1200 sinaasappels aan de patiënten van het ziekenhuis overhandigd kun nen worden. De vijf bestgeplaatsten van deze rit waren: 1 A. Boers, Veenendaal 4; 2 J. Brouwer, Ede 6; 3 G. v. Eden, Veenen daal 8; 4 A. Kruithof, Ede 9; en 5 B. Roest, Weesp 10 strafpunten. Rhenen UIT VERKEER GENOMEN Met de Paasdagen zijn door de Rijks politie een drietal bromfietsen die niet aan de voorschriften voldeden uit het verkeer genomen. In de Raadszaal hangt nog een ge denkbord, waarop de inwijding van het stadhuis gememoreerd wordt. Bij de opening van het nieuwe raadhuis werd ook een nieuwe voorzittershamer in ge bruik genomen. In de steel van deze hamer, die vervaardigd was door de beeldhouwer Hildo Krop, werd eer pro tocol verborgen, wat ondertekend was door de wethouders, raadsleden en ge meentesecretaris van Rhenen. In de oorlog is deze hamer verdwe nen. Lange jaren is er nooit meer iets van gehoord. In de januarimaand van 1955 echter werd door de heer G. H. van Geffen in Gorinchem tussen een stapel afvalhout de steel van deze ha mer teruggevonden. De oorkonde bleek er nog in aanwezig. Waar echter de kop van de hamer gebleven is zal wel tot in lengte van dagen een raadsel blijven. In die veertig jaar is het stadhuis langzamerhand wat aan de kleine kant geworden. Men heeft getracht in het tekort aan ruimte te voorzien, door achter het gemeentehuis enkele houten noodlokaliteiten in gebruik te nemen. Afdoende is deze oplossing echter niet. Daarom ook heeft het gemeentebe stuur van Rhenen al jaren grote nieuw bouwplannen. Voor dit doel zijn reeds tal van om het raadhuis gelegen pan den aangekocht, die in de toekomst waarschijnlijk, evenals het gemeente huis zelf. gesloopt zullen worden om voor een geheel nieuw raadhuis plaats te maken. Het wachten is echter op de rijksgoedkeuring van deze plannen. Dit kan natuurlijk nog wel enige jaren op zich laten wachten. Veel is in Rhenen in die veertig jaar gebeurd. Het stadhuis heeft een grote oorlog moeten doorstaan. Toen een groot deel van Rhenen door oorlogs handelingen verwoest werd, bleef het raadhuis als een rots in de branding. Achteraf is het moeilijk uit te maken, of de verwoesting van een deel van Door de afd. Veenendaal van het Nederlandsche Koude Kruis werd dinsdagavond 5 april j.l. een jaarvergadering gehouden. Hoewel alle leden van het Itode Kruis op een dergelijke vergadering uitgenodigd en welkom zyn, waren slechts leden van de kolonne aanwezig. Nu kan het bestuur het de „gewone" leden niet kwalijk ne men, daar gebleken is dat het Rode Kruis in Veenendaal altijd op de steun van de bevolking mag rekenen. Dit blijkt onder andere wel uit de jaarlijkse collecte-op brengsten, die zeer hoog zijn. Vorig jaar gaf de Veenendaalse bevolking per hoofd een bedrag van 35,2 cent, 1,5 cent meer dan het voorafgaande jaar en ruim 16 cent meer dan het landelijke gemiddelde. Het aantal leden (contribuanten) be droeg op 31 december 1965 3060. Zij brach ten een totaal bedrag aan contributie op van f 4121,ook dit ligt boven het lan delijk gemiddelde. De lektuurhuisjes leverden vorig jaar 183 boeken en 3292 kg tijdschriften op. Dit was beduidend minder dan hét jaar daar voor, toen 597 boeken en 5250 kg tijd schriften in de kasten werden aangetrof fen. Toch is het Rode Kruis dankbaar voor dit resultaat. De lektuur gaat thans naar ruim 2000 chronisch zieken en hon derden ziekeninrichtingen, sociale instel lingen en zeemanshuizen in Nederland en de overzeese rijksdelen De kolonne werd tijdens de vergadering verblijd met een oefenpop en een aantal plastic spalken. Men hoopt dit jaar in samenwerking met enkele korpsen uit de omgeving een eerste hulpcursus te kun nen organinseren, daar dit voor de ko lonne in Veei^j/aal alleen niet doenlijk is. Samenwerking met de plaatselijke E.H.B.O. stuit op bezwaren. De bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis moet nog uitgebreid worden. Het is het vorig jaar nodig gebleken om van de hulp van een honderdtal militairen gebruik te maken, om de benodigde tranfusies in het Julianaziekenhuis te kunnen uitvoeren. De commandanten zjjn wel steeds zo welwillend geweest deze jongens aan Veenendaal „uit te lenen" maar eigcnljjk horen zjj by an dere bloedtransfusie-diensten thuis. BOEREN NEMEN DEEL AAN RAADSVERKIEZING Voor de komende gemeenteraadsver kiezingen in Veenendaal op 1 juni a.s. is door de Boeren Partij de volgende kandidatenlijst opgesteld: 1 H Brouwer. 2 A. de Kievid, 3 H. Beyer, 4 J. Kraats, 5 J. van Kooten. 6 F. A. Willems. Rhenen nadelig is geweest of niet. Men zou nu niet die brede verbindingsweg hebben, indien de oorlog er niet ge weest was, maar vele rustige plekjes zouden niet verdwenen zijn. Binnen de volgende veertig jaar zal Rhenen op het punt waar nu het stad huis staat zeker geheel van aanzien veranderd zijn. Het is niet waarschijn lijk. dat dit gemeentehuis nog veertig jaar dienst zal moeten doen. Of het veertigjarig bestaan van dit gemeentehuis erg feestelijk gevierd zal worden is nog niet bekend. Er zijn oriënterende besprekingen geweest tus sen het gemeentebestuur en de besturen van VVV en de Rhenense Midden standscentrale, maar definitieve plan nen zijn nog niet gemaakt. Enige aan dacht zal er echter in ieder geval aan besteed worden. De Stichting filmevangelisatie Neder land doet met haar rydende filmzaal deze week Veenendaal aan. Vanaf he denavond, tot en met donderdag wordt iedere avond om 20.00 uur een voor stelling gegeven van de Evangeliesatie- film „De Telefoonspion", op het par keerterrein by het Postkantoor. Deze film behandeld de geschiedenis van een Amerikaanse gangster, Jim Vaus en zijn connecties, met de speel holkoning Mickey Cohen. Na te atoom bom op Hiroshima wordt Jim uit de Amerikaanse militaire gevangenis ont slagen. Terug in het burgerleven wordt, als vakbekwaam elektriciën, zijn hulp ingeroepen bij de reparatie van een elektrische leiding. Op deze wijze ontdekt hij een gehei me telefoonlijn en wordt hij al gauw vertrouwensman van een onderwereld- groep, die hem met het aftappen van telefoonlijnen belast. Op weg naar een belangrijk karwei voor de bende wordt hij overgehaald een redevoering van Billy Graham bij te wonen. Dit wordt de ommekeer in zijn leven. Hij neemt zich voor definitief met deze vorm van geldverdienen te bre ken, en laat zich zelfs niet met geweld van wapenen tot zijn vroegere leven terugdwingen. Het is beslist de moeite waard om deze spannende en goede film te gaan zien. De toegang is voor iedereen vrij. Onlangs hebben de Utrechtse gemeenten langs de Nederrijn-Lek by het provin ciaal bestuur plannen ingediend voor de ontwikkeling van de oeverrecreatie ont staan door het bouwen van stuwen in de Nederryn-Lek, het afsnyden van rivier bochten en het uitvoeren van zandwinningen. De ANWB is ingeschakeld bij het uit werken en coördineren van deze plannen. Dit schryft de afdelingsconsul, mr. G. A. W. Baron van Hemert tot Dingshof, in het verslag van de afdeling Utrecht van de Koninklyke Nederlandse Toeristenbond ANWB over de periode van 1 januari t/m 31 december 1965. Het verslag werd uitgebracht op de jaar vergadering, die zaterdag 2 april j.l. in de Commanderije De Kloosterhoeve te Har- melen werd gehouden. De vergadering werd voorgezeten door de heer C. Huis ken, buitengewoon lid van het Dagelijks Bestuur van de Bond. Tijdens de verga dering werden 3 nieuwe consuls verwel komd en van een consul afscheid geno men. Aan de heren L. B. van Leeuwen 40 jaar in dienst bij dr. C. J. C. van Hoogen- Donderdagmiddag is bij de Leccius de Ridder Kalkzandsteenfabriek te Rhenen de 51-jarige J. C. van Willigen uit Rhe nen onder een berg zand geraakt en gestikt. Zijn collega's hebben ongeveer een half uur nodig gehad, om hem onder de meer dan twee kubieke meter zand vandaan te krijgen. Helaas heeft deze hulp niet mogen baten; de man bleek overleden. BENOEMING De heer G. F. van Barneveld te Ame rongen is herbenoemd als plaatsvervan gend lid van de Gewestelijke Raad voor Utrecht van het Landbouwschap. Door de Amerongse Anti-Revolutio naire kiesvereniging in de gemeente Amerongen is thans de definitieve kan didatenlijst vastgesteld, zoals ze hier onder volgt: 1 G. J. van Barneveld, 2 M. Doornebal (Overberg), 3 Ant. Put man, 4 H. Hogendoorn, 5 P. van der Heijden, 6 J. Bosma, 7 J. H. Koopman (Overberg), 8 W. Reede, 9 J. van Ree, 10 G. Nagtegaal. Zaterdagavond werd in de Ned. Herv. kerk een Paaszangdienst gehouden wel ke georganiseerd was door de Ned. Herv. Jeugdraad. Jammer voor de or ganisatoren dat er zo weinig belang stelling was voor deze Paaszangdienst. Aan deze Paaszangdienst werkte mee het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amo- re" o.l.v. de heer Budding uit Veenen daal en organist, de heer J. Haalboom. De opening alsmede de meditatie werd verzorgd door ds. De Bie. die het koor hartelijk dankte voor hun medewer king. De Schriftlezing werd verzorgd door leden van de Jeugdraad, de heren v. d. Meijden en Berkhof, terwijl de declamaties ook verzorgd werden door leden van de Jeugdraad, de dames J. v Dijk en W. v. Voorthuizen. Door het koor werd gezongen: Boven de starren, Vaste rots van mijn behoud, Jezus mijn Heiland, Macht der liefde, Heilige stad, Voorwaarts Christenstrij ders en Psalm 145 1, 2 en 3. Het koor zong prachtig en werd aandachtig be luisterd, de sopraan-soliste uit eigen koor zong heel prachtig de solo-partij van de „Heilige stad" en viel goed in de smaak van het publiek. Het koor werd bij het verlaten van de kerk staande toegezongen met: Dank, dank nu allen God Het was een avond waarvan de aanwezigen genoten hebben en dat geheel in het teken van het Paasgebeuren lag en dus zeer gepast was op deze vooravond van Pasen. huyze, arts te Driebergen, en W. H. L. Meynen, 12'/2 jaar in dienst bij de heer A. J. Brandt te Driebergen, werden de chauffeursinsignes „trouwe dienst" uitge reikt. Het jaarverslag vermeldt verder een toenemende belangstelling voor de water sport in deze provincie, die tot gevolg heeft dat langs vele wateren door parti culieren oeverstroken worden aangekocht, om te gebruiken als ligplaats. Om deze en meerdere redenen wordt het voor de watertoeristen moeilijk om onderweg buiten de jachthavens een mooi ligplekje te vinden. Een belangrijke taak acht de ANWB dan ook om de aanleg van jacht havens, waaraan een groot gebrek is, te stimuleren. In de afgelopen periode is het aantal wegwijzers met 157 toegenomen. Voor ve le traditionele wegwijzers kwamen vooral de moderne lichtweg wijzers in de centra van de steden en de lage richtingsborden op de buitenwegen in de plaats. Daarnaast aldus het verslag, bracht de verkeersaf- deling van de Bond aan zeven gemeenten in Utrecht verkeerstechnische adviezen uit. Tot slot van de vergadering hield de heer A. B. Hut van de afdeling Kamperen Verblijfsrecreatie een lezing over de Landgoedkampen. Hij vertelde o.m. dat de ANWB dit jaar weer Landgoedkampen verspreid over het gehele land heeft ingericht. Vele kampeerders blijken be langstelling te hebben om in de weeken den of gedurende een of twee weken zich op diverse landgoederen dienstbaar te ma ken, waardoor de recreatieve en land schappelijke waarde van deze terreinen wordt behouden en verhoogd. VEENENDAAL Dinsdag 12 t.e.m. donderdag 14 april: Rijdende filmzaal on par keerterrein bij Postkantoor, 20.00 uur: „De Telefoonspion". Woensdag 13 april, Verenigings gebouw Eikenlaan, 14.30 uur: Kinderfilm „Kuifje". Geref. Gem., Fluitersstr., 19.30 uur: Studiever. SGP. Spreker de heer Pasanea uit Den Haag over: Nederland - de Zuid- molukken en Indonesië. Donderdag 14 april Verenigings gebouw Eikenlaan. 14.30 uur: Kinderfim „Old Mac". OCB gebouw, 19.30 uur: Ver gadering CPB. Mej. Hendrikse uit Utrecht demonstreert har tige hapjes. Zaterdag 16 april, sportschool Van der Velde, achter bejaarden centrum De Engelenburg. Ope ning nieuwe sportschool. RHENEN Zaterdag 16 april, Streekmuseum, 16.00 uur: Opening tentoonstel- f ling l RENSWOUDE Dinsdag 12 april, zaal Landbouw coöperatie, 20.00 uur: Vergade ring Coöp. Raiffeisenbank. Bioscopen: Luxor theater Veenendaal, woensdag 13 april 19.30 uur: „De Vikingen komen". Donder dag 14 en vrijdag 15 april 19.30 uur: „Huurlingen van de dood" Dinsdags is het theater gesloten T entoonstellingen: Galerie Het Lanterentje Vee nendaal, t.e.m 16 april: Potten- bakkerswerk Jan van Stolk en Jaap Bonnisse.

De Vallei | 1966 | | pagina 1