s< D. J. ANBEEK Dronkenschap en autoverzekering BEELDENDE KUNST IN VEENENDAAL rhilder goed en snel met JU' WEEL ENAM EL üwsblad „DE VALLEI" Politieberichten Paasvuren brandden ondanks regen RENSWOUDE SCHERPENZEEL V.A.B. uinsdag 12 april 1966 HEITJE VOOR EEN KARWEITJE RENSWOUDE GEMEENTEPOLITIEK BELICHT Deze week wordt op donderdag en vrijdag a.s. de jaarlijkse actie een Heitje voor een Karweitje gehouden In verband met de aanstaande ge- door de Nederlandse padvinders. i meenteraadsverkiezingen wordt door De deelnemende jongens en meisjes de Christelijk-Historische Unie in zullen er in uniform op uittrekken om Renswoude een voorlichtingsavond ge- allerlei karweitjes op te knappen. Het organiseerd in gebouw Rehoboth op is niet de bedoeling dat de actie in een dinsdag 19 april a.s. om 20.00 uur. bedelpartij ontaardt, maar de padvin- Qp deze avond, die vooral ook voor ders zullen voor hun geld moeten wer- de jongere kiezers bedoeld is, wordt ken. een inleiding gehouden over het on- Voor het eerst dit jaar zal door de derwerp: De gemeentepolitiek, belicht padvinders aan iedereen waar aange-| vanuit de CH-gedachte. beid wordt een zegel verstrekt worden. Tot nu toe kreeg men alleen een zegel,krijgen, tenzij zij de vereiste kosten die vrijwaarde voor meer gevraag, in- uit eigen beurs zouden betalen. Verre dien men een karweitje had laten op- weg de meeste huurders zijn daartoe knappen, thans geeft de padvinder er niet bereid en meestal niet in staat, ook een af, indien men geen karweitjes Uiteraard heeft deze aangelegenheid kan of wil laten uitvoeren. De actie een juridisch aspect. Daarom heeft de zal hierdoor zeker aan stijl winnen. |A.N.H.V. een jurist uitgenodigd op haar bijeenkomst van 16 april a.s. een uiteenzetting van deze problemen te geven, vooral inzake de aansprakelijk- Ingevolge artikel 276 van het Wetboek van Koophandel behoeft een ver zekeringsmaatschappij geen schade te vergoeden, welke veroorzaakt is door de eigen schuld van de verzekerde. Van deze bepaling mogen partijen echter in de polis afwijken; dit wordt algemeen gedaan bij automobielverzekering. Wie door eigen schuld schade aan zijn auto krijgt, ontvangt even goed schade vergoeding. De eigen schuld mag echter niet zo ver gaan, dat van opzet kan worden gesproken. Een verzekerde, die opzettelijk schade aanricht, kan nimmer aan spraak op vergoeding maken. Bij opzet denken wij aan kwade trouw. Naast opzet staat schuld in engere zin, zoals bij nalatigheid, slordigheid, onachtzaamheid, onvoorzichtigheid, enz. Hierbij kunnen wij onderscheid ma ken tussen lichte schuld en grove schuld. Wie een kleine verkeersfout maakt, zal slechts lichte schuld verweten kunnen worden. Hiertegenover staat de grove schuld van een wegpiraat, die door zijn roekeloos rijden een ongeval heeft veroorzaakt. Zeer grove schuld grenst aan opzet. Als een autoschade te wijten is aan jzeer grove schuld van de verzekerde, huurdersverenigingen in de verzekeringsmaatschappij dan Nederland zullen op 16 april a.s. in nog verplicht hem de schade te ver- Utrecht vertegenwoordigd zijn, maar!goeden? Het antwoord op deze vraag Op 16 april a.s. houdt de Algemene Jeen aantal huurdersverenigingen is bij Z£d 'n de eerste plaats van de polis- Achterstand woningonderhoud heidsfactor. j xttïvt Verscheidene in vergadering ANHV zal in Nederlandse Huurders-Vereniging een de A.N.H.V. nog niet bekend,°in enkele voorwaarden afhangen en in de twee- bijeenkomst in Utrecht, waar o.a. het gevallen omdat zij pas kort geleden op- de plaats van de uitleg, welke de rech- gericht zijn. De A.N.H.V. roept alle huurdersver- ernstige probleem van de schrikbaren de achterstand in onderhoud van huur woningen en -bedrijfspanden behandeld eni j mel haar in verbin- zal worden. De A.N.H.V. houdt zich al din| Zij dan uitgeno. digd worden zich in Utrecht te laten vertegenwoordigen. Ook individuele huurders kunnen toegang krijgen, mits zij zich vooraf met de A.N.H.V. in ver- Glaasje op De heer A. uit Veenendaal dacht zon dag, dat hij nog best in staat was zélf te rijden. Hij had wel het nodige aan tal glaasjes op, maar stapte toch op zijn motorfiets. Ver kwam hij niet, want de Veenendaalse politie was ver standiger dan hij. Het kostte hem een bekeuring. Auto op hol Vrijdag stond bij een der garages aan de Nieuweweg de auto van de heer W. uit Rheden geparkeerd. Waarschijn lijk had de heer W. de wagen niet goed op de handrem gezet, want plotseling begon de wagen achteruit te rijden. Het vehikel botste hierbij op een andere auto, waardoor beide voertuigen be schadigd werden. Driemaal over de kop Vrijdagavond omstreeks 22.00 uur wil de de heer A. uit Wageningen zijn per sonenauto parkeren langs de Kerkewijk. Bij deze manoeuvre verloor hij de macht over het stuur, met als gevolg, dat de wagen driemaal over de kop sloeg. De bestuurder liep een hoofdwond op en zijn passagier een beenwond. Nadat de slachtoffers in het ziekenhuis be handeld waren, konden ze naar hun woning terugkeren. DRIE IN HALF UUR In een half uur tijd hebben zich za terdagmiddag tussen half vijf en vijf uur, een drietal ongelukken voorge daan. De heer G. uit Doodewaard reed bij het stoplicht op de hoek Rembrandt- laan achterop een voor hem rijdende auto. Hij had te laat bemerkt, dat deze wagen wilde gaan stoppen, omdat het verkeerslicht rood was. Er ontstond al leen materiële schade. Op de Kerkewijk, nabij de Juliana- school deed zich een soortgelijk onge val voor. Hier reed de heer W. uit Op- heusden op de wagen bestuurd door J. uit Veenendaal, toen laatstgenoemde stopte voor de zebra, om een voetgan ger voorrang te geven. Ook hier ont stond slechts schade aan de voertuigen. Op de Hoofdstraat nabij de firma Diepeveen wilde mevrouw L. uit Vee nendaal op de zebra de weg oversteken. Zij deed dit zo plotseling, dat de heer V. uit Rhenen zijn bromfiets niet tijdig ,tot stilstand kon brengen. Bij zijn po ging dit te doen kwam hij te vallen en moest in het Julianaziekenhuis opgeno men worden. Auto te water Zondagmiddag wilde de Duitse heer T. uit Hannover op het Benedeneind zijn wagen keren, omdat hij bemerkte, dat hij niet zoals zijn bedoeling was, in Ede maar in Veenendaal terecht zou komen als hij doorreed. Bij zijn poging de goede koers te herkrijgen reed hij achteruit in het water. HARTIGE HAPJES De christelijke plattelands vrouwen bond krijgt op haar vergadering van donderdag 14 april a.s. een demonstra tie in het maken van hartige hapjes, welke demonstratie verzorgd wordt door mej. Hendriks uit Utrecht. De avond wordt gehouden in het OCB-ge- bouw en begint om 19.30 uur. BRANDJE Zaterdag brak aan de Westersingel een brandje uit in een woonhuis. Het vuur ontstond, doordat een jongen met een kaars gewapend iets op de zolder wilde opzoeken. De kaars viel en kwam, brandend, terecht in een stapel papier, die vlam vatte. Er ontstond een begin van brand met een enorme rookontwik keling, die door de bewoners geblust was, voordat de brandweer arriveerde. De schade bleef zeer beperkt. Ledenvergadering VVZ Door de Vereniging voor Ziekenhuis verzorging VVZ wordt maandag 25 april a.s. 's avonds om 20.00 uur een leden vergadering gehouden in het OCB-ge- bouw. Op deze vergadering zal het voornaamste punt van bespreking de uitbreiding van de verstrekkingen uit maken. TE DICHT OP VOORGANGER GEREDEN Maandagmiddag om 17.45 uur reed in de Nude een file auto's in de richting Rhenen. De file moest De file moest remmen en de automobilist F. T. L. uit Tiel deed dit eveneens, maar de daar achter rijdende automobilist H. A. uit .Utrecht kon niet tijdig stoppen. Hij i botste tegen de achterzijde van de stil staande auto, die zwaar werd bescha digd. Ondanks de regen die er op tweede Paasdag in de avonduren viel brandden in Rhenen op diver se plaatsen weer de paasvuren, zo was er een paasvuur onder aan de Kastanjelaan, nabij het viaduct. Er was hie rheel wat bekijks, 'maar door het natte weer wilde de stapel niet zo gemakkelijk vlam vatten en het duur de dan ook nog wel even voordat het i volop brandde. Een dikke rookwolk en een rood schijn sel liet tot in de verre omtrek zien waar bij de Vallei weg een paasvuur was. Ook I hier was nogal wat bekijks. RUIMTESIMULATIEKAMER UTRECHT: Dit is de eerste in Neder land vervaardigde ruxmtesimulatieka- mer, die dient voor het testen van on derdelen en instrumenten voor ruimte vaartuigen. In de kamer kan een druk gesimuleerd worden die overeenkomt met die op een hoogte van ca 350 km boven de aarde en temperaturen tot min 196 graden Celsius worden bereikt. enkele jaren bezig met het verzamelen van gegevens over de achterstand in woningonderhoud en zij is in het april nummer van haar verenigingsorgaan, de „Landelijke Woningkranfbegon- Kosten zijn aan nen aan het openbaar maken van haar enK ander niet verbonden. uevtruimgen. Jn verband met de korte tijd van De feiten wijzen uit, dat in Neder-1 voorbereiding wordt men verzocht land groot gevaar bestaat voor mas-i enige spoed te betrachten en zich sale „verkrotting". De A.N.H.V. be- schriftelijk aan te melden vóór 10 april schikt over brieven en opgaven van'a.s. aan onderstaand adres. huurders, die de meest ontstellende ver schijnselen van verval van hun huur woningen rapporteren en daar op geen enkele wijze verbetering in kunnen Algemene Nederlandse Huurders vereniging, Nassaukade 164, AMSTERDAM 14. Een zodanige handelwijze, die schade veroorzaakt, is gelijk te stellen met het opzettelijk veroorzaken van schade. Op grond van het strafarrest nam de rechtbank voorlopig aan, dat de auto mobilist „onder invloed" verkeerde ten tijde van het ongeval. De rechtbank stelde de automobilist echter bij tus senvonnis in de gelegenheid tegen bewijs te leveren. Tegen dit tussenvonnis kwam de Psychische instelling beslissend. Het gerechtshof overwoog, dat tus- OPHALEN VUILNIS In de tijd van het ophalen van de vuilnis zal een kleine wijziging komen. Er zal n.l. iedere vrijdagmorgen om half acht worden begonnen. Dit is een half uur eerder dan voorheen. Er wordt verzocht hier rekening mede te hou den. HERKEURING VAN MATEN GEWICHTEN EN MEET WERKTUIGEN De herijkzitting voor de belangheb benden in de gemeente Renswoude zal worden gehouden op dinsdag 3 mei 1966 te Scherpenzeel van 9.30-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur. Burgemeester opende zelf bedieningszaak Woensdagmiddag werd in bijzijn van beide wethouders, de secretaris, de heer B. v. d. Brink, familieleden en genodig den het nieuwe zelfbedienings winkel pand van A. Koster en Zn. op de hoek van de Pr. Margrietlaan-Glashorst door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg officieel geopend. Het oude pand was in verband met de door trekking van de Pr. Margrietlaan en de verkeerssituatie te plaatse door de ge meente destijds opgekocht. Door een sloper uit Hooglanderveen is reeds met de sloop begonnen. Bouw bejaardencentrum gaat beginnen De laagste inschrijver van het te bou wen bejaardencentrum te Scherpen zeel, de gebroeders De Jongh uit Op- hemert, hebben bericht ontvangen dat met de voorbereidende werkzaamheden kan worden begonnen. Twee pottenbakkers in Galerie 't Lanterentje In de Passio Christi is sprake van de akker van een pottenbakker. De kuyist van pottenbakken is echter veel ouder dan het begin van onze jaartel ling. In hoofdstuk 1, van het tweede boek der Koningen lezen wij reeds van een vrouw, die slechts één kruik olie in huis had en op advies van Elia ledige vaten bij de buren te leen vroeg. Dat was omstreeks 800 jaar v. Christus. In de tells dat zijn ruineheuvels is in Palestina aardewerk gevonden date rend van ongeveer 3000 jaar voor Christus. Het oudste aardewerk in ons land bij Sittard gevonden, potten met een golvende band versierd, bandceramiek genoemd, is nóg ouder, namelijk uit de steentijd, ongeveer 1,000 jaar voor Chr. Soms zijn die meanders, golvende banden, spiralen en ruiten op die potten geheel opgevuld met stippen, vierkantjes of een netwerk van evenwijdige of overdwarse lijnen, waardoor zij ware kunststukken geworden zijn, zoals de heel fraaie kommen te Vaux-et-Borset bij Luik gevonden, die wij in het Koninklijk Museum voor kunst en geschiedenis in het Jubelpark te Brussel zagen. Véél ouder nog is het zwarte aarde werk dat in Iran gevonden werd, uit ongeveer 10.000 jaar v. Chr. De draai schijf was toen nog niet uitgevonden. Ook zonder haar zijn mooie dingen ge maakt. Vele Germaanse stammen bij voorbeeld onze Saksers, weigerden hardnekkig dit toestel in te voeren en vormden alle potten nog uit de hand. Er bestaan aardige verhalen of lie ver vermoedens, veronderstellingen hoe het pottenbakken ontdekt werd, uiter aard door een boerenbevolking die op kleigrond woonde. In de steentijd bij voorbeeld droeg en bewaarde men voed sel en drank in gevlochten mandjes met kiel waterdicht gemaakt. Zo'n mandje zal wel eens te dicht bij het open vuur gezet zijn, waardoor het vlechtwerk verbrandde en een gebakken aarden kom overbleef. Of een kind maakte een kommetje van klei en wierp dat speels in het vuur. Uit de as kwam dan later verrassend een gebakken pot te voor schijn. Of is er per ongeluk een kom van klei in het vuur gevallen? Galerie 't Lanteerntje nu toont tot 15 april potterie van Jan van Stolk en diens leerling Jaap Dommisse. ter daaraan geeft. Veelal geeft de polis geen dekking tegen wagenschade, als de bestuurder onder zodanige mvloed van alcohol- t 0 m k 1 a bU het houdende drank verkeert, dat hij niet gerechtshof te Arnhem in staat kan worden geacht de auto naar behoren te besturen. „Onder invloed" achter het stuur. Maar in het volgende geval ontbrak sen opzet en schuld gedragingen moge een dergelijke bepaling in de Polis. Op lijk zijn> waarbij de psychische instel- een kwade nacht was iemand tegen een lantaarnpaal gereden, hetgeen hem gedragingen an dien aard een autoschade van ruim 3.000,- op- is, dat deze met opzettelijke gedragin- leverde. gen gelijkgesteld moeten worden. In Voor de rechtbank te Zwolle betoog- die zin moet de onderhavige clausule de de assuradeur van de auto, dat het ongeval alleen maar veroorzaakt was, vers worden. doordat de bestuurder ten tijde van Maar een met opzet gelijk te stellen het ongeval ernstig onder de invloed psychische instelling kan - aldus het van sterke drank verkeerde. Als be- wijs hiervan legde de assuradeur een gerechtshof - slechts worden aangeno- strafarrest over, waarbij de automobi-1 men, indien de verzekerde zich ervan list veroordeeld was tot een gevange- j bewust moet zijn geweest, dat hij door nisstraf van drie weken. zjjn gedraging een aanmerkelijke kans De assuradeur wees voorts op een clausule van de polis, luidende: „De °P het veroorzaken van schade schiep. ...verzekeringsmaatschappij is tot ver-[Hiervan is geen sprake, indien de be- goeding van schade niet gehouden, in- stuurder van een motorrijtuig zich dien de schade is veroorzaakt door op-islechts bewust is van de „mogelijk- zet - of wat daarmede gelijk te stellen iheid..t dat hij door zijn handelwijze valt - van de verzekerde. J schade zal doen ontstaan. De assuradeur stelde zich op het: standpunt, dat de automobilist - doorj Op grond van het enkele feit, dat onder invloed van sterke drank te een bestuurder „onder invloed" rijdt, gaan rijden - een met opzet gelijk te kan niet worden aangenomen, dat hij stellen mate van eigen schuld aan het een aanmerkelijke kans op het veroor- ongeval had gehad, zodat de schade!zaken van schade schept en zich daar- niet onder de verzekeringsovereen-j van bewust moet zijn. De twee vroe- komst viel. !gere veroordelingen wegens rijden De rechtbank was van oordeel, dat „onder invloed" kunnen evenmin lei degene, die onder ernstige invloed van den tot de conclusie, dat de automobi- sterke drank gaat rijden, zich zeer Bst zich van een grote kans op schade goed bewust is van de mogelijkheid bewust moet zijn geweest. In beide ge- Hij heeft dus vooral in het atelier zijn van het ontstaan van schade. Door te mallen had hij geen schade veroorzaakt, stiefvader zien werken, die mooie forse blijven rijden aanvaardt hy bewust de Het 1S dus veeleer aannemelijk, dat hij schalen maakte met levendige kleurrij- niet geringe kans op een ongeval. Dit erop vertrouwd heeft ook ditmaal geen ke decoratie van schepen, vissen, men- geldt in ieder geval ten aanzien van brokken te zullen maken, aldus het sen en dieren onder fijne glazuren. La- de betreffende automobilist, aan wie gerechtshof. ter werd De Lerma's werk ingekeerder, uit twee vroegere veroordelingen ge-j ^et deze motivering werd het von- bleken was. dat een bepaald gebruikI van alcoholhoudende drank leidt tot ms van de rechtbank vernietigd en de een toestand, waarin de bestuurder assuradeur tot schadevergoeding ver van zijn" vader" invloed heeft ondergaan geacht moet worden zijn auto niet oordeeld. vooral in de kloeke sterke vormgeving meer naar behoren te kunnen bestu-' KIRPESTEIN VEENFNDAAl CITY-MOTORS EI»F CA BCiïl Ifftlf VEENENDAAL W süm y'.! i« 1 :fy Gelderland 3 Korenlaan 15 BENNEKOM Jan van Stolk Jan van Stolk in 1920 op de Cana- rische eilanden geboren is een zoon van Sophie van der Does de Willebois, ge huwd met de kunstenaar Van Stolk Sr. Zijn moeder had te Vietri sul Mare bij Napels een atelier. Zij werd door de ceramiek van Mendes da Costa, plas- tiekjes, vooral jodenvrouwtjes en dieren in donkerkleurige even geglazuurde klei zó getroffen en begeesterd dat zij van schilderen en mozaïek overging tot de pottenbakkerskunst. In 1936 stierf de heer Van Stolk Sr. Luïga de Lerma, geboren in 1907, was zijn leerling, die in '28 de opdracht kreeg de ceramische industrie op het eiland Rhodos te doen herleven. In 1930 vestigde de weduwe Sophie van der Does zich ook op Rho dos waar zij een jaar later Lulgi huw de. Met hem keerde zij in 1934 naar ons land terug. Zij vestigden zich te Groe- nekan, waar zij in 1961 overleed. In de oorlogsjaren ging Luïge bij gebrek aan klei weer schilderen. Hij stierf in janu ari 1965. De zoon Jan uit haar eerste huwelijk was zes jaar toen zijn vader stierf en elf jaar toen zijn moeder hertrouwde. minder kleurrijk, minder joyeus, met meer ingetogen versiering. Het lijkt mij toe dat Jan van Stolk in grote eenvoud en in het sobere kleur gebruik waardoor zijn werk een zuivere eenvoudige heldere schoonheid bezit. Glazuren ontbreken. Van zulk 'n eenvoudige schoonheid getuigen zijn schalen, kannen, vazen, die vaak een ruwe groen en rood gevlekte huid dra gen o.a. de mooie kan no. 19. Fraai van vorm en evenwichtig van decoratie is de bruingrijze schaal met donkerkleurige slang (5). Soms bezigt Van Stolk geometrische figuren als ver siering, die de vorm en de verhoudin gen accentueren, zoals bij het fruitbak- je (26), de fruitschalen op voet (24 en 25) mooi van balans. In het kannetje (28) kraste hij verticale en horizontale lijnen, zodat rechthoekjes ontstonden tot aan de vaasschouder, aangenaam lichtgroen van kleur. Met craquelee weet hij ook te toveren in de pot (4) waarvan de huid levendig en boeiend is. Jan van Stolk verlaat vaak het ter rein van het zuivere potten vormen om uit klei beelden te scheppen. De monnik (14) met zijn mooie gesloten vorm doet archaïsch aan. Een mooie eenheid van volumen in de ruimte vormt het Gezin (1) waarin de vormen met donkergroe ne lijnen even zijn beklemtoond. Heel even herinnert het aan Moore. De stier (13), de opschrikkende vo gels (11) en vooral de leeuw (10) zijn sterk van expressie. De krachtige gesty- leerde manen van de leeuw bewegen als golven. Geestig is het familiegroepje (16) waarbij de vraag of het mensen of pinguins zijn niet ter zake dient. De zeemeermin verrast door het rit me van armen, staart, hals. hoofd en borsten. In enige stukken komt de ceramist tot een grote speelsheid, namelijk in de holle vis (9) en de plastiek, die Staart door kop (8) heet. Maakt hij hier ook een verbaal grapje door staart als zelf standig naamwoord te variëren als werkwoord Het fonteintje mist naar mijn smaak te zeer lichtheid en luchtigheid door de functie vereist. De vaas met drie hal zen. mooi van vorm, makelij en kleur, wordt esthetisch door de halzen ver stoord. Men kan wel op verantwoorde wijze dubbelvazen ontwerpen of por tretvazen. Ik denk aan de tweelingvaas uit Oegarit en de portretvazen uit Peru. ren. Mr. C. A. Baron Bentinck Een handig nieuwtje voor de wekelijkse auto-wasbeurt: een stevige rubber ballon, welke via de slang gevuld kan worden met 20 liter water. Door de druk van de ballon spuit de inhoud met een flink straaltje weg. Eenmaal leeg is het reservoir zo plat als een pannekoek en neemt het in de. wagen weinig ruimte in. „Chimpie" bezorgt bouwvakkers nat pak De bouwvakkers Mol en Floor van het Rhenense Bouwbedrijf „De Kroon", hebben hun bouwactiviteiten in het mensapenhuis van Ouwehands Dieren park met een nat pak moeten bekopen. Al vanaf de Kerstdagen werken zij aan een uitbreiding van het gebouw, tot groot ongenoegen van de talrijke daar in wonende mensapen, die kennelijk al lang genoeg hebben van al het gebreek en gehamer, alsmede het verhuizen van het ene naar het andere vertrek. Toen namelijk de volwassen manne tjesaap „Chimpie" de brandslang onder z'n bereik kreeg, waarmee één van de oppassers het dagverblijf zou gaan schoonspuiten, richtte de aap de straal- pijp beurtelings op de niets vermoe dende Mol en Floor. Ze wisten zich geen raad om - met achterlating van al hun gereedschap - zo vlug mogelijk buiten het bereik te komen van de koude douche. „Cimpie" maakte vart plezier de gekste bokkesprongen on der het uitstoten van krijgshaftige kre ten. Hij moet persé gedacht hebben: „Zie zo, nou heb ik jullie eindelijk eens goed te pakken!" Mol en Floor, die geen droge draad meer aan hun lijf hadden, hebben er achteraf wel om moeten lachen. Jonge kangoeroe bij Ouwehand In Ouwehands Dierenpark is voor de zesde maal in korte tijd een kangoeroe geboren. Dit heugelijke nieuws kwam pas voor enkele dagen aan het licht, toen het kleintje een paar maal nieuws gierig over de rand van de buidel van z'n moeder gluurde. De geboorte moet dus ongeveer zes weken geleden heb ben plaats gevonden. De jonge kangoe roe is dan maar twee centimeter groot. Hij kruipt na de geboorte langs een slijmbaan in de buidel en zuigt zich daar vast aan een tepel. Of beter ge zegd. wanneer hij de tepel pakt, zet deze uit en kan het jong zich er niet meer van losmaken. Na de periode van zes weken laat de tepel los en dan is het diertje zover, dat het zo af en toe al het kopje uit de buidel steekt. Jaap Dommisse D. Philips De Rhenense wethouder, de heer Griffioen, ontvangt de sleutel van het vernieuwde café Sportlust in Eist, wat door hem geopend werd. Naast hem, resp. rechts en links mevr. en de heer Van Leth. Bel Gracia Triumph Play-tex B.H.'s Corsetten Corselets Step-ins Gaines CORSETTENHUIS Hoofdstr 66a - Veenendaal - tel 2976 Jaap Dommissie is anders geaard dan zijn leermeester. Hij vertolkt meer het levensgevoel van onze tijd. Er is meer ernst en minder speelsheid, minder fan tasie in vormen en kleuren, er zijn min der sierende elementen. Is Jan van Stolk meer latijns geaard, Jaap Dommisse heeft iets noords, Germaans. Zijn „kop" is expressief door sterke bouw en ver rassend door de ruw gehouden factuur. Zijn wandtegels kregen door het vuur boeiende metaaalglanzen. De wandbord- jes, lager in prijs dan kitschartikelen in de bazars, zijn van een uiterste eenvoud. De ronde vorm is vaak even verduide lijkt door een cirkel in kleur. Nu eens wit dan weer zwart van fond siert hij de bordjes met een simpel diermotiefje of enige lijntjes, ingekrast of geverfd. Ze doen wel denken aan slibversiering. De ruwe oppervlakte en de donkere kleuren geven zijn grote schalen een bijzonder effect.

De Vallei | 1966 | | pagina 5