UIT DE OUDE DOOS (6) Veenendaal en omstreken Waar het altijd spookte Ds. Kaastra op 4 mei 25 predikant 0 p E L CHEVROLET D. J. APBFEK ,c.w: v.a.b. kirpestÉin R H E N E N vrijdag 15 april 1966 8 De spaarbank afdeling van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank voor Amerongen, Leersum en Eist heeft de mijlpaal van een inleggerstegoed van 8 miljoen gul den bereikt. Ter gelegenheid hiervan werd aan een drietal spaarders een extra inleg geschonken. Op de foto v.l.n.r. de heer W. Nooteboom, die voor het boekje van de comm. jeugdgebouw Ned. Herv. kerk te Leersum een extra inlage van f 100,tn ontvangst mocht nemen, C. v. Schuppen te Leersum en P. van Veenendaal te Amerongen. Ge heel rechts de directeur van de bank, de heer W. Bouwman. Voor onderstaand artikel uit de oude doos, brachten wij een bezoek aan het echtpaar A. v. d. Weerd in het Rembrandtpark. We werden plezierig ontvangen en weldra lag er een groot foto-album voor ons met een schat aan oude prenten. Een gesprek was spoedig op gang. Naar aanleiding van een kiek van het oude Boers- land ((later Boerscheland) en nu Beatrixstraat, stelden wij de heer Van de Weerd enkele vragen. „Kunt u zich nog herinneren dat de Beatrixstraat er zo uit zag?" „oO, hé, nog heel best! Er stond toen nog bijna geen huis en het spookte er doorlopend. Velen durfden in die tijd het Boerslandsepad in het donker niet te lopen. Later werden er enkele gaslantaarns neergezet, zoals op bijgaande foto al te zien is" Kohlbruggiaans accent in prediking Ds G. Kaast ra werd in 1914 in de Friese hoofdstad geboren. Zyn gehele Jeugd bracht hy in Leeuwarden door. Keeds toen openbaarde zich xQn ni«*t star vasthouden aan eigen mening. In Leeuwarden en later tijdens ?4jn studie in Gro ningen, ging hy altyd naar hetzelfde kerkgebouw, wie er ook preekte. „Op die manier leer je het woord van God onderscheiden. Het gaat er niet om welke modaliteit een dominee is, maar of hy het woord van God brengt. Vaak als ik met weinig verwachting van de prediker naar de kerk ging, werd ik het rijkst gezegend"*. Het begin van ds Kaastra's leven als te doen is. „Gelukkig ben ik nu wat predikant begon spectaculair. Toen hij ouder, want een jonge predikant zou het op 27 juni 1940 kerkelijk examen deed werk in deze gemeente niet kunnen doen. •loeg tijdens zyn proefpreek de bliksem In Amerongen is veel openheid, men langs de preekstoel. krijgt gemakkelijk toegang tot de men sen. Maar by ongeveer 1100 pastorale eenheden is het niet eenvoudig iedereen te bezoeken". Ds Kaastra is altijd uitgegaan van de belijdenis van de kerk, naast het Woord. Hij zou als confessioneel aangeduid moe ten worden, indien hij niet zoveel tegen- etiketjes had. „Mijn prediking draagt een Kohlbruggiaans accent". Amerongen's predikant draagt zijn gemeente een warm hart toe, hij heeft een open oog voor de noden die er leven. Blij is ds Kaastra met de aktieve jeugd commissie, die een groot deel van de jeugd in Amerongen bereikt. De diensten in de Jeugdkapel worden altyd goed be zocht. OTpfcfe Ds. G. Kaastra: 25-jarig jubileum In september werd hij door de Prov. Kerkvergadering in Groningen toege laten tot de evangelieverkondiging in de Nederlandse Hervormde kerken. Het was in die tijd niet zo gemakkelyk als nu om een beroep te krijgen, vertelt hij. Maar ik werd in begin 1941 benoemd als proponent-evangelist in Kollum (Fr.). Op 4 mei 1941 werd ds Kaastra door de toen in Leeuwarden (thans in Utrecht) staande ds Gerbrandy in Kollum beves tigd. Ds Gerbrandy had hem korte tyd daarvoor ook getrouwd (we hebben het toen maar gewaagd op een salaris van 1500,per jaar) zodat het uit negen personen bestaande gezin van ds Kaastra dezer dagen ook een zilveren bruiloft kan vieren. Hoewel ds Kaastra met veel genoegen in Kollum werkte, nam hij in 1944 het op hem uitgebrachte beroep naar De Lier, in het Westland, aan. In mei 1944 werd hij daar bevestigd. Deze gemeente noemt hij het paradijs, maar „het is voor jonge mensen niet goed in het paradijs te blijven". Daarom vertrok hij in 1948 naar Sexbierum in Friesland, welke gemeente hij 6>2 jaar later voor Oosthem verwisselde. Oosthem was een kleine gemeente, en dus was daar tijd zich aan niet-pastoraal werk te wijden. „Hier doorliep ik alle kerkelijke rangen: classis, provinciale kerkvergadering, synode, opzicht op de predikanten en toezicht. Ook kon ik wat aan politiek doen. Hier is dat niet zo mogelijk, al ben ik nog steeds lid van de commissie, die het beginselprogram van de C.H.U. moet herzien". In 1963 kwam ds Kaastra naar Ame rongen. In Amerongen is hij direct in de pastorale arbeid ondergedoken. Het is een gemeente met 3000 zielen, zodat er voor een predikant wel het een en ander INTREDE DS. WIELENGA Ds. J. D. Wielenga, tot voor kort predikant bij de geref. kerk (vrij gemaakt) te Veenendaal, heeft zijn intrede gedaan in zijn nieuwe ge meente, Albany in Australië, met een preek over Matt. 2, vers 2-15. BEROEPEN Door de gereformeerde gemeente te Bruinisse is beroepen ds. F. Mal- lan te Veenendaal. De hervormde gemeente te Eist heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Kortleve te Klundert. KERKELIJKE STAND In het Handboek van de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt) is een statistiek over de kerkelijke stand op 1 januari 1965 en 1966 opgeno men. Het totaal aantal leden bedroeg op 1 januari 1966: 106786, tegen 105457 het jaar daarvoor. Ruim de helft daarvan is belijdend lid. Het aantal kerken is hetzelfde gebleven, n.l. 305. Het aantal dienstdoende predikanten steeg van 74 tot 86. In de provincie Utrecht waren op 1 januari j.l. 24 kerken met 23 pre dikanten (7 vacatures) en in totaal 11.413 leden. ANDERE OPZET DIENSTEN- VOOR GEHANDICAPTEN De Prot. chr. vereniging „Phila delphia" te Veenendaal wil komen tot ambtelijk-geleide diensten voor gehandicapten in Veenendaal. ïot nu 10e vonden deze uiensten 's morgens plaats; men wu ze nu gaan uouoen om drie uur s mid- uags. net is de bedoeling, dat elke ker- keraad in net comité vertegenwoor digd is en dat de oiensuioenae pre dikant vergezeld zal zijn van twee ouderlingen en een diaa-en. KANDIDAAT VOUtt DE ÜZuliïiU^ IbAilAU on net versiag van de laatst- gononucii vugaULiun; van de raad vaii uc fccciuiiiicv-iuc ivciK ie v ee- Iieiiuaui unjivi, Uai de KandiUaiUUi' van us. u. van raiK voor ae ge meen leraau ter sprake is geuiacnt. Vastgesteld weru, dat de piediKant zyn aiDeid op provinciaal en cias- sisniveau zaï gaan verminderen. Ai\OiNn.lVlb Uil' iz.v EN brunuii.iuar nn.iv De neer O. joi, vaste schrijver van ue ruorieK van oe commissie van Deneer in net oigaan van ue geieroimeciue nent te veenendaal, uoet oe gemeen teieoen een miouei- ije aan ue nand om anoniem te •wonnen ge veil en toen de b.a „De- lui-illgteeiaiuCU aill'eivoaai te llia- lven. voor net laatste moet men name- lijK een oe«ijssiuK neooen en uil nu Kan men zien versencnieii dooi te gnei en op nr. yooo van oe onec- leui van ue girodienst in Den naag. Dp ue gn uivaart vernieiui men vooi weiive gnoreiveiiiiig net oeurag oe- stema is niet net verzoen ais arzen- uer op ie geven „in.in.". uinuai andere nerKen ook niet al- keng zuilen zyn van dergelijne git ten verdient net systeempje een Diedere oenendneid. WoJtitvoN OF TEGENWERKEN In de lierv. kerk Sola riue zaï oe Open Deur-dienst op zonuag i mei a.s. in net tenen van oe menseiijKe aroeid staan, in oe avonddienst, oie nieraan gewya is zal woroen voor gegaan uoor us. reriouw en os. vy- zeiaar, terwijl net mema zaï zyn: „ineevt eiiveii oi ic0v.n werken r Don ut i nag zi apin worot in oe kleine zaai uit onuerwerp te voren doorge praat. NIEUWE VERLICHTING Vanuit de Ned. Herv. gemeente te Renswoude zijn stemmen opgegaan een fonds voor een nieuwe verach ting in het kerkgeoouw te vormen. Oniuat dit zeer zeker geen overbo dige zaak is wordt deze actie door de kerkvoogden hartelijk toege juicht. BLIKSEMBEVEILIGING Tot nu toe is de Ned. Herv. kerk in Renswoude niet voorzien van een bliksemafleider. Daar dit, vooral om dat er enige tijd geleden een motor in de kop van de toren geplaatst is voor de luidinstallatie, een vrii pe nibele zaak wordt, wil de kerkvoog dij ook hiervoor een fonds stichten, tot behoud van het monumentale ge bouw. JEUGD BINNEN DE LIJNEN TEGEN DE KERKERAAD In het kader van de sluitingsweek van het gereformeerde jeugdwerk seizoen te Veenendaal voetbalt de jeugd tegen de kerkeraad. De ont moeting vindt plaats op woensdag 20 april a.s. om half zeven op het terrein van de sportvereniging Pan ter op de Salamanderheide. VOOR 38,5 MILJOEN AAN NIEUWE KERKEN IN 1964 In het eerste jaar waarin de Wet premie kerkenbouw functioneerde, in 1964, ontving de commissie van advies 532 aanvragen, waarvan 204 van r.k.-zijde, 111 hervormde ver zoeken, 97 gereformeerde en 120 van andere kerkgenootschappen. In 406 gevallen werd premie ver leend, 70 verzoeken werden gewei aantal totale kerken bouwsom 33 14.5 milj. 24 9,6 milj.' 21 7,8 milj. 26 6,6 milj. gerd en de rest was aan het eind van 1964 nog niet afgehandeld. In totaal was met de toegestane verzoeken een bedrag van 41,3 mil joen een rijkspremie gemoeid. Een compleet overzicht van de stand van zaken met betrekking tot j de kerkenbouw in 1964 werd gepu- bliceerd in het Statistisch Zakboek,1 hetwelk wij hieronder overnemen: kerk genootschap rooms-katholiek Ned. hervormd gereformeerd andere JAARFEEST De jeugdverenigingen van de ge reformeerde kerk te Rhenen houden gezamenlijk jaarfeest op woensdag 20 april a.s. in de kerk. HONORARIUM VOORGANGERS De classis Zeist van de gerefor meerde kerken zal er bij de kerken op aandringen de voorgangers in de godsdienstoefeningen een honora rium te geven van 75 gulden per zondag. RICHTLIJNEN VOOR DOMINEE De gang van een predikant mag niet siyl en stram zijn, zijn groet niet militair, zijn broek mag met gestreept zijn, zijn adem moet zui ver zijn en zijn pols vrij van sier- kettinkjes. Dit staat te lezen in „Richtlijnen voor de houding van gemeente en predikant in de ere dienst", die de lutherse liturgische conferentie van Duitsland onlangs de predikanten van de Evangelische Kerk in Duitsland heeft doen toe komen. De houding, die de predikant tij dens de dienst moet aannemen, is ook nauwkeurig aangegeven. Wan neer hij staat, dan moet hij dat doen met „iets van elkaar verwijderde voeten, die een beetje naar buiten zijn gericht". Hij moet vermijden, op het altaar te leunen en acuter de lessenaar of op de kansel op zijn tenen staan te wippen. Wanneer de predikant zit, dan moet hij dat on gedwongen doen met de voeten los jes naast elkaar. „Het over elkaar slaan van de benen moet ook bij langer zitten vermeden worden. De handen liggen met de palmen naar beneden op de bovenbenen, of rus ten in elkaar met de palmen naar binnen gekeerd in de schoot." Tijdens de dienst moeten zij niet de hebbelijkheid hebben om de kerkgangers onder het zingen te monsteren of zelfs te tellen. Voor degenen, die niet uit het hoofd preken, bevelen de richtlijnen een preekschrift aan, dat het formaat heeft van de bijbel, waarop het moet liggen. Een predikant mag tij dens de dienst niet naar alcohol ruiken; dat is „in hoogste mate sto rend en stotend". „Stond de Hervormde school er toen nog niet?" „Jawel, er stond toen een gedeelte van het gebouw, dat er nu staat. In één van de lokaliteiten hielden wij in die tijd jongelingsverenigingsbijeenkomsten. Eén van onze voorzitters was een zekere ds. de Bruin. Ook herinner ik me nog dat de heer Da velaar, die later raadslid werd voor de S.G.P., toen bestuurslid was". Geen grote huizenrij. „Onderaan het Boersland stonden ook wat huizen. Aan de V.S.W.-kant, woonde Jan Kool, de timmerman, in een huis met een hoge stoep er voor, terwijl Alberti. de slager, aan de overzij zijn domein had. Zo ongeveer waar nu een toonzaal in hengelsportartikelen is ge vestigd. Daar vlakbij stonden drie kleine huisjes, welke later werden omgebouwd tot een vergaderzaal van de Hervormde knapenvereniging. Eben-Haëzer, heette het zaaltje. Niet lang geleden is dit echter eveneens omgebouwd tot een zakenpand. Wat verderop naar achteren, aan het zgn. „neie pad" bevond zich de „kleine" alias „ofgeschaaie kaark" (Chr. Geref. kerk). Hier stond van 1907 tot 1915 Ds. Visser. En van 1915 tot 1920 Ds. Rie- kel. Vóór 1907 was er meestal leesdienst. Een vrouw over de vloer. Mevrouw v. d. Weerd beaamt wat haai man vertelt. Zelf weet ze ook wel iets uit de Oude Doos. Zij woonde als kind in de Gortsteeg (Gortstraat), waar in die tijd, aan de Noordkant, altijd heel wat woon wagens stonden, waarin zwervers, scha rensliepmensen, negotielieden enz., hun verblijf hielden. Vroeger werden deze mensen kortweg „schooiers" genoemd, omdat er bij waren, die er hun beroep van maakten te bedelen. Toen Mevr. v. d. Weerd een jaar of zes was, kwam ze eens 's nachts van bed om met haar broertje naar de Plee (WC) te gaan, in het schuurtje. Daar werd vroeger altijd noodwendig bij ge assisteerd, met een lantaarn of zo. Ter wijl de kinderen samen het schuurtje in liepen, schrokken ze zich een ongeluk. Languit over de vloer lag een slapende vrouw. Dronken! Het was een zekere Alida, die haar verblijf had bij het loge ment „Het goede logies", bij het „Hoge Eind" in de Gortsteeg, in de buurt van het kleine woonwagenkamp. Ze dronk nogal eens en wist dan niet meer hoe ze het had Een kusje vor een ossebroodje Mijn vader had een bakkerswinkel in de Gortsteeg. Het was in de „Osse- Een overzichtelijke foto van het oude Boersland. Duidelijk is te zien, dat het toen nog maar een pad was, dat zich slingerde tussen de bouw-akkertjes van de Veenendaalse kleine man. Links het VSW- gebouwen-complex. Rechts op de voorgrond een gaslantaarn. Eveneens rechts, op de achtergrond, waarschijnlijk het voorste gedeelte van de school. rensljjper. Verder stond er in de Gort steeg zo hier en daar een huis of een boerderij. Eén van de logementen ging over van moeder op zoon. Dat was Job van Schaick, beter bekend als „Job de Pikkerd". Na verloop van tyd kreeg zyn vrouw er genoeg van en deden zy de zaak over aan ene Bouwman. Momen teel wordt dat huis gebruikt door de Fa. Spies, als kantoor. Ik herinner me nog, dat eens. ik denk dat het tydens de één of andere kermis was. bijna de gehele Gortsteeg vol stond met woonwagenss. Het konden er wel een veertig geweest zijn. Bar was het! Toch had je door gaans niet zoveel last van die lui" Dat is waar", interrumpeert de nog even krasse Mevr. de Pavert, haar man, „maar je moest wel uitkijken met ze. Als je hen de vinger gaf, namen ze graag de hele hand. Op een keer kwam een vrouw uit een woonwagen bij me aan de deur en vroeg of zij de vitrage mocht hebben, die wat stuk was. Goed zei ik. Neem maar mee. De volgende dag komt een andere vrouw om een hemdje voor haar kleine jongen. Die had vast een tip van de andere gehad. Natuurlijk kon je daar niet aan beginnen, want dan hield je weldra geen stukje huisraad meer over" BIJBEL NU IN 1250 TALEN Door de verenigde Bijbelgenoot schappen zijn in de loop van 1965 weer enkele tientallen bijbelverta lingen gereed gekomen. Momenteel kan men de gehele bijbel verkrijgen in 237 talen, het Nieuwe Testament in 297 en een of meer bijbelboeken in nog 716 talen. In 1965 kwamen vertalingen ge reed voor Ghana, Algerië, Tunesië, Tanzania, Soedan, West-Carilinen, India, Mexico, Kameroen en Viet nam. Hoewel er naar schatting nog ongeveer duizend talen zijn, waarin men nog niets aan bijbelvertaling gedaan heeft, kan gesteld worden, dat deze 1250 talen 97 van de we reldbevolking bereiken. De gehele bijbel is voor meer dan 90n/o van de bevolking beschikbaar. VEF.NFNDA AI CITY - MOTORS - BI» 6c-r>¥, Va BRANDWEER GAAT VERGADEREN De Vrijwillige Brandweer Rhenen houdt op donderdag 21 april in de Brandweercentrale haar algemene le denvergadering. Periodiek aftredend, doch herkies- Een zeldzame foto van de oude Gortsteeg. Duidelijk ziet men dat de steeg vooral links, maar zo hier en daar bebouwd is. Rechts op de voorgrond, de oude kapperszaak van de heer Heikamp Sr., die in de deuropening staat. De klederdracht verschilt heel wat met die uit onze tijd. Maar wellicht was het toen gezelliger Echter ook veel armer! Op deze foto, genomen tijdens een vakantie- tocht van het oude Cavansa-personeel. zien we geheel rechts onderaan, de heer v. d. Weerd, onze zegsman voor dit artikel Er staan heel wat bekenden op deze foto. Zo ziet men geheel rechts bovenaan, de heer Evert v. Asselt, sportleraar. Tweede van links bovenaan, is de bekende Veenendaler Jan Verhoef. Op de voorgrond ontdekken wt al gauw de heer Slok, bekend als raadslid. Als u even speurt ontdekt u ongetwijfeld nog meer bekende Waar nu van Hall de kapper zit, was een klein kroegje van een zekere van Leeuwen. Ook woonde er nog ene Slot boom. Verder was er praktisch geen kip te bekennen op het Boersland. Het eerste gedeelte van het schoolgebouw stond er dus al. Toen het gebouw werd uitgebreid moest onze J.V. verhuizen naar een zaaltje achter de Wouden- bergse fabriek (Frisia) aan de Kerke- wijk. Hoe de Hei-vormde school precies ontstaan is weet ik niet. Wel weet ik, dat de bekende Ds. Jongebreur er niet zo enthousiast vóór was. Deze was meer voor „Scholen met de Bybel" (Chr. Nat. Scholen). Andere predikanten waren uiteraard wél voorstanders van een kerkelijke school". Het witte hemd. „U had het over spoken, geloofde U die verhalen?" „Eigenlijk niet. Toch was je er in die tijd niet geheel los van. Het werd er zo serieus bij je ingehamerd. Toen ik in militaire dienst was, liepen wy altijd met een klein groepje van en naar Ede, visa versa, want daar lagen wij in het garni zoen. Doorgaans waren we met een man of vier, vijf. Eens zagen we 's avonds in het donker, in de verte, een witte ge daante, die steeds heen en weer bewoog. Aangezien we met enkelen waren, gingen we er op af, zij het met een zekere schroom. We kwamen bij een hoge wal, ergens op de Buurtsteeg (echt een steeg toen). Toen ontdekten we het spook: een groot, wit hemdNu lach je er om, toen was het een soort waag stuk. Zo vertelde men vroeger ook, om nog even op het Boersland terug te komen, dat men daar door een onzicht bare hand van het pad afgezet kon wor den. Dan kwam er, volgens de overleve ring, een begrafenis voorbij. Nogmaals, nu lach je om zulke verhalen. Toen grie zelde men". marttijd". Ik was alleen thuis. Vauti eu moeder waren weg en ook mijn broers. Opeens ging de bel. Ik naar de winkel om te helpen. Er stond een zwerver uit het logement. De kerel zag er ongunstig uit. Ik schrok, maar liet dat niet blijken. Als de vent nu maar niet blijft hangen", dacht ik hopend. Ik vroeg hem wat hij wenste. „Wat kost een ossebroodje?", informeerde hy. Onmiddellijk besefte ik dat het een smoes was. Mijn hart bons de mij in de keel. Zou hij weten dat ik, als meisje van een jaar of zestien, alleen thuis was?Ik probeerde gewoon te doen en zei dat het broodje 2 cent kostte. De vent keek met begerige ogen naar me en reageerde: „Ik zal je er wel voor kussen!" Daar had je het al! Wat moest ik? Snel besloot ik hem te overbluffen. Ik zei, dat ik mijn vader wel even zou roe pen en liep toen naar de kamer. Ik had succes, want de vent rende de winkel uit. Echtermet medenemen van een grote fles zuurtjes, die op de toonbank stond. De smeerlapIk durfde nadien nooit meer alleen thuis te blijven!" Mevr. v. d. Weerd zucht nog even als ze er aan terugdenkt. Gratis goochelvoorstelling. We brachten hierna nog even een be zoekje aan het echtpaar J. v. d. Pavert (84) in de Gortstraat, om enkele nadere informaties hieromtrent. Aan het eind van de Gortsteeg aldus de heer v. d. Pavert stonden aanvankelijk twee logementen en meest al wel acht tot tien woonwagens. Als schooljongens mochten we er altijd graag rondneuzen. Er liep van allerlei slag volk, maar ze deden ons geen kwaad. Soms hielden ze een gratis goochelvoorstelling voor ons, wat ons natuurlijk bijzonder goed van pas kwam. Er stonden ook een paar huizen tussen. In één daarvan woonde Buters, de scha- „Zouden jullie nog meer weten te vertellen uit die oude tijd „Zeker, zeker. Ik weet tenminste nog best, dat' En zo ontstond een basis voor weer een nieuw verhaal uit de oude doos Bel Gracia Triumph Play-tex B.H.'s Corsetten Corselets Step-ins Gaines CORSETTEN HUIS Hoofdstr 66a - Veenendaal - tel 2976

De Vallei | 1966 | | pagina 8